Rechtszaken. Buitenland. Gemengd Nieuws. van den heer C. van Hoorn Fz. landbouwer te Vierhuizen, Ulrum te worden gevestigd, t.w. „Vooral bij zaairoggn, dia eeni- geu tijd in zakken heelt gestaan, en buitendien niet al te droog is, •n vervolgens in een nattig kiem- bed moet worden ondergebracht, en waarop dan verder nog een natte periode als in het vorig jaar volgt, is het gevaar voor slechte ontkieming groot. Onder zoodanige omstandigheden is men by ontsmette rogge beslist beter tegen een slechte opkomst be veiligd, dan wanneer ontsmetten wordt aagelaten." „Ook is na ontsmetting de eerste ontwikke ling der roggegewassen krachti ger." Verder nog dit: Voor ontsmetting van tarwe en gerst raadt de Plantenziekten- kundigen Dienst in hare pa» ver schenen publicaties aan ver moedelijk meer specieal voor dit seizoen om bij gebruiks van „Germisan" daarvan niet rce<-:r dan 50 a 75 gram per H.L. te benutten. M. WIERSUM, Groningen. AUL, 23 September 1924 Gisteravond werd de tentoon stelling van gasvoorwerpen alhier gesloten. Het was practisch om die na den Zaterdag, toen de tweede kookdemonstratie gegeven werd, Maandag nog open te hou den, want allicht waren ergega digden, die bij den eersten keer niet tot een besluit konden komen, en nu een beslissing namen. Na hetgeen we ervan schreven zullen we kort zijn. Het resultaat is een succes geweest en de gasafname zal zeer zeker heel wat toenemen na de tentoonstelling. Het zal degenen, die er moeite en kosten voor maakten, een voldoening zijn, dat er flinke bestellingen zijn gedaan en er weinig voorwerpen zijn, die piet in de stad moesten worden bezorgd. On» was het aangenaam van verschillende zijden een woord van waardeering te mogen hooren over de medewerking, die de plaatselijke pers bood en waaraan ook voor een bescheiden deel het welslagen werd toegeschreven. Een diamanten bruiloft. Weinig ziet men het, dat er een gouden bruiloft gevierd wordt onder zoodanige omstandigheden, dat bruid en bruidegom die mee kunnen vieren. Zeldzaam mag het dan zeker wel genoemd wor den, als onder die gelukkige omstandigheden man en vrouw in blakenden welstand hun zes tigjarig bruiloftsfeest vieren, te midden van kinderen en klein kinderen. Dien zegen viel giste ren aan het echtpaar Lamaitre Lansen te beurt. Reeds lang was dit al geen gc heim meer en in stilte hoopte ieder in de straat, dat men het toch beleven zou. Gisteren dan werden de oudjes als we ze zoo eens noemen mogen (want ze willen het nog op z'n best weten 1) 2l vroeg verwelkomd met felicitatie's van familie en buren en kort daarop werden de vlaggen uitgestoken, als bewijs van algemeene feestvreugde. Dut was het sein voor ieder, die met den heer Lamaitre in aanraking kwam, om hem en zijn vrouw de hand te gaan drukken, of min stens een schriftelijk bewijs van belangstelling te zenden. Ontel baar zijn die blijken zeker ge weest, want het ging den geliee len dag door. En geen wonder. We spraken daar van degenen die met den heer Lamaitre in aanraking kwamen en dan is dat zeker zoo ongeveer ieder Axelaar. Hij was en is nog een der meest achtenswaardige burgers onzer ge meente. Als neringdoende, mee levend met arm en rijk, kende bij ieders behoeften en wist velen te troosten. Vele jaren was dhr. Lamaitre lid van den Gemeente raad, eerste Wethouder en vaalt waarnemend Burgemeester, zoo dat hij. een groot deel van zijn leven heeft besteed aan de be langen der gemeente. Dat hij zij n deel had in het vereenigingslevé.i bleek wel daaruit, dat hij meestal een bestuursfunctie kreeg. Zoo typisch werd dat geschilderd in een gedicht hem door een vriend gezonden, en waarin de geheele levensgeschiedenis van het echt paar werd gememoreerd. Ware het niet, dat zulke uitingen van vriendeshap een te intiem karak ter dragen, we zouden het vers hier volgaarne afdrukken als toon beeld van levenslust. En zoo zal gisteren veel uit het verleden van die familie zijn opgehaald, wat tot vroolijkiieid stemde, maar er zullen ook ernstige oogenblikken geweest zijn, wanneer werd her innerd aan de velen, die werden gemist als niet meer zijnde. Maar als zij dan zagen op de prachtvolle en talrijke bloemstuk ken, die hun werden bezorgd van familie en vrienden, die allen zooveel jonger waren, dan had den ze toch niet anders te den ken, dan dat zij, ofschoon oud, nog niet uigeleefd waren en nog worden geteld onder de burgerij van Axel. 's Avonds bracht het muziek gezelschap Concordia den beer Lamaitre een serenade, als oud werkend lid en bestuurslid, we ge'ooven bijna van af de oprich- ring. Deze plechtigheid werd door een zeer talrijk' pupliek bijge woond. Na afloop gaf de buurt- commissie eenig klein vuurwerk tot slot van het feest. Met velen hopen we, dat na 15 jaren, dit jubileum zal worden overtroffen door een 75-jarige bruiloft van der heer en mejuffr. Lamaitre, die een genotvollen dag beleefden. Loop der bevolking. Gedurende de maand Aug. zijn uit deze gemeente vertrok ken: Jannetje Lindenberg, dienstb., Oudeweg 1 20, naar Rotterdam. Maria van Acker, dienstbode, Stationstr., G 4, naar St. Jan Steen. Corn, van Arenthals, arbeider, Buitenweg H 11, naar St. Jan Steen. Janna M. A. v. d. Wege, zon der Nieuwendijk 1 67 naar Mid delburg. Johanna Maria v. d. Velde, dienstbode, Koestraat D 91, naar Vlissingen. Magd. M. v. d. Vijver, zonder, Sassing Q 31, naar Hoek. Wed. J. B. T. Hugenholtz en gezin, zonder, Stationstr. G 7, naar Oegstgeest. Janneke C. v. d. Welle, dienstb Stationstr. G 7, naar Oegstgeest. Maria P. van Santberghen, dienstb., Kanaalkade A 107, naar Terneuzen. Adriaan Beeke, marechaussée, Buthdijk J 16, naar Clinge. Wed. F. de Lozanne, zonder, Weststraat D 2, naar Breda. Pieternella C. Dieleman, dienst bode, Weststr. D 12, naar Den Haag. Joh. van Tatenhove, dienstb Stationstraat G 25 naar Texel. - Bij de belastingen en accijn zen is met ingang van 1 October a.s. bevorderd J. D. A. Notebaart tot Adjunct Commies te Middel burg, thans Rijksklerk te Ter- neuzen. Water staatsbegrooti n g. Aan de bij de Tweede Kamer ingediende waterstaatsbegrooting is het volgende ontleend. Haven Ter Neuzen. Na afloop van den wedstrijd, die in de beste verstandhouding gespeeld is, werd de prachtige beker met eenige toepasselijke woorden aan den Axelschen aan voerder uitgereikt. Voor de vernieuwing van de Stationsloskaden te Ter Neuzen, waarvoor in 1924 een eerste post werd uitgetrokken, wordt thans 70,000 gulden aangevraagd, waar mede, naar vertrouwd wordt, de steiger over de volle lengte kan worden vernieuwd. Verder zijn o.a. gelden uitge trokken voor: Verbetering 'en uitbreiding van de havens te Ter Neuzen. Sluis te Vlissingen. De in 1924 uit de groote schut sluis te Vlissingen te nemen ijze ren deuren zullen óf een kost bare herstelling behoeven, of door nieuwe vervangen moeten worden Ook in het laatste geval za echter eene kleine herstel linD niet achterwege kunnen blijven" teneinde de deuren in bruikbaren staat te houden tot gereedkoming der nieuwe, welke" eventueel in '925—'27 zullen zijn te bouwen. Eerst nadat de deuren zijn uit genomen zal ter'zake eene be slissing genomen kunnen worden De Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden besloot Vrijdagavond, in verband met het feit, dat op de Staatsbegrooting 1925 niets voor de haven van Vlissingen is uitgetrokken, een adres aan de Tweede Kamer te zenden in liet belang van de havenwerken te Vlissingen. Een deputatie zal worden afgevaardigd naar den minister en de Tweede Kamer fractie-voorzitters. Sportnieuws. Gevestigd. Albertha V. A. van de Bilt, zonder, Stationstr., G 40, van Aarle Rixtel. Joh. J. v. d. Ouden, schilder, Oosterstaat E 46, van Rotterdam. Abraham Deij en gezin, arbei der, Oudeweg 1 4, van Stoppeldijk. Maria L. Frankevijle, zonder, Kijkuit L la, van Hulst. Johanna C. Platjouw, dienstb., Coegorsp., van Stoppeldijk. Cathalijntje J. Haartsen, zonder, Noordstr. B 57 van Oostburg. Henry v. d. Pluijin en gezin, Fotograaf, Noordstr. B 13, van Franeker. Geertruida de Bruijne, dienstb., Capellep., M 23, van Zaam:,Iag. Wed. D. van Alten en gezin, landbouwster, Singelweg, van Overslag. Mettje Koster, zonder, Station straat G 7, van Heerlen. Margot A. Koster, onderwijzeres Stationstraat G 7, van Heerle.i. Gilles Overdulve. arbeider, Kijkuit K 43, van Boschkap .die. Francois Iz. Haartsen, brood- en banketbakker, Noordstr. B 57, van Terneuzen. Josephus van Goethem en gezin, arbeider, Kijkuit K 56, van Hontenisse. Zondag werd te Philippine de finale gespeeld van de Beker wedstrijden, uitgeschreven door de voetbalvereniging V. 1. O. S. aldaar. In de eerste ronde behaalde de V. V. Axel daarin een gemak kelijke 5—O.overwinning, doordat de tegenpartij van Ertvelde niet opgekomen was. De eindstrijd ging thans tus- schen Axel 1 en Excelsior van Oostburg, dat voor deze gelegen heid extra sterk was opgekomen, terwijl Axel met 4 invallers uil- kwam. Hoopvol zag het er dan ook niet uit voor de Oranjemannen, vooral toen reeds kort na het begin Excelsior een doelpunt maakte. Gesteund door den ster ken wind, bleven de Oostburgers in de meerderheid en na een half uur vergrootten ze hun voorsprong tot 2—0. Kort voor de rust rende de Axelsche linkshalf door de verdediging van Excelsior en zette vanaf de doellijn schero voor, waarna de rechtsbinnen van een paar pas afstand den bal hard inschoot (2—1). Met dezen stand brak de rust aan. In de tweede helft had Axe het windvoordeel en binnen enkele minuten hadden de mid denvoor en rechtsbinnen den achterstand omgezet in een 3 voorsprong, waarna de spil uit een vrijen schop den bal van grooten afstand in het Oostburg- sche doel kogelde (4—2). Zeker van de overwinning speelden de Oranjemannen vol zelfvertrouwen verder, terwijl Excelsior haast niet over de helft van 't veld wist te komen. De druk op het Oostburgsche doel werd steeds grooter en beurtelings wisten middenvoor en rechtsbinnen nog 4 doelpunten te maken. Een strafschop werd door den Axel schen reserve-doelman gestopt. Het einde kwam alzoo met een 8—2 overwinning voor Axel. Het Axelsche elftal heeft een zeer goede partij gespeeld, tegen den wind in schitterend verded' gd en daarna met het windvoorceel een mooi, open en vlug spel laten zien, waarbij de kansen terdege benut werden, Politierechter te Middelburg. Zitting van 19 September 1924. De volgende zaken werden behandeld A. Tb. F. v. K., 26 j., landbou. wer te Stoppeldijk werd beklaagd dat hij op 11 Aug. 1924 te Stop peldijk A. J. de Vree op zijn hoofd heeft geslagen en in zijn vinger gebeten. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. E. P. B., 34 jarbeider te Sr. Jansteen, werd ten laste gelegd dat hij op 10 Aug. 1924 te Clinge L. Cammaert heelt mishandeld doar hem opzettelijk bij zijn keel te pakken en hem op den grond te gooien. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. E. P. B., als voren, werd ook nog beklaagd, dat hij op 10 Aug. 1924 te Clinge opzettelijk den rijksveldwachter Dierikx heeft beleedigd. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. J. L., 37 j koopman te Ter Nehzen, .werd beklaagd, dat hij op 13 Aug. 1924 te Ter Neuzen niet heeft voldaan aan den last van Rosalia Verdurman om haar caté te verlaten. Eisch 20 boete of 20 dagen lecht. Uitspraak idem. M. I. L., 28 jzonder beroep, te Hontenisse, werd beklaagd dat hij op 17 Aug. 1924 te Hontenisse den rijksveldwachter Vriens, die toon in dienst was heeft bolee- digd. Eisch f 15 boete of 15 dagen ïecht. Uitspraak idena. A M. M39 j., schippar te ïoek, werd ten laste gelegd, dat hij op 11 Aug. 1924 te Ter Neu zen S. C. P. Verbrugge Monde ling heett beleedigd. Eizch 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. Ee» tyfoon. Volgens berichten uit Tokio heefteen typhoon in verschillende deelen ran Japan groote ver woesting aangericht. Door de overstroomingen kwamen onge veer 100 menschen om. In Saitan* worden ruim 300 pc rsonen vermist. Talrijke hui zen zij# daar verwoest. De burgeroorlog I11 China. Te Midd'elharnis reed de tram bij den overweg bij den Van Pallandtpolder ODder deze ge- metnte den aanhangwagen van een verhuiswagen aan, waardoor de wagen van den dijk kantelde en de inhoud huismeubelen ge heel versplinterde. Acht duizend galden gestolen. Men meldt uit Rotterdam Vrydag bemerkte het bestuurs lid der afdeeling Rotterdam van van den- Alg. Ned. Metaalbe- werkersbond J. W., dat inbre kers in den afgeloopen nacht een bezoek hadden gebracht aan genoemd kantoor. Alles lag over hoop. Een groote brandkast, waarin een bedrag van ruim 11.000 was geborgen, in ver band met de uitkeering aan de werkloozen op Zaterdag, was geheel opengescheurd. Aangezien dit groote bedrag grootendeels uit zilvergeld be stond, hebben de inbrekers al leen het bankpapier, ae rijks daalders en de guldens meege nomen, totaal ruim ƒ8000. On geveer 3000 aan kwartjes en dubbeltjes lag over den grond verspreid. De politie stelde onmiddellijk een ouderzoek in. Een schilder, F. Spoelstra, uit Wolsumerketty, nabij Sneek, die met zijn buurmeisje J. et» Boer een toertje per motorfiets zou maken, is in volle vaart te water gereden, daar hij niet zag dat do brug opgehaald was. Onmiddellijk werd met dreg gen begonnen. Na pl.m. 20 mi nuten werd het lijk van Spoel stra opgehaald, een kartier iaser dat van mej. de Boer. Beiden waren vrteseiijk aan het hoofd verwond. Een ontboden genees heer constateerde dat van Spoel stra de hersepan was yerbryzeid, Uit Sjanghai wordt gemeld, dat nu Tsjang Tso Lin de zijde van de troepen van Tsjekiang heeft gekozen, men vreest, dat alle andere militaire gouverneurs in China zich bij een der beide par tijen zullen aansluiten, zoodat het confict zal worden uitgebreid over geheel China. Sjanghai is nog niet gevallen, maar er zyn zooveel gewonden in de stad gebracht, dat alle zie kenhuizen overvol zijn. De toe stand in China Is zeer gecom pliceerd, omdat er verscheidene burgeroorlogen tegelijk zijn uit gebroken. Ook Peking wordt reeds bedreigd, al zij het ook niet zóó direct ais Sjanghai, dat ieder oogenblik kan worden ver overd. De troepen van Tsjekiang die ten Z. van Sjanghai staan, zijn feitelijk afgesneden. De troe pen van Peking strijden thans tegeD die van Mukden. Eén le gerkorps rukt op naar Tangtsju. Nadat het leger Tsjekiang uiteen is gevallen, i» Tsjaug Tso Lin meester van den toestandhij concentreert zijn aanvallen op Peking waar hij de regeering ten val hoopt te brengen. De ver wachtte slag tusschen zijn troe pen en die van Wu Pei Fu is thans begonnen. De troepen van Tsjang Tso Lin beschikken over veie vliegtuigen. De regeering te Pekking beschouwt den op stand in het Z. thans als bedwon gen en richt reeds al haar strijd krachten naar het N. om Tsjaug; Tso Lin te bestrijdeu. Tsjaug Tso Lm heett zich tot de Japxnsche regeering gewend met het verzoek gebruik te mo gen maken van den spoorweg van Zuiü-Mongoiië om zijn troe pen van Mukden naar net Z. te ti anspoi teWen. Zyn verzoek, wordt aoor de regeering te Tokio ernstig overwogen,"'doch deze be vindt zich in een moeilijke po sitie, daar zij, indien zy net ver zoek inwilligt, haar neutraliteit zou laten varen. Tsjang Tso Lin is voornemens, de legeraideelmg in de provincie Kinn in het N. te versterken. Lu Jung 1 sjaug, de militaire uverneur van Tsjekiang, neett keuü gemaakt, ctat ny z»l stand uouden op de linie Hangtsjou— Liuno, en aai hij zyn hoofdkwar tier zal vestigen m üet arsenaal van Lung-üua. Er hebben he»

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2