Nieuws- en Advertentieblad V voor Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 46. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1924. 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 9 Sept. 1224. Aanwezig de heeren J. M. Oggel en M. W. Koster, wethouders, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dix- hoorn, J. Weijns, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter, P. de Feijter. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Nadat de Voorz. de vergadering met het gebedsformulier heeft geopend, stelt hij aan de orde de agenda. 1. Notulen. De notulen der verg. van 15 Juni en 29 Juli worden zonder 1 opmerking vastgesteld. 3. Ingekomen stukken. a. Kennisgeving van J. M. Baert en E. van de Gasteel dat zij verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. b. Schrijven van den Minister van Arbeid, houdende mededee- ling, dat de huren voor de wo ningen van de bouwvereeniging lager kunnen worden bepaald, mits de gemeente de mindere in komsten bijpast. Dhr. 't Gilde had dat antwoord wel verwacht en zegt, dat het best maar was, dat de gemeente zelf bijslag gaf. Er wonen men schen in die huizen, die onmo gelijk de huur kunnen opbren gen. Hij stelt daarom voor om eenigszins tegemoet te komen in die huur en deze te bepalen op f 3 per week voor inkomens be neden f 15; f3 50 voor degenen, die f 15 tot f 18 per week ver dienen en f 4 voor een weekloon van f 18 tot f21. De toestand is dan nog wel niet gunstig, maar dan is er toch wat gedaan. Dat kan hoogstens een duizend gulden per jaar voor de gemeente kosten. Dhr. J. de Feijter vraagt hoe men die inkomens te weten komt. Dhr. 't Gilde uit de inkomsten belasting. Dhr. Kruijsse zegt, dat dan wel onderzocht mag worden of het kohier daarvoor te krijgen is want dat is geen publiek eigen dom. Dat wordt wel ter inzage gegeven aan Burg. en Weth. voor de schoolgelden, maar niet voor bepaling van den huurprijste meer omdat eigenlijk de vereen- niging de huur vaststelt, ofschoon er wel een mouw aan te passen is. De Voorz. zegt, dat de hoofd zaak is, of de raad de huur, die nu nader is vastgesteld, nog zal verlagen. Spr. gelooft dat B. en W. unaniem tegen verlaging zijn. Dhr. Dieleman vraagt of het niet hetzelfde is, of de gemeente bijpast op het tekort der vereeniging, dan op de huur Spr. betwij felt, of B. en W. die zaak wel goed overwogen hebben. Er zijn werkelijk menschen, die de huur niet kunnen opbrengen, wat trou wens reeds vroeger is voorspeld. De woningen zijn ons opgedron gen, want zelf zouden we ze toch goedkooper gezet hebben. De Voorz. zegt, dat de ge meente zal moeten bijpassen om de huren lager te krijgen. Maar hij vraagt of dat noodig is, want als iemand te weinig inkomen heeft om zoo'n woning te huren, dan kan hij toch naar een min dere woning uitkijken. Dhr. Dieleman merkt op, dat dan het doel voorbijgestreefd wordt. Er is toch gezegd, dat het arbeiderswoningen moesten zijn, en nu zou men de werk- menschen er uitjagen. Spr. vindt, dat Rijk en Gemeente in de eerste plaats verplicht zijn om het mogelijk te maken, dat de menschen in die huizen kunnen wonen. Voorz. Ja, maar het moet toch kunnen Dhr. Kruijsse vraagt of het niet verstandig zou zijn, als de gemeente eenige tegemoetkoming kon schenken. Het is waar, dat de huur der woningen van de woningbouwvereeniging duur zijn en daarvan profiteeren particulie ren, want verscheidene menschen zien om naar andere woningen, die dagelijks gebouwd worden door de aannemers. Het gevolg daarvan is, dat de woningen in de Julianastraat zullen betrokken worden door menschen, die de huur nog veel minder kunnen opbrengen en ook zullen er woningen leeg komen. Dhr. Oggel zou goed achten om het voorstel te verwijzen naar B. en W. We zijn er toch niet heelemaal tegen gekant, ofschoon we reeds f 1800 per jaar bijpas sen, maar het is nu eenmaal toch een strop met die woningen. We zouden eens kunnen onderzoeken welke menschen in de termen vallen om in dezen te steunen. Dhr. 't Gilde staat er verwon derd van, dat de Voorz. zegt, dat <B. en W. unaniem tegen verlaging der huur zijn, terwijl hij wist, dat dhr. Oggel toch ook tegen die hooge huur was. De Voorz. zegt, dat het best is, dat dit in een volgende ver gadering wordt beslist. c. Verschillende missives van Ged. Staten van administratief belang. d. Schrijven van L. Boogaert die zijn benoeming als Keurings veearts, Hoofd van Dienst met dank aanvaardt. e. Kennisgeving van overlijden van den gemeente-opzichter, C. van den Broeke. De Voorz. betreurt het, dat de gemeente in Van de Broeke een harer trouwste ambtenaren heeft verloren. Hij was er nog een z.g. van den ouden stempel, die zijn beste krachten aan de ge meente heeft gewijd. Het schrij ven is reeds met een brief van rouwbeklag beantwoord en ook is van gemeentewege een krans gelegd op het graf van den func tionaris. f. Verzoek van den gemeente veldwachter J. Wagenaar om verhoogde vergoeding voor wo- ninghuur. De Voorz. zegt dit verzoek te zullen behandelen bij de Be grooting. g. Verzoek van het hoofd der openbare school om het dienst verband van de onderwijzeres, mej. de Feijter met een maand te verlengen, vergezeld van ad vies van de Commissie van Toe zicht op het 1. o. De Voorz. zegt, dat dit vezoek werd gudaan, omdat de onder wijzer Pieterse voor een examen en ook omdat deze 18 dagen onder de wapenen moest, verlof had, en er dan een onderwijzer te kort zou zijn. Burg. en Weth. heb ben dit verzoek ingewilligd daar er sedert geen raadszitting was, en vragen daar thans goedkeuring van den Raad op. Dhr. 't Gilde vraagt, hoe het nu moet, als die maand om is en er voor het 7e leerjaar geen kracht is. Dhr. Oggel zegt, dat het getal onderwijzers bij de wet geregeld is naar het aantal leerlingen en niet naar den leergang. Dhr. 't GildeMaar er kan door de gemeente toch een on wijzer op eigen kosten worden aangesteld Dhr. OggelJa, maar dan is dat ook zoo voor de andere scho len en zouden we dus 4 onder wijzers voor onze rekening krij gen Dhr. Kruijsse dacht dat er aan de bijz. school een onderwijzer te veel was. Er is toen bepaald om de onderwijzers, die benoemd waren, te houden en spr. weet, dat om daarvan gebruik te maken, het gebeurd is, dat een onder wijzer examen had afgelegd, reeds den dag daarop volgend be noemd werd. Dhr. Oggel zegt dat er naar het aantal leerlingen op de bijz. school geen enkele kracht te veel is er is wel een klasse gesplist, maar dat moest omdat er meer dan 60 leerlingen voor die eene klasse waren. De Voorz. zegt, dat hier alleen sprake is van een goedkeuren door den raad van het besluit door B. en W. genomen omtrent de onderwijzeres. Dhr. Oggel erkent dit, maar merkt op, dat ook uit het schrij ven is af te leiden, dat die leer kracht alleen tot de maand Oc tober noodig was, en het hoofd overigens wel kans ziet om met de dan aanwezige leerkrachten voort te werken. Het besluit wordt z. h. s. goed gekeurd. h. Schrijven van de Commis sarissen der N. V. Prov. Zeeuw- sche electriciteitsmaatschappij (P. Z. E. M.) houdende verzoek om een bespreking te houden met den Raad omtrent stroomlevering, zoo mogelijk op 16 September. De Voorz. stelt voor om aan dat verzoek te voldoen en ook den adviseur Van der Hegge Zijnen te noodigen dan tegenwoordig te zijn. Dhr. 't Gilde is verwonderd, dat dan al de commissarissen moe ten komen. Hij acht het wel goed, dat er wrijving van gedachten komt met den adviseur, maar het is toch een unicum, dat ze daar allen bij moeten zijn. Het schijnt dat de heeren geen hoogen dunk van den Raad hebben. Dhr. Kruijsse Wat moet daar eigenlijk worden behandeld, want als het een gewichtige vergade ring is zou die wel verdaagd moe ten worden, want sommige raads leden zullen op aanst. Dinsdag verhinderd zijn die bij te wonen wegens poldervergaderingen De Voorz. zegt dat B. en W geadviseerd hebben, dat in die vergadering door den Raad geen beslissing zal worden genomen Dhr. J. de Feijter juicht het toe, dat er eens een conferentie ge houden wordt over die zaak, want wij zijn op dat gebied onkundig en een bespreking is alleszins nuttig. Dhr. Van Dixhoorn kan me- dedeelen, dat het zeker niet is, dat de heeren geen hoogen dunk van den Raad hebben, want spr, was de vorige week in de gele genheid om met een der com missarissen te spreken en zeide toen, dat hij vreesde, dat Axel de dupe wordt van een verschil tusschen den Directeur der P. Z. E. M. en onzen adviseur en dat het wenshcelijk was, dat die heeren eens met den Raad con fereerden waarop hij vernam, dat dit juist was besloten. Hij zag echter ook liever, dat het op een anderen dag, of anders een later uur werd bepaald. De Voorz. zegt, dat de bedoe ling is, om te vergaderen, als zooveel mogelijk alle leden tegen woordig kunnen zijn. Men zal dan omtrent den tijd nog over leggen. 3. Verkieilng gaseommlssle. Wegens periodieke aftreding der heeren Baert, J. en P. de Feijter, als lid der gascommissie wordt stemming gehouden met het resultaat, dat deze heeren met resp. 8 en 7 stemmen wor den herbenoemd. 4. Verzoek aankoop bouw grond. Door J. J. Dieleman was ver zocht om een perceel bouwgrond te koopen op het gemeentelijke bouwterrein. De Voorz. zegt dat dit verzoek in. de vorige vergadering is ver wezen naar B. en W., die thans voorstellen om daarop afwijzend te beschikken, aangezien er geen reden is om van dat gedeelte van het terrein, dat nog niet in exploi tatie is, nu reeds perceelen te verkoopen. Wellicht is adressant aangespoord door het lezen van den destijds geschatten grondprijs ad. f 2.— per M.s, doch die raming is gemaakt ongeacht de kosten van rioleering en bestrating. Spr. lichtte dit nader toe aan de hand van de teekening. Dhr. Oggel zegt, dat het voor naamste bezwaar is, dat de ge meente dan verplicht zou zijn om bij verkoop alleen voor dat srukje rioleering en bestrating aan te leggen. Dhr. 't Gilde Dat was toch ook zoo als Keijzer bij zijn eerste besluit was gebleven De Voorz Neen, dat was Keijzer aangezegd. Dhr. Van Dixhoorn vraagt hoe veel grond er al verkocht isis er uitzicht, dat het eerste gedeelte spoedig verkocht zal zijn De Voorz. antwoordt ontken nend. Er zijn 57 perceelen, waar van slechts 12 perceelen ver kocht zijn. Dhr. OggelAls we dat ge vraagde perceel verkochten, kwam de geheele boel in de war. Dhr. Dieleman vindt het jam mer, dat de advertentie destijds niet beter geformuleerd ishet blijkt nu wel, dat ik in de vorige zitting gelijk had, zoodat de schuld bij den Raad ligt, en die man daarvan de dupe is. Hij zou daarom voor dit geval een uit zondering willen maken en in het verzoek toestemmen en dan aan de burgerij bekend maken, dat dit gedeelte nog niet te koop is. Bij Lensen is het ook zoo ge weest die heeft ook eerder grond gekocht en gebouwd, voor er bestrating was. De Voorz. zegt, dat het moei lijk gaat om uitzondering te maken. Aangaande Lensen is dhr. Dieleman abuis. Maar als Dieleman wacht heeft hij mis schien nog voordeel, want als dat stuk bouwgrond in exploi tatie komt, wordt eerst de prijs definitief bepaald en loopt die wellicht van f 1.50 naar f3. per M3. Dhr. Dieleman blijft bij zijn meening, dat Dieleman de dupe is van verkeerden uitleg door den Raad en bepleit dit naar aanleiding van de desbetreffende notulen, waarin het duidelijk be schreven staat, hoe de bereke ning is gemaakt. Dhr. Kruijsse zegt, dat als die man den grond koopt, dan heeft hij een strop, want volgens de verordening mag hij niet bouwen vóór er bestrating is en de ge meente begint nog niet met dien weg te verharden. Dhr. Dieleman zegt dat dit anders een kleinigheid is, want dat is maar 10 Meter afstand. Dhr. 't Gilde zegt ook, dat de man blij gemaakt is met een dooie musch. De Voorz. ontkent dit perti nent. B, en W. hebben logisch gehandeld en daar hij de zaak voldoende toegelicht acht, brengt hij het voorstel in stemming, dat met 7 tegen 2 stemmen (van de h.h. Dieleman en 't Gilde) wordt aangenomen. 5. Verwek om aaukoop bouw grond. Ook van P. S. Pladdet, chauf feur te Terneuzen is een verzoek ingekomen om perceeel 18, groot 153 M3. te koopen, wat z. h. s. wordt toegestaan. Dhr. 't Gilde vraagt hierbij, wat men met de daar liggende wallen van plan is. De VoorzDeze worden afge graven en de grond gebruikt om de straten in profiel te brengen. Dhr. 't Gilde Is ook de bedoe ling om de sloot achter die wo ningen te dempen. Dhr. Oggel zegt, dat als er gedoleerd is, dan zal de water- loozing wel gewijzigd worden, maar dan komt de sloot voor rekening van de koopers. 6. Wflzlalng ligger wegen en veetpaden. Besloten wordt aangaande den ligger vast te stellen dat het on derhoud van den Oudenweg voortaan voor rekening van de Gemeente komt in plaats van voor den Noordpolder. 7. Aaableding ftemeenUbe- grooting dienst 1935. De Voorz. zegt dat B. en W. de begrooting voor 1925 aan bieden op een hoofdsom van f158 210,30, waarondereen heffing voor den hoofdelijken omslag van f42000. Voor 1924, was dit f 60.000, zoodat de belasting aan merkelijk verlaagd wordt. Dhr. 't Gilde zou de behande ling wenschen in afdeelingen. Het vorig jaar werd de begrooting door een commissie nagezien, waarvan spr. deel uitmaakte, doch hij achtte dat weinig vruchtbaar. Dhr. Kruijsse zegt, dat het te probeeren is, maar hij herinnert zich, dat het nog eens gebeurd is en het toen falikant uitliep. Misschien dat het met de nieuwe Raad beter gaat. Dhr. J. de Feijter is ook voor afdeelingen en zegt dat een be handeling als commissie weinig beteekent. De Voorz. zegt, dat dan een afdeeling van 5 en een van 6 leden gevormd zal worden. Bij loting worden voor de le afd. aange wezen de h. h. Koster, Van Dix hoorn, Weijns, Baert, en J. en P. de Feijtervoor de 2e afd. de h. h. Oggel, Kruijsse, 't Gilde, Van de Casteel en Dieleman. (Wordt vervolgd). AXELSCHEffl COURANT.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1