Binnenland. Maar wil de gemeente de mu ziek liever niet, zoo vervolgt spr., welnu dan is Axel maar zonder. Wat de liefhebberij be treft, die blijkt genoeg, als er concert is, dan is de markt stampvol en voorzeker zou het een gemis zijn, als we die con certen niet hadden. Maar wil de Raad de subsidie schrappen, mij is het goed, het geeft mij niets en ik zal er ook geen woord meer over spreken. Ik heb moeite genoeg met de muziek en zou van een grooten last af zijn, als er geen muziek was Of denkt u dat het aangenaam is, ieder jaar en telkens, als de begrooting er is, te hooren afkammen op die post en daarvoor op te moe ten komen Dhr. J, de Feijter merkt op, dat als dhr. Kruijsse wijst op den grooten toeloop naar de Markt, dan is het toch treurig, dat de menschen uit eigen initiatief niet wat meer voor de muziek over hebben en dat op de gemeente schuiven. De buitenmenschen hebben er toch zooveel niet aan en als de muziek nu zonder die subsidie weg mocht gaan, dan mocht toch de burgerij haar in stand houden. Spr. verlangt niet om de muziek weg te hebben, want hij is er zelf een voorstan- tier van, maar hij wil alleen con- stateeren, dat er te weinig con tribuanten zijn. Dhr. Kruijsse Dat is ook zoo, maar het is toch ook onplezierig dat alle jaren te moeten hooren. Doek de muziek maar op voor mijn part. Als het zoo gaat, dan bedank ik lieverik heb er moeite genoeg voor gedaan. Dhr. Dieleman zegt, dat het hem spijt, dat dhr. Kruysse wat warm loopt... Dhr. KruijsseNeen, ik loop niet warm, maar ik wed, dat je zelf nog geen lid ben van de muziek. Dhr. Dieleman hoort, dat er veel belangstelling voor de mu ziek is en vindt het dan ook jammer, dat er niet meer contri butie in komt. Hij weet, dat er concerten gegeven worden maar zal er niet over spreken, dat er ook nog nu en dan andere ge zelschappen moeten komen om concert te geven. En dan wenscht hij toch op te merken, dat toch ieder lid het recht heeft om zijn bemerkingen te zeggen over de posten der begrooting. Spr. is van meening, dat die subsidie te hoog is in vergelijking met an dere subsidies en hij zou het "billijk vinden, dat degenen, die ervan profiteeren er ook voor be talen. Dhr. 't Qilde acht de houding van dhr. Dieleman klein om altijd op „Concordia" te zitten. Hij herinnert zich, dat dhr. Dieleman ook nog eens gezegd heeft, dat ze minderwaardige liedjes ge speeld had en toen had hij het Wilhelmus gehoord. Dhr. DielemanNu gaat het toch te ver; nu wil men mij zelfs belachelijk maken. Ik heb dat gezegd, mijnheer de Voorzitter, en het gebeurde in een verkiezings periode, maar het was niet Wil helmus, dat gespeeld werd, maar een ander lied, dat spr. hier niet noemen zal. Hij stelt voor om de subsidie van Concordia te halveeren. De Voorz. zegt niet te weten wat hier voor zijn tijd gebeurd is, maar vraagt of het voorstel gesteund wordt. Dhr. Kruijsse steunt dat voor stel met dhr. J, de Feijler. Dhr. P. de Feijter vindt het raadselachtig, dat nu ook dhr. Kruijsse, als voorz. van Concor dia zoo'n voorstel steunt. Dhr. KruijsseJa, ik wil, dat de Raad hier uitspraak doet over Concordia. Het voorstel wordt verworpen met 7 tegen 2 stemmen. Vóór stemmen alleen de h. h. Diele man en J. de Feijter. Dhr. 't Qilde heeft gehoord, dat er een misverstand heerscht aangaande een gummipak, dat de gemeente-werklieden zouden krij gen. Is dat vergeten door den gemeente-opzichter of door den secretaris De Voorz.Er is hier wel eens gezegd, dat ik hard ben tegenover die menschen, maar ik moet toch weer zeggenlaat ze bij mij komen, als er iets niet in orde is. Dhr. Oggel gezegd, dat ze krijgen Dhr. 't Qilde den geleden. De Secretaris Wanneer is er een gummipak Een paar maan- zegt, dat ,hij er eerst Zaterdagjl kennis vankreeg. De Voorz.: Heeren, ze zijn aan 't verkeerd adres geweest. Er wordt niet verder over ge sproken ze moeten bij mij komen. Dhr. 't Gilde Die post voor molestverzekering, kan die niet vervallen De Voorz. Neen, dat is een verbinding voor 5 jaar. Dhr. Kruijsse merkt op, dat de premie ook maar eenmaal voor die 5 jaar geïnd wordt; Daar niemand nog het woord over de begrooting vraagt, wordt deze z. h. s. aangenomen op een bedrag van f 183.310,30. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. tot heden nog geen ant woord hebben ontvangen van de Commissarissen der P. Z. E. M. en dus die zaak nog afgewacht wordt. En wat betreft het plaatsen van meer urinoirs, deelt hij mede, dat er geen geschikte plaatsen zijn om die te plaatsenalleen misschien aan de sloot bij de tramhalte. Ingezonden Mededeelingen. ïraiis verkrijgbaar OniTraajf. Dhr. Oggel heeft gehoord, dat Zondag de gasfitter Deij door den directeur weggejaagd en vreeselijk uitgevloekt is. Hij zou hier gaarne uitgesproken zien door den Raad, dat er in geen geval tegen per soneel gevloekt mag worden. We hebben een verordening, die het vloeken strafbaar stelt en dus kunnen we niet toestaan, Jat door ambtenaren of personeel in gemeentedienst gevloekt wordt. In de tweede plaats moesten er Zondag kolen gelost worden en zou spr. last willen geven, dat dergelijk werk op Zondag niet gebeurd. Dat bij verstopping van buizen deze schoongemaakt worden op Zondag kan noodig zijn maar kolenlossen niet. Met Van Cruijningen is het ook met vloeken gepaard gegaan zegt spr., en hij vindt dat dingen, die niet plaats mogen hebben. De Voorz. zegt, dat het hem spijt, dat dit feit hier ter sprake komt. Hij weet er ook iets van en zou gaarne zien, dat dit eerst door de gascommissie onderzocht was, alvorens we een oordeel uitspreken. Het staat m. i. nog niet vast of de directeur gevloekt heeft. Hij gelooft ook niet, dat het wenschelijk is, dat daar hier ureer van gezegd wordt. Dhr. Oggel wil ook niet op het onderzoek vooruit loopen, maar wil hier alleen uitspreken, dat het afkeuring verdient om te vloeken en 's Zondags kolen te doen lossen. De Voorz.Natuurlijk, dat keurt niemand goed. Dhr. 't Qilde wil er ook wel wat van zeggen. De Voorz.Laat ons liever er nu nog niet over praten maar eerst een onderzoek instellen. Dhr. 't GildeIk vind het toch teekenend, dat de directeur 's Zondags zóó met zijn personeel omspringt. Spr. heeft overigens respect voor zijn technische kennis. De Voorz.U gaat uit van de meening, dat de feiten zoo zijn, zooals u gehoord hebt. Maar niemand van ons weet op dit oogenblik hoe en wat er gebeurd is. Dhr. J. de Feijter vraagt of dhr. Oggel ook den directeur gehoord heeft Dhr. OggelIn dit geval niet, maar hij vindt het onbehoorlijk, dat er door gemeente-personeel gevloekt wordt, k Dhr. 't Gilde vindt het ver schrikkelijk, dat de fitter, die huisvader is, er de dupe van is en broodeloos wordt. De Voorz. sluit het debat hier over. Het onderzoek zal uitmaken, wie straf verdient. Dhr. 't Gilde merkt op, dat bij Maring eerst een gasmotor is ge plaatst, doch nu gedraaid wordt met ruwe olie, dat veel last en staak veroorzaakt voor de buren. Is de Hinderwet daar niet geldig De Voorz.Die zaak is zoo helder als glas. Als iemand zijn bedrijf veranderen wil, moet daar voor vergunning gevraagd wor den. Zijn er dus geen goede bewijzen voorhanden, dan wordt de zaak stop gezet. Dhr. Van de Casteel herinnert nog eens aan den last, die de bewoners aan de Brug hebben van het water en dat de weg naar het Plaatje zoo onder het gras ligt. De Voorz. zegt dat bij veel regenval men overal last van 't water heeft en naar den weg op de Kanaalkade zal hij laten kijken. Dhr Dieleman zou liever om 9 uur begonnen zijn met de ver gadering. Het is nu bijna 1 uur, en het wordt te laat op den mid dag eer men klaar is. De Voorz. zal, indien de hee ren dat willen, daar rekening mee houden. Dhr. P. de Feijter, had gaarne, dat tegen het peeënvervoer de zijberm van den Graafjansdijk wat schoongemaakt werd en ook het Spuipadje. De Voorz. zegt, dat hij twee weken geleden nog heeft opge dragen om het Spuipadje na te zien indien het niet goed ligt, ligt dat aan de menschen zelve. Dhr. P. de Feijter meent, dat er te laat mee begonnen wordt. Dhr. Dieleman zegt ook dat de Graafjansdijk onberijdbaar is voor wielrijders. De Voorz. zegt verbetering toe. Daar niemand verder het woord verlangt, wordt de vergadering met dankgebed gesloten. AXEL, 24 October 1924. De snelheid van zaken doen heeft hare eischen en evenals op de werkplaatsen in de industrie, zelfs ook in middelmatige be drijven, handenarbeid wordt ver vangen door machinale kracht, zoo wordt ook op het kantoor meer en meer gezocht naar vlug ger en eenvoudiger werk. De schrijfmachine en de stenografie zijn hulpmiddelen, die daarbij uitstekende diensten bewijzen. Vandaar dat ook hier getracht wordt voldoende deelnemers te krijgen voor het volgen van een cursus in machineschrijven en stenografie. De Koninklijk erkende Pitmanschool geeft door het ge- heele land cursussen en is ook in onze provincie geen onbekende meer. Te Terneuzen wordt de cursus gevolgd door een 20-tal leerlingen, welnu ook hier ge- looven we, dat een voldoend aantal personen zal gevonden worden om van die lessen te profiteeren. We verwijzen daar toe naar de advertentie in dit nummer. De salarissen tan het r||ks- parsoneel. Het Kon. besluit, bevattende de salarisregeling voor de Rijksamb tenaren is tot stand gekomen. Het Ned. Corr. bureau verneemt dat de regeering daarbij zoover haar mogelijk was aan de geopperde bezwaren is tegemoet gekomen. Zoo staat thans vast, dat geen gehuwde ambtenaar in 1925 een lager salaris zal ontvangen dan hij sinds 1 October genoot. Ook is de kindertoeslag nog eenigszins verhoogd. In parlemen tairen kring verluidt, dat hiermede de regeering haar laatste woord iieeft gesproken en dat van verdere wijziging geen sprake kan zijn. Het Fransck op do lagere Scholen. Na de afschaffing van het Fransch op de lagere school zijn er in vele plaatsen vereenigingen opgericht, die- cursussen in het leven hebben geroepen om de leerlingen der lagere scholen buiten de gewone schooluren gelegenheid te geven Fransch te leeren. Deze cursussen namen een hoogen vlucht. Het aantal deelnemers neemt overal sterk toe, zoodat wel vaststaat dat zeer vele ouders onderricht in het Fransch voor hun kinderen wen- schen. Teneinde een goed overzicht te krijgen van den omvang van die cursussen, om daarna een gemeenschappelijke actie te kun nen beginnen tot wetswijziging, opdat het opnemen van het Fransch in het leerplan der lagere scholen weer mogelijk wordt, wil de Haarlemsche Vereeniging voor Onderricht in het Fransch andere vereenigingen uitnoodigen tot ge meenschappelijk overleg. Aan de besturen van deze ver- eenigingen wordt verzocht, zich op te geven aan het secretariaat van de vereeniging p/a den heer J- C. Peereboom, Groote Houtstr. 93, Haarlem. Voor het beroep naar de Geref. kerk alhier, is door ds. Den Boeft van Kruiningen bedankt. Dinsdag is den Officier van Justitie J. Th., 29 jaar, vlasser, wonende te Axel, verdacht van heling van door diefstal verkregen vlas, gepleegd te Axel in Oct. j.l Verdachte is naar verhoor door den-rechtercommissaris overge bracht naar het Huis van Bewa ring. De kantonrechter te Middel burg veroordeelde H. P. W. te Axel tot 20 gld. boete of 20 dagen hechtwegens overtreding der motor- en rijwielwet. Bij Kon. Besluit is benoemd tot burgemeester van Aardenburg Th. M. Overmaat. De benoemde, die thans te Oost burg woont, is R. Kath., en werd als hoofd eener school te IJzen- dijke op wachtgeld gesteld. Tot 1 Sept. j.l. was hij verbonden aan de Rijksnormaallessen te Vlissin- gen en te Oostburg. De duivenhouder W. C. te Sluis kwam Woensdagmorgen tot de minder aangename ontdekking, dat men in den afgeloopen nacht zijn duivenhok had opengebroken en al zijn reisduiven 12 in getal, had gestolen. De marechaussee, stelt een onderzoek in. „M. Crt." Het zilveren feest der Ëersta Coöperatieve Beetwortel suikerfabriek te Sas van Gent. Als deze courant onder de oogen onzer lezers komt, zal het verslag van dit feest weinig meer kunnen bevatten, wat nog niet gehoord I of gelezen is. Want niet alleen dat verschillende bladen door vroegere uitgave reeds de feiten mededeelden, maar ook het deel nemen van zoo'n duizend bezoe kers aan dit feest, die 's avonds en de volgende dagen in hunnen familiekring en bij vrienden met voldoening de bijzonderheden van de welgeslaagde onderneming vertelden, is oorzaak, dat wij slechts kunnen herhalen, wat daar gebeurd is. En toch doen we dat met ge- genoegen. We schreven reeds van een onderneming, maar lezer, ge kunt zeker zijn, dat het op touw zetten van zoo'n grootsch en massaal feest, dien naam ver dient. En hulde dan den mannen, aan wien het welslagen is te danken, maar niet minder bren gen we ons compliment aan het bestuur, dat tot deze onderneming het besluit nam. We mogen gerust zeggen, dat onze tijdge- nooten nimmer getuige waren van een gastmaal, bereid voor ruim duizend personen en bevattende eenige gangen van de kostelijkste spijzen, als schildpadsoep, zee banket, wild- en rundergebraad, gevolgd door een dessert en ge sausd door het heerlijkste druiven nat, dat on§ het Zuiden kan bieden. Och, het menu was dat van een gewoon feestmaal, maar we leg gen er den nadruk op, om dat het de verwachting over trof, waar een zoo groot aantal monden moest gevuld worden. Want van alle kanten was men gekomen en velen hadden een groote reis achter den rug en ook voor den boeg, zoodat de eischen der maag waren te billijken. Maar, zooals gezegd, er werd aan die eischen voldaan. En nu moge de maaltijd voor de jubileerende en vele uit autoriteit genoodigde gas- sten geen hoofdzaak zijn, vast staat toch, dat het een voornaam nummer van het programma is en een teleurstellende tafel veel af doet aan feesten als deze. En nu we aan het vooruitloopen zijn op de feiten van Dinsdag, kun nen we gerust zeggen, dat als het getal sprekers niet beperkt was geweest, er zeker een redenaar zou geweest zijn, die in dankbare woorden zou uitgedrukt hebben de royale opvatting, die het be stuur van dit feest heeft gehad. Het was een voorbeeld van waar deering van het Bestuur tegenover de aandeelhouders om deze allen zonder uitzondering, te schenken een fraai gedenkboek van „hun" fabriek, deze allen uit te noodigen tot bijwoning van de viering van „ook hun" feest en bovendien de gelegenheid te geven vrouw, zoon of dochter mede te brengen en dat op zoo'n wijze, dat er geen bezwaar tegen kan zijn. Hoeveel besturen van lichamen zijn daar niet, die bij een lustrum hun aan deelhouders hierop wijzen per cir culaire, liefst nog met verzoek om een gift voor de kosten der vie ring en dan in bestuurskring een luculles-maal aanleggen, waaraan slechts enkele genoodigden aan zitten. Hier geen sprake vanAllen aanwezig en zonder bijdrage, verwelkomd in hartelijke bewoor ding en met een van vreugde stralend oog. O, we gelooven, dat indien mogelijk, baron Collot allen wel de hand had willen drukken, toen hij daar in geest drift zijn gevoelige rede uitsprak. Men zag het hem aan, dat hij dankbaar was voor zooveel war me belangstelling. Want het feest was ook een zilveren feest voor den Voorzitter Met hem waren daarover velen verblijd, getuigen de hartelijke gelukwenschen, die tot hem wer den gericht. En waar de kroon der grijs heid hem siert, was het toch zeer goed mogelijk geweest, dat hij was verstoken geweest van de gelukkige uren die hij thans door maakte. Met de conclusie, dat het is geweest een in alle deelen ge slaagd feest besluiten we onze indrukken en gaan we over tot een meer geregelde vermelding van de feiten. Het was reeds eenige dagen te voren aangekondigd, dat de Coö peratie met groote plannen be zield was We wezen reeds op het gedenkboekje, dat den uit voerders eer aandoet. Het moet den secretaris wel maanden bezig; gehouden hebben om dat alles uit te vorschen en voorzeker zijn de foto's, die het werkje verluch ten, goed gesiaagd. Een tweede bijzonderheid was, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche tram de gasten, die zu'ks wenschten, gratis naar Sas bracht en terug voerde Vooral voor degenen, die van over de Schelde kwamen,, was dit een prachtgelegenhePj„ waarvan dan ook een dankbaar gebruik is gemaakt. Te halfelf stoomde de locomotief onze ge meente binnen met negen, over volle van die lange passagiers wagens achter zich. Er werd een half uurtje gestopt en velen I namen in dien tusschen tijd het I stadje Axel eens op. Toen de tram te Drieschouwen aankwam en de uit IJzendijke komende tram liet binnenkomen werden nog een paar wagens aangehan gen en ook deze liepen al ras vol. Zoo trok de sleep naar West- dorpe, waar evenals overal op de reeds gepasseerde halte's nog g isten werden ingeladen. Te Sas van Gent werd men eenigszins teleurgesteld, want men had ver wacht, dat de tram zou doorrij den tot bij de fabriek, maar er werd gestopt aan het Station, zoodat de reis te voet werd v rortgezet. bij Heeren Apothekers en Drogisten een Handleiding over Pijnloos Scheren met behulp van Purol. Een uitkomst voor hen die last hebben van schrijnen en stukgaan der huid. (6)

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2