Binnenland. Gemengd Nieuws. doch dat slechts bepaalde ge deelten van dit ontwerp werden verworpen en dat het ontwerp ook vele wijzigingen van den vroegeren toestand brengt, die geenszins verwerpelijk zijn. Om die reden heeft de conservatieve regeering pogingen aangewend, tot een overeenkomst met de sowjcts te geraken, waarbij van het verworpen onlwerp-verdrag gehandhaafd blijft hetgeen de tegenwoordige Britsche regeering wenschelijk acht. Austen Cham berlain, de min. van Buitenl. Za ken, heeft dienaangaande bespre kingen gevoerd met Rekowski, niet het gevolg, dat deze naar Moskou is vertrokken om de quaestie persoonlijk te bespreken met de sowjet-regeering. D« toestand Tan Herriet. Het Journal de Genève" ver neemt uit Parijs omtrent den toe stand van Herriot De Fransche min.-president is vast van plan, deel te nemen aan de parlementaire debatten der komende weken maar hij gevoelt zich nog slap. Daarom zullen de eerste 10 of U dagen be slissend voor hem zijn. Indien hij zonder vermoeienis de be raadslaging over de Begrooting van Buitenl. Zaken kan doorstaan, blijft hij aan het bewind. Indien hij daarentegen vindt, dat deze inspanning zijn krachten te boven is gegaan, dan zal hij er toe overgaan, af te treden. Het zelfde blad bericht dat als eventueel opvolger van Herriot de tegenwoordige min. van Fin. Clémentel wordt genoemd. Een vrij groot aantal politici neemt hem echter kwalijk, dat hij heeft gesproken van een Dawes-plan voor Frankrijk. De min. bedoelde dat de schuldeischers van Frank rijk rekening behoorden te hou den met de betalingscapaciteit van Frankrijk, maar men vindt, dat hij zich op een voor zijn land vernederende wijze heeft uitge drukt door te spreken van een Dawes-plan. Of Clémentel kans heeft behouden om, in geval van aftreden van Herriot min.-presi dent te worden, zal nu, volgens het blad afhangei van de resul taten, welke de huidige confe rentie oplevert voor Frankrijk. Wegens groote droogte is er te Weenen watergebrek. Van overheidswege worden maatre gelen tot inkrimping van hetwa tergebruik aangekondigd. Ingezonden Mededeelingen Zijn Uw handan en lippen pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk ver zachtende en snel genezende Puroj. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. (6) Comité Mew-York 1926. Onder eerevoorzitterschap van den Nederlandschen gezant te Washington, heeft zich eert comité gevormd, dat zich ten doel stelt, in 1926 een Nederlandsch ge schenk aan te bieden aan de stad New-York, ter herinnering aan het feit, dat het dan 300 jaar ge leden zal zijn, dat New-York door Nederlanders werd gesticht. „In 1926 zal het 300 jaar ge leden zijn, dat de eerste vaste grondslagen werden gelegd van Nieuw-Amsterdam, het tegen woordige New-York, nadat reeds in de vorige jaren enkele kolo nisten zich op het eiland Man hattan hadden gevestigd. De stichting toch van Nieuw-Amster dam volgde op den aankoop van het eiland voor de West Indische Compagnie door den directeur Peter Minnowit en had plaats in 1626. Een daad van ons voorgeslacht van voor de wereld zoo ver strek kende gevolgen kan Nederlanc niet beter herdenken, dan door de aanbieding van een Neder- lansch geschenk aan de stad New-York in 1926, een hulde die niet enkel getuige van waarde, door Nederland gehecht aan zijn ïistorischen band met New-York, maar tevens van warme vriend schap in het heden. Een gedenkteeken, door een Hollandsch kunstenaar te ver vaardigen, schijnt aangewezen. Men heeft zich reeds vergewist, dat een dergelijk geschenk met blijdschap zal worden aanvaard en op waardige wijze geplaatst. Om een kunstwerk van eenige beteekenis te kunnen aanbieden, is het noodig, dat allen, wien dit )lan van nationaal en internatio naal belang ter harte gaat, zoo spoedig mogelijk (want de uit voering vereischt tijd) als het kan ruime, als het moet ook kleine bijdragen zenden aan den pen ningmeester, postgiro 9474, of aan het Comité New-York 1926, Rotterdamsche Bankvereeniging, 's-Gravenhage. Eere-voorzitter van het comité is jhr. mr. H. A. van Karnebeek, minister van buitenlandsche zaken, 's-Gravenhage. Afschaffing Staatsloterij. De „Residentiebode" zegt dat haar in dit voorstel één ding aan staat, nl. dat het niet de geringste kans heeft aangenomen te worden. De hoofden in de Kamer zijn te dézen opzichte zoo goed als ge teld. Het paradepaardje kan ech ter zoo vlak vóór de verkiezingen schitterende manoeuvres maken tot schrik van ds. Kersten en diens volgelingen. Be Zomertijd, Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van binnnen- landsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld ls het Zijn Excellentie bekend, dat het overgroote meerendeel van het Nederlandsche volk verlan gend uitziet naar het, over het geheele jaar, handhaven van den Amsterdamschen tijd Is Zijn Excellentie bereid, ge hoord die verlangens, bekend met de wenschen der Tweede en Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal, gezien het minderheids rapport der tijdcommissie en de vele daarin genoemde bezwaren voor den landbouw e.a. en ter geruststelling voor diegenen, die van den zomertijd displezier, on gemak en schade ondervinden, mee te deelen, dat van hem bin nen voegzamen tijd maatregelen tot afschaffing van den zomertijd te verwachten zijn Mr. Troelstra. De heer mr. P. J. Troelstra heeft, naar „Het Volk" meldt, aan het bestuur van de S. D. A. P. bericht gezonden, dat hij geen candidatuur voor het partijbestuur meer aanneemt. Oiderseheidiag. Ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van de vereeniging Volksweerbaarheid is benoemc tot officier in de Orde van Oranje Nassau de gepens. luitenant-ko lonel-titulair jhr. C. M. E. R. C. v. Bose, secretaris van die ver eeniging en redacteur van „Allen Weerbaar". St. Michaël. Zaterdag werd te Utrecht de eerste huishoudelijke vergade ring van het Verbond „St. Mi chaël" gehouden. In zijn openingswoord stelde prof. Veraart met groote voldoe ning vast, dat het verbond zoo zeer in kracht is toegenomen het omvat thans reeds 72 clubs, gezamenlijk met meerdere dui zenden leden. Vervolgens herinnerde de voor zitter aan de schandelijke cam pagne die tegen het verbond werd gevoerd, tsiaar wees er tevens op, dat in den- laatsten tijd, met weinige uitzonderingen een aan zienlijke verbeterde houding ten opzichte van het verbond val' waar te nemen. Met slechts geringe wijzigingen nam het verbond na uitvoerige besprekingen de wenschen van het hoofdbestuur van het Pro gram van Actie der R K. Staats partij aan. In een nieuwe formu leering zullen zij worden gepu bliceerd AXEL, 16 Januari 1BJ5. Gisteravond gaf de Chr. Zang vereniging „Asaf" van hier een uitvoering in de Geref. Kerk te Ter Neuzen met „Het Lied van de Klok" van Schiller. Het gebouw was matig bezet. 3e uitvoering kwam ook niet zoo mooi tot zijn recht als hier, wat ïoofdzakelijk veroorzaakt werd, doordat het kerkgebouw voor uit voeringen minder geschikt is. Dinsdagmiddag had ten huize bij dhr. J. van Dorsselaer te Kijkuit de aanbesteding plaats voor de levering van onderstaande meststoffen ten behoeve van de maatschappij „Voorwaarts". De levering werd gegund als volgt Superphosphaat k f2.72 aan A. Verhelst te Westdorpe. Ammoniak a f 15.77 aan M. Vergouwe te Terneuzen. Kunstmest a f 7.80 aan Gebr. De Ruijter te Axel. Chili k f 14 24 aan Jos. de Moor-Vlaeminck te Hulst. Kalizout k f 5.45 aan Vergouwe vnmd. Kaïniet a f 2.05 aan A. Ver- wilghen te Hulst. Met ingang van 1 Februari a.s. is benoemd tot klerk 2e klasse ter secretarie te Terneuzen de heer C. de Raad, ambtenaar ter secre tarie der gemeente Meeuwen. Mej. de wed. T. Jurry— Dieleman, overleden te Terneuzen, heeft aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente aldaar f 1000 gelegateerd, vrij van alle rechten. Door de gemeente Honte- nisse is met de firma Ls. van WaesbergheJanssens te Hulst een leening aangegaan groot 60 a 65.000 gulden, in stukken van f 500, tegen een rente van 5V» pCt. Het aantal gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 4 tot en met 10 Januari in de prov. Zeeland bedroeg: Roodvonk Arnemuiden 1 Diphteritis: Brouwershaven 1, Middelburg 1, Philippine 1. Voor een meer systematische opleiding der predikanten bij de Geref. Gemeenten heeft ds. Kersten te lerseke thans een fonds van f 14.000 bijeen. Maandagmiddag had de officieele opening plaats van de electrische bemaling van het waterschap Biervliet. Invoer ran ree België Het tolkantoor Selzaete is weer geopend voor den import van herkauwers uit Nederland. Toezicht op da wegen. Eigenaars van automobialen hebben voor Zeeland een ver eeniging opgericht, genaamd Vrij willige verkeersinspectie. Met medewerking van de regeering zullen de leden door het afstaan van hun auto's den rijksveldwacht in de gelegenheid stellen, toezicht te houden op het verkeer op de wegen. Alle weggebruikers, die zondi gen tegen de regels van het ver keer zullen gewaarschuwd wor den en zoo noodig geverbaliseerd. Zooals een ieder kan begrijpen is het scheppen van een geregeld verkeer het doel. Laat dus elk weggebruiker zich houden aan de daarvoor vastgestelde regels, zoo dat de dezer dagen in werking getreden verkeerspolitie zoo wei nig mogelijk straffend behoeve op te treden. De inspectie's zullen voorloo- pig op Walcheren en Zuid-Be veland plaats hebben. Yerhoopingan, aanbestedingen vergaderingen, anz. 16 Januari. Lezing in de Ned. Herv. Kerk te Axel Bestuur der C. J. V „Waakt en Bidt". 17 Januari. Vergadering van Piuimveehou ders te Axel. Bestuur der Afd Hulst der V. P. Z. 22 Januari. Aanbesteding van de levering van kunstmeststoffen te Hoek Vereeniging „Doelmatige Samen werking". 27 Januari. Openbare verkooping van een dubbel woonhuis met vlasfabriek te Ter Neuzen, Sluiskil. Notaris Dregmans. Loop der bevolking over 1924. SAS VAN GENT. Vermeerderd door Geboren in de gemeente 32 m., 22 vr., totaal 54. Geboren buiten de gemeente 2 m 1 vr., totaal 3. Gevestigd 144 m., 161 vr., to taal 305. Verminderd door Overleden in de gemeente 8 m., 14 vr., totaal 22. Overleden buiten de gemeente 2 m., 1 vr., totaal 3. Vertrokken 122 m., 112 vr totaal 234. Bevolk, op 31 Dec. 1923 1406 m., 1346 vr., totaal 2752. Bevolk, op 31 Dec. 1924 1452 m., 1403 vr., totaal 2855, alzoo vermeerderd met 103 per sonen. Levenloos aangegeven 1. Voltrokken huwelijken 20. Ingeschreven echtscheidingen 2. Geboren niet behoorende tot de werkelijke bevolking 2. Overleden niet behoorende tot de werkelijke bevolking 1. OVERSLAG. Geboren 5 m., 5 vr., totaal 10. Gevestigd 15 m., 12 vr., totaal 27. Overleden 1 m., 2 vr., totaal 3. Vertrokken 19 m., 16 vr.,'totaal 35. Bevolk, op 31 Dec. 1923 191 m., 178 vr., totaal 369. Bevolk, op 31 Dec. 1924 totaal 368, alzoo verminderd met 1 persoon. Voltrokken huwelijken 3. Levenloos aangegeven 1. ST. JANSTEEN,- Geboren 40 m 32 vr., totaal 72. Gevestigd 86 m., 103 vr., totaal 189. Overleden 12 m., 15 vr., totaal 27. Vertrokken 113 m., 119 vr., totaal 232. Bevolk, op 31 Dec. 1923 1774 m., 1699 vr., totaal 3473. Bevolk, op 31 Dec. 1924 1775 m., 1699 vr., totaal 3474, alzoo vermeerderd met 1 persoon. Voltrokken huwelijken 36. Levenloos aangegeven 3. Er overleed 1 mannelijke per soon buiten de gemeente. Boekbespreking. Van de bekende muziek-instru- mentenfabriek M. J H. Kessels te Tilburg ontvingen we weer een muziek-kalender. Behalve de gewone gegevens, die in een zak-almanak te vinden zijn, staan er de foto's in van de componisten Richard Hol en Louis Boer, verschillende wetens waardigheden, een viertal muziek stukjes en ook een rebus, voor welker oplossers 5 prijzen be schikbaar zijn. De kalender is op aanvraag gratis verkrijgbaar bij den heer M J. H. Kessels voornoemd Predikbeurten te Axel. Zondag 18 Januari 1925. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/« ure Di.G.P. A.Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Vodrbereiding H. Avondmaal. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Geref. Gemeente. Ds. De Kruijter, van Hasselt. Dezelfde. Voorm. 9 ure Nam. 2 Leeskerk. Leeskerk. Woensdag 21 Januari 1925. 's Av. 6 ure Ds. Vreugdenhil, van Borsstle. MIJNHARDT's Staaj-Tabletten 90ct Maag-Tabletten 75« Zenuw-Tabletten 75ct Laxeer-Tabletten 60ct Hoofdpijn-Tabletten 60ct Bij Apotfuen.Drogisteo, i e gevangenis ts Goes. Het plan bestaat, binnenkort dan krententuin te Goes op te heffen. De 74-jarige vrouw P. E. te Dokkutn viel by het water scheppen veorover in de gracht. Ofschoon direct hulp toeschoot bleek bij bet op het droge bren gen. dat de vrouw reeds was overledeD. Het 4-jarie kind van E. Profyt te Kloosterhaar dat ui} een pot met kokende koffie had gedronken is aan de gevolgen overleden. Onverbeterlijk. Terwjjl hy bezig was in te breken in de villa „Casa Cara" aan de Lange Nieuwstraat te Tilburg, heeft depolitie op heeter- daad betrapt M. J. D., een be kende van ds justitie. De man had een groote boaveelheid ta felzilver, horloges en andere waardevolle sieraden geheel go- reed gelegd om mei te nemen. Hy is gearresteerd en in ver zekerde bewaring gesteld. D. was den negenden dezer juist uit de strafgevangenis ont slagen oraar hij vier jaar zat wegens door hem te Rijswijk gepleegde inbraken. Een slordig gemeente-ontvanger. Tusschen den Raad en den gemeente-ontvanger van Appel tere is sinds eenigen tyd han gende een goscbil over een lee- ning, groot 6600 die niet aan de gemeente werd afgedragen. In hot laatst van het vorige jaar beloofde de ontvanger, dat hy het geld 1 Januari 1925 in de gemeentekas zou storten. Deze belofte is hij niet Dagekomen, on nu heeft de raad, alvorens andere maatregelen te nemen, hem toegestaan, zyn schuld aan de gemsente als volgt te delgen betaling vóór 1 Februari a.s. van f 3600afbetaling van het res- tent in 5 jaarlijksche termijnen elk groot 600, verschuldigde rente op deze vijt atbetalingen 5 pet. De 150 000ste Utrechtenaar. Dinsdag is ten stadhuize te Utrechte ingeschreven de 150 000 ste inwoner der oude Bisschops stad. Eei verborgen schat. Een timmerman, die repara ties verrichtte in de kerk der Ned. Hervormde Gemeente te Twijzel (Friesl.) ontdekte daarby in een geheim kastje oude zil| veren munten, en eeD gouden geldstuk, ter totale waarde van 1700 gulden. Maandagmorgen is by den onbewaakten overweg aan den Nieuwen Weg onder Zuid-Schalk- wyk (Haarlem) een passearende auto van den heer B door den Haarlemmermeertrein gegrepen en zoo goed aia geheel vernield. De bestuurder kon nogtydiguit de auto springan en kwam er zonder letsel af. Op de Havendijk te Culem- borg is Dinsdagmiddag mevrouw v. D. in aanraking gekomem met een met hooi beladen wagen, dooidat de berrie van den wagen (het raam, waar het voer hooi up ligt) lot raakte. Zy is kort daarna everleden. In het gehucht Montfranc, (gem. Lupersat), heeft een dronk aard in een vlaag van drouke- mans-waanzin zijn oude moeder vermoord. De moerdeuaar is aeht-en-dertig, het oudje was zeven-en zeventig. Op den Boschdijk te Eind hoven zijn Dinsdag twee luxe auto-s, waarin alleen de bestuur ders zateD, tegen elkaar gereden. De «ene chauffeur, afkomstig uit Dordrecht, werd uit den wagen geslingerd en met een zware hoofdwonde opgenomen. Zijn toestand is zeer ernstig. De an dere chauffeur bleet «ngedeerd. De auto's zijn geheel vernield.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2