Binnenland. Rechtszaken. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. De salarissen der Ambtenaren. Naar de N. Crt. verneemt, is vastgesteld, dat indien het op 1 Januari '25 aan ambtenaren toe te kennen salaris meer dan 15 pet. lager is dan dat van 1 Ja nuari 1924, voor gehuwden en kostwinners dit meerdere in den vorm van een toeslag zal worden vergoed. Deze toeslag zal voor loopig gedurende het jaar 1925 geveven worden. ▲XEL, 12 September 1924. De uitslag van de Woensdag alhier gehouden loting voor den militairen dienstplicht is als volgt en men staat verbaasd van het gemak en voordeel, dat gas geeft, Met ingang van 1 October is de kantoorbediende le klasse „als de menschen maar wisten, bij de post. en telegrafie, de heer Alten, Pieter Daniël van. Bendegem, Cornelis van Pz. brd. Bendegem, Gijsbrecht van Johz. Bendegem, Johannes van Az. Boon, Arthur August. brd. Brakman, Pieter Cornelis Iz. Brouwer, Alphons Camillus. Burg, Pieter van den. brd. Buijze, Willem Simon Jacz. Deij, Arie. Dieleman, Levinus Martz. brd. Dobbelaar, Adriaan Cornelis. 6 34 39 32 35 28 31 4 3 2 11 26 29 30 5 36 7 22 25 Jonge, Dingeman de Jacz. Driel, Pieter Jan van. Feber, Jacob le. Feijter, Izaak de Hz. Feijter, Levinus de Pz. Heinsdijk, Jozef. Hollebek, Jan Chrz. brd. brd. brd. 38 Jonge, Gerrit J. A. de Hz. 20 Kempe, Jan. in dienst. 23 Koekkoek, Adriaan Marinus Lz. 37 Koekkoek, Francois Hz. brd' 13 Kolijn, Lev. brd. 21 Kraker, Jan de Jacz. 12 Maele, Clement Ed. van. brd. 19 Ollebek,. Christiaan Jan Chrz. 27 Ortelee Leendert Lourens Lz 17 Ouden, Johannes Jacob van den 10 Provoost, Cornelis IzaSk. 24 Putter, Krijn Jan de Jz. brd. 8 Regt, Leendert de Pz. 14 Riemens, Daniël Gijsbr. Dz. 9 Riemens, Marinus Fz. 16 Schieman, Adam Az. brd. 1 Smies, Cornelis Marinus Jz. 18 Verberkmoes, Levinus Adr. brd. 15 Verlinde, Jan Cornelis Pz. 33 Verschelling, Marinus Cz. brd. „Ambachtifcelang." wat met gas gedaan kon worden zoo zei ons de Directeur. Welnu lezer u kunt nu gratis gaan zien, zonder verplichting tot koopen, terwijl men u eveneens zonder eenige verplichting met de meeste welwillendheid inlichtingen zal verschaffen over het gebruik enz. We kunnen niet anders dan ieder aansporen, om eens te gaan kijken. Vooral degenen, die klagen, dat gas nog zoo duur is, moeten hun vrouw en hun dienst bode er heen sturen, om te zien en te leeren, hoe juist in dezen tijd, waar helaas nog altijd be zuinigd moet worden, vooral op gas zooveel bespaard kan worden, als men de goede toestellen heeft en ze op de goede manier ge bruikt worden. Hiervoor zijn vooral de kookdemonstratie's zoo nuttig, die zooals blijkens de advertentie in ditnummer'savonds gegeven worden. Behalve dat men dan in een gezellig zitje de smaakorganen kan streden, kan men ook de oogen den kost geven, hoe op eenvoudige wijze de maaltijd smakelijk en in korten tijd bereid kan worden. We zullen voorloopig hierbij eindigenmaar we komen nog wel eens terug op de tentoonstel ling en wie het na zijn bezoek met bovenstaande niet eens is, hij zegge het ons gerust. De hallennenwedstriJd. Uit onderstaanden uitslag van de op 8 Augustus alhier gehou- W. A. Blansaart, verplaatst van Rotterdam na^r Vlissingen. Tot pastoor te Stoppeldijk is benoemd kapelaan J. J. M. Staal te Dongen. De redactie van het Week blad voor den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren wijdt een extra nummer aan den heer J. N. Elenbaas, burgemeester en secretaris van Kruiningen, als een duurzaam getuigenis van waar deering, vriendschap en hoog achting bij zijn aftreden als hoofdredacteur van dat blad. Loop der bevolking. Gedurende de maand Juli zijn uit deze gemeente vertrok ken: P. H. van Cruijningen, smid, Weststraat D 6, naar Terneuzen. Bertha Geerts, dienstb., Nieuw- straat Q 44, naar Stekene. Maria Bakker, dienstb., Spui N 79, naar Zaamslag. Elisabeth de Bruine, dienstb., Capellep., M 23., naar Zaamslag* Adr. van Tiggele en gezin, smid, Kijkuit K 56, naar Hoek. Elisabeth J. van Bendegem, zonder, Stationstraat G 11, naar Haarlem. Francoise van Bendegem, zon der, G 11, naar Amersfoort. Maria C. P. Ri merij, dienstb., Drieschouwen A 43, naar Ter Neuzen. Jacobus Koster, landb. kn., Ma den ballonnenwedstrijd blijkt wel, grette N 38, naar Zaamslag. dat de ballonnetjes mijlen ve gevlogen zijn en het een heele uitzoek geweest is om de plaatsen en afstanden te bepalen. De f 25, die als prijzen beschikbaar waren, zijn verdeeld als in onderstaande lijst staat. De plaats waar hun Maria Overdulve, dienstbode, Kijkuit K 43, naar Terneuzen. Gilles Overdulve, landb. kn., Kijkuit K 43, naar Boschkapelle. Pieter Riemens, landb kn., Capellep. M 44, naar Zaamslag. Daniël Riemens, landb. kn Woensdagavond hielden de le- achter de namen der leerlingen, den van bovengenoemde vereeni- ging op de bovenzaal van mej. de Wed. Gilijamse algemeene jaar vergadering, die door 4 bestuurs* leden en 5 leden en 3 leeraren bezocht werd. Na de gewone plichtplegingen werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat het aantal le den verminderd was met de schil- dersveieen. en de timmerlieden- bond er zijn thans 45 ieden. Als leeraren fungeeren de heeren J. Risseeuw, J. R. de Jonge, J. W. Mazure en Joh. J. Hoebé. Het financieel verslag bevatte als ontvangsten f 2155,84 en voor uitgaven f 1452,22 zoodat er een batig slot is van f 703,62. Blijkens de rapporten van den algemeenen leider werd de cursus in October 1923 begonnen met 21 en in Januari 1924 met 15 leerlingen. Op 31 Maart werden de lessen geëindigd. Het diploma voor den 5-jarigen cursus werd toen uitgereikt aan J. Butler, W. Hough en A. Koekkoek. Als bestuursleden werden we gens periodieke aftreding herkozen de heeren Kruijsse, Van 't Hoff en Maris. De Gastenteonstelllng. Goed voorbeeld doet goed vol gen. Dat heeft ook ingezien de Directeur onzer gemeentelijke gas fabriek, die aangemoedigd door het succes, dat de tentoonstellin gen tegenwoordig bereiken een tentoonstelling van gasartikelen en al wat op dat bedrijf betrek king heeft, heeft georganiseerd. De flinke gymnastiekzaal der voormalige normaalschool heëft de heer Wiechmann omgezet in een monsterkamer waar men op het gemak en heel nauwkeurig naar die gemeente Zaamslag kennis kan nemen van de nieuw ste snufjes op het gebied der gas- industrie. Men ziet er eenvoudige gaslampen, gasfornuizen, gas kachels, maar ook luxe artikelen van dat soort. En wat vooral in de gaten loopt is dat de gasin- dustrie zooveel mogelijk concu- reert met de electriciteitswerken, zoodat men even goed zonder lucifers met een eenvoudig knopje licht kan maken. Electrische straal kachels zijn overbodig, als men gas heeft, strijken met gas, heel practisch en zoo gaat de Direc teur door, als hij inlichtingen geeft ballon is terecht gekomen, staat Capellep. M 44., naar Zaamslag Jacob Goossen, bakkersknecht Oudewijk F 47, naar Terneuzen Corn, van der Muren en gezin f f,50. Marien de Kubbar, Touasaint bij Féeamp. 2,fö. L. Deij La., St. Richauaont. 2,—. Maria Mieras, Le Sourd 1,75. Patr. de Joaj, Wièje Taty, l,t 0. Neeltje vau Beadarem, Wière Taty. 1,40. F. t. d. Veorda, Cousq-Ias-Eppes. 1,30. Suu» Meesen, Vervias. 1,20 Kaatje Koster, Barsy-Aisnt. 1,10 Neeltja Hoebé, Aulnaye. 1,Adra. Boaije Rd., Berlaimont. 0,95. Anna r. 4. Ouden, Obiea aar Barai 0,90. L - rrschalling, Beraeriès par Barai. 0,1b. Marietjo da Feijter, Bellignia* Norit. 0,80, Fr Ereepeel, Offiafnies Elaugias 0,75. Adra. Riemen», üainin (Ouliévrain> 0,70. Ei. M de Koeijer, Wa»mes (Borinaga) 0,8). Tanneke Verpoorte, Bnuiiu le«-Mon». 0,60. P. Tan Langerelde, Boussu- l»a-Mons. 0,55. Petr. i deleman, Hornu. 0,60. Jan DicUaan, Hornu. 0,4). Adra. Kaijaer, St. Ghiilain. 0 40. A de v isser, Tnrtra. 0,3 Maria Freij er, Baudour. 0,10 Janna de Kraker, Siraull. 0,2 Neeltje Dieleman, Sirault. Toen de tram van 8 uur uit Walsoorden aan de wissels te Zaamslag kwam, ontspoorden een passagiers- en een goederen wagen. Gelukkig bleef de ma chine met een personenwagen op de rails, anders waren de gevol gen veel ernstiger geweest. Nu wamen de passagiers met den schrik vrij. De schade bepaalde zich voornamelijk tot de ruiten. Na eenig oponthoud, waardoor de tram ongeveer een uur te laat liier aankwam, was de lijn vrij. Aangenomen is het beroep van ds. J. Tolsma predikant bij de Chr. Geref. kerk te Zeist, veldarb., Coegorsp. O 9, naar Ter Neuzen. Hipoliet Mahu, landb. kn. Reigersbssch L 9, naar Stoppel dijk. Levina C. Witte, dienstb., Ka naalkade A 76, naar "Terneuzen Berendina Magd. v. d. Piassche, huishoudster, Julianastraat E 138, naar Middelburg. Gevestigd. J. M. Meijer en gezin, meelh., Gentsche Vaarstr. C 78, van St. Jan Steen. Willem Riemens en gezin, ar beider, Capellep. M 54, van Zaamslag. Jan Lobbezoo, onderwijzer, Stationstraat G 76 van Bergen op Zoom. Johannes Meijer, arb., Ouden- weg 1 23, van Amerika. Herm. H. de Lozanne, onder wijzer, Noordstr. B 1, van Oost burg. Elise M. Bracké, onderwijzeres, Walstraat C 39, van St. Jan Steen. Jozina de Hullu, zonder, Noord straat B 41, van Zuidzande. Janneke C. Martin, dienstbode, Nieuwendijk I 65, van Neuzen. Valerie A Schelleman, scholier, Noordstraat B 69, van Sombeke. Joh. den Beer en gezin, arb., Coegorspolder O 9, van Zaamslag. George P. A. van Acker, scho lier, Zwartenhoek Q 38, van Amersfoort. Elisabeth Oppeneer, dienstb., Sluiskil P 28, van Terneuzen. Voor da rechtbank te Maaz- tricht heeft Dinsdag terechtgestaan A. H. H., te Gulpen, 26 jaar, af komstig uit België, die in den nacht ran 27 op 28 Juli 1923 te Slenaken, uit da weide ran D. K., haaft gestolen, een itamboek- aierrie ter waarde van oDgeveer f 3000 die hij verkocht aan een paardenslager te Maastrichtdeze heeft het dier geslacht. Bekl. is al 9 maal gattratt. Hat O. M. eisebte de maximum straf, 6 jaar gevaagesistraf. Dezelfde beklaagde stond ver der nog terecht ter zake van op lichting. Hij moest voor des land bouwer Gubbels, te Galaen twee koeien brengen naar den land bouwer Teelen. Daar heeft hij, voorgevende dat men hem kon betalen f375,75 iü ontvangst ga- nomen an dit bedrag heeft hij ten eigen bate aatogeweod. Eisoh 1 jaar gevangenisstraf. Tegen F. H. G., te Schinnan, riie in den nacht van 23 op 24 Jali te Roosteren uit een schuur een motorfiets heeft gestolen, werd 3 jaar gevangenisstraf geéischt. Door de rechtbank te 's-Gra- venhage is 2 jaar gevangenisstraf gevorderd tegen den 41-jarigen koopman J. H. uit Alfen a. d. Rijn, die nadat hy in staat van faillissement was verklaard, een levensverzekeringspolis en enkele effecten san «en levensverzeke- ringsagent overgaf en ze zop aan den boedel onttrok. Mat een hevipen knal sloeg da ballen uitean en huizen hooge vlammen laaiden op. Er ontstond een paniek, enkale personen wer- dao onder den voet geloopen, en eenigen hunner kragen brandwon den. Een der omstanders werd bewusteloos. Er wsren duisenden menschen op het terrein. Gelukkig was da wind daar van af, zoodat het on geluk nog betrekkellijk goed is afgeloopen. Een eorespoDdent van de «Evening News te Ostende meldt aan zijn blad: Kn orgelconcert zou gegeven worden in de Kursaal van Ostende. De organist had juist zijn program begonnen, toen hij tot de ontdek- kiag k wam, dat, hoe krachtig hy ook op de pedalen drukte, som mige klankea niet werden ge hoord, maar wel in plaats daar van een schel geschreeuw. Onder algemeene consternatie van het talrijke gehoor werd het concert, stopgezet en een onderzoek inge steld. Men kwani tot de ontdeking, dal zich meer dan een dozijn kat ten iu de orgelpijpen een «home» hadden gesticht. Nadat de dieren met veel moeite uit de orgelkast waren gejaagd, kon het concert worden voortgezet. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Predikbeurten te Axel We lezen in het Brussel- sche .Laatste Nieuws" het vol gende bericht uit Koewacht Twee vechtersbazen van over de grens, gewapend met messen, vielen verscheidene kermisvie- i :nde personen lastig, die door hen min of meer ernstig werden gekwetst. De rustverstoorders v/erden over de grens gezet en werden daar handgemeen met tie Nederlandsche politie, die een hunner een sabelhouw toebracht. De andere kerels werden achter slot en grendel gedraaid. M. Crt. Zoedag 14 September 1924. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/» ure Nam. 2 Leeskerk. Ds. Hermanides, van Hulst. Gereform. Kerk. Voorm. 97» ure Ds. P. de Feijter, beroepen pred. te Boornbergum. Nam. 2V« ure Dezelfde. Voorbereiding H. Avondmaal. Geref. Gemeente. Voorm. 9V, ure Nam. 2V» Nam. 6 Ds. A. Verhage, van Middelburg, Dezelfde. GeselftU, In deD nacht van Zondag op Maandag zijn inbreker» aan het werk geweest aan het station Krui ningenIarseke. Doorgedrongen tot de vestibule van het gebauw heeft men daar het loket uitge broken en daarna zich toegang verschaft. Op het bureau haeft men getracht de brandka»t te tor ceeren, wat niet is gelukt. Met medeneming van een bedrag aan geldswaarde van ongeveer twee gulden en eenige sigaren, habben de dieven het statian verlaten. »M. Crt.» Te Vlissingen is bloedver giftiging veroorzaakt in een gezin, doordat naar de Mid. Crt. meldt, de kinderen een armband in een pan met kokende boonen gelegc hadden, opdat die krimpen zou. Nadaf de menschen van de boo nen gegeten hadden, deden zich 's avonds verschijnselen van ver giftiging voor, zoodat men zelfs den dokter er bij moest halen. Het liep echter gelukkig af. Op de Wadden werd Woens dagmorgen door een boot de noodvlag geheschen, waarop de Hollumer reddingboot zee koos. Na een moeilijken tocht mocht men het genoegen smaken, de bemanning, bestaande uit vader, zoon, en dochter, van het vaartuig te halen. Het bleek te zijn de tjalk .Dorothea" van Terneuzen, schipper F. Meijer, van Windeweer met vlas naar Axel. Te Groningen is een agent van politie F. C. C. W. aange houden wegens diefstal van een fietsplaaije. Hij is op staanden voet ontslagen. »M. Crt.» Te Rotterdam is aangehou den de 37-jarige boekhouder J. W. A. uit Jutfaas, administrateur van de Woningbouwvereeniging Hoograven», aldaar, terzake van verduistering van ruim f4000 ten nadeele van dia veyeeniging. Het geheele verduisterde bedrag, ook tan nadele van anderen, moet onge veer 110.000 bedragen. De aan gehoudene is te Utrecht in arrest gesteld. Ter gelegenheid van 't Ko- ainginneteest te Oudewater, zou de heer Pottum met zijn ballen Glim» Dinsdagmiddag om 5 uur opstygen. Op een oogenblik kreeg de sterke wind Met gevaarte te pakkan en sloeg den gevulden ballon uit zijn net. De ballon was niet meer te Qonden en sloeg tegen een gas- lantaarnpaal, waarvan het fiagpitje tiet gas aanstak. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van da mede- deeling in den raad, dat bij de eerstvolgende raadsvergadering de commissarissen van de P. Z. E. M. plus d« ingenieurs Streefkerk en v. d. Hegge Zijnen in de Axelsche raadzaal zullen verschij nen, verzoeken wij eenige plaats ruimte. Alzeo zullen zij komen met man en masht om onze raads leden te bewerken. Hoe zullen onze vroede vaderen hiertegen over staan Wij hopen fier en frank. Wat zullen die heeren van U varlaogeu Zij zullen komen en gebieden; gij zulielec- triseh licht en kracht gebruiken voor Uw huis en tuin, voor Uw molen en stal, in zomer en winter, al Bwo dagen, gij Uwe zonen en kleinzonen tot in lengte van jaren, wij, commis sarissen van de P. Z. E. M en leden van Ged. Seaten bevelen zulks Als die heeren nu maar bevroe den, dat zoo'n handelwijze lijn recht tegen het Axelsche karakter in.qaat. De Axelaar laat zich niet riDgelooreu. De pols verdraagt geen hielen, de biel geen prik kel. Het ware gewenscht dat de raadsleden als protest tegen een dergelijke inmenging van de ver gadering wegbleven. (A R. raads leden leest een» in Uw orgaan «de Standaard» het hoofdartikel van 4 Sept. getiteld«Gevaar lijke klip.» Dat is juist iets over overheidsbemoeiingen. Ook moe ten wij nog even opmerken, dat de electriciteitskwestie in onze gemeente niet is ontstaan door beboette. Ware die P. Z. E. M. niet opgericht, dan zou ons ge meentebestuur nooit getracht hebben, naast de gemeentelijke gasfabriek nog een electrisch eet ran te leggen ot electr. stroom te betrekken. In de raadsvergadering van 26 September 1922 is op voorstel vaD B. en W. besloten niet aan te slui ten aan het aleetrisch net, omdat zich in de kom maar 23 ge zinnen hadden opgegeven voor electriciteit en buiten de kom maar 60, hierbij ook gelet op de tijdsemstandigheden. Deze zijn nu nog preeies dezelfde gebleven. Onzo tegenwoordige tijd staat in 1 et teeken der bezuiniging. Niet alleen in de staatshuishouding maar zeer zeker ook in da ge meente en particuliere huisnou- ding -dient bezuinigd ta worden. Wat nu is het gevolg als de rlectrische stroom in Axel ge bracht wordt Wy lezen in de berekening van den heer Augustein geplaatst ia de Axelsche courant van Vry- dag 1. 1. dat als by 'trauial aan sluitingen in de kom op 510 neemt, zooals door den Heer v. d. Hegge Zijnen is voorgerekend,. -

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2