Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen No. 54. VRIJDAG 10 OCTOBER 1924. 40e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het eongras voor den wererd- vrede. Nadat de Fransche en Duilsche generaals tegen den oorlog had- i den gesproken, heeft op het in ternationaal pacifistische congres graaf Coudenhove-Kalergi het woord gevoerd over Pan-Europa. Dit vraagstuk is volgens spreker meer van culturen dan van oeco- nomischen aard. Spr. wijst er op, dat inderdaad de 48 staten van Amerika reeds lang een unie vormen. De 26 democratische staten van Europa (Rusland niet inbegrepen) zouden het Ameri- kaansche voorbeeld sinds lang hebben kunnen volgen. Zij moe ten dit echter niet doen op den grondslag van militair georgani seerde staten, doch op den grond slag van de plannen van den Volkenbond. Veel geluk zou Pan- Europa echter niet beschoren zijn, zoolang dit verbond niet samen zou werken met de Amerikaan- sche. de Aziatische en ook de Russische unies. Rusland be schouwt spr. als een afzonder lijke, uit sowjetrepublieken be staande groep, die op het oogen- blik nog tusschen Pan-Europa en Pan-Azië in staat. Alle Europeanen, vervolgde graaf Coudenhove, die van goe den wille zijn, zullen de politiek van haat en nijd, die Europa aan den rand van den afgrond heeft gebracht, niet langer willen steu nen. Zij zullen meer voelen voor de Pan-Europeesche beweging, omdat deze de verwezenlijking van hun droomen is. Mannen en vrouwen uit alle kringen en klas sen der maatschapoij zullen be reid worden gevonden voor dit groote doel materieele en moreele offers te brengen. Zooals de Pan-Amerikaansche beweging grootendeels te danken is »aan de grootmoedigheid van Carnegie, zoo zullen er ook Europeesche Carnegies worden gevonden, die hun plicht jegens Europa zullen doen. Het sym bool, dat de Pan-Europeanen aller 28) „!k weet, wat Je wilt zeggen, ik zie staten zal vereenigen is het zon- nekruishet roode kruis op gou- j den zon het symbool van mensche- lijkheid en verstand. Prof. Schücking herinnerde er aan, dat de Pan-Europeesche ge dachte eigenlijk oeroud is. Na den oorlog van 1914 is voldoende gebleken, dat alleen een wereld volkenbond beteekenis kan heb ben. Graaf Coudenhove heeft gewezen op het isolement van de Vereenigde Staten. Men vergete echter niet dat 85 pet. van het Amerikaansche volk aanhanger van den Volkenbond is. De Vol kenbond heeft zich in de goede richting ontwikkeld. Te Genève heeft het pacifisme de overwin ning behaald. De gedachte van continentale associaties is een gevaar voor den Volkenbond. Bepaalde Amerikaansche kringen maken propaganda voor Pan- Amerika en verlangen dat de Amerikaansche staten uit den Volkenbond zullen treden. Men wil dus van den Volken bond een zusterorganisatie van de continentale associaties maken. Hierin schuilt een groot gevaar. In een Pan-Azië zou China geheel worden onderdrukt. Het is voorts onmogelijk Engeland buiten de Europeesche politiek te sluiten. Geen Engelsch staatsman zou voor een dergelijk plan kunnen, worden gewonnen. De gewezen Duitsche rijksmi nister Gothein merkte op, dat de volkenbond nog niets heeft ge daan om de bestaande oecono- mische geschillen te regelen, hoe wel deze steeds tot oorlog kunnen leiden. Men maakt van Europa een groote Balkan. Algemetne ellende zal daar het gevolg van zijn. Alle staten zijn op uitvoer aangewezen en hebben er dus belang bij een groot oeconomisch geheel te vormen. Dit is slechts mogelijk in een Pan-Europa, dat geen douane grenzen- zal kennen. Gothein wees verder op dc onzinnigheid, die soms in de beslissingen van den Volkenbond schuilt. Zoo heeft b.v. een Chinees over het lot van Opper- Silezië beslist. Men kent dc gevolgen van een dergelijke po litiek. Te Kattowitz, waar 90 pet. van de bevolking Duitsch is, be staat geen enkele Duitsche school meer. Op een dergelijke wijze herstelt men den vrede niet in de wereld. Als Gothein verder over dit thema uitweidt, eischt een aantal afgevaardigden, die van meening zijn, dat zijn uitlatingen buiten de orde vullen, dat hem het woord zal worden ontnomen. Een Pool, die daarop Gothein bestreed, werd door de vergadering toe gejuicht. Wolff meldt nog, dat graaf Coudenhove in een slotwoord het denkbeeld van de handwees,dat men Engeland en Rusland buiten Europa zou sluiten, als men ze beschouwt als zelfstandige con tingenten. „N. R. Crt." Naar de oatwapening. Het Belgische leger beschikt than» over 227 gevecbt9-vliegtui- gen en 80 leartoeatellen. De militaire luebtv artdienst kast thans aan Belgi* 10 millioeD franc per jaar. Mussolini heeft de luchtstrijd krachten gemonsterd en bevon den, dat deze moeten uitgebreid. Italië heeft op dit oogenblik 2000 vliegtuigen en watervlieg tuigen. Voor het volgende jaar zijn contracten afgesloten voor den bouw van nog weer 1000 vliegmachine»de bestuurbare ballons niet inbegrapen. Laat ze maar or,aten te Genève Jabileum «reldpostvereenlgiuj Gisteren was het 50 jaren ge leden, dat de Wereldpostvereeni- ging is opgericht. De instellingen der Posterijen hebben op dien dag door het uitsteken van de vlag deze gebeurtenis herdacht. Up initiatief van de Ver. Staten van Amerika was in 1863 in Parijs een conferentie gehouden met liet doel om het internationaal post verkeer te verbeteren. "Op deze conferentie werden de ;:outen, welke het postverkeer aan kleefden, in het licht gesteld en bleek ten duidelijkste de wensche- ïjkheid om eenheid te brengen in de regelen, welke ten opzichte van het internationaal postverkeer in de verschillende landen werden toegepast. Den 15en September 1874 kwa men te Bern bijeen afgevaardig den van België, Denemarken, Duitschland, Egypte, Frankrijk, Griekenland, Groot-Britannië, Hongarije, Italië, Luxemburg, Ne derland, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Rumenië, Rusland, Ser vië, Spanje, Turkije, Ver Staten van Amerika, Zweden en Zwit serland. Op 9 October d a.v. werd het eerste pojtverdrag tusschen ge noemde landen gesloten, waardoor de Postunie was tot stand ge komen. De ontwrichting, welke de oor log in de maatschappij heeft te weeg gebracht, heeft uiteraad ook de Wereldpostvereeniging en haar arbeid niet onaangetast gelaten. Op d.e na den oorlog te Madrid en te Stokholm gehouden post- congressen is echter met kracht aan het herstel van het interna tionaal postverkeer gearbeid, zoo dat de verwachting mag worden uitgesproken, dat de Wereldpost vereeniging in de toekomst haar belangrijke plaats in het wereld verkeer zal blijven innemen en aldus zal blijven medewerken aam de bevordering van handel, industrie en wetenschap. De vliegtocht Nederland-Imdië. Het comité deelt mede, dat van het opgeven van het vliegpian nog geen sprake kan zijn. Het is in afwachting van een uitvoerig schriftelijk rapport, dat onderweg is. Mochten er financiëele be zwaren zijn, dan rekent het co mité op offervaardigheid van het Nederlandsche volk. Ook de heer Fokker heeft in een interview als zijn meening uitgesproken, dat de vlucht van Sofia uit zal worden voortgezet, of van Amsterdam opnieuw zal worden begonnen. De moeilijkheid zit z.i. niet in de beschadiging door het toestel geleden bij de noodlanding, maar in het bezwaar om op het berg achtig terrein weer op te stijgen. En bovendien zal de motor, die door de oververhitting niet be trouwbaar meer is, moeten wor den vervangen door een andere. De heer Fokker heeft verklaard dat de directe aanleiding tot het lekworden van koeler nog een raadsel voor hem is. De beschadiging van het toe stel, door de noodlanding ont staan, is aanzienlijk, het landings gestel en een der klappen zijn vernield en ook de romp van het toestel heeft een knauw gekregen. Men kan zeggen dat de kans groot is dat de tocht dit seizoen niet zal kunnen worden voort gezet. Sposrweglooncn en levens duurte. Naar gemeld wordt heeft de directie der Nederlandsche Spoor wegen het navolgende aan het personeel bekend gemaakt „Naar aanleiding van een door eenige personeeibonden tot ons gericht schrijven waarbij op grond van stijging der kosten van levens onderhoud op het treffen van voorzieningen dezerzijds wordt aangedrongen, moeten wij het personeel waarschuwen, om vol strekt niet op loonsverhooging of duurtetoeslag te rekenen, aan gezien de prijsstijging niet van dien aard is om daartegen iets bijzonders te doen en de finan ciëele toestand der maatschap pijen dit trouwens niet zou toe laten." Lmchtvaartverkeer. In September zijn op het vlieg veld Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, 216 verkeersvliegtui gen van de internationale lucht lijnen aangekomen en zijn er 214 vertrokken 85 militaire vliegtui gen deden het vliegveld aan. Verder werd" een zeer groot aan tal bijzondere vluchten uitgevoerd. (Werdt vervolgd.) COU Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. mm mm (Uit het Duitsch.) Eindelijk keerde zij naar Ethel terug, die intusschen zwijgend in het mid den van de kamer was gebleven. Met beide handen liefkoosde de jonge vrouw het lieve meisjesgelaat. Haar eigen trekken waren in het korti oogenblik geheel veranderd. De gloei ende, toornige haat was er uit ver dwenen de wading van diep in nige ontroering lag er in. Met gedempte, zacht bevende stem vroeg zij „Vergeet mijn wilde woorden. Wees mijn goede engel. Behoed er mij voor, dat ik tot hatelijke onvr®uwelijkheid verval... Zie, van de plaats, die uiter lijk hoogte en macht beduidt, kan ik goeds en nuttigs in overvloed ver richten. Ik kan voor mijn onderge schikten een rechtvaardige meesteres, een ware raadsvrouw zijn, den armen en zieken van het dorp een weldoen ster en een troosteres. Geloof mij, dat ik ook reeds op de reis hierheen daaraan heb gedacht, mijn krachten in die richting te gebruiken. Ik be loof je, dat het mij aan goeden wil, aan volharding niet zal ontbreken Zij zweeg en legde snel de hand op Ethel's mond. die zich opende om te antwoorden. Met hartroerend lachen schudde zij het hoofd en riep afwe rend: het aan jou. Je gelooft, dat het mij zeker zal gelukken, mettertijd den vrijheer te ontwapenen en misschien zelfs tot een vriend, ja tenslotte zelfs tot een bewonderaar van je edelge- zinde Adèle te maken? Neen... dat zal nimmer geschieden... je kent hem niet... Maar lijat dat zijn. Ik wil dat, wat mijn plicht van mij eischt, en ook alles daarboven zonder verwachting en zonder het geringste loon doen. Ben je zoo met mij tevreden „Voer alles zul je, als je dezen weg gaat betreden, met je zelve tevreden zijn en dat is meer," antwoordde Ethel met heldere stem en vouwde diep herademend, als verlost, de han den op haar borst. HOOFDSTUK XII. Terstond den volgenden dag begon Adèle er mee, haar goede voornemens in vervulling te brengen. Zij liet zich in het groote veeleischende drijven van de schitterende slothuishouding inwijden, en haar betooverende wijze van optreden en haar praktische blik brachten haar weldra het gewenschte gevolg. Van haar tochten naar de hutten der armen en zieken keerde zij innerlijk voldaan terug, daar kon zij werkelijk veel nood en ellende lenigen de strenge winter had de stiefkinde ren des levens zwaar beproefd. De jonge ovrouw laadde zich zoo zware plichten op de schouders, dat de avond haar steeds vermoeid vond, en haar geen tijd overbleef, zich on gelukkig te gevoelen, zooals zij lachend tot Ethel zei. Het jonge meisje knikte verheugd met het hoofd. Zij was bo vendien geneigd, voor de geliefde vriendin van dé toekomst licht en vreugde te hopen, De vrijheer, dieij de dames eigenlijk slechts bij de maaltijden en in enkele spaarzame avonduren zagen, liet het aan hoffe lijkheid jegens zijn echtgenoote en haar vriendin niet ontbreken, en Eth kon niet nalaten, Adèle met olijde be vrediging steeds weer daarop opmerk zaam te maken. Eerst bleef de jonge vrouw zwijgen. Eens echter lachte zij hard. „Nu, hij is immers ridder'', antwoord de zij, „hij zal het fa'soen niet open lijk in het gezicht slaan Mijn kind, mocht je met je verwachtingen gelijk hebben. Maar er bestaat zoo iets als stilte voor den stormwees «iet al te optimistisch." En inderdaad brak spoedig genoeg de starm los en dwong de jonge vrouw tegenover haar echtgenoot in het strijdperk, wat zij, haar belofte aan Ethel getrouw, had willen ver mijden. Het was nauwelijks drie weken na den terugkeer van de huwelijksreis. Ethel von Briickenau had zich na het middageten naar Behla begeven, omdat haar vader niet al te wel was. De vrijheer en zijn jonge vrouw dronken de koffie alleen in de tuinzaal. Sedert eenige minuten viel een zachte fijne regen. De heer des huizes leunde in zijn stoel achterover en was verdiept in de krant, die des morgens te Iaat geko men en daardoor ongelezen gebleven was. Adèle keek over haar handwerk naar den regen buiten, die een dichten sluier om het park weefde en het slot langzaam afscheidde van de grauw- verhulde wereld daarbuiten. De jonge vrouw verzonk onbewust In droomerijen, dis haar een weg deden vinden dooi den grijzen regen den weg naar de welbekende stad, waarvan zij in dit tehuis wel uren verder verwijderd was, dan in haar vroegere woonplaats in liet ouderlijk Briickenau. O, wat l»g daaraan ge legen. Die menschen in de »tad, naar wie onwillekeurig haar denken en gevoelen uitging, waren immers toch voor haar op onbereikbaren afstand gekomen.. Zij moesten het zijn. Sedert lange, lange weken had zij niets meer gehoord van haar vriendin Ella Reinsberg, niets van haar broeder en van de arme zieke moeder. Zij had ook niet de geringste poging gedaan, om de afgebroken vriend schapsbanden weer aan te knoopen. Met welk doel Nieuwe golven van smart waren over haar hart gespoeld, dat boven dien reeds zwaar genoeg was beproefd en bovenmenschelijk te kampen had, om in eerlijk evenwicht te blijven... Jawel, van daar mochten geen stem men tot haar spreken, niet om alles ter wereld. Weg, weg met de droomerijen, die zoo gevaarlijk waren. En toch... op den weg der vlucht ging het haar door het hoofd zij moest blijven en luis teren... Waanzin. Juist naar de woorden van dengene, die thans tot haar sprak, mocht zij niet luisteren. Wat had hij haar ook te zeggen, de ernstige man met het vlammende rood in het gelaat. O, dat iitteeken. Het wonderlijk on begrijpelijk gevoel wilde haar niet loslaten, dat zij een groote schuld van I nalatigheid had op zich geladen, dat i zij nooit dit Iitteeken met de lippen I had aangeroerd, Had zij ooit,., in vervloger. en verzonken dagenjicli de belofte gegeven, dit leeiijke Iittee ken te kussen met den warmen, trot- schen kus der liefde en zoo zi^i iee- lijkheid te adelen Zij wist het niet meer. Zij wilde., zij mocht het niet meer weten. Maar verschrikkelijk was htt dat de ernstige, stille man zich op haar weg plaatste met zijn groote, vermanende en uitvorschende blikken. Hoe zou zij dien blik ontgaan Als het zich ook heden gelukte, zich daar van los te maken, dan bezweek zij toch morgenzeker, zeker. Hoe moest dat woiden, hoe moest dat worden Met een bijna wilde beweging keerde zij zich om op haar stoel, wendde zich af van de glazen deur en de regen daarbuiten, die haar had voorwaarts gelokt op paden, die voor altoos ge sloten moesten zijn. En toen zij zich plotseling om wendde, zag zij in de op haar gerichte oogen van den vrijheer... en schrikte tot diep in haar binnenste- In die koude, spottende oogen lag een uit drukking, alsof de eigenaar tot de kleinste bijzonderheden wist, waaraan zij straks dacht, met welke duistere machten zij had gewofsteld. Bloedrood boog zij zich over haar werk neer. Toen schoof de echtgenoot achte* loos de krant over de tafel en zei: „Je haakwerk schijnt je te vervelen. Lees een beetje In haar verwarring greep zij als een gehoorzaam kind naar het blad en sloeg er de oogen op. Maar terstond schrikte zij ineen, en haar aangezicht werd doodsbleek.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1