BIJVOEGSEL Vrijdag 28 November 1924. Provinciale Staten. Landbouw. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. VAN DE VAN No. 68. Dinsdagavond is de najaars zitting geopend door den com missaris der Koningin, jlir. inr. Quarles van Ufford, die herin nerde aan het heengaan uit de Staten van den heer Van Niftrik, die van 1913 lid was en 4 jaar lid van Ged. Staten is geweest, en van den heer Hensel, die van 1919 af zitting had. Vooral aan eerstgenoemde bracht de voor zitter grooten dank voor hetgeen hij voor Zeeland heeft gedaan. Mevrouw E Bergsma—Bergsma en de heer C. J. Boogerd werden als lid beëedigd. De heer Welleman stelde een motie voor, waarin hulde wordt gebracht aan Ged. Staten voor de wijze, waarop zij bij de re geering gepleit hebben voor een wetsontwerp tot het mogelijk maken van een extra opcenten- heffing in het belang van de weg- verbeteringbetreurd wordt de houding van de regeering, en de hoop uitgesproken, dat deze nog van gedachten zal veranderen. De motie werd naar de afdee- lingen verwezen. De voorzitter wilde het voor stel tot wijziging van de begroo ting 1923 en dan tot aanschaf fing van een nieuwe boot voor de lijn Breskens—Vlissingen kostende f400.000 reeds dadelijk in openbare vergadering behan delen, doch met 25 tegen 15 stemmen werd besloten, hiermede te wachten tot Maandag 15 Dec. Onder de naar de afdeelingen verzonden stukken is ook het rapport van de commissie, die onderzocht heeft of electrificatie van de middengroep der provin cie, dat is Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland, mogelijk is en op welke manier. De commissie heeft onderhandeld met de P. N. E. M. om stroom uit Brabant te krijgen en met de tramwegdirec tie te Vlissingen over stroom uit haar centrale. De voorloopige conclude is, dat stroom leveren uit een dezer punten alleen kan met krachtige steun van de pro vincie en medewerking van alle gemeenten. Het „doorschieten" in de Bietenvelden. (Ingezonden.) Bij den verbouw van suiker en voederbieten treedt bovengenoemd verschijnsel sommige jaren in erge mate op, tot schade en hinder van verbouwer en fabrikant, en even eens hinderlijk bij het rooien en by het vervoederen aan het vee. De aanleidende oorzaken voor het doorschieten schynen heteene jaar veel sterker te zijn dan het auder. Groote verschillen hebben in dat opzicht 1923 en '24 te zien gegeven, n.l. in 1923 werd het byna overal in hevige mate daar tegen in '24 uiterst weinig gecon stateerd. Meer dan een factor schijnt hier op in te werken. Vroeg zaaien in 't voorjaar en verder in den zomer een plotselinge overgang van koele dagen naar een hitte periode schynt het gevaar voor doorschie ten sterk te bevorderen. Verder bestaat deze neiging bij het eene bieteqras in veel sterkere mate dan bij het ander. Frappantecyfers kwamen daaromtrent reeds dik wijls in de verslagen der Ryks- proefvelden voor. Naar ik verneem kunnen omtrent de verschillen in neiging tot door schieten tusschen diverse bestaan de bietenrassen t.z.t. interesante publicaties van den heer Rijksland- bouwconsulent voor Noordelijk Groningen worden verwacht, Rekening houdend metevenge- melde feiten kunnen de bieten verbouwers het doorschieten tot op zekere hoogte tegenstaan, niet temin schijnt ook de werking van voorzorgsmaatregelen in jaren als 1923 nog uiterst beperkt te zijn. Waar mij juist dezer dagen aan gaande deze belangrijke kwestie hoog interessante mededeelingen werden verstrekt door den heer G. Koster landbouwer te Wolter- sum, kon ik niet aalaten naast enkele algemeenheden betreffende het doorschieten op bedoelde me- aedeelicgen even de aandacht te vestigen. De heer Koster had n.l. voor jaar 1923 op een gelijkmatig per ceel (op dezelfde dag en uit dezelf de zak) voederbietenzaad gezaaid, na dit vooraf deels met Germisan en deels met Kopervitriool te heb ban ontsmet. Hoewel het met Germisan ont smette zaad iets vlugger was ontkiemd, toch waren aanvanke lijk geen groote verschillen gecon stateerd. Verder in den zomer was evenwel in het met Koper vitriool behandeld perceel een groot aantal bieten doorgeschoten en in het andere perceel slechts zeer weinig, in verband waarmede van het laatste ook in de bieten- oogst bijna tweemaal omvangrij ker dan van bet eerste perceel was geweest. De overgang van weinig tot zeer vele schieters had zich zelf precies op de ry af scherp afgeteekend. Aan de betrouwbaarheid van des Beeren Koster'» mededeelingen kan niet worden getwijfeld, niette min betrelt het hier nog slechts ééo voorbeeld. Thans daarom Dog geheel in het midden latend, wel ke practische waarde direct aan deze proef mag worden toegekend, doeb meende ik er reeds om tweeërlei reden de aandacht op te moeten vestigen, n.l. 1. opdat andere landbouwers, die eventueel in bedoelde richting eveneens iets hebben waargeno men, hun bevindingen eens naast of tegenover die van den heer Koster gaan stellen, en 2. opdat bovendien in 1925 eveneens elders sirieuze verge lijkende proeven in die richting worden genomen. Wellicht zou men thans reeds uit de gegevens sub 1 eenigzins positieve conclusies kuunen aflei den, of n.l. somige ontsmettings middelen inderdaad stimuleerend (echter in averrechtsche richting) werken of wel omgekeerd, of men eventueel met andere middelen juist het tegenovergestelde zal kunnen bereiken. M. WIERSUM. Groat* fabrieksbrand te Zaandam. Door nog onbekende oorzaak zijn de rerftabrieken >Rembrandtc der firma Heyme Vis en Zn. te Zaan dam een prooi der vlammen ge worden. Het vunr greep zoo snel om zich heen dat uit de kantoren niets kon worden gered. De zeer aanzienlijke schade wordt door benrspolis gedekt. f130.000 verdwenen. Naar het Huis van Bewaring te Breda is overgebracht de cor respondente te Baarle Nassau van een Tilbnrsche Bank door wier verregaande onachtzaamheid en slordig beheer meer dan 130.000 moeten verloren gegaan zyn. O.m. moeten er door 't verstrek ken en innen van vreemd geld groote sommen verloren zyn. Zaterdagochtend is op bet emplacement van de Staatspoor in Den Haag de 32 jarige ran geerder W. L. v. d. W., bij het rangeereu gestruikeld en onder een wagon gekomen. De man was onmiddellyk dood. Brutale poting tot roof. Te Haarlem is een poging tot roof gedaan, die buitengewoon brutaal mag heeten. Sinds eenige dagen bad de recherche er de lucht van, dat een paar goede bekenden van de politie een alles behalve traai plan hadden ge smeed. Zy zouden n.l. trachten een bejaarde winkelierster als het kon van allei te berooven. Het perceel, waarin de juffrouw een drogisterij drijft, werd d»or de recherche in bewaking ge houden, tot nader bekend werd, dat Maandagavond de groote slag zou worden geslagen, 's Morgens vroeg ging zich 'n inspecteur der recherche in het perceel, Kleine Houtstraat 125, waar de juffrouw woont, verdekt opstellen. Ineen tegenovergelegen perceel trok een rechercheur op post. Om ongeveer half negen kwam een man in den winkel, die een flesch zoutzuur vroeg. De juffrouw begaf zich naar achteren om bet bestelde te halen, doch werd plotseling door haar loopknecht van achteren aangevallen. De juffrouw schrok hevig en haar schrik ging over in ontzetting, toen de man, die in den winkel stond, den knecht te hulp kwam. De twee aanvallers bonden de juffrouw een handdoek over de oogen en voor den mond en wier pen haar achterover met het doel haar vast te binden. Inmiddels was een derde persoon, die bui ten op den uitkijk bad gestaan naar binnen gekomen om ook zijn aandeel ia den roof te le veren. De inspecteur, die in huis aanwezig was, wierp zich op de twee mannen, die de juf- trouw op den grond hadden ge worpen. Het mocht hem na hevige worsteling gelukken een hunner te overmeesteren. De twee andere kerels sloegen op de vlucht. De rechercheur van de overzijde ging hen direct achterna. En deze gelukte het er een te pakken te krijgen. De derde persoon werd in zijn wo ning gearresteerd. De aange houdenen werden op het bureau van politie gefouilleerdieder was in het bezit van een mas ker. Bij het verhoor legden de drie mannen een volledige be kentenis af. Vreemdelingen in Frankryk. De Minister van Buitenlansche Zaken brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de President der Fransche Republiek by De creet van 25 October 1924, nieu we voorschriften heeft vastgesteld betreffende de aanmelding en het verblijf van vreemdelingen iü Frankryk. De hoofdinhoud dezer bepalingen, die eveneens van toe passing zy'D in Elzas-Lotharingen es Algiers, luidt als volgt Iedere vreemdeling boven den leeftyd van 15 jaar, die langer daD 14 dagen in Frankrijk wenscht te verblijven, moet zich binnen 2 X 24 uren na zijn aankomst daar te lande aanmelden bij het commissariaat van politie of ter gemeente-secretarie van zijn ver blijfplaats an een identiteitskaart aanvragen, voor welke aanvrage hem een ontvangbewijs wordt uit gereikt. Hij moat bij zijn aanvrage over leggen 4 portretten van voren en zonder hoed genomen en verder de navolgende gegevens verstrek ken naam en voornaam van zich- zelven en van zijn ouders, met vermelding van datum en plaats van geboorte beroep nationali teit, gehuwd, ongehuwd of we duwnaar; namen, ouderdom en nationaliteit der echtgenoote na men en leeftijd der kinderen be- edeD de 15 jaren laatste wood. plaats buiten Frankryk. Deze ge gevens moeten zooveel mogelyk door authentieke bewijsstukken (zooals geboorte- en huwelijksak ten paspoorten, e. d.) worden ge staafd en, indien belanghebbende zich voor goed in Frankrijk wenscht te vestigeD, moet hy bovendien opgeven de namen van twee Fransche onderdanen, die bereid zyn voor hem iq te staan. Indien aan den betrokken vreem deling het varblyf in Frankrijk wordt toegestaan, ontvaDgt hij als bewijs een indantiteitskaart. De houder van zoodanige identi teitskaart, die geldig is gedurende 3 jaren (elk reeds aangevangen jaar wordt voor een gefleel gere kend), moet ingeval van verande ring van woonplaats in Frankrijk, zyn kaart daar atteekenen ter eemeente-secretarie of aan het Commissariaat van politie van zijn nieuwe woonplaats. De indentiteitskaart van hen, die zich niet aan de voorschriften honden of wier aanwezigheid in Frankrijk niet langer gewenscht word geacht, kan worden inge trokken. Ingeval van weigering of intrek king der indentiteitskaart moet de betrokken vreemdeling binnen een week het Fransche grondge bied verlaten. De minister van Binnenlandsche Zaken kan, in bijzondere omstandigheden uitstel vorleenen. De vreemdeling, die zich schul dig maakt aan wijziging of ver- valsching van zijn identiteitskaart of voor administratieve doelein den gebruik maakt van een hem niet toebehoorende kaart, stelt zich bloot aan gevangenisstraf en uit leiding uit Fraiikrijk. Voor het verblijf en de vesti ging in Frankrijk van in het bui tenland aangenomen vreomde ar beiders geldaD afzonderlijke be palingen. Een Antwerpsch diamant handelaar heeft aangifte gedaan van de verdwijning vau meer dan een millioen aan diamanien, die hy in een banksate bewaard had. Een onderzoek is ingesteld. Amerikaansch. Te Chicago heeft Zaterdag een begratenis plaats gehad zoo als die stad er nooit een had gezien, ofschoon men, ook op het stuk vau begrafenissen, er heel wat gewend is. Het betrof ditmaal de uitvaart van Dean Obannion, een z^er berucht whisky-smokkelaar, die verleden week is neergeschoten door een Italiaansch bandiet. Om tegen woordig te kunnen zijn bij de plechtigheid hadden de leden der verschillende misdadigers4- benden, die anders onmiddellyk hun browning trekken zoodra ze elkaar zien, een soort wapenstil stand gesloten, obanniau stond niet alleen bekend als koning der dranksmokkelaars, doch ook als koning der misdadigers in het algemeen. Men geeft bem na, dat hij minstens 20 moorden op zijn geweten heeft. Zijn lijk lag drie dagen op een praalbed in een kist, welke 10.000 dollar heeft gekost. Een ongelooflijk aantal van de kostbaarste orchi deeën en rozen was opgestapeld rond de baar. Een korte lijk dienst, aan welke werd deelge nomen door een 300-tal misda digers, werd gehouden ten stert- huize. Met ontbloot hoofd ston den de doodsvijanden om de baar en luisterden naar het „Ave Maria", dat werd ten ge- hoore gebracht door een van de beste symfonie-orkesten der stad. Ruim 150 auto's volgden de lijk koets naar het kerkhof, alle be zet met beruchte misdadigers uit donkerst Chicago. Duizende toe schouwers stondeu, vele gelede ren dik, overal langs den weg dien de stoet volgde. En toen de plechtigheid op den dooden- akker was atgeloopen, sloeg de recherche haar slag en nam zij een aantal langgezochte klantjes in arrest. De gelakte opoe. Wa» ze gelakt of was ze ver lakt I 01 was ze beide 1 Men oordeele. Te Dresden is iet» gebeurd, waarover alle Dresdenaren zich half ziek hebben gelaeben. Toen een drogist, na het sluitings uur zijn krant zat te lezen, werd de winkelbel geluid als een al armklok. Buiten adem stond een jongeman voor de deur, die doD drogist bad en smeekte, vlug hulp te bieden. Wat was het geval? De jongeman had een oude fiets gekocht en wilde het ding mooi in de lak zetten. De flesch met lak had hij tot nader gebruik in de badkamer geborgen, op de plaDk, waarop een flesch denne- naalden-extract stond. Des avouds wilde zyn groot moeder een dennennaalden-bad oemen, maakte het bad klaar, «tapte er in, greep naar de ex- tractfiesch, maar stortie den in houd van het fietslakmiddel in het dampende badwater. Het harsachtige dennennaalden extract is nogal kleverigmaar het lakmiddel was nog kleveriger en opoe kroop uit het bad als een negerin en maakte alarm. Warm water afwasschingen, sponzen druipende van benzine, niets hielp. De drogist gaf een Liter ter- petiju mee en den goeden raad om grootje nog eens in een extra heet badje af te spoelen, anders stond hij er niet voor in, dat zij weer als blanke te voorschijn zou komen. Naar uit Cloverfïeld wordt gemeld, zijn twee vliegtuigen in de lucht met elkaar in botsing gekomen. Twee personen, een heer en een dame, werden ge dood en twee andere personen ernstig gewond. Van 1 31 October 1924. Zuamslag. Huwelijks-voltrekkin gen. 16. Pieter Christiaan van den Berge (van Ter Neuzen), 21 j, jm.en Tanneke Bakker, 19 j., jd. Paulus Jacobus de Hulster (van Axel), 23 j., jin. en Janneke Jozina Wilhelm, 21 j., jd. 30. Cornells Wisse, 24 j., jm. en Paulina Oalie, 23 j., jd. Geboorten. 1. Frangois, z. van Frangois Hamelink en Johanna Herre- bout. 6. Neeltje, d. van Nicolaas Buijze en Suzanna Hamelink. 10. Pieter Frangois Cornelis, z. van David Bakker en Janna Jacoba de Jonge. 16. Jacoba Pieternella Martha, d. van Hen drik Cornelis Wissel en Tanneke Maria Jozina Wiilemsen. 18. Johanna Levina, d. van Cornelis Nicolaas den Hamer en Cornelia Jacomina Dielernan. 21. Johannes Pieter, z. van Frangois van Drongelen en Suzanna Verhelst. Cor nelis, z. van Jan de Kraker en Cornelia Smallegange. 22. Sara Hebrina, d. van Jan Scheele en Jacomina de Putter. Cornelis Marcus, z. van Willem de Bokx en Johanna de Jonge. 29. Leuntje, d. van Jan Hamelink en Elisabeth de Feijter. Hoek. Huwelijks-voltrekkingen, 2. Adriaan le Sage, 26 j., jm. en Janneke Donze, 23 j., jd. 16. Pieter Charles Meeusen. 19 j., jm. en Adriana Maria Leijs, 21 j., jd. Geboorten. 7. Jacoba Maria, d. van Johannes Dominicus Jansen en Martina de Jonge. 12. Jacomina Cornelia Adriana, d. van Leendert Willem de Regt en Maria jacomina de Bruijne. 24. Eva, d. van Marinus de Ritter en Levina Tollenaar. 26. Elizabeth, d, van Jan Pladdet en Adriana Willemina Pijpeiink. 27. Adriana Sara, d. van Martinus Beaufort en Maria Adriana Leijs. 28. Cornelia Anna, d. van Johannes Marcusse en Pieternella Suzanna van Doeselaar. Overlijden. 1. Helena van Pienbroek, 75 j., echtg. van Cornelis den Engels man. 11. Marinus Machielsen, 30 j., echtg. van Adriana de Meester. 21. Janneke Zegers, 58 j., wed. van Pieter Dielernan. 24. Een als levenloos aan gegeven kind van Petrus de Kraker en Janneke de Graaf. 26. Levinus Nijssen, 83 j., wedn. van Janna Drabbe, Kantongerecht te Terneuzen Zitting van 31 October 1924. Motor-en Rijwielwet. M. M. te Axel, tot een boete van f 14, subs. 2 weken tuchtschool. L. d. P. le Axel, tot een boete val f 1,50, subs. 1 dag tuchtschool. A. D.J. V.O. O. en E.J. E., allen te Axel, ieder tot een boete van f 5, subs. 3 d. hecht. H. W. te Axel, tot een boete van 50 cent, subs. 1 d. hecht. J. v. P. te Zaamslag, tot een boete van 50 cent, subs. 1 d. hecht. Reglement Wegen en Voetpaden. H. d. K. te Zaamslag, teruggave ouders zonder straf. P. H. D. te Zaamslag tot een boete van fl, subs. 1 week tuchtschool. P. D.Adr. d. K., beiden te Zaam slag, ieder tot een boete van fl, subs. 1 d hecht. J. A. d. R.A. K. en C. R., allen te Axel, ieder tot een boete van f3, subs. 1 d. hecht. M. v. H. te Westdorpe, tot een boete van f3, subs. 1 d. hecht. H. d. R. te Zuiddorpe, tot een boete van f3, subs- 1 d. hecht. Vee laten loopen op een anders grond. A. v. K. te Zaamslag, tot een boete van f3, subs. 1 d. hecht. L. D. te Westdorpe, tot een boete van 50 cent, subs. 1 d. hecht. Warenwet. A. G. d. J. te Axel, tot etn boete van f5, subs. 3 d. hecht. Visscherijwet. P. K. te Westdorpe, tot een boete van f5, subs. 3 d. hecht. Trekdier onbeheerd laten staan. L. H. v. d. A. te Ter Neuzen, tot een boete van f3, subs. 1 d. hecht. Verboden uitvoer. R. J. d. B. te Zuiddorpe, tot een boete van f 50, subs. 10 d. hecht. Pol. verordening Axel. A. J. d. F. te Axel, tot een boete van f 1, subs. 1 d. hecht. Pol. verordening Zaamslag. H. d. H. te Axel, tot een boete van f 1, subs. 1 d. hecht. Openbare Dronkenschap. M. d. W. te Middelburg, 2 weken hecht, en 1 jaar opzending R. W. inrichting. Ph. v. L. te Axel, veroord. tot 2 maal 14 d. hecht. Zitting van 6 November 1924. Pol. verordening Axel. L. J. W. te Axel, tot een boet? van f 3, subs 1 d, hecht. Mé Conrant

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 5