Aanbesteding '.*aa af 3 Jaauari tot 13 Jaauaii SCHORTEN WEEK. Dames- en Kinderschorten. Axel. A. KOLFER. op Zaterdag 10 Januari 1925, Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bronchitis, Vastzittend Siijm, Verouderde Hoest Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Ad verten tiën. Wilhelmina de Jonge, Coöp. Aankoopvereeniging Pl.m. 40,000 Kg. CHILI, Pl.m. 30,000 Kg. SUPER 14 pCt., Pl.m. 20,000 Kg.KALIZOUT 40 pCf. Pl.m. 2700 Kg. Bertels Lijnkoek, Pl.m. 3000 Kg. MAIS, Tandarts KNOOP ZITDAG Gedurende deze week speciale prijzen voor onze reuzen-voorraad HengsTenkeuringon. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het voorjaar van 1925 zullen worden gehouden op Zeeland 3 Februari te Zierik- zee en Kattendijke 4 Februari te Hulst; 5 Februari te Axel6 Fe bruari te Oostburg (alleen voor type trekpaard). Bij een landbouwer uit Oud dorp zijn binnen enkele dagen ruim 30 varkens aan longpest gestorven. Invoer van vee in Balgië. De invoer van herkauwende dieren uit Nederland naar België is weer toegelaten langs de tol kantoren Achely Esschen-dorp en station, de Clinge-dorp en station Arrond. Rechtbank te Middelburg Zitting van 2 Januari 1925. J. T., 29 j., vlasser te Axel, gedetineerd te Middelburg, is we gens heling veroordeeld tot 8 weken gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. F. v. O., 34 j., klompenmaker te Clinge, beklaagd van overtre ding der vuurwapenwet, is met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter te Hulst, ge deeltelijk vrijgesproken en ge deeltelijk onslagen van rechts vervolging. S. P. S., 29 j., voerman te Breskens, is wegens het onttrek ken van eenig goed aan eene bewaring, veroordeeld met be krachtiging van het verstek-von nis, en verandering der straf in 14 dagen gevangenisstraf voor waardelijke proeftijd 3 jaar. L. J. V., 28 j., smid-loodgie ter te Burgh, beklaagd van het veroorzaken van brand doorschuld (kerkbrand te Burgh) is vrijge sproken. Gisteren wilde de 24-jarige schipper Aime Wijne uit Philip pine zijn mosselschip De Twee Gebroeders' meeren aan een der ducdalven aan den Blauwen dijk te Middelburg. Daarbij geraakte zijn rechtervoet bekneld in den tros en brak boven den enkel bij na geheel af. Het schip werd ver haald naar de Loskade om den gewonden man van boord te kun nen halen eo hem op medisch advies per brancard naar bet gasthuis over te brengen. Ho*g water. Door den langdurigen regen van de laatste week is het water in de rivieren van W. Europa weer ge stegen. Uit Maastricht wordt gemeld, dat de Maas Zondag 1.74, en tot heden weer 31 c.M. gestegen is. Heugam staat waer onder wa ter. Ook zijn reeds enkele wegen b(j Maastricht overstroomd. België seint nog was. Nabij Charleroi zijn de peilers van een brug over een gezwollen rivier bezweken op het oogen'olik dat een goederentrein eroverreed. Twaalf volle goederenwagens stortten in de rivier. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Uit Noord-Frankrijk wordt ge meld, dat by Ryssel door het wassen van het water een dyk is ingezakt. E«n naburige ge meente werd overstroomd. De inwoners zijn gevlucht. Eenige .kinderen verdronken. Ook wordsn er overstroomin- •gen gemeld uit Bretagne. De stra ten; vau de stad St. Quentin zijn onaergeloopen. Ook de Theems wast nog steeds. Droevig Kerstongeluk. Twee en veertig personen, tneest kinderen, verloren het leven bij een ramp op Kerst avond. In hat schoolgebouw te flobart (Oklahoma) waren 300 personen aanwezig, toen een man een kaars van den ver gierden Kerstboom omstootte Gebruik hiertegen Mjjnhardt's Anga Siroop, f 1.75. B(j Apoth. en Drogisten deze kaars deed een katoenen versiering in brand geraken. 40 kiiidersn werden het slachtoffer van den brand. Een tweede paniek ontstond, toen een winkel aan de overzij de van het ziekenhuis, waarbeen een aantal gewonden was ver voerd, in brand geraakte. „M. Crt." Dc storm. Bij herhaling heeft het in En geland evenals bij ons hevig ge stormd. Honderden telefoonara- den zijn weer vernield, meteen 6-tal ondergrondsche kabels. Ve le overstroomingen hadden bo vendien weer plaats. Het zonderlinge geval deed zich voor, dat het op sommige plaatsen in de Theems zeer laag water was, doordat de sterke wind stroomopwaarts blies. Twee veerbooten op de beneden- Theems konden niet overvaren en een passagiersboot uit Wool wich bleef een uur lang aan den grond zitten. Bij Peurith kon den de sneltreinen van Londen naar Schotland niet verder, zoo dat een deel van het verkeer over de Midland-rout.; moest wor den geleid. In het Eagelsche kanaal is de scheepvaart door de geweldig hooge golven zeer belemmerd. De booten op Viissingen en Bou- logno hadden groote moeite om uit de haven te komen. De dag dienst van Newhaven naar Diep pe werd heden gestaakt. De dienst tusschen Portmouth en het eiland Wigt werd gehandhaafd, doch de booten slaagden er niet in de pier in de Southsea te bereiken. Het Grieksche stoomschip Mi chael Maris, dat vcor Hythe, na- by Southampton, voor anker lag, is tegen de kust geslagen, zonder evenwel averij op te loopsn. De stoomboot ,Murio S." liep achter dern hoek vast. Zij werd door vier sleep booten vlot ge trokken. De Zweedsche stoomboot „Gu3- hield" geraakte eveneens vast, doch kwam vlot met behulp van de sleepboot „Hercule." De stoomboot PIndiana", aan de Pijp Tabak vast geloopen, is door eigen kracht weer vlot gekomen. Ten slotte is de stcomer „Vesta" bij het binnenvaren, nabij de Rijnkaai in gekomen met de daar gemeerd liggende Red Starboot. Toen de „Vesta", om weer vrij te komen achteruit maalde,kwam zij in aanraking met eenige an dere vaartuigen, die min of meer ernstig beschadigd werden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). EUectriciteits-inisére. Naar aanleiding van het gesprokene in de laatste vergadering der Prov. Staten over de P. Z. E M. wenschte ik gaarne een paar woordjes te schrij ven. In de verschillende Zeeuwsche bladen, waaronder ook de Axelsche Courant, hebben we in de verslagen over die vergadering kunnen lezern dat het er met de P. Z E. M. niet al te best uitziet Er was dan ook reeds sprake van, dat de mogelijkheid bestaat van het niet v o o r t b e s t a a n van de P. Z. E M. Nu vraag ik mij af of het niet verstandiger zou zijn van het Axelsch gemeentebestuur om eerst de kat uit den boom te kijken alvorens reuzenbedragen uit te geven voor het kabelnet enzwaar het nog niet eens zeker is, dat de stroomleverancier, de P. Z E. M., blijft bestaan. Ik meen, dat hét gemeentebestuur dit toch wel tegenover de belastingbetalen de ingezetenen van Axel verplicht is Waar het contract toch nog niet geteekend is tusschen het gemeentebestuur van Axel en de P. Z. E Mdunkt mij, dat het gemeente bestuur nog best op het genomen be sluit kan terugkomen. Hoe gelukkig de meeste plattelands gemeenten gemaakt worden met de groote provinciale centrales kan weer blijken uit het volgende. In Woerden, een der twee v oor beelden voor Axel van den heer v. d. Hegge Zijnen, betalen de menschen driemaal zooveel gemeentelas ten als in Axel (dat is zeker ook van de groote winsten van het electrici- teitsbedrijf) Nu schijnt het, dat in den gemeenteraad van Woerden allemaal knappe koppen zitten. Ik las toevallig "n een van de grootste Nederlandsche dagbladen van 23 Dec. 1924 over den raad van Woerden het volgende Een „rare" gemeenteraad De raad der gemeente Woerden stelde in z'n vergadering van Maandagmiddag de begrooting '925 zonder discus- s i e, zonder artikelsgewijze behande ling en zonder hoofdelijke stemming vast in ontvangsten en uitgaaf op f 160 504 7H. Het vermenigvuldiging's- cijfer voor den hoofdelijken omslag we d vastg steld op 2.8 (in Axel is dat 1). Toch wel een prachtig voor beeld voor Axel 'om niet na te volgen). Nog een staaltje van een gemeente met eigen beheer gelezen in de pro vinciale Noordbrabantsehe en 's Her- togenbossche Courant van 22 Dec 1924. Opzegging stroomcontract met de P. N. E. M door de gemeente Dussen. Pe voorzitter zegt, dat B. en W. besloten hebben om het stroomcontract der P. N E M op te zeggenhet contract eindigt op 31 Dec. 1926 en wanneer dit niet is opgezegd, wordt dit contract verlengd met 3 jaar, dan weder met 2 jaar telkens Wanneer de opcenten der gem - en rijksinkom stenbelasting f3 bedraagt is er f 1 bij voor de P N E. M Voorzitter vraagt, of de leden zich hiermede kunnen vereenigen. De stroom is te duur, hij kost nu nog 60 cent per K W.U Het net zou gebouwd worden voor f 44000, doch bij de aflevering was het f81000 Destijds was het iets waarmede we heelemaal niet op de hoogte waren De personen die ons toen hebben ingelicht hebben toen ge zegd Wanneer er 400 aansluitingen waren zou het bedrijf rendeeren, doch nu zijn er ongeveer 400 aanslui tingen en moet er elk jaar nog f 10 000 bijdus zoo kan het niet blijven duren. Ziehier dus weer een staaltje hoe de adviezen in de praktijk uitkomen. Hoe stelt de gemeenteraad van Axel zich dan wel het rendement van het electrisch bedrijf voor In 's Hertogen bosch heef de afd Noord-Brabant van de Ver. van Nederlandsche gemeenten een vergadering gehouden om te spreken over de wijze waarop de contracten met de gemeenten door de prov. centrale worden nageleefd en tevens over de wijze waarop over de contracten recht wordt gesproken. De groote gr ef was, dat er met twee maten wordt gemeten dat er twee tarieven zijn De P N. E. M. wenscht de groot-industrie te bedienen buiten de gemeenten om tegen lagere tarieven dan voor de gemeenten gelden. De gemeenten worden niet als partij be schouwd zooals ter vergadering bleek. Na uitvoerige discus-ies werd de vol gende motie aangenomen „De afd enz. gehoord de besprekin gen waaruit blijkt, dat de gemeenten zich onrechtvaardig behandeld ge voelen door het feit, dat zij door overmacht gedwongen worden het verlies dat de P N. E. M voor haar rekening neemt bij den verkoop van een deel der door die maatschappij opgewekte electrische energie, in voor hen verhoogde tarieven te betalen eischt, dat deze onrechtvaardigheid wordt weggenomen en dat alle tarieven van de P N E. M. zullen worden vastgesteld naar een beginsel en naar voor alle contracten gelijke maatstaven. Uit een en ander blijkt weer eens hoe het met de electrificatie gaat ik geloof, na dit alles gelezen te hebben dat het met het verstand in de schedels van de Axelsche opposanten nog zoo mis niet isik geef den raad wel in overweging goed na te denken alvorens tot electrificatie over te gaan, gezien de keurige resultaten in de meeste kleinere gemeenten. Dankend voor de plaatsing. OPMERKER. Geachte Redactie, Men heeft mij verzocht in Zeeland den verkoop te helpen bevorderen van de weldadigheids-postzegels, welke tot-15 Januari a.s. in de postkantoren veikrijgbaar zijn in de waarden van 2, 77s en 10 cent voor achtereenvol gens 4, 11 en 121/» cent en waarvan het prijsverschil komt, ten bate der instellingen voor kinderbescherming. De geldigheidsduur is onbeperkt. Het komt mij voor, dat mijn taak niet mpeilijk isvriendelijk verzoek aan een ieder om het zegel op een ontvangen brief etns even aandachtig te bekijkende uitdrukking van het door Georg Rueter geteekend kinder gezichtje kan haar uitwerking niet missen. Het postkantoor is niet ver. Hm Neen Nurxs, brom nu niet, eerst kijken. Ziehier... nu?... O zoo daar gaat ie al. Ziet 'm loopen uit vrees, dat de voorraad zal zijn uitverkocht I Met beleefden dank voor de plaatsing Hoogachtend, F. B. EVERS. Van 1 - 31 October 1924. St. Jaastfen Geboorten. 2. Cor nells, z. van Apiaries Koster en Jacoba Cornelia de Putter. 9. Elvira Maria, d. van Jacobus Franciscus De Laet en Leonie van Hooste. 15. Lucien Aloij- sius, z. van Anthonius Augustus Poppe en Margaretha van Campen. 16. Honoré Victor, z, van Carolus Ludovicus Vias- senrood en Rosalia de Block. 18. Leon Joscphus, z van Fran^cus Sticabaadt en Eugenia Maria de Groene. 25. Gerarda Paulina, d. van Johannes Franciscus Verlinden en Dominica Verstraeten. 28. Eduardus Antonius, z. van Antonius Francies Mangnus en Louisa Paulina Serrarens. Overlijden. 4. Angelina Maria van den Berghe, 60 j echtg. van Johannes Francies Vonck. 29. Emma Maria Vonck, 20 j., d. van Alphonsius en Leonia Uijtdraegers. 30. Aloijsius Ringoot, 85 j., weduwn. van Maria Ludovica Meis. Marktberichten, AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f9,— af 14,—Rogge f 12,a 13,Wintergerst f 14, a_fl5,—Zomergerst f 15,— f 16,—. Haver f 10,— a f 12,—. Erwten f 14,— af 18,—. Duiven- boonen f a f Bruine- boonen f a f Lijn zaad f20,a f24,Qroen Vlas f 14,— a f 16,—. Gebookt Vlas f 16,a f 19,Gezwingeld Vlas f 1,40 a f 1,70. Aardappels f5,50 a f6,50. Stroofflö,— f 19,- Boter f2,— a f2,20. Eieren f0,08 a f0,09. ROT LERDAM. Graanmarkt. Tarwe f 11,16,—. Rogge f 13,— -15 50. Gerst, Chevalier f 15, 15,75. Haver f 11,25—12,75. Erwten f 1417,50. Bruine boo nen f 16—25,—. ROTTERDAM. 5 Jan. Vee markt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd342 vette runderen, 165 vette- en graskal veren, 1335 varkens, 961 schapen en lammeren. Prijzen voor vette koeien le kw. 1.20-1.27, 3e kw. 0.85- 0.95; kalveren le kw. 1.90— 2.15, 3e kw. 1.101.20; schapen le kw. 0 901.—varkens le kw. 082-083, licht soort 0.72 -0.76. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoonvan blauw 25000 st., prijzen 1.80- 2.50, vanGroningsch 8000 st., prijzen 1.80-2.35. Lijnzaadvoer 23—25, zaai 28-30. Mosterdzaad: bruin 68 70, geel 30—33, blauw maanzaad 4647, koolzaad 2930, karwij- zaad 39—40, kanariezaad 27—28. Aardappelen Zeeuwsche blau we en bonte 5.40-6.—, poters 3.25 4.25, Zeeuwsche en blauwe Eigenheimers 5.40—5.75. Briel- sche kralen 5,806.25. Bravo's 5.25—6.—. Red Star 4.30 -4.80. Eieren 10—12. "Wisselkoersen. Brussel 12,28. Parijs 13,26. Londen 1 l,748/v New-York 2,471/, Heden behaagde het den Heere van onze zijde weg te nemen, na een kort stondig doch smartelijk lijden, onze geliefde Echt- genoote en der kinderen zorgvolle Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, in den ouderdom van 61 jaar en bijna 5 maanden. Allen, die haar gekend hebben, zullen beseffen wat wij in haar verliezen. C. HAAK en Familie. Axel, 4 Januari 1925. De Heer en Mevrouw BOO- GAERT betuigen, onder aanbie ding van wederkeerige geluk wenschen, hun harteltyken dank voor de bewijzen van belang stelling bij de wisseling des jaars ontvangen. Met wederkeerigen gelokwensch bedanken de Heer en Mevrouw BOM— Meerburg Snarenberg hartelijk voor de ontvanger. Nieuw- jaarswenschen. Voor de bij de jaarswisseling ontvangen gelukwenschen betui gen liarteljjk dank De Heer en Mevrouw OGGEL Sijpkens Axel, 5 Januari 1925. Ds. en Mevr. RUYSCH VAN DUGTEREN betuigen dank voor ondervonden belangstelling en wenschen wederkeerig Gods zegen toe. De Heer en Mevrouw F. J. L. M. VAN WAESBERGHE betuigen hunnen liarteltyken dank voor de bewijzen van belangstelling op 1 Jan. jl. ontvangen en bieden we derkeerig hun beste heilwcn- schen aan. Hulst, Januari 1925. De Heer en Mevrouw LOUIS VAN WAESBERGE zeggen har telijk dank voor de ontvangen gelukwenschen bij de wisseling des jaars en wenschen allen we derkeerig een gelnkkig Nieuw jaar toe. Hulst, Januari 1925. te AXEL. 's middags twaalf ure, ten huize van de Wed. G1LIJAMSE te Axel, voor de levering van levering 1020 Februari. levering 1 15 Februari. levering 15—30 Januari. levering 12—20 Januari. levering 12—20 Januari. Alies te leveren franco op het voertuig der leden te Axel-Station en onder de bepalingen in de A. H. V. omschreven. De biljetten moeten vóór 12 ure ingeleverd zijn bij de Wed. Gilijamse te Axel. Het Bestuur, F. DEKKER, Voorzitter. M. W. KOSTER, Secretaris. houdt te AXEL bij den heer F. W. D1ELEMAN op Maandag 12 Januari. Spreekuur 's avonds van 7—9. AANBEVELEND,

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 3