Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. In dezelfde maand zijn op het Rotterdamsche vliegveld Waal haven 198 verkeersvliegtuigen aangekomen en 197 vertrokken; 35 militaire vliegtuigen deden de Waalhaven aan. Er werden 110 bijzondere vluchten uirgevoerd. Het aantal bezoekers aan het vliegveld Waalhaven bedroeg 6824. N. R. Crt. Herdenking «tichting Leldsche Universiteit. De Koningin zal Maandag 9 Februari de herdenkingsplechtig heid ter gelegenheid van der. 35Üsten stichtingsdag van dé Leidsche universiteit op 8 Fe bruari 1575 bijwonen. Comité voor ontwapening. Op aanstichting van prof. dr. G. J. Heering, prof. dr. D. van Ernbden en prof. dr. J. A. Veraart wordt Zaterdagnamiddag te Leiden een vergadering gehouden, ten einde te komen tot de oprichting van een nationaal comité voor ontwapening. Da Zomsrtyd. Naar de Msb. verneemt heef! de dusgenaamde Tijdcommissie dezer dagen haar laatste bijeen komst gehouden en is de publi catie van haar rapport binnenkort te verwachten. Er moet naar aan het blad ter oore komt sprake zijn van een minderheids- en een meerder heidsrapport, zoodat zich (wat te verwachten was) ook in den boezem der commissie de mee- ningsverschillen zullen afspiege len welke op dit stuk onder de Nederlandschc bevolking heer- schen. Begrafenis Prof. Oppenhelm. In strengen eenvoud, overeen komstig het verlangen van den ontslapene, werd op de Isr. be graafplaats te 's Cravenhage ter aarde besteld het stoffelijk over schot van Staatsraad Prof. Oppen heim. De belangstelling op het kerkhof was buitengewoon groot. Aanwezig waren o a. Z. K. H. de Prins en bijna alle leden van den Raad van State, minister-president Ruys, de Commissarissen der Koningin in Z -Holland en Utrecht vertegenwoordigers van de Leid sche en Groninsche Universitei ten en van de Rotterdamsche Handels Hoogeschool enz. en tal van oud-leerlingen. Tweed» Kamer. In de gisteren gehouden ver gadering kwam na aanneming z. h. st. van de suppletoire on derwijsbegroting 1923 aan de orde de wijziging der Arbeids wet, beoogende de handhaving van het drie ploegenstelsel. De heer Van der Waerde ont wikkelde bezwaren tegen wette lijke vastlegging van genoemd stelsel en acht de speciaal voor overheidsbedrijven daarvoor geen enkel motief aanwezig. De heer Kersten zal tegen stemmen tenzij de minister den Zondagsarbeid, dien het ontwerp bevordert, onmogelijk maakt. De heer Smeenk wil alleen Zondagsarbeid toestaan, wanneer een continubedrijf een doorslaand beroep kan doen op buitenland- sche concurrentie. De heer Snoeck Henkenians sluit zich hierbij aan. 'Tegen militalrlsme Op een op initiatief van ds. J. B T. Hugenholtz van Ammerstol gehouden bijeenkomst te Utrecht van predikanten, evangelisten en godsdienstonderwijzers, werd op gericht een groep van godsdien stige voorgangers tegen oorlog en oorlogstoerusting. Aangenomen werd een motie van prof. dr. Q. J. Heering uit Leiden, waarin werd te kennen gegeven, dat de groep den strijd aanbindt tegen oorlog en oorlogstoerusting. Do Koningin b(J manoeuvres. Officieel word^ gemeld, dat de mededeelingen, welke in buiten- landsche bladen zijn gedaan als zoude H. M. de Koningin gewei gerd hebben, na afloop van de manoeuves het défilé van de troe pen bij te wonen in alle deeie onwaar zijn. H. M. de Koningin is na afloop van een der door haar bijgewoon- Üe manoeuvrereen, inslcde van 1 de troepen langs Hoogstdezelve te laten défileeren, in persoon langs hun front gereden, zulks uitsluitend met de bedoeling van tijdsbesparing ook ter wille van officieren, onderofficieren en man schappen, die reeds zeer zware dagen achter den rug hadden. AXEL, 10 Ootober 1924. Ten overstaan van notaris Dregmans had gisteren alhier in Het Gulden Vlies, krachtens art. 1223 Burg. Wetb de verkooping plaats van een woonhuis en erf, groot ruim 2 aren, staande in de Kerkdreef alhier en eigendom van Jac van Cadsand te Hoofdplaat. Kooper werd L. Dieleman Hz., voor de som van f5325. Ter waarschuwing. Ter waarschuwing deelt de Brigade Commandant van de Kon. Marechaussée mede, dat aan het strand nabij Cadsand glazen buisjes gevonden worden, waarin een geel poeder, arsenicum be vattende, zit. Het is niet onmogelijk dat ook aan dit deel van de Scheldekust zulke buisjes gevonden worden men zij in dat geval zeer voor zichtig en lever ze in bij de po litie, die ze vernietigt. Maandag geraakte aan de Coöperatieve Beetwortelsuikerfa briek J. A. ten gevolge van het breken van een* plank in een put heet water. Aan beide beenen bekwam hij tot boven de knie hevige brandwonden. Nadat hij in de fabriek door den dokter was verbonden, is hij per bran card naar huis gebracht. (Z.K.) De campagne aan de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek is Maandag morgen begonnen. Aan de N V. Beetwortelsuiker fabriek „Sas van Gent" nam de campagne Donderdagmorgen een aanvang. Woensdag kwam de zoon van den landbouwer L. Dieleman- Van Hoeve te Hoek met twee losse paarden van 't veld. Toen hij in de nabijheid zijner woning kwam, brak een der draden van de electrische lichtleiding, waarop een der paarden trapte en door den stroom onmiddellijk gedood werd. De zoon die juist op dat paard gezeten was, werd een heel eind I weggeslingerd maar bleef geluk kig ongedeerd. (Tern. Crt.) Meermalen, in de week wordt in liet land van Cadzand met garnalen gevent, per auto 't Is ongelooflijk en toch waar. Voor 25 cent koopt men een kilo onverbeterlijke garnalen We vernemen, dat de Bres- kensche visschers buitengewoon veel garnalen vdngen, maar in dezen tijd van het jaar weinig in België kunnen verkoopen. Het is wel jammer, dat men in deze streek nog 7 cent voor een klein 'glaasje „gornaat" moet geven, terwijl men dan nog niet eens verzekerd is, dat ze versch zijn. Zoo ziet men ook hieruit, dat de bevolking veel gebaat zou zijn met wat goedkooper reis- en vrachttarieven. Loop der bevolking. Gedurende de maand SepL zijn uit deze gemeente vertrok ken: Johanna F. van Brummelen, Noordstr. B 63, dienstbnaar Mijnsheerenland. Mathilde M. Michielsen, Kij- kuit K 29, scholier naar Hulst. Petrus Dieleman en gezin, Singelweg J 2, landbouwer, naar Heinkenszand. Anna J. Dieleman, Kanaalkade A 54, scholier, naar Oostburg. Eduard Tieleman en gezin, Walstraat C 21, arbeider, naar Hontenisse. Pieter Adriaan Haak, Panhui zen L 11, arbeider naar Terneuzen. Matthijs Dijkwel, Oosterstraat E 45, student, naar Amsterdam. Joris M. Verbruggen, Noordstr. B 57, banketbakker naar Almelo. Jan Corn, de Jonge, Beoosten- blij L 48, landb. kn., naar Bier vliet. Levina de Jonge, Beoostenblij l 48, dienstbode, naar Biervliet. Pieter de Feijter en gezin, Kerkdreef E 91, predikant, naar Boornbergum. Norbert F. U. de Wolff, Sluis kil P 40g, chauffeur, naar Ant werpen. Johannes van Oort, Kerkdreef E 93, winkelbediende, naar Rot terdam. Gevestigd. P. H. H de Lozanne, Noord- stuat B 1, kok, van Brussel. Adriana Coumou, Nieuwstraai G 72, scholier, van Nijmegen. Em. A. van Hecke, Kijkuit K 32, scholier, van St. Nicolaas. Jarig de Braak en gezin, Spui N 82, veldarb., van Zaamslag Corn. Michielsen en gezin, Spui N 99, veldarb., van Ter Neuzen. Levina Corn. Witte, Kanaalkade A 76, dienstbode, van Ter Neuzen. Maria K. Vermeulen, Kerkstraat B 75, zonder, van Ter Neuzen. Andries Dieleman en gezin, Kijkuit K 45a, bakker, van Zaam slag. Het ophouden ran duiren. Aan Burgemeester en Wethou ders vau de gemeenten in de provincie Zeeland is namens ce Z. L. M. het volgende schrjjven verzonden Het Hoofdbestuur der Z. L. M., in overweging nemende de schade door tamme duiven aan versch bezaaide akkers toegebracht, be sloot iu zijn vergadering vap 15 Juli 1924 te Sluis, ter bestrijding van het euvel, op de medewer king der in de provincie Zeeland gelegen gemeenten een beroep te doen. Het is dan ook in dit verband, dat het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. de vrijheid neemt deze kwestie ouder Uwe aandacht te brengen met het beleetd verzoek te willen overwegen ot het voor Uwe gemeente ook wenschelijk is aan Uwen raad voor te stellen eenige nieuwe artikelen aan de gemeentelijke politieverordenin gen en aan de stratbepaiingen te voegen, van welke eventueele aanvullingen de Z. L. M. den in houd ala volgt ontwierp. „Het is verboden gedurende de periode 15 Maart tot 1 Mei duiven anders te houden dan in hokken ot in afgesloten ruimten, of wel zoodanig, dat mogelijk uitvliegen op ot over gronden van anderen dan de eigenaren ot beheerders dier duivan wordt Toorkomen. Van dit verbod kan voor het houden van wedstrijden met post duiven ot anderzins in bepaalde gevallen door den burgemeester ontheffing worden verleend (ge durende zekeren korten tijd). In het artikel dier verordening, regelende de straffen, moet dan de straf .voor overtreding hiervan ook worden genoemd." wachten. Achter het harmonie ge zelschap hadden zich de fietsclub van Selzaete, de gymnastiekver eeniging T. H. O. R. en de voet balvereniging Oranje geschaard. Voor de woning van den heer Vernaeve werd gestopt. Dhr. Ran- schaert werd met bloemstukken overladen van de verschilende ver eenigingen. Vandaar werd gereden naar de woning van Dhr. Ran- schaert in de Vredestraat, die voor deze gelegenheid smaakvol was versierd. In het midden der straat verhief zich een eerepoort met het opschrift „Hulde aan onzen renner Bram Voor diens woning aan gekomen bood de firma Laane hem den zilveren wisselbeker aan met een lauwerkrans bovendien een fonkelnieuw rijwiel. Geruimen tijd vertoefde men al daar, en werd door verschillende officieele -personen gespeecht. Vandaar maakte de stoet aan gevuld door 5 auto's een rondgang door 't Sas en in het hotel „Rotter dam" werd afscheid genomen. Politierechter te Middelburg. Woensdagmiddag is gedurende het noodweer nabij Buth'in de Scbelde gezonken een tjalkscbip, genaamd „De Hoop", groot 126 ton, geladen met suikerbieten uit Ossendrecht en op reis naar Barendrecbt. De schipper R. Kok en zijn knecht konden zich red den. Predikbeurten te Axel Gereform. Kerk. Sportnieuws. Een sporthnlëa. Zondagnamiddag werd den wiel renner A. Ranschaert te Sas van Gent een grootsche hulde gebracht naar aanleiding van diens behalen van den zilveren wisselbeker uit geloofd door de firma J. A. Laane te Roosendaal. Omstreek» half 4 marcheerde de harmonie naar Passluis om aldaar aan de grens 'der gemeente, den renner en de officieele personen o.a. de firmanten der firma Laane, dhr. P. de Snerck van Gent, fa brikant der rijwielen Plume Vain- queur, Dhr. Deckers, bestuurder van den N W B. en anderen op te Hoofdbestuur Z L. M. Onder voorzitterschap ran den hoer Mr. P. Dieleman vergaderd» Maandag to Goes hat Hoofdbe- ituur der Z. k- M. Over hat ontwerp-ziektewet werd uitvoerig gediscu-Beerd. Het dagelijs beatuur is van me e- uiug, dat het nu de tijd niet is, om de Ziektewet uit te voeren. In 1925 zal te Kruiningen de landbouwtentoonstelling worden gehouden, waarvoor een crediet werd verleend van ƒ600. De begrooting werd vastge steld in ontvang en uitgaat op 21.156.30. Geruimen tyd duurde daarop de discussie over het pachtvraag- stuk, waarbij ten slotte het advies van 't dageljjksch bestuur werd aangenomen. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat de Z. L. M. accoord gaat met de actie van het Kon. Ned. Landbouw-Corrwté tegen de Tariefwet. Alg. Terg. Z. L. M. De agenda i> verscheuen voor de 11 Nov. te Goes te houden alg. vergadering der Z. L. M Zij vermeldt o.a. de vaststelling der contributie-regeliug-1925 (overeenkomstig die van '24) en de öegrooting 1925. De heer Ir. S. L. Louwes te Zwolle secretaris van de Ove- rjjss. Maatscb. van Landbouw, zal een voordracht houden over het belang van den coöperatief vereenigingswezen voor den land bouw. Mond en klauwzeer. Nadat 'ó'A gevallen vau mond en klauwzeer in de gemeente Oostburg zjjn voorgekomen, is deze ziekte daar thans geheel geweken. „M. Crt," Bij h#t binnenkomen in «ie Scheveuiugsche baven, Woens dagmiddag, is de 62-jarige gar- nalenvissctier A. T., uit Sche- veningen, terwyl bij bezig was met het binnenhalen vau een der netten, overbeord gevallou. Eun dokter kon slechts den dood constateeren. -Woensdagmiddag reed een Atax met een inzittend passa gier iaugs het Rokin te Amster dam. oor onbekende oorzaak raakte de chauffeur plotseling het stuur kwijt en zwenkte de wagen naar rechts den walkant at. Het voertuig bleet raat de voorwielen hangen aan een ketting, waarmede een boot met afbraak aan den kant gemeerd lag. Deze positie duurde slechts een eukel oogenblik, want de ketting brak spoedig, zoodat de wageD te water geraakte. Van dat oogenblik hadden echter de chauffeur en de pas sagier gebruik gemaakt om resp. op de schuit en den walkant te spriDgen. De arbeider G. uit Tiel, werkzaam op de koektabriek der firmt Heierman te Drumpr, is aldaar bekneld geraakt tusscben een in beweging zijnde kneed machine. Om hem te bevrijden moest zijn zwaargewonde arm worden afgezet. In hoogst ern- stigen toestand is bij in het zie kenhuis opgenomen. By Scheveningen, nabij de strandbatterij is het lijkje ge vonden van een pasgeboren vol dragen kind, dat naar het iu- zicht van de politie na de geboorte geleefd moet hebben. Behalve in een Haagsche Courant van 29 September, washetlykje gewikkeld in een witten doek en in een met rood lint afgezet. Te Apeldoorn is een uit- s aande brand uitgebroken in em dubbel buis aan het Spoor- laantje, die tijdnns den brand afwezig was. De brand ontstond in het gedeelte door L. bewoond. Toen deze bezig was spek uit te braden sloeg de vlam in de pan. In een ommezien stond net vertrek in lichtelaaie en de vlammen deelden zich eok mede aan de andere vertrekken na den zolder der dubbele woning, die geheel is uitgebrand. Dertic varkeas omgekomen. Maandag stond te Loosduinen een groote schuur in brand, waar in een groote massa hooi en bie zen matten aanwezig, terwijl er ziöh ook een 70-tal varkens in bevond, waarvan er 30 zyn ver brand. De Cbr. „Amsterdammer". Het Gerechtshot te Amsterdam deed in hooger beroep uitspraak tegen den ex-direc:eur van de NaatnL Venn, tot Expl. van „De Amsterdammer", Chr. Volksdag blad, C. iDgwersen, by vonnisi Tan 17 Mei j.l. deor de 4de kamer der rechtbank veroordeeld werd tot 1 jaar en 6 mud. gev. straf, terzake van een voortge zette verduistering, vier ver duisteringen en tweemaal ge- b; uikmaking van valschheid in geschrifte. Aanranding. Te Groningen zijn Zaterdag avond bij de PiantsoeDbrug 2 hoeren, waarvan eeD te Almelo woonachtig is, aangevallen door eenige ongure individuen en in een vechtparty gewikkeld, waarbij beide heeren verwondingen heb bon opgeloopen. Een van beiden kwam verder Zondagmorgen tot de ontdekking, dat hem uit zijn portefeuille een bedrag van ƒ170 was ontvreemd. De Groninger rr cherche heelt de zaak in onder- zcak, maar zy mist aaukuoopings- punten om tot opsporing der dader» te geraken, Zitting van 7 October 1924. De volgende zaken werden behandeld A. J. M., oud 25 j werkman te Koe wacht, werd beklaagd, dat hij op 4 Sept. j.l. te Koewacht Alphons Hillaert een schop heeft gegeven en Josephus de Kok met een klomp op het hoofd heeft geslagen. Eisch f20 boete of 20 dagen hecht. Uitspraak idem. S. J., huisv.rouw van A. B., oud 39 j', te Hontenisse, werd ten laste gelegc, dat zij op 3 Sepl. j.l. te Hontenisse Rosalia Apolona Heije heeft eeknepen en aan haar haar getrokken. Eisch f 10 boete of 10 dagen hecht, Uitspraak f 3 boete of 3 dagen hecht. J. F. v. d. V., oud 25 j., mandenma ker te St. jansteen, werd ten laste gelegd, dat hij op 7 Sept. 1924 te Koe wacht 1. M. A. Baert heeft mishandeld en alstoen ook wederspannigheid tegen de marechaussée heeft gep'lcegd. Eisch f 20 boete of 20 dagen hecht. Uitspraak idem. A. D., oud 58 j., zonder beroep te Zaamslag, werd ten laste gelegd, dat hij op 1 Sept. j.l. te Zaamslag J. van Fraaijenhoven heeft beleedigd. Eisch f 15 b»cte of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. C. J. M., oud 23 j., werkman te Ter Neuzen, werd beklaagd, dat hij op 29 Aug. 1924 te Ter Neuzen opzettelijk de poort van de woning van C. Mi chielsen heeft beschadigd. Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak 10 boete of 10 dagen hecht. Zoedag 12 October 1924. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9ure Ds. de Haan, van Antwerpen. Nam. 2 Dezelfde. 'sAv. 5'/« Spreekbeurt voor de Jeugdbeweging. Voorm. 9 ure Ds. A. Steijling, van Apeldoorn. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemaente. Voorm. 9 ure Nam. 2 Leeskerk. Leeskerk.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2