Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. klasse van het zevende of een hooger leerjaar ecuer school voor M. U. L. O. wordt verhoogd voor Fransche, üuitsehe en En- gelsche taal, wiskunde of han delskennis, voor elk vak, met f 100 en voor elk dier vakken, waar voor hij eene hoogere bevoegd heid bezit, met f 200, dat aan de school onderwijs wordt gegeven. Art. 6. Het hoofd eener school voor gewoon L. O., geniet eene verhooging van f 300, indien het aantal leerlingen minder dan 145 bedraagtvan f 500, indien het aantal leerlingen 145 of meer, doch minder dan 337 bedraagt van f 700, indien het aantal leer lingen 337 of meer bedraagt. Zoolang het hoofd aan die school verbonden blijft, heeft verminde ring van het aantal leerlingen in ^pover geen vermindering van jaarwedde tengevolge. Art. 7. Het hoofd eener school voor U. L. O., met uitzondering van die, bedoeld in het tweede lid van art. 27 der L. O.-wet 1920, geniet als zoodanig, indien hij hetzij de bevoegdheid bezit tot het geven van L. O. in ten minste twee der vakken Fransche, Duitsche en Engelsche taal, wis kunde of handelskennis, hetzij een hoogere bevoegdheid, voor ten minste één dier vakken, een verhooging zijner jaarwedde van f700, indien het aantal leerlingen minder dan 91 bedraagt; van f900 indien het aantal leerlingen 91 of meer, doch minder dan 181 bedraagt; van f 1100, indien het aantal leerlingen 181 of meer bedraagt. Zoolang het hoofd aan die school verbonden blijft, heeft vermindering van het aantal leer lingen geen vermindering van jaarwedde tengevolge. MaaltQd tea Hove. Gisteravond is in de Galerij zaal ten Koninglijken Paleize te 'sGravenhage het gastmaal ge houden, door de Koningin aan geboden aan de civiele autori teiten te 's Gravenhage. Met de Koningin en den Prins nam Prin ses Juliana, voor den eersten keer aan dezen, officieelen, maaltijd deel. Voorts zaten aan eenige dames en heeren der hofhouding, de voorzitters der beide Kamers, de Ministers en andere hoogwaar- digheidsbekleeders. Etn baldebiyk. NaarHet Volk" verneemt, heeft het N. V. V. een circulaire ver zonden aan de bij het verbond aangesloten organisaties, waarin meegedeeld wordt, dat een ver gadering zal worden belegd met de vertegenwoordigers der hoofd besturen, in welke vergadering beraadslaagd zal worden over een plan, om den heer Troelstra, als hij zich definitief en geheel uit het politieke en publieke leven terugtrekt, een huldeblijk aan te bieden, dat van blijvende waarde voor de arbeidersbeweging zal zijn en waaraan dan de naam Troelstra zal worden verbonden. Waarschijnlijk zal men pogen te komen tot de stichting van een Troelstra-oord, een rust- en va- cantie-oord voor arbeiders-leiders. Ingezonden Mededeelingen. Zijn Uw handen en lippen pijnlijk, schraal of gesprong«n door de koude, gebruik dan de heerlijk ver zachtende en snel genezende Pnrol. In doozen van 30, 60 en 90 ets- Bij apothekers en drogisten. (6) A.X1L, 27 Januari ltS5. Heden ontvingen we van offi- ciëele zijde de dienstregeling van bovengenoemde Maatschappij, zooals die met 1 Februari a.s. in werking treedt. Van uit Axel zullen de treinen vertrekken in de richting Hulst: v.m 6.33 u., 11.01, nam. 2.12 en 5.25richting Neuzen v.m. 8.35 u., nam. 1.13, 4.16 en 8.40. Aanbesteding. Gisteren werd ten huize van de wed. J. van Doeselaar te Axel-Sassing door het Bestuur van de maatschappij „Vooruitgang is ons Streven" alhier aanbesteed de levering van a. 30.700 Kg. zwavelz. am moniak. InschrijversA. Verhelst, Westdorpe f 15.80, Firma Oggel, Axel f 15.79, De Ruijter en Co., Axel f 15.79, M. van derGauwe, Terneuzen f 15.78, D. Scheele, Terneuzen f 15.72 en Oorsprong, Rotterdam f 15.45. b. 114.600 Kg. amm. super. Inschrijvers Firma Oggel f 7.76, D. Scheele f 7.75, De Ruijter f 7.73, A. Verhelst f 7.70 en v. d. Gauwe f7.70. (Bij loting gegund aan Verhelst.) c. 45000 Kg. Chilisalpeter. Inschrijvers: De Ruijter f 14.49, Verhelst f 14.47, Oggel f 14.46, Oorsprong f 14 39, Van der Gauwe f 14.34 en Scheele f 14.23. d. 37.200 Kg. superfosfaat. Inschrijvers: Van der Gauwe f 2.87, Oggel f 2.86, Verhelst f 2.82 en De Ruijter f 2.82. (Bij loting gegund aan De Ruijter.) e. 4 400 Kg. Leuna-salpeter. Inschrijvers Oggel f 21.14 en Van der Gauwe f20.85. Alles gegund aan de laagste inschrijvers. Het gebeurde dezer dagen onder onze gemeente, dat twee jongens werden aangehouden, die, fietsende, 2 kommiezen tegen kwamen. Afstappen was de boodschap. Een er van had geen belastingplaatje en op het boekje ging hij. De andere sprong on- dertusschen met een vlugge be weging op zijn fiets en „sprintte" uit alle macht weg, trappende zooals hij nog nooit had getrapt. De tweedt kommies, die niet aan het opschrijven was, sprong ook direct op zijn fiets, en reed met een flinken gang onzen vriend achterna, die evenwel, niet om kijkende, voorover op zijn fiets liggende, bleef doortrappen alsof zijn leven er mede gemoeid was. Ten slotte gelukte het den achtervolgenden kommies hem toch in te halen en met een „halt! afstappen, nog heb ik je" den rennenden fietser tot stoppen te dwingen. Nadat deze was afgestapt, vroeg hij met een onnoozel ge zicht: „nou, wat is er waarop de ander er hijgende uitbracht „waar is je belastingplaatje waarop de jongen met een even onnoozel gezicht liet volgen „nou, daar zit het, moet je daar zoo'n drukte voor makenDe gedachten van den man der wet, toen hij constateerde, dat de renner in het bezit was van het vereischte belastingplaatje, laten zich beter denken dan beschrij ven. Tern. Crt: Onealnk te Sluiskil. In den morgen van Vrijdag j.l. heeft op de terreinen van de Coöperatieve Cokesfabriek te Sluiskil onder de gemeente Ter neuzen een ernstig ongeluk plaats gehad, dat voor de daarbij be trokken arbeiiftrs betrekkelijk nog gunstig is afgeloopen. Bij het ontsteken van de gasvuren door middel van een lont, welke gas vuren zich bevinden onder de zich op die fabrieksterreinen bevin dende ingebouwde teerketels met een inhoud van 25.000 liter, had binnen den vuuroven en in de vuurkanalen een ontploffing plaats tengevolge waarvan het ontbrande gas naar buiten sloeg en de zich rondom den ketel bevindende mu ren instortten. De beide werk lieden Loius de Koeijer en Honeré Dellaert, welke met de ontsteking en bediening van den vuuroven waren belast, werden door het uitbarstende vuur ernstig gebrand, terwijl beiden onder het vallend gesteente werden bedolven en Del laert daarbij het rechterbeen werd gebroken. Door de onmiddellijk toege schoten hulp werden beiden uit hun benarde posite geholpen en overgebracht naar het ziekenhuis te Sluiskil, alwaar beiden thans worden verpleegd. De Koeijer is er door de opgeioopen brandwon den het ernstigst aan toe. De politie stelt naar het gebeurde en onderzoek in. „M. Crt." Tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Sluiskil is met ingang van 1 Februari benoemd mej. Bijleveld, aldaar. Te Koewacht is de 64-jarige voerman V. van zijn wagen geval len en spoedig daarop overleden. Men meldt ons uit St. Jan steen, dat bij den Kerkdienst bleek, dat er weer storing was op het electrisch net der P. Z- E. M, De lichtkronen gingen niet aan en op de motor voor het orgel was evenmin stroom te krijgen. In den gemeenteraad van Neuzen werd Donderdag j.l. be sloten tot verharding van een weg op Sluiskil, waarbij den bouw van een 30-tal nieuwe woningen in uitzicht is gesteld. Ten behoeve van de afwatering van de straten en riolen is een bemalingsplan aangenomen, kos tende ongeveer f 40000. Te St. Jansteen hebben dieven getracht in de vlasfabriek van Van H. door te dringen. Zij moesten echter onverrichter zake terugkeeren, wegens de soliede sluiting. Onder den naam „Zeeuwsch Vlaanderen" is te Oostburg opge richt een afdeeling der Kon. Ned. Politiehondenvereeniging met aan vankelijk 30 leden. Het bestuur bestaat uit de hee ren W. Briedé, le voorzitter; F. E. Pas, 2e voorzitterJ Rooms, secretaris; C. de Toom, penning meester, en A. de Feber, com missaris. Postkantaor Axel. We ontvingen het volgende overzicht van het verkeer en den geldelijken omzet over het dienst jaar 1924 van het Post-en Tele graafkantoor alhier, met de daar onder ressorteerende hulpkantoren Koewacht, Zuiddorpe en Over slag: Geheelen omvang van het gel delijk beheer f860,377,15'. Verkoop zegels f44,931,37. Verzonden aanget. stukken 2246 Ontvangen 2376 Gestorte postwissels 8520 Totaal bedrag f220,297,34. Uitbetaalde postwissels 3191 Totaal bedrag f82,467,75. Verzonden pakketten 3525 Ontvangen 8236 Ter invord. aangeb. quit. 12345 Totaal bedrag f 187,279,15'. Inlagen Spaarbank 803 Totaal bedrag f 164,354,25. Terugbetalingen Spaarbank 456 Totaal f 109,317,12. Nieuw uitg. Spaarb.boekjes 185 Gestorte premiën Rvb. 439 Totaal bedrag f 1955,71. Uitbet. ten beh. Rvb. 460 Totaal bedrag f4,737,52'. Uitbet. Invalidiieiiswet 10787 Totaal bedrag f73,186,52. Per dag verz. depêches 21 ontv. 20 Verzonden telegrammen 2483 Ontvangen 2557 Opgen. en verder verz. tel. 1216 Interl. telefoongesprekken 27128 Verzonden telef. oproepbr. 108 Ontvangen 90 Stortingen Chèque en Giro 610 Totaal bedrag f 142,002,97. Aantal uitbetaalde chèques 149 Totaal bedrag f 128,199,16. Verk. rijwielmerken 1924 3229 Totaal bedrag f9687. Bexnlniging bty de Post. Aan verschillende notabele be woners van het platteland werd door het bestuur van den Cen- tralen Bond van Nederl. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel een circulaire gezonden, waaraan een geperforeerde strook, ten einde door zijn handteekening te kunnen protesteeren tegen de voorgestelde reorganisatie van den postdienst, die daardoor ter „bezuiniging" wordt vereenvou digd, doch niets meer of minder beteekent, dan een belangrijke vertraging in het postverkeer ten piattelande. Als men op die manier bezui nigt, is dat ten koste van den handel, ten koste van het inkomen, ergo zwaardere belasting, in plaats van verlichting. Velen zullen ongetwijfeld het strookje onderteekenen en op zenden. De aardappel wet. Bij Kon. Besl. zijn bepalingen vastgesteld betreffende schadever goeding, te verleenen aan eigena ren van onschadelijk gemaakte aardappelen en aan eigenaren of gebruikers van besmet ver klaarde perceeien, als bedoeld in art. libis der Aardappelwet. De met de zaken van den landbouw belaste Minister stelt één of meer commissiën in ter waardeering van de schade, bij toepassing van de Aardappelwet gelegen door de eigenaren van onschadelijk gemaakte aardappe len, en door de eigenaren of gebruikers van besmet verklaarde perceeien en van perceeien, als bedoeld in art. llbis der Aard appelwet, indien die schade zal worden vergoed. Indien tot bestrijding van de aardappelenwratziekte (zwarte schurft, „black scab"), veroor zaakt door Chrysophlyctis endo- biotica, aardappelen worden in beslag genomen en onschadelijk gemaakt vóór den oogsttijd, wordt de schade, door den eigenaar ge leden, berekend naar de opbrengst welke van het perceel zou kun-1 nen zijn verkregen, indien geen onschadelijkmaking had plaats gevonden. In geval van onschadelijkma king tijpens den oogst wordt de schade gewaardeerd naar het gewicht der in beslag genomen aardappelen. De schade, geleden door de gebruikers van besmet verklaarde perceeien of door gebruikers van perceeien, ais bedoeld in art. ilbis der Aardappelwet, wordt gewaardeerd naarde vermindering van de huuropbrengst, voor zoo ver deze aan de besmetverkla ring of aan de toepassing van art. llbis der Aardappelwet kan worden toegeschreven. De schadevergoedingen worden door den met de zaken van den landbouw belasten Minister vast gesteld. Met het in werking treden van dit besluit vervalt het Kon. Besl. van 28 Sept. 1922. Arrond. Rechtbank te Middelburg Zitting van 23 Januari 1925. De volgende zaak werd be handeld Fl. A. H., 64 j., landbouwer te Biervliet, thans gedetineerd, werd beklaagd dat hij in 1924 een beetencontract met J. C. Meijer heeft afgesloten vopr land in de Ameliapolder onder Philippine en daarvoor f350 en f 100 als voor schot heeft ontvangen, terwijl hij de bietenopbrengst reeds eerder had gecontracteerd met E. de Cuelenaere voor de fabriek Wit- touck te Selzaete en daarvoor reeds, f 200 en f 100 als voorschot had ontvangen. Eisch 6 maanden gevangenis straf, met aftrek voorarrest* Tegen A. W-, 47 j., werkman te Ter Neuzen en H. O-, 40 j., werkman te Hoek, beiden gede- teneerd te Middelburg, werd we gens oplichting, gepleegd te Hoek op 20 November j.l. voor ieder 6 maanden gevangenisstraf geeischt. Politierechter te Middelburg. Zitting van 23 Januari 1925. De volgende zaken werden be handeld J. d. B24 j., voerman te Hulst werd ten laste gelegd, dat hij op 18 December j.l., terwijl hij Nederlander was en te Hulst woonde, te Paal, gemeente Kem- seke, heeft weggenomen een pak manufacturen wegende 65 K.G. (sjerpen en flanel) toebehoorende aan de firma A. Wilkjng. Eisch f 25 boete of 25 dagen hecht. Uitspraak idem. C. S., 30 j., landbouwer, A P. A., 22 j., landbouwersknecht en J. A. N., 27 j., werkman, allen te Hontenisse, werden beklaagd, dat zij op 14 December 1924, te samen en in vereeniging P. E. Neve hebben mishandeld, door hem te slaan en te stompen, en ook zijn jas hebben stuk getrok ken. Eisch ieder f 20 boete of 20 dagen hecht. Uitspraak idem. J. O., 18 j., vlasbewerker te Axel, werd beklaagd, dat hij in October 1924 een duif, toebe hoorende aan C. van Bendegem te Axel, die hij had gevangen, heeft behouden. Eisch f 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. De politierechter deed gisteren uitspraak in de zaak tegen J. P. J., 42 j., beurtschipper te Ter Neuzen, beklaagd van verduiste ring van eene hoeveelheid am moniak en Thomas Slakkenmeel. Beklaagde werd veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Eeu droevig ongeval had Don derdag te Arnemuiden plaat». De vrouw v*d den landbouwers- knecht L. Kraamer, die op den weg bij het veerhuis fietste met haar vierjarig zoontje in eeu mandje achterop hst rywiel, wilde den wagen van den vracht rijder Meertse passeeren. Maar op hetzelfde oogenblik slipte haar ry stiel, zoodat zij kwam te vallen, waarDij bet zeoutje met zijn hoofd tegen het achterwiel van den wagen kwam te vallen. De in- m dde's ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Drama te St. Anualand. Vrijdagmorgen is de gemeente St. Annaland in opschudding ge bracht door oen treurig drama. De arbeider Heiboer, wonende aldaar heen, vermoedelijk in een vlaag van waanzin, zijn vrouw met een zwaar voorwerp, zooda nig op 't hoofd geslagen dat zij ernstig verwond bewusteloos in elkaar zakto. De man greep daar- Qa een mes en verwondde daar mee zijn dochter. Daarna beeft de ongelukkige zich zelf den hals afgesneden. De vrouw, die zwaar gewond was, werd per aute naar het al gemeen burgerlijk gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Haar toestand, hoewel ernstig, is van dien aard dat herstel verwacht mag worden. De toestand van de dochter is zoodanig dat ver voer voor haar niet noodig werd geoordeeld. Het gezin Heiboer telt zeven kinderen. De politie heett Zaterdag te Parijs, Daar aan De Cour. wordt gemeld, een Hollander ge arresteerd, die getracht had, bij twee Panjsche Banken op val- sche, zelfvervaardigde crediet- brieven een som van trs. 470.000 uitbetaald te krijgen. Zyu naam is Conrad Wilhelm Deutschman hy is geboren 18 September 1883 te 's Gravenhage by noemt zich handels-empleyé. Hij was naar Parijscbe banken gegaan met een credistbrief over een bedrag van trs. 470 000, welke op naam stend van Conrad Wil helm den A8chman uit Amster dam, en welke door de Amster- damsche, Bauk uitgeschreven zou zyn. De archieven der Parysche politie toonden aan, dat Den Aschman, eigenlijk Deutschman heette en dat men hem reeds vijf jaer tevergeefs zocht wegens overeenkomstige oplichtingen, is 1920 in Den Haag bedreven. Hij woonde toen in den Haag en had valsche credietbrieven ver vaardigd op naam van een Bel gische bank, en zou er volgens de bladen toen in Den Haag in xyn geslaagd, hy twee baDken op die credietbrieven trs. 300.000 op te nemen. N. R. Crt. Bij mej. C. D., het tweede slachtoffer van de gasverstikking te Zwolle, in den nacht van Woensdag op Donderdag, was gisteren het bewustzyu nog niet teruggekeerd. f8000 gevonden. Te Nieuw Vosmeer vond een inwoner een portefeuille met J 3000 aan bankpapier. Geluk kig was de eigenaar spoedig te vinden, die zeer verheugd over de vondst den eerlyken vinder een flinke belooning gaf.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2