Hoestsiropen voor Kinderen Binnenland. en 1924 definitief is goedgekeurd en daarvan aan den gem. ontv. bericht te doen. Mocht bij die vaststelling geen verschil gevon den worden, dan zal het teveel aan den functionaris worden te ruggegeven. Dhr. 't Gilde acht de zaak niet in orde en gelooft dat ook Ged. St. met dit voorstel niet accoord zullen gaan, omdat het een duis tere zaak is. Hij heeft den in druk, dat aan het onderzoek veel ontbroken is. Reeds bij het be gin ging het raar toe. Eerst was volgens de courant Smidt be noemd en den volgenden dag al had hij bedankt. Het was of de ambtenaren ter secretarie vits waren om die zaak aan te pak ken. Spr. zou willen, dat de zaak eens door een accountant onder zocht werd. Het geld dat daar zoogenaamd over is, kan even goed van de belastingbetalers zijn. De Voorz. zegt, dat de ont vanger ziekenverlof kreeg en toen een plaatsvervanger benoemd moest worden. Zooals gezegd, was Smidt aangewezen, doch deze bedankte niet omdat hij er vies van was, maar omdat hij er wegens zijn gestel tegen op zag, om die taak te aanvaarden en zich dus lichamelijk ongeschikt achtte. iNaar het verschil in kas is een langdurig en nauwkeurig onder zoek ingesteld. De secretaris, die met dat werk belast is ge weest, heeft aan B. en W. mede gedeeld, dat post voor post alles is onderzocht, zoodat als het geld daar te veel is, B. en W. toch moeten voorstellen, om dat terug te geven. Dhr. 't Gilde zegt, dat geen haar van zijn hoofd zal twijfelen om dat geld terug te geven, maar hij is niet overtuigd, dat dit geld van dhr. Putter is en dat een grondig onderzoek heeft plaats gehad.' Hij kan zich niet voor stellen, dat daar opeens maar f 2700 te veel in kas is en er geen fouten gemaakt zijn. De Voorz.Fouten zijn altijd mogelijk, maar daarom houdt de gemeente de som ook in reserve, tot de rekeningen goedgekeurd zijn. Dhr. Oggel merkt op, dat een accountantsonderzoek veel geld kost. Trouwens de gemeente heeft geen risico, want de reke ningen worden toch nog nage zien door Ged. St., die dat zeer nauwkeurig onderzoeken, en dan zal blijken van wien het geld is en kan het zoo noodig terug gegeven worden. Spr. wil echter het recht niet ontkennen om een nieuw onderzoek in te laten stel len, maar een accountantsonder zoek is duur. Dhr. Kruijsse ziet daar ook het nut niet van in. Vermoedelijk zit het verschil in ontvangen posten van schoolgeld of andere belasting. Waarin, zoo vraagt hij, zat dat verschil van f66.91? De Secretaris licht toe, dat er verschillende kleine bedragen niet of verkeerd geboekt waren, dat een totaal verschil opleverde van f66.91. In de schoolgelden zit het niet, want die waren toen nog niet geïnd. Ook is het niet mogelijk, dat het geld afkomstig zou zijn van belastingplichtigen, daar dit nauwkeurig is nagegaan. De Voorz. bevestigt dit en zegt dat het voorzichtig en veilig is om het geld te houden, tot ook Ged. Staten de rekeningen heb ben nagezien, wat toch op zich zelf ook een onderzoek is. Dhr. 't Gilde wil geen oneer aandoen aan de capaciteiten van den secretaris, maar blijft erbij, dat een nieuw onderzoek ge- wenscht is en doet daaromtrent een voorstel, dat echter niet ge steund wordt. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen met 8, tegen 1 stem van dhr.'t Gilde. f Verzoek van Ged. St. om het raadsbesluit van 9 Sept. om den Ligger der wegen en voetpaden te wijzigen, niet definitief, doch voorloopig vast te stellen. Alzoo wordt besloten. g. Verzoek van de vereeniging „Centrale Nederland" om een jaarlijksche bijdrage. Deze vereeniging stelt ten doel de welvaart op het platteland te bevorderen o a. a. door verruiming van werk en woongelegenheden b. door stichting van bedrij ven op ontgonnen of te ontgin nen gronden c. steunverleening aan deze bedrijven d. streven naar middelen tot ontwikkeling der landelijke wel vaart e. het verzamelen van gege vens omtrent de behoefte in be paalde streken aan bepaalde be drijven f. belasting van gronden, die door den eigenaar niet worden afgestaan voor bovengenoemd doel g. bevorderen van huisindu strie. De vereeniging acht het doel der vereeniging een landsbelang en vraagt als zoodanig in een uitvoerige circulaire financiëelen steun. Burg. en Weth. zien echter het direct belang voor de gemeente niet in en stellen voor om geen bijdrage toe te kennen, waarmede de raad accoord ging. Ingezonden Mededeelingen. Mfjnhardt's Thijnisiroop 75c M(jnhardt's Borstsiroop 60c Anga siroop (bij Kinkhoest) f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten (9) h. Een adres van J. du Pont en Zonen te Vlissingen, van be roep carrousel- en zweefmolen- houders, die daarin verzoeken om gedurende de Pinksterdagen met hun zeer mooie en soliede gewone open caroussel en motor- zweefcaroussel een plaats te mogen innemen op de markt of op particulieren grond, in de ge meente Axel en, indien vergun ning voor gemeentegrond wordt verleend daarvoor te betalen de som van f 125 of op particulier terrein f 50. Voorgesteld wordt hierop af wijzend te beschikken. Dhr. 't Gilde zegt, dat nu we een klein stukje kermis hebben teruggekregen, dank zij een der rechtsche 1 racties, hij niet be grijpt, dat deze attractie voor de jeugd geweerd wordt en B. en W., nu er toch eigenlijk maar een fractie is, die nog bezwaar maakt tegen die vermakelijkheden, niet voorstellen om dit verzoek toe te staan, waar het bovendien ook nog voordeel geeft aan de gemeente. Hij stelt voor aan het verzoek te voldoen. Dhr. Kruijsse steunt dit ver zoek, opdat nu er met pinkster wel vermaak is voor de grooten, ook voor de kleinen het onschul dig vermaak van in een draai molen te mogen zitten, worde toegestaan. Dhr. P. de Feijter erkent, dat hij heeft meegewerkt om een stukje kermis terug te geven, en dit gedaan heeft op verzoek van een groot aantal ingezetenen. Hij had dan ook gedacht dat men daar mee tevreden zou zijn nu dat zoo niet is valt het hem tegen en zal hij dit verzoek, dat bo vendien van elders komt niet stemmen. Ais zijnde van de verste strek king brengt de Voorz. het voor- stel-Gilde in stemminghet wordt verworpen met 5 tegen 4 st. Vóór stemmen de h.h. Kruijsse, Baeit, 't Gilde, en Van de Gas teel tegen de h.h. Oggel, Koster, Dieleman, J. en P. de Feijter. i. Aangaande een voorstel van dhr. 't Gilde in een vorige zit ting om aan huurders van wo ningen in de Julianastraat zoo noodig ttöelag te geven, welk voorstel naar B. en W. was ge- renvoyeerd, stellen zij voor om machtiging aan dit college te verleenen, om dergelijken maat regel toe te passen, als er hoof den van gezinnen zijn, die wer kelijk toeslag behoeven. De ge vallen zullen echter op zichzelf worden beoordeeld. Ophetoogen blik gelooven zij niet, dat er per- lonen zijn, die behoefte aan toe slag hebben. De bedoeling is om bewoners met minder inko men dan f 15 per week f 1. toeslag te geven en aan hen, die van 1518 gulden per week verdienen f0,50 per week. Dhr. 't Gilde kan zich met dat voorstel wel vereenigen, maar gelooft toch, dat er wel men- schen zijn, die nu reeds voor toe slag in aanmerking komen. Dhr. Oggel zegt, dat het de bedoeling is om door persoonlij!: onderzoek de inkomsten vast te stellen, zoodat niet zal gekeken worden naar de schatting volgens de belasting b.v., maat rekening zal gehouden worden met de verdiensten van het geheele ge zin, vrouw en kinderen dus in begrepen. Dhr. Dieleman kan zich daar ook mee v?reenigen, doch twij felt of B. en W. voldoende re kening houden met de omstan digheden, want f 15 per week is voor een gezin met veel kleine kinderen niet veel en wil in over weging geven om dat in aan merking te nemen. Dhr. Oggel zegt daarom juist gezegd te hebben, dat persoon lijk de omstandigheden zullen worden onderzocht. De Voorz. bevestigt dit en zegt, dat wie steun noodig heeft, dit kan vragen en dan onderzocht wordt in hoever die noodig is, waarna B. en W. beslissen. Dhr. Kruijsse kan met het voorstel wel meegaan, omdat bij afwijzende beschikking toch al tijd beroep bij den Raad moge lijk is. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen 3. Wijziging Algemeene Po- litie-yerordening. ïn verband met reeds vroeger ingekomen klachten van de in gezetenen en naar aanleiding van een verzoek van de Z. L. M. om gedurende een bepaalden tijd het laten losvliegen van duiven te verbieden, wordt voorgesteld, de Algemeene Politie-verordening aan te vullen en wel met een nieuw artikel 18a, luidende: „Het is verboden gedurende de periode 15 Maart tot 1 Mei duiven anders te houden dan in hokken of in afgesloten ruimten, of wel zoodanig, dat mogelijk uitvliegen op of over gronden van anderen dan de eigenaren of beheerders dier duiven wordt voorkomen. Van dit verbod kan voor het houden van wedstrijden met post duiven of anderszins, voor den dag van dien wedstrijd met den daaropvolgenden dag door den Burgemeester ontheffing worden verleend." In artikel 42 sub. 1 artikel 18a op te nemen, dat de overtreding gestraft zal worden met een geld boete van ten hoogste drie gul den of een hechtenis van ten hoogste twee dagen. De Voorz. zegt, dat gebleken is, dat ook hier de landbouwers schade hebben van de vele rond vliegende duiven en daarom in dien tijd, dat schade mogelijk is, het ophouden der duiven gebo den wordt. Dhr. Kruijsse zal er tegen stemmen, omdat deze maatregel weer maar een lapmiddel is. De duiven worden beschermd door de jachtwet en een andere wet weer gaat ze in vrijheid beperken Aan den anderen kant bevuilen ze over het algemeen zeer het regen water, ofschoon menschen, die hun duiven voldoende voeren anderen het minst last veroorza ken. Maar er vliegen ook veel duiven zonder eigenaar en hoe zal men die treffen Het best was, dat de landbouwers vrijheid kregen om er onder te schieten, dan zouden de duivenhouders hun vogels wel thuis houden. Katten mogen niet op buurmans erf komen en duiven wel en wat de schade betreft, dat is een vaag begrip. Daar valt niet over te redeneeren. De Voorz. acht het schieten op duiven een wel wat radicaal en hard middel. De Z. L. M. heeft nu noodig geoordeeld, dat er een beperking kwam, wegens de schade aan gewassen en spr. acht het goed dien maatregel te steunen. Dhr. J. de Feijter juicht den maatregel toe. En als de heeren, die de schade gering achten, zich eens wenschen te overtuigen, moeten ze eens kijken als zoo'n honderd en meer duiven op een erwtenveld neerstrijken. Toch is hij het eens met dhr. Kruijsse, dat het een lapmiddel is, want van de 7 dagen worden er 4 wedstrijden gehouden, maar doodschieten is een paardenmid del, ofschoon hij het volgens de wet geoorloofd acht. Dhr. Van de Casteel merkt op, dat het tijdperk, dat de duiven opgehouden moeten worden slecht gekozen is, want dat is juist de tijd, dat jonge duiven geoefend, zoogenaamd opgeleid worden. Dhr. J. de Feijter: Maar het is ook juist de zaaitijd. Dhr. 't Gilde is ook tegen het voorstel en wel hoofdzakelijk om dat het iti de praktijk niet uit voerbaar is en het weer een vrij heidsbeperking is. Overigens is hij anders geen bewonderaar van die duivensport. Dhr. Dieleman vraagt of er ook klachten over zijn ingekumen. De Voorz.: Ja, persoonlijk heb ik dikwijls hooren klagen over den last van die duiven. Dhr. DielemanAls we dien weg opgaan, dat als iemand U iets in het oor fluistert en daar naar gehandeld wordt, zouden we een rare politieverordening krijgen. De Voorz.Neen, dat moet U niet denken, mijnheer Dieleman, maar als er gegronde klachten komen en we over hetzelfde feit een officieel verzoek krijgen als hier, dan zijn we verplicht daar aan te voldoen. Overigens weet de burgerij wel, dat ik niet altijd op het eerste het beste verzoek toegeef. Dhr. Kruijsse herhaalt, dat het geen afdoend middel is en een massa menschen last van die duiven hebben, doordat ze het regenwater bevuilen. Misschien komt er straks weer een verzoek om de duiven het geheele jaar vast te houden en zoo kunnen we bezig blijven. Dhr. Baert is er ook tegen. Hij gelooft, dat nu de duiven- houders weten, dat er op gelet wordt ze wel zorgen zullen, dat de menschen er zoo weinig mo gelijk last van hebben. Het voorstel wordt hierop aan genomen met 5 tegen 4 stemmen. Voor de h. h. Oggel, Koster, Dieleman, J. en P. de Feijter tegen de h. h. Kruijsse, Baert, Gilde en van de Casteel. 4. Vaststelling; verordening keuringsdienst. In de verordening op den Keu ringsdienst zijn enkele wijzigin gen aangebracht, welke voorna melijk hierop neer komen, dat keuring van .uit nood geslachte dieren enz. plaats hebben in het lokaal daarvoor in elke gemeente, behoorende tot den dienst, plaats heeft. De wijzigingen worden z. h. s. goedgekeurd. (Wordt vervolgd). Een wereldtentoonstelling te Amsterdam. Naar Vaz Dias verneemt is hier te lande een consortium gevormd, dat de voorbereiding heeft ter hand genomen van een te Amsterdam te houden wereldtentoonstelling tij dens de in '28 daar te houden Olympiade. De onderhandelingen met vooraanstaande persoonlijk heden uit kringen van handel en nijverheid doen verwachten dat het grootsche plan zal slagen. Het bezoek van het Engelsche Koningspaar. Bij informatie ontving het Hbid. bij Buiteniandsche Zaken de mede- deeling, dat men nog niets wist van een bezoek van het Engelsche Koningspaar aan ons land. I)e vliegtocht i>aar Indië gaat door. Blijkens een door het Haagsche Anetakantoor van het comité vlieg tocht Nederland—Indië ontvangen communiqué heeft de heer Guil nard geseind, dat de reparatie van het vliegtuig ter plaatse mogelijk is (vermoedelijk is bedoeld te So fia) en dat na reparatie het vertrek naar Indië zal kunnen geschieden. Hij verzoekt ten spoedigste de be- noodigheden en het noodige per soneel te zenden en geeft daartoe een gespecificeerde opgaaf. Hij meldt voorts, dat het vliegtuig vier dagen na aankomst van het mate riaal ter plaatse gereed kan zijn inmiddels wordt al het mogelijke voorbereid. Van het tijdig gereedkomen van de benoodigde onderdeden als ook van het vlotte beloop van het transport daarvan zal het afhangen of de vliegtocht noch dit jaar kan worden voortgezet. Als men bij de fabaicage en bij het vervoer geen tegenslagen ondervindt, zal nog vóór 15 November de tocht naar Indië kunnen worden voortgezet. Deze datum moet als grens wor den beschouwd met het oog op het klimaat in Britsch-en Nedel.- Indië. Het comité hoopt met inspan ning van alle krachten den onder vonden tegenslag te kunnen over winnen en nog dit jaar den tocht te doen volbrengen. Het stemt tot vreugde, dat van alle zijden bijdragen toevloeien, echter is het totaal bereikte bedrag nog beneden het noodige om een reserve-vliegtuig en motor gereed te houden om zoodoende aan eventueele tegenslagen het hoofd te kunnen bieden. Het comité hoopt dus dat de geopende in schrijving een gunstig resultaat zal hebben. Ook de Kon. Ncd.jjVereen. van Luchtvaart heeft een "inschrijving geopend. Het Persbureau Vaz Dias meldt: De nieuwe motor zal per snelste gelegenheid, onder geleide van eigen personeel, naar Sofia wor den verzonden. Door Hollandsch personeel zal de motor op het vliegveld gemonteerd worden. Spoedig daarna zullen de nieuwe onderdeden, zooals het landings- stel en andere deelen ter ver vanging van de beschadigde stukken, volgen. Met grooten spoed zal aan den herbouw van het toestel worden gearbeid, zoo dat het vrij zeker is dat de tocht vanuit de plaats, waar de nood landing heeft plaats gehad, nog vóór 15 November kan worden voortgezet. MiJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75ct Laxeer-Tabletten 60ct Hoofdpijn-Tabletten 60ct Bij Apoth. en Drogisten. AXEL, 17 October 1924. Op 12 November zal de Chr. zangvereeniging „Hoop op Zegen" alhier haar 25-jarig bestaan fep.s- telijk herdenken. Eveneens zal alsdan de directeur, de beer C. Rinn 25 jaren de leiding van den zang hebben gehad. Gisteren werd alhier de jaarlijksche honden-demonstratie gehouden vanwege de Zeeuwsch- Vlaamsche Honden-Dresseerver- eeniging. Aan deze demonstratie werd door acht honden deelgenomen. De le prijs werd met 75 punten gewonnen door „Cesar", eigenaar. F. Dierinks, Rijksveldwachter te Kapellebrug. Deze hond wist in September jl. een certificaat te behalen van de „Kon. Ned. Po litiehonden Vereeniging". Een kwade concurrent had „Cesar" aan „Habie", eigenaar C. de Toom Wachtm. der Marechausse te Axel, die den 2e prijs won met slechts één punt verschil. Den 3e prijs werd gewonnen door „Max",, eigenaar Van Westenbrugge, ge meenteveldwachter te Zaamslag.. Den 4e prijs door „Max", eige naar Van Graefschepen, Rijks veldwachter te Sluiskil, terwijl de 5e prijs werd behaald door Turk, eigenaar F. de Bilde, Rijks veldwachter te Clinge. Thans werden de prijzen ge wonnen door honden in handen van politiemannen, doch gezien de groote belangstelling van de zijde van burgerpersonen voor den afgerichten hond, twijfelen wij niet, of een volgende maal zuilen ook aan deze catogorie personen, prijzen kunnen worden toegekend,

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2