De Warenkeoring in Zeeland. Binnenland. Landbouw. Provinciale Staten. ui. Graan en Graanproducten. Van 94 monsters graan en graanproducten b-ieek 1 monster aardappelmeel uit maizena te bestaan en 1 monster maizena uit een mengsel van bloembol- lenmeel en maizena. Een monster griesmeel bestond uit gemalen rijst. Een monster glutenmeel voor suikerziekten uit tarwemeel waaraan gluten was toegevoegd. Op grond van bovenstaande werden 21 partijen wegende on- veer 600 K.G. aan de consunitie onttrokken. Gepraepareerde Meelsoorten. Wegens mijt moest 1 partij zelfrijzend bakmeel worden af gekeurd, wegens schimmel 35 pakjes puddingpoeder. Limonades, enz. Van de 93 onderzochte mon sters limonade gazeuse varieerde het suikergehalte van nog niet 1 pet. tot 13 pet. Tegen een drie tal fabrikanten werd proces-ver baal opgemaakt. Een monster limonade gazeuse, 2e soort, was van zeer slechte hoedanigheid, 32 waarschuwingen werden verzonden. Bouillonblokjes, Vleeschextract. 16 partijen werden bemonsterd, waaronder 5 partijen bouillon blokjes die alle ondeugdelijk van samenstelling bleken. In verband daarmede werden 7440 blokjes opgeruimd. Vaji 11 partijen vleeschextract moesten 91 flacons (3 partijen) en 77 busjes (2 par tijen) worden vernietigd wegens een veel te gering gehalte aan kreatinine. Bereide Vleeschwaren. Onderzocht werden 4 monsters leverworst, waarvan één te veel zetmeel bevatte en 12 monsters boterhamworst, waarbij vijfmaal aanmerking werd gemaakt op het gebruik van kleurstof, terwijl tegen een slager die beweerde geen meel aan zijn worst toe te voegen, proces-verbaal werd op gemaakt wegens aanwezigheid van ruim 7,5 pet. watervrij zet meel. V i s c h. Van 2 partijen stokvisch in het laboratorium onderzocht moest 1 opgeruimd worden wegens be derf. Een monster gemarineerde haring verkeerde eveneens in be derf. De voorraad werd opge ruimd. Door de keurmeesters werden 7742 partijen visch gekeurd, waarbij 67 partijen werden af gekeurd en vernietigd. Eenmaal werd wegens verkoop van be dorven visch proces-verbaal op gemaakt. We hebben uit hoofdstuk IV slechts eenige grepen genomen Aan de staten is voor wat onze gemeente betreft het vol gende ontleend Er zijn hier geinspecteerd 46 bakkerijen en 128 winkels. Ge wogen werden 397 brooden, ge keurd 3 partijen visch, 72 alco holische dranken, 100 monsters azijn, 539 brood en koek, 421 cacao-poeder, 91 conseerven, 261 gedroogde groenten en vruchten, 461 graan en graanproducten, 87 jams, 209 kaas, boter en marga rine, 367 koffie en thee, 56 limo nades, 164 puddingpoeder, 409 specerijen, 54 spijsvetten, 52 oliën, 70 siroop en honing, 902 suikerwerk, !25 bouillonblokjes en extraxten, 29 vleeschwaren, 555 wasch- en poetsmiddelen, 11 toi letartikelen, 3 speelgoed, 124 visch, 11 vruchtensap en 32 diversen, 95 melk, 1 Karnemelk, 9 azijn. Er werden o.a. alhier in beslag genomen 350 chocoladereepen, 200 bouillonblokjes, 70 bokkingen 243 bikkels en 18 K.G. thee. Er werd tegen 4 personen proces-verbaal opgemaakt, doch 3 werden van rechtsvervolging pntslagen. De Muralt bedankt. Jhr. ir. R. R. L. de Muralt, lid der Eerste Kamer, te Borculo, heeft, naar aanleiding van het verzoek, dat hij van de zijde van verschillende kiesvereenigingen gekregen heeft om een candida- tuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden, aan het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond medege deeld, dat hij bij de aanstaande Tweede Kamer-verkiezing op geen enkele candidatenlijst wenscht voor te komen. AXEL, 16 December 1924 Zaterdag vergaderden alhier op de Raadszaal de bestuursleden der Vereeniging ter verkrijging van een kanaal Hulst—Axel, ten einde de bestuursfunctie's te ver- deelen. Gekozen werden tot voorzitter de heer J. A. van Rompu te Ter Neuzen, vice-voorzitter de heer F. Blok, burgemeester Axel, pen ningmeester de heer F. van Waes berghe, burgemeester Hulst, ter wijl als leden van het Dagelijksch Bestuur werden aangewezen de heeren C. Ysebaert, burgemeester St. Jansteen, Ph. J. van Dixhoorn en M. W. Koster te Axel ep L van Waesberghe te Hulst. De bepaling, die aan het eind der vorige vergadering in de statuten werd opgenomen en luidt, dat als secretaris ook kan benoemd worden een lid buiten het bestuur, werd bij deze stem ming in toepassing gebracht, waardoor het oog viel op den heer N. J. Harte te Ter Neuzen, die ter vergadering aanwezig was en dan ook als bezoldigd secre taris der vereeniging werd be noemd. Ter tafel kwamen reeds ver schillende propagandamiddelen, alsmede pogingen om zich, in betrekking tot het hoofddoel, met de Regeering in verbinding te stellen. Besloten werd, om te trachten de belanghebbende gemeenten als lid te doen toetreden, waarbij evenals bij de waterleiding een dubbeltje per inwoner als contributie zal worden geheven en te Axel en Hulst 15 cents, terwijl voorts OQk zooveel moge lijk ingezetenen in die gemeenten als lid zullen worden gewonnen. Zooals bekend bedraagt de con tributie f 1. Het scheepje is dus van wal en we hopen, dat het een goede reis maakt naar Den Haag en met goede resultaten in top thuis komt. Als het niet te veel jaren onderweg is, zal het wel voor niemand een bezwaar zijn om als lid toe te treden Laten vooral spoedig veel, zeer veel leden toe treden, want juist daaruit kan en moet blijken, dat de bewoners op het bezit van een kanaal gesteld zijn. Alleen een geestdriftig verlangen daarnaar zal o. i. de Regeering kunnen bewegen tot een besluit. Laat dus het ledental een afspie geling zijn van de behoefte. gemeester en Wethouders van Zaamslag ook aanwezig alle mau- schappen, die onder de brigade van den majoor behooren. Hij werd allereerst toegesproken door den Burgemeester, die op zijn dienstjaren wees, en vervolgens door den gemeente-veldwachter, die eveneens 's mans verdiensten prees, als kameraad en vakman en dankte voor de innige samen werking. Door den Burgemees ter werd aan den heer Vermast een mooie foto in lijst overhan digd, waarop al zijn manschap pen en ook j/an andere zijde mocht hij souvenirs in ontvangst nemen. De heer P. A. Krom, brigadier der Rijksvelwacht te Hoek die tegelijkertijd een jubileum vierde, ontving van zijn manschappen een fraaien wandelstok met zil veren knop. Met ingang van 1 Novem ber 1924 is tot kommies le klasse bevorderd de heer P. van den Ameele, kommies 2e klasse, alhier. Uit een 4-tal sollicitanten is benoemd tot opzichter voor de Vereeniging tot verbetering van de Volkshuisvesting dhr. J. P. van den Broeke, timmerman, alhier. Te Zaamslag is van ge meentewege een nachtwaker aan gesteld, ten einde zooveel mogelijk diefstallen, baldadigheden of straatschenderij te voorkomen. Geslaagd te Amsterdam voor het examen M. O. Nederlandsche taal en letterkunde, de heer J. J. Gielen, te Hulst. Men schrijft ons uit Zaam slag. De ontslagname van majoor A. Vermast is Vrijdag jl. met eenige slechtigheid gepaard gegaan. Op iet stadhuis wafen behalve Bur- Zondag nam. werd ten huize van den heer E. de Vleesch- ouwer, te Koewacht de gewone jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden van de deelnemers in de Onderlinge Veeverzekering „De Eendracht". De Voorzitter, de heer E. v. d. Vijver, heette allen welkom. Het was hem aan genaam te kunnen mededeelen, dat er in het afgeloopen jaar slechts drie verzekerde runderen gestorven waren, die alle voor de consumptie waren goedgekeurd Het ledental was met 15 ver meerderd, zoodat de vereeniging een tamelijk gunstig jaar achter den rug had. Uit de rekening en verantwoording van den secre taris-penningmeester, de heer E. David, bleek, dat de ontvangsten met het batig saldo van het vorige jaar, groot f273,43, bedroegen f 1181.98 en de uitgaven f 850,90 zoodat het goed slot voor dit jaar was f331,08. De verzekering telt thans 57 leden, die te samen hebben verzekerd 145 runderen tegen een waarde van f49 820. Er werd slechts 1 percent premie betaald. Op voorstel van het bestuur werd het salaris van den secretaris-penningmeester bepaald op 50 cents per lid. De vol gende algemeene vergadering zal gehouden worden op Zondag 28 December a.s. „Tern. Crt. In de te Terneuzen gehouden zitting van het hoofdstembureau is in de plaats van wijlen den heer R. O. E. Nolson verkozen verklaard tot lid van den ge meenteraad aldaar, de heer R. Scheele Nz. De heer P. van Ooteghem, adjunct-commies ter gemeente secretarie te Terneuzen, is be noemd tot gemeente-secretaris te. Sluis. Verplaatst met ingang van 16 December 1924: H. H. Cox, deurwaarder Dir. Bel. van Hulst naar Gorinchem A. Bedet, kommies 2e klasse, van Hulst naar Nieuw NamenH. Bruijnooge, kommies 2e klasse, van Nieuw Namen naar Hulst J. A. van der Linde, kommies 2e klasse, van Koewacht naar Stam persgatG. van Tongeren, kom mies, le klasse, van IJzendijke naar Amsterdam. Met ingang van 1 Januari 1925 zijn verplaatst J. Boterkooper ks-verificateur van Terneuzen naar Amsterdam en IJ. Jelsma, ks.-verificateur van Sas van Gent naar Eijsden (Stat.). De waterleiding roor Zeeuwsch-Vlaanderen. Men schrijft ons Het zal velen wellicht interes seeren om te vernemen hoe het thans met de waterleiding voor ons gewest is gesteld. Zooals bekend is, zijn thans 16 gemeenten, waaronder de grootste en belangrijkste (Ter neuzen, Sas van Gent, Axel, Hulst, Sluis, Oostburg, enz.) definitief toegetreden, terwijl het waterleidings-comité met enkele andere (waaronder Hontenisse, dat toch zeker mee moet gaan) nog in bespreking is. De toegetreden gemeenten ver tegenwoordigen rond 45.000 van de totaal 80.000 inwoners van geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, al- zoo meer dan de helft. Bovendien zijn de voornaamste industrtëele centra ook onder het bereik der waterleiding, terwijl de tram op vele punten het voor haar bedrijf zoo onontbeerlijke ketelvoeding- water aan de waterleiding zal kunnen onttrekken. Dit alles maakt, dat thans reeds tot den bouw van een klein plan zou kunnen worden beslotende grondslagen zouden dan hetzelfde zijn als bij het groote plan. Óveral elders blijkt echter dat, indien eenmaal met den bouw eener waterleiding is aangevangen, 1 verschillende gemeenten bij nader inzien toch nog aangesloten wenschen te worden. Dit nu zou, indien eenmaal tot den bouw van een klein plan was overge gaan, in het algemeen niet meer mogelijk zijn. Daarom heeft het Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding-Comité gemeend en o. i. terecht dat voorloopig* nog met den bouw van een klein plan moet worden gewacht en dat eerst nog getracht moet wor den zooveel mogelijk gemeenten tot deelneming te bewegen. Indien nog enkele gemeenten toetreden is het mogelijk, de waterleiding zoodanig te bouwen, dat later uitbreiding over geheel Zeeuwsch-Vlaanderen kan volgen. Wat den financiëelen opzet van het plan betreft, deze laat zich gunstig aanzien. Niet alleen zijn de prijzen, van diverse bouw materialen sinds het opstellen der begrooting aanmerkelijk gedaald, maar bovendien zal vermoedelijk het benoodigde kapitaal tegen een lagere rente dan 6 pet. zooals voor de rentabiliteitsberekening is aangenomen, kunnen worden ge leend, vermoedelijk zelfs tegen 5 tot 57* pet. Het behoeft geen betoog dat het bedrijf door een dergelijke vermindering van den rentelast (elk l/4 pet. minder rente betee- kent rond f15 000 besparing) er zeer gunstig voor zou komen te staan. Ook met de risico-garantie gaat het naar wensch. Het Waterlei ding-Comité toch heeft onlangs een schrijven van Zijne Excellentie den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid ontvangen, waarbij werd medegedeeld, dat zoodra een Naamlooze Vennootschap met een zoodanig aantal Gemeenten, dat een rendabel bedrijf is ge waarborgd, is opgericht, een wets ontwerp tot het verstrekken van de gevraagde risico-garantie aan hanging zal worden gemaakt en dat Zijne Excellentie ter bespoe diging reeds met de voorbereiding van dit wetsontwerp heeft doen aanvangen. In dit verband mag niet onver meld blijven, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 13 November jl. zonder hoofde lijke stemming heeft aangenomen een voorstel om aan de Water- eiding-Maatschappij voor Zuid- Limburg een risicogarantie te verleenen. Ons gewest mag nu toch niet achterblijven. Wat in Zuid-Lim burg mogelijk is, zou dat in ons Zeeuwsch-Vlaanderen niet kun nen Wij hopen dat spoedig nog enkele gemeenten zullen toetreden, waardoor ook ons ge west in het bezit zal komen van een instelling, die in een moderne gemeenschap niet gemist kan worden, zoowel om hygiënische als om industriëele en economi sche redenen. Na de hervatting ging dat beter. Binnen enkele minuten hadTransat den stand tot 3—0 opgevoerd en kort daarna scoorde ze weer een tweetal punten, waarvan echter het laatste werd geannuleerd. Transat was veel sterker, terwijl Axel in de war geraakte, tot plotseling haar aalvlugge links buiten er van door ging en met een scherp schot een tegenpunt maakte. Onmiddellijk daarna maakte Axel een tweede punt, terwijl nog enkele kansen door de gladheid verloren gingen. Transat zat ondertusschen ook niet stil, doch doelpunten werden niet meer gemaakt, zoodat de wedstrijd eindigde met een 42 overwinning voor Transat. I Het uiterst correcte en sportieve optreden van het Transat-elftal heeft bij de V. V. Axel en het publiek weer de beste indrukken achtergelaten. Ingezonden Mededeelingen. Veer allen die sukkelen Sportnieuws. Zondag speelde het eerste elf tal van de V. V. Axel, met twee invallers, w. o. ook voor haren doelverdediger, alhier een wed strijd tegen Transat uit Antwerpen (le klas A. V. B) Jammer dat de ingevallen dooi het terrein zoo glad gemaakt en voor het doel als 't ware in een modder poel had herschapen, wat veel afbreuk aan het spel deed. Toch is er met animo een zeef vriend schappelijk partijtje gespeeld. Aanvankelijk ging het spel gelijk op, waarbij Transat het eerste doelpunt maakte. Onder groote hilariteit van het publiek ploeter den de spelers er verder lustig op los in den modder, zonder evenwel nog doelpunten te maken voor de rust. De centrale Hcngstcnkeuring. Het mistige weer is voor ver schillende hengstenhouders uit deze streek een groote teleur stelling geweest, want verschil lende personen waagden er hun dieren natuurlijk niet aan om, afgezien het gevaar voor onge lukken, eenige uren op het water te moeten zitten. Een boot met paarden uit het land van Hulst was alzoo niet uitgevaren, en de paarden, die eerst te 12 uur te Goes aankwamen, zagen er vol gens de N. Rott. Crt. zeer ver reisd uit en dus weinig geschikt voor een keuring, Overigens had de jury een zeer moeilijke taak om de beste dekhengsten te on derscheiden en de N. Rott. Crt. noemt het een mooi beeld van de veerkracht der Zeeuwsche fokkers, dat ze zoo goed voor den dag kwamen, ondanks de opheffing der Rijks-subsidie. De plaatsing der hengsten was voor wat Z. VI. Oostelijk deel betreft als volgt Tweejarige, kleine maat, 4 Lec tor van M. Puijlaert, Zuiddorpe groote maat, 2 Colosse van Dael- man, Westdorpe, 5 Indigène, P. van Hoeve, Axel, 9 Mandoer, I Stal van Dixhoorn Axel, 3 jaar, kl. m., 4 Matador, M. Puylaertgr. m., 1 Epatant, Heng- stenvereen. Stoppeldijk, 2 Togo, C. Plasschaert e. a., Absdale, 5 David, Gebr. Michielsen, Hulst. 4 en 5 jaar, kl. m. 1 Invin- cille, van Kegelaar, Nieuw Namen, 2 Concurrent, Ph.J. van Dixhoorn, Axel, 3 Joviaal, dezelfde. Gr. maat. 1 Klaas van B. L. IJsebaert, Axel, 4 Jaloux, L. van Dixhoorn, Axel. Oudere hengsten, kl. m. 4 In- gersol, De Toekomst, Axel, 5 Joubert, Hoop op Vooruitgang, Zaamslag. Groote maat.2 Frans van P. F. de Koek, Hontenisse, 7 Carlo, Ph. J. van Dixhoorn. Sluiting grenskantoor. Blijkens een mededeeling in de Belgische „Monitor" zijn de douanekantoren Esschen (siation) en Esschen(dorp)tot nader order gesloten voor den invoer van herkauwende dieren. Gisteren werd da uajaarszitting voortgezet. Na onderzoek van de geloofs brieven van het in de plaats van wijlen den heer R. Nolson be noemde lid, werd den heer Ph. J. van Dixhoorn tot toelating be sloten. De voorzitter, de commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford herinnerde, Uat reëds bij de opening der na jaarszitting bericht was ingeko men, dat wegens ongesteldheid de heer Nolson niet aanwezig zou zjjn. Helaas is gebleken dat deze ongesteldheid T(tn zeer ernstiger» met moeilijken en onregelmatigen stoel gang zij n Mijnhardt'i Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2