Bericht. Terugblik. ZWARE OFFERS. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen No. 76. MAANDAG 29 DECEMBER <924. 40e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. In de Nieuwjaars courant, die op Donderdagochtend 1 Januari zal verschijnen, kunnen als gewoonlijk worden opgenomen, voor 40 cent, indien ze niet grooter zijn dan 10 regels. Meerdere regels worden naar verhouding berekend. Advertentiën voor dit nummer worden ingewacht tot Woensdag middag uiterlijk 12 uur. Het jaar 1924 is bijna ten einde en de balans wordt weer opgemaakt op het oogenblik, dat bet oude jaar wegzinkt naar de vergetelheid, al is het dat de een meer, de ander minder fei ten, persoonlijke ervaringen te boekeu heelt, die als een merk waardige bladzijde in het levens boek een vouwtje hebben, waar door ze nimmer vergeten wor den, maar integendeel de aan dacht blijveD trekken en vroolijk stemmen degenen, die dat jaar gelukkige dagen telden, maar met weemoed en droefheid ver vullen degenen die door licbs- Melijke pijnen of nog erger, door zielsmarten werden bezocht. Dit raakt echter het particuliere, het indivftlueel leven en als we hier een terugblik wenschen te wer pen, dan is het niet op persoon lijke aangelegenheden, maar meer op datgene wat het we reldgebeuren betreft en zoo wil len we even resumeeren, wat de verschillende Staten ons te zien en te denken gaven. Nederland leeft zoo'n beetje onder den in vloed der Vredes-idee en daarom hoort men van vele zijden de kreet „ontwapening", ofschoon dat o.i. meer leuze, dan werke- (Uit het Duitsch.) 49) Snel trad zij op hem toe en stak met een onnavolgbare beweging hem haar beide handen toe. \Ik dank u „Waarvoor, mevrouw vroeg hij met droge keel. Haar zacht gebogen hoofd verhief zich. „ik weet het en zal het nimmer vergeten, waarheen mij ook het leven mag voeren." Zijn stem klonk vrijer. Hij herstelde zich „Hebt u reeds eenig plan voor de toekomst, mevrouw Indien ik u van dienst Door de macht van een gedachte aangegrepen, hief zij snel de hand op Haar oogen brandden groot en met innerlijk vuur. „Niet uw diensten behoef ik," weerde zij af, in onbeschrijfelijke spanning. „Doch indien uw aanbod uit sterk en echt gevoel voortspruit, geef mij dan een opdracht Hij zag haar in ademlooze verwon dering vragend aan. „Zend mij naar Davos. naar uw zieke zuster... naar Ella." Bijna was een jubelkreet aan de lippen van den ernstigen, kalmen man ontsnapt. Met de grootste moeite be- heerschte hij zich. „Dat dat wilt u stamelde hij. „Ja, Ernst Reinsberg. Dat en verder niets in de wereld." lyk doel is, want als het er- op aan komt, is niemand er voor ons land weerloos te maken en zijne bezittingen aan vreemde krijgsmachten ot revolutionaire oproerlingen ten prooi te geven. En dat onze Regeering nog allerminst aan ontwapening denkt, bewijst ons de Ministeri- eele crisis in .1923, die zoodanig is verloopen, dat de oorzaak daarvan, „de vlootwet", nog steeds een punt van overweging uitmaakt bij het opmaken van de begrootingen en ware het niet, dat minister Colijn wat slecht in 's Rijks financiën zat, dau zou eon nieuw voorstel in dien geest reeds lang zijn ingediend. u echter de kas leeg is, heett Z.Exc. niet anders te doen, dan maatregelen te verzinnen, dat niet ook den bodem stuk wordt en al wat er in komt, er door valt. En toch lijkt het soms wel, dat zoo die bodem niet stuk is, hij dan gloeiend is, zoo dat het geld, dat erop valt, weg smelt. Intusschen heett minister Co- lijn heel wat wetten en bepalin gen doorgevoerd, om het land er flnanciëel bovenop te houden. We denken aan pensioenstorting en salarisverlaging van ambte naren, tarietwet, belasting op rijwieleD, opheffing van het Hoog Militair Gerechtshot, wijziging der Arbeidswet, .verhooging van tabaksaccijns, terwijl bovendien een leening van 40 millioen dol lars werd gesloten met Amerika. En met succes. De begrooting werd sluitend en de gulden bleet veilig. Dat was voor ons land vrijwel het voornaamste en had tengevolge, dat de handel iets opleefde en het spook der werke loosheid niet zoo zwart en drei gend naderde, ais in voorafgaande jaren. België. Dit land zit nog steeds moeilijk met zij a taalstrijd en dat deze tot onverkwikkelijke daden aan leiding kan geven, is wel ge bleken uit de weerzinwekkende tooneelen bij de begrafenis van „Ga ga, Adéle I" Tweemaal zei hij het, en nu klonk het gejubel, hoewel bedwongen en slechts voor haar oor bestemd, toch in zijn stem- En door dien jubel trilde een aandoening zonder wederga en een stralende, gouden vreugde van hoop I HOOFDSTUK XXII. Het was een half jaar later. Het hooggelegen dal in het Zwit- sersche kanton Graubünden, waarin het heldere, uit een bonte mengeling van huizen bestaande beroemde her stellingsoord Davos gelegen is, is zeker een dal van zegen. De zegen van overweldigende berg- schoonheid, waartegen zelfs het oog van den zieke met telkens nieuwe ver rukking opziet, de zegen van éen eenig klimaat, waar nevel en ruwe winden zoo goed ais onbekend zijn, heeft het overgoten met glans. Een glans echter, waarbij door het peinzend gemoed iets trekt als een nevel van v.e.moed. \Vant die heerlijkheid immers zal wonderen verrichten aan al de arme zieken, die de wereld uit haar meest verborgen hoeken naar hier zendt. En, Goddankhet van ganscher harte ge hoopte wonder voltrekt zich ook dik wijls, zeer dikwijls, zelfs in gevallen die bijna hopeloos zijndoch ook welke wonderkracht draagt ook niet in zich de teleurstelling van onmacht? Hoe menig moede hart, dat redding hoopte en zocht in dit nieuwe land van belofte, blijft nieuw verworven levenskracht ontzegd In een der hoog gelegen villa's aan den boschrand van de Schatz-alp vol- trpk zich zoo'n Mscfteid in ptiit? en dr. Meert eu het neerschieten van een Vlaamsch student, door een Waalsch collega. Waar zich de haat tegen de Zuid-Nederland- sehe taal aldus uit, kan van geuegenheid voor de Noordelijke broeders nog weinig «prake zijn. Vandaar dat sommigen nog nooit erg gerust zijn over de anuexa- tieplanten, die ofschoon boven- aardsch wel gedood, toch nog wortel zoeken. Frankrtyk was het land, dat België tot zich trok door tractaten en verbonden. Doch in den laatsten tijd kan het in België niet zoo vast meer op de sympathie rekenen. Ook met Eugeland was het niet steeds koek en ei en in de tijden van het schadevergoedingsvraagstuk en van de eischen om ontruiming van het Roergebied was Frank rijk tegenover de andere mogend heden niet de meest sympathieke partij. Daardoor verminderde de machtspositie en kwam ook de trank nog meer tot daliug. Ook daar dus bezuiniging, meer be lasting en buitenlandsche lee ningen, opdat het vertrouwen blqef bestaan. Engeland leed aan een ziekte, waaraan ook ons land reeds lang lijdt de binnenlauasche politiek. Men kreeg verkiezingen en een om mekeer in de regeeringsmeerder- heid bracht een nieuw ministerie. De relatie's met Rusland waren hier niet vreemd aan. De toestand in Turkye gaf ook veel zorg aan het Departement van Buitenlandsche Zaken en met Egypte zit het evenmin goed. Na de overige buren karnen we tot Duitschland. Ook hier politieke verande ringen in den Rijksdag, ofschoon overigens dit land niet zoo zeer meer van zich doet spreken, nu de bezettingen door Frankrijk en Engeland zijn opgeheven, dank zij de tusschenkomst van Ame rika. Rusland begint meer vertrouwen te win- duisternis, te midden van de heerlijk heden van een Mei-avond in het hooggebergte. De balkondeur stond wijd open en liet een geurige lucht binnenstroomen haar het bleeke, stille meisjesgelaat, dat bewegingloos in de witte kussens rustte. Weinige minuten geleden was Ella Reinsberg gestorven. De zuster van barmhartigheid toefde nog biddend aan haar legerstede. Adèle was op het balkon gegaan. De handen vast geleund op de balu strade, om staande te blijven, staarde zij omhoog naar den verduisterden avondhemel. Onuitsprekelijk wee lag om haar gesloten mond. Hoe had zij in de laatste maanden, weken en dagen gestreden met den deiïion der ziekte, om de arme Ella zij het dan niet genezen toch veel verbeterd in de armen des broeders terug te kunnen voeren Vergeefs Voor enkele dagen hadden zich plot seling dreigende verschijnselen ver toond, en die waren zoo hard toege nomen, dat het ergste moest worden gevreesd. Ella zelf had gister verzocht, haar broeder per telegraaf te iaten roepen. Het arme, iieve meisje had moeten sterven, zonder nog eenmaal in de oogen van den aangebeden broeder te mogen zien. Zijn naam had nog voor het laatst op haar lippen getrild, zijn naam en een bijna onhoorbaar: AdèleI Met die twee namen op de lippen was zij heengegaan, bijna glimlachend, stil, met in de brekende oogen een glans van heerlijk vertrouwen. Adèle verliet eerst het balkon, toen het uur kwam, waarin de laatste trein zou aankomen. Die bracht stellig Ernst nen onder de Europeesche mo gendheden. En door de erken ning van Engeland, Italië, Frank rijk en eenige kleine staten heeft het een meer vaste positie verkra gen. Na den dood van Lenin is echter ook onder de bolsje wisten de strijd om de macht meer toegenomen en blijkt het er nog geen heilstaat. Tegenover Roemenië was de verhouding zeer gespannen en het was maar zoo of zoo, of het vuur ging in het kruit. De Balkan blyft als altijd een streek der onlusten en nu eens zijn het Zuid-Slavië en Kroatië, dan weer is het Griekenland ot Albanië, die de rust verstoren. Het blijft er een heksenketel. Tnrkye sluit zich daar bijzonder bij aan, want ook daar is het geregeld hommeles, hetzij met het Buiten land of met de regeermg. Zoo heett het den kalif uit het land gezet en is een republiek ge vormd, die iu troebel water trachtte te visscheu om herstel van haar macht te krygen door de Arabische onlusten. Het zat echter niet glad, want achter eenvolgens kreeg het met Frank rijk en Engeland te doen en het scheelde maar weinig ot er brak weer een Europeesche oorlog uit. Italië. Het land van Mussolini laat niet veel van zich hooren. De macht van dezen modernen Na poleon is zeer verzwakt door den strijd tegen het fascisme en al leen door het streven naar ver sterking zijner positie op de Oostkust der Adriatische zee komt het nationaliteitsgevoel naar boven en weet meu eenheid te bewaren. Spanje kreeg ook een binnenlandschen strijd met het leger, wat nood lottig werd in den strijd tegen Marokko. Men heeft er echter de eenheid weten te herstellen, door de uiterste rebellen uit het leger te stooteu. Reinsberg. Zij wilde hem opwachten aan het station, moedig het dieptreurig woord toeroepen, dat nu eenmaal gesproken moest worden. Uit haar mond trof het hem wellicht minder ontzettend en merkwaar digerwijze moest zij bijna even glim lachen, mat en droomerigj toen zij daaraan dacht. Hoe doodelijk vermoeid zij ook was, zij ging toch met vlugge schreden langs de promenade, waarheen zij van den berg was afgedaald. De hemel was plotseling met donkere wolken bedekt, slechts de electrische lampen wierpen helderen lichtschijn over den weg, waarop het nog druk was van wandelaars. Toen zij den engen zigzagweg in boog, waarlangs zij naar het station moest, kwam de trein reeds op het dorp aansnuiven. Verlammende druk legde zich voor een oogenciik op haar leden, daarna echter was het, alsof zij vliegend den verderen weg aflegde. Hij kwam Zij zou hem terugzien 1 Weg was haar gedachte aan de arme, johge doode weggedragen door een overmachtig gevoel van geluk, dat in haar oprees I Hij kwam! Zij zou hem hooren, hem zien Doch met de snelheid der gedachte had zij dit zelfzuchtig gevoel afge worpen het sombere uur met de treurige tijding gaf haar de rechte houding weer. De ongelukkigeHoe moest zij hem treffen, hem wonden tot in het diepst van zijn teederminnend broederhart I Zij stond op het perron. Haar oogen vlogen langs de portieren van den binnenrijdenden trein. Zij zocht vruch- tvloos naar het ernstige, welbekends We stappen du nog even over naar de 4 andere werelddeelen en beginnen met Amerika. De Vereenigde Staten zitten nog altijd te piekeren over Japan en een ot anderen keer zal dat toch eens uitloopen op een vecht partij, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. Men zit er nog midden in de verkiezing voor een president en alle teekenen wijzen erop, dat Coolidge de man wordt. Zuid-Afrika kan men tegenwoordig het best met België vergelijken, want ook daar heerscht de strijd om de taal en h9eft men de regeering van Smuts vervangen door een meer nationale, ter verbreiding van het Hollandsch-Afrikaansche element, wat men ook het Trans- vaalsche sou kuuDen noemen. China was eveneens het laatste jaar onrustig. Een zware burgeroorlog brak vit en wie het o®k won, het eind was, dat China werd uitgeput ten genoegen van Japan. Vrede Wanneer men nu alle lauden beziet, dau is daar geen latjd zonder strijd, te midden van bet preeken over vrede. Ja zelts zoo erg, dat men durft spreken vbb een vredesjaar. Het is waar, dat men in tallooze en eindeloöi'e conferentie'» in bepaalde gevallen r.otoplos8ing kwam door arbitrage en alzoo oorlogsgeweld plaats maakte voor de macht der rede, maar als we zien op het protocol van Genève, dat aanyankêl^ zooveel geestdrift verspreidde en zeer zeker ook in hare ontwa peningsplannen veelbelovend is, dan zijn we teleurgesteld. Het was een uitvloeisel tyan deu Volkenbond, geconSCfüeerd door de afgevaardigden data bijna alle landen, dus mocht men.ver± wachten, dat ook al die landed het protocol zouden teekeéeifc. En wat zien we Dat, allfeen Frankrijk toetreedt en de andei'8 mogendheden zich voor behoudeni l ifaiow 9b iid gelaat met het litteeken welk e'§n nacht wachtte haar, indien hij ópk met dezen trein niet kwamEehc' nJdht bij een lijk, want zij wist, dat tfijigöe$ oog zou sluiten, niet van dedpddïj zou kunnen weggaanEen doortrilde haar... Teen was ecfi'tér ook dit zwakke, bange gevd^' bét' dwongen. Zij wilde en moest dapipef) zijn. Voordat zij heenging, %gi nog eenmaal rond. En daar Wjasjhij 1 Groetend stond hij voor haar, mjéf uit gestoken handen, doch bleek -^Wer zoo kommerlijken angst in het oog I „Mevrouw Adèle klonk zijn diepe» volle stem, „zeg mij Plotseling had zij alle zelfbeheer' sching terug. „Niet hier willen wij spreken,"'ist- woordde zij, en ging snel vcbruit, zoodat hij haar moest volgen. Een troep lachende, babbelende menschen ging van het station naar den zigzagweg!— de jonge vrouw ging in andere richting i en bleef met den aangekomene op de]be-,} nedenstraat. Zij gingen over den spoor weg. Mevrouw Adèle wilde den we)T nemen, die aan de andere zijde vanéén"' spoorweg langs de weide voert, iade., luwte van de boschhoogte. Daar was het stil en eenzaam, ddar hoorde niemand de groote.heilige smart. Doch nauwelijks drie, vier passen yan den spoorweg bleef Ernst Reinsberg plotseling staan. Zij keerde zich nSar 1 hem om. Een schokkend trillen gtog door zijn krachtige gestalte. Hij hield de handen ineen. "Blijkbaar streed hij tegen een overmachtige uitbarsting van smart. Na een poos vroeg hij met verdoofde, maar vaste stem „Zeg het maar tei*.q stond, mevrouw Adèle het isi-Hri VQOlbij Ik vind een doode (Wordt vervolgd.) v\ cou W BBlIHHIMBMBBrgMTTWïïIMHlïïlMBiTMrTWBBMBBBTT '"""BiTT 1 'li''

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1