Hoestsiropen voor Kinderen binnenland. 8. Vaststelling tarieven beer- rniming. Nu de beerruiming 6 maanden in werking is en de resultaten kunnen beoordeeld worden, stel len B. en W. voor liet tarief te wijzigen als volgt: Voor putten tot V2 M8 inhoud f 1.en voor elke V4 Ms. inhoud meer f 0,50. Bij dit tarief acht men, dat de inkomsten de uitgaven zullen dekken. Geraamd is aan inkom sten f 450 voor het tarief en f 300 wegens verkoop van beer, totaal dus f750. De uitgaven schat men op f375 voor rijloon, f225 dagloon en f150 onderhoud, is ook f750. De Voorz. zegt dat het tarief zoo laag mogelijk is gesteld, op dat iedereen ervan kan profi- teeren. Het voorstel wordt met alg. st. aangenomen. 9. Suppletoir-kohier Honden belasting. Het suppletoir-kohier" voor de Hondenbelasting over 1925 wordt zonder hoofd, stemming vastge steld op 27 aanslagen, ten be drage van f71. 10. Gfemeentebegrootiag voor 1925 De Voorzitter zegt, dat de be grooting in de afdeelingen is be handeld en daarvan het volgende rapport is uitgebracht Ondergeteekenden Jac. Weijns en A, E. C Kruijsse, respectieve lijk rapporteurs der eerste en der tweede afdeeling voor het nazien der Gemeente-Begrooting 1925 hebben de eer het volgende ter uwer kennis te brengen a. In beide afdeelingen werd de post no. 49. Wagen voor vervoer ladders, slangen enz. der brandweer te hoog gevonden. b. In beide afdeelingen zag men liever de geldieening a 25000 gulden, post no. 202 af gelost in 25 jaar, terwijl bij het sluiten dezer leening post no. 87 gehalveerd dient te worden. c. In de tweede afdeeling stelt de meerderheid voor, post 11, presentiegeld Raad te brengen op 250 gulden. d. Aan den veldwachter Wage naar, benevens de verhooging waarop deze recht heeft uit te betalen den termijn, waarop hi eerst na twee jaren recht zou hebben. e. Drie leden waren voor af schaffing der Burgerwacht, 1 tegen afschaffing, terwijl één zijn stem voorbehield. f. De meerderheid stelt voor, post no. 70, subsidie Ziekenhuis Ter Neuzen te schrappen. Alvorens tot de beantwoording hiervan over te gaan, geeft de Voorz. gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen Dhr. 't Gilde neemt daartoe het woord en zegt dat hij zich in groote lijnen met de begrooting kan vereenigen. Wat de S. D. A. P. betreft in den Raad hoopt hij, dat men gezien heeft, dat die niet overal dwars en tegenover staat. Al zijn er groote verschillen in richting te constateeren, toch valt samen werking soms mogelijk, al is het, dat men nog niet verlaten heeft de domperspolitiek die de tegen woordige meerderheid kenmerkt. Dit is daaraan te zien, dat men ons nog geen vertrouwenszetel heeft toegekend in sommige lichamen, als b.v. het armbestuur. Vroeg of laat komt dat echter wel. Spr. zegt verschillende voorstellen te hebben ingediend en het doet hem groot genoegen daarmee succes te hebben gehad. Zoo b.v. de beerruiming, aankoop bouwterrein, bouwpolitiek, verla ging van het belastingcijfer, enz. Men kan dus niet zeggen, dat ik de gemeente-belangen heb tegen gewerkt. Ofschoon het met moeite gepaard ging, is toch ook een einde gemaakt aan de woning ellende in de oude stad en ik moet erkennen dat de wanbeta lers in dezen schuld treft. Maar men heeft kunnen zien, dat we de arbeiders zoo noodig ook durven leeren, dat ze naast rech ten ook plichten hebben. Er mag ook aan herinnerd worden, dat een stukje kermis is terug- Pijnen in Tanden en Kiezen verdrijft men door Mijnhardt's Sanapirin Tabletten gegeven. Van links is front ge maakt tegen de subsidie's aan de Christelijke en Roomsche biblio theken. Spr. heeft gezien, dat die subs, zijn teruggenomen door B. en W., maar had liever gezien, dat die waren behouden voor bibliotheken van elke richting. De heeren van rechts houden de klove tusschen ons nog te breed. Spr. had ook een uitvoeriger rapport verwacht van de afdeel ingen, dan had de bevolking kun nen zien, wat daar gebeurd is en ook heeft het tengevolge, dat de artikels nu meer bespreking vragen. Dhr. Dieleman wil even op enkele zaKen antwoorden, doch zal kort zijn. Hij is verheugd, dat 't Gilde zijn standpunt gewij zigd heeft en zich meer matig uitdrukt in tegenstelling met vroe ger, toen hij samenwerking on mogelijk maakte. Hij zegt, dat het een voldoening is voor de bevolking, dat er een stukje kermis is teruggekomen, doch spr. betwijfelt dat en verheugt zich erover, dat de fractie der A.-R. partij ten minste haar stand punt heeft gehandhaafd. Wat de subsidie aan de chr. bibliotheek betreft, is het standpunt van spr. liefst zoo weinig mogelijk subsi die's, maar toch moet hij op merken, dat men met het in trekken op het kantje af eenzijdig is geweest, want aan „Concordia" is de subsidie van f 300 behouden. Spr. zag liever, dat de muziek liefhebbers een beetje meer op offering toonden en minder ver langden van de gemeentekas. Bij de behandeling der hoofdstukken hoopt hij op een en ander terug te komen. Dhr. 't Gilde verdedigt zich en zegt, dat hij heeft ingezien, dat het geen zin is om hier te zitten schreeuwen. Hij betreurt het, dat nu er weer dansmuziek is met Pinksteren, het kindervermaak in een draaimolen nog wordt geweerd. De jeugd wordt nu vroegtijdig getrokken tot herbergen en dansen. Hij wenscht als voor beeld te noemen Zaandam, waar een commissie in den Raad zit, die werkt tot veredeling van de kermis. De subsidie van „Con cordia" zal hij steunen, omdat de bevolking heeft geprofiteerd van goede concerten. Ingezonden Mededeelingen. Mfjnhardt's Thijmsiroop 75 c Mynhardt's Borstsiroop 60c Anga siroop (bij Kinkhoest) f 1.75 (9) Bij Apothekers en Drogisten De Voorz. zegt, dat de afdee lingen het niet noodig hebben geacht om een uitvoerig rapport uit te brengen en. vindt dat het artikelsgewijze behandelen der begrooting overbodig is. Ieder lid kan zijn opmerkingen naar voren brengen. Dhr. 't Gilde begint dan met de brandweer. Die post acht hij een lapmiddel. Ingeval van brand gaat een hoop tijd verloren door gebrek aan organisatie. Erheerscht groote wanorde, ieder comman deert en ook Jan Publiek spreekt mee. De brandweer treedt niet actief op. De oefeningen dienen slechts om de jongens nat te spuiten. Het is het oude gangetje. Waarom geen droge oefeningen Altijd wordt er gejammerd over voermans voor het materiaal. Waarom geen vrachtauto, die ook den motor meeneemt en waarop de manschappen kunnen meerijden En op andere tijden kan die auto ook anderszins ge bruikt worden. De pijpvoerders mochten een brandpak en gas masker hebben. Spr. zou gaarne willen, dal B. en W. zich in ver binding stelden met een instituut dat zich op verbetering der brand weer toelegt. De Voorz zegt dat dhr. 't Gilde iet een beetje erg maakt. Het is juist gebleken bij den laatsten brand dat de zaak goed marcheerde Het perceel is wel verbrand maar de belendende gebouwen zijn be houden, precies wat men ook van alle branden in de groote steden leest, waar dan alles model ingericht is. Droge oefeningen zijn juist gehoudeu en de pijp voerders zijn voorzien van leeren pakken. Gasmaskers worden hier niet noodig geacht. Fouten zullen overal wel voorkomen, dus ook hier. Als iedereen in rust is, dan is het moeilijk om dadelijk maar alles bij elkaar te hebben en dan het publiek, ja, zoodra er politie genoeg is, kan dat wel op afstand gehouden worden. Dhr. 't Gilde zegt dat het toch beter kon er wordt aan verschil lende zaken van minder belang nog geld genoeg besteed. Dhr. Oggel merkt op, dat cen tralisatie heel moeilijk is wegens de eigenaardige ligging van Zee land. In andere provincie's is dat gemakkelijker. De Voorz. wijst er nog op, dat de putten geregeld onderhouden worden, de motor wordt iedere week aangeslagen, wat kan men meer doen Er zijn toch grenzen De vorige week is alles nog eens met de brandmeesters besproken en zelfs vond men daar ook een vrijwillige brandweer overbodig. Alleen zijn de salarissen toen veranderd. De brandmeester heeft nu f 40, de Onderbrandmeesters, die vroeger niets hadden, krijgen nu f 10 en de secretaris f20 en zoo is alles nog pas geregeld. Dhr. Kruijsse gelooft, dat Gilde zijn ooren te luisteren heeft ge legd bij Jan Publiek en dat is een slechte raadgever. Dat is vroeger ook eens gebeurd, dat er van die zijde aanmerkingen kwamen met het gevolg, dat de brandmeester bedankte. Er kwam toen een ander, die de geheele brandweer zou organiseeren en werkelijk met zeer goede voor nemens verandering bracht. Hij hield de droge oefeningen waarop Gilde doelt, met het gevolg, dat Jan Publiek hem bespotte, de manschappen onwillig werden en hij ontslag nam. Toen er weer een ander kwam was het dezelfde Jan Publiek, die weer begon te critiseeren. Dhr. 't Gilde ontkent naar iemand geluisterd te hebben, die niet op de hoogte is. Hij wil ook niet de ambtenaren beschuldigen, maar spreekt op de organisatie. De Voorz. gelooft dat het dan misschien nuttig is, dat dhr. 't Gilde zijn plannen eens parti culier in de Burgemeesterskamer komt bespreken. Dhr. 't Gilde is daartoe wel bereid. De Voorz. zegt, dat B. en W. met het gewijzigde leeningsplan mee kunnen gaan. (Wordt vervolgd). Kameroverzicht. Het voorstel van den Minister vijn Oorlog, betreffende de con centratie van de scholen voor verlofsofficieren is ondanks een vrij krachtig verzet door de Tweede Kamer met 48 tegen 32 stemmen aagenomen. Het is met dit voorstel eenigszins zonderling gegaan en ook hier hebben wij weder den indruk gekregen, dat men aan onze militaire Departe menten niet altijd een vaste lijn volgt, doch maar al te vaak ge neigd is een eens opgevat plan zonder grondige redenen te wij zigen. Hetgeen dan doet ver moeden, dat het plan zelf ook niet voldoende was overwogen. In het oorspronkelijke wetsont werp was het de bedoeling, de opleiding geheel naar Breda te verleggen, welke plaats de Re geering in het belang van de al gemeene militaire ontwikkeling der officieren het meest geschikt achtte. Plotseling ontdekte de Minister echter, dat de oefenter reinen, die oorspronkelijk juist bijzonder goed werden gerekend, tengevolge van Nde voortgaande ontginning rondom Breda onvol doende waren en dat met het oog daarop Kampen de voorkeur verdiande. Uit net Zuiden van ons land had men echter hier tegen ernstig bczwiaar en de heer van Dijk redde nu de posi tie door de toezegging te doen, dat hij zou overwegen, een deel van de opleiding van de verlofs officieren in het Zuiden te laten en na te gaan, welke plaats dan het meest geschikt is. In de praktijk zal de zaak echter hierop neerkomen, dat Breda zijn school houdt en dat alleen die van Amersfoort naar Kampen wordt verlegd. Het begrip concentratie is dan toch in naam gehandhaafd, en Kampen en Breda kunnen beide tevreden zijn. Woensdag werd een begin ge maakt met het debat over de voorgestelde wijziging van de 1 ariefwet. Zooals te verwachten was, belooft de oppositie tegen het wetsontwerp zeer scherp te worden. De geheele linkerzijde is daartegen in verzet gekomen en den eersten dag hebben de heeren Oud, Vliegen en Van Gijn hunne bezwaren uitvoerig uiteengezet. Alle drie legden zij er de nadruk op, dat het niet billijk is, dat deze tariefsverhoo- ging zal worden doorgedreven zonder dat de kiezers in staat zijn geweest, daarover hun mee ning te doen kennen. De Regeering ontkent dat het ontwerp een protectionistisch karakter draagt en spreekt van een technische herziening. Bij een algemeene verhooging van het tarief van 5 op 8 pet., dus 60 pet. van het oorspronkelijk geheven bedrag is dit echter moeilijk vol te houden. Ook Donderdag waren in hoofd zaak tegenstanders van het wets ontwerp aan het woord. De heer van Ravesteijn is natuurlijk van meening, dat de bezwaren, welke tegen het voorstel kunnen wor den aangevoerd, onafscheidelijk zijn verbonden aan eik kapitalis tisch stelsel en dat alleen het communisme redding kan bren gen. En de heeren Hiemstra, de Boer-en Ebels gevoelden zich ge roepen nog eens duidelijk uiteen te zetten, hoe nadeelig bescher ming werkt op de landbouwbe langen. Ook de heer Dresselhuys wees op dit laatste en beriep zich op de Vereenigde Staten van Noord Amerika, waar de be schermende rechten aan land- en tuinbouw gevoelige slagen heb ben toegebracht. Hij voerde voorts de Regeering tegemoet, dat het vrijhandelsstelsel in ons land zoo wel handel en industrie als land bouw en veeteelt tot grooten bloei hebben gebracht. De heer Lovink verklaarde te willen toegeven, dat het wets ontwerp niet zuiver fiscaal is, maar op verschillende punten in derdaad beschermend zal werken. Doch hij meende, dat hiermede nog volstrekt niet was aangetoond, dat vele artikelen duurder zullen worden. In elk geval neemt hij aan, dat deze meerdere duurte niet gelijk zal zijn aan de hoogere opbrengst van het tarief. Het ver schil leggen de buitenlandsche importeurs er wel bij. Overigens meende de Christe- lijkhistorische woordvoerder, dat men, waar de schatkist immers volgens verklaring van Minister Colijn nog verdere versterking noodig heeft, dit wetsontwerp maar, zij het ook zonder geest drift, moet aanvaarden. Ook de tweede Christelijkhistorische spre ker, de heer Snoeck Henkemans, is van oordeel, dat de bescher ming niet van groote beteekenis is en dat het publiek er niet veel last van zal ondervinden. Daaren tegen betoogde hij uitvoerig, dat de financieele toestand van het land deze heffing noodzakelijk maakt. En mocht zulks niet ge heel het geval zijn dan zou hij gaarne zien dat de heer Colijn een deel van zijn bezuinigings voorstellen en de spreker dacht daarbij in het bijzonder aan het niet verder verlagen der ambtenaarssalarissen achter wege zou laten. Daarentegen zou de heer van den Heuvel wenschen, dat het geld, dat niet noodig zal zijn voor het sluitend maken der be grooting, zal worden benut voor het verlagen der successiebelas ting, Alleen onder die voorwaarde acht hij de voorgestelde heffing een groot landsbelang, inzonder heid ook voor de landbouwers, wier grondbezit door de hooge successierechten wordt versnip perd'. Met meer geestdrift dan de vorige sprekers sprak de Roomsch katholieke heer Hermans ten voor- deele van het wetsontwerp. Hij bestreed nadrukkelijk het oud- liberale beginsel, dat de binnen- landsche consument de rechten betaalt doch meent dat de buiten landsche producent dit doet, zoo dat de prijzen der beschermde artikelen niet verhoogd zouden worden. Mevrouw Bakker-Nort had juist te voren namens de Nederland- sche huisvrouwen, die straks onder de toenemende duurte het meest zullen lijden, het wetsont werp ontraden. En op het laatst van den middag kwam de heer Fieskens betoogen dat er van protectie feitelijk geen sprake is, om daaraan onmiddellijk te voe gen dat het zoo goed zal zijn als dit wetsontwerp onzen industri- eëien eenigen steun geeft tegen over de zware concurrentie die hen vooral van Duitsche zijde bedreigt. AXEL, 21 October 1924. J.l. Donderdagavond trad in de Geref. Kerk voor de Jongelings- Vereeniging op Geref Grondslag „Ora et Labora" alhier op dr. C. N. Impeta van Kampen. Na dat de vergadering door den voorzitter van genoamde veree niging, dhr. P. de Peijter Pz. met gebed en een welkomstwoord was geopend, betrad dr. Impeta den kansel, waarna hij een feest-, tevens propagandarede hiejd ter herinnering aan het feit, dat de Geref. Jongel.-Vereen, dit jaar haar 30-jarig bestaan herdenkt. Sdi\ had tot onderwerp „Dank baarheid en Levenswijding" en zeide o.a. dat men met dank baarheid vervuld moet zijn als een vereeniging zooals de Geref. Jongel.-Vereen. 30 jaren lang bestaat. Hij herinnerde er aan, hoe nuttig de J. V. voor het geestelijk leven der jongelingen is, en spr. zeide, dat er toch nog zoo weiDig jongelingen zijn, die tot de Jongel.-Vereen. toetreden. Daarom eindigde spr. met een aamporing tot alle aanwezige jongelingen om zich aan te sluiten bij de JongelingsvereenigingeD, waarna hij de vergadering met dankgebed sloot. Bij Kon. besluit van 13 dezer is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nas.sau de heer A. Wolfert, bestuurslid der Eerste Neder- landsche Coöperatieve Beetwor- telsuikerfabriek te Sas van Gent, burgemeester van Hoek. Bij Kon. besluit van 13 dezer is, met ingang van 8 dezer aan den directeur van het post- en telegraafkantoor te Neuzen J. J. P. Huizer, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig ver leend. Men schrijft ons uit Zaam. slag Vrijdagnamiddag jl. omstreeks half drie uur, terwijl er gedor- schen werd bij de wed. P. Dees op een open erf met een dorsch- machine, met een tractor als hulpkracht, ontstond er brand in een klamp van 6 k 7000 K.G.. stioo, doordat de petroleumtank door den daver lek sloeg. De vlammen verspreidden zich om den tractor zoodat het stroo,. waartegen de tractor was ge plaatst, vlam vatte. Toen de' werklui bemerkten, dat zij met emmers water het vuur niet meester konden worden, werd onmiddellijk de brandweer van Zaamslag ontboden. Na verloop van een half uur verschenen de manschappen met de motorspuit. Oogenblikkeljjk was de motor in werking. Met twee stralen water op de brandende stroo- klamp was men het vuur spoe dig meester. Het stroo was ver zekerd tegen brandschade. Overwerkte zenuwen hebben in de eerste plaats een kal merend en versterkend middel noodig, Mjnhardt s Zenuwtabletten reven kalmte en nemen onrust, gejaagdheid en overspanning weg. Koker 75 et. By apoth. cn drogist^,

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2