I Qas voor de Huishouding. V f 8 Gas voor Koken, Bakken, Braden en Stoven. 3 - Slecht licht is nog geen slecht gas. - Zie de proeven op de Tentoonstelling 2e moet men den brander van een gaslamp slechts éénmaal per maand nazien, terwijl de petroleumlamp iederen dag gevuld, gereinigd en gepoetst moet wor den intusschen een vuil, stinkend baantje en als men zoo'n lamp of zes heeft, een langdurig en geduldig werk om al die pitten gelijk en zonder punten te knippen, afgezien van de olievlekken, die men op z'n kleeren maakt. 3e is het gas steeds bij de hand het kraantje open een lucifer er bij en klaar is u. Bij de lampen voorzichtig, niet te hoog dadelijk, anders springt het glas. Wordt het katoen straks op gedraaid, dan weldra weer terug, want de lamp „stoomt" (walmt) En zoo kunnen we voortgaan. Toch wordt ook door gasverbruikers wel eens ge klaagd over slecht licht. We willen hun daarvoor den volgenden raad geven. In die vertrekken, waar het meeste licht naar be neden moet uitstralen, zooals in woonkamers, kantoren en diverse werkplaatsen, is het hangend (invent) licht aan te bevelen. En waar zoowel de plafonds, zijwan den, alsook de op den grond staande meubelen ver licht moeten worden, b.v. in salons, scholen, winkels, enz. is gemengde verlichting, dus van invert- en staande branders toe te passen. Ook indirect- of half- indirect licht komt hiervoor in aanmerking. Indirect licht is de verlichting, waarbij de lichtstralen tegen het heldergekleurd plafond geworpen worden, welke doordezen teruggekaatst worden naarallerichtingen. Hier door ontstaat een gelijke verdeeling door het geheele vertrek, en wordt het vormen van schaduwen voor komen '(voor teekenlokalen van belang». En ook bij vergelijking van gaslicht met electrisch licht, kan gas den toets der beproeving zeer goed doorstaan. Gaslicht is de goedkoopste verlichting, terwijl 3 3 de hleur ervan die van het daglicht het meest 3 3 nabij homt.2 AFGELUISTERD. Zie zoo, een paar Maggi-blokjes op het GASSTEL, en we hebben straks een lekker soepje. Dat heb je met een gas- comfoor toch maar, dat je eten dadelijk gereed is. Bah, die kachels, en dan als de wind erop zit, rooken en niet branden. En dan moet het tegen twaalf uur gaan en je man komen eten. Neen maar, dan gas hoor Ook voor straatverlichting is gas te verkiezen. Werd in vele plaatsen het gas voor straatverlichting ver drongen door electriciteit, thans is en wordt in menige plaats, zelfs in de grootste wereldsteden Londen, Parijs en Berlijn, als ook in ons land (Hoorn, Purmerend) de electrische straatverlichting weer vervangen door gaslicht, daar de ondervinding heeft geleerd, dat de stralen van gaslicht sterker doordringen, vooral bij mist, dan die van alle andere soorten van verlich ting. Het is goedkooper en beter. En wat het gemak betreft, van de bewuste draai- knopjes bij electrisch licht, och dat is ook geen be zwaar meer voor gaslicht. Men kan voor gaslicht even goed de knopjes laten aanbrengen in uw gang, kamer, trapgat, kelder en overal. Door een luchtdruk apparaat heeft men dezelfde afstandonsteker. Eén trek aan den knop, ergens aan den wand aangebracht, en de" lamp waar ook opgehangen en verbonden met het apparaat, gaat aan. Eén druk op denzelfden knop en het licht gaat uit- Ten slotte nog dit ter aanbeveling: Zorg er steeds voor, dat de gasbranders goed ingeateld en gerei nigd zijn, het glaswerk helder is en de kousjes van goede kwaliteit en heel zijn, dan heeft U het beste en goedkoopste kunstlicht. Vuile lampen houden het licht tegen. Een brander moet van een gasregulateur voorzien zijn. Reinigt bij staand licht de douche en het gaasje. Laat de pen, waar het kousje aan hangt, rechtzetten. Invertlicht mag niet roeten (te weinig luchttoevoer). Cylinderglazen van mica zijn niet aan te bevelen. Houdt steeds een glas met kousje in voorraad. Te veel gas maakt de kousjes zwart slecht licht. IVIooï licht krijgt U door goede branders (mundeslicht). Éénmaal per jaar laat U alle branders nazien. Te weinig gas heeft men, als de kous niet verlicht is. Gebruikt geen lucifers, als er een lek in de leiding mocht zijn. Aan de gasfabriek (niet op straat; moet U zijn, als er klachten zijn over het gas. Sabotage pleegt ge, als ge met gas in huis nog ander licht neemt. Gas om op te koken acht menigeen nog duur. Ten onrechte. Als het duur is dan ligt het aan verkeerd gebruik. We zullen dit niet berekenen, want als men het beredeneert blijkt dat dadelijk. In de eerste plaats heeft men geen ruimte noodig voor kolen, kachelhout, turf, enz., als men deze brand stoffen vervangt door gas. Men kan die ruimte ge» bruiken voor andere doeleinden. Ook heeft men geen groote rekening voor een flinken opslag ineens van kolen, enz., waarvan men de kwaliteit eerst leert kennen, als ze eenige weken betaald en gebruikt zijn. Het gas wordt per maand betaald. Geen gesleep van balen kolen en kachelhout, zoodat de meid niet moet brommen over de vuil gemaakte vloer. Geen aan maken en uithalen van het kolenfornuis, dat lastig is, onaangenaam, tijdroovend, smerig en nadeelig (zeep Geen ledigen van aschbak, vullen van kolenbakken, geen poken in de kachel, geen stof dus. Geen schoor steenvegen en schoorsteenbranden. Geen last van rook door mist of valwinden. Bij koken op gas blijft de keuken zindelijk. Het geeft meer rust voor de huisvrouw, terwijl ge vaar voor brand, hetzij door kinderen, kleederen, petroleum, of wat ook, zoo goed als uitgesloten is. Des zomers vervalt bij koken op gas de ondragelijke hitte van de kachel of het fornuis. En des winters? Wel, dan plaatst men in de keuken een klein gaskacheltje naast of onder het gasfornuis of neemt gecombineerd cokes- en gasfornuis, dat toch ook roetvrij is. Bij gastoestellen is er onmiddellijk de volle warmte door het opendraaien van het kraantje, dat steeds smetteloos is en het aansteken van een lucifer, die men er bij houdt. Men behoeft dus niet te wachten tot de kachel zoo goed als rood staat en dan pas goed hitte geeft, fn dien tusschentijd kookt men water of spijs reeds op het ga,s. Maar zorg nu, dat het niet ziedend gaat koken en draai uw kraantje in. In de meeste keukens branden de gasvlammen véél te hoog. Gevolgaanbranden, slijtage van pannen, duur gas verbruik. Maar wees verzekerd, huisvrouw, het kost heel wat minder tijd en last om een keer of wat de gaskraantjes te controleeren van uw kooktoestellen, dan de kachel zachtjes „op gang" te houden met hout en turf. Bij gasbranders kan men de warmte regelen zooals men wilbij een keukenfornuis niet. Wil men op een kachel alleen koken, dan wordt ook de oven en de geheele kachel heet. Veel te veel warmteverlies, waarvoor u toch ook brandstof gebruiken moet. Wil men alleen den oven warm hebben, dan wordt even eens ook de geheele bovenplaat warm, dus weer over tollige hitte en geldverkwisting. Brandt het fornuis te hard dan moet men potten en pannen verschuiven naar plaatsen waar het minder warm is (vingers branden en morsen). Kookt het eten te hard, dan legt u het deksel scheef of open en de keuken komt vol damp, wat vocht geeft, terwijl de buren ruiken, dat u uien gaat eten Op gas kan u zoodanig koken, dat er geen damp uit de pannen komt. Dan spreekt men ook over petroleumtoestellen, die ontegenzeggelijk vooral in den zomer beter zijn dan kachels, maar niet beter dan gas Petroleumtoestellen zijn gevaarlijk voor brand moeten dagelijks nagezien worden, gevuld worden walmen en rooken ook als kachels en stinken dan vreeselijk geven slechts 30 pCt. nuttig effect (gas 60 pCt.) Alles bij elkaar genomen is dus je ware koken op gas. U kunt strijken met gas door een strijk ijzer te verbinden aan een gasslang en wie met de gewone ijzers buiten wil strijken, zet de ijzers op een STRIJKCOMFOOR. U kunt een fluitketel koopen, die waarschuwt als het water kookt en het gas niet langer laat branden dan noodig is. U kunt thee doen trekken op een klein gaspitje. Uw haar friseeren op een klein comfoortje. Stereliseeren op gas. Lucifers besparen door een aansteekaparaat (revolver). Kachels aanmaken met een gaspook. Op de Tentoonstelling van de Gemeente lijke Gasfabriek zal deze week voorraad zijn van al wat er op verlichtings- en verwarmings- gebied aan practische nieuwigheden bestaat. Graag geeft men U daar inlichtingenmen demonstreert U de toestellen die gij er koopen kunt. Men is er graag bereid U de verbruiks- kosten nauwkeurig op te geven. Waagt de proef eens, juist gij die altijd wat huiverig voor „nieuwigheden" zijt geweest, omdat ge aan de sleur van het oude al zoo lang en zoo prettig gewend waart. Weet ge 't van de naaimachines Hoe fanatiek de naaisters en huismoeders daar eerst tegen waren'En in welk huishouden is er nu géén Zoo staat bure Kee tegenover de meeste nieuwe dingen. Gij toch niet?..„ Wel neen! Gij zult practisch zijn en durf en initiatief toonen, zooals het past voor menschen van dezen tijd Zeg Riek, heb jij je haar ook gefriseerd met het GASCOMFOORTJE Nou, maar dat gaat gemakkelijk hoor, je ijzer is op een oogenblik warm en heelemaal niet zwart. Ik doe het niet meer anders. PA D (0|iaJ£a|Ej!a|Eli3|EJ(3Tal taiEJ

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 6