Ruwe Huid Schrale Lippen PUROL PUROL Landbouw. Gemengd Nieuws. nog in deze' maand of uiterlijk in de eerste dagen van Nov. kan plaats hebben. Anders zal hij, in verband met de voor het vlie gen in Indië ongunstige moesson, tot April van het volgend jaar worden uitgesteld Het is voornemens een natio nale inschrijving te openen. Nederlandsch-Indië is reeds op deze wijze voorgegaan. De koninklijke familie is gisteravond van Het Loo naar Mecklenburg vertrokken. De Ko ningin en Prinses Juliana worden Vrijdagavond in het land terug verwacht. De Prins blijft dan nog korten tijd in Duitschland. Bezoek van den koala* en de Koningin ran Engeland. Het te Londen verschijnende weekblad The News of The World deelt mee, dat thans defi nitief besloten is, dat de koning en koningin van Engeland in het voorjaar van 1925 een bezoek aan ons land zullen brengen. In aansluiting aan deze mede deeling verneemt de Res. bode dat zij ook een bezoek aan Den Haag zullen brengen, waarvoor reeds een bezoek aan de musea op het programma staat. De procureur generaal bij het Haagsche gerechtshof heeft geconcludeerd tot bevestiging van de door de Haagsche rechtbank gewezen vonnissen, waarbij de staat is veroordeeld tot uitbetaling van door rekeninghouders bij den postchèque- en girodienst opge vorderde gelden met bijbetaling van 5 percent rente. Vermogensbelasting 1933—1924. De Septemberaflevering van het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek geett de laatstbekende cijfers be treffende de vermogensbelasting. Ze betreffen het belastingjaar 1923, 1924, dat ten aanzien van het daaraan voorafgaande jaar een vermindering van het totaal der door deze belasting getroffen vermogens aanwijst van 140 millioen gulden. Bedroeg dit totaal vermogen over 1915/1916 7,3 milliard gulden, in de vol gende jaren is het allengs ge stegen tot bijna 13,6 milliard, welk hoogste cijfer werd bereikt over het belastingjaar 1920/1921. Daarna is onder den invloed der malaise het vermogen gedaald tot 13,3 milliard over 1921/1922 12,3 milliard over 1923/1924. Bij deze cijfers is geen rekening gehouden met de veranderingen die de waarde van den gulden in den loop der jaren heeft ondergaan. In totaal zijn over 1923/1924 162192 personen in deze belas ting aangeslagen, het totaal der aanslagen in hoofdsom bedroeg ongeveer 11,5 millioen gulden, dat is dus iets minder dan 1 °/o» van het totaalvermogen. Roomsch katholieke volkspartf. In een te Utrecht gehouden vergadering van R. Kath. Volks partij, heeft de heer P. M. Arts uit Tilburg, een rede gehouden over den algemeenen politieken toestand. Spreker zei te gelooven, dat de aanstaande verkiezingen zullen staan in het teeken van strijd tusschen de behoudende en de naar voren strevende democratie. De oude R. Kath. Staatspartij beschouwt ons als een quantité négligeable, maar dit is verkeerd. De aanhang van de R. Kath Volkspartij is zoo groot, en de idee der R. Kath. Volkspartij is zoo doorgedrongen, dat naar sprekers meening, al zouden de leiders tot de eenheid terugkee- ren, de kiezers dit niet zouden willen. Het overleg met de R. Kath. Staatspartij is mislukt en zij moet er de gevolgen van dragen. Het Christelijk ministerie heeft veel tot stand gebracht, dat gesneden was uit democratisch hout, maar wat wij het kwalijk nemen is, dat het toen de tijd van hoog- conjuctuur nog niet eens voorbij was, reeds in uitzicht gesteld werd, dat weer zou afgebroken worden wat tot stand gebracht was. In de laatste jaren is het mi nisterie ons zeer tegengevallen. Het gaat de reactioneele richtlngop Uitvoerig behandelde spreker daarna verschillende door deze regeering ingediende wetten. Spreker geloofde niet, dat nu, zooals indertijd gebeurd is, door het Episcopaat de wensch zal worden uitgesproken, dat bij de verkiezingen de eenheid bewaard zal worden. Spreker constateerde, dat de R. Kath Staatspartij de Colijn- sche richting volgt. In de ge- heeie Troonrede is het woord .arbeid" niet genoemd. Ruys de Beerenbrouck heeft reeds lang plaats gemaakt voor Colijn. De Roomsch Katholieken hebben niet meer de leiding, doch de anti revolutionaire minister Colijn. De verzachting der belastingen zal niet zijn het verzachten van de belastingen op de eerste le vensbehoeften. Wel zal men de tantième-belasting verlagen. Kun nen wij zoo'n ministerie steunen vraagt spreker. Spreker zal liever de verkie zingspropaganda voeren om zoo veel mogelijk R. Karh. Kamer zetels uit den grond te stampen en dan met een eerlijke liberale partij een regeering te vormen dan dat te doen met anti-revolu tionairen en chsistelijk-histori- schen, die vopr de R. Kath. zaak niets voelen. Twee millioen meegevallen. De rijwielbelasting heeft tot 1 October opgebracht f 5,233,008. De raming voor het geheele jaar was 3 millioen gulden. In totaal zijn dus verkocht 1,744,336 belastingplaatjes. AXEL, 14 October 1924. Heden werd alhier openbaie vergadering gehouden van den gemeenteraad. Afwezig waren de heeren Ph. J. van Dixhoorn en J. Weijns. Verschillende stukkea werden voor kennisgeving aangenomen. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van J. du Pont voor het plaatsen van een draaimolen met Pinksteren. Aangenomen werd een voorstel tot wijziging van de politiever ordening, waarbij verboden wordt van 15 Maart tot 15 Mei duiven te houden, anders dan in afge sloten ruimten, uitgezonderd bij wedstrijden. Besloten werd om een gedeelte grond aan te koopen van J. C. Deij, voor f 1000, ter verbreeding van de Kerkdreef. Idem om een perceel bouw grond te verkoopen aan C. van den Berge. Vastgesteld werd de instructie voor den te benoemen Gemeente- Opzichter en diens salaris be paald op f 1600 met 4 jaarlijksche verhoogingen van f 100. Het tarief voor de beerruiming werdt vastgesteld van f 1 tot f 3 voor putten van V» tot l1/» M®. en voor elke M*. meer 50 eents. Vastgesteld werd ook het sup pletoir kohier der hondenbelas- met 27 honden meer op een be drag van f71. Het laatste punt der agenda was de begrooting voor 1925, die werd vastgesteld op een be drag van f 183.00, met f38,— aan onvoorziene uitgaven. Bij de omvraag werdt een klacht meegedeeld van den gasfitter Deij, dat hij jl. Zondag van de fabriek is weggestuurd en de Directeur hem vreeselijk had uitgevloekt. Dhr. Oggel wil niet vooruitloo- pen op dit feit, maar omdat dit reeds meer is voorgekomen, wil spr., dat de Raad uitspreekt, dat het toch onbehoorlijk is, dat er gevloekt wordt door een Ambte naar, terwijl de gemeente zelf een verordening tegen het vloe ken heeft ingesteld en ook dat het kolen lossen op Zondag niet noodzakelijk is en alzoo dat werk voortaan uitgesteld wordt. De Voorz. zegt dat de zaak onderzocht zal worden en dan gestraft zal worden, wie straf verdient. Nadat nog enkele zaken van ondergeschikt belang waren be sproken, werd de vergadering gesloten. ,.Nut e» Genoegen." Donderdag hield de vereeniging van marechaussée's en wacht meesters, genaamd „Nut en Ge noegen" een vergadering op de bovenzaal van Het Gulden Vlies alhier, ten einde een lezing aan te hooren van den heer Meule- stee, controleur van het Arbeids- toezicht, die daartoe door de studieclub van „Nut en Genoegen* was uitgenoodigd. Ruim 30 politie-beambten wa ren opgekomen en werden met den spreker verwelkomd door den voorzitter, den heer Van Wijk, opperwachtmeesterte Ter Neuzen. De heer Meulestee gaf een overzicht van de arbeidswetgeving en schetste hoe die ontstaan en uitgebreid is. Vervolgens werd de Arbeidswet a. h. w. artikels- gewijze nagegaan en besproken, aan welke eischen de werkplaat sen moeten voldoen en welke maatregelen in die wet worden voorgeschreven in verband met arbeidstijden, enz. Het was een leerzame lezing voor de aanwezigen. Toen Zaterdagmiddag de heer D. d. P. op zijn motorrij wiel gezeten in de Axelschestraat te Zaamslag bevond om naar Axel te rijden en een boerenwagen bespannen met twee paarden, wil de passeeren, kwam juist op dat oogenblik het 4-jarig zoontje van A. van de Vrede van achter den wagen en kwam in botsing met genoemd motorrijwiel. Het ven tje bekwam eenige wonden aan het hoofd, welke door dokter Buwalda zijn gehecht. Moge dit voor vele ouders in de Axelschestraat, wier kinderen veel aan hun lot worden overge laten, een waarschuwing zijn. In een buitengewone ge meenteraadsvergadering van Sas van Gent is Vrijdag de gemeente secretaris, de heer F. P. J. Stubbé met zijn 25-jarig secretarisschap gehuldigd. Hij werd, vergezeld van zijn echtgenoote en kinderen, alsmede van enkele zijner fami lieleden door twee raadsleden de met groen, bloemen en drape- rieëen feestelijk versierde raad zaal binnengeleid en nam in de voor hem gereserveerde eerezetel plaats. De voorzitter, de heer L. W. G. Hoefnagels heeft in warme bewoordingen zijn verdiensten als secretaris geschetst, en bood hem als blijk van hooge waar deering uit naam van de ge meente een marmeren pendule- stel mot coupes aan. Het oudste raadslid, de heer v. Verschaffel was de tolk der raadsleden, en bood hem een Italiaansch beeldje aan, voorstel lend Rebecca. Daar de oudste wethouder een broer van den jubilaris is, werd deze namens de wethouders toe gesproken door den jongsten wethouder dhr. P. A. Neeteson. Namens de ambtenaren ter secretarie en de gemeentepolitie complimenteerde de heer Lam mens den jubilaris, hem een bu reauzetel aanbiedend. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer Zonne- vijlle, secretaris der gemeente Terneuzen, die sprak namens de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Oost Zeeüwsch- Vlaandereneen vereeniging, waarvan de heer Stubbé pen ningmeester is. De secretaris dankte voor deze huldiging in een toespraak, waarin hij o.a. de ontwikkeling van Sas van Gent in deze kwart eeuw overzag. Het R. K. Kerkbestuur te Zuiddorpe heeft benoemd aan de R. K. bijzondere school, die zal worden opgericht, met ingang van 1 Jan. a s. tot hoofd de heer E. Lansu van de Clinge, tot onder wijzeressen de dames O. M. J. Waelput en D. M. A. Lyppens van Zuiddorpe. „Tem. Crt,* Besmettoltyko ziekten. Het aantal gevallen van be smettelijke ztekten over de week van 28 Sept. tot en met 4 Oct. in de Prov. Zeeland bedroeg Febris typhoïdea (buiktyphus) Borsselen 1, Zierikzee 1. Roodvonk: Aagtekerke 1, We- meldinge 1. Poliomyelitis anterior acuta Tholen 1. De door de gemeente Hon- tennisse aangegane geldleening groot f 2700. is ten volle toege wezen aan de firma Ls. van Waesberghe—Jansens te Hulst. Bij het grensdorpje Eede heeft de Belgische politie een landbouwer gearresteerd, toen hij over de grens kwam met een zak zitveren franken van 80 kilo. Het geld is in beslag genomen. (Tern. Crt.) Te Waterlandkerkje had Vrijdag de landbouwer W. de Feijter het ongeluk met een kap mes den voorsten vinger van zijn linkerhand af te kappen. Genees kundige hulp moest worden in geroepen. M. Crt. De heer J. G. van Niftrik te Vlissingen, die onlangs na het aannemen van de bekende motie in den raad ontslag nam als wet houder en als raadslid en die metterwoon de gemeente en ook de provincie verlaat, heeft thans ook ontslag genomen als lid der Provinciale Staten. De heer van Niftrik zal als zoodanig worden opgevolgd door mevrouw E. Bergsma-Bergsma uit Zoutelande, de volgende op de canöidaatlijst van den Vrijz. Democraten. Bemesting wintergranen. De tijd, dat het zaad der win tergranen aan den grond zal toevertrouwd worden, is weer aangebroken. De zomer, die voorbij is, zal zeker ieder land bouwer lang in het geheugen blij ven. Regen en nog eens regen zullen oorzaak zijn, dat het win tergraan op vele plaatsen laat gezaaid zal worden. Een gevolg hiervan zal zijn, dat de ontkieming der graankorrels laat begint, dat de jonge plantjes dientengevolge tegen den winter wel wat te klein zijn. Wij weten, dat het bij de planten als bij andere levende wezens gaat. Hoe sterker gevoed in de jeugd, hoe grooter het weerstandsvermogen tegen allerlei schadelijke invloeden. Een plant, die vanaf het oogenblik dat het reservevoedsel van den korrel is opgeteerd, kan profiteeren van een volledige voorraad voedingsstoffen in opneembaren vorm, zal ook een krachtig ontwikkeld wortel stelsel krijgen, zal van meet af aan krachtiger „assimileeren" en daardoor beter bestand zijn tegen allerlei schadelijke invloeden als wintervorst, vreterij door insecten, plantenziekten, enz., dan een zwak en slecht gevoed plantje. De practische landbouwer heeft dus voor alles te zorgen, dat de jonge wintergranen weltoegerust den komenden kwaden tijd te gemoet gaan. Een paar belangrijke tactoren daartoe zijn een goed bewerkten grond en goed zaai zaad. Doch van evengroote be- teekenis is een ruime, doelmatige bemesting. Deze bestaat uit het aanbrengen van voldoende hoe veelheden kali, fosforzuur en stikstof. De beide eerste stoffen worden aangebracht voor of bij de grond bewerking of bij het zaaien. Doch hoe staat het met de stikstof? Behoudens enkele uitzonderingen wordt de stikstofmest uitsluitend in het voorjaar aangewend. Is het nu juist de stikstof uitsluitend in het voorjaar te geven Wie bovenstaande met aandacht heeft gelezen en rekening houdt met den zeer natten zomer, welken wij hebben gehad en waardoor er in zeer vele gevallen slechts zeer weinig opneembare stikstof is achtergebleven, omdat, behalve wat door het laatste gewas is verbruikt, ook veel uit den bouw grond is weggezakt, zal dit moeten ontkennen. Onze wintergranen zouden dan wel genoeg kali en fosforzuur in den grond vinden, doch niet genoeg stikstof. Het gevolg hiervan zou zijn, dat de jonge plantjes zich niet krachtig genoeg kunnen ontwikkelen om tegen een goeden stoot te kunnen, vooral nu de zaaiing dit jaar zoo laat kan geschieden. Wil de landbouwer dus doen, wat hij kan, om zijn graangewas te sterken tegen den winter, dan geve hij voor of bij het zaaien ervan een Zwavelzure Ammoniak-gift van 75—100 K.G. per H A. Dit is de stikstofmeatstof bij uitnemendheid, ook voor wintergranen, omdat de stikstof geleidelijk ter beschikking der planten komt. De omzetting van ammoniak in stikstof regelt zich naar den groei der jonge graanplant. Wat niet verbruikt wordt blijft in den bouwgrond bewaard zonder gevaar dat het door overtollig water uitgespoeld wordt en komt in het a.s. voorjaar terecht als de natuur de graan- planten tot nieuw leven roept. Alsdan kan men ook de rest der Zwavelzure Ammoniak geven, al naar behoefte meer of minder. v. d. M. De 51-jarige moeder uit het weeshui» te St. Annaland is Vrijdagavond in don kelder ge- Tallen en spoedig daarna over leden. In de fabriek van de slee- trotechnische industrie te Slik kerveer is Zaterdag de 16-jarige J. O., van Ridderkerk, door een drijfriem gegrepen en een paar maal rondgeslingerd. De jongen werd dood opgenomen. Eenige kommiezen ontmoet ten Vrijdagnacht aan de grens onder Rucphen een paar ver dachte stroopers. Zij achter volgden hen, tot ze eenklaps in het licht gezet werden en be schoten met hagel. Beide amb tenaren werden getroffen. Dr. Borms heeft aanstonds de hagel korrels verwijderd. Gistermiddag is onder Rys- sen bij de zandgravery aan den grindweg naar Markelo een groot brok zand naar beneden gestort de arbeider M. en esn IJ jarige jongen werden onder het zand bedolven. Nadat het zand was weggedragen, bleek, dat de jon gen reeds was overleden. De toestand van den arbeider M. is levensgevaarlijk. De Zeppelin tocht. De „N. R. Crt." schrijft: De voor de Vereenigde Staten bestemde Zeppelin is onzen neu9 voorbijgegaan. Zondagochtend om 6.35 te Friedrichshafen op gestegen, vloog het luchtschip dadelijk een Z.W. koers in en bevond zich twee uur later boven Belfort. Het gaat dus den Zui delijken koers over Frankrijk, de Golf van Biscaye, Azoren en Bermudes. De gezagvoerder hoopt heden nacht de Amerikaansche kust te bereiken. Dieven hebban zich toegang weten te verschaffen tot het kan toor der N. V. Wasscbarij ea Bleekerij v.h. J. P. Asselberge te Bergen op Zoosn. Zij hebben een paneel uit da dour, toegang gevend tot het kantoor, uitga- saagd en daarna de brandkast open gebroken. Daar daie slechts wisselgeld bevatte, was de buit niet groot. Ai>ie Pascal. In het buis van bewaring to Amsterdam is dezer dagen over leden Guurtj# Helder, die onder den naam van Annie Pascal, herhaalde malen van zich heeft doen spreken. Het stoffelijk over schot is Zaterdagmorgen in de vroegte op de R. K, begraafplaats »St. Barbara* ter aarde besteld. Al* op eea film. Eenige dagen geleden ontdekte de rechter, die is belast met het voorloopig onderzoek in de zaak der Depositenbank te Wee- non, dat tusschen de stukken, die hy bestudeerde een porte feuille roet Btukteen geraerty Doo« 80 - 60 - 30 ct. Bij Apoth.en Drogisten

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2