PUROL Krielen te koop: een 1ste LandbonwerskDechl een flinke DIENSTBODE Thermo's Flesschen nieuwe gezaagde Houtwaren J. C. VINK, Gemeiigd Nieuws. Buitenland. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Advertentiën. D. F. fiOOSSENS, I - 2 Goud Wyandotte. 4-0 Wit GEVRAAGD Gevraagd Prijs per ïlesch 95 cent. HET WARENHUIS Openbare Verkooping. op Zaterdag 1 November 1924, Een groote partij Steeds voorhanden die een strafbaar feit onderzoch ten, heeft beleedigd. Eisch 15 gld. boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. Rechtsingang met gevangen houding is verleend tegen J. Th., 29 jaarvlasser te Axel, gedeti neerd te Middelburg, ter zake van het koopen van bosjes vlas van jongens. Op den Geldropschen weg nabij Eindhoven zijn twee auto bussen met elkaar in botsing gekomen doordat de rook van de passeerende stoomtram het uitzicht der chauffeurs bemoei lijkte. De bussen vervoerden 15 en 21 passagiers, die er, zon der ongelukken op eenige schram men na, met den schrik afkwa men. De voorste gedeelten der auto's alsmede de motoren waren vast ineengeschoven zoodat de materieele schade vrij aanzien lek is. Brand in een kapokfabrlek. Te Amsterdam ontstond brand in de kapok- en veerenfabriek van Gebr. Beters, door een ex plosie. Een 20 tal meisjes waren in het gebouw aan het werk. Zij zochten dadelijk een goed heen komen. Een zevental liepen lichte brandwonden op. Door de warmte die ontstond, ging de automatische sprinklerinrichting werken zoodat toen de brand weer verscheen, de brand reeds zoo goed als gebluscht was. Een straal op de fabriekslei- ding doofde de rest van het vuur. Een hoeveelheid kapok werd verbrand of bedorven. Veelbelovende meisjes. Donderdagavond, aldus de >0. H. Crt.c stoud een dame te wach ten aan de tramhalte in het Klever park te Haarlem. Daar werd zij aangesproken door twee meisjes van ongeveer 17 jaar. Zij zagen er netjes uit, in geen geval was er iets aan haar, dat wantrouwen omtrent haar bedoelingen kon ver wekken. Of mevrouw, alstublieft ook een rijksdaalder kon wisselen. De meisjes moesten met de tram mede en hadden geen klein geld om den eenmanswagen te betalen. »Ik zal eens kijken kinderen*, antwoordde de dame welwillend en haalde haar beursje te voor schijn. Ja, ik kom er hoor, wacht eens, nog eenziezoo, nu zijn jullie geholpen. »Dag mevrouw, denk u vrien delijk*. »Dag kinderen*. Deze verwijderden zich tot op eea korten afstand en stopten het geld weg. Maar plotseling komt een harer bij do dame terug en zegt »0, mevrouw, ziet u eens, u heeft bij vergissing ons een cent iu plaats van een kwartje gege ven*. En werkeljjk, het meisje toonde een cent. De dame, dacht dat zij zich bij het onzekere schijnsel van de lan taarn vergist had en verwisselde het koperen geldstuk voor een kwartje. Misschien heelt zij nog een kleine verontschuldiging geuit maar dit is ons onbekend. Wat wij echter wel weten, is, dat toen de dame thuis gekomen was en haar geld nakeek, zij tot de ontdekking kwam, dat de meis jes haar een chocolade-rijksdaalder met zilverpapier omwikkeld, in de hand hadden gestopt. Te OraDjedorp viel een 2-jarig kind uit de bedstede op den grond, kreeg een hersen schudding en is aan de gevolgen overleden. De voerman G. B. te Bui tenpost (Fr.), die de vorige week, doordat de paarden voor zijn wa gen op hol sloegen, van dea wagen was gevallen en een hersenschud ding had gekregen, is gisteren overleden. Een 24-jarige knecht op een in de haven te Hansweert liggende baggermachine is gisterochtend bjj het uitbrengen van een an- kerboei uit de roeiboot gevallen pn verdronken, Te Hoeven is een 60 jarige man, C. V., des avonds in een sloot geloopen en in de modder gestikt. Bij de Gastelsthe Be«tw#rtel- suikerfabriek is T. v. d. Borgt, uit Gastel, smeerder op die fabriek, met zijn kiel aan een z.g. trans- bordenr blijven hangeD, waardoor hij werd meegetrokken door een nauwe opening. De dood trad onmiddellijk in. In beslag genomen obligaties. Op een bijkantoor, te Rotterdam, van de Nationale verzekering- en herverzekeringmaatschappij waar van de hoofdzetel in Den Haag ge vestigd is, heeft de recherche in beslag genomeD eenige duizenden obligaties der 3y2 proeerit premie- leeniDg van die maatschappij, cor- respondeerende op de trekkingen van de 437ste staatsloterij. Bij hoofdagenten en agenten van deze maatschappij zijn voorts eeni ge van dergelijke obligaties iD be slag genomen. De iu beslagnemingen hebben plaats gehad wegens overtreding van de Loterijwet. Te '8 Gravenhage is in beslag genomen de geheele adminstratie en alle bescheiden, aanwezig op het hoofdkantoor der maatschappij. De emigratie naar Canada. De emigratie Centrale Holland deelt mede Allen, die overwegen in het voorjaar 1925 naar Canada als landbouwer te emigreeren wordt aangeraden zich reeds nu in de Engelsche taal te bekwamen en zich om inlichtingen te wenden tot de Nederlandsche Vereeniging »Landverhuizing*, Bezuidenhout- scheweg 97, D«u Haag, of voor plaatsing tot de Emigratie Cen trale Holland, Anna Paulowua- straat 6, Den Haag. Hoe langer men wacht, hoe meer kaDs man heeft, dat de goede plaatsen bezet zijn. Hoe beter men de Engelsche taal machtig is, hoe hooger het loon. Plaatsen, buiten den land bouw zijn zeer moeilijk te ver schaften. Reiskosten worden door die instellingen niet versohaft of voorgeschoten. Overstrooming in Spanje. Uit Valencia wordt gemeld, dat door hevige stortregens de rivier de Jucar buiten de oevers trad. Het verkeer op de spoorwegen ondervond dientengevolge vertra ging. Groote schade werd aan gericht. Bij Kristiania heeft over een lengte van 1000 meter en een breedte van 400 meter een aard verschuiving plaats gehad, waar bij drie boerenhofsteden, de elec- trische centrale van de stad en de telefooncertrale zijn verwoest. Er zijn 10 menschen bij het ongeluk omgekomen. Gisteren was het 94 jaar geleden, dat het Hollandsche leger van Koning Willem 1 de stad Antwerpen onder vuur nam om het laatste stukje grond te betwisten aan de „Belgische muiters". Op genoemden dag dan van het jaar 1830 slaagden de opstandelingen en de Belgi sche vrijwilligers erin, langs de poorten de Scheldestad binnen te dringen. De Hollanders echter verloren den moed niet en hielden hardnekkig stand in het Zuid kasteel en in het Arsenaal, in de Kloosterstraat gelegen. Zelfs de Franschen, die de opstandelingen kwamen steunen, waren niet in staat de Hollandsche troepen, die onder bevel stonden van generaal Chassé, tot den aftocht te dwingen. Integendeel, ondersteund door de Hollandsche oorlogsschepen, die op de Schelde voor anker lagen, openden zij op de stad 's namid dags te 4 uur een bombardement, dat in de stadsannalen vermeld staat als iets ongekends. Volgens een brief van een Hollandsch kanonnier uit dien tijd zouden er 3 ketels (waarschijniijk zware mortieren) met 250 bommen ge worpen zijn. Eerst 's avonds, rond 11 uur, werd de beschieting gestaakt. In de stad hadden zich ver schrikkelijke tooneelen afgespeeld. Gansche straten waren afgebrand en de bevolking vluchtte naar het platteland. Ongeveer 80 bur gers waren gedood en het aantal gewonden was kolossaal hoog. Volgens de Antwerpsche geschie denisschrijvers werden er per minuut 180 schoten gelost en werd de schade, toegebracht aan woningen, meubelen en andere goederen geschat op ongeveer een half millioen gulden. Een andere schadepost was het door steken van de dijken te Lillo en aan de Citadel, hetgeen de Hol landers deden om hun tocht langs den linkeroever van de Schelde te beveiligen. Afgezien nog van de schade, aan de polderboeren toegebracht, kostte het herstellen van die twee dijken 3 millioen francs. Zooals iedere Hollander verder weet, heeft generaal Chassé ten slotte Antwerpen moeten verlaten, omdat hij verder bloedvergieten totaal nutteloos achtte. Als een Prins werd hij door de Franschen naar Parijs geleid, waar hij op vorstelijke wijze werd gelogeerd in een kasteel. Antwerpen was in 1830 niet Belgisch gezind. Toen de revolutie in andere streken reeds volop woedde, greep er in de Schelde stad nog een prijskamp plaats voor vet vee, hetgeen indertijd zeker werd beschouwd als een algemeene feestelijkheid. De aan zienlijke Antwerpsche familie's zijn lang Oranje-gezind gebleven en voor velen bleef Willem 11 zelfs na de definitieve afscheuring de geliefde Prins, die de aan gewezen Koning der Vereenigde Nederlanden zou zijn geweest. Antwerpen heeft zich ook nooit laten beïnvloeden door het syste matisch gestook der Belgische machthebbers tegen Holland. De Chineesche burgeroorlog geëindigd De gebeurtenissen in China hebben wel een bijster snel ver loop gehad. De Christen-generaal Feng Ju Liang heeft zich gekeerd tegen Wu Pei Fu, zijn chef, die vocht tegen Tsjang Tso Lin en Peking bezet Er is niet ge vochten in de hoofdstad. De andere generaals hebben Wu tegengehouden, zoodat hij niet kon terugkeeren naar Peking en hij is ontslagen en schadeloos gesteld door zijn benoeming tot eerste-commissaris bij een zout winning in Tibet, een aardig eindje van de hoofdstad. De Staatsgreep is dus een feit. Reuter meldt, dat een aantal voorname Chineezen, waaronder een minister, die een einde willen maken aan den oorlog, hun mede werking verleenen aan den Staats greep en een conferentie zullen bijeenroepen. Men wil trachten, China te hereenigen. Het schijnt, dat Tsjang Tso Lin bereid is, daartoe mee te werken. Een communiqué, uitgegeven door zijn hoofdkwartier, zegt althans, dat de oorlog met de Chineesche centrale (Peking) regeering is geëindigd. Van 1 30 September 1924. Sas ran dent. Huwelijks-vol trekking. 23. Gerard de Lange, 25,j., jm. en Gabriella Camilla Gislena Steij- aert, 21 jjd. Geboorten. 4. Iréne Marie, d. van Camillus Begijn en Rachel Pharailde de Beuf, 13. Adriana, d. van Albert Bernardus Vale en Janneke van Dix- hoorn. Willy Franciscus, z. van Augus- tinus de Vos en Alice Celestina Not- schaele. 16. Alice Renée Aline, d, van Alfred Eduardus Stephanus Hamerlinck en Emelie Eduarda Goethals. Adriana, d. van Machiel de Zeeuw en Elizabeth Versluijs. 21. Francois Henri, z. van Leon Edmund Mattheeuws en Maria Mathilda de Smet. Overlijden. 7. Augusta Félicita Goethals (overleden te Sluiskil), l8j, d van Franciscus en Apolonia de Gijsel. 10. Guslaaf Aloïsius de Caluwé (overleden te Sluiskil), 18 j., z. van Theophile en Emma Elisabeth Pauwels. 27. Alaria Louisa Cattoir, 56 jechtg. van Benignus Camillus Puylaert. Al fred Bernardus Inghels, 46 j., echtg. van Anna Pieternella Maria Verbiest. Koewacht Huwelijks-voltrekkin gen. 11. Cornell's de Ruiter, 35 j.,j.m.i en Johanna Lisa de Schepper, 31 j., wed. 24. Cijrillus Camiius van Haelst (van Westdorpe), 31 j., jm. en Maria The resia van Daele, 27 j., jd. Geboorten. 1. Maria Louisa, d. van Alfons de Smet en Bertha de Bouvré. 3. Franciscus Josephus, z. van Alphons de Brouwer en Emelie van Santberghen. 6. Maurice Franciscus, z. van Alphonse Wouters en Elodie Marie Baert. 11. Irma Josephina, d. van Augustus Hip- polijtus Matthijs en Maria Stephanie de Brouwer. 13. Maurice Franciscus Maria, d. van Cerillus Martens en Ida Josephina Gijsel. 17. Hilda Maria Josephina, d, van Pieter Johannes Lemsen en Philomena Maria de Pau. 18. Aloijsius Franciscus, z. van René Caesar Hamerlinck en Margareta Pau lina Gijsel. Robert August, z. van Prudent Casimir Matthijs en Bertha Maria van Overloop. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 11,—a f 17,—Rogge f 11,a 13,Wintergerst f 14, a f 15,Zomergerst f 15,— a f 16,—. Haver f 10,a f 12,—. Erwten f 19,— a f21,50. Duiven boonen f 14,— a f 15,—. Bruine- boonen f 23,— a f 24,—. Lijn zaad f21,a f23,Groen Vlas f 10,a f 13,Gebookt Vlas f 15,— a f 18,—. Gezwingeld Vlas f 1,50 a f 1,70. Aardappels f5,25 a f5,75. Stroo f 13,— a f 15,Boter f2,25 a f2,35. Eieren f 0,10 a f 0,11 HULST. 27 Oct. Graanmarkt. Aanvoer gering. Tarwe f 15, Rogge f 13,—. Gerst f 15,50. Haver f Erwten f21,—. Bruine Boonen f25,—. ROTTERDAM. Graanmarkt. Tarwe f 10—17. Rogge f 12,50 14.Gerst,Chevalier f 14,75 —15,50. Haver f 11 13,25. Erwten f 1520. Bruine boo nen f 28—30. ROTTERDAM. 27 Oct. Vee markt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd: 112 vette runderen, 183 vette- en graskal veren, 1324 varkens, 2186 schapen en lammeren. Prijzen voor vette koeien le kw. 1.17—1.25, 3e kw. 0.95— 0.85; kalveren le kw. 1.70 1.90, 3e kw. 1.10—0.95 schapen le kw. 0.850.95; varkens le kw. 0.93—0.96, licht soort 0.73 —0.76. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoonvan blauw 2220 St., prijzen 1.85—3.25, van Groningsch 5000 st., prijzen 1.80—2.20, van Hollandsch geel 4950 St., prijzen 1.85—2.25. Lijnzaadvoer 23—25, zaai 27-29. Mosterdzaadbruin 68—70, geel 30—34, blauw maanzaad 4850, koolzaad 2527, karwij- zaad 40—44, kanariezaad 26—27. AardappelenZeeuwsche blau we en bonte 5.25—6, poters 1.75 —2.60, Zeeuwsche Eigenheimers 44.50, blauwe id. 44.50, Bravo's 5.50—6.25. Red Star 4— 4.40. Eieren 1113. "Wisselkoersen. Brussel 12,25. Parijs 13,277s- Londen 11,44s/*. New-York 2,54. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat met 1 No vember a.s. aan de Openbare School alhier zal aanvangen de avondcursus voor hsn die reeds de lagers school hebben veriatan. Zij, die aan dien cursus wanschsn deel te nemen, kunnen zich daartoe tot en met 29 October 1924 aanmelden bij het hoofd der school alhier. Axel, 20 October 1924. Burgemeester en Wethouders vnd., BLOK. De Secretaris, MARIS, Toepassing art. 6 der Algemeene Politie-Verordening der gemeente Axel. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen eigenaars van gebou wen in herinnering het bepaalde in artikel 6 der Algemeene Politie-Ver ordening. wat betreft de huisnumme ring der pereeelan (lat het huisnummer en de letter, welke veor de eerste maal van ge meentewege aan die perceeleu zijn aangebracht, door de zorg van die eigenaars van die gebouwen steeds behoorlijk zichtbaar en ten hunne kosten worden onderhouden. Bij nalatigheid van deie bepaling zal bij het constateeren van deze over treding eene vervolging worden in gesteld. Axel, den 20 October 1924. Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Op Donderdag 30 October hoopt onze Vriend Kanaalkade A 82, Axel, zijn 60sten geboortedag te herdenken. Dat hij nog lang mag leven, is de wensch van Zijne Vrienden en mede-Arbeiders, van De Ruijter fy Co. Te bevragen bij Notaris DREGMANS. met 1 November bij J. DE REGT, AXEL, Q 40. in een klein gezin te HULST (Geref. of Prof.) Adres: C. BOGAERT-Brassel, Boekh., Hulst. houden Uw drinken 24 uur warm of koud. Deurwaarder Aug. C. M. Poppe te Hulst, zal ten verzoeke van G. H. VAN AKEN, koopman te Rotterdam, in het openbaar ver- koopen, des namiddags te 2 uur, aan het erf van Dhr. J. Heinsdijk te Axel (Station): als: Planken, Latten, Dee- len, Stijlen, Schroten, Bad- dings en hetgeen verder ten verkoop zal worden aange boden. Boekhandej, Gesprongen Handen DOOS 30, 60,90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten. Pharm.Fabr A.Mijnhardt Zeist

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 3