Landbouw. Gemengd Nieuws. gedrongen gevoelt, aansluitende bij hetgeen in de audiëntie van 19 Sept. werd uiteengezet, nog maals den Minister te wijzen op de gevaren, die het onderwijs bedreigen bij een nieuwe verla ging der salarissen. Het meent, dat thans voor verreweg de meeste onderwijzers de uiterste grens bereikt is en dat bij ver deren teruggang de positie van den onderwijzer weer zal worden gelijk vroeger een toestand van min of meer fatsoenlijke ar moede. Adressant meent er op te moe ten blijven aandringen, dat de grondsalarissen met twee hon derd gulden verhoogd worden boven de door de Regeering voorgestelde cijfers. Dit is mo gelijk, wanneer de ongehuwde ambtenaren op gelijken voet be handeld worden als de onge huwde onderwijzers. Met ingang van 1 Januari a.s. is de bezoldiging van de Ministers, hoofden van Departe menten van Algemeen Bestuur, vastgesteld op f15.000 'sjaars Tot dusverre bedroeg de minis terieele bezoldiging f18 000. Tegen de tabaksbelaatinc. In Den Haag heeft de Neder- landsche Bond van Sigarenwin keliersvereenigingen een lande lijke protestmeeting tegen de ta baksbelasting gehouden. Na een tweetal redeneeringen werd de volgende motie aange nomen. De meeting, van oordeel zijnde, dat de zeer slechte bedrijfstoestan den in de tabak- en sigarennijver- heid, welke de regeering zelve erkent in haar Memorie van Ant woord, geen enkele verzwaring van lasten toestaat, daar gezegde industrie reeds op schiy onhoud bare wijze onder de bestaande lasten gebukt gaat van oordeel zijnde, dat de nood der Schatkist, hoe betreurenswaar dig op zichzelve ook, geen aan leiding mag zijn het tabak- en sigarenbedrijf nog zwaarder te belasten van oordeel zijnde, dat er veel eer aanleiding te over is de ta bak en sigarenindustrie in haar benarde positie te hulp te komen door haar lasten te verlichten van oordeel zijnde, dat verzwa ring van lasten voor de tabak en sigarenindustrie moet bedui den het benemen van iedere her stelmogelijkheid en den onder gang van het bedrijf moet ver haasten dringt er met klem bij de regee ring op aan, haar plannen tot verhooging van de tabaksaccijns in ieder geval terug te nemen en zelfs te overwegen het geheel doen verdwijnen van den bestaan- den tabaksaccijns dringt er bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal met klem op aan, bijaldien de regeering bij haar plannen mocht volharden deze te verwerpen. geven en vrijwel geregeld de veertiendaagsche concerten van af Mei zijn geslaagd, voorzoover het weer dit dan toeliet. Hopen we dat de leden de winteravonden zullen benutten om het volgend jaar weer met een nieuw repertoire te kunnen optreden en zij naast den finan- ciëelen steun ook gedachtig zijn, zich den moreelen steun waardig te maken. Omgekeerd zal dan ook zeker publiek, zoowel als gemeentebe stuur zich niet onbetuigd laten in het verleenen van dien steun. Hieronder volgt het programma voor het concert van hedenavond, of eerstvolgende 1. Les anciens du 4e, marche. 2. Faust, fantaisie. 3. Non plus ultra, polonaise voor bariton, solist D. Luteijn (le uitvoering). 4. Zaza,foxtrot(leuitvoering). 5. Honneur au second, marsch. 6. Les inséparables (de onaf scheidelijke) polka voor 2 pistons solisten H. v. d. Berge en L. Kotvis (le uitvoering). 7. De lustige Boer, groote operette van Fall. 8. Nuits de Chine, foxtrot. 9. Tot weerziens, lied. Woensdag herdacht de brieven- en telegrambesteller J.J. Polderman te Terneuzen den dag, waarop hij 25 jaar geleden bij de posterijen in dienst trad. Naar de „Zeeuwsche Koerier" meldt, is de middenstandstentoon stelling te Hulst ook in zoover een succes geweest, dat de in komsten de uitgaven lnj.bben overtroffen. Er was nl, een batig slot van f 106, welk: bedrag is verdeeld tusschen h'et Roomsche en het Protestan.sche armbestuur aldaar. Te Boschkapelle is tot administrateur bij het electri- citeitsbedrijf benoemd P. Ver braecken, postbode aldaar. Wegens overlijden van den heer A. Hertogh, hoofd der school te Stoppeldijk en teven* kassier van de Boerenleenbank aldaar, is voor laatstgenoemde betrekking benoemd de heer A. de Maat, aldaar. A.XML, 3 October 1924. Wij herinneren er onze lezers aan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag de zomertijd eindigt, en in dien nacht de klok derhalve één uur moet worden teruggezet. Winterdienst. We vestigen de aandacht op den winterdienst der middelen van vervoer. Door plaatsgebrek kondei we deze nog niet volledig geven, zoodat we ons bepaalden tot die trajecten, waarvan hier geen dienstregelingen verkrijgbaar zijn, zooals de bootdiensten op de Wester-Schelde en de treinen naar Gent en Mechelen. Tramdiensten voor Zeeuwsch- Vlaanderen en reisgidsen voor overig Nederland zijn reeds in den handel. Concordia. Als het weer niet te veel tegenloopt en het wil een beetje droog blijven, dan geeft onze harmonie vanavond op de tribune om 87i uur haar afscheidsconcert voor dit seizoen. Ook daar dus winterdienst. Zeker kunnen we weer met voldoening getuigen, dat Concordia", ondanks het vaak ongunstige weer, toch vaak mopii musiekavoncjen hwft ge- De heer R. Kerckhaert te Stoppeldijk is dezer dagen ge slaagd voor het Mercurius-examen (Boekhouden.) De Minister van Arbeid heeft goedgevonden dat een vroeger toegekende bijdrage voor woning bouw zal worden uitgekeerd aan de gemeente Sas van Gent, ten behoeve vati G. C. J. de Smet (restant) f 2900. Failliet verklaardJ. D. de Guchteneire, herbergier te St. Jansteen. Rechter-Commissaris Mr. W. M. G. Jolles. Curator Mr. A. J. v. d. Weel te Middelburg. Prov. Staten van Zeeland. De opening der najaarszitting van de Provinciale Staten van Zeeland is bepaald op Dinsdag 25 November a.s., des avonds te 71/» uur. Da bende van St. Janateen. De redacteur der .Maasb." te Autweapen meldt dat er inzake den diefstal bij pastoor Schets te St. Jausteen een nieuwe confraatatie der Belgische helers te Antwerpen h«eft plaats gehad. Gelijk men weet, zijn de Ne- derlandsche dader* ainds eenigen tyd veroordeeld en dat de Bel gische medeplichtigen hun strat nog niet ontvangen hebben, moet worden toegeschreven aan het feit, dat de Antwarpsche politie, alles in het werk heeft ge«teld en met succes om zooveel mogelijk vau het gestolene terug te vinden. Een Nederlandsch rechercheur heeft indertijd het *poor der dieven en heler» gevonden. Hij bad kennis gemaakt met dan Antwerpenaar Fikske de Laet, die bevriend was met de twee verdachte Nederlanders V., en diens schoonbroer uit St. Jan steen. Da rechercheur had het ver trouwen van Fikske weten te winnen en was zoover gekomen, gat ge Antwerpenaar hem een pak der gestolen effecten zou verkoopen. Direct daarop ging men tot een huiszoeking by Fikske over en men voad er ean briefje, waaruit bleek dat man op het juiste spoor was. Terzelfder tijd ontdekte de politie in da uitstalkast van een Antwerpschen wisselagent eenige der gestolen effecten. Zij werden in beslag genomen. Als verkoo- per wees men aan een zekeren do B., die naar Parijs gevlucht was, doch spoedig aangehouden en uitgeleverd werd. Op hem vond men het grootste gedeelte der gestolen effecten. Da B. had een kennis B. te Borgerhout. Bij dezen werden verschillende huiszoekingen ge daan. Het Heerschap bleek de zoekers der justitie ta lastig te vinden en zond een protest- scbrijven aan het parket. Tot ongeluk van dit brutaal heer stelden ook dosaundigan uit dezen brief vast, dat ook hy de schry ver was van het briefje, by Fikske gevonden 1 De B., die berouw toonde over zijn daad, verklaarde in staat te zyn, nog een groot deel van het gestolene terug te krygen. Daarop liet de justitie hem voor- loopig vrij. Hy stelde zich in verbinding met een zekeren N., uit Amsterdam, en sloot met hem een accoord om voor 100.000 francs een deel der gestolen effecten te koopen. De B. begaf zich vergezeld van een recher cheur, naar Roosendaal, waar N. voor meer dan 100.000 francs effecten overhandigde. Men betaalde hem enkele duir-Qde francs en liet hem gaan in de hoop, de nog ontbre kende effecten van hem los te krijgen. Doch N. liet zich niet meer zien. Daarop hield de Nederlandsche politie N. aan In zyn huis werd niets gevon den dan de som, welke hij in Roosendaal van de B. ontvan gen had. .Dit geld werd in be slag genomen. Men is er in geslaagd, het grootste gedeelte van de effecten, welke bij dan pastoor van St. Jan Steen gestolen werden, terug ta vinden. Er ontbreekt nog een groot pak loten. Predikbeurten te Axel Zoadag 5 October 1924. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9ure Ds. G. P. A.Ruysch van Dugteren. Bediening H. Avondmaal. Nam. 2 ure Deielfde. Dankzegging. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. E. Post, van Oudega. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemaeute. Voorm. 9 ure Nam.2 Leeskerk. Leeskerk. Lepage vooral energiek optrad. Bij de vijfde ronde reeds had dit na een weglooppoging tot 20 M. voorsprong weten te behalen en bij de 84e ronde waren alle overige koppels door hen ge dubbeld. Precies om 5,22 uur was de wedstrijd geëindigd, waarmede de 80 K.M. waren geloopen in 2 uur 42 minuten, of bijna 40 K.M. per uur, wat een hooge snelheid voor junioren beteekent. „Z. K." Terwijl aen kindje van eenige maanden van de tam. J. H. te Woensel in de wieg lag te sla pen, was daarnaast een vierja rig jongetje mat een doosje lu cifers aan het spelen, waardeor het bedje van het kindje in brand geraakte. De kleine be kwam hevig# brandwonden, zoodat voor het leven wordt ge vreesd. Zekere K. uit Gouda vanuit Gouda op zyn motorfiets op weg naar Utrecht is nabij Linscho- ten zóó hevig gevallen, dat hij bewusteloos en zwaar aan hoofd en handen verwond bleet liggen. Nadat men hem verbonden had, kwam hy bij, docb herinnerde zich aanvankelijk mats. Later noemde hij zijn naam waarop men hem per auto naar zyn woonplaats heeft vervoerd. Onder het vee van den landbouwer Jac. Lako te Bres- kens is mond en klauwzeer uit gebroken. De invoer in België van melkkoeien, hoogdracktigekoeien en vaarzen wordt met 1 October weer toegelaten langs de douane kantoren De Clinge station en De Clinge dorp. Voortaan zullen ook schapen en geiten worden opgenomen in de quarantainestallen te Achel en Selzaete. Voor het tyd vak van 1 Oct. j.l. tot 1 Oct. 1925 ie we derom benoemd tot leeraar aan de Rijkslaudbouwwinterschool te Goes, de heer C. van Baak, al daar. Sportnieuws. Wielerbaan „Gfrenastrflders". Zondag j.l. is op bovenge noemde baan te Kapellebrug weer een koppelwedstrijd over 80 K M. verreden, waaraan weer door ver scheidene zeer sterke Belgische koppels is deelgenomen, alsmede door den Sassenaar van Hulle. Vanaf den aanvang werd er al direct een flink gangetje ingezet, waarbij het koppel van Hool- Dicfatal van pestdaiven. Voor de Almelosche rechtbank hebben twee jongemannen te recht gestaan, beklaagd van diefstal van postduiven. De één ving de duiven, de ander ver kocht ze of slachtte ze af. Het zijn twee broeder», de één-in Almelo, de ander in Amersfoort, die op dat gebied samenwerkten. In de kringen van postduiven- liethebbers heeft deze zaak veel beroering gewekt. De ambtenaar van het O. M., mr. Blok eischte tegen ieder der bekl. 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Hattink van Almelo pleitte voor den één clementie, voor den ander vrij spraak. A. P. D. landbouwer en paardenhandelaar te Scheorl, stond voer de Alkmaarsche rechtbank terecht wegens bet voorhanden hebben van grond stoffen en werktuigen, dienende tot de installatie van een ge heime distilleerderij. Bekl. ontkende. De Rijksad vocaat vorderde veroordeeling vau f 1000 boete subs 100 dagen hechtenis, beneven» 6 maanden gevangenisstraf. Een oude true. Dezer dagen vervoegde zich bij een autoverhuurder te Oegst geest de voor dezen onbekende arbeider C. v. d. S., wonende te Nieuw-Vennep, met de mededee- ling, dat zijn zuster eerstdaags in het huwelijk zou treden met een gepensioneerd Indisch kolo nel daarom wilde hij voor den trouwdag eenige auto's bestellen. De verhuurder kwam met v. d. S. tot een accoord. v. d. S. ver zocht daarom aan hem een be drag aan geld te leenen, omdat hij nog eenige inkoopen moeit doen en niet voldoende geld bij zich hadhij zou gelijk by de alrekeniDg voor het gebruik van de auto's het geleede geld wel terruggeven. De garagehouder, geen kwaad vermoedende, gaf hem het gevraagde geld, waarop v. d. S. vertrok. By een wijn- bandelaar haalde hij dien dag een soortgelijken truc uit. Hy bestelde wyn voor het huwelijk en nam een flesch op proef me de, waarna hij vroeg om wat geld te kunnen leenen om dit by afrekening van den wijn te rug te betalen, hetwelk hem ook werd gegeven. Eenige dagen later •chreef v. d. S., aan beide per sonen, dat de bestellingen om ver schillende redenen als niet ge daan moesten worden beschouwd terwijl van het geleende geld natuurlijk niet werd gesproken. Je politie heeft den man gearre steerd als verdacht van oplich ting. Talsche rijwielplaatjes. De recherche te Haarlem heeft aangehouden M. van B, 28jaar, bankwerker aldaar, verdacht van het maken van valsche rijwiel- plaatje». In verband hiermee zijn verder nog aangehouden J. H. G., 31 jaar, melkventer te Haarlem, J. de W., 23 jaar stoffeerder te Schoten, als verdacht van het koopen van valsche plaatjes be neden de waarde. Voorts werd nog aangehouden F. A. M., café houder te Haarlem, die zijn be middeling aanbood by den ver koop M. v. B. is opgesloten. Inbraak. Inbrekers hebben zich gister nacht toegang verschaft tot den manufacturenbandel van J. H. T. aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam. De indringers zijn langs een in de Claes de Vries- laan uitkomende brandgang in den tuin van het pand gekomeD. Daar hebben ie een ruit uitge sneden van de achterdeur en zoodoende kwamen ze in het sousterrain, waar ze het panneel vernielden van een deur die toe gang geeft tot het magazijn. Hier uit is een partij hemden, hand doeken, sokken, kouseD, zeem lappen etc., ter waarde van on geveer zes honderd gulden ge stolen. Ongeval op zee. De gezagvoerder van het tot de vloot van den Kon. West- Indischen Maildienst behoorend stoomschip Helder", dat van Duinkerken op weg is naar Am sterdam, heeft aan de directie van genoemde maatschappij be richt, dat tijdens de groote reis die de .Helder" heelt gemaakt, de eerste stuurman, Kuiken ge- heeten, overboord ia geslagen en verdronken. Een dnre kead. Do gemeente-veldwachter wo nende te Vorden heeft een poli tiehond verkocht voer den prijs van 600. De dubbele moerd te Wychen. De Arnhemsche rechtbank heett uitspraak gedaan in de zaak tegen J. v. It. en C. v. d. B., die terecht hebben gestaan ter zake van den moord, gepleegd iD den nacht van 4 op 5 Mei op den 75-jarigen landbouwer Willem Wiilems en diens 68- jarige zuster Geertruida Wiilems, wonende te Woezik onder de gemeente Wychen. Overeenkomstig den eisch van het O.M. werd bekl. van M. ver oordeeld tot levenslange gevange nisstraf, wegens het plegen van den moord en C. v. d. B. wagens medeplichtigheid eveneens con form den eisch, tot zeven jaar gevangenisstraf. Na het uitspreken van het vonnis ging bekl. ran M. zeer te keer en betuigde onder het uitstooteD van vloeken, dat hy tegen het vonnis in hooger be roep zal gaan. Beide beklaagden werden on middellijk weggeleid. Brand in de Vereen. Blikfak. te Krommenie. Dinsdagnacht woedde een he vige brand in de fabriek ,Ver- wer" te Krommenie, een der fabrieken der N. V. Vereenigde Bükfabrieken. Verbrand zijn geheel de lithografische inrich ting de proeftrekkerij deel uit makend van de drukkerij en de schilderswerkplaats. De druk kerij zelf leed-groote waterschade. Met donderend geweld vielen de persen omlaag. Van de groote stempelmakerij verbrandde de zoldering. De oorzaak is onbe kend. Omstreeks halt 3 waren de vrijwillige brandweer en de stoomspuit der Stoomwevery Van Leyden het vuur meester. In de meeste afdeelingen kan werden doorgewerkt. In nadeele laren paling uit Palingliefhebbers. één week tijda zyn ten van twee vischhande- aan de Zaan 900 pond karren gestolep, n.l. van de firma S Oenen te Zaan dijk 500 en ten nadeele van ds firma Gebroeders Dil te Koog aan de Zaan 400 popd.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2