Hoestsiropen Rechtszaken. Gemengd Nieuws. len te zijn van vrijzinnigen huize, zullen hun plicht slechts vervul len als ze daar voor werken. Vaderlandsch Verbond. Als nieuwe staatkundige ver- eeniging meldt zich aan een 15 Nov. gestichte bond, die zich zal noemen het Vaderlandsch Ver bond, dat de volgende .grond slagen" als leiddraad publiceert 1. Aanvaarding van den mo- narchaal-constitutioneelen grond slag van den Nederlandschen staat en handhaving van den be- staanden band der natie van het Huis van Oranje. 2. Eerbiediging van de vrij heid van den burger in zijn gods dienstige overtuiging en de uiting daarvan naar buiten, voor zoo verre deze uiting niet in botsing komt met de openbare orde en zedelijkheid. 3. Uitgang, bij wetgeving en bestuur, van de grondgedachte dat de viijheid is een kostbaar goed en slechts mag worden in geperkt indien het algemeen be lang het vorderen van dat offer eischt. 4. Herziening van het kies recht, waardoor de rechtstreek- sche band tusschen kiezers en gekozene wordt hersteld, en den gekozenen voor de uitoefening van hun mandaat een mate van onafhankelijkheid wordt gewaar borgd, welke hen in staat stelt tot een zelfstandige vervulling van de hun door de wet opge legde taak. 5. Herstel en behoud van een juist evenwicht tusschen staats inkomsten en uitgaven, als grond slag eener gezonde staatshuis houding, welke door verlaging van belastingen en betrachten van gepaste zuinigheid de kapi taalvorming bevordert. Hergeving van de grootst mo gelijke vrijheid aan het particu liere bedrijfsleven en beperking van de overheidsbemoeiing tot het onvermijdelijke. Bestrijding van het streven om den staat en overheden te be trekken in en hun zelfs de lei ding tc geven van de maatschap pelijke bewegingen, gericht op wijziging van de stelsels van voortbrenging en verdeeling. 6. Behoud van de weerbaar heid des volks, zoolang en voor zoover zulks voor een lid van den Volkenbond geraken en ge boden is. 7. Behandeling door de over heid van het openbaar en bizon der onderwijs op voet van ge lijkheid, gepaard, aan een ernstig streven bij alle onderdeelen van het openbaar onderwijs naar een voud, zuinigheid en praktische strekking, onder strikte eerbiedi ging van de gewetensvrijheid der bevolking en zonder dat daarbij de ideëcle zijde van het onderwijs mag verwaarloosd worden. 8. Handhaving van den band tusschen het moederland, en de deelen van den staat buiten Europa, met voorzichtige en daar mede gepaard gaande geleide lijke invoering van zelfbestuur. Tot onderteekening van den oproep van dit Verbond hebben zich bereid verklaardmr. dr. J. A. A. H. de Beautort, jhr. H. W. de Blocq v. Scheltinga, mr. J. P. Cau, G. Th. v. Dam, A. F. L. Faubel, F. H. Fetener v. Vlissin- gen, mr. R. A. Fockema, A. Jan sen, jhr. J. D. de Jong van Beek en Donk, jhr. mr. dr. W. de Jonge, G. Key Jzn., G. Korthals Altes, jhr. J. A. van Kretschmar v. Veen, J. J. C. de Kuijper, P. M. N. de Kuijper, ir. C. L. M. Lambrecht- sen v. Ritthem, F. LieftinckJHzn., M. J. v. Löben Seis, mr. j. C. Ph, Loeff, prof. mr. J. de Louter, Simon A. Maas, mr. A. S. v. Nierop, ir. J. W. Nierstrasz F. J. W. baron van Pallandt v. Rosen- dael, jhr. W. C. v. Panhuys, ir. J. C. Ramaer, mr. Greta W. van Rijn, mr. J. G. Schürmann, W. Stork, mr. A. Tak, mr, G.J.Ver- burgt, J. D, Viruly, B. Wilton, mr. J. G. Wurfbain. Het zilveren liuweiyksfeest van de Koningin. De Vereeniging Koninginnedag Utrecht heeft het voornemen alle Oranjevereenigingen in den lande uitte noodigen tot een bijeenkomst te Utrecht op een nader te bepalen dag in de maand Februari e.k., ten einde te geraken tot oprichting van een centraal comité, dat plannen zal beramen om aan de Koningin en haar gezin, namens de gezamenlijke Oranjevereeni gingen, een stoffelijk blijk van hulde aan te bieden ter herinne ring aan den dag, waarop zij 25 jaar getrouwd zal zijn (7 Febru ari 1926.) Reeds hebben enkele Commis sarissen der Koningin zich bereid verklaard in een eere-comité zit ting te nemen. Maaltyd ten hove. Woensdagavond heeft in de galerijzaal ten Hove een maaltijd plaats gehad, waartoe de Koningin de bij haar Hof geaccrediteerde hoofden der verschillende gezant schappen met hun dames, bene vens vele leden van haar hofhou ding, had genoodigd. Pla t»«lljke Keuze. Gisteren is in de Eerste Kamer eindstemming gehouden over het wets-voorstel-Rutgers in zake plaatselijke keuze. Het werd ver worpen met 28 tegen 20 stemmen. Tegen stemden: één anti-rev. (de heer Fransen), vijftien katho lieken (dus de heele fractie op één na, n.l. de heer Wittert van Hoogland, vijf chr. hist.de vijf Vrijheidsbonders, en de twee vrijzinnigdemocraten. Afwezig waren de twee anti revolutionairen Croles en de VI ugt. Hot rercdotftor&ftt van do Konineii. Het voornemen bestaat, dat de uitreiking van het eeredoctoraat aan de Koningin op 9 Februari te Leiden zal worden bijgewoond door den Prins, Prinses Juliana en de Koningin Moeder. Ook zal vermoedelijk vrijwel het geheele korps diplomatique er bij tegenwoordig zijn. koste* van het Ny»erhelds- onderwys. In het verslag der Commissie voor Staatsuitgaven over het ver slag der Rekenkamer '23, leest men o.a. De Commissie is zeer getrof fen door de opmerkingen in het verslag der Rekenkamer betref fende de kosten van het nijver heidsonderwijs. Zij kan niet ont komen aan den indruk, dat in het bijzonder ten aanzien van het huishoudonderwijs een opvoering heeft plaats gehad van het aan tal akten en van de eischea van bekwaamheid voor de verschil lende akten, die voor dit onder wijs niet anders dan nadeelig kan zijn en tot een veel te groote stijging van kosten zal leiden. De Commissie vertrouwt, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen krachtig zal medewerken om bij dezen tak van onderwijs elke opvoering van eischen en kosten, welke geen evenredig nut voor het onderwijs opleveren, te verwijderen. Dat de minister bezwaar heeft de nog in functie zijnde leeraren, wier overbodigheid hij heeft er kend, op wachtgeld te stellen, acht de Commissie niet juist. Aanschaffing gasmaskers. Naar men aan de „Res. Bode" meldt, zal binnenkort worden overgegaan tot de aanschaffing van de nieuwste gasmaskers. In het voornemen ligt het, te zijner tijd ook over te gaan tot het aanschaffen van chemische strijd middelen, behoudens in geval van internationale regelingen. Louis Bouwmeester. Naar de „Tei." meldt, heeft Louis Bouwmeester van den Mi nister van Onderwijs, K. en W. een officieel schrijven ontvangen, meldende, dat hem door het rijk een toelage van f 1000 per jaar is toegekend, te betalen in vier driemaandelijksche termijnen. Ingezonden Mededeelingen. voor Kinderen AXEL, 23 Januari 1925. Woensdag arriveerden hier een achttal Hongaarsche kinderen als deel van de groote zending, die weer in ons land is verspreid voor tijdelijke verpleging. In Zee land werden er 254 gedistribu eerd. Verschillende vervoermid delen verleenden gratis overtocht aan de verarmde wezentjes, van wie niemand een woord kon ver staan en die ook zelf maar uit gebarentaal moesten begrijpen, wat men met hen wilde. Zou het niet aangenamer zijn en meer nationaliteitsgevoel kwee ken, als men kinderen innam wier taal de onze is? Er is ook in ons eigen land op dat gebied nog zooveel terrein te ontginnen denkt eens aan Drenthe? Ja, zoo wordt geredeneerd en daar is heel veel voor te zeggen. Maar we moeten bedenken, dat daarin ligt opgesloten het: „help U zelf", of „laat ieder eigen tuintje wieden". En dat nu is in Hongarije en Oostenrijk schier onmogelijk. Zelfs de gegoede standen hebben daar zooveel met zichzelf en in eigen kring te doen om goed te ma^en of tot herstel te komen van hetgeen reddeloos verloren is, dat men daar voor liefdadige werken op groote schaal de middelen mist. In ons land kan dat wèl en daarom zouden we willen toe roepen, degenen, die zich in comité of hoe ook met liefdadige verzorging van onbemiddelde en geestelijk en lichamelijk verach- terde kinderen bezig houden, „doet beide, denkt aan Neder- landsche èn aan vreemde kin deren, die aan steun behoefte hebben". Te Zaamslag kwam iemand ten postkantore om zijn ouder domsrente in ontvangst te nemen. Hem werd tot zijn verbazing mee gedeeld, dat uit Amsterdam bericht was ontvangen van zijn overlijden en hem alzoo geen rente kon worden uitbetaald. „Tem. Crt." Zondag werd cand J. B. Vanhaelen bij de Geref. Kerk te Hoek in zijn ambt bevestigd door Ds. A. Lauwers van Brussel, sprekende over 1 Tim. 4:16. Ds. Vanhaelen deed 's middags zijn intrede. Hij verbond zich aan de gemeente met een leerrede over Joh. 43138. In de raadsvergadering van Stoppeldijk werd voorlezing ge daan van een afschrift van het Kon. besluit van 2 December 1924, waarbij ongegrond ver klaard wordt het beroep van den Raad dezer gemeente tegen het besluit van Ged. Staten tot ont houding van goedkeuring aan de begrooting voor 1924. De voorzitter zeide, dat nu voor de tweede maal de gemeente in het ongelijk is gesteld en vroeg of thans de Raad genegen is de vergoedingen voor de bij zondere school op de begrooting te brengen. De heeren v. Cranenbroeck en Raes waren daar tegen. Besloten werd de beslissing uit te stellen tot de volgende vergadering, daar deze niet vol tallig was. De adviseur inzake de electri- ficatie van deze gemeente heeft blijkens het verslag in de „Z. K." gelegenheid gekregen tot het uit spreken van klachten over de wijze waarop het werk wordt uitgevoerd. De aannemer had reeds lang gereed moeten zijn. Spr. noemde het lijntrekkerij op groote schaal. Had men met een degelijke firma te doen, dan zou het misschien nog een 3 weken kunnen duren, maar nu kan het misschien nog wel 3 maanden duren. Het ongelukkige daarbij is, dat de hoogspanningilijn ook door dezelfde firma gemaakt wordt en dat geeft te denken. De heer Van der Hegge Zijnen zeide dat het heel wat moeite gekost heeft om het goed te krijgen, doordat veel materiaal is moeten worden afgekeurd. Hij garandeert echter, dat alles in orde zal zijn. De voorzitter zou willen advi- seeren geen boete op te leggen, wanneer het net klaar is, als er stroom is van de hoogspanning. De heer Vin der Hegge Zijnen zeide, dat de Raad nu boete kan opleggen voor elke week ver traging en daarbij vermelden, dat overwogen zal worden om de boete kwijt te schelden, wanneer het net gereed is tegelijk met de hoogspanning. Hij zou dan ook in dien geest willen voorstellen om de firma aan te schrijven, dat, wanneer niet binnen 3 weken het werk gereed is, boete zal worden opgelegd van af 1 Janu ari 1925. De voorzitter zou liever als uiterste termijn stelten 1 Febru ari a.s. Z h. s. werd dit aangenomen. In den nacht van 18 op 19 dezer zijn bij V. A. te Heille-Sluis weder een 6-tal postduiven ont vreemd. Daar dit al enkele malen is voorgekomen in den omtrek, mag dit voor duivenhouders een aanwijzing zijn op hun hoede te wezen. Vermoedelijk in de tweede helft van Februari zal het nieuwe kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. te Breskens, dat gebouwd is, om dat het oude te klein was ge worden, in gebruik worden ge nomen. Het schip van het nieuwe kerkgebouw heeft 492 zitplaatsen en beide gaanderijen ieder 36, totaal 564 zitplaatsen. Loep der bevolkte? over 1924. PHILIPPINE. Geboren 13 m., 11 vrtotaal 24. Gevestigd 34 m., 29 vr., totaal 63. Overleden 7 m., 2 vr., totaal 9. Vertrokken 46 m., 33 vr., totaal 79. Bevolk. 31 Dec. 1923 617 m., 588 vr., totaal 1205. Bevolk, op 31 Dec. 1924 611 m,, 593 vr., totaal 1204, alzoo verminderd met 1 persoon. Voltrokken huwelijken 12. Levenloos aangegeven 1. Predikbeurten te Axel Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9ure Ds.Q.P. A.Ruysch van Dugteren. Bediening H. Avondmaal. Nam. 2 ure Dezelfde. Nam. 6 ure Ds. Raams, van Hoek. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. De Jong, van Ouderkerk. Nam. 2 ure Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Maandag 26 Janeari 1925. 's Av. 6 ure Ds. H. Kieviet, van Veenendaal- Arrond. Rechtbank te Middelburg Zitting van 26 Januari 1925. De volgende vonnissen werden uitgesproken Oplichting: J. A. B26 jaar, boekhouder te Bergen op Zoom, gedetineerd, 4 maanden gevang., met aftrek preventieve hechtenis. VerduisteringD. D., 22 jaar, koopman te Axel, gedetineerd 4 weken gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis en in vrijheidstelling. Onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde J. B., 38 jaar, na tuurgeneeskundige, Rotterdam, 1 maand hechtenis, met vernieti ging vonnis kantonrechter te Middelburg. Mishandeling: P. J. B., 18jaar, opperman te Hulst, vrijgesproken. Woensdagmorgen te elf uur is bij aankomst van de Provin ciale boot te Vlissingen een zich daarop bevindendeauto(uitGoes) te water geraakt en gezonken. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. Een gevaariyke gids. De heer B. uit Eindhoven heeft met zyn'auto op weg naar Nijmegen een verschrikkelijk avontuur beleetd. Aan een vrouw tje laDgs den weg vroeg hy den weg, daar by door den mist de koers kw(jt was. ,0, jawel," zei het vrouwtje, „als ik mag meerijden ia de auto Zij stapte ia r.n zat wat parmantig hoor, terwijl zij aen weg wees. Op een gegeven oogenblik wees ze met den vinger een afhelleuden weg aan, ea riep „Hier, hier!" gevolgd door den uitroep„Nu gaan we samen bootje »aren Gelukkig, dat de bestuurder zijn tegenwoordig heid van geest behield, want juist vóór de Waal kon hij het stuur nog omgooien. Personen, die in de nabijheid waren ert 't hachelijke van den toestand hadden gezien, kwamen toegeloopen. En wat was nu de toedracht Het vrouwtje was een ontsnapte uit bet Rijkskrankzin- nigengestiebtte Grave, waarheen ze dan ook werd teruggebracht. Een beroover op keerterdaad botrapt. Op 13 October van het vorig jaar was een assuradeur op stap geweest met Jartsje L., in don ker Rotterdam beter bekend onder den naam van „Nijmeeg- sche JaDsje". Hij beta ide ten slotte, na een druk café-bezoek in een perceel aan de Deittsche- vaart, een rooftiol, waarin ge heimzinnig draaiende deuren, zorgvuldig gesmeerde, sloteu en verraderlijke kijkgaten niet ont braken. De politie, die een en andvr had opgemerkt, arresteerde eeni- gen tijd later een man, die uit het verdachte huis kwam. Deze man zag nog kans een oude sok in de Delftscbevasrt te werpen een juist pasaeereude schipper ving dit kleedingstuk echter op, en bij onderzoek bleek het t 620 te bevatten. Ook dn juffrouw werd gearresteerd. Zij slaagde er echter in uit het Huis van Bewaring te ontsnappen. De vorige week stond de man, de 37-jarige .artist* terecht, be schuldigd van diefstal van 620. Het O.M. drukte er zijn t leur- stetling over uit, dat Jantje zich aan haar rechtmatige straf heeft weien te onttrekken. TegeD den „artist" eischte spr. een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Oevaariyk beroep. Op den Coolsinge! te Rotter dam zijn 2 rechercheurs van politie door twee individuen aaogevallen. Een der recher cheurs bekwam by de scher mutseling, die ontstond, een steekwond in dc long. De aan vallers werden met groote moeite overmeesterd en in verzekerde bewaring gesteld. Landverhuizing naar Canada. Het is den directeur van het bursau der vereeniging „Land verhuizing" gebleken, dat weer getracht wordt om aan Neder landers, die vestiging in Canada overwegen, land te koop (huur- poop) aan te praten onder schoon schijnende voorwaarden. in het algemeen belang ont raadt genoemde directeur een ieder dringend op die aanbie dingen in te gaan. Men wende zicb eerst om nadere inlichtingen tot de Ned. Vereeniging „Landverhuizing", Bezuidenhoutscbeweg 97, Den Haag, indien men er tenminste prijs op stelt voor ernstige te leurstellingen en geldelyke ver liezen behoed te worden. Een koelbloedig chauffeur. Te Nieuwe Pekela geraakte de vrachtauto van den heer O. Haan aldaar in brand. De chauf feur reed, om verbrauden van de geheele auto te voorkomen, de wageu in het Kanaal, gevaar voor eigen leven niet achtende. Gelukkig kou hy worden ge red. (Avp.) Op de Scheepswerf te Gendt (bij Nijmegen) kreeg de 16-jarige R. een zware yzeren plaat, welke van een wagen viel, op het lichaam. De jonge man werd met ernstige kneu zingen opgenomen en overleed kort ca het ongeluk, Mifnherdi's Borsthonfngslroop I 0.60 ,\*ijnherd('s Thijmsiroop I 0.75 Anga-slraop (ook bil KuAbeest), f 1,71 BH AsetMbl'l *0 9r*Ql*(M Zondag 25 Januari 1925.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2