Avondcursus Chr, SM Thermo's Flesschen Laatste week Goedkoope Winkel Korting op alle Goederen Een DAGÜIENSTBODE. Pink Pillen met 10 pCt. korting. HET WARENHUIS. Avondcursus Aiel, G. P. VLAANDER. Tandarts KNOOP Knoihaien 28 DORDRECHT Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Advertentie». Prijs per fleseh 95 cent. HET WARENHUIS. CALORIFÈRES. Calorifères „Vesta". ZITDAG te AXEL. H. VALENTiJN, Waschmachines. Waschfornuisjes. Waschketels. Waschknippen, Waschlijnen. Waschtangen. PATENT DWEILER Axel, G. P. VLAAKDER. !»Snd*»r fraaie Handen door arbeid of weersinvloeden, weer rzacbt en blank met PUROL. Het zilreren feest der Eerste Ned. Ceöp. Suikerfabriek. De Eerste Ned. Ccöp. Bèet- wortelsuikeriabriek te Sas van Gent heeft naar aanleiding van haar 25-jarig jubileum een rijk gëillustreerd gedenkboek uitge geven. Iedere bladzijde tekst wordt gevolgd door een ioto al lereerst van de fabriek, en van de onderdeelen van haar bedrijf daarna van de bestuursleden bij de oprichting; van het huidig bestuur, de vroegere en huidige directeurenhet personeel dat sedert de oprichting aan de fa briek werkzaam was en daarna een reeks foto's betreffend het zaaien en verbouwen van bieten, het vervoer van de leverings plaatsen, het inladen enz. enz. De tekst geeft eerst als inlei ding een geschiedkuudig over zicht van de bietencultuur in Z. Vlaanderen van de moeilijkhe den ondervonden bij het invoeren dezer cultuur als opvolger van de ten onder gegane meekrap cultuur, en de geleidelijke ont- wikaeling daarvan, ook ten gevol ge van nieuwe verkeerswegen. En tevens word daarbij herinnerd aan den strijd tusschen de bie tenverbouwers en de fabrikanten, welke strijd oorzaak werd van de stichting dezer eerste coöpe ratieve tabriek. Een tweede hoofdstuk is dan ook gewijd aan de voorgeschie denis dier tabriek, waaruit wij ook onlangs nog eenige leitan aanhaalden. Herinnerd wordt aan de 9 Maart 1192 te Terneuzen gehouden vergadering, waarin door den heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury de vraag van de stichting eeuer tabriek op coöp. grondslag werd besproken. Wat het begin was van de actie, die 8 jaar later tot het doel zou lei den, na langdurige propaganda, en in weerwil vau de tegen-actie der fabrikanteu. Den 27stenJuli 1899 werd definitief besloten tot oprichting en 19 October 1899 werd de acte van oprichting der vereeniging geteekend. Aan de verdere geschiedenis der fabriek is een volgend hoofd stuk gewijd. De tabriek was eerst gebouwd op een verwerking van 400 000 E.G. per etmaal. Ze is uitgebreid tot een capaciteit van i .3 millioen K.G. per etmaal. Het aantal aan- deeleu dat bij de oprichting 1425 was werd uitgebreid tot 2700. Het aantal ontvangen bieten dat in het eerste jaar 28.6 millioen K.G. bedroeg, steeg geleidelijk en kwam in 1921-1922 tot het hoog ste bedrag, n.l. 107 7 milljpen K.G. Het bedroeg in de vorige campagne 93.2 millioen K.G. Heden had het feest plaats bestaande in een reusachtig banket, waaraan pl.m. duizend personen aanzaten in een keurig versierde zaal. De Z. V. T. M. had per extra-tram honderden personen aangebracht vanuit geheel Zeeland naar het bevlagde Sas van Gent. In den voormid dag had het Dageiijksch Bastuifr van :-as van Gent het Bestuur der Fabriek gecomplimenteerd en bracht het muziekgezelschap een serenade. Achtereenvolgens werd het woord ge-voerd door den voor zitter Baron Collot d'Escury, door den heer Lindenberg als oudste bestuurslid, door minister Ruysch de Beerejiorouck, den Commis saris der Koningin in Zeeland en verschillende anderen. Vele bloemstukken werden als geschenk ontvangen zoowel uit België als van over de Schelde. Den voorzitter werd een fraai tegeltableau aangeboden en het Bestuur een schilderij voor het kantoor. We komen op dit alles nader terug. In de gisteren gehouden zit ting van het centraal stembureau voor leden 'der Prov. Staten van Zeeland verklaarde het bestuur mevr. E. Bergsma-Bergsma uit Zoutelaude (Vr(jz. Dem.) gekozen inplaats van den heer J. G. van Nittrik, Terwijl vrouw De B. te Aardenburg aan het werk was op het land, kreeg zij een toeval. Aanstonds werd zij naar hu« gevoerd, alwaar ze enkele uren later overleed, zonder nog het bewustzijn terug te krijgen. (Zei.) Zaterdag is den Officier van Justitie voorgeleid (3. V. J. v. d. P., 18 jaar, wonend» te Miule- beke, verdacht van diefstal, en bedreiging met esnig misdrijf tegen het leven gericht te Sas van Gent op 15 October j i. Verdachte is na verhoor door den Réchter - commissaris overge bracht naar het Huis van Be waring. ,M. Crt." Te Klostinge is door de politie in beslag genomen een vermoede lijk valsche gulden, dragende da beeltenis der Koningin en het jaar tal 1915. Eveaeeus werd te 's Gravenpolder door de politie een valsche gulden in beslag genomen. Royals schenkingen. Onder zeer groote belangstelling vierden Vrijdag de heer en me vrouw H. J. H. Gelderman— Mul ler, huize Kalbeupink, Oldenzaal, hun 40-jarig huwelijkfaest. De ar beiderspers) der firina H. P. Gel derman en Zonen, waarvan de heer H. J. H. Gelderman 't hoofd is, boden den jubilarissen een bost baren, uit de band bewerkten, zil veren broodschotel aan. Het Jubileerend echtpaar deed de volgende schenkingen Alle arbeiders der firma H. P. Geliier- man en Zonen (circa 1600) ontvan gen een extra gift en bedrage van hun halve weekloon de gepen sioneerde arbeiders dier firma vier weken extra pensioen zij, die uit- keeringeD geuitteD van het We duwen- en Weezenfonds verbon den aan de fabrieken dier firma, vier weken extra uitkeeringen en zij, die 16 October 40 jaren of langer bij de firma werkzaam zijn, een extra gitt van 40 ieder. Verder ontvingen hel Zieken fonds te Oldenzaal 5000 de Vereen, tot bestrijamg der Tuber culose aldaar 1000; de Armen van Oldenzaal 2000 de Ned. Herv. Kerk ƒ1000; de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente 500 de afd. Oldenzaal der Maatschap pij tot N. v. 't A. 1200 de Pro test. Vereenieing »Ons Belang< te Oldenzaal 1000 de predikant' der Herv. Gemeente Losser, om te besteden 500de armen te Losser en buurtschap Berghuizen 1000; de Wijkverpleging te De Lutte 100 de afd. Oldenzaal van de Kinder- Herst- eu Vacao- tiekolonies 500;delsraëlietische armen te Oldenzaal 250; de Vereen, tot Ontspanning en Ont wikkeling te Oldenzaal 10.000. »Tel.« Inval in het bureau voor de helastiag-inning. Vrijdag heelt de Justitie te Amsterdam een inval gedaan in de kantoren van het Bureau- inning. Alle boeken, kaarten, en ver dere bescheiden, werden in be slag genomen eu per politie-auto naar het hoofdbureau overge bracht. De directeur van het bureau N. J. R., werd in arrest gesteld, als verdacht van verduistering. De storingen van de door ge dupeerden verstrekte gelden op het kantoor bleven meestal ach terwege. Alleen toen verschil lende menschen, die dwangbe velen ontvangen hadden, hem het vuur aan de schenen legden, stortte R. kleine bedragen bij de belastingen. Op dit oogenblik valt zelts niet by benadering te zeggen hoe groot het verduis terde bedrag is. Wel kan thans verder worden vastgesteld, dat bet aantal slachtoffers eenige duizenden bedraagt. Aangenomen wordt dat bet verduisterd bedrag in de tien duizenden guldens loopt. Te Noord-Barge had een ernstig motor-ongeval plaats. De 17-jarige zoön van den rij wielhandelaar H L. te Klaziena- veen reed met zijn motor tegen een boerenwagen, met het ge volg dat hij met zijn medepas sagier R. B. werd weggeslin gerd en ernstig gewond. Beiden braken het linkerbeen L. liep ook nog een gapenae hoofd wonde op. Beide patiënten zijn in het ziekenhuis te Groningen opgenomen. De motor werd ver nield. Een magazijn van valsch gold. De »Tel.« verneemt uit Gorkum. Te Nieuwland zijn 4 personen ge arresteerd onder wie de gebr. v. B., varkenshandelaars die valsch bankpapier van allerlei waarden zelts biljetten van 1000 uitgaven an voorts 2 Rotterdam mers die het valsche papier ver vaardigden. Nader vernemen wij uit Nieuw land Het bedrag, dat de veehande laren, gebr. van B. met behulp van twee Rotterdammers, hebben vervaardigd aan valsch bankpa pier is nog niet bekend. Het moet evenwel in duizenden loopen, daar zij hun »bedrijfc reeds geruimen tijd hebben uitgeoefend, men spraekt zelfs van meer dan twee jaar. Het is den belastingambtenaar opgevallen, dat de twee Rotter dammers die zich uitgaven als boekhouders van de Gebr. B. veel werkzaamheden hadden te ver richten. Men veronderstelde bij den iüval een geheime branderij te zullen vinden. Het valsche geld is grootendeels onder boeren in den omtrek uit gegeven. Zooals men weet, geven dezen bun geld niot aan de ban- ken, maar houdeD dit meestal iD hun huis. Hierdoor kwam dan ook zeer weinig van het valsche geld in omloop en zullen noch heel wat landbouwers in den omtrek tot de onaangename ontdekking ko- meD, dat zij io plaats van geld waardig bankpapier, waardelooze stukken in hun bezit hebben. Gruwel|k drama. De vijfvoudige moord te Wei her bij Kulmbacb, waar 'n met selaar, zyn vrouw en jongste drie kinderen met bijlslagen zijn gedood, blijkt te zijn bedreven door de oudste twee zoons, van 14 en 16 jaar. De dadern, die volledig bekend hebben, toonen niet het minste berouw. Zij hebben de misdaad gepleegd om hun ouders te bestelen, eu het gestolen geld hebben ze ver borgen. Waar het- is, weigeren ze te zeggen. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f8,— a f 16, Rogge f 11,a 14,Wintergerst f 15,— a f 15,50. Zomergerst f 15,— a f 16,—. Haver f 10,— a f 12,—. Erwten f 18,— a f21,50. Bruine- boonen f21,— a f23,—. Lijn zaad f 22,— a f 23,—. Groen Vlas f 11a f 13, Gebookt Vlas f 14,— a f 18,Gezwingeld Vlas f 1,40 a f 1,80. Aardappels f5,25 A f5,75. Stroo f 14,a f 17,—Boter f2,20 a f2,40 Eieren f 0,10 a f 0,11. HULST. 20 Oct. Graanmarkt. Aanvoer gering. Tarwe f 15,—. Rogge f 14,—. Gerst f 15,—. Haver f 13,—Erwten f21,—. Bruine Boonen f27,—. ROTTERDAM. 20 Oct. Vee markt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd227 vette runderen, 182 vette- en graskal veren, 1114 varkens, 1412 schapen. Prijzen voor vette koeien le kw. 1.15—2771. 3e kw. 0.95— 0.85; kalveren le kw. 1.65 1.85, 3e kw. 1.100.95 schapen ie kw. 0.850.95; varkens le kw. 0.93—0.95, licht soort 0.72 —0.76. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon: van blauw 1250 st., prijzen 1.80—2.30, vanGroningsch 2500 St., prijzen 1,90—2.20, van Hollandsch geel 1900 st., prijzen 2—2.20. Lijnzaad voer 24—24,50, zaai 27-29. Mosterdzaad: bruin 65—68, geel 30—33, blauw maanzaad 48—52, koolzaad 24—26, karwij zaal 46—48, kanariezaad 27—29, boekweit (buitenl.) 15.50- Aardappelen Zeeuwsche blau- ue 5.60-6, Zeeuwsche bonte 560-6, poters 2.75-3.60, Z. Eigenheimers 4—4.25, blauwe dito 4—4.50, Brielsche kralen 4.25—4.75. ROTTERDAM. Graanmarkt. Tarwe iets minder aanbod in de puike en afwijkende kwaliteit onveranderd. Tusschensoorten slechts gedeeltelijk belangrijk la ger te plaatsen. Prijzen \-an 16 17 naar kwaliteit. Extra puike en zaai daarboven. Rogge lager f 14—14.50. Gerst, Chevalier f 15,-15,50, Haver on veranderd fll 13,50. Erwten, kleine groene in de puike onveranderd f20—21. Af wijkende slechts gedeeltelijk ver kocht 15 18, kroon 17—21. Bruine boonen puike onver anderd f 2829.50, overigen naar kwaliteit f 15.25. "Wisselkoersen. Brussel 12,227t Pari.i3 13,277s- Londen 11,447». New York 2,55. Oproeping sollicitanten voor Gemeente-Opzichter te Axel. Burgemeester en Wethouders van AXEL roepen sollicitanten op voor Gemeente-Opzichter. Jaarwedde 1600 gulden met4jnar- lijksche verhoogingen van 100 gulden Leeftijd minsten# 23 jaar en niet ouder dan 35 jaar. Infunclie-treding zoo spoedig mo gelijk. Voorgesteld zal worden de benoe ming voorloopig voor één jaar te doen geschieden. Sollici atie-stukken in te zenden vóór 1 November a.s. aan den Burgemeester. Bij voldoende deelname zal aan de Chr. School in de Nieuw- straat dezen winter weer een worden gehouden. Opgave van leerlingen wordt verzocht vóór of op 25 October bij het Hoofd der School A. COUMOU. houden Uw drinken 24 uur warm of koud. (Kachels met losse binnenemmer) in rond en achtkant model. Groen en zwart geëmailleerd. (Prachtkachel). Losse BINNENEMJV1ERS in alle grootten. VULEMMERS in alle soorten en prijzen. KOLENBAKKEN met en zon der deksel. Geëm. KACHELPLATEN in verschillende uitvoering en maten. Aanbevelend, houdt te AXEL Maandag; 27 October, des avonds van 6—8 uur bij den heer F. W. DIELEMAN. van de in de (20) Terstond gevraagd g Adres: M. W. VISSCHER, Schilder, Axel. Hef adres van de PINK PILLEN is thans Chem. Bureau, Voorheen Haagscheveer 6a, Rotterdam. (houten en gegalv.) NIEUW! NIEUW! met wringer. „The Magie". Dweilen zonder bukken. Aanbevelend, i i Opruiming Vloerzeilen. Linoleums - Tafelzeilen

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 3