Hoestsiropen De Warenkeoring in Zeeland. voor Kinderen dat hier het tegendeel bewezen wordt. Red.) Uit een schrijven van Burge meester en Wethouders van Axel van 15 April 1850 blijkt evenwel overduidelijk, dat de afdamming van den vaarweg tot aan de Sas sing werd betreurd, en zulks als een nadeel voor de omgeving werd beschouwd, omdat daardoor de gelegendheid tot het vervoeren van veldproducten aanzienlijk werd ingekrompen, zoowel als de aanvoer van koloniale waren enz., die daarvoor in de plaats werden verkregen. „De voltooiing van den oorspron kelijk ontworpen waterweg werd echter zoowel in het belang van Axel als van de Zuid- en Oost waarts gelegen gemeenten als een eerste behoefte beschouwd, en achtte het gemeentebestuur zich verplicht, op deszelfs verkrijging steeds het oog gevestigd te hou den. Het gemeentebestuur nam evenwel gaarne aan, dat de vóór 1830 ter voltooiing van het zij kanaal aanwezige fondsen sedert door den drang der omstandig heden tot andere doeleinden be steed zijnde, de financieele toe stand des rijks het niet zou toe laten, de gevorderd wordende ver dieping van al de werken en ver dwijning van het kanaal en ver der noodige werken te bekostigen. Het wenschte de goede bedoelin gen te erkennen, vervat in de hiervoren vermelde missive van 10 April 1850, en te verklaren, dat hunnerzijds na de vooruitge zette algemeene beschouwingen over het wenschelijke van den waterweg, waarnaar het gemeen- tebestaur, in de hoop op een betere toekomst steeds zal blijven hechten, geen bedenkingen beston den tegen de uitvoering van het door den Hoofdingenieur voor noemd aagegeven plan tot afdam ming van de Sassing en het ma ken der genoemde kunstwegen. Uit dit schrijven blijkt dus, dat Axelsch gemeentebestuur zeer wel de behoefte aan een vaarweg bleef inzien, doch slechts noodgedron gen in de afdamming berustte, en althans trachtte te land te ver krijgen wat bezwaarlijk gemist kon worden, met name de vol tooiing van een klinkerweg naar Ter Neuzen. De Axelsche Sassing is daarop definitief afgedamd volgens bestek no. 43 van het jaar 1851. (Op te merken valt, dat zij eerst in het jaar 1921 geheel is aangevuld, bij de werken tot verbetering van den weg over den dijk van den Buthpolder, omdat zij voor moder ne doeleinden toch niet meer zou kunen dienen.) Indien we nagaan, dat de af sluiting begrijpelijk reeds niet zonder protest geschiedde is het alleszins verklaarbaar, dat voor durend pogingen zijn aangewend, om den vaarweg weer terug te krijgen. Ingezonden Msdedeelingen Mijnhardt's Bortthoningsiroop f 0.60 Mfjnhardt'sThümiiroop f0 75 Anga-siroep (ook bij Kinkhoest) f 1.75 (9) Bij Apothekers en drogisten ii. In een 6-tal staten is het over zicht der werkzaamheden onder gebracht. Staat 1 geeft een algemeen overzicht van de inspecties van winkels, opslagplaatsen, pakhui zen, fabrieken, markten enz. door de keurmeesters verricht en het aantal ter plaatse gekeurde en afgekeurde waren. Staat 2 geeft aan het aantal onderzoekingen verricht in het laboratorium, benevens het aan tal naar aanleiding van het on derzoek afgekeurde waren. Staat 3 geeft een overzicht van de gemiddelde samenstelling van melk in de verschillende ge meenten. Staat 4 bevat een overzicht van het totaal aantal afgekeurde par tijen van iedere waar, terwijl Staat 5 aangeeft de in verschil lende gemeenten afgekeurdewaren in verband met de keuring ter plaatse en naar aanleiding van het onderzoek in het laboratorium. Staat 6 geeft een overzicht van de opgemaakte processenverbaal met vermelding van de vonnissen. Bevindingen. Vollemelk. Gedurende het jaar 1923 wer den in het laboratorium 5414 monsters vollemelk onderzocht, waaronder 42 monsters gepas teuriseerde en gesteriliseerde melk. Hiervan waren ondeug delijk van samenstelling wegens watertoevoeging 195 monsters en ondeugdelijk van toestand, ten gevolge van aanwezigheid van vuil 403 monsters. Bovendien hadden 792 monsters een lager vetgehalte dan 2,75 pet. en 478 monsters een vetvrije droogrest lager dan 7,95 pet. Zooals uit het overzicht blijkt, neemt de watervervalsching aan merkelijk af. De reinheid van de melk onder ging een groote verbetering niet- tegenstaadde de zorg voor den stal en voor het schoonhouden van het vee over het algemeen nog veel te wenschen overlaat. Alcoholhoudende dranken. Onderzocht werden 11 mon sters advocaat, die meerendeels van goede samenstelling waren, conserveermiddelen bleken af wezig. Teneinde meer eenheid te ver krijgen, werd met fabrikanten van advocaat in Nederland over eengekomen aan welke eischen advocaat moet voldoen om als deugdelijk van samenstelling te worden erkend. De onderzochte monsters vruch ten wijn waren van goede samen stelling. Een 6 tal monsters bier bleken vrij te zijn van saccharine. Het alcoholgehalte varieerde van 2,43 pet. tot 4.32 pet het extractgehalte van 2.26 pet. tot 4.70 pet. Consumptie ij s. De verschillende bereidings plaatsen van dit artikel werden geïnspecteerd en waar noodig aangedrongen op verbeteringen. Hoewel bij de grootere inrich tingen over het algemeen weinig aanmerking viel te maken, bleek toch ook, dat in het kleinbedrijf, wanneer de zindelijkheid betracht wordt, het zeer goed mogelijk is een goed product te bereiden. Onderzocht werden 27 monsters. De samenstelling liep zeer uit een. Zoo varieerde het vetge halte van 2 pet. tot 15.5 pet. In den beginne werd nog al eens consumptieijs aangetroffen die in ondeugdelijken toestand verkeerde, als gevolg van het verwerken van resten van den vorigen dag of van een te groot tijdsverloop tusschen de bereiding van de pap en het vriezen. A z ij n. In het geheel werden 334 mon sters azijn onderzocht n.l. 189 monsters blanke azijn, waarvan 112 minder dan 3 pet. azijnzuur bevatten, 114 monsters bruine en gekleurde azijn met minder dan 4 pet. azijnzuur, 4 monsters essence waren van goede namen- stelliug, doch op 1 monster moest aanmerking gemaakt worden op de etiketteering. 9 monsters wijnazijn hadden alle een te laag gehalte aan azijnzuur. Een monster blanke azijn bleek bij onderzoek in het laborato rium sterk zinkhoudend te zijn. Bij onderzoek ter plaatse bleek dat de winkelier zijn voorraad bij het schoonmaken van het vat tij delijk bewaard had in een gegai- vaniseerden emmer. De betrok ken partij werd vernietigd. Een keer werd in een vat azijn een sterk aangetaste koperen kraan aangetroffen. Deze werd door een houten kraan vervangen. Brood, Koek enz. Door de keurmeesters werden 12328 brooden gewogen en 638 bemonsterd. Bij het ondezoek van gebuild tarwebrood moest 9 maal aan merking gemaakt worden op het bakken van brood met afwijkend schaalffewicht Zeven maal werd proces-ver baal opgemaakt wegens het niet op de vorgeschreven wijze ver voeren van brood. Eén bakker die lijdende was aan een huidziekte aan handen en armen, werd verboden verder met de behandeling van het brood door te gaan. Verder werden nog onderzocht vijf monsters koek. Twee mon ters botergebak (botersprits en boterbStons) waren bereid met margarine. Een monster bitter koekjes was geheel reukeloos. De verkoopers kregen hiervoor een waarschuwing. Cacaoproducten. De onderzochte cacaomonsters waren alle van goede samenstel ling. 4 partijen waren ondeugdelijk van toestand tengevolge van schimmel. Deze partijen, wegende 315 K.G., werden vernietigd, eveneens een partij beschimmelde flikjes. Ook werden meermalen par tijen cacaopoeder aangetroffen, die geheel met schimmel door- woekerd waren en ter plaatse werden afgekeurd. In het geheel werden ter plaatse afgekeurd 832,35 K. G. cacao. Conserven, gedroogde vruchten, groente enz. Onderzocht werden 1 monster abrikozen in blik en 1 monster zalm in blik, die van goede hoe danigheid waren en 23 monsters gedroogde vruchten, waarvan 9 partijen gedroogde appelen met water bleken bezwaard te zijn. Deze werden aan de consumtie onttrokken. De zuidvruchten worden dik wijls in te groote hoeveelheid ingeslagen bij geringe afzet, als gevolg daarvan blijven de par tijen te lang liggen, waardoor schimmel of mijt optreden. Wegens bede.f werden 296 partijen afgekeurd. Tegen een verkooper van in staat van bederf verkeerende bloemkool werd proces verbaal opgemaakt. Koffie, Thee en Surrogaten. Van de vijf onderzochte mon sters thee moesten 4 worden af gekeurd wegens schimmel. De nog aanwezige voorraden werden vernietigd. Van 9 monsters pee koffie en koffiestroop moest bij 5 monsters aanmerking gemaakt werden op een te hoog aschge- halte of te laag extractgehalte. (Slot volgt). A.XEL, 12 December 1S24 Uitgenoodigd door de Herv. Jongelingsvereeniging hier, hield gisteravond de weleerw. heerds. Beerninck uit Rotterdam een lezing in de Herv. kerk over het „Mor monisme". Ingeleid door ds. Ruysch van Dugteren, begon ds. Beerninck met den oorsprong mede te deelen van deze secte, die vooral in Amerika veel aan hangers telt, doch waarvoor ook in ons land door enkele zende lingen wordt geijverd. Scherp deed spr. uitkomen, hoe de wan del van den profeet Josef Smith, die door het hem verschijnen van twee visioenen, het Mormonisme stichtte, in strijd was met zijn leer en hoe deze zijne goede eigenschappen in dienst stelde van zijn slechte hoedanigheden. De geheele profetie is gebaseerd op leugen en bedrog, wat vooral door de openbaring van Josef Smith uitkwam. Het anti-chris telijk geloof van het Mormonisme zit hoofdzakelijk in het veel godendom, de veelwijverij en de voor ons godlasterende voorstel ling, die zij geven van de Drie eenigheid Vader, Zoon en Hei ligen Geest. De vergadering was slecht be zocht, wat werd toegeschreven aan een andere deze week ge houden lezing, die intusschen ook maar matig bezocht was. Ds. S. Oroeneveld, predikant bij de Geref. Kerk te Terneuzen herdacht Dinsdag den dag, waarop hij vóór 30 jaar zijn ambt aan vaardde te Marcum (F). Dinsdagavond brak te West- dorpe om ongeveer 6 uur brand uit in de landbouwschuur van de kinderen J. Daelman, thans in gebruik bij Em. Laureys en staande aan de Axelsche straat. De schuur werd met den daarin geborgen oogst, bestaande in een groote partij vlas, ongedorschen granen, hooi en stroo, een prooi der vlammen. Naar we vernemen, was de schuur verzekerd, doch de oogst en verderen inhoud niet. Oorzaak onbekend. Niet alleen aan de dames De Feijter en De Kraker, doch ook aan de dames Cornelia Ver- poorte en Neeltje Buijze werd als aandenken aan het jongste bezoek van het Koninklijk Echt paar en Prinses Juliana aan Zeeuwsch-Vlaanderen, een gouden broche, zijnde een gekroonde J, met parelen bezet, geschonken als herinnering aan hetgeen zij voor de Prinses gedaan hebben. Eenzelfde herinnering ontvingen eveneens de dames uit Zuid- Beveland, die Prinses Juliana in Zuid-Beveland vergezelden. Tern. Crt.. Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door S»n«pirin-T abletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Loop der bevolking. Gedurende de maand Nov. zijn uit deze gemeente vertrok ken: Andries de Visser en gezin, arbeider, Magrette N 51, naar Zaamslag. Suzanna Verhelst, dienstbode, Steenovens M 48, naar Zaamslag, Prudentia de Meij, dienstbode, Drieschouwen A 30, naar Zuid- dorpe. Jacobus Wolfert, arb., Steen ovens M 28, naar Ede (Gelderl). Gevestigd. Johan Schieman, scholier, Ju- lianastraat E 104, van Rotterdam. Neeltje Dieleman, dienstbode, Magrette N 28a, van Zaamslag. Cerillus Fr. Durinck, schippers knecht, Sassing Q 14, van Hon- tenisse. Jacobus P. van Alten en gezin, landbouwer, Magrptte N 67, van Terneuzen. Daniël Corn. Wolfert, arbeider, Steenovens M 28, van Eede (Gelderl.) lzaak Meesen en gezin, pak huisknecht, Oudeweg I 22, van Zaamslag. René J. Cappendijk, monteur, Julianastraat E 133 van Hontenisse Henri A. van Meeuwen, com mies tit. post en telegr., Kerk- dreef E 91, van Wateringen. Cornelia S. de Jonge, zonder, Coegorspolder P 42a, van Ter Neuzen. Jacobus van Doezelaar, arb., Magrette N 51, van Ter Neuzen. Krina J. Bareman, zonder, Sta tionstraat G 12, van Schoondijke. Een mooi resultaat. Te laat voor opname in ons blad van Dinsdag jl., ontvingen we dien dag van bevriende zijde nog nadere inlichtingen omtrent de wijze, waarop de rijks-politie alhier de deugnieten te pakken wist te krijgen, die onze streek onveilig maakten. Zoodra het vermoeden was gevestigd, dat de dieven in België schuilden en men wellicht te doen had met personen, die bij de po litie hier geen onbekenden meer waren, trok men erop af en zocht men contact met de Belgische poli tie, die eenmaal voor de zaak ge wonnen, geheel collegiaal met de Hollansche ambtsbroeders samen werkte en in vereeniging begon men bij enkele individuën een huiszoeking met het gevolg, dat verschillende voorwerpen werden gevonden, als verdacht van dief stal afkomstig te zijn. Het gold nu maar om de be wijzen daarvan te krijgen. Daar toe was noodig, dat men de menschen, die bestolen waren, overhaalde om mee naar Stekene en omstreken te gaan, ten einde daar te bewijzen, dat de gevon den voorwerpen hun eigendom waren. En nu is het jammer, dat de politie in dezen niet van ieder de volle medewerking kreeg. Op aandringen van den Burgemeester onzer gemeente waren sommigen bereid, doch anderen achtten het niet de moeite loonend, of durfden niet of hadden andere redenen om zich terug te trekken. We herhalen: dat is jammer. Als de politie hier alle moeite doet, zelfs met opoffering van financiëele kosten, die zij geheel vrijwillig en zonder vergoeding voor de zaak haar vak missen wil, dan is het ontmoedigend, dat de andere partij het publiek niet mee werkt, F.n dat het noodzakelijk is, om mee te gaan ter overtui ging, blijkt wel daaruit, dat een der boosdoeners niet gestraft kon worden, omdat de eigenares van de gestolen schoenen niet ter zitting tegenwoordig was. Aan wie dan de schuld, dat de straf uitblijft Zeker niet aan de politie van Axel en ook niet aan het hoofd der politie onze burge meester die meermalen de grens over stak en met de Belgische justitie te Dendermonde en den Procureur des Konings bespre kingen hield om een eind te maken aan de strooptochten. We zetten boven dit bericht „een mooi resultaat". Dat daar reden voor is, blijkt uit de rech terlijke uitspraak, die we hier onder laten volgen en ontleenen aan „De Landwacht' een te Gent verschijnend dagblad, dat ons ter inzage werd bezorgd. Gelukkig, dat met deze ver oordeeling een einde zal zijn ge komen aan de diefstallen in deze streek en, nu ze zeven maanden kregen, en reeds „brommen", zijn we zeker voor dezen winter weer veilig, al gelooven we niet, dat ze spoedig zullen weerkeeren, Daarbij komt nog, dat enkelen, die het gevaar aan zagen komen, de wijk namen naar Canada en aldus den dans ontsprongen. Of ze ook zware straf verwachtten! Overbodig achtten we het hier nog een saluut te brengen aan de beide wachtmeesters alhier, de heeren Van Haneghem en Den Thoom, die in' dezen zeer tac tisch zijn te werk gegaan. Ook aan de Belgische politie onze hulde en aan het parket van Den dermonde onzen dank voor de samenwerking en de toegekende straffen aan de booswichten van Stekene. Het is hier ten volle gebleken, dat een goede samen werking tusschen de Belgische en de Hollandsche politie de aan weerszijden van de grens wo nende bevolking ten goede komt. We laten hier volgen de uit spraak van de rechtbank te Den dermonde Drie kerels van Stekene met name De NKarei, De Wit Petrus en De Ny.Bernard, ar beiders zijn vervolgd ter zake dat zij zich plichtig hebben gemaakt aan bedrieglijke verheling in Bel gië, van meerdere voorwerpen die in Nederland ten nadeele van ver scheidene personen waren ont vreemd. De rechtbank heeft na een gron dig onderzoek bewezen ver klaard 1) Ten laste van De Ny Karei, de verheling van a) eenen jekker, gestolen bij Johannes Scheele, te Boschkapelle den 26 of 27 September 1922. b) een paar lederen werkschoe nen, ontvreemd bij Edward Samijn te Zuiddorpe, den 29 tot 30 Sep tember 1922. c) twee deelen van eenen lede ren rijtuigschoot, gestolen bij Puy- laert Maurits, te Zuiddorpe, den 6 tot 7 September 1922. d) een deel van een lederen rijtuigschoot, voorkomende van diefstal bij Petrus Dierickx te Koewacht den 27 tot 28 october 1922. e) een rood koperen waterketel, en eene tang ontvreemd bij land bouwer De Feijter, te Axel, den 1 tot 2 Maart 1923. 2) Ten laste van De Wit.... Petrus, de verheling van a) eenen zinken waschketel, gestolen bij Dierickx voornoemd. b) eene. bedsprei, welke ge stolen was te Zaamslag bij Abra ham Dees den 26 tot 27 Septem ber 1922. c) enkele andere voorwerpen insgelijks van diefstal voorko mende,

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2