PUROL Het kleinbedrijf, dat later dan het grootbedrijf werd aangetast door de malaise, ondervindt den invloed van de geringe koop kracht van den arbeidersstand en de daaruit voortvloeiende onderlinge hevige mededinging niet kapitaalkrachtig genoeg om voorraad aan te houden, ver kochten velen zaken met verlies en met dikwerf noodlottig gevolg, zooals o.a. ook wel blijkt uit het toegenomen aantal faillissementen. De verbeterde toestanden in het grootbedrijf zullen zich lang zamerhand in den kleinhandel doen gevoelen, maar hoewel de daling van het geldloon, waaraan de tegenwaarde in goederen de koopkracht bepaalt, tot stilstand is gekomen, kunnen meer normale toestanden zich eerst geleidelijk ontwikkelen, wanneer verhooging van het geldloon nu door het lage peil in aangrenzende landen tegengehouden mogelijk is, of, de prijzen der goederen op nieuw dalen. „Midd. Crt." AXEL, 6 Januari .1935. Voor het gehouden examen „Nederlandsch Handelscorrespon dent" van de Vereeniging van Leeraren in Talen en Handels correspondentie slaagden te Am sterdam de heeren C.J. Schieman Jr. en D.J. Marijs,, beiden te Axel. Nienifj'aarsdag. Ofschoon het op sommige plaatsen nogal rumoerig was, is de Nieuwjaarsdag hier kalm ver- loopen en was er geen aanleiding voor de politie om op te treden. Toch was er iets, waardoor zich deze Nieuwjaar van andere onderscheidde. Een man van de wet deed nl. met buitengewonen ijver dienst en waakte voor over tredingen niet alleen, maar naar we vernemen boekte hij tal van bekeuringen. Het was een be lastingambtenaar, die zich hier en daar op de drukste verkeers punten had geposteerd om de wielrijders van wien hij vermoedde dat zij geen nieuw rijwielplaatje hadden, te doen afstappen en te beboeten. Tal van nieuwjaarswenschers en kerkgangers waren de dupe en omdat er dien dag geen ge legenheid was om nog gauw ten postkantore een plaatje te koopen, waren velen genoodzaakt hun weg te voet te vervolgen. Het is waar, ieder weet, dat er rijwielbelasting is en de ge legenheid tot storting van zijn f3.— was er geweest, maar toch achtten we het overdreven, om zulke drastische maatregelen te nemen, al weten we hier niet te noemen, wie daarvoor aanspra kelijk is. Met reden vraagt men zich af, welk Rijksbelang er zich tegen kon verzetten, om die con tröle te doen ingaan met 2 Ja nuari, als het niet te doen is ge weest om op die manier tal van argelooze burgers te dupeeren en de belastingopbrengst te ver meerderen. Ook Zaterdag kregen bij gele genheid van den marktdag alhier nog verscheidene menschen een stuk papier als kwitantie voor betaalde boete en de ongeschre ven waarschuwing om maar gauw een rijwielmerk te koopen. Maar toen was het ook al Janu ari drie Kerknieuws. Zondag werd in de Ned. Herv. kerk alhier de kerkeraad beves tigd. Benevens de herbenoemden was dit de heer A. Scheele, in- plaats van den heer C. van Her- mon, die had bedankt. In de Geref. kerk werden be vestigd de heeren J. Dieleman Pz., A. van Dixhoorn, P. Goossen, C. A. van der Wiele als ouderlingen en J. de Feijter Lz., B. Knieriem en Jac. de Ruijter als diakenen. Men vroeg ons nogmaals de aandacht te vestigen op de soirée voor morgenavond, waar een 14-jarige musicus zal optre den die bekroond werd op het conservatoire te Gent. Overwerkte zenuwen De politieke toestand. Over dit onderwerp hield Woensdagavond de heer J. Schou ten te Rotterdam, lid van de Tweede Kamer, een rede in de Geref. kerk voor de anti-revol kiesvereeniging alhier. De be gaafde spreker had ook zijn on derwerp kunnen noemende financiëele toestand, want deze vormde vrijwel de hoofdschotel van den avond. Spr. zette uiteen, hoe ons land aan een te kort kwam van 130 millioen gulden, en droeg daarvan de schuld op de ruime en royale manier, waarop men vooral in en vlak na de oorlogs jaren met geld omsprong, De mobilisatie, de miliioenenleenin- gen, de voedselvoorziening waren de oorzaak dat de uitgaven enorm stegen. Toename bevolking, in krimping van kapitaal door stil stand van zaken deden de ont vangsten verminderen, en zoo kwam men in de misère. Op heldere wijze zette spr uiteen, hoe Minister Colijn het te kort wist te dekken en de be grooting voor 1925 sluitend te maken, daarbij resumeerend, dat de belastingen op bier, thee, rij wielen, tabak en ook het tarief z.i. niets ergs waren voor ons land en de tariefwef de artikelen niet duurder zou maken. Wie, zei spr., om deze bepalingen de huidige regeering aanvalt, blijft beneden critiek, want ieder keurde de maatregelen af van Min. Co- lijn, maar niemand wist andere of betere aan te geven, zelfs het plan-Wibout lfted schitterend échec. Ook de verlaging der sa larissen was in deze noodzake lijk en hierover drukte spr. zijn spijt uit, omdat de salarissen niet te hoog waren, maar de Regee ring moest afslaan. Spr bracht hulde aan Minister Colijn voor zijn werk, en de Regeering en dat deel van het volk dat Z. Exc. in de ge legenheid heeft gesteld, om zijn plannen uit te voeren, moet men dankbaar zijn. Uitvoerig stond spr. vervolgens stii bij het idee economisch be heer een christenplicht, om daarna te behandelen de leuze ontwa pening, waardoor naar spr. be rekende, de uitgaven slechts ge ring zouden verminderen; die niet mogelijk was en ook volgens de H Schrift niet oorbaar is. In een pakkend slotwoord, ein digend met een greep uit de Bergrede (het huis op den steen rots) constateerde spr., dat zijn partij gegrondvest was op „daar staat geschreven" en „daar is geschied". Door een drietal personen wer den vragen gesteld, die door spr. werden beantwoord. De voor zitter, de heer A. P. de Ruijter, dankte den spreker en sloot de vergadering die niet druk be zocht was, wegens het zeer on gunstige weer. Maandag werd alhier ten huize van de wed Gilijamse de jaarver gadering gehouden van de coop, aankoopvereeniging „Axel-Sta tion", onder voorzitterschap van dhr. P. Dekker Pz. Na de gewone zaken werd re kening en verantwoording ge daan door den penningmeester, dhr. L de Putter, waaruit bleek, dat was ontvangen 49,242,58 en uitgegeven 49,083,47, zoo dat er een batig slot was van 159,11. Dhr. L. de Putter, die aan de beurt van aftreding was, werd oerkozen als bestuurslid. Voorts werd besloten om het volgend jaar weer pootaardapp uit Friesland t9 betrekken vau goedgekeurde velden. Blykens het uitvoerig verslag van den secretaris, dhr. M. W. Koster, was in het afgeloopen jaar aangekocht 189.914 K.G. Cbilisalpeter, 128,300 K.G. su- perstosfaat, 54500 K.G. zwarelz. ammoniak, 53200 K.G. amm. su per., 3300 K.G. lijnkoeken, 26 K.G. klaverzaad ea 367 H.L. pootaardappels. Oaderavond. Op Donderdag 18 Dec. ward een ouderavond id de Openbare scoool alhier gehouden, waar -fostemd moest worden voor drie eden der oudercoramispie wegens periodieke aftreding. De oude leden werden herkozen, doch wenschteu niet aan te blijven. Bij nieuwe stemming bleken ge kozen te zjjn, C. de Smit, C. van de Casteel en C. >ekker. Deze namen de benoeming aan. Op aanvraag van de nieuwe commissie, gesteund door verde re aanwezigen werd besloten nog voor den afloop van het jaar een tweeden ouder-avond te houdeD, in de verwachting, dat er wat meer animo voor zou zjjn. Dit bleek ook werkelyk het geval, toen op Maandag 29 Dec. jl. de bedoelde ouderavond gehouden werd. Er waren bijna een vijf tigtal ouders opgekomen, welke door den voorzitter werden ver weikomd. Het zangonderwijs was de hoofdschotel van den avond. Het hooid der school besprak de greote beteekenis van den zaug in 't algemeen en van het zangonderwijs op school. Een en ander werd opgeluisterd door het zingen van een achttal twee stemmige liedjes, uitgevoerd door d# gecombineerde hoogste klas sen der school. Met frissche stem zongen een vijftigtal kinderen deze liedjes afwisselend van vroolyken of erustigen aard. Ze bleken zeer in den stnaak te vallen. Eenige solo-nummers met be geleiding, en een voordracht, ge geven door een der ouderwijzers, maakten deze byeenkomst tot een gezelligen avond. Uit den boezem der vergade ring kwam de wensch, in het belang der school en der kin deren, nu en dan een eenigs zins gezellige bijeenkomst te or- ganiseeren. De avond mag ge slaagd heeten. Uit den Raad. bijdrage nog niet hebben kunnen voldoen. Gezien 't zielenaantal der parochie kan gezegd worden, dat Axel in deze aan den wensch van den bisschop prachtig heeft voldaan. Te Zwolle is op 53-jarigen leeftijd plotseling overleden ds. K. J; Kapteyn, sedert October 1919 Geref. predikant aldaar. Ds Kap teyn stond o. a. van 1897—1903 te Axel. - Tot Ridder in de orde van Oranje Nassau is benoemd de heer J. van der Hart, hoofd der Openbare Lagere school II te Hoofdplaat. 'Schrijnende Handen/ na de wasch verzadit dadelijk. Uit St. Jansteen. Door onvoorziene omstandig heden konden we geen melding maken in het reeds verschenen verslag van de Raadsziting van enkele beslissingen, die in beslo ten vergadering waren behandeld. Thans laten we die hier volgen a. Toekennen van vergoedin gen volgens art. 13 der Lager onderwijswet. A. Haak f 10, A. de Putter f5, G. Koekkoek f 10, Weezen De Kerf f 20, A. Crombeen f 20, J. van Goethem f10, C. A. Ver- straeten f5, L. Schieman f 15, Jac. Wolfert f 10, A. Overdulve f 10, Jac. Overdulve f 15, Th. Cortvriendt f 10, L. Dieleman f 10, Ch. Dieleman f 10; F. Meertens f 10, A. den Beer f 15, M van de Velde f 10, H. Willemsen f20, P. Koekkoek f10, Joh. van Cad- sand f 15, A. van Overmeiren f 20, alles berekend per kind. k. Ontheffing of vermindering van schoolgeld. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken tot ontheffing of ver mindering van den aanslag we gens schoolgeld, werd besloten ontheffing te verleenen aan Joh. de Visser, J. Penne. A. van Overmeeren, W. de Bruijne. M. de Fouw, A. J. Hamelink, F. Verberkmoes, D. de Kraker. F. Wolfert, Nic. Bolleman, C. J. Scheele, D. M. Jansen, C. A Verstraete, C. van den Bos, J. J. Dieleman, Chr. Hollebek, Wed. E. Boone, P. Dieleman Fz„ R. Dieleman, J. van Drongelen, C. L. de Coninck, J. J. Mechielsen, A. van Alten en L. van de Cas- steel. Van het kohier afgevoerd wer den C. Lippensen, B. Ortelee. Gehandhaafd werden de aan slagen van L. van Cadsand, H. W. de Jong, E. Caessens, G. M. Stouthamer. c. Ontheffing hondenbelasting Deze ontheffing werd verleend aanD. A. van Houte, C. J. Schieman, J. Dieleman, Jasp. Heijnsdijk, C. Leunis, C. Wie- land, J. Kolijn en te handhaven de aanslagen van Jasp. Heijnsdijk I 12, P. van den Burg, C. van Oort en C. Verket. Men schrijft aan „Zei" De gehouden jaarlijksche geld inzameling voor de R. K. Uni versiteit bracht alhier dit jaar f 198,75 op tegen f 215.40't vorig jaar. Nog bij enkele personen moet aangeklopt worden, die door omstandigheden tot nog toe hun Op Dinsdag 30 December hield de gemeenteraad alhier een open bare vergadering. Aangezocht door eenige ingezetenen, die van de eenzijdige verslagen dier zit tingen niet gediend zijn, hadden we ons derwaarts begeven, om verslag uit te brengen van het verhandelde in de'ze vergadering. Behalve dhr. de Buck waren alle leden, benevens de secreta ris tegenwoordig. De notulen gaven aanleiding tot een opmerkidg van dhr. Ver- gauwe, die zeide, dat hij in de vorige vergadering had willen voorstellen om naast de grens van f 700 nog f 50 te voegen voor kinderaftrek, doch de voorz. dit had genegeerd, onder het gezegde, dat als ze de kinderen nog in auto's laten rijden, er toch geen •kinderaftrek noodig is. De Voorz. zeide, dat alleen de notulen aan de orde waren. Deze werden onveranderd vast gesteld. Onder de ingekomen stukken behoorden de herbenoeming van C. H. M. Plasschaert en A. H. Polspoel tot zetters. Uit de kasopname bleek, dat in de gemeentekas was f 14663,46 'en in die van het electrisch be drijf f6094,99. Bericht van Ged. St. dat de salarissen voor de de ambtenaren van den Burg. Stand waren vast gesteld als volgt: C. L. Colman f 600 en E. H. F. Francken f 350 Hierna las de secr. voor het verzoek der Handelschool uit Hulst om f450 subsidie (f 150 per leerling). Op de vraag van dhr. Voet antwoordde de Voorz., dat het Dag. Bestuur van meening is om de bestaande subsidie van f200 te handhaven. Dhr. Voet acht die subsidie meer dan hoog genoeg. Hoeveel tractement hebben die onderwij zers niet? De Voorz: In totaal is f20.425 voor salarissen uitgetrokken. Dhr. VoetDat noemen ze be zuiniging. Spr. zou liever de subsidie verminderen, wij moeten ook bezuinigen Dhr. de Potter vond het een moeilijke kwestie. De school bestaat nu eenmaal en moet be taald worden. Wat het tracte ment betreft, dat zullen die men schen wel verdienen, daarop is geen bezuiniging mogelijk. Dhr. Vael zei ook, dat nu de post toch op de begrooting is uitgetrokken, er voor te zijn, dat die subsidie gehandhaafd blijft, hij is ook voor goed onderwijs, maar hij is het eens met Voet, dat de traqtementen veel te hoog zijn, ze bewonen huizen alskas- teelen. Dhr. de Potter: Hun salaris zal wel wettelijk vastgesteld zijn. Het verzoek wordt met alge- meene stemmen afgewezen. Een verzoek van A. Mannaert om verhoogde subsidie voor zijn autodienst Axel, via Zuiddorpe, Koewacht, St. Jansteen, naar Hulst, lokte eenige discussie uit. De Voorz. zeide dat Mannaert f 100 vroeg, terwijl besloten was om f 100 minder te geven, dan hij kreeg, d.i f 200. Dhr. de Potter geloofde, dat de dienst geen levensvatbaarheid heeft. Dhr. Voet achtte daarentegen de zaak van algemeen belang en vooral orndat er geen communi catie is met Koewacht. Hij zou de subsidie van f300 willen handhaven. Dhr. Vael vond f200 subsidie genoeg, want de bus correspon deerde op geen enkele dienst van de spoorlijn. Dhr. Stevens gelooft, dat hij daarom de dienst wil wijzigen. Dhr. VerheistZou het niet beter zijn twee diensten, in plaats van drie De Voorz. vond dat een slecht middel. Hoe meer diensten er zijn, hoe Keer gebruik ervan wordt gemaakt en vooral voor Heikant en de buitenwijken wenscht hij den dienst in stand te houden en daarom is hij ook voor subsidie. Dhr. Vael zou er dan de voor waarden aan willen verbinden, dat er aansluiting komt op den trein. Dhr. de Putter: 't Zal een ge sukkel blijven. Dhr. Plasschaert dacht, dat men juist de subsidie van f300 op f 200 had gebracht, omdat Mannaert niet geluisterd had naar de wenken van het gemeentebe stuur. Besloten werd om het ver zoek voor kennisgeving aan te nemen. Een zelfde verzcek van L. Versluijs te Hulst om f 100 sub sidie vond evenmin steun. De Voorz. wil het raadsbesluit handhaven, nl. om f50 subsidie te geven, als hij zoowel 's winters als des zomers rijdt. Dhr. Vael had gehoord, dat Versluijs abonnementen geeft, zoodat de een mee kan rijden en de ander niet. Dat vond hij on billijk. Dhr. Voet zou de subsidie laten vervallen en liever het geld gebruiken om den weg te ver beteren. De man rijd enkel maar om menschen naar de kerk te brengen en dan nog per abon nement. Wie dat kan betalen kan meerijden en wie dat niet kan, moet loopen. Als hij ieder 5 cent meer vraagt, komt hij er ook aan uit en dat geven de menschen gaarne. En anders moet hij maar subsidie vragen aan de Pastoor. Dhr. Vergauwe is het eens met Voet. De auto's nemen den ge- heelen weg in en laten geen ruimte over voor voetgangers. Als er ongelukken gebeuren is het te laat. Dhr. Vael wil f50 subsidie toestaan en f 50 besteden voor verbetering van den weg. Dhr. Verket zeide ook, dat Versluijs de menschen drong om een abonnement te nemen. Meer dan 10 personen kan hij niet bergen, zoodat de jonge men schen direct in de bus zitten en de ouderen moeten loopen. Dhr. de PotterHet is toch geen groot bedrag, ik zou het den man maar geven. Dhr. Voet stelde voor om de subsidie in te trekken en den weg te maken. Voor stemden Martinet, Plasschaert, Verket en Voettegen de andere heeren, zoodat het voorstel werd ver worpen met 6 tegen 4 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd nu aangenomen. (Wordt vervolgd). De heer J. P. Geelhoedt herdacht op 2 Januari den dag, waarop hij 25 jaar geleden als Gemeente-Ontvanger te Zaamslag in functie trad. Velen wenschten den minzaam en gedienstigen ambtenaar nog een veeljarigen staat van dienst toe. Te Zaamslag had op Nieuw jaarsdag een vechtpartijtje plaats, waarbij een werkman, die feite lijk buiten het debat stond, in plaats van met een glas bier, met een bierglas werd getracteerd en genoodzaakt was om geneeskun dige hulp in te roepen voor zijn gclaatschennis De vermoedelijke dader werd opgeteekend en zal er te Middelburg wel meer van hooren- hebben in de eerste plaats een kal meerend en ver-terkend middel noodit Münhardt's Zenuwtabletten gevei kalmte en nemen onrust, gejaagdheid en overspanning weg. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2