Koken op gas spaart geld, tijd en arbeid. Gas-TeDtoonsieliiDg, Gas, met oordeel toegepast, is een weldaad De vijf gasplicliteo van de vrouw. Het gebruik van gas bevordert de Zondagsrust t Gas voor industrie Gas voor verwarming. Geen mooier en voordeeliger licht dan Munduslicht. Geen Keuken zonder GASFORNUIS! Gedachte van een Buitenman Een GASHAARD is goud waard. ZOO IS 'T Verwarmt de strijkijzers met gas! Snel, zindelijk en goedkoop. Zie de daarvoor expres gemaakte comfoortjes. Nog voordeeliger met gloeikousjes* Kaken, bakken, braden, stoven Kan een ieder Was 't maar waar Want de vraag is: „Doet U 'tsmakelijk Doet U 't zuinig, is 't wel gaar?" Op zindelijkheid moet men ook letten En de tijd telt. tevens mee. Neem dus goede gasfornuizen, En U bent dan rast tevree. 'tls vervelend als de maaltijd Niet op tijd gereed kan zijn ,t Goed humeur toch lijdt er onder Ieder moppert groot en klein. N*u hiertegen is eén middel, Dat nog nooit te falen bleek Een gasfornuis dat is „je wars", Gas laat nooit U in den steek. „Kom, nu ik toch in Axel ben, trap ik nog even naar de want dat moet interessant zijn". De gaskachel in het woonvertrek 7 Die staat nog al tijd in een zwart blaadje bij den conservatieven Hol lander, die van ouder op ouder aan z'n Salamander, z'n potkachel °f z n vulhaard is gewend geweest. Tante Betje krijgt er „beslist" hoofdpijn van en tante Fie „een heet hoofd en kouwe voete". Hebt ge de proef wel eens genomen 7 Hebt ge wel eens een maand lang een goed zuinig systeem gas kachel, goed gereguleerd, in Uw kamer gehad 7 (niet een van die verouderde „opslokkers"). Probeer het eens. Vooral gij, die zelf Uw kachel pleegt aan te ma ken, tobt en ploetert met houtjes en rook en ergernis en vuile handen. Nóóit tochten door kou of regen naar het kolenhok nooit vuile plafonds (wat koat tegen woordig het witten 7), stof tot op een tiende gereduceerd (wat kost Uw werkster-met-de-kost 7), nooit verstopte roosters, die moeten uitgehaald, nooit schoorsteenen die moeten geveegd I En nooit terwijl gij juist op zol der zijt, een panische schrik, die U naar heneden doet hollen, daar „hij", de tiran van heel het huis, indien tusschentijd „bijna" is uitgegaan Maar. het voordeel, dat ge gedurende elk uur, elk kwartier, dat ge niet in de kamer zijt, de kachel uit- of zeer laag kunt draaien, zoodat er nooit brandstof wordt verspild I En het voordeel, dat Uw gezin niet, zooals de laatste winters in de meeste huishoudens noodzakelijk was, voortdurend op één en hetzelfde vertrek van het huis is aangewezen I „Onderzoek alle dingen en behoudt het goede". Ver werp niet iets alleen omdat anderen 't niet aandurven, omdat de tante Aagjes en tante Betjes, wlen 't aan on- dernemigsgeest en energie ontbreekt, blijven voortsuk kelen langs het oude wegje, waar hun moe en hun grootmoe 't net zoo hebben gedaan. Helaas draaien de vlasmolens niet meer. Maar wat is teen een geld verdiend met al die paolens door gas te laten draaien. En vraag het den bakkers en andere ambachtslie den eens hoe gemakkelijk «n voordeelig ook de kleine motoren op gas draaien. Och wat gas voor industrie is, moeten we eigenlijk niet meer bepleiten. Ieder, die op een groote nijver heidstentoonstelling komt en daar zijn vakbelang zoekt, ziet ook, dat daar gas bij te pas komt. Slagers vinden er kookfornuizen met gasverwar- ming voor het vet smelten. Gasbranders voor het roosteren der varkenshuid. Voor bakkersGroote ovens met gasverwarming. Automobiel- en rijwielhandelaarsMoffelovens sol- deerlampen, enz. Kleermakers en costumiéresGas voor plisseer- machines. Voor waschvrouwenStrijkijzers voor gas ens. Maar als ge een waschvrouw wil missen, dan koppelt U de waschmachine op den motor en klaar is Kess. Enfin, hoe grooter de industrieplaats, hoe meer in- dustriegas. Kijkt maar naar de groote steden, waar chocolade fabrieken, melkslijters, sigarenmakers, drukkers, goud en zilversmeden, kappers, kruideniers, suikerbakkers, bankwerkers, hotelhouders, ziekenzusters en alle ba- drijven, die in 't groot werken, met succes gebruik maken van het gas. Ko, wat ga je doen Ik ga hout met schavelingen halen, baas, voor het fornuis. Niet noodig Ko, we gaan voortaan vet smelten op een GASFORNUIS en nu zijn we die rommel van scha velingen, asch en roet kwijt. Gelukkig baas, want ik kon het aan m'n oogen niet houden van de rook. Ja, en nu is het nog veel vlugger klaar, Ko oken op gas is het goedkoopst ►veral wordt een gasfornuis met vreugde ontvangen ►vergelukkig is een dienstbode met een gasfornuis Loken op gas „Meer tijd voor andere bezigheden evreden is iedere huisvrouw, die op gas kookt >p gas bereidt men de spijzen smakelijk en snel *etroleum is een smeerboel. Gas is een uitkomst! rasfornuizen mogen in geen enkele keuken ontbreken A angenaam is het bij zomerhitte op gas te koken Schaft «en gasfornuis aan Vrouw, ik ben even bij je broer geweest, en die hebben op de gastentoonstelling een gas kachel gekocht voor de salon. Maar dat is keurig hoor. En je heb ze er in alle soorten zegt-ie. Hij wou hem voor geen geld meer kwijt en Truus ook niet. Ze zegt, het scheelt wel het tiende part, dat je minder stof op je meube len hebt. De kamer is nu veel vlugger gedaan. Ja, man, dat begrijp je. Je hebt geen kolen in huis, geen asch, geen rook bij aanmaken, je moet niet pokeren. Ja, en zoo is-ie uit en zoo is-ie an. Je ver bruikt niet meer, dan je wil. We zouden er ook maar een moeten nemen, want onze kachel is toch versleten. I. De eerste plicht is dat haar huis Met gas toch wordt verlicht, Opdat een elk zijn bezigheid Er aangenaam verricht. II. De tweede plicht van elke vrouw Is dat zij kookt op gas, Want daatmee spaart zij tijd en geld En dat komt haar te pas. III. De derde plicht is dat zij zelf, Haar dochter of haar maagd Op gas strijkt en de kookpot warmt, Opdat de hitte haar niet plaagt. IV. De vierde plicht is dat zij gas Brandt in haar kachel of haard, Dan is men bij voor- en najaarsweer Het best tegen kou bewaard. V. De vijfde plicht, de mooiste plicht, Is dat zij rekenen kan, Want dan vertelt zij iedereen „Het gas brengt voordeel an".

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 7