Fransche belangstelling. In ons land vertoefde deze week de Fransche Minister van Arbeid, Qodart. Hij bezocht Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en de Philips-fabrieken te Eindhoven. Ook was Z.Exc. met zijn echt- genoote op de soirée ten Hove. Met veel onderscheiding werd de Minister overal ontvangen en verschillende tafels werden te zijner eere gedekt. Ingezonden Mededeelingen. Last van gal en slijm AXEL, 9 Januari 1925. De muzikale kunstavond in het café „De Graanbeurs" van dhr. A. Dieleman alhier, is goed ge slaagd. Het was werkelijk kunst, die men te hooren kreeg. Het programma noemde compositie's o a. van Beriot, Paganini, Wieni- awski en onwillekeurig dacht men al: hoe wil een ventje van 14 jaar die uitvoeren Toch heeft de jeugdige Louis Ellegiers het volbracht met mede werking van den pianist Leo de Caluwé. Met ongekunstelde vaardigheid, in eenvoud en met gemak voerde de viool-virtuoos de moeilijkste grepen en positie's uit en de toehoorders hadden alle bewon dering voor de techniek die hij vertoonde en deed hooren. Het was een mooi programma, dat dhr. De Caluwe had opgesteld en dank zij zijn uitstekende bege leiding werd het goed uitgevoerd. De jeugdige musicus biedt veel verwachting voor de toekomst, als wanneer hij ook meer zal begrijpen wat hij speelt en met zijn instrument ook het gevoel van den componist zal weten te vertolken. Een getrouw abonné zond ons het volgende lijstje van de weergesteldheid in 1924 in deze gemeente Regendagen 197, mooi weer 106, vorst 52 en sneeuw 11 da gen. Met ingang van 1 Januari 1925 zijn verplaatst: de tijd. kommiezen 2e klasse F. Robijn, A. J. Brouwer, J, Waverijn, J. A, Rijckhorst en F. J. de Mul allen gestationneerd te Sas van Gent, verplaatst naar resp.Hulst, Koe wacht, Koewacht, Axel en St. Jansteen. Te Zuiddorpe had Maandag de plechtige inwijding der -R.-K. school plaats, waaraan een H. Mis in de kerk voorafging. In de school sprak de burge meester lof over den arbeid die door verschillende onderwijzers gedurende een kwarteeuw was verricht aan de thans verdwenen openbare school. De pastoor dankte den burgemeester voor zijn medewerking bij het omzet ten dezer school in een katho lieke. Ook verscheidene andere heeren voerden nog het woord, onder wie de Inspecteur van het katholiek onderwijs en de Hoog Eerw. heer Deken van Hulst. Het slot was een tractatie voor de kinderen. Vele ouders woon den de plechtigheid bij. Naar vernomen wordt, had den kerkvoogden vandeNed. He. v. Kerk te Terneuzen aanleiding ge vonden tot het instellen van een nauwkeurig onderzoek naar het beheer van den ontvanger, den heer v. d. O. Dit werd Maandag avond geschorst tot Dinsdagvoor middag, omdat nog een register noodig was dat als regel door liet kerkbestuur wordt geborgen in de consistoriekamer der kerk, in een kistje geborgen in een brandkast, en welk register gegevens bevat omtrent de geldmiddelen der kerk. Vrijdag was dit als naar gewoonte door 2 heeren daar geborgen, doch Dinsdagmorgen bleek h.t niet meer aanwezig. Van deze aan de justite, die Woensdag een onderzoek instelde. Het kerkbestuur heeft den ont- vanger geschorst. „M. Crt."- Vrijdag had vrouw M. te Wcstdorpe het ongeluk tengevol ge van een toeval met haar arm op de kachel te vallen. Vrijdag nacht is zij aan de bekomen ver wondingen overleden. L»op der b«rolking orer 1924. Axel. Geboren 74 mannelijke en 75 vrouwelijke, totaal 149 personen. Gevestigd 111 m., 105 vr. totaal 216. Alzoo bijgekomen 185 m., 180 vr., totaal 365. Overleden 30 m., 20 vr., totaal 50 Vertrokken 132 m.,' 162 vr totaal 294. Alzoo verminderd met 162 m 182 'vrtotaal 344. Toegenomen dus met 23 m., verminderd met 2 vr., totale ver meerdering van 21. De bevolking telde op 31 Dec. 1923: 2856 m, 2839 vr., totaal 5695 en op 31 Dec. 1924: 2879 m., 2837 vr., totaal 5716 personen. Levenloos aangegeven werden 4 m. en 6 vr., totaal 10. Voltrokken huwelijken 44. Behoorende niet tot de werke lijke bevolking werd 1 persoon geboren en is 1 persoon over leden. H*rk. Geboren 21 m., 25 vr., totaal 46. Gevestigd 48 m., 61 vr., to taal 109. Overleden 17 m., 10 vr. totaal 27. Vertrokken 46 m., 59 vr., to taal 105. Bevolk, op 31 Dec. 1923 1368 m., 1345 vr., totaal 2713. Bevolk, op 31 Dec. 1924 1374 m.f 1362 vr., totaal 2736 alzoo vermeerderd met 23 personen. Voltrokken huwelijken 18. Westdorpe. Geboren 16 m., 19 vr., totaal 35. Gevestigd 58 m., 43 v., totaal 101. Overleden 12 m., 13 vr., totaal 25. Vertrokken 50 m., 53 vr., to taal 103. Bevolk, op 31 Dec. 1923 951 m., 912 vr., totaal 1863. Bevolk, op 31 Dec. 1924 963 vr., 908 vr., totaal 1871 alzoo vermeerderd met 8 personen. Voltrokken huwelijken 18. Uit St. Janateea. (Vervolg der Raadszitting). Ter tafel kwam een adres van de stichting „Moederschapszorg" te Heerlen om een subsidie van f25 De Voorz. zeide, dat het Dag. Bestuur voorstelde om die sub sidie niet te geven. Dhr. Vael merkte echter op: dat hij er als wethouder niet tegen was, want dat het een zeer nuttige instelling is. Als er arme menschen of ongehuwden in om standigheden raken, kunnen die daar naar toe. Het is een Kat holieke instelling, dus is er niets tegen. Vele andere gemeenten steunen de inrichting en hier, waar we uitsluidend een katho lieke gemeente zijn, zou dat niet kunnen Dhr. Voet was er ook voor, al was het alleen maar, dat er zoo veel subsidie wordt gegeven aan instellingen van veel minder be lang. Dhr. de Potter was er ook sterk voor. Dhr. Verket was er tegen. Dhr. VoetU hebt zeker geen kinderen De Voorz. was ook voor steun. Allen, die weten wat een beval ling is en dat er zoovelen al bij omgekomen zijn, zullen het goed vinden ojn steun te verleenen, als die noodig is. Dhr. de Potter vond, dat men als Katholieke en Christelijke menschen elkander dient te steu nen. En als er meisjes zijn, die in omstandigheden zijn is het wenschelijk, vooral in groote ge zinnen, dat ze afgezonderd wor den en we daaraan helpen. Dhr. Van Helsland (wethou der) was er ook niet tegen, als het toch katholiek is. De Voorz. was er niet voor, ten eerste omdat Heerlen reeds omstandigheid is aangifte gedaan Rijkssubsidie krijgt en hij het dan I met noodig acht, dat dan de gemeenten ook nog steun geven. Ten tweede is er nu een wet, die onderzoek naar het vader schap toestaat, zoodat ze op kos ten van onvermogen een advo- kaat kunnen nemen, die den vader noodzaakt om voor de kosten te zorgen. Een ten derde kunnen ze ook naar Ginneken, dat is niet zoo ver en ook niet zoo duur. Af gezien echter van het feit, dat er zich minder gewenschte toestan den kunnen voordoen, die hij niet nader aanduiden zal, maar die toch geen steun verdienen, erkende hij, dat er gevallen zijn, waarin men wèl zou moeten steunen en in dergelijke gevallen zou hij, dan als het gevraagd wordt willen helpen. Dan zijn we toch niet verplicht elk jaar subsidie te geven. Dhr. Voet merkte op, dat men wel een advokaat kan nemen, maar de geboorte wacht niet op advokatenwerk. Dat gaat door en dan zit men ermee. En wat betreft Ginneken, ja, dat kon op eigen kosten. Die f25 zijn toch niet kwijt, ook al zijn hier geen gevallen Dhr. Plasschaert wees op een bestaande Katholieke vrouwen- vereeniging, die er zich mede belast, om, als er onvermogende meisjes gevallen zijn, deze op verzoek gratis worden geplaatst, onverschillig waarheen, nl. als het de aerste maal isdaarna niet meer. Dhr. Voet geloofde, dat als Heerlen gesteund wordt door het Rijk, dat dan wel niet veel za zijn, want dan zouden ze hier geen subsidie meer vragen. Hi geloofde, dat ze het noodig hadden. Bovendien hebben ze een matig tarief. Hij wilde f 25 geven. De Voorz.Dan zijn de patiënten niet geholpen, want dan krijgen ze geen vrije verpleging. Eerst bij f 50 subsidie worden 30 dagen vrije verpleging toegestaan. Dhr. Vael hoopte, dat het nooit mocht voorkomen, maar als we steunen, dan kunnen we toch op hulp rekenen. Dhr. de Potter trok zich terug Als dhr. Plasschaert zegt, dat de vereen, voor meisjesbescherming gratis helpt, dan vond hij ook niet noodig, dat er nog subsidie werd gegeven. Voor hem is de hoofdzaak maar, dat ze onderdak komen. Dhr. Voet moest eraan herin neren, dat nu al twee jaar wordt geboomd over die f25 subsidie voor Heerlen, wat toch een goed doel is, terwijl het ook een Ka tholieke zaak is. Maar daar gaat het hier niet om. Het is maar, omdat het over den minderen man loopt, die dan wat gemakkelijker geholpen wordt. Dhr. Vael was het daar vol komen mee eens. Dhr. Verket was er tegen, om dat het gesticht zoo ver af is als het in de buurt stond, was het wat anders. Hij geloofde niet, dat een ouder zijn kind in zulke omstandigheden zoo ver zou laten wegvoeren. Dhr. Vergauwe was het daar niet mee eens. De kosten achtte hij het voornaamste. De Voorz. herhaalde, dat de gelegenheid voorgratjs verpleging bestaat en ook Ginneken korter bij is. En in gevallen, dat het noodig mocht zijn, kunnen we altijd nog helpen. Dhr. Voet stelde voor om f 25 subsidie te geven. Hierover staak ten de stemmen. Voor stemden Voet, Helsland, Vael, Martinet en Vergauwetegen Verket, Plas schaert, Stevens, de Potter en de Voorzitter. Nog was ingekomen van het Z. VI. Waterleiding-Comité een overzicht van aangesloten ge meenten. enz. De Voorz. zeide, dat reeds herhaaldelijk een verzoek tot aan sluiting was besproken en afge wezen. Ook nu zijn nog geen nieuwe gezichtspunten gekomen in deze zaak en daarom vonden B. en W. geen aanleiding om het nog te behandelen. Dhr. Voet vond het wel ge- wenscht om er nog eens over te spreken misschien z#n er leden, die van gedacht veranderd zijn Het is toch een nuttig werk, het zal wel geld kosten, maar zoo is het ook met de electriciteit. Nu het er is, is ieder er tevreden en blij mee. Het gaat toch niet aan, om te zeggenik heb goed water, laat nu een ander maar dorst lijden. We moeten toch elkaar helpen En nu is die verplichte aansluiting wel een moeilijk punt, maar als we lid van de Ven nootschap zijn, hebben we toch ook medezeggenschap in de zaken Dhr. de Potter was ook al een beetje gerust gesteld door de brochures, waarin staat, dat al mocht het tegen gaan, men toch nog geen strop zou halen. Ook voor de gemeente zou het wel licht van voordeel zijn. Spr. was er sterk voor om den Raad eens te polsen. Dhr. VergauweOok Hulst is nu toch aangesloten. Dhr. Vael vond de waterleiding voor St. Jansteen wel een beetje overbodig, aangezien er toch overal goed water is. Waren de conditie's wat voordeeliger, dan was het wat anders. Dhr. Voet: Dhr. Vael zou wel verschrikken, als hij het water eens liet keuren. Het is juist andersom. Bijna nergens is goed water. Dhr. VerketHet schijnt toch, dat het goed is, want ze komen het hier halen voor de water leiding. Dhr. de Potter was het daar niet mee eens en meende, dat het water, dat de waterleiding hier trekt, niet ons water is maar afkomstig is van de bergen in Frankrijk en Zwitserland, waar van de diepe rotsgronden hierin St. Jansteen een voortzetting Dhr. Verket kon dat echter niet gelooven en de Voorz. hielp de heeren uit den droom door te zeggen, dat het wetenschap pelijk onderzoek juist had uitge maakt, dat hier geen onder- grondsch water is en dus wel degelijk het water, dat we nu gebruiken, ook in de waterleiding komt. Spr. had altijd voor aansluiting gestemd, doch niettegenstaande dat, was hij er nu tegen om het nog te behandelen. Hij stelt daarom voor om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, dat wordt goedgevonden met 7 tegen 3 stemmen van de h. h. Voet, Vergauwe en de Potter. Een volgend punt was het verzoek van het kerkbestuur der R. K. parochie te St. Jansteen, gesteund door ongeveer 80 be woners van Heikant en omstreken, om een Katholieke school aldaar in plaats van een openbare. De raming is f 14.500. Dhr. de Potter: Zouden dat allemaal vrijwillige handteeke ningen zijn De VoorzDit is een zeer belangrijk onderwerp, dat pas is ingekomen en door B. en W. niet voldoende is nagezien. Hij zou daarom willen voorstellen om het naar B. en W. te ren- voyeeren ten einde voorbereiden de bespreking te houden. Dhr. Voet keurde dat goed. Dat mag wel eens goed overdacht worden. Er is hier trouwens plek genoeg voor de kinderen, die bijzonder onderwijs willen, want er zijn zeker een paar onder wijzers, die geen kinderen genoeg hebben voor een klas. Er is ook niet zoo'n haast bij noodig. De leerlingen zullen in dien tusschen tijd niet slecht worden. Dhr. de Potter vond het jam mer, dat men niet een paar jaar heeft kunnen wachten met dat verzoek. Die school komt ertoch, dat kan men niet tegenhouden, maar men moet die zaak vooreerst aten rusten. De Voorz.Binnen een maand moet beslist worden. Het verzoek heeft aan alle eischen van de wet voldaan, dus zijn ze in hun recht. Dhr. VoetDan hadden ze wat eerder moeten komen. Trouwens als we er toch niets aan te ver tellen hebben maar ze hadden toch eerder kunnen vergaderen. De Voorz.De wet is zoo dat ligt uiet aan het kerkbestuur' Het best is nog in Januari een spoedvergadering te houden. Alzoo werd besloten. Hierna werd nog gelezen een schrijven van Ged. Staten, dat de verordening voor de heffing van schoolgeld dient gewijzigd te worden. Hieraan zal worden voldaan. En ten slotte het bekende ver zoek van de Kamer van Koop handel te Terneuzen omtrent het keurloon, .dat voor kennisgeving werd aangenomen III. Benoeming lid Burg. Arm bestuur. Aftredend wasj. Bleyen- bergh. Dhr. Vael had niets tegen deze persoon, maar wenschte voor die functie liever iemand, die geen winkel hield en dus meer onaf- haukelijk was. Ook dhr. Locke- feer, het andere lid, was winke lier, dat geeft maar gelegenheid tot misbruiken. Dhr. de Potter merkte op, dat ook altijd menschen worden be noemd van dezelfde richting. Het was misschien goed eens iemand te kiezen, die anders denkt? Dhr. VaelDat ligt niet in mijn bedoeling. De hoofdzaak is, dat het een onafhankelijk per soon is. De Voorz. zeide over Bleyen- bergh nooit klachten gehoord te hebben en bovendien is bepaald, dat geen bedeeling plaats heeft dan in geld, zoodat de menschen daarmee kunnen koopen wat en waar ze willen. Ook wordt het baantje niet erg begeerd, het is een ondank bare taak en niet gemakkelijk er iemand voor te vinden men stelt zich aan allerlei onaangenaamhe den bloot. Op andere gemeenten wordt het zelfs gesalarieerd. Dhr. Vael handhaafde zijn meening, dat in deze funcie een winkelier niet gewenscht is. Verschillende personen werden als candidaten genoemd, doch bij stemming werd dhr. Bleyen- bergh herkozen met 7 stemmen. Dhr. Stevens verkreeg er 3. IV. Wegens periodieke aftre ding werd dhr. Roelofs herkozen met 7 stemmendhr. Waelput kreeg 3 st. V. Herbenoemd werd de com missie van toezicht op het cor respondentschap der arbeidsbe middeling. VI. De pensioengrondslagen van den Veldwachter en den ge neesheer werden door Ged. Staten vastgesteld op resp. f 350 en f 220. VII. Daar Ged. St. niet goed keuren, dat de f 1000 winst uit het electr. bedrijf gestort werden in de gemeentekas, wordt de gemeentebegrooting met f 1000 onvoorziene uitgaven verhoogd. VIII. Reclame's tegen plaatse lijke belasting werden in besloten vergadering behandeld. IX. Omvraag. Dhr. Voet vroeg verplaatsing van een lantaarn naar den hoek bij Verdun. Het is daar erg don ker voor kerkgangers. Dit verzoek gaf echter aan de heeren Potter, Stevens, Vael en Martinet aanleiding om ook op andere plaatsen meer verlichting te vragen. Dhr. Verket merkte op,-dat het beter zou zijn, dat het licht s morgens wat vroeger brandde en 's avonds een paar uur eerder uitging. Om 10 u. ziet men b.v. in de buitenwijken niemand meer buiten en de voertuigen hebben toch licht aan hun eigen Dhr. Voet wijst er in dat ver band ook op, dat het aan Alf. van Gassen een gevaarlijke hoek is en reeds vroeger besproken is dien hoek ruimer te maken en te verbreeden. De Voorz. antwoordde, dat dit besproken is, maar men dan grond zou moeten onteigenen. Z. i. wordt daar te veel aan den bin nenkant gereden en als men wilde en behoorlijk op den weg bleef, kon men daar best zonder ongelukken draaien. Verschillende leden bevestigen echter, dat het een gevaarlijke bocht is, vooral voor auto's. De Voorz. zeide, dat de auto's nergens naar kijken; dat zijn juist de dingen, die nooit op den weg blijven. Dhr. de PotterZijn de keien nog duur? beslagen tong. een voortdurend on- aangenamen smaak, tragen stoelgang en een opgeblazen gevoel. Gebruik hiertegen de zonder eenige kramn werkende Mynhardt's Laxeertablet- ten. Doos öO ets. Bij apoth. en drogisten.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2