Binnenland. Gemengd Nieuws. De meest gevoelige huid iaat zich volstrekt Pijnloos Scheren, door de baard- oppervlakte vóór het inzeepen éérst in te wrijven met een weinig PUROL Zij zullen wat de kritiek op het technisch gedeelte betreft, wach ten op nader ingewonnen inlich tingen, en wat het economisch gedeelte betreft wordt gewacht op rapporten. Spr. leest, tusschen de regels vas het antwoord door, dat Ged. Staten zich blijkbaar niet meer geheel verantwoordelijk wenschen te stellen voor de gansche gestie der P. Z. E. M. Want lo. Wordt thans de kritiek niet weerlegd, maar wordt ver wezen naar nadere gevraagde inlichtingen, die Ged. Staten toch nu al hadden kunnen hebben, als zij hier prijs op hadden ge steld. Dit toont weer een zwakke plek in de P. Z. E. M. 2o. Willen Ged. Staten de ge dachten van een deskundige niet a priori verwerpen, doch over wegen. 3o. Willen zij het bekende Statenbesluit van Dec. '17 herzien, waarbij dan over het al of niet voortbestaan van de P. Z. E. M. zal worden beslist. Ged. Staten steken Prov. Sta ten als het ware de hand toe be gane fouten te herstellen. Spr. is bereid de toegestoken hand te aanvaarden, maar dan moet het blijken meenens te zijn. Dat is van de zijde van Ged. Staten nog niet gebleken. In ver band hiermede vraagt spr. naar de door mr. Dieleman in de zo- merzitting beloofde gegevens over den" stand van zaken Spr. heeft die niet ontvangen, even min een gevraagd lijstje van het aantal aansluitingen in verband met het aantal woningen aan het net. Is dat nu een manier om prettig samen te werken Meer medezeggenschap aan de streek zou door Ged. Staten over wogen worden. Hierop is thans in de afdee- lingen niets gezegd. Toch vindt spr. de vraag zoo gek niet; de gemeenten moeten een garantie geven door een groot deel der risico op zich te nemen. Spr. dringt dus nog op ernstige over weging van zijn denkbeeld aan. Dat de helft van Ged. Staten in de P.Z.E.M. zit, heeft heel wei nig voordeel gegeven, want in lichtingen krijgt het college toch pas uit de derde hand. Spr. be veelt daarom een andere samen stelling zeer aan. Wat het hooge kolenverbruik betreft, spr. wijst op de exploi tatierekening van 1923. Daaruit bleek, dat in nog geen 8 maan den voor f51264 aan kolen is verstookt. Er ware* afgeleverd 217.452 K.W.U. De stroom kostte dus alleen aan kolen bijna 24 ets. per K. W.U. Ook na de menging bleef het kolenverbruik te hoog. Spr. acht het overigens eigenaardig dat methoden om tot een gerin ger verbruik te geraken, in over weging werden gegeven door den toenmaligen centrale-chef. De directeur moet de verantwoorde lijke persoon blijven en zich niet verschuilen achter welke onder geschikte ook. Spr. gelooft dat er allerlei gronden zijn, om door een onpartijdige deskundige com missie de gansche geste van het bedrijf na te doen gaan. Dit komt ook uit bij de berekening over het opwekken van stroom door middel van gas uit de co kesovens te Sluiskil, waarbij de P.Z.E.M. alleen cijfers van hooren zeggen geeft. Spr. begrijpt niet dat Ged. St. daarmee genoegen namen. Hoe kan men uit zulke gegevens con clusies trekken Door wien zijn ze begroot Volgens het schrijven van de P.Z.E.M. zouden de kosfen aan gas plm. f50.000 per jaar be dragen. Een dergelijke inkomst zal een particulier bedrijf toch wel niet onverschillig zijn. Spr. bestrijdt nader de door de P. Z. E. M. geleverde bere kening. Hij meent dat de cijfers te hoog zijn, en veel niet als voordeel is geboekt. Er wordt ook een gashouder van 15000 kub. M. op f 350.000 begroot. In Zeist werd op een aanbesteding ingeschreven voor f112.000 voor een gashouder van 12000 M'. in houd. Spr. gelooft dat bij een werke lijk deskundig advies andere cij fers te voorschijn zouden komen. Wat de voorgestelde besparing der bedrijfskosten door middel van de Dieselmachine betreft, wijst spr. er nog eens op dat de Cen trale te Westdorpe veel te groot is in verhouding tot de stroom- afgifte, en daarom duur, in het gebruik moet zijn. Spr. gelooft, dat ook dienaangaande cijfers zijn verstrekt, die het gevolg zijn van een onjuist uitgangspunt. Men gaat uit van een motor van 750 K. W. U., terwijl het vorige jaar de maximale belasting.320 K. W. U. is geweest. We moeten die motoren niet hebben voor de toe komst maar voor het oogenblik. Spr. ziet in de Dieselmotoren, die gebruikt kunnen worden in de maanden waarin weinig stroom wordt afgegeven, een sterk mid del om tot verbetering te komen. Maar dan moet het onderzoek worden opgedragen aan een on partijdig deskundige, want de juiste gegevens dienaangaande krijgen wij-van de P. Z. E. M. niet. Spr. hoopt, dat het onpar tijdig onderzoek royaal zal wor den toegezegd. Ander zal spr. een voorstel indienen. Den heer Lindeijer wil 't voor komen dat het geven van inlich tingen hier weer traag is geweest. De kwestie van het betrekken van gas uit de cokesovenwerken en van de Dieselmotoren is al oud, steeds krijgen we iets ruinuere in lichtingen en nu worden nog weer ruimere toegezegd. Wat het kolenverbruik betreft er is nu toch wel gebleken, dat de krittiek op het groote verbruik juist is geweest. Dat het ander half jaar moet duren om tot het normaal gebruik te komen, is wel heel lang. Over de middengroep kan nog weinig worden gezegd, het wach ten is nog op een verder rapport. Wat Walcheren betreft ziet spr. dit eiland van de middengroep afbrokkelen. En Z. Beveland is in tweeën geknipt door het kanaal, ten O. waarvan de P.N.E.M. mogelijk zal voorzien van elec- triciteit. Zoo blijft er ten slotte voor de Provinciale Zeeuwsche weinig over. De Noordergroep lijkt spr. twij felachtig. Wat is er aan de hand In het afdelingsverslag staat, dat een aanvrage van concessie voor Schouwen in handen is gesteld van de directie der P.Z.E.M., en op een andere plaatsdat door de Noordgroep nog geen conces sie is gevraagd. In het algemeen beschouwd, is de zaak niet, zooals die moet gaan. Sedert het eerste besluit zijn wij eigenlijk nog niet verder gekomen. Zoo komt men tot de vraag of de oprichting van de P.Z.E.M. geen dwaling is geweest. In spr.'s afdeeling zijn vertrou welijke mededeelingen gedaan, waardoor de redenen duidelijk zijn geworden, dat het met de werkzaamheden der P.Z.E.M. niet gaat zooals het gaan moet. De heer Vienings wijst op de tot nu verstrekte inlichtingen. Die zijn öf rooskleurig zonder zakelijken inhoud öf vaag en zonder houvast. Laten er daarom meerdere mededeelingen over de reden waardoor de P.Z.E.M. stag neert, in geheime zitting worden verstrekt. Dan wordt de barrière opgeheven en kunnen wij verder gaan. De heer v. d. Wart zegt, als het noodzakelijk is, op het besluit van 1917 zou moeten worden teruggekomen. Spr. brengt hulde aan het rap- port-Welleman, doch steeds zal de Provincie Zeeland subsidie moeten geven. Is dat een ge- wenschte toestand? Spr. vindt van niet. Bij electrificatie van andere provinciën komt men voortdurend voor tekorten, en spr. is bang voor deze provincie, wier financiëele toestand niet rooskleurig is. Spr. hoopt dat de heer Welleman zijn perspectief wat duidelijker kan maken inzake de electrificatie van de midden groep; daarvan zal afhangen of aan die commissie verder finan- ciëelen steun kan worden ver leend. (Vervolg in het Bijvoegsel). Het bezoldigingsbeslalt 1935 De Centrale commissie voor G. O. in ambtenaarszaken heeft naar de Tel. meldt, besloten, de Regeering te adviseeren, het be zoldigingsbesluit burgerlijke rijks- ambtenaren-1925 niet op 1 Jan. 1925 in werking te doen treden. Naar Het Volk meldt, gaat het hardnekkige gerucht, dat de re geering het plan zou hebben, het Bezoldigingsbesluit-1925 zooniet definitief ongedaan te maken, dan toch aan een diep-ingrijpende herziening te onderwerpen. De ryksmiédelen In Nor. 1934 De opbrengst van de Rijks middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand November 1924 bedroeg (zonder rijwielbelasting) f41.277.191, tegen f40.168.384 over de maand Nov. 1923. Het één twaalfde gedeelte der raming over 't geheele jaar be draagt f 33.078 083. De opbrengst der ooilogswinst- belasting over de maand Nov. 1924 was Minus f339.932 tegen Minus f 1.246.874 in Nov. 1923. De opcenten ten bate van het Leeningsfonds 1914 gaven over Nov. 1924 een opbrengst van f 11.507 774, tegen een bedrag van f 11.586.469 in Nov. 1923. De Tariefwet. Gisteren is ook door de Eerste Kamer de Tariefwet aangenomen. Raad ran State. Tot lid van den Raad van State is benoemd de heer A. W. F. ldenburg, minister van staat, oud gouverneur-generaal van Nederl.- Indië en oud-minister van kolo niën. Ingezonden Mededeelingen. Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-Tabletten(Mijnhardt). Koker 75 et. Bij apeth. en drogisten. genwoordigd was, anders had die ook in ontvangst kunnen ne men den dank van spr. voor de vlugge wijze waarop het orgel in elkaar is gezet. De heer van Os begon met een fantasie op het Kerstlied Eere zij God en nadat door den predikant was gelezen Psalm 150 en deze naar aanleiding daarvan een toepasselijk woord had ge sproken werkte de heer Van Os zijn programma verder af. We zullen hier niet bespreken de verschillende nummers of de wijze van uitvoering. Wie in de gelegenheid was om de recen sies te lezen van door den heer Van Os gegeven orgelconcerten al of niet met begeleiding, ver trouwt dat deze begaafde musi cus ook nu het zijne deed om wijding te geven aan de schoone muziekkunst en dat de toehoor ders, voorzoover zij gevoelig zijn voor die kunst, konden genieten. Èn voor de organist èn voor den toehoorders was het evenwel een teleurstelling, dat een paar regis ters nu en dan weigerden en ook daarin werd de afwezigheid van de firma Dekker gevoeld, al moe ten we dadelijk zeggen, dat het gebrek niet ligt aan de afwerking, want dat zulks, naar de organist opmerkt, meer voorkomt bij eerste bespeling. Overigens voldeed het orgel uitstekend. Het is een rein-pneumatisch kerkorgel met 9 registers, waar van een 16-voet, vier 8-voet en twee 4-voets. Uit de verscheiden heid der gegeven nummers is op te maken, dat er een mooi con cert met het instrument kan ge geven worden. Hopen we, dat deze eerste keer de laatste niet is en ook den heer Van Os roepen we het tot weerziens toe. We weten niet of het orgel, dat tot hiertoe in de kerk stond, het eerste was, maar we willen er toch aan herinneren, dat de Herv. kerk nu bijna anderhalve eeuw in het bezit is van een orgel. Uit een geschriftje, dat sedert 1876 bewaard is en waarvan we inzage kregen, blijkt n-1-, dat in 1876 het feit van het honderdjarig bezit is gevierd en het eerste orgel op 27 Febr. 1776 is ingewijd door den predikant Abraham Ruisch, die een feestrede hield. De orgelmuziek werd toen ook begeleid door andere speeltuigen. En lest bestDe feestelijkheid - zoo staat er werd besloten met een maaltijd op het stadhuis, waaraan de beide predikanten der gemeente deelnamen. AXEL, 1» December 1924 Woensdag trad alhier op de bovenzaal van „het Gulden Vlies" op de bekende Belgische volkszanger Emile Hullebroek met zijn populaire liederen. Ter afwisseling werden ook mede deelingen gedaan over de acti visten-beweging in België. Na afloop bleef men nog ge- ruimen tijd bijeen ter beoefening van de danskunst. Behalve van de afdeeling padvinders mocht de heer Hullebroek in veler be langstelling deelen. Met ingang van 1 Januari a.s. is verplaatst naar Vlaardingen de kommies bij de Dir. Belast. G. J'. Noordzij, alhier. De Orgelwflëing. Geheel onverwachts werd Woensdag bekend gemaakt, dat Donderdagavond jl. het nieuwe orgel in de Herv. Kerk zou wor den ingewijd en spoedig-ging dit van mond tot mond, zoodat het kerkgebouw geheel was gevuld, toen ds. Ruysch van Dugteren de samenkomst opende en den heer A. van Os, organist aan de Herv. Kerk te Middelburg het welkom toeriep, en dankte dat deze zoo vriendelijk was geweest om plot seling uit zijn werkkring te bre ken, £tn het nieuwe orgel in te wijden. Spr. zal zeker ook wel de tolk geweest zijn der trouwe kerkbezoekers, als hij het kerk bestuur dankte voor het aan schaffen van een nieuw orgel dat zoo geleidelijk (bijna zonder bezwaar van de kerkelijke kas) uit het orgelfonds is gekocht. Het was jammer dat de firma A. S. Dekker uit Goes niet verte- Geslaagd aan de Technische Hoogeschool te Delft,voor het ingenieurs-examen, civiel-ingeni- eur, dhr. A. A. Hombach te Hulst Door den Raad van Ter- neuzen is met de P. Z. E. M. een contract afgesloten voor de leve ring van electriciteit op Sluiskil, ten oosten van het kanaal. Een garantie is gesteld van hoogstens f 200 per jaar. Op 15 dezer trad de heer P. Lauret, hoofdcommies bij 's Rijks belastingen te Oostburg, vroeger te Axel, na bekomen eer vol ontslag, uit den dienst. De Heeren Inspecteur en ontvanger, de assistenten en kommiezen uit de inspectie kwamen persoonlijk afscheid van hem nemen. In de Dinsdag te Klooster- zande gehouden algemeene ver gadering van de Eerste Neder- Iandsche Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent is besloten om nog 300 aandeelen uit te geven boven de bestaande. De aandeelen zijn groot f 100, doch er is een be paling aan vastgeknoopt, dat op ieder nieuw aandeel een agio dient gestort te worden van f 300. Nabij Geldrop heeft Zaterdag een auto-ongeluk plaats gehad. Twee ingenieurs der Philipsfa- briekeu, de heereu Wijsman en d. Sande Bakhuijzen, van wie eerstgenoemde stuurde, reden per auto naar het naburige dorp Geldrop. Plotseling raakte het stuur onklaar, ten gPTolge waar van de heer W. den wagen niet meer meester was en deze met kracht tegen een boom botste. De heer W. bleet bewusteloos liggen en bekwam aan het hoofd ernstige kwetsuren, terwijl de andere inzittende ongedeerd bleet. Een arts uit Geldrop ver leende de eerste geneeskundig» hulp, waarna de heer W. later naar zijn woning is vervoerd. Zijn toestand geett geen aanlei ding tot ongerustheid. De auto is vrij ernstig beschadigd. Zondagavond reden op de Dommelbrug te fcindhoven twee autobussen tegen elkaar. De bus van de fa. Prins bekwam nogal eenige avery, doch de andere autobus bleat ougsüeerd. Naar de oorzaak wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Op klaarlichten dag drong een persoon van ongeveer 20jaar in de woning van den schoenma ker H. te Chèvremont Kerkrade, en doorzocht in een kamer alle kasten en laden. Toen hij het huis wilde ver.aten ontmoette hij een der huisgenooten, wien hij vroeg of in het huis een met name ge noemd persoon woonde. Na hat ontkennende antwoord bleven beiden nog eenigen tijd praten en namen vriendelijk afscheid. Nauwelijks was de onbekende weg of een diefstal van honder den guldens aan baar geld, gou den en zilveren sieraden werd geconstateerd. Terstond werd met een politieagent getracht den dief op te sporen. Dech deze was reeds met zijn buit over de grens. Uit een signalements-beschrij ving meent men den dief te kennen. De 18-jarige kantoorbedien de S. v. K. te Sneek, heeft ten nadeele van zijn patroon, de fir ma H. aldaar, 20Ó0 verduisterd. Hij is naar Leeuwarden opgezon den en aldaar ter beschikking van den officier van justitie ge steld. Te Leeuwarden had het jongmen8cb, onder een valschen naam, een auto gekocht. Zondangochtend deed zich een instorting voor in de kolen mijn „Limburg Maas" te Eijsden. In een mijningang op 600 M. diepte is een steenmassa van het gewelf losgekomen en heeft drie arbeiders bedolven. Een van hen werd levend teruggevonden, doch hij bezweek kort daarop op de operatietafel. De andere twee waren reeds everleden. Een der slachtofiers is een Nederlander. Te 's Heerenberg is Maan dagnacht de woning vat? S. en een aangrenzende schuur van v. d. E. totaal afgebrand. Een var ken en een hond kwamen in de vlammen om. De zoon van van S. wist zich nauwelyks te redden. Toen men hem eindelyk wakker kreeg, was het vuur reeds zoo nabij, dat zijn haar geschroeid Predikbeurten te Axel. ZoHdag 21 December 1924. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/« ure Ds.G.P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geretorm. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. S. Groeneveld, van Terneuzen. Nam. 2 ure Leeskerk. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. was. Te Loosduinen is een droevig ongeval met doodelijken afloop gebeurd. Een 66-jarige landarbeider, ten B. genaamd, had op het erf van een zekeren K. aan den Haagwrg 356 een klein boerderijtje staan. Ten B. bebouwde de gronden zelf en ook is hy op zijn land werkzaam geweest. Men heeft hem toen niet meer teruggezien. Omstreeks half vier vond een arbeider den ouden man, voor over liggen in een mestput. Toen men hem er uitgehaald had, bleek hij reeds gestikt te zijn. De familie verklaarde, dat de man veel aan duizelingen leed en daardoor vermoedelyk in den put gevallen zal zyn, ."5 VWfc'rféÜto i

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2