ZWARE OFFERS. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen No. 67. DINSDAG 25 NOVEMBER 1924. 40e Jaarg. Raadsverslag. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. cp2 ÖO Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Zitting van 18 Nov. 1924. Aanwezig alle leden. Voor zitter de heer F. Blok, Burge meester, Secretaris de heer J- L. J. Maris. (Slot). 11. Yoorsttl grondbedrijf, enz. De Voorz. zegt, dat het B. en W. wenschelijk voorkomt, dat ten opzichte van de exploitatie van de bouwgronden in het verlengde der Julianastraat en aan de te makeh nieuwe straten, een af zonderlijk grondbedrijf te maken, daar het moeilijkheden oplevert om dat alles in de gewone ge- meentebegrooting te verwerken. Daarom wordt voorgesteld dat bedrijf in te stellen en afzonder lijk te administreeren, zoodat ook noodig is een afzonderlijke ver ordening en begrooting, waarna de ontwerpen bij de stukken ter inzage hebben gelegen. Een afzonderlijke ambtenaar wordt niet noodig geacht. Daar de gelden toch alle worden ver handeld bij den gemeente-ont vanger, wordt aan dezen ambte naar de administratie opgedragen. Z. h. s. worden hierna vast gesteld le. VERORDENING betreffende het Gem. Grondbedrijf. Art. 1 bepaalt, dat gronjjen die door de gemeente worden aange kocht, met het doel als bouwgrond te exploiteeren, worden beheerd als Grondbedrijf''. Art. 2 luidt: De gronden wor den ingebracht tegen de waarde, waarop zij in publieke veiling zijn aangekocht, verhoogd met de kosten van aankoop. Indien de gronden op andere wijze zijn verkregen, worden zij ingebracht tegen de waarde, waarop zij, op de wijze in artikel 8 bepaald, worden geschat. Tegelijk met het besl.uit van den Gemeenteraad, waarbij tot inbreng wordt besloten, wordt tevens vastgesteld het bedrag van de schuld, welke op het oogenblik van den inbreng op de gemeente 41) ter zake van den grond rust. De ingebrachte gronden kunnen, met uitzondering van het geval ge noemd in de slotalinea van art. 4, krachtens een besluit van den Gemeenteraad uit het bedrijf worden teruggenomen tegen de waarde, welke de gronden be zitten op den dag der overneming, volgens schatting op de wijze als in art. 8, eerste lid, isjbepaald. Art. 3: Ter zake van de gron den, welke bij het in werking treden dezer verordening zijn in gebracht, mogen slechts als schuld ten laste van het bedrijf worden gebracht, de voor deze gronden of ten behoeve van daarvoor uit gevoerde werken aangegane lee ningen, voor zoover op dat oogen blik nog niet afgelost. Art. 4 De kosten van werken, welke worden vereischt om den grond de bestemming te geven, welke hij volgens het plan van uitbreiding (of plan van exploi tatie) zal bekomen, waaronder zijn begrepen de kosten van straataanleg, rioleering en be planting, komen ten laste van het bedrijf. De bedragen van de in het eerste lid bedoelde kosten worden gevoegd bij de boekwaarde van de gronden, welke de gemeente raad daartoe zal aanwijzen. Bij het aanleggen van straten en wegen wordt de daarvoor be- noodigde grond uit het bedrijf genomen, en wordt de waarde daarvan, berekend volgens de boekwaarde, gevoegd bij die gronden, welke de Gemeenteraad daartoe zal aanwijzen. Art. 5 Het bedrijf wordt be heerd door Burgemeester en Wet houders. Art. 6 duidt aan de lasten en baten der begrooting. Art. 7 verwijst naar restitutie in art. 6 f (baten). Art. 8 bepaalt, dat iedere 5 jaar herschatting der gronden plaats heeft. Art. 9 handelt over de uit komsten dier schattingen. Art. 10: Winst wordt in de eerste plaats aangewend tot schulddelging. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte >erekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Art. 11 Deze verordening wordt geacht in werking te zijn getreden den 21 Maart 1924. „O, hoe zal ik je danken voor dit 12. Vaststelling begrootingen a gasbedryf. b Vleeseh- keuringsbedryf en c Bur- geriyk Armbestaur. a. De begröoting van het ge meentelijke gasbedrijf over 1925 bedraagt f54,388,78. De inkomsten worden geraamd als volgt voor gaslevering f 32350,— straatverlichting 3566,40 producten 12100,— meterhuur 2000, diverse baten 394,— arbeidsloonen 150, fittings, enz. 1500,— restant goed slot 1921 1851,76 verhaal pensioensbij dragen 466,62 De uitgaven worden geraamd als volgt Grondstoffen f23312,50 Jaarwedden 3100,— Arbeidsloonen 10722.13 Onderhoud 2855,— Materialen 490,— Belasting en verzekering 571.80 Drukwerk, enz. 250,— Diversen 515, Magazijn goederen 1500,— Voor pensioenen 1405,59 Renten 2815,38 Afschrijving 1985, Onvoorzien 1966,38 De kapitaaldienst beloopt f4985 als afschrijving ter eene en aflos ter andere zijde. AXELSCHE COURANT (Uit het Duitsch.) „Zie je dat niet aan mij stiet de jonge vrouw huiverend uit, in heesche scherpe klanken. „Bekijk mij goed. Je staat voor een vrouw, die door haar man geslagen is. Jawelgeslagen," riep zij zinneloos plotseling uit.„ge slagen als de erbarmelijkste aller er- barmelijken. Nu weet je het Ethel werd gloeiend verontwaardigd. Het trotsche bloed der Brückenau's t kookte in haar aderen. „De ellendeling," riep zij uit en nog eens herhaalde zij„de ellendeling." „Ja, een ellendelingherhaalde Adèle met gebalde vuisten. „O, als je eens wist Ethel knielde voor de ongelukkige neder. Op haar innige, lieve manier, die zij terstond terugvond, vroeg zij „Vertel mij alles. Je moet je uitspre ken, anders verstik je er onder." „Hij heeft zijn wraak genomen. Weet je, hoe hij mij zocht te treffen, de nietswaardige? Alsof het een af te danken bediende betrof, zei hij mij bij de koffie, dat hij straks je vader in een brief zijn ontslag uit zijn betrekking had medegedeeld. Daarbij verlangde hij koel lachend van mij, dat ik je weg renden zouwegzenden, jadat woord gebruikte hij „Dus toch en Ethel sprong op uit haar knielende houding, „dus om mijns vaders wilen om mijnen 2. VERORDENING naar aanleiding van art. 114bis der Gemeentewet, betreffende het Gemeentelijk Grondbedrijf. Artikel 1. De invordering van alle inkomsten en ontvangsten en het doen van alle uitgaven zullen word«n verricht door den Gemeente-Ontvanger. Betalingen zullen alleen mogen ge schieden op schriftelijken last van Burgemeester en Wt-thouders. Art. 2 De noodige voorschriften omtrent de inrichting: der boekhouding, wor den Burgemeester en Wethouders ge geven. Art. 3. De begroeting voor het volgend dienstjaar wordt jaarlijks met de be grooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven aan den Gemeenteraad aangeboden. Zij wordt met die begrooting op de Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd en, hetxij in di uk. hetzij in afschrift, tegen totaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Zij wordt door den Gemeenteraad vastgesteld vóór die der plaatselijke inkomsten en uitgaven en bij deze gevoegd bij de opzending aan Gede puteerde Ötaten. Art. 4. Burgemeester en Weihouders kun nen op de posten de begrooting af- en overschrijven, voor zoover de Ge meenteraad zich niet bij de begroo ting het verleenen van machtig, ng daartoe heeft voorbehouden. Buiten de begraoting om kan geen uitgaaf geschieden. In buitengewone gevallen vsyi dringenden spoed kunnen Burgemees ter en Wethouders tot het doen van zoodanige uitgaaf besluiten, mits, hun daartoe te nemen, met redenen te omkleeden, besluit terstond aan den Geneeuteraad wordt ingezonden. De uitgaaf door den Gemeenteraad goedgekeurd, wordt aan de begroo ting toegevoegd. Bij weigering van den Gemeente raad aijn deleden van het College van Burgemeester en Wethouders, die tot het besluit hebben medegewarkt, per soonlijk voor de uitgaaf aansprakelijk, v Art. 5. De rekening van inkomsten en uit gaven, mot alle daarbij behoorende bescheiden, wordt vóór 1 Juli door Burgemeester en Wethouders aan den Gemeentnraad ingezonden. Op deze stukken is van toepassing hetgnen voor de gemeenterekening is bepaald bij de artikelnn 219 en 220 der Gemeentewet. twilleHoe verschrikkelijk Met somber voorhoofd zag ze stijf naar de vensters, waarvoor de avond schemering haarsluiers begon te weveri. Met trillende klacht zei ze„Ach, waarom moesten wij uw levenspad kruisen. Het ongeluk hebben wij in uw leven gebracht Verrast, getroffen dooreen zonderlin ge gevoelsuitbarsting, keek de jonge vrouw, die doodelijk vermoeid in haar stoel was blijven zitten, naar haar op. Er was een vreemde metaalklank in haar stem, toen zij herhaalde„Ja, wij hebben het ongeluk in uw leven gebracht 1 Dat zeg ik nog eens. Ik zal je mijn woorden ook nader ver klaren. Eindelijk moet de waarheid tusschen ons worden gezegd, de waar heid, die jij tot nu toe met alle kracht van je groote, edele ziel heb trachten geheim te houden, maar die ik toch op 'tspoor ben gekomen..." Steeds meer verward hoorde de jonge slotvrouw de woorden van haar vrien din. „Ik weet niet, wat je bedoelt „Werkelijk niet, Adèle...? Dan vraag ik je: Waarom heb je destijds den vrijheer uw jawoord gegeven Niet uit liefde. Welke andere reden kon je dan hebben om zijn vrouw te worden ik zal je die reden noemen. Hij staat in verband met vader en mij." „Je dwaalt..." viel de jonge vrouw haar snel in de rede. terwijl een ver raderlijke blos haar wangen kleurde. „Je dwaalt, Ethel." Maar deze schudde het hoofd. „Adèle, laat de uitvluchten weg. Kijk, na het ongehoorde, dat heden geschiedde, moet ook het laatste en geheimste tusschen ons worden gezegd. Jij. wilde mij en vader, wier bestaan Je destijds bedreigd achtte, een veilig thuis bereiden... daarvoor bracht jij het otter slotvrouw van Zellwitz te worden. Spreek dat tegen, indien je kunt Langzaam boog de jonge vrouw het hoofd ter zijde. Na een korte pauze ver> olgde Ethel „Reeds sedert eenigen tijd zag ik plot seling helderziend de ware, voor jou zoo dieptreurige omstandigheden. Tot zoo'n offer had jij je verheven, met verloochening van alles, wat je het ware geluk had kunnen zijn, moeten zijn. Tot dit heldhaftig otter... En nu wilde de ruwe eisch van den vrijheer vandaag dit offer te niet doen toen ben je opgevlogen, heb jij je geweerd als een leeuwin, jij arme Adèle. Maar de brutaliteit van den man was sterker dan je heldhaftig verweerhij sloeg je de wapens uit de hand... sloeg toe en trof je zelf „Sloeg mij neer in het stof," vol tooide de jonge vrouw met hartver- scheurenden lach. „Je hebt gelijk. Ik zie, je bent van werkelijk verbazende helderziendheid." Werktuigelijk maakte zij haar verwarde haren wat in orde. „Laat nu je heldere blik," zei ze, „ook door de duistere toekomst dringen, die voor mij ligtwat zalwat moet ik doen „Je broeder moet je roepen, opdat hij je terugbrengt naar het huis, waar je bent geboren." Adèle liet de hand neerzinken van het haar, dat zij in orde maakte, en stak hem afwerend uit. Bitter vroeg zij„Ben ik niet zelfstandig t enoeg geworden in de school des levens, om te kunnen gaan waar ik wil, naar eigen, vrije keuze.? Waarom zou ik juist naar mijn broeder terugkeeren Hij is het immers,,." De Gemeenteraad stelt de rekening voorloopig vóór de gemeenterekening. Burgemeester en Wethouders zijn bij de behandeling daarvan tegen woordig, doeh onthouden zich van medestemmen. Art. 6. Hat besluit van Gedeputeerde Sta ten tot vaststelling van de inkomsten en uitgaven, waartfe de bedrijf»re kening reacht wordt te behooren, strekt Burgemeester en Wethouders en de Gemeente-Ontvanger tot ont lasting, behoudeed later in rechten ge bleken valsheid in bewijsstukken. Art. 7. De boeken en kas van het bedrijf worden ten minste eenmval in elk kalenderkwartaal door Burgemeester en Wethouders opgenomen. Het opnemen van boeken en kas aan een ltd va* het College vaa Bur gemeester en Wethouders of een daartoe aangewezen ambtenaar wor den opgedragea. Burgemeester en Wethouders en lid van hun College, of de ambtenaar met de opneming belast, zijn bevoegd, zich hierbij door een deskundige te doen bijstaan. Het van de opneming op te maken procesverbaal wordt aan den Gemeenteraad medegedeeld. A't. 8. Bij schorsing, ontslag of overlijden van den Gemeente-Ontvanger wordt zijn kas door Burgemeester en Wet houders opgenomen, worden de boe ken dit bediijf betreffende afgeslotea, en kas en boekeu bewaard, totdat in den dienst zal zijn veoriien. Zij maken hiervan proces-verbaal op, dat aan den Gemeenteraad zoo spoedig mogelijk wordt medegedeeld. Art. 9. Da verordening wordt geacht in werking te zijn getreden, de» 21 Maart .1924. 3. De begroeting voor het Grond bedrijf voor den dienst 1924, als v olgt Ontvangsten. Opbrengst verkoop grond f 10 000, idem huur van tuingrond f 420, kapi- taalsverstrekkmg door de gemeente f 31.000, overbrenging van de kapitaal- dienat t 9400. Uitgaven. Bureaubehoeften f 60, kosten van het uit de huur nemen Ta* pei ceelen tuin- grend f100, kosten van bet aangaan angeldieeaiiigen f160, grondbelasting f50, uitkoeriug aan d» gemeente we gens rente v,.n kapitaalschuld f6 0, overbrenging naar oen kapitaal lenst fy40J, buiieagewone aflossing f9400, kosten w*ge*s bet aankoopen van gelden fSl.OuO. Totaal van afdenli»g I f H).420 idem van afdeeling II 144.0001 Zich op de lippen bijtend, brak zij plotseling af. Op dat oogenblik verhelderde een stil licht het voorhoofd van Ethel en bleef er glanzen. „Spreek maar uit," voltooide zij met de volle welluidendheid van haar lieve stem, diep uit haar hart geweld. „Je wilde zeggen, dat het eer. handeling van je broeder geweest is, waardoor jij je destijds tot het noodlottig besluit nebt laten drijven. Is het zoo...?" Adèle ging naar de andere zijde van de kamer en liep daar op en neer. „Laat dat rustenfluisterde zij, steeds somber afwijzend. Plotseling kwam zij snel weer op het jonge meisje toe, omarmde het en riep met groote, ruwe hartelijkheid „Kleine spion, hoe durf je zoo in mijn hart door te dringen „Adèle," sloot Ethel snel er bij aan, „ik heb nog nooit een heel groot ver zoek aan je gedaan. Nu doe ik het. Zeg je broeder, wat je tegen hem op het hart hebt... en dan zal juist hij het zijn, die je uit de onwaardige ketenen verlost, die jou arme, moede oogen den zonneschijn teruggeeft. Zie, zoodra jou oogen weer stralen, zijn we allen gered... wij allen," fluisterde zij heel zacht nog eenmaal, en het was, alsof zij met een droomerigen trek op net gelaat luisterde naar zich zelf, naar haar hart, alsof daar binnen een geluk voorspellend ruischen en zingen weer klonk. Een poos stond de jonge vrouw blijkbaar in tweestrijd toen, over wonnen, stak zij de hand uit; „Kom, wij willen ons gereed maken en naar Brückenau rijden. Nog dit oogenblik. Ik doe wat je van mij verlangt. Ik zal met Adolf spreken," 4. De begrooting voor het Grond bedrijf veor den dienst i92ö, als volgt Ontvangsten. Opbrengst verkoop bouwgrond f 5300, id«m huur tuingrond f310, kapitaal- versirekking door de gemeente f33.000, overschrijving van den gewonen dienst f 2000. Uitgaven. Bureaubehoeften f60, kosten van ket eventueel uit de huur nemen van per- ceelen tuingrond, memorie kosten va* het aangaan van geldleeningen f200, grondbelasting f 50, uitkeering aan de gemeente wegens rente van kapitaal schuld f330<>, overbrengen naar de* kapitaaldienstf('OO.gewone verplichte aflossing f2000, korte* wegens het aanleggen van straten en rioleering f 33.( 00. Totaal van afdeeling I f;,6lO;idem van afdeeling II f35.O00. besluit," riep Ethel vol blijdschap. „Nu zal alles weer goed worden." Adèle legde beids handen op de schouders van het jonge meisje, hield de slanke gestalte een eindje van zich af en keek naar het zacht-blozende gelaat in een plotseling opkomende gedachte. Zij wilde een woord zeggen, een vraag doen maar ze hield beide op de lippen terug. Een zacht lachen gleed ever de smartelijk vertrokken lippen. „Kom," was alles wat zij zei. Zij ging naar de deur. Ethel hield haar tegen. „Als de vrijheer je verhinderde heen te gaan Het zou verschrikkelijk zijn nog eens zoo'n ha'elijk, brutaal optreden te moeten doormaken. Is het niet beter, dat jij voorloopig hier blijft. Ik rijd alleen naa' Brückenau en keer met graaf Adolf terug. Aan zijn sterke hand verlaat je dan het slot." „Ga en haast je. Ik blijf in jou kamer en sluit me weer op. O, wat smacht ik naar bevrijding van alles, wat in mij gebonden en gekneveld is. Zoo'n bevrijding bestaat voor mij niet." „Geloof er aan. Nog geschieden won deren, groote, heerlijke wonderen..." Om alle opzien in het slot te ver mijden liet Ethel in het dorp een wagen aanspannen. Het was zes uur des avonds, toen zij op weg was naar Brückenau. De jonge knaap, aan wien Ethel zich had toevertrouwd, had gedaan wat hij kon. Reeds vöör zeven uur stond het wagentje op het slothof van Brückenau, (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1