Landbouw. Gemengd Nieuws. veel af op de neiging tot hand having van de bestaande rege- lihgen en personeelsformatiën. De commissie had gaarne meer dere medewerking onderbonden, waar hare voorstellen nog maar al te dikwijls als onuitvoerbaar werden beschouwd, niettegen- bij aanvaarding daarvan naar hare overtuiging de dienst niet geschaad en slechts van een te ruimen voet teruggebracht zou zijn geweest tot datgene wat vol doende is. ,M, Crt." AXKL, 36 September 1924 We ontvingen de dienstregeling van den Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde, die mede in verband met den winterdienst van de spoorwegen, enz. belang rijke wijziging heeft ondergaan. Het veer Vlissingen—Breskens verschilt op sommige diensten slechts enkele minuten, doch de lijn NeuzenVlissingen is uit gebreid met een boot om 5 uur nam. van Neuzen naar Vlissingen en 's morgens om 5.50 van Vlis singen naar Neuzen. Op Zon- en Feestdagen ver valt de boot van 7.04 naar Vlis singen, gaat de boot van 2.30 eerst om 3 45 en volgt dan nog een boot om 7.45 naar Vlissingen. In omgekeerde richting is de dienst dan vrijwel als tot heden. Van Neuzen naar Hansweert varen 5.55 v.m. en 7.30 nam een boot, terwijl daartusschen om 12.05, 3.en 5 45 een boot vaart naar Hoedekenskerke, in verbin ding met de autobus naar Goes. Op Zondagen is er slechts om 6 u. v.m, en 3 u. nam. een boot naar Hansweert. De booten in omgekeerde richting zijn in den zelfden zin gewijzigd. Ook op de lijn Walsoorden— Hansweert zullen de diensten eenige wijziging ondergaan voor zoover de vertrekuren betreft, doch het aantal reizen blijft hetzelfde. Te gelegenertijd zal de dienst volledig in ons blad verschijnen. Van bevriende zijde schrijft men ons Zondag heeft te Boornbergum de bevestiging en intrede plaats gehad van onzen vroegeren stad genoot, ds. P. de Feijter, ais predikant bij de Geref. Kerk aldaar, ten aanhoort van vele belang stellenden, waaronder 5 familie leden en afgevaardigden van Drachten, Beets en Beetsterzwaag. De bevestiger ds. J. H. Lammertsma (vroeger te Axel) had tot tekst Jes. 527, waar het gaat over den boodschapper des heils, en stond stil bij zijn verschijning, zijn tijding en zijn waardeering. In de middagdienst verbond de nieuwe leeraar zich aan zijn ge meente met een predikatie over 2 Cor. 4:5 en 6. Hij sprak over Paulus' prediking en wees op den inhoud, den grond en het doel ervan. Na de preek hadden de gebruikelijke toespraken plaats en zong de gemeente den leeraar toe van Psalm 133:3 en Ps. 89:8. De gemeente Boornbergum was 2 jaren vacant geweest. gemeente op dat gebied een goed vakman rijker is geworden en wenschen hem succes op zijn werk toe. Naar we vernemen zullen in de komende maanden verschil lende gezinnen onze gemeen te verlaten in verband met de verplaatsing van kantoren van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij van Drieschouwen naar Terneuzen. Militaire vooreefeniagen. Bij het hier ter plaatse gehou den examen voor bewijs van voor geoefendheid, wat verkorting van diensttijd medebrengt van 4 maan den, slaagden alle leerlingen W. Hough, J. Smies, L. Dieleman, D. de Jonge, Chr. G. van Sluis en J. Butler. Nieuwe leerlingen kunnen zich aanmelden op Donderdag 2 Oct. a.s. 7.30 uur n.m. in het Gym nastieklokaal van de openbare school. Zooals bekend hebben zij, die dezen cursus voleinden, slechts 6 maanden te dienen, ingeval zij dienstplichtig zijn, na loting. Naar Zelandia uit goede bron verneemt, zal de Tragel, d. i. de steenweg van 't Station Hulst tot St. Jansteen, één meter ver breed worden. tot wederopzegging, opnieuw ont heffing te verleenen van het in 1 opgenomen verbod, om de wegen te berijden met twee of meer aan elkander gekoppelde wagens o a. voor de wegen in Zeeuwsch Vlaanderen, Westelijk deel en voor de wegen in Zeeuwsch- Vlaanderen, Oostelijk deel. Ontslag wegens bezuiniging. Bij den Provincialen stoomboot- dienst op de Wester-Schelde is aan 10 personen, namelijk 4 sto kers, 4 matrozen en twee perso nen van het administratief per soneel ontslag aangezegd wegens inkrimping van personeel. De stokers en matrozen enz., die nu twee dagen varen en dan een dag rust, zullen in het vervolg j vier dagen varen en dan een dag rust. Onder het personeel heerscht ontevredenheid, dat juist de jong ste mannen onder wie er zijn, die voor enkele jaren bij vaste aanstelling huwden en nu een jong gezin hebben, worden ont slagen, terwijl men meende, dat beter de ouderen, die toch niet zoover meer van hun pensioens leeftijd af zijn, op wachtgeld kun nen worden gesteld. Tern. Crt. dus de steeds toenemende werk loosheid gedurende de winter maanden in de landbouwdorpen in Dinteioord coupeert. Het resultaat van het werk is, dat reeds beduidende hoeveelheden werk voor verzending gereed liggen; de uitvoer van .lokken" geschiedt in het bijzonder naar Engeland. De commissie, die de fabriek tot stand bracht na veel arbeid, zou dus «er van haar werk krijgen. De ataid vaa het irait. De ,St. Crt.' bevat het vol gend overzicht van den stand van het fruit. De appelen en peren leden van de weersgesteldheid, waar door zij in groei ten achter ble ven, terwijl de kleur te wen schen overlaat. Schurft tastte veel vruchten aan, terwijl het scheuren van vruchten veel voor kwam. Een en ander heeft het gevolg, dat, ofschoon van peren de oogst over het algemeen zeer rijk is, van deze zoowel als van de appelen eerste qualiteit vruchten schaarsch zijn. Predikbeurten te Asxel. Op de haven te Sluis zijn de eerste suikerbieten aangevoerd. Bij Kon. besluit zijn opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente Biervliet de heer P. W. MaarleveldHengstdijk, de heer L. A. C. van Esbroeck Philippine, de heer P. A. Ram- meloo. Het aantal gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 14 tot en met 20 Sept. in de prov. Zeeland bedroeg Febris typhoïdea(buiktyphus): St. Annaland 1 Borsselen 1 roodvonk: Middelburg 1; diph- theritis: Middelburg 1. We waren heden in de gelegenheid een kijkje te nemen in het atelier van den heer H. van der Pluym, die zich enkele weken geleden alhier in een per ceel had gevestigd in de Noord straat, doch door de omstandig heden genoodzaakt was zich met primitieve hulpmiddelen te be helpen. Thans is hij echter in het bezit van een heel nieuw atelier, waar de clientèle kan poseeren. Het is naar de eischen des tijds ingericht en zoowel afzonderlijke personen als groepen kunnen er voldoende plaats vin den om een mooie foto van zich te doen maken. Dat mooie" durven we er gerust bij zetten, want het werk dat we te zien kregen en ook in de etalage is uitgestald, kan den toets der critiek wel doorstaan. Zoo zagen we van de gastentoonstelling een paar scherpe interieurs, ofschoon vooral de kookafdeeling erg don ker was en dus moeilijk te nemen. \Ve kregen den indruk, dat on?e In de Dinsdag te Hulst ge houden raadsvergadering her dacht de Burgemeester het feit, dat de heer H. Verwilghen 25 jaar onafgebroken zitting heeft gehad als raadslid. De gemeenterekening ovér 1923 bedroeg in uitgaaf f 160.598 en in outvang f 181.126, batig slot f 20.524. De rekening der gasfabriek in uitgaaf f 99.683, in ontvang f88.311, nadeelig slot f 11.372. Dit nadeel moet ontstaan zijn door dure kolen. Besloten werd de meterhuren te verhoogen. An deren meenden, dat men te dure reclame gemaakt had en het beter was den gasprijs te verhoogen. Besloten werd 2 waterbakken te plaatsen in de gemeente, als prise d' eau voor de motorbrand spuit, waardoor dan de geheele gemeente bestreken kan worden. Aangenomen werd ook f 65 bij te dragen in de kosten van de Provinciale huldiging van H.M. de Koningin te Middelburg. De bietencampagne aan de Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent zal op 8 October aan vangen. Gekoppelde voertuigen. De Ged. Staten van Zeeland, gezien hun achtereenvolgende besluiten, waarbij krachtens het Reglement op de wegen en voet paden ontheffing is verleend van het in dat reglement opgenomen verbod, om de wegen te berij den met twee of meer aan el kander gekoppelde voertuigen overwegende, dat, om wegbe- schadiging meer afdoende tegen te gaan, andere voorwaarden aan de ontheffingen behooren ver bonden te worden besluiten I. hunne bovengenoemde be sluiten in te trekken met ingang van 1 Januari 1925. Met ingang van 1 Januari 1925, Men waarschuwing. De Plaatenziektekunnige Dienst meldt Reeds meermalen werd door den Plantenziektekundigen dienst gewaarschuwd tegen rondtrek kende personen, die eigenaars van vruchtboomen aanbieden huB boomen door bespuiting of op andere wyze tegen ziekten ot schadelijke insecten te be handelen. Herhaaldelijk werd geconsta teerd, dat door zulke lieden op volkomen ondeugdelijke wijze en met waardelooze middelen werd gewerkt, dikwijls ook op een ton eenenmale ongeschikt tijd stip. Thans is in de buurt van Beverwyk weder zoo iemand aan het werk geweestdeze persoon bood aan, de boomen van vangbanden te voorzien. Afgezien nog van het feit, dat het voor vangbanden thans te iaat is, (wel begint de tijd voor het aanleggen van lijmbanden te naderen), heett deze persoon de menscben, die op het aan bod ingingen, op schaamteltoze wijze bedrogen, daar zijn vang banden bestonden uiteen reepje crêpe closetpapier 1 Hiervoor bracht deze oplichter 20 ets per boom in rekening Bovendien heeft bij ook nog boomen bespot«n slaagde er iD, blijkens een aan den Dienst J overgelegde door hem afgegeven nota op deze wijze een goedge- loovige voor een bedrag van f 12 af te zetten hoogstwaarschijn lijk zijn meer personen de dupe geworden van dezen bedrieger. De Plantenziektenkundigen Dienst waarschuwt met klem tegen alle aanbiedingen om boo men tegen plantenziekten ol schadelijke dieren te behande len, die gedaan worden door on bekende, rondreizende personen wil men eventueel op zulke aan biedingen ingaan, dan raadplege men eerst den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen ot een der bij den Dieijst .werk zame ambtenaren. Zoadag 28 September 1924. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/i ure Ds. G. P. A.Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Nam. 6 Prof. Gallay. Gereform. Kerk. Voorm. 97» ure Ds. J. Dekker, van Ambt-Vollenhove. Nam. 27* Dezelfde. Geref. Gem«ente. Voorm. 97* ure Leeskerk. Nam. 27* Leeskerk. Sportnieuws. De heer A. Ranschaert te Sas van Gent won Zondag den zil veren Laane's wisselbeker bij een wegwedstrijd over een route van 168 K.M. Deze wedstrijd zou eenige we ken geleden in Noord Brabant worden gereden, doch kon toen door de tegenwerking der politie niet doorgaan, waarom besloten werd den wedstrijd in België te houden met start en finish te Esschen. Ranschaert kwam feitelijk no. 3 aan met een verschil van 2 sec. op no. 1, doch werd no 1 ge plaatst wegen» begane onregel matigheid door de beide eerst aankomenden. „Zei." Bij de te Middelburg ge houden athletiekwedstrijden uit gaande van den Turnkring Wal cheren van het Kon. Ned. Gym- nastiekverbond behaalde de heer J. de Putter uit Hoek, den eersten prijs voor heeren. Men schryft aan de „Midd. Crt." Er ia reeds melding gemaakt van de coöperatieve vlasfabriek te Dinteioord, die wel tegenslag heett gehad, maar nu dit sei zoen toch weer in volle kracht zal komen. Men deelt mee, dat nu reeds pl.m. 200 werklui er in het bedrijf zijn en men hoopt, dat gedurende den wintertijd bet werk zal kunnen volgehou den worden, wat natuurlijk voor de betrokken arbeidslieden uit de omgeving van zeer groote beteekenis n, daar het een werk verschaffing is, welke in slechts weinige gemeente veorkomt en Als gevolg van een oproep ten bate van de nagelaten gezinnen van da bij de Schelderamp omge komen visschers destjjds door het Ned. Roode Kruis in de Pers ge plaatst, in ovarlog met den bur gemeester van Vlissingen kon door het hoofdbestuur dier verecniging een bedrag van 6 866.781/, voor dat doel aan den burgemeester worden gezonden. Kerkbrand te Bnrgh. Uit Burgh op Schouwen, zaeldt men aan de ,N. R. Crt." Even voor halttien gistermor gen vertoonden zich enkele rook wolkjes boven het dak der Ned. Herv. kerk, en om halftien stond de kerk in volle vlam. Ook de toren raakte in brand. De ijlings toegesnelde brand-1 weer van Burgh en Haamstede stond machteloos tegenover de ontzettende vuurzee, die door den aauwakkerenden wind nog toenam. Kerk en toren zijn ge heel uitgebrand. Van de prach tige kerk, welker 250-jarige be staan in November a.s. zou her- j dacht worden, het sieraad der gemeente en wegens haar inte rim if ion attractie voor vreem de gen, zijn alleen de naakte muren over. Het archief, enkele oud« bij- b«ls, d koperen luchter en bet kerkzilver, behalve het zilveren doopbekken, konden gered wor den. Het. kunstig gebrandschil derde raam, de fraai besneden ambaebtsheerenbank en de ge beeldhouwde preekstoel zyn door het vuur vernietigd. De mar meren gedenkteekens zullen zeer beschadigd blijken. Ongeveer 1 uur was men den brand meester. Kerk en toren waren verzekerd. Van andere zijd« wordt ge meld Omstreeks 30 uur storte het dak van de kerk in, en kort daarop viel de spits van den toren naar beneden. Ook de klokken uit den toren zijn naar beneden gestort. Het uurwerk is blijven stilstaan op 7 minuten over tienen. De oorzaak van den brand is zeer waarschijnlijk te wytenaan eenige loodgieters, die s'morgens nog in het kerkgebouw werk zaam zijn geweest. Moord te Hoevea De 63-jarige C. de Booy is Woen8dagveormiddag door zijn schoonzoon D. geheet .-n, bij wien hij inwoonde, na een twist ver moord. De familie woont on geveer 20 minuten van het dorp op een boerderij, en eerst Don derdag is het misdrijf bekend geworden. De oorzaak van den twist is niet bekend. De dader is door de politie gearresteerd. Huldiging Lodew(Jk vaa Deyssel. Maandag heeft, ter gelegen heid van den 60sten verjaardag van K. J. L. Alberdingk Thijm, in de zaal-Kleijkamp in Den Haag een repetitie plaats gehad, waarop tal van letterkundigen en personen uit andere kunst kringen aanwezig waren. Lodewijk van Deyssel werd binnengeleid door bet bestuur van de Nederlandsche Vereeni- ging van Letterkundigen. Te vens kwamen binDen de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dr. J. Th. de Visser en mr. M. I. Duparc, administrateur, cbef vati de at- deeling Kunsten en Wetenschap pen van bet departement. 'r. P. C. Boutens als voor zitter van de Ned. Vereen, van Letterkundigen, sprak de eerste hulde uit voor den eenzame en onafhankelijke, die groote en onvergetelijke dingen heeft ge wrocht, vernieuwend en rege- nerearend. Minister de Visser, herinnerde eraan dat bij de eerste kritie ken van Van Deyssel het oudere geslacht zekere bittere entroe- ring voeldedoch ook was er het besefongelijk beett hij tocb niet. Komt Van Deyssel de eer toe, dat hij is de eerste proza schrijver in ons vaderland. Lodewijk van Deyssel's 60sten gebeortedag zal ook te Brussel plechtig worden gevierd. Een comité, bestaande uit Prof Ver- meylen, Touissaint v. Boelaere en H. Teirlinck zal de viering regelen, die vooral tot doel zal hebben de beteekenis van Van Deyssel uiteen te zetten voor de Vlaamsche letterkunde. Het huldebetoon zal eind October plaats hebben. Op de Koninginnebrug te Rotterdam is de 15-jarige H. J. W., die achter op een aanhang wagen van een vrachtauto zat, tusschen dezen wagen en een achterop rijdende vrachtauto be klemd gemakt. Inwendig ge kwetst is de jongen in het zie kenhuis opgenomen. Op het terrein van de gasfabriek aan den Oostzeedyk te r.olterdam is de gemeente werkman J. van der H. üoor een ijzeren pijp 0p het hoofd getroffen. De daardoor ontstane groote wond is in het ziekenhuis verbonden, tr< i'

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2