Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. het een groot volk is, dat zijn helden eert, hier Van Dale is gehuldigd als een pionier der wetenschap. Verschillende per sonen hebben hierna nog ge sproken aan het standbeeld, als dr. D. Schouten uit Middelburg, de heer Van der Werf uit Oost burg en de Vlaamsche journalist Hans, die vooral ook vol geest drift sprak en Van Dale's woor denboek noemde als de Bijbel op taalgebied en huldigde vooral ook hier de Vlaamsche taal. Een kleinzoon van Van Dale, de heer Knevel, dankte namens de familie voor de bewezen eer. Hierna ging het in optocht met de muziek voorop naar het hotel De Korenbeurs, waar ruim tach tig genoodigden zich rond de gedekte tafels schaarden, en waar een heerlijk bereid noenmaal wachtte. Mr. Dieleman sprak hier de muzikanten toe en schonk een fraaie herinneringsmedaille. De tafelgasten, die vroegtijdig hun trammetje moesten hebben vielen spoedig aan, en zouden het menu dan ook wel tijdig ver werkt hebben, indien niet de talrijke toespraken daarop rem mend hadden gewerkt. Toch moet gezegd, dat de tafeltoasten van den heer Dieleman, den Com missaris der Koningin, jhr. Van Teijlingen en verschillende ande ren met een goedgemeend applaus werden beantwoord. Een telegram werd aan H. M. de Koningin gezonden, waarin eerbiedige hulde werd gebracht aan de Vorstinne, in de hoop, dat Hare regeering moge strekken tot verheffing van den alouden Nederlandschen stam. Een aardige attentie was, dat een taart op tafel prijkte, die het veelbesproken woordenboek voor stelde, waaruit nu letterlijk de letters werden gegeten, tot het op was. Natuurlijk werden herhaalde lijk volksliederen gezongen en veel te vroeg mocht men schei den van deze gezellige en goed voorziene tafels. hooger ruim 55 pet. van de to tale belasting, waarvan ruim 46 pet. voor rekening kwam van de personen, aangeslagen voor een inkomen van f 20.000 of hooger, bijna 35 pet. voor hen, die een inkomen hadden van f 50.000 of hooger, terwijl nog 24 pet. be taald werd door de 934 personen (006 pet van het totaal aantal) met een inkomen van f 100.000 en daarboven. Voor de gesplitste cijfers van de inkomensbedragen moge naar het staatje zelf verwezen worden. Hierbij moge de aandacht erop worden gevestigd, dat, voorzoo ver de inkomsten uit dividenden werden genoten, in de cijfers over 1922/1923 nog dividenden begre pen zijn over het boekjaar 1920 of 1920/1921, die niet of slechts gedeeltelijk beïnvloed zijn door de ingetreden malaise. Met belangstelling mogen de cijfers over 1923/1924 worden te gemoet gezien. Avp. De achteruitgang. In het eenige maanden geleden verschenen .Statistisch zakboek" kwam een belangrijk staatje voor betreffende de Rijksinkomsten belasting over het belastingjaar 1921/1922. In totaal waren 1.638.456 personen aangeslagen voor een inkomen van 4292 mil- lioen, opleverend een belasting van ruim 130 millioen. Thans komen in Augustus aflevering van het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek de overeenkomstige cijfers voor be treffende het belastingjaar 1922/ 1923, waaruit blijkt dat het aan tal aangeslagenen is toegenomen tot 1.690.146 doch het totaalin komen is gedaald tot 4138 mil lioen in verband waarmede het totaal der belasting verminderde tot 111 milloen gulden, d. i. dus een achteruitgang van 19 milioen. Bij vergelijking van het aantal aangeslagenen voor de hoogere inkomens blijkt, dat het aantal personen, aangeslagen voor een inkomen van f 20.000 en hooger van 1921/22 op 1922/23 is ge daald van 13.036 tot 10.754, ter wijl die cijfers voor een inkomen van f50.000 en hooger resp. waren 3.730 en 2 821 en voor een inkomen van f 100.000 en hooger resp. 1.335 en 934. Van de 1.690.156 belastingplichtigen over 1922/1923 is ruim 63 pet. aangeslagen voor een inkomen beneden f 2000, 94 pet. voor een inkomen beneden f5000 en ruim 98 pet. voor een inkomen bene den 10.000. Slechts 1.8 pet. van alle aangeslagenen bezat een in komen van f 10 000 of hooger en slechts 0.63 pet. van f 20.000 of hooger. In verband met de voor deze belasting geldende progressie be taalden de 63 pet. van alle aan geslagenen met een inkomen be neden f2000 iets meer dan 10 pet. van het totaal der belasting, daarentegen betaalden de 1.8 pet. met een inkomen van f J0.Q0Ó <?f AXEL, 9 September 1924. Heden werd alhier raadsverga dering gehouden die door 9 leden werd bijgewoond. Afwezig waren de heeren Baert en Van de Casteel. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Arbeid aan gaande huur voor woningen met Rijkssteun gebouwd, stelde dhr. 't Gilde voor om voor de wonin gen in de Julianastraat een huur te stellen van f3, voor inkomens van f 15 per weck; f3,50 voor inkomens van f 15 tot f 18, en f 4 voor inkomens van f 18 tot f21 B. en W. zullen dit voorstel nader in overweging nemen. Ook was ingekomen een schrij ven van Commissarissen van de P. Z. E. M., waarin zij een onder houd vroegen met den gemeen teraad. De voorz. zal daartoe tegen de volgende week een openbare raadsvergadering uit schrijven, waarbij ook de adviseur Van der Hegge Zijnen zal worden genoodigd, evenals de Directeur van de P. Z. E. M., de heer Streef kerk. Tot leden van de gascommis sie werden herbenoemd de heeren J. M. Baert, J. de Feijter en P. de Feijter. Het verzoek van J. J. Dieleman om een perceel grond te mogen koopen, werd afgewezen, daar het verlaagde gedeelte van het terrein nog met in exploitatie is. Een dergerlijk verzoek van P. S. Pladdet, chauffeur te Terneu zen, werd toegestaan. Aangeboden werd de gemeente begrooting op een totaal van f 158.210,30. Deze zal in afdee- lingen worden behandeld. Goedgekeurd werden de ge meenterekening over 1923, die van de gasfabriek, van het Burg. Arm bestuur en van het Vleeschkeu- ringsbedrijf. Uitvoerig verslag dezer verga dering volgt. Uit een tweetal, dat was op gemaakt voor een beroep naar predikant bij de Geref. kerk al hier, bestaande uit ds. C. J. Hak man te Drachten en ds. H. Veld kamp te Anna Jacobapolder, is Zondag j.l. eerstgenoemde ge kozen. De heer M. P. Ortelee al hier is met ingang van 11 Octo ber aanstaande benoemd tot po litieagent te Amsterdam. Te laat om nog heden te worden opgenomen, ontvingen we den uitslag van de ballonnenwed strijd. Het spijt ons, dat we de schooljeugd, die natuurlijk brandt van nieuwsgierigheid nog een paar dagen geduld moeten geven, maar nu ze toch al zoo lang hebben moeten wachten steekt het op een dag meer of minder niet.. Velen waren Zaterdag oog getuig van de demonstratie, die de Zee uwsch-Vlaamsche Tramweg Mij. gaf met haar nieuwe bieten wagens. Een trein met 28 vracht wagens en een personenwagen, otaal 60 assen, (het vergunde naximum) reed naar Walsoorden in een matig gangetje, om meteen Je wagens te doen inrijden. De wagens zagen er keurig uit en zijn na de practische ervaring met vroeger van dit type gebouwde wagens, nog van verschillende verbeteringen voorzien o.a. zal het lossen nu veel spoediger kun nen geschieden. Er zijn 20 wagens van de Coöp. suikerfabriek, 20 van de fabriek „Sas van Gent" en 10 eigendom van de Z. V. T. M. Men deelde ons mede, dat in de vorige campagne 169 millioen K.G. bieten vervoerd werden en men verwacht, dat met den r( teren verbouw van dit jaar er wel 200 millioen zullen kunnen wor den vervoerd. Waar het vlugge vervoer voor de fabrieken steeds een groote factor is om een groot kwantum bieten te kunnen ver werken in korten tijd, kan deze vermeerdering van het rollend materiaal behalve voor de Maat schappij, ook voor de aandeel houders der suikerfabrieken als een flinke aanwinst worden be schouwd. In de Donderdag gehouden raadszitting van Terneuzen werd meegedeeld 'n schrijven van de P. Z. E. M. dat zij alvorens te kunnen antwoorden op 't aanbod van den gemeenteraad tot het verleenen eener subsidie van f2000 voor electrificatie van alle buitenbuurten, deze zaak in stu die moet nemen. De voorzitter gaf den heer Van Cadsand op zijn vraag te kennen, dat er niets van bekend is, dat de P. Z. E. M. ondertusschen al bezig is met het onderhandelen over 'n contract voor electrificatie der Oostzijde van Sluiskil niet particulieren. De heer Colson gaf te kennen dat, als gevolg van het genomen raadsbesluit het daartoe wel komen zal en de gemeente dan groote ofiers voor de andere bui tenbuurten zal moeten besteden. De onlangs voorgekomen over- strooming van het lage stadsge deelte bij den zwaren regenval was aanleiding dat B. en W. op nieuw verbetering van den af voer van het wafer ter sprake brachten. De gemeenterekening gaf aan leiding tot de opmerking dat het gewenscht is, nalatige aanslage nen voor schoolgeld en honden belasting vroeger dan tot nu toe gebruikelijk is te vervolgen. Door F. C. den Hartigh te Harderwijk is de gemeente bij exploit gedagvaard tot betaling eener schadevergoeding van f 3966.70, omdat hem door Burg. en Weth. op grond der verorde ning tegen beperking der woon gelegenheid in het 1920 is ge weigerd vergunning te verleenen tot het afbreken van een aan hem behoorend woonhuis, aan gezien de afbraak dier woning, toen daartegen in September 1922 geen bezwaar meer gemaakt werd zooveel minder verkoop waarde had en het werkloon voor het afbreken duurder moest be taald worden dan in 1920 het geval zou geweest zijn. De raad besloot tot verweer tegen dezen eisch in rechten. Overeenkomstig het verzoek van de Zeeuwsch—Vlaamsche Tramwegmaatschappij besloot de raad aan haar te verkoopen een bouwterrein voor het daarop te stichten Hoofdbureau en direc teurswoning, voor de som van f 3000. Het kohier der hondenbelasting werd vastgesteld op f1903 35. Daar de in de vorige vergade ring benoemde verloskunde had bedankt, had een nieuwe benoe ming plaats en werd benoemd mej. E. J. van Dijke, te Wasse naar. De heer van Riet bracht nog maals de exploitatierekening van het ziekenhuis ter sprake, waar over de besprekingen werden op geschort tot bij de begrooting, terwijl den heer Colson weer klaagde over den overlast dien de geheele omgeving van Sluis kil ondervindt van den stank der Westelijke waterleiding, die wordt toegeschreven aan het daarin onvoldoende gezuivefd af voeren van fabriekswater der stijfselfabriek te Sas van Gent. De voorzitter gaf te kennen dit inderdaad een onderwerp is van aanhoudende zorg der re geering, maar dat het moeilijk schijnt daartegen afdoend op te treden. M, Crt. De Raad van Zuiddorpe be sloot tot overgave van de O. L. school aan het R. K. bijzonder onderwijs, zulks met ingang van 16 September a.s. Alsdan'za! in deze gemeente geen openbaar on derwijs meer worden gegeven. Men verzoekt ons te melden Ook voor Zeeuwsche grensge meenten kan het van belang wor den geacht dat de brigade-com mandant der kon. maréchaussée te Ossendrecht waarschuwt niet in te gaan op aanbiedingen ge daan door een paar Belgen, met uniformpetten op gelijkende op die der gendarmerie, die de bewoners, vooriamelijk de landbouwers van het platteland af gaan om door onware voorspiegelingen met ver tooning van nagemaakte kwitan ties hen tot aansluiting bij een Belgischen bewakingsdienst (ver richt door oorlogsinvaliden) over te halen. Hunne beweringen, daar bij, dat de Nederlandsche regee ring toestemming hiertoe zou hebben gegeven, is bovendien onwaar, zoodat men hier zeer waarschijnlijk te doen heeft met een handige poging tot oplichting. Failliet verklaardH. van Leuven, molenaar te Hulst, Bon- tehondstraat A 125. Recter-commissaris mr. W. M. G. Jolles Curator mr. J. W. Goed bloed te Goes. Het aantal gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 24 tot en met 30 Aug. in de prov. Zeeland bedroeg Febris typhoïdea (buiktyphus) Neuzen 1 Roodvonk: Middelburg 1, O. en W. Souburg 1. Door bakker A te Sluis is een valsche gulden ontvangen. Ook elders is dit den laatsten tijd opgemerkt. Men zij dus op zijn hoede. Sportnieuws. Begunstigd door prachtig weer werden j.l. Zaterdagavond alhier de sport- en volkspelen gehouden, georganiseerd door de voetbal vereniging Axel. De wetstrijden van de sportaf- deeling hadden een zeer spannend verloop, hetgeen onderstaande uit slagen bewijzen. Loopen met hindernis 300 M. Hierbij moesten de deelnemers over een 2,10 M. hooge schutting klimmen, een baricade nemen van 1,10 M. en ten stotte een verte- sprong maken van 3,25 M. aan gegeven door twee linten. Dele prijs werd behaald door R. Klaas- sen, Sas van Gent, die de 300 M aflegde in 46,4 sec.2e pr. C Riemens, 49,8 sec. en 3e pr. L. de Feijter, 50,1 «ec. Estafette loopen 400 M. Ge- loopen werd in ploegen van man. De le pr. werd behaalc door de Oranje-ploeg van Sas van Gent, waarin H. Wauters de lei ding had, in 50,2 sec.2e pr. Axel 1, leider A. Koekkoek, in 52,2 sec. 3e prijs Axel II, leider A. Lensen, in 52,4 sec. Verspringen le pr. A. Koekoek, met 4,55 M. 2e pr. H. Nevejan, Sas van Gent, 4,50 M.3e pr, H Wauters Sas van Gent, 4,25 M. Hoogspringen (los.) le pr. C. Buys, Kapellebrug, 1,45 M.2e pr. L. v. d. Berge, 1,44 M.3e pr. R. v. d. Berg, 1,43 M. Hardloopen 100 M. le pr. L. de Feijter, die de baan aflegde in 12 sec.2e pr. C. Buys, Kappele- brug, 12,1 sec.; 3e pr. C. Neve jan, Sas van Gent, 14,2 sec. Hierna werd aan de afdeeling volksspelen begonnen. Het wel bekende tobbetje steken trok wel de meeste belangstelling en wekte meermalen den lachtlust op, voor al wanneer een deelnemer de „vol le laag" kreeg. A. Lensen was hierbij de eenige, die goed wist te richten en de le pr. verwierf. Voor papeten waren 6 deelne mers, die geblindoekt, elkaar naar harteLust bemorsten en meer pap op hur kleeren dan in hun mond deden belanden. De lepr. werd behaald door Alf. Seghersenjan Goossen2e pr. L. v. d. Berge en A. Lensen3e pr, A. Mieras en C. Riemens. De zakkenloopers, die hierna aan de beurt kwamen maakten in hun haast om den eindstreep te berei ken de zonderlingste buitelingen. De le pr. werd gewonnen door j. de Groote, 2e pr. door j. Dron- kens, 3e pr. F. de Roos. Het nummer mastklimmen was feitelijk aen mislukking, daar ver zuimd was de mast goed glad te maken, en de deelnemers alzoo een niet al te moeilijken taak had den om het rad van avontuur te bereiken en daarvan het nummer te trekken. De kleine A. Cornelis- sen, van Kijkuit, wist de le pr. bemachtigen, terwijl de 2e pr. aan Alf. Seghers ten deel viel. Bij den rookwedstrijd kregen de deelnemers elk een doosje sigaret ten met lucifers. Telkens wanneer een sigaret uitgerookt was moest het pijpje ingeleverd en een nieu we opgestoken worden. R. Scheele had het vlugst de meeste pijpjes ingeleverd en was daardoor le pr. winner, terwijl J. v. d. Berge de 2e pr. bekwam. De prijswinners, achter wier naam geen plaats vermeld is wo nen te Axel. Het nummer balletjes loopen kon wegens geringe deelname niet uitgevoerd worden. Het aantal hoefijzers in de flesch waarnaar iedere deelnemer aan den wedstrijd kon raden, bedroeg 104. D. Freekenhorst, die het juiste getal geraden had, bekwam hierdoor een paar voetbalschoe nen. De wedstrijden kunnen over het algemeen, wat de uitvoering be treft, welgeslaagd genoemd wor den. Een teleurstelling was echter wel eenigszins het aantal bezoe kers, dat ongeveer 700 bedroeg. De verschillende wedstrijden wer den opgeluisterd door de harmo- nievereeniginh „Concordia" die met hare muziek de vroolijke stem ming nog verhoogde. Zondag speelde het eerste elftal van de V. V. Axel te Sas van Gent tegen Oranje aldaar. De wedstrijd waarin door beide partijen slecht gespeeld is, werd door Oranje buiten verwachting gewonnen met 2—1. Bij de rust was de stand 1 1. Oranje kwam door deze overwinning in het be zit van een fraaie verguld zuive ren medaille- Bij de te Rotterdam gehou den Najaarshengstenkeuring is o.a. goedgekeurd, Espoir van gebr. Daelman te Wcstdorpe. Groote Land- 'en Tuinkoiw- tentoonstelllng tr Zurenbergen. i -'e afdeeling Zevenbergen van de Noord-Brabantsche Maatschap* pij van Landbouw opent heden haar land- en tuinbouwtentoon stelling, welke op dien dag en de drie daaropvolgende dagen dert bezoekers wil laten zien, wat bepaaldelijk in Westelijk Noord- Brabant op land en tuinbouwge bied wordt gepresteerd. 10 September houdt de Bond van Hengstenassociatiën in West- Noord-Brabant zijn vitrden fok- paardendag op het terrein. Inge schreven zijn plm. 200 paarden,, waaronder ongeveer 150 koud- bloed. 11 September heeft de derde1 centrale fokveedag vanwege den Bond van Rundveefokvereenigin- gen in West-Noord-Brabant plaats. Zondagmorgen kwam nabij den or bedienden of wel geopenden wachtpost 20a aan den 3den weg te Rilland een automobiel, af komstig uit Zevenaar, met volle vaart den 3den weg doorgereden Bonder een aankomenden trein op te merken. Vlak bij den over weg aangekomen, wist de chauf feur nog juist de auto tot stilstand te brengen, terwijl de trein den overweg reeds doorreed. Het remmen van de auto, hetwelk op een afstand van eeD paar meters moest geschieden, was zoo hevig, dat een der assen brak, zoodat de auto de reis niet sou voortzetten. Dit ODgeluk iep wonderlijk goed af. Deze wachtpost aan den Sden weg

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2