PUROL Binnenland. er op zoo'n manier ook niet voor stemmen en dhr. Kruijsse wees op Sluiskil waar ook eerst ga rantie wordt gevraagd en ze nu met een lijst loopen om de aan sluitingen te krijgen, omdat het anders te duur komt. De Voorz. en dhr. Oggel ver dedigden hun stelling. Zij wezen erop, dat het een groot verschil is of de gemeente hier zal be slissen of men de bewoners zal aansluiten of niet, dan of dit af hangt van de P. Z. E. M. De gemeente toch heeft, zooals hier reeds gezegd is, de roeping hare bewoners te helpen en het be grip rendabel is rekbaardat be hoeft ook nog niet winst te be- teekenen. Dhr. Oggel merkte terecht op, dat als het voorstel verworpen wordt, de buitenbewoners voor goed verstoken blijven van aan sluiting. En wat den financiëe- len opzet betreft zei spr., dat volgens het rapport van den ad viseur een groot kapitaal noodig zou zijn, maar dat wordt hier voorkomen door geleidelijke aan sluiting. Dhr. van Dixhoorn kon zich met het voorstel vereenigen en was het ook eens met dhr. Oggel. Op de reuzencijfers der bestrij ders ging hij niet in, maap wel wilde hij even opmerken, dat een landbouwer die een hofstede be boert van 200 gem. hier in de buurt voor f 200 is voorzien van electr. licht en krachthij gelooft, dat onder die voorwaarden wel vele landbouwers zullen aanslui ten. Over het geredeneer en ge schrijf tegen de electriciteit heeft spr. verwonderd gestaan en vroeg zich af, of de millioenen ver bruikers allen domoren waren en of de wijsheid alleen school in de schedels van die enkele Axelaren. Dhr. P. de Feijter wenschte nog eenige inlichting over de kolen clausule en vroeg waarom gere kend werd naar den duren prijs van f 20. Het antwoord was ech ter, dat daaraan niets te veran deren is, dat is een uitvloeisel niet van de P Z. E. M., maar van regeeringsmaatregelen. Het voorstel werd hierop aan genomen met 7 tegen 4 st. Vóór stemden de h.h. Oggel, J. en P. de Feijter, Koster, Baert, Dixhoorn en Weijns. Tegen de h. h. Gilde, Kruijsse, Dieleman en van de Casteel. (Naar „Zelandia" meldt, zou dhr. Baert misgestemd heb ben, doch officieel heeft hij zijn stem gehandhaafd.) Bij de Omvraag sprak dhr. Oggel den wensch uit, dat de gewichtige besluiten, die zooeven genomen waren, mochten leiden tot verlichting van den finan- cieelen toestand onzer gemeente. Dhr. Van Dixhoorn wil de Jaarmarkt weer evenals vroeger op Dinsdag houden in verband met de markt 's Maandags te Hulst. Hij verwacht daar meer resultaat van. Dhr. 't Gilde vroeg hoe B. en W. staan met het stratenplan ten opzichte van zwaar vervoer. De Voorz. antwoordde dat dit pas kan gezegd worden, als de straten er liggen, waarna de ver gadering gesloten werd. (We hebben gemeend ons raads verslag dezen keer wat beknopter te kunnen geven, daar toch de hoofdzaken beslist waren. Red.) De nieuwste dwaasheid. Het noodlot schijnt het wel zoo te willen. In deze tijden, nu de algemeene aandacht gevestigd is op de gedragingen van onze vertegenwoordigende colleges en men zich afvraagt of zij de crisis van het parlementairisme zullen kunnen doorstaan, laten deze col leges gelegenheid voorbijgaan om hun bedroevend gemis aan in zicht in den economischen toe stand te doen blijken. Dat de laatste jaren van zulke voorbeelden op gemeentelijk ge bied overvloeien, behoeft geen speciale vermelding. Doch dat men in deze colleges ook thans nog onmachtig is te beseffen, dat alleen een belangrijke inkrimping der publieke huishouding gepaard met de uiterste zuinigheid op elk terrein ons voor een cata strofe in de toekomst kan behoeden zie, dat is toch iets, waardoor men bijna moedeloos zou worden. Is men reeds met de nieuwste dwaasheid bekend Men luistere. Het heeft de gemeenteraden van Den Haag en Amsterdam namelijk goed geleken om tegen het advies van het dagelijksch bestuur dier gemeenten in, bedragen van resp. f 5604 en 8000 te voteeren voor tandheelkundige verzorging van de schooljeugd. En aangezien dit nog maar een proefneming is en ook uitdiukkelijk als zoodanig is bestempeld, brengen deze be sluiten, indien men althans con sequent wil zijn mede, dat bij .slagen" van het experiment in de toekomst nog veel belangrij kere bedragen voor hetzelfde doel aan de gemeentelijke schatkist onttrokken zullen worden. Aldus schrijft de ,N. Rott. Crt." en knoopt hieraan nog een be schouwing vast, die we echter onze lezers zullen sparen. Het zij ons genoeg te weten, wat de .nieuwste dwaasheid" is. Mr. Loder gehuldigd. Op initiatief van mr. G. van Slooten Azn., raadsheer in het Gerechtshof te 's Gravenhage hadden een aantal vrienden en vereerders van mr. B. C J. Lo der zich vereenigd om hem ter gelegenheid van zijn 75sten ver jaardag te huldigen door de plaat sing van de buste van dezen ver maarden rechtsgeleerde, in het Vredespaleis. Vrijdag heeft in de kleine rechtszaal van het Vredespaleis de overdracht van deze buste aan het bestuur van de Carnegie- stichting plaats gehad. Minister van Staat mr. P. W. A. Cort van der Linden, aan vaardde het borstbeeld met een antwoord-rede. A.XEL, 2 December 1*24 Me Patrimonium-Bazaar. Gisterenavond is de Bazaar geopend na een inleidend woord van den heer J. Huizinga, bur gemeester van Terneuzen, waarin hij de genoodigden welkom heette en wees op het doel van deze Bazaar, nl. het steunen van de strijdkas van de afdeeling .Axel' van Patrimonium. De opening had officieel plaats door den heer F. Blok, burge meester onzer gemeente, die even als zijn voorganger daarbij een kernachtig woord sprak. Als spr. hoort dat er een ba zaar moet gehouden worden tot steun van die kas, dan krijgt hij gemengde gevoelens. Eenerzijdsch moest dit niet noodig zijn, en moest er voor een Christelijke gemeente als Axel zooveel belangstelling voor Patrimonium zijn, dat de kas geen steun behoefde, ander- zijdsch vindt hij het prettig, dat er nog zooveel gewillige diensten zijn, die een bazaar als deze in elkaar zetten. Met den wensch dat succes en daarbij Gods zegen zal rusten op de onderneming, verklaarde hij de bazaar geopend. Hierna werd een rondgang ge maakt en weldra werd de deur geopend voor het publiek. De gymnastiekzaal bood weder een gezelligen, schoon nu geheel anderen blik aanen dat was practisch, want zooals men weet was er pas een bazaar gehouden en zoo zou het eentonig kunnen worden. Langs de wanden en ook in het midden zijn enkele heel mooie winkelstanden gemaakt, terwijl het buffethoekje wat verruimd is tot een thee-zitje. Als attractie zijn daar weer de poppen, die een nog onbekenden naam dragen, een haan, die zijn geboorte-datum doet raden, een sjoelbak, enz. enz., alles tot vermaak van groot en klein. Het geheel doet sympathiek aan en toch is o.i. wel wat te zeggen voor het bezwaar, dat sommige buitenstaande winkeliers opper den, nl. dat in dezen tijd van felle concurrentie en juist met de St. Nicolaasdagen het niet aardig is, om dan de liefdadigheid te exploi- teeren, zoodanig dat het concur rentie wordt. Waren de prijzen wat hooger gezet dan gewone winkelprijzen, dan was er niets tegen, doch nu lijkt het meer een soort beurs of verkooplokaal. Aan den anderen kant is daar echter weer de risico, dat men zijn .stand" moet koopen en dus wat waagt. Maar aan alle goede dingen is een schaduwzijze, dus als er hier geen uitzondering is, moeten we maar denken, dat het ook goed is en goed wordt. Heden en morgenavond is nog gelegenheid er zijn inkoopen te doen en daardoor het werk van .Patrimonium" te steunen. Van Nelle's Reclame-film. Het was Vrijdagavond in de vroegere Gymnastiekzaal weer tjokvol. We weten, dat er eenige films vertoond werden, dan de de attractie .alleen voor dames", terwijl er al een roep ging van andere gemeenten ,dat het toch zoo mooi was" en ten slotte werkte misschien de aangename herinnering aan de kookdemon stratie^ bij de gehouden gasten- toonstelling ook nog mee, enfin, door welke oorzaak ook, maar het liep volen druk dat het er was! Toch verlangde niemand naar huis. Om 7 uur begonnen, zat men om tien uur nog even gezellig te kijken naar de levende beelden, te luisteren naar muziek en zang of naar de soms ernsti ge, soms geestige zetten van den .explicateur", die tevens op practische wijze de aandacht wist te vestigen op de goede hoedanigheden van Van Nelle's artikelen en tot bewijs dat hij waarheid sprak ieder aanwezige dame op een geurig kopje koffie met suiker en koekje trakteerde. Toen de koffie-film was afge- loopen, zou de thee volgen, doch een defect aan de mojor maakte een eind aan de demonstratie. De pauze werd wel gevuld door den liederenbundel no. 14 niet te vergeten, doch men werd ge noodzaakt te stoppen, en men deed dat onder belofte, dat men terug zou komen en ook dat de echtgenooten en vrijers schade loos gesteld zouden worden voor den thuiswacht. De daad bij het woord voegend kreeg ieder een pakje heerlijke Van Nelle's tabak, echte heerenbaai. Ofschoon ten halve geslaagd, was het toch een mooie reclame avond. Doortrekking ran het Kanaal Axel-Sassing tot Holst. Voor bovengenoemd plan zal aanst. Maandag te Hulst een ver gadering gehouden worden, ten einde te komen tot stichting van een vereeniging of commissie die dat werk ter hand neemt. Voor deze bijeenkomst zijn be halve tal van belanghebbenden, genoodigd besturen van gemeen ten en polders, en enkele leden der Eerste en Tweede Kamer der Provinciale Staten. Het moge bekend zijn, dat reeds tientallen van jaren, (zelf reeds in 1853) de wensch is ge koesterd, dat dit plan verwezen lijkt werd, doch telkens stuitte men in Den Haag op te weinig medewerking. Eenigen tijd ge leden is opnieuw thans door de Kamer van Koophandel in Zeeuwsch-Vlaanderen een onder zoek ingesteld naar de mogelijk heid van steun voor dit plan en het schijnt, dat het huidige Mi nisterie niet heelemaal onwillig staat tegenover het plan en in dien mocht blijken, dat door de belangstelling voldoende steun verzekerd wordt, is er kans. We twijfelen niet of er zal een groote belangstelling zijn voor deze kanalisatie, die voor onze streek van zeer groot be lang is. Zaterdagavond omstreeks half zeven, reed de auto van de firma Gebr. v. Goethem, te Sas van Gent, met een tamelijk vaartje het kanaal in. Het voertuig, luisterde niet naar de remmen waardoor, het op de Westkade den kanaalkant afreed en buitelend het water in plonste. De bestuurder had de tegenwoor digheid van geest, zich uit den wagen te werken en boven op de kap te klauteren. Ijlings toe geschoten voorbijgangers bevrijd den v. G. uit de netelige positie en wisten hem door middel van j een ladder op den twee meter hoogen kaaimuur te hijschen. De auto is denzelfden avond nog op 't droge kunnen gebracht wor den. Zaterdagmiddag is het 11- jarig zoontje van den heer H. te. Sluis, door een paard een been afgeslagen. Benoemd tot hoofd der O. L. school te Koewacht, de heer G. Boddaert van Ouden Molen. Door de marechaussee is Vrijdag aangehouden de 49-jarige E. M. C. wonende in die gemeente verdacht van heling van 26000 francs, welke gelden vermoedelijk afkomstig waren van smokkelhan del in Fransch en Belgisch zilver geld. Verdachte bleek tenminste in verbinding te staan met per sonen die van dien smokkelhan del een beroep maken. „Midd. Crt." Met ingang van 16 Dec. gaat de heer A. Vermast, brigade commandant van de Rijks-Veld- wacht en gestationeerd te Zaam- slag den dienst met pensioen verlaten. zal overtreffen en meende men, dat de stroomprijs lager zou kun nen zijn dan 55 cent per K. W. U. In verband daarmede zal wor den getracht met de P. Z. E. M. een contract te sluiten, waardoor men voorziet te kunnen komen tot een meterhuur van 30 cent per maand en een stroomprijs van 45 cent. De heeren H. J. Colsen en C. Vermeulen werden benifemd als afgevaardigden om met de P. Z. E. M. te onderhandelen over de definitieve sluiting van het con tract. Tern. Crt. Aanvaring op de Sckelde. Zaterdagmorgen had op de Schelde bij Walsoorden een aan varing plaats tusschen de zee booten Canadian Pioneer" en Alexandre". De «Alexandre" werd midscheeps aangevaren en zonk. De „Canadian Pioneer" is met belangrijke averij naar Antwerpen opgestoomd. Onderwijskwestie te Aarden burg. Door Ged. Staten van Zeeland is het besluit van den gemeente raad van Aardenburg waarbij de heeren S. M. Hoste en W. L. van de Linde, beiden onderwijzer te Aardenburg, wegens bovental ligheid, op wachtgeld werden gesteld, met ingang van 1 Oct. 1224 vernietigd op grond van de volgende overwegingen dat nu weliswaar volgens de hierop betrekking hebbende be palingen der L. O.-wet 1920 de gemeenteraad krachtens zijn al gemeene bevoegdheid tot het be noemen en ontslaan van onder wijzers heeft te besluiten, welke onderwijzers ingeval van een overcompleet voor ontslag in aanmerking behooren te komen, doch dat bij zoodanige beslissing in de eerste plaats op de belan gen van het onderwijs behoort gelet te worden en derhalve in dien deze belangen blijken te zijn geschaad, het raadsbesluit door het bevoegde hoogere ge zag kan worden vernietigd Dat nu op grond van het in gestelde onddrzoek moet worden aangenomen, dat inderdaad het belang van het onderwijs aan de school beter ware gediend, indien de Raad den adressant Hoste, die de Hoofdacte bezit, voor de school had behouden en in diens plaats aan den veel ouderen on derwijzer de Bruijne, die niet alleen de hoofdacte niet bezit, doch ook geen zang- en teeken- onderwijs kan geven en boven dien het hoofd der schooi bij voorkomende gelegenheden niet naar eisch zal kunnen vervangen ontslag had verleend dat tot zoodanige oplossing te meer aanleiding bestond, nu de betrokken onderwijzer dhr. De Bruijne zelf dat ontslag wenschte en het dus in de gegeven om standigheden billijk moest worden geacht daaraan tegemoet te komen terwijl anderzijds het onderwijs ook weder geacht moet worden beter te zijn gebaat met een on derwijzer, die wil blijven, dan met een, die liever wil gaan. Dat er met den jl. Woensdag gehouden dankdag vooral van de leden der Gereformeerde kerken in deze streek weer van lofwaar dige offervaardigheid kan worden getuigd, blijkt wel uit de volgende cijfersNaar we vernemen werd alhier gecollecteerd ongeveer f2250, te Terneuzen f2200 en te Zaamslag f 1900. Dezer dagen werd te Zuid dorpe de onderwijzerswoning met tuin door het Gemeentebestuur ^an het R. K. schoolbestuur ver kocht voor f5000. Tot onderwijzer aan de R. K. school te Zuiddorpe is be noemd met ingang van 1 Januari de heer G. Hertog te Stoppeldijk. In plaats van wijlen C. van den Broeke werd te Zuiddorpe tot gemeente-opzichter benoemd dhr. Prud, Apers, aldaar. Dinsdagavond is te Sluiskil weder een vergadering gehouden in verband met de aansluiting aan het electrisch net der P. Z. E. M. Met groot genoegen kon wor den meegedeeld, dat door de in gezetenen reeds voldoende is ge- teekend, om de door de P.Z.E.M. verlangde garantie te kunnen ver strekken. Eenige aanwezige be- woners van Stroodorp (gemeente Westdorpe), verklaarden dat de gemeente Westdorpe ten hunnen behoeve de noodige garantie wilde verleenen en hun tevens, evenals in Westdorpe zelf is ge schied, voor den aanleg een gra tis lichtpunt heeft toegezegd. Besloten werd dat de combi natie van Sluiskil Westzijde de garantie voor het net voor aan sluiting van Sluiskil Oostzijde op zich nemen wil, mits de kosten van den noodigen kabel door het kanaal op andere wijze gevonden worden. Op grond van verkregen in lichtingen en het gebleken ver bruik elders, is men van mee ning, dat het totaal verbruik te Sluiskil het garantiebedrag verre Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de le helft van de maand November: Briefkaarten. 1. Janneke Dieleman, Smit- schorre, Axel. 2. M. v. d. Vijver, Zuiddorpe. 3. Wed. A. IJsebaert, Koe wacht NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Rechtsingang is verleend met gevangenhouding tegen A. W., 48 jaar, werkman te Ter Neuzen en H. O., 41 jaar, werk man te Hoek, beiden gedetineerd te Middelburg, ter zake van op lichting, Ruwe en Schrale Huid DOOS 30, 60,90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten. Pharm.Fabr A.Mijnhardt Zeist

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2