Gummi - Zeil een party oude KEIEN, Axelsche Burgerwacht. IMMOFIOOH DAMES-CONFECTIE-MAGAZIJN MAISON CHIC HOERA! Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. Advertentiën. Zoo pas ontvangen: Polder Beoosten- en Bewestenblij Schietwedstrijd te Spui op Zaterdag 20 September en te AXEL op Zaterdag 27 September, ATODdiakteekenschool „AMBACHTSBELANfi" De Nieuwste Mantels A. VOSS. No. 19: BROEKSPIJPEN f 1,75. TE KOOP: Zeer Chique JAPONNEN Zeer mooie en voordeelige PELTERIJEN. naadlooze metalen buis van vol doende sterkte en nauwkeurig sluitende koppelingen en kranen zoodanig te worden aangelegd en bevestigd dat er geen kans op lekken eh breuk door triiiin- gen ontstaat. De'hoofdafsluiter moet zoo dicht mogelijk bij het reservoir gemonteerd zijn. In ieder geval moet of deze of een andere kraan in de hoofdleiding onder direct bereik van den be stuurder zijn. 4o. Petroleum-, olie- of benzine lampen worden in het inwendige van de carosserie niet toegelaten. Acetyleengenerators moeten bui ten de motorkap worden aange bracht. Bij gesloten carrosseriën mogen geen benzinedampen, acetyleen- of uitlaatgassen in het inwendige van de carosserie kunnen door dringen. Verwarmingsapparaten, die gassen ontwikkelen, mogen niet zonder afvoer gebruikt wor den de carosserie moet behoor lijk geventileerd zijn. 5o. Het voertuig moet van ten minste twee uitgangen in verschillende wanden van het voertuig zijn voorzien, d. w. z. in de ruimte, welke voor de passa giers bestemd is. Een uitgang in den achterwand en een uitgang in den zijwand, rechts of links, al naar gelang het stuur links of rechts in den wagen bevestigd is. Zitplaatsen mogen zich niet voor of tegen de portieren be vinden. Deze moeten naar buiten openen, en tenminste twee welke in verschillende wanden aange bracht zijn moeten zoowel van binnen als van buiten te bedienen zijn. De twee minimaal geëischte uitgangen moeten zoover moge lijk van elkaar verwijderd worden aangebracht, en mogen dus b.v. niet aan denzelfden hoek van de carosserie aansluiten. 60. De portieren mogen niet van grendels of z.g, nachtsloten in de sloten voorzien zijn. Zij moeten sluitingen bezitten die door vast en solide daaraan be vestigde handgrepen worden be diend, zoodat het openen door middel van losse sleutels niet wordt toegelaten. De portieren mogen geen neiging vertoonen te klemmen en de bouw van de carosserie moet voldoende sterk zijn, om te waarborgen, dat deze toestand behouden blijft. Het is wel geoorloofd, de portieren, welke in verband met een ordelijke exploitatie, slechts voor een be paald doel worden aangebracht, te voorzien van desbetreffende opschriften zooals „Geen uitgang" .Nooduitgang", Uitsluitend uit gang" e.d. 7o. In de wagen moet onder direct bereik van den bestuurder een goed werkend brandblusch- apparaat aanwezig zijn, geschikt voor het blusschen van benzine branden. Bij gesloten bussen worde dit bij voorkeur tegen een der stijlen naast de chauffeur plaats bevestigd, zoodat het in geval van nood ook voor passa giers bereikbaar iser moet een verbandtrommel met verband middelen in den wagen aanwezig zijn. 80. Algeheel rookverbod voor passagiers en chauffeur. 9o. Het gebruiken of bij zich hebben van sterken drank of an dere alcoholhoudende dranken is gedurende den diensttijd aan het personeel verboden. lOo. Het medevoeren van licht ontplofbare stoffen is verboden Hieronder is ook te rekenen benzine, anders dan in de daar voor bestemde en goedgekeurde reservoirs. Het medevoeren zoo wol van volle als van ledige benzinebussen is strafbaar, aan gezien in de laatste gemeenlijk een uiterst gevaarlijk explosief mengsel aanwezig is. Bijlage 2 bevat het tarief, n.l. voor eerste keuring f 10voor keuring op aangewezen fouten met remproeven f2, zonder rem proeven f 1herkeuring f j "Wisselkoersen. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 14,— a f20,—. Rogge f 10,50a 11,50. Wintergerst f 13,50 a f 14,50. Zomergerst f 14,— a f 15,—. Haver f 10,— a f 11,—. Erwten f 18,— k f22,—. Lijn zaad f 19,— a f21,—. Blauw Maanzaad f 48,— a f 52,—. Groen Vlas f 10,— a f 11,—. Gezwingeld Vlas f 16,a f 17,Aardappels f3,60 k f4,—. Stroo f 13,— k f 15,—. Boter f2,20 a f2,30. Eieren f0,071/, A f 0,08. Brussel Londen *,60'/.. ftenieentebegrootirg. Keetelooie iieitln£. Aaagifte voor het bevolking» register. MARIS. Dus, burgers van Axel en om liggende streken, koopt nu er koopjes te halen zijn. Aanbevelend, M. MIERAS, Julianastraat. W. MIERAS, Koestraat. G. MIERAS, Nieuwstraat. Het Bestuur van bovengenoem- den Polder zal op Vrijdag 19 September a. s., des namiddags 1 uur (zomertijd) in het openbaar bij opbod trachten te verkoopen liggende langs den weg aan de Derde Verkorting. Te beginnen bij de scheiding van Absdale- en Riet- en Wulfsdijkpolder. 1 De Dijkgraaf, P. VAEL. telkens van 4 tot 7 uur. DE COMMANDANT. AXEL. Zij, die als leerling aan boven- genoemden cursus, aanvangende 1 October a. s. en eindigende 31 Maart 1925 wenschen deel te nemen, kunnen zich vóór 17 September aanmelden bij den Secretaris der Vereeniging, den heer J. L. J. MARIS, Molen straat 30 alhier. li met 24 gave platen. Te bevragen Bureau dezes. VUSSINGBN, Hiermede berichten wij aan de geachte Dames van Axel en omstreken, dat wij met de nieuwste modellen a.s. Donderdag en Vrijdag 18 en 19 September uit gepakt zijn in Hotel „des Pays Bas*' te TERNEUZEN. in Tricot, Zijden stof, enz. Alles laatst uitgekomen modellen. Beleefd tot een bezoek uitnoodigend, De gezellige avonden komen weer, die wij nuttig en aan genaam kunnen doorbrengen. Winstgevend tijdverdrijf voor Jong en Oud. Tien Gulden Belooning. WEDSTRIJD No 19. Maak uit het woord „Bloemengefluister" zooveel mogelijk goede Hollandsche woorden, zooals Fluit, Meel, Boter, enz. van hoogstens zes letters en zend deze met 47 cent post zegels vóór 28 September aan ons adres. Uitslag ontvangt ieder omstreeks 12 October. Die de meeste goede woorden zendt, krijgt TIEN Gulden of fraaie Koekoekklok. De volgende kleinere Koekoekklok. Alle volgende inzenders een prijs naar keus, zooals Wederhuis, Collier, Broche, houten Tabakspijp, fijne doos Zeep en Odeur, lederen Por- temonnaie, Zelfdrukkerij, Vulpenhouder, enz. Zoomede mogen de eerste 200, dus de vlugge inzenders, een.2e prijs uit de lijst kiezen. Groote keus prijzen voor oud en jong. Prijswinners betalen later vracht, enz. Onze prijzen zijn degelijk. De heer Dirk Kosterhuis te Wormerveer schreef: „Hiermede kan ik U meiden, dat mij is gebleken, dat Uwe prijsvragen serieus worden behandeld. Aangezien mij, aan gaande No. 16 en No. 18, 1ste prijs is te beurt gevallen, dank ik ten zeerste voor de spoedige en correcte wijze van uitbetaling, Dit ter aanmoediging van eventueele twijfelaars". Zorg vooral voor Uw duidelijk volledig adres en goede postzegel op de brief en 47 cent postzegels in de briefen zenden aan Wed. P. A. DUERME1JER, Donksche Laan 53, BOLNES. RC IV vastP'akken °f spelden en 47 cent postzegels bijvoegen. Naam Adres Lezer van de Axelsche Courant. Aantal door mij gevonden woorden Wie komt? (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur, Uit het stuk van den heer Claessens zie ik met genoegen, dat hij de inge zonden „onzin" begrepen heeft. Wat den verderen inhoud betreft, kan ik zeer kort zijn. De P. Z. E. M.-directie heeft mijn rapport niet ter inzage ge had, er viel derhalve ook niets te beoordeelen. Wat het overzicht van de electriciteitsbedrijven in ons land betreft zal het den heer Claessens waarschijnlijk verbazen, indien ik zeg dat het, hoewel een beetje eenzijdig bekeken (er zijn wel enkele provincies waar het wat beter gaat b in hoofdzaak juist is. Inderdaad is het resultaat van die Provinciale bedrijven over het algemeen treurig, doch, mag ik den heer C. er opmerkzaam opmaken, dat Axel geen Provinciaal bedrijf wordt, doch een gemeentebedrijf en dit niet hetzelfde is. Dat de heer Claessens een publiek debat blijkbaar vreest, spijt mij èn voor hem èn voor zijn zaak, ik kan mijn tijd werkelijk beter besteden dan met leeken in de courant te gaan debatteeren en vooral indien ik moet optornen tegen vage beweringen en uit de lucht gegrepen argumenten. Wil de heer Claessens nog verder antwoord van mij krijgen, dan zal hij met de steekhoudende motieven moeten komen; op „gezwam" in de ruimte ga ik niet verder in. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, teeken ik Hoogachtend, B. A. J. v. D. HEGGE ZIJNEN. Het rapport van den Heer B. A. J. van der Hegge Zijnen De heer v. d. Hegge Zijnen is wèl geprikkeld door mijn critiek. Ware het niet van zooveel belang voor onze gemeente, dan zou ik op een dergelijke taal met geen woord meer willen ingaan. Het beste lijkt me, dat de Heer v d. Hegge Zijnen de uitgeloofde premies besteedt voor een ruime verspreiding van zijn rapport. Dan kan het publiek in staat worden gesteld te beoordeelen, wie het gelijk aan zijn zijde heeft en wiens ramingen het meest aannemelijk zijn. Waar de Heer v d. Hegge Zijnen zich vast schijnt te blijven houden aan de aanwezige 87 gasmotoren, zou hij eens kunnen beginnen met die op te noemen 1 Trouwens op pag. 10 van zijn rapport erkent hij zelf dat het er 17 zijn Hebt Gü Uw rapport niet meer gelezen, meneer de adviseur Als die Heer zegt, dat hij over dien molen op het Spui niet gesproken heeft in zijn rapport, verwijs ik hem naar pag 43 van dat rapport Daar rekent hij onder de krachtverbruikers voor de buitenkommen met een maalderij die 14400 PKU zou kunnen gebruiken Dit komt neer op circa f 2500 -Hebt Gij Uw rapport dan niet meer nage lezen, meneer de adviseur Het tweemaal rekenen van motoren n.l. éénmaal bij de aanwezige motoren en éénmaal bij de toekomstige kracht verbruikers is af te leiden uit zijn rap port pag. 14 en 15. Mijne cijfers in guldens over het bakkersverbruik enzzijn af te leiden uit zijn rapport pag. 15. Hij rekent voor een bakker 3 P. K.dit komt neer op circa f 280,— per bakker of f 2500, - per negen bakkers enz Mijne berekeningen zijn voor belangstellenden ter inzage Over de raming voorhetlichtverbruik kan eindeloos worden gedebatteerd. Het is de vraag welke raming het aanneme- lijkstis. Men deelt mij bv mede, dat het rapport van de P. Z. E. M. tot een raming, voor licht en krachtverbruik tezamen, komt van f 12000,—. Alzoo twee en dertig duizend gulden minder dan de raming van den adviseur. De adviseur schrijftDrukwerk en onderhoud (vreemde combinatie, duimproductOok hier moet ik vragen hebt gij Uw rapport dan niat meer nagelezen Zoo ja, dai lijkt het mij schaamteloos. De Heer v. d. Hegge Zijnen wordt voor zijn rapport gehonoreerdook voor een foutief rapport? Is of blijft de Heer v. d. Hegge Zijnen toch de vaste overtuiging toegedaan dat de gemeente bij eigen beheer na een zestal jaren een jaarlijksche winst zal hebben van ongeveer f20,000,— dan zal het voor hem wel geen be zwaar zijn, om even voldoende ga rantie te stellen, dat de gemeente door die door hem voorgestane elec- trificatie in eigen beheer geen verlies zal leiden. Ten slotte deel ik mede, dat ik van niemand woordvoerder ben. AUGUSTEYN. 12,96. Parijs 13,85. 11,62'/.. New-York Rnrgemcester en Wethouders van AXEL biengen ter openbare kennis, dat de begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente, voor het dienstjaar 1925, van 9 September 1924 tot den dag der behandeling in den Raad ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing is nedtrgelegd en, tegen betaling der kosten, algemeen ver krijgbaar gesteld. Axel, 9 September 1924. Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Burgemeester Wetkouders van iXEL maken bekend, dat op Woens dag 17 September a.»., das namiddags 2 eur, da jjelejenheid zal sijn opea gesteld tot koateloose ieenting of herieenting vaa ken, dia aiek daartoe in hat Gymnastieklokaal der O. L Sakooi aanmelden. Voor eaa jaiste vermelding in de vaeciaakswijsen van de namen es ge koortedatums dar kiadarea, is hetee- waascht. dat bij de «ammeld'ng warden medagebracht trouwboekje* kar ouders of geboortebewijzen der kindereu. Axel, 8 September 1924. Burgameestar an Wethouders vnd., De Burgameestar, BLOK. Da Secretaris, MARIS. Burgemeester en Wethouders van AXEL; overwegende, dst het vsn groot be lang is, dat het bevolkingsregister nauwkeurig wordt bijgehouden en de krachtige Medewerking van de inge zetenen hiertoe een eerate vereischte is; herinneren aan d* volgende bepa lingen, regelende de verplichting der ingesetenen tot het doen van aan gifte voor het bevolkingsregister Zij, die op den dag der laatste volkstelling in den vreemde of in een der koloniën of overzeesche bezittingen van het Rijk hebben vertoefd, moeten hiervan ter secretarie der gemeente kennis geven binnen één muand na hun terugkomst. Zij, die uir een plaats buiten Neder land hun woonplaats overbrengen in een gemeente van Nederland, moeten hiervan een verklaring doen ter se cretarie der gemeente binnen twee weken na hun aankemst in de ge meente, vergezeld van een paspoort, reis- en verbllfpasof ander deugdelijk bewijsstuk. Bij alle kennisgevingen moeten de noodige opgaven worden verstrekt voor de inschrijving in het bevolkings register. Zij, die hun werkelijke woonplaats binnen het Rijk verlaten om die over te brengen naar een Nederlandsche KTdonie, een overzeesche bezitting of naar den vreemde, moeten hiervan een verklaring doen ter secretarie der ge meente, welke zij verlaten. Zij die hun woonplaats naar een anae- re gemeenteoverbrengen, moeten hier van een verklaring doen ter secretarie der gemeente, welke zij verlaten en waar zij in het bevolkingsregister zijn in geschreven, met opgaaf der gemeente waar zij zich wenschen te vestigen Het ontvangen getuigschrift vaa woon- plaatsverandering, hetwelk kosteloos wordt afgegeven, moeten zij uiterlijk binnen twee weken na hun aan kemst in de nieuwe gemeente ter secretarie dier gemeente bezorgen. Elk hoofd van een huisgezin moet uiterlijk binnen twee weken ter ge meentesecretarie kennis geven van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uit gaat, inwo nende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Onverminderd deze bepalingen is een ieder, door ket gemeentebestuur daartoe opgereepen, verplicht tot het doea der opgaven, welke vereischt worden om het bevolkingsregister in te vullen. Van verhuizing binnen de gemeente moet ter secretarie, of wel aan den wijkmeester J. OOST1NG kennisgegeven worden. Overtieding dezer bepalingen wordt gestraft inet hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Ter voorkoming van moeilijk heden worden deingezetenenernstig aangespoord hun verplichtingen nauwgezet na te komen. Axel, 3 September 1924. Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, Ren groote partij aan sterk verminderde prijzen, f 1.50 pep ML Een zoo goed als nieuwe voor Dames en Meisjes in Bont, Pluche, Astracan, Velour de laine, enz., met en zonder bontgarneering in alle prijzen.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 3