PUROL Gemengd Nieuws. pijen heeft de r'cgeering aan de jubilaressen in dè Ridderzaal te 's-Gravenhage een ontvangst aan geboden. De voorzitter van den Minis terraad, jhr. mr. Ruijs de Beeren- brouck heette de- gasten namens de regeering hartelijk welkom. I Hij noemde deze officieele ont- j vangst een openlijke hulde voor het vele dat de vereeniging in den loop van een eeuw heeft gedaan. Daarna sprak de Commissaris der Koningin in Noord Holland, die meedeelde, dat het Comité dat zich voor deze herdenking gevormd heeft, door giften in staat gesteld is een fonds van omstreeks anderhalve ton bijeen te brengen. Minister van Swaay bracht daarna in herinnering wat de re geering heeft gedaan om het werk der maatschappijen te be vorderen en deelde mee dat eerstdaags op de begrooting een som van f 5000 zal worden aan gevraagd voor het verleenen van steun aan hen die pogingen heb ben aangewend om schipbreuke lingen te redden en aan hun na gelaten betrekkingen. Postwissel» voor Duitschland. De Directeur-Generaal der Poste rijen en Telegrafie maakt bekend dat, tengevolge van de invoering van de Reichsmark als wettig be taalmiddel in Duitschland, de be dragen der postwissels, quitanties, der met verekening belaste aan- geteekende stukken en brieven en doosjes met aangegeven waarde, alsmede der verrekenpakketten in het verkeer met Duitschland, voor taan niet meer zullen zijn uitge drukt in papieren marken doch in Reichsmarken. De waarde van een reichmark is gelijk aan die van een billioen papieren marken. De voor de herleiding der be doelde bedragen te bezigen koers is voorloopig vastgesteld op 1 Reichsmark f0.61. Het maximumbedrag voor post wissels, voor quitantiezendingen en voor met verrekening belaste aangeteekende stukken en brieven en doosjes met aangegeven waar de, naar Duitschland wordt ge steld op 800 Reichmark dat voor genoemde zendingen, in de rich ting uit Duitschland op 500 gul den. Pakketten naar en uit Duitsch land kunnen met verrekenbedra- gen van resp. ten hoogste 500 gul den en 800 Reichsmark worden belast. Deze geruchten wonnen steeds polder bij het waterschap niet is veld, zoodat thans de justitie het betrokken, en een bepaling, waar- noodig geoordeeld heeft om een bij op dezen polder een last ge- onderzoek in te stellen. Te dien j legd wordt, door de opneming het lijk alsnog in het reglement dus niet tegen Rijksbelasting op gabruik der wegen. Naar de Crt. verneemt licht het in het voornemen van den Minister van Finacien en van Waterstaat, het ontwerpwegbelastingwet, zoo als dat is samengesteld door de commissie-Everts, in zijn geheel als wetsontwerp in te dienen bij de Tweede Kamer. Dit ontwerp voorziet in het hef fen van een belasting van alle motorrijtuigen welke den openba ren weg berijden met invoering van driemaandskaarten. De be lasting bedraagt over een vol jaar voor motorfietsen bij een gewicht van 60 KG. f 10. tot 120 K.G. f25; daarboven f40. Voor drie en vierwielige personenauto's bij vervoer gewicht beneden 1000 K.G. f60; en daarboven f6 per 100 K.G. Voor vrachtauto's bij eigen gewicht van 100 K.G. f60; en f6 voor iedere 100 K.G. eigen gewicht daarboven. Dit alles geldt voor luchtbanden. Voor cushionbanden wordt de be lasting 50 pet. voor massieve of ijzeren banden 100 pet. hooger. Ook voor autobussen wordt de belasting met 100 pet. verhoogd. Rijwielen blijven vrij. Van de opbrengst zou de helft worden besteed voor wegverbe- teringde helft voor bijdragen aan wegbeheerders, in verhouding tot het motorverkeer. Verhooging tabaksaccijns. De minister van financien deelt mede dat het in zijn voornemen ligt de wet tot verhooging van den accijns op rook en pruimta bak, snuif en op sigaretten indien het desbetreffende ontwerp tijdig tot wet wordt verhevenin wer king te doen treden op 1 Janua ri 1925. Op dien datum gaat dan de termijn van 3 maanden in gedu rende welke de winkeliers en grossiers, de bij hen bij het in werking treden der verhooging voorhanden zijnde voorraden zon der navorderingen kunnen uit ver- koopen. Verontreiniging door afral water Het Koninkl. Nederl. Landbouw Comité heeft aan de Tweede Ka mer een adres gezonden, waarin wordt aangedrongen het wetsont werp tot wijziging en aanvulling der Hinderwet 1909, waar het geld de bestrijding van waterverontrei niging door afval van fabrieken, niet aan te nemen. Het comiié con stateert met grooten nadruk, dat de landbouw geen prijs stelt op bij zondere bescherming tegen de ver ontreiniging van het openbare wa ter, omdat daardoor veel grootere belangen worden geschaad dan gediend. De luchtvaart naar Iadië. De vliegeniers schieten goed op en zetten de reis tot heden met succes voort. Ze hebben gisteren Bangkok reeds bereikt, terwijl de bemanning, zoo goed als de ma chine, zich in uitstekende conditie houdt, AXEL, 18 November 1*14. In de heden gehouden raads zitting, werd een adres van de bewoners van Magrette en Vaart- wijk om aansluiting aan het gas- buizennet aangehouden tot een volgende vergadering. Tot keurmeesters en arbiter voor de aanst. jaarmarkt werden benoemd de heeren C. Steyaert, D. F. Dieleman en M. de Regt Lz. Herbenoemd werd tot lid van het Burg. Armbestuur dhr. I. Brakman, en tot lid van de Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs dhr. J. M. Baert. Eveneens werden herbenoemd als leden der Commissie tot we ring van schoolverzuim de heeren D. A. van Houte, A. E. C- Kruijsse, J. L. J. Maris, A. Esselbrugge, A. van 't Hoff, A. J. Hol, P. Koole, P. de Kort en C. Kesbeke. De Instructie voor den Gem. Opzichter werd aangevuld met de bepalingen, dat deze zich moest onderwerpen aan geneeskundig onderzoek en ook verplicht was den ambtseed af te leggen. Benoemd werd de heer P. C. Filius van Wissekerke met 6 stemmende heer H. van der Stelt te Nieuwendijk kreeg 5 stemmen. De aanbeveling was aldus op gemaakt, no. 1 H. van der Stelt, 2 F. E. Matthijsen, Tilburg en 3 P. C. Filius. Aangaande een adres van de bewoners van de Sassing om meer straatverlichting werd meegedeeld dat daartoe maatregelen waren getroffen en in verband daarmede het salaris van den lantaarnop steker P. Deij verhoogd van f60 op f 110. Aan J. Willemsen werd toege staan om 170 Ms bouwgrond te koopen, zijnde perceel 56 van het bouwplan. Een verzoek va* de Kath. Mid delbare Handelschool om meer subsidie werd afgewezen. Ingesteld werd een gemeente lijk grondbedrijf met afzonder lijke verordening en begrootihg. Vastgesteld werden de volgende begrootingen a. Gasbedrijf afd. 1 op f54.388.78 afd. 11 kapitaaldienst op f 4985. b. Vleeschkeuringsbedrijf f 4240 c. Burg. Armbestuur op 9773,64. Aan den hèer P. van Vessem werd op verzoek wegens ver ge vorderden leeftijd eervol ontslag verleend als ontvanger-griffier onder dankbetuiging voor de be wezen diensten. Medegedeeld werd door den Voorzitter dat inzake het ontslag aan P. Deij de Directeur der gas fabriek onschuldig was, in zoo ver Deij zou zijn uitgevloekt eveneens was het laster, dat de Directeur zou hebben last ge geven tot het lossen van kolen op Zondag. Aan dhr. Van de Casteel wordt op diens vraag geantwoord, dat de opzichter der Rijks-werken heeft toegezegd, dat voor behoor lijke afwatering zal gezorgd wor den aan de Kanaalkade. Voorts deelt de Voorz. mede, dat waarschijnlijk ook heden over Scht dagen zal worden vergaderd, ten einde een beslissing te nemen aangaande de electrificatie der gemeente en omtrent de uitbrei ding der gasleiding tot Neuzen. Ten overstaan van notaris Van der Moer te Ter Neuzen, werd de vorige week in het café van de wed. Platteeuw te Zaam- slag, bij herveiling, ten verzoeke van de weduwe en erven W. Galle, in het openbaar verkochtEen woonhuis met toebehooren, tuin en schuur, gelegen aan de Veer- straat, samen groot 3 aren 91 centiaren, voor f 4700. Kooper was de heer J. den Hamer te Axel (Kijkuit.) Met ingang van 26 Novem ber a.s. is verplaatst de Rijks veldwachter F. de Bilde van Clinge naar Kwadendamme. Aan 't Brusselsch Laatste Nieuws" wordt uit Koewacht ge meld. In onze grensgemeente woont mevr. Eli D., die als rijke vrouw bekend staat. Zij bewoont alleen een huis dicht bij de kerk. Dins dagnacht was de vrouw om 2 uur te bed toen zij aan haar deur een verdacht gerucht hoorde. De vrouw kwam beneden en plaatste zich met een revolver in de gang van het huis. Opeens bemerkte zij dat dieven bezig waren een grooten ijzeren koevoet tusschen te deur te plaatsen om deze te openen. Zij dreigde de inbrekers, ten getale van drie, neer te schie ten, waarop de kerels de vlucht namen over de Nederlandsche grens. Benoemd tot adjunct com mies de kantoorbediende le klasse A. A. A. de Cock van het post en telegraafkantoor te Hulst. De Ned. Herv. kerk te IJzendijke, een baksteenen ge bouw met sluiting door drie zij den van den achthoek aan beide eindenmet een spits-toeloopend achtkant dak met achtkanten houten toren en péérvormige spits, zal gerestaureerd worden. In overleg met de Commissie voor 's Rijks Monumentenzorg, welke de kerk ter plaatse in oogenschouw heeft genomen, is reeds een uitgebreid onderzoek ingesteid naar de herstellings kosten. Gebleken is, dat van de dak bedekking de leien zijn verteerd en het houten dakbeschot geheel verrot, waardoor de leien niet meer te bevestigen en houdbaar zijn, zoodat de geheele bedek king hernieuwd dient te worden. Ook een aantal houten hoofdstij len van den toren zijn geheel weggerot, waardoor verbindingen zijn verbroken en de toren reeds iets scheef is komen te staan en gevaar begint op te leveren. De herstellingskosten worden geraamd op ruim 14.000 gld. Men hoopt op steun van het Rijk, de Provincie en de Alg. Synode der Ned. Herv. kerk. einde werd opgegraven. De heer J.J. Versluis, secre taris en gemeente-ontvanger van Retranchement, heeft tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag voor de beide betrekkingen aange vraagd. De heer Versluis heeft 40 jaren deze betrekkingen ver vuld. Door de Arrond Rechtbank te Middelburg is failliet verklaard W. Meijer, koopman te Hoek. Rechter-commissaris Mr. J. W. Zijlstra, curator Mr. J. J. Heijse. Op de voordracht ter ver vulling van de betrekking van hoofd der openbare lagere school in de gemeente Overslag zijn ge plaatst de heeren G. A. Bod- daert, onderwijzer te Koewacht R. J. Waelput, onderwijzer te Wagenberg.; en H. F. de Meijer, onderwijzer te Sas van Gent. De Watcrstaatsbegrooting Blijkens het voorloopig verslag der waterstaatsbegrooting werd waardeering uitgesproken voor de krachtige wijze waarop de ver betering en uitbreiding van de havens te Ter Neuzen werd ter hand genomen. Er werd echter op gewezen, dat bij deze havens ruime terreinen voor opslagplaat sen aanwezig dienen te zijn en daarom drong men er op aan dat vooral hieraan aandacht worde geschonken. Sommige leden, die herinner den aan de uitspraak van den Minister in de Eerste Kamer, dat er nog zooveel kanaalplannen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn, kon den een gevoel van teleurstelling niet onderdrukken, nu zij bemerk ten, dat op deze begrooting geen enkele post is uitgetrokken ter voorbereiding van deze plannen, die een uitkomst zouden zijn voor die streek. Zij wezen er op, dat thans alle vervoer is gericht naar België, zooals b.v. van de suikerbieten die naar de Belgische fabrieken worden vervoerd, het geen allerminst in 's lands be lang is. Hiertegen zal echter weinig te doen zijn, zoolang men in België veel goedkooper con necties kan vinden. Daarom zou het in hooge mate gewenscht zijn, Zeeuwsch-Vlaanderen door een net van kanalen in verbinding te brengen met het overig deel van ons land. Deze leden meenden te weten, dat de Minister had toegezegd het graven van een kanaal van Sluis naar Breskens te zullen bevorderen. Zij be toogden daartegenover de wen- schelijkheid van een kanaal Hulst AxelSluiskilPhilippineSluis, dat zij doelmatiger achtten dan een kanaal van Sluis naar Bres kens. den polder kan werken of dien kan binden wanneer de wijzi ging tot stand gekomen is, zal in een afzonderlijke overeenkomst hét suatiegeld door den Beukels- polder aan het waterschap te be talen, moeten worden vastgelegd, zulks onder goedkeuring van Ged. Staten. Jacht wilde ganzen. Het voornemen bestaat, in het komende seizoen slechts bij hooge uitzondering machtiging, als be doeld in art. 60 der Jachtwet 1923, tot het schieten van wilde ganzen te verleenen. ïngazonden Madedeelingen. V«op allen die sukkelen met moeilijken en onregelmatiger! stoel gang zijn M(jnhardt'»Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. Gisteren is te Middelburg een man, die voor een auto wilde uitwijken door den electr. tram gegrepen en overreden. Met be hulp van werktuigen kon bij van onder de machine gehaald worden. Hij was onmiddellijk dood. Het was een ongeveer 60-jarig persoon, wiens identie- teit niet vastgesteld kon worden. Te Den Helder is brand ontstaan in een kanonneerboot, die dienst deed voor berging van arrestanten. Opzet schijnt hierby niet uitgesloten. Een paar weken geleden werd Oostburg in opschudding gebracht door het feit, dat zekere M. zich door een revolverschot om het leven had gebracht. Daar bekend was, dat man en vrouw in geen gelukkige verhouding tot elkaar stonden, werden al spoe dig geruchten verspreid, dat hier meer aan opzet, dan wel aan een ongeluk gedacht moet worden. Voorstellen Pror. Staten van Zeeland. Ged. Staten deelen Prov. Sta ten mede, dat de vergadering van afgevaardigden ;van het water schap voor de afwatering van de polders te Bfervliet eenige wijzi gingen in het bijzonder regle ment op het beheer heeft aan genomen, in verband met de toetreding van den Elisabeth- polder tot genoemd waterschap In verband met het besluit tot de oprichting eener electrische be malingsinstallatie, daar de afwa tering van de polders te Bier vliet, de Elisabethpolder en den Beukelspolder, door de sluis van den Elisabethpolder niet meer voldeed. De Beukelspolder, eveneens tot toetreding uitgenoodigd, be sloot daartoe niet mede te wer ken, doch een jaarlijksche bijdrage van f 300 aan het waterschap aan te bieden zoodra de nieuwe re geling zou zijn in werking ge treden. Bovengenoemde verga dering had daarom eveneens in een desbetreffende wijziging in het reglement besloten. Ged. Staten stellen voor de wijzigingen betreffende de toe treding van den Elisabethpolder goed te keuren doch meenen dat Verduistering aan dra Raad vaa Arbeid te Hoor». Voor het Gerechtshof te Am sterdam is behandeld de zaak tegen den 43-jarigeD kantoor bediende V., wien is ten laste ge legd dat hij in de jaren 1920 tot en met 1923 als rekenplichtig ambtenaar, gelden, toebehoorende aan den Raad van Arbeid te Hoorn heeft verduisterd. Bekl. bekende gelden verduis terd te hebben. In 1920 werd hij aangesteld door het bestuur van den Raad van Arbeid. Hij moest gelden en administratie aan het bestuur verantwoorden. Hij beheerde verschillende kas sen, o.a. de Raadskas en later de zegelkas en in Juni 1920 de kas der ouderdomsverzekering en in 1923 nog een kas voor on gevallen verzekering. In Maart 1920 is hij begonnen met geld uit één der kassen te nemen. Die kas gebruikte by ook voor zijn privé. Om het te kort in die kas te dekken, baalde hy geld uit een andere kas en hier zuiverde hij het tekort weer aan uit aüdere kassen. Voort durend handelde hij op deze wjize en de geheele administra tie liep zoodoende in 't honderd. Toen tenslotte de verduisteringen uitkwamen, wist bekl. zelt niet meer hoeveel geld hij wel ver duisterd had en toen hij vernam, dat dit een bedrag van 111.969.41 moest zijn, schrok hij hevig. Bekl. was vast overtuigd, dat hij nooit zooveel geld uit de kassen genomen bad en bad steeds gemeend, dat de gelden, die hij opnam, zijn salaris niet overtroffen hebben. Uit het getuigenverhoor bleek, dat, in de boekhouding onzui verheden ontdekt werden. Zoo werd door dan voorzitter een bedrag gevonden, dat aan den verkeerden kant geboekt was. Hierna omstreeks September 1923, vond men in bekl.'» les senaar enkele brieven, waarin o m. door de Rijksverzekering geklaagd werd, dat er te weinig bij dit lichaam gestort was. De ontdekking van dezen biief ging gepaard met het vinden van eenige Broekhujjsloten in bekl. s lessenaar, waardoor het vermoe- die betreffende den Beukelspolder deD werd gewekt, dat bekl. geld moet vervallen, daar de Beukels- D°°dig Gesprongen Handen DOOS 30, 60, 90 Cent BfJ Apoth. en Drogisten. Phorm.Fabr A.Mijnhardt Zeist

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2