PUROL Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. gezocht gevolg, succes en eer voor zichzelven. Hierna werd den jubilaris aan geboden een schilderij van den kunstschilder H. van Meegeren, voorstellende den bijna voltooi den dijk, die Wicringen met het vasteland verbindt. Het schilderij draagt als opschrift „Aan Dr. C. Lely, den Schep per van Neêrland's twaalfde pro vincie, opgedragen door de frac ties der beide Kamers van den Vrijheidsbond." Htt koninklijk xilTercn haweiyksleest Naar wij vernemen, hopen de Koningin en Prins Hendrik hun zilveren bruiloftsfeest op Zondag 7 Februari 1926 in familiekring te vieren H.M. en Z.K H. stel len zich voor dit feest tot een huiselijk feest te beperken. Waar het Regeeringïjubileum der Koningin nog kort geleden door het geheele Nederlandsche volk op zoo feestelijke en sym pathieke wijze is herdacht zal rnen ongetwijfeld den wensch van het Koninklijk echtpaar voor dit huiselijk feest gaarne eerbie digen. Het Rapport-Noltlng. De heer Van Voorst tot Voorst vroeg aan den Minister van Wa terstaat Wil de Minister de toezegging doen niet tot uitvoering van het rapport Nolting, voor zoover het betreft de opheffing der hulppost kantoren over te gaan, alvorens door de Kamer beslist zal zijn over de motie- De Boer, inge diend in de vergadering der Tweede Kamer op 23 December 1924? De eerste hier te land* gshesl vervaardigde vmurmande*. Op last van den Minister van Oorlog hebben Woensdagmiddag op het strand tusschen Scheve- ningen en Katwijk schietproeven plaats gehad met 10,5 c M. hou witsers, welke vervaardigd zijn door de Hollandsche Industrie- en Handelmaatschappij te Rot terdam. Deze houwitsers zijn de eerste hier te lande geheel vervaardigde vuurmonden. Zij zijn van zeer lichte constructie en schieten tot op 10.000 M. afstand met pro jectielen van 16 K.G- Deze draag wijdte wordt van belang geacht, omdat na den oorlog vooral naar voren is gebracht het belang van het schieten op grooten afstand. Weeldebelasting, Naar de „Msb." verneemt, is een wetsontwerp tot invoering van een Weeldebelasting in ver gevorderden staat van voorberei ding, zoodat de indiening ervan spoedig kan worden tegemoet gezien. De bedoeling van dit wetsont werp is o.a. een belasting te heffen van de verteringen in café's, restaurants, enz. De opbrengst dezer belasting wordt op 25 millióen geraamd, welk bedrag de Minister van Financiën wenscht te benutten om de Verdedigingsbelasting II te halveeren en voorts de Rijks inkomstenbelasting voor wat be treft de gehuwden en groote gezinnen te verlagen. De Minister hoopt deze be lasting nog vóór den aanstaanden zomer ingevoerd te zien. De Ned Handelsbalans Dectmber 1924, Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde (zonder goud en zilver' van den invoer heeft bedragen in Januari t.m. December 1924 2.363 millioen gulden. De waarde van den uitvoer bedroeg in Januari t.m. Decem ber 1924, 1.661 en in Jan. t.m. Dec 1923 1.303 millioen gulden. Het saldo-invoer had in de maanden Januari t.m Decembei 1924 een waarde in totaal van 702.8voor Januari t.m. Decern ber 1923 706 millioen gulden. AXEL, 30 Januari 1925. Gisteravond hield Ds. Ten Kate van Vlissingen, daartoe uitge- noodigd door de afdeeling Axel van het Nederl. Jongemannen Verbond, een rede over „Ont wapening in het licht van het évangelie". Nadat spreker eerst had uiteen gezet het standpunt dergenen die de weerloosheid voorstaan, die zich voornamelijk beroepen op de Bergrede, toonde hij san dat dit toch niet het volle Evangelie was, maar dat een Christen in de huidige maatschappij de roe ping heeft het kwade te weder- staan, als het moet, ook met geweld. Ten slotte legde spr. vooral den nadruk er op, dat ieder ge roepen was het streven ter voor koming van oorlog met alle kracht te steunen, als daar zijn Volkenbond en Arbitrage. Het was jammer, dat zoo wei nigen deze leerzame rede aan hoorden. Ingezonden Mededeelingen. Moor Ruwe en Schrale huid Handen en Gelaal „Pro Juventute". Pro Juventute, dat men zou kunnen vertalen in „voor jonge lingschap", is de naam van een vereeniging in ons land, die werkt in het belang der jeugd en in alle plaatsen van beteekenis af- deelingen heeft. We lezen in een bekend werk, dat het doel der vereeniging is„het bestrij den der criminaliteit (wéér een vreemd woord, dat strafbaarheid beteekent) van jeugdige personen. De vereeniging stelt zich tot taak, dat doel te bevorderen door het verleenen van rechtsbijstand 2aa, en het zorg dragen voor de opvoeding van jeugdige misdadi gers, o.a. door het uitoefenen van toezicht, het verleenen van stoffelijken en redelijken steun, het bezorgen van plaatsing in opvoedingsgestichten of in ge zinnen van jeugdige personen, wier handelingen hebben geleid of dreigen te leiden tot straf rechterlijk onderzoek of vervol ging"- We leven in een tijd, dat veel geklaagd wordt over de jeugd, maar het is o.i. veel beter om in plaats van te klagen de middelen aan te wenden om de baldadig heid en welke ondeugden men meer aantreft, te bestrijden, en daarom doet „Pro Juventute" een heerlijk werk. Wie daaromtrent meer wil weten, kan zulks mor gen hooren (zie advertentie) en vooral opvoeders der jeugd, als onderwijzers, politiebeambten, huisvaders, ploegbazen en wie verder dagelijks met de jeugd omgaan, kunnen we een bezoek naar bedoelde vergadering aan bevelen. De toegang staat voor ieder vrij. Verwijzende naar de in dit blad voorkomende advertentie worden ouders er aan herinnerd, dat de tijd van aanmelding voor leerling der Ambachtsschool te Hulst weder is aangebroken. Tij dige aangifte wordt dringend aan bevolen. Dat ambachtsonderwijs van nut is, behoeft niet meer te worden betoogd, men kan voor den tegenwoordigen tijd wel langzamerhand gaan zeggen, dat het noodzakelijk is. Kapitein L. K. van Loon, commandant der Afd. Zeeuwsch- Vlaanderen te Neuzen, van den Vrijw. Landstorm, wordt op nader te bepalen datum overgeplaatst bij het 17e Regiment Infanterie te Venlo. De sergeant Geelhoed, adm. der Afd. Z.-Vlaanderen van den Vrijw. Landstorm te Neuzen, wordt op 15 Februari e.k. weer op zijn korps, 14e Reg. Inf. te Middelburg gedirigeerd. M- Crt. Dinsdag werden te Sluis kil in het Café „'s Lands Welvaren" van den heer A. J. de Krijger, door Notaris Dregmans te Axel geveild, de gebouwen en gronden waaron der een vlasfabriek met toebehoo- ren, benevens een 3-tal bewoonde huizen, staande nabij de brug, laat stelijk in gebruik door de erfgena men van j. v. Osselaer. De veiling geschiedde in 9 per- ceelen. Koop 1, droogkamer, ma chinekamer, met daarachter gele gen gronden, koop 2, paardenstal met erf, koop 3, vlasfabriek met terrein. Hoogste bod na 2e op roep voor deze koopen f 3500, door A. v. Wijck Sluiskil. Koop 4, huis met erf en tuin, koop 5, huis erf en tuin gecombineerd hoogste bod f 4850, door P. van Cadsand, Sluiskil. Koop 6, 7 en 8 drie per- ceelen grond, samen groot 115 roeden, hoogste bod f 500 door P. Verstraeten Sluiskil, koop 9, een woonhuis met erf en tuin, hoogste bod f 400 door E. Graef- schepe. Koop 6, 7, 8 en 9 gecom bineerd f 1300, door H. Colsen. Na 3e oproep werd door de massa geboden f9700, door G. Balken- stein te Terneuzen, waarvoor de koop niet werd gegund en een herveiling zal plaats hebben op 6 Febr. a. s. ter zelfde plaats en uur. »Zel." De openstellingsuren van het publieke telefoonstation, ge vestigd in het bestaande hulpposi- tn telegraafkantoor te Koewacht, worden met ingang van 2 Febru ari gewijzigd in 8.v.m.8. n.m. op wtrkdagen. Voor de levering van 182.800 K.G. amm. superfosfaat voor de landbouwvereeniging „Onderlinge Hulp" te Hoedekenskerke, werd het minst ingeschreven door De Ruijter Co. te Axel, nl. ad f 17,63 per 100 K.G. Predikbeurten te Axel. Zondag 1 Februari 1925. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/i me Ds.G.P. A.Ruysch van Dugteren. Nam. 2 ure Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. P. Roos, van Lekkerkerk. Nam. 2 ure Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg Zitting van 30 Januari. A. W., 47 jaar, werkman te Terneuzen, en H. O., 40 jaar, werkman te Hoek, beiden gede tineerd te Middelburg, zijn wegens oplichting ieder tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van het voorarrest en in vrijheidstelling. Het faillissement van Jacob Geensen, vlashandelaar te Axel, curator Mr. F. W. Adriaanse te Middelburg, is geëindigd door in kracht van gewijsde gegane eenige uitdeelingslijst. Stamboek Nederl. Trekpaard. Afd. Zeeland. Dinsdag werd in het Schutters hof te Goes een drukbezochte alg. vergadering van bovenge noemd Stamboek gehouden. Blij kens het verslag van de „Midd. Crt." wees de voorzitter de heer Hanken op het eigenaardige ge val, dat er blijkbaar meer uit voer van paarden naar Duitsch land is, dan de statistieken uit wijzen. De paarden hebben vier pooten en wandelen blijkbaar wel eens stilletjes de grens over. Er is zoowel over afzet als over prijzen nu niet te klagen. Als Duitschland den uitvoer officieel toeliet, zou 1925 zeker geen on gunstig jaar zijn. Bij de behandeling der wijzi gingsvoorstellen op de Paarden wet herinnerde de voorzitter aan de samenstelling der drie stam boeken tot één, nu tien jaar ge leden. De diecteur-generaal de heer v. Hoek, heeft er naar ge streefd het stamboek zoo krach tig en vrij mogelijk te maken. En nu komt als een bom neer vallen de wijziging van de Paar- denwet. Aan bet stamboek wordt zijn zeggenkracht ontnomen 't wordt weer als 't ware onder de oude wet gebracht. Het Stam boek zal niet meer vrij zijn, want naast twee vertegenwoordigers van het Stamboek konfën drie regeeringsvertegenwoordigers. Dhr. F. Dekker Pz. uit Axel zei, dat de tegenwoordige rege ling voor de Fokkers onvoordee- lig is. Zeer vele van de beste hengsten zijn dan ook naar het buitenland vertrokken. Spr. is voor één vaste commissie, zoo als inde wijziging is voorgesteld. De hengstenfokkers betreuren het, dat het hoofdbestuur een actie op touw heeft gezet zonder be langhebbende deskundigen te hebben gehoord, en 23 hensten- fokkers in Z.-Vlaanderen hebben zich met een request tot den Mi nister gewend, inhoudende ad- haesie aan de voorgestelde wij zigingen. De secretaris, dhr. Lako zei dat de meerderheid van het af- deelingsbestuur in geen geval de zelfstandigheid van het Stamboek wil prijsgeven, doch trachten te komen tot één jury voor alle keuringen. Dhr. Ph. J. v. Dixhoorn zei, dat alle fokkers willen verlost zijn van de jury's, maar de ma nier waarop, willen ze graag aan- de regeering overlaten. Ook is in de bestuursvergadering beslo ten, handhaving van art. 35 (be treffende de subsidies) voor te stellen. Jhr. v. Vredenburch, alg. voorz., deelde mede, dat binnenkort een deputatie van het Stamboek naar de Duitsche regeering zal gaan om uitvoer van paarden toege staan te krijgen. Spr. heeft zich verbaasd over de actie, hier gevoerd tegen het H.B. Waarom is men er voor, dat de regeeringsvoogdij ten eeuwigen dage wordt opgelegd Waarom zijn de leden niet ge raadpleegd Spr. zegt, dat het H. B. in vier weken (later ver lengd met 2 weken) advies moest geven aan het Departement. Van daar die spoed. Spr. meent, dat het Stamboek zelf baas moet zijn en zelf de jury moet kiezen. Spr. vindt het jammer, dat eenige fokkers hun request hebben ge zonden. Het is ook onorganisa torisch. Spr. zei dat er geen strijd is tusschen het H.B. van het Stamboek en den Minister, maar tusschen- het H B. en eenige ambtenaren. Er is natuurlijk ver schil in belangen tusschen heng- stenhouders en hengstenfokkers en het is moeilijk, daar tusschen door te zeilen. Dhr. Dekker zei, dat het in het request gaat over de belangen der fokkers. Z. Vlaanderen komt er blijkbaar weer niet zoo erg op aan. Dhr. v. Dixhoorn is er ook voor, om baas in eigen huis te zijn. Maar is het niet voldoende, dat het Stamboek van de 5 jury leden er 2 mag benoemen? Eischt meri oot het derde lid op, dan kost dat veel geld en het regeeringscachet ontbreekt. Nu zegt men welde regeering be noemt drie personen, maar, zegt spr., twee hunner zijn slechts adviseerende leden (veeartsen). Dhr. De Vries (alg. secr.), heeft den indruk gekregen, dat men aan het Departement het wetje er door wilde jagen. De voor zitter zeide ook, dat men eerst zelf geheimhouding aan het De partement wilde betrachten. De secretaris legde er den na druk op, dat de jury volgens de nieuwere wet geen verantwoor ding schuldig is, aan het Stam boek, maar aan het Rijk. De heer Hanken ontkende dat er sprake zou zijn van een grij pen naar de macht. Spr. wil wel, dat het Stamboek de leiding bij de keuring etc. zou hebben. Spr. kan daarom niet berusten in het regeeringsontwerp. Dhr. De Vries lichtte toe, dat er f 26.000 op de begrooting wordt gebracht om de geheele Paarden- wet uit te voeren. Aan salarissen voor juryleden enz. gaat zoo'n bedrag af, dat voor primeering slechts f 3000 zou overblijven. Daarom gaat spr. niet accoord met de wetswijziging. Dhr. J. de Putter te Axel hecht op die wijze niet aan de subsi die. Het Stamboek streve er naar de keuring aan zich te houden. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, werd tot stemming overgegaan. 28 leden gingen accoord met het advies van het Hoofdbestuur, 9 met het standpunt van dhr. Dekker, ter wijl 18 personen buiten stem ming bleven. De heer P. Vael, St. Jansteen, we.d daarna als commissaris en plv. jurylid herkozen en de hec- ren C. A. de Bruyckere en A. J. Lindenbergh, resp. als afgevaar digde en plv. afgevaardigde. De rekening werd goedgekeurd met een bedrag aan ontvangst van f 8495.19 en uitgaaf f 8449.75. De vergadering bleek in groote meerderheid voor Dordrecht als plaats van tentoonstelling te zijn. Mond- en klauwzeer. Onder een zevental runderen van een landbouwer in de ge meente Cadzand, is opnieuw mond- en klauwzeer uitgebroken. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75ct Laxeer-Tabletten 60ct Hoofdpijn-Tabletten 60ct Bij Apoth. en Drogisten. Te Middelburg had sedert eeni- gen tijd eeD valk zijn domicilie gekozen op den stadhuistoren. Meerdere vogels had hij reeds tot slachtoffer gemaakt, en ook duivenliefhebber8 zagen hun dier tjes door den valk bedreigd. Woensdagmorgen is een eiDde gemaakt aan de rooftochten, toen een goed genikt schot den roof vogel, die op een der bovenste deelen van den teren eat naar beneden deed tuimelen. >M. Crt.» Groote melkdiefstal. Men meldt uit Rotterdam De firma B. die een melkfa briek heett, bemerkte, dat in den laatsten tijd vrij groote hoe veelheden melk spoorloos ver dwenen. Aangezien per dag tusschen de 25 en 40.000 Liter melk verwerkt wordt, was de diefstal niet dacielyk aan het iicht gekomen. De politie werd met een «n ander op de hoogte gebracht. De 26-jarige chauf feur die dagelyks verschillende partyen mela moet vervoeren werd gevolgd en aldra kwam de recherche tot de ontdekking dat nij de schuldige was. Als do chauffeur een vrachtauto met milkbussen moest wegbrengen loste hij niot alie melk maar hield enkele bussen op zyu wagen. Voor de volle bussen die by loste zette hy dan ledige op de auto. De achtergehouden melk bracht de chauffeur G. L. geheeten daarby geholpen door den slager M. K. naar een melk boer in de Willigenstraat. Daar werd de gestolen melk opgekocht tegen 10 a 11 cent pér Liter. Toen de politie den chauffeur snapte had hy op zijn wagen 5 bussen, elk van 40 Liter. De chauffeur en zijn helper alsme de de melkboer D. W. werden in bewaring gosteld. Bij "t ver hoor kwam uit dat zij dezen melkdietstal al weken achtereen pleegden en dat zy reeds voor duizenden guldens gestolen had den. Het geld verdeelden zij onder elkander. Nog meer koo- pers van de gestolen melk zui len gearresteerd worden. Te Gorcum heett op de constructiewerkplaats de Vries rtobbé en Co. een ontzettend ongeval plaats gehad. Een zware ijzeren mast viel plotseling naar omlaag, waardoor een werkman, H. Paardekooper uit Hoog-Blokland, dieniet gauw genoeg uit den weg ging, onder de mast geraakte, zoodat zyn hoofd deerlyk verminkt werd. De man werd hevig bloedend van qebruik ik altijd

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2