ZWARE OFFERS. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwscli - Vlaanderen No. 49. DINSDAG 23 SEPTEMBER 1924. 40e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Landbouw. BltÜ Jft Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 73 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos, 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56 - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels-60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot'Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kameroverzicht. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft als ge woonlijk hare werkzaamheden aangevangen met het vaststellen en aanbieden van een adres van Antwoord op de Troonrede. Aan deze formaliteit worden jaarlijks een drietal vergaderingen gewijd. En 't resultaat is dan steeds een stuk, waarbij aan H. M. wordt medegede^d, dat men alles wat in de Troonrede stond even be langrijk vindt. Kritiek is hier ge heel uitgesloten, de eenige moei lijkheid bestaat daarin, dat men voor elk onderdeel van de ko ninklijke rede op eene andere wijze van zijn bijzondere waar deering doet blijken. Een heele kunst, maar aangezien elke zit ting van de Kamer vrij veel kost aan reis- en verblijfkosten, zou een buitenstaander kunnen vra gen, of dit povere resultaat de kosten wel waard is. Maar de groote meerderheid der Kamer blijft aan de traditie vasthouden. Mevrouw Pothuis deelde ech ter uitdrukkelijk mede. dat de sociaal-democraten aan het op stellen van het adres geen deel hadden genomen en ook geen reden tot dankbaarheid konden vinden voor een Staatstuk, waarin op nieuw een Vloot wordt aan gekondigd. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer zet hare werkzaamheden dadelijk ernsti ger in. Het* opmaken van een nominatie voor voorzitter, welke aan de Koningin moet worden aangeboden, nam heel wat tijd in beslag, Er was een wedstrijd tusschen Dre^selhuys en v. Gijn, waarbij de laatste de overwin ning behaalde, en ten slotte in herstemming tegen dhr. Schaper werd gekozen. Van meer belang is de indie ning van de Staatsbegrooting door den min. van Financiën. De daarbij behoorende millioe- nennota is een uiterst belangrijk stuk, dat omtrent den waien toe stand van 's lands financiën meer licht geeft dan iets anders. Dat de eindconclusie zou zijn, dat die toestand voor 1925 mede zou vallen en de sluitende begrooting wel zou worden bereikt, hadden wij verwacht. Maar dat daarvoor eerst nog verschillende nieuwe belastingen in den vorm van een verhoogd tarief van invoerrechten moeten worden aangenomen is minder aangenaam. De wijziging der Tariefwet is verre van gun stig ontvangen. De heer Colijn zal straks wel met het dreige ment komen, dat als deze wijzi gingen niet worden aangenomen, de Staatsbegrooting niet zal slui ten en daarvoor zal de meerder heid der Kamer dan wel het hoofd buigen. Het is echter dui delijk dat de Reg. reeds voor 1925 streeft naar een belangrijk overschot om zoodoende te kun nen overgaan tot verlaging der directe belastingen. Ten aanzien van de Tariefwet bleek het verschil van meening al aanstonds bij de regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelde voor, dit punt reeds in Oct. in openbare behandeling te nemen en derhalve de wet er door te jagen vóórdat met de behandeling der Staatsbegrooting wordt begonnen. Het standpunt derRegeeringis datmen gedurende 1925 over de meerdere opbrengst van deze heffingen moet kunnen beschikken. Maar elke medaille heeft een keerzijde en deze tariefs- verhooging heeft zelfs een heele leelijke. De meerdere gelden, die men er uit hoopt te halen, moeten voor het overgroote deel door de Nederlandsche verbrui kers worden opgebracht. En voorts zal de verhoogde heffing een zeer sterken invloed doen gelden op de binnenlandsche industrie. Hoe die invloed pre des zal zijn, is moeilijk te be palen, maar juist daarom moet men zoo bijzonder voorzichtig zijn, voor men tot het aannemen der wetsvoorstellen besluit. Hoe dit zij, bij de a.s. behandeling van het wetsontwerp zal daar- over wel nader worden gespro ken. Voor het oogenblik gold het de vraag of men die behan deling reeds thans aan de orde zou stellen. De heer Dresselhuys wees er aanstonds op dat het nieuwe tarief moet dienen om de begrooting siuitend te maken en dat de Kamer dus toch zeker wel het recht had, vooraf na te gaan, welk bedrag er moest wor den gedekt. En deze wetenschap kon zij eerst uit ernstige bestu deering der begrooting verkrij gen. Dus stelde de heer Dres selhuys voor, de nieuwe Tarief wet na d,e Staatsbegrooting te behandelen. Verder nog ging het voorstel van den heer Schaper. Deze wees er op, dat de tariefwijziging eene belangrijke principieele kwestie is en dat de kiezers in de gelegen heid moeten worden gesteld, hier over hun meening te zeggen. Men kan dit ontwerp wel als zeer onschuldig voorstellen, het is toch duidelijk, dat wij daar mede weer iets verder gaan in de richting van het protectionis me. En bij de laatste verkiezin gen is de kwestie van de be schermende rechten in het ge heel niet aangeroerd, zoodat moji niet weet of het volk dit wenscht. Maar welke voorstellen er ook van links werden gedaan, het bleek een vooraf uitgemaakte zaak te zijn, dat deze zouden worden verworpen. De Voorzit ter, de eenige die het voorstel verdedigde, vond den termijn van drie weken, die ons nog van den voorgestelden datum van 14 Oct. scheidt, ruim voldoende om het gewijzigde wetsontwerp nader te bestudeeren. En de rechterzijde vereenigde zich hiermede, zoodat de voorstellen om' het ontwerp later te behandelen beide met zuivere partijstemming, rechts tegen links (51 tegen 32 stemmen) werden verworpen. De Jalianakerk te ftrarenhage. Zaterdagmiddag had in tegen woordigheid van H. M. de Ko ningin de plechtige eerste steen legging- plaats van de in aanbouw zijnde Julianakerk, aan de Kemp straat, door H. K. H. Primes Juliana. Uit de verte kondigde reeds het gejuich der menschen aan, dat de vorstelijke personen na derden, de commissie van ont vangst begaf zich naar den ingang, de muziek zette 't Wilhelmus in en langzaam reden de drie auto's, waarin H. M. de Koningin en H, K. H. de Prinses met gevolg gezeten waren, voor. Nadat de Koningin en de Prinses hare plaatsen hadden ingenomen, nam ds. D. A. v. d. Bosch het woord tot het uitspreken van een rede, waarin hij allen en zeer in 't bijzonder de Koningin en Prinses en ook den Commissaris der Koningin dank bracht voor hunne aanwezigheid. Terwijl de muziek Psalm 68 10 inzette, dat door de aanwe zigen megegezongen werd, reikte jongejuffrouw Annie v. d. Bosch aan de Prinses de truffel over, waarna H. K. H. de opening, waarin de oorkonde gelegd was, dichtmetselde. Namens de werklieden werd aan de Prinses een bloemstuk aangeboden. De K«ningin mur de manoeuvres. De Koningin gaat a.s. Woens dagavond per trein van Den Haag over Rotterdam en Eindhoven naar America. In den trein wordt overnacht. Vrijdagmiddag gaat H. M. vim America over Eind hoven naar Tilburg; vertrek6 u. 25 min. over Den Bosch en Arnhem naar Het Loo. Neder landiche Jaarbears. Het secretariaat der Neder landsche Jaarbeurs deelt mede, dat de Elfde Jaarbeurs in totaal bezocht werd door 34.372 per sonen tegen 25.056 personen die de vorige Najaarsbeurs bezochten. Het aantal bezoekers der Voor- jaarsbeurs bedroeg 38 656. D* oabewaakte overweg bij Krabbendjjke. De heer Kersten, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Waterstaat de vol gende vragen gericht Heeft U.E. kennis genomen van de aanrijding door trein no. 3, komend van Bergen op Zoom, die Vrijdag 12 September 1.1. bij seinpost 25 onder Krabbendijke plaats had, waarbij een met kolen geladen wagen is verni.eld Is het U E. bekend, dat de boeren weigeren hun suikerbieten aan de haven van Krabbendijke te leveren, omdat hun knechts dezen onbewaakten overweg niet durven passeeren Acht U. E., waar mede ten ge volge van een boomgaard vol doend uitzicht op komende trein niet bestaat, ook niet bij aange brachte verhooging, wekelijks in den drukken tijd gemiddeld 3000 wagens hier passeeren, dagelijks tal van kinderen, die de scholen van Krabbendijke bezoeken, vier maal over deze onbewaakte lijn trekken, het niet noodzakelijk, dezen overweg te doen bewa ken? LSCHE m (Uit het Duitsch.) 23) Haar ziel zweefde om het hoofd van den vrijheer, wiens gazicht thans in de vreugde der overwinning weliswaar nauwelijks zijn hardheid liet vermoeden. Ethel echter vond ze, herkende de diepgegroefde lijnen van trots om den mond, las van zijn voorhoofd de on gevoeligheid en een taai vasthouden van alle», wat hem ooit beleedigd of gekrenkt had. Menschan echter, die niet vergeten en vergeven kunnen, verzuimen ook zelden de geleganheid zich te wreken. Het was Ethel, alsof de stralende nicht een duister gevaar tegemoat ging, als moest zij de lachende vriendin waarschuwen en terugvoeien van het betreden pad tot eiken prijs. Zoodra zij echter met haar bezweter.den blik dien van Adèle zocht, ving de vrijheer dien ras op, hief met licht spottend lachen om de lippen zijn glas op en groette over tafel„Op de toekomst, freule, en dat zij ons moge brengen, wat wij wenschen." De arme Ethel vermocht dan een huivering niet te onderdrukken. O, hij was verschrikkelijk,, deze vrijheer. Maar zij liet de oogen zinken en zocht bijna gehoorzaam weer een onbevangen gezelschapsgelaat te zetten. In allerprettigste stemming bevond zich Erwin von Brückenau, Hij had sedert langen tijd niet zoo'n voortref- felijk souper genoten en zulke fijne champagne gedronken. Misschien kwamen de herinneringen aan zijn jonge luitenantsdagen, toen hij met volle zeilen op den stroom der genoe gens voortdreef, bij hem op. Het erge en bedenkelijke, dat dien tijd aankleefde, was wellicht verzonken en vergeten... alleen de zonneschijn glansde weer en omzweefde hem ver lokkend. Hij schertste en vertelde allerlei bijzonders uitzijn veelbewogen leven. Het werd den vrijheer gemakkelijk, den blij-gestejnde in een eesprekover zijn toekomstplannen te wikkelen en en dan met zijn voorstel te komen. Hij deed het op een wijze, alsof Erwin von Brückenau hem een eer bewees, indien hij aannam. Natuurlijk moest den gewezen kunstrijder, die door een toeval het volle gebruik zijner lede maten verloor, dit eervolle aanbod dat hem op een groot landgoed de hoogste plaats verschafte, ten zeerste verlokken. Het was ook zoo men zag het aan het gloeiend rood, dat over zijn gelaat vloag, aan het schit teren van zijn oogen. Toch deed zijn eerlijke denkwijze hem aarzelen. „Het ontbreekt Mij immers aan op leiding voor een zoo gewichtigen en verantwoordelijken post, hoewel ik zelf kind van een groot goed ben," sta melde hij. „U was officier," antwoordde de vrijheer vriendelijk, „dat is voor zoo danige betrekking de eenig juiste opleidingsschool." Na een kort wisselen van woorden gaf Erwin von Brückenau zich gehee! gewonnen en nam het voorstel aan. „Wat zeg jij daarvan, Ethel?" riep hij gelukkig. „Nu zal zich onze droom, in het groen te kunnen leven, plntseling zonder eigen toedoen vervullen. Over den grooten tuin behoef je Natuurlijk nu ook geen zorg meer te hebben." Op dat oogenblik mengde Adèle er zich tusschen. Allereerst stak zij den ouden heer de hand toe en riep harte lijk: „Beste oom, dat is prachtig. Wij zullen dan naaste buren zijn. Behla, dat u besturen zult, ligt slechts een uur van Zellwiti, het stamgoed van den vrijheer, verwijderd. Zoo worden wij niet van elkaar gescheurd. Ik hoop zelfs, ,dat u mij het groote offer zult brengén, Ethel, haar eigenlijk 'ehuis in Zellwitz te laten vinden. Ik zou werkelijk niet weten, hoe ik zonder mijn trouwe kameraad, die avond aan avond met mij gevaar eri succes heeft gedeeld, het zou stellen." Vlug stond zij op en ging om de tafel heen en kuste Ethel innig, „Nietwaar vleide zij met haar mooie, heldere stem, „jij zult bij raij blijven Zeg ja." Het stille ernstige meisje was door de verrassende wending, die het ge sprek had genomen, niet weinig ver ward. Zij kon de stralende vreugde van den vader niet deelen. Zij kon niet andersdeze toekomst in de nabijheid van den vrijheer maakte haar beklemd, en boezemde haar angst in, die zich niet liet afwijzen. Zij moest al haar krachten inspannen, om zich niet te verraden. Zacht ant woordde zij„Als papa het veroorlooft, blijf ik natuurlijk gaarne bij je..." Toen voelde zij zich door üe armen der nicht in bijna wilden druk om vangen, en op een toon, die haar het hart deed overloopen van droefheid in een toon van bezwerend smeeken, fluisterde de vriendin dicht aan haar oor: „Jij moet hier blijven. Hoor je Je moet. Vergeet dat nooit. Want anders sta ik voor niets in." In het volgende oogenblik was zij naar haar plaats teruggekeerd. Als overmoedig uitdagend wierp zij het hoofd in den nek en riep„Leve de vreugde," en dronk het opgeheven glas staande leeg. Toen zij het weer op tafel wilde zetten, tastte zij er naast, het glas viel op den grond en lag in schervea HOOFDSTUK X. Adèle was weer tehuis. Graaf Adolf had de zuster met op rechte hartelijkheid ontvangen, die echter tegen haar koelheid spoedig verdweea. Haar verloving met den vr^heer had zij hem wel van uit Berlij schriftelijk meegedeeldmaar nu liet zij zich over de „blijde" aangelegen heid nauwelijks nog een enkel woord ontwringen. Alles voor de naderende bruiloft overlegde zij met de dame des huizes, Zij wist, hoezeer zij, deor hem voorbij te gaan, den broeder kwetste, maar zij was niet in staat hem over den muur, die tusschen hen was opgetrokken, de hand toe te steken. Zij had toch dezen muur niet opgetrokken door hem was op onverantwoordelijke wijze steen na steen aangedragen, nu mocht hij er zich ook het voorhoofd aan stooten. Toch verheelde zij zich niet, dat er een weldadige verandering met hem had plaats gegrepen. Zijn zenuwachtig opvliegend wezen was verdwenen, hij leek zoo echt iemand, die pleizier in zijn arbeid heeft, en die daaraan ver reikende verwachtingen verbindt, De Slecht zaaizaad ea xaaizaad- oatsmatting. Op al »nze gebruiksaanwijzi- gingen roor ontsmetting der bertstzaaigranen met „Garmisan" is op aanbeveling van den Plan- tenziektenkundigen Dienst eene boeveelheid van 100 gram per H.L. voorgeschreven. Thans heb ben nadere onderzoekingen te Wageningen uitgewazen, dat bij rogge 100 gram Germisan kiem- beschadigend kan werkenin verband waarmede tnans hoog stens 50 gram per H.L. werdt aanbavolen. Waar ook in het bedrijf van den Duitschen kweeker Von Lochow voor alle rof,ge met zeer aldoend resultaat ean veel klei nere hoeveelheid aan 100 gram wordt gebruikt, werd het wen- schelijk geacht hierop even de aigemeene aandacht te vestigen. Tevens dient zeer zeker de aandacht van aile landbouwers op de volgende mededeelingen stad kreeg hem niet meer te zien, hij scheen alle banden, die hem eens meesleepten in den maalstroom van het stadleven, te hebben afgebroken, zijn volle kracht kwam aan het bestuur van zijn landgoed. Adèle erkende dat wel, en menigmaal zocht zij naar een warmer woord voor hem Zoodra zij echter tegenover hem stond, kon zij het toch niet uiten. Integendeeldan zwol maar al te dikwijls heete verbittering tsgen hem in haar hart, en had zij hem mogen toeroepen: „Dat ik me nu toch met een man heb verloofd, dien ik nooit zal kunnen liefhebben dat is jouw schuld alleen de schuld van jou." Nog bitterder en harder verhief zich dat verwijt in haar hart, wanneer zij eenzaam door het park wandelde en haar oogen door de hladerlooze takken der boomen afdwaalden naar den straatweg, die naar de stad leidde. Zij kwam nooit op dicri weg, deed geen stap er heen en liet nimmer den wagen aanspannen om het vroeger zoo verlangde doel te bereiken. Alle inkoopen liet zij aan d« dame der huishouding over, steeds vond zij een reden om thuis te blijvenzij schrikte er voor terug, in de straten der stad een bekend, vertrouwd gelaat te ontmoetenhet gelaat van Ernst Reinsberg. Met haar gedachten verwijlde zij dikwijls op weg naar de stad en dan waagde zij zich er ook in. Terstond dan in een der eerste stra ten stond zij huiverend stii en staarde omhoog naar de rij smalle vensters op de derde verdieping, waar goede, trouwe vrienden van haar woonden. (Wordt vervolgd./ i

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1