Materialen en bedrijfsbënoo- digdheden waren, hoevvei in prijs j iets dalende, nog duur te noemen Personeel was voldoende aanwe zigde loonen hoewel op som mige gedeelten in dalende lijn, bleven vrij stationair. Liet de toestand zich in het voorjaar van 1923 aanzien, dat de landbouw een slecht jaar te gemoet ging, ondanks alle om standigheden was de uitkomst, vergeleken bij 1922 over het aigtmeen bevredigend. Ook in den landbouw is het te hopen, dat een opleving moge plaats vinden. Ook zij wordt gedrukt door steeds zwaarder wordende lasten tn mede door verschillende sociale bemoeiingen van overheidswege, en de min dere koopkracht der zuidelijke naburen, onze afnemers bij uit nemendheid. Mogen de land bouwers van Zeeuwscn-Vlaande- ren daardoor kunnen gestaald worden in hun volharding en energie, om dezen zoo voorna men tak van ons volksbestaan in dit gewest, tot nog grooter productie te brengen. liet RAPPORT van den lieer B A J v d. HEGGE ZIJNEN. Zooals bekend is besloot de Raad van Axel in beginsel tot electrificatie der gemeente in eigen beheer. Aanleiding daartoe was het rapport van den advi- seerenden ingenieur, den heer v. d. Hegge Zijnen. Deze heer berekende bij eigen exploitatie een winst aie na zes jaar jaarlijks ongeveer f 2U.00D zal bedragen, terwijl volgens pag. 59 van dat rapport „er naar gestreetd was, om na vooizich- tige raming enz. tot een betrouw baar en niet geflatteerd resultaat te komen waartoe o.a. alle aan leg- en uitgaafposten hoog wer den opgevoerd en de ontvangsten gedrukt." De gemeenteraad had maar te besluiten en binnen enkele jaren kon veilig op die winst worden gerekend. Verlaging der belas- tngen was reeds in het verschiet. Opkomende twijfel werd .dadelijk door genoemden heer de kop in gedrukt, op vergaderingen, in in gezonden stukken. Thans zal voor die electrifica tie geld geleend moeten worden Het bedrag beloopt ruim f 200.000 volgens een der raadsleden wel f 300.000. En nu wordt de twij fel grooter. De leden van den raad beginnen te gelooven dat de toestand te rooskleurig is voorgesteld en enkelen van de voorstemmers beginnen te aar zelen. Buitenstaanders, die van het rapport geen kennis konden nemen en op de enkele cijfers uit de Raadsverslagen moesten afgaan, vragen zich af, of dat wel goed kan loopen. Zij rede neeren, (natuurlijk zonder het rapport, dat hen uit den droom moet helpen) dat misschien een bruto ontvangst van f 20.000 's jaars reeds veel zal zijn voor Axel, dat toch ook gas bezit, zoodat, om die winst van f 20.000 te maken, het geld gratis moet geleend worden, de electriciteit gratis verstrekt enz. Het gezonde verstand zegt, dat dit onmogelijk is. Daar het rap port evenwel „na voorzichtige raming" tot dit winstcijfer geko men is, moet er aan dat verstand iets haperen, of aan het rapport Door omstandigheden ben ik in de gelegenheid geweest dit rapport, waarvan de heer v. d. Hegge Zijhen in een ingezonden stuk met voldoening zegt, dat het 82 bladzijden groot is, te lezen. En na die lezing ben ik tot de overtuiging gekomen, dat de raming van de inkomsten volgens dat rapport zoo gevaar lijk optimistisch is en bovendien soms zóó onjuist, dat ik niet an ders kan zeggen, dan dat het rapport ten zeerste onbe trouwbaar is en ik mij ver plicht gevoel dit te publiceeren in het belang van de gemeente Axel. Het rapport is onjuist. Wij lezen op pag. 14. „Op de gasleidingen zijn thans aange- sloten 87 (zeg^e zeven en tach tig) motoren, vermoedelijk zullen er ook wel eenige zuiggas- enz., motoren in de gemeente staan en kan als bestaande toestand worden aangenomen 90 kracht verbruikers met te zamen 250 P.K. en ik neem aan, dat daar onder vallen de 2 zagerijen, 2 maalderijen en 4 vlasserijen". In werkelijkheid zijn thans aan de gasfabriek aangesloten onge veer 17 (.zegge zeventien) motoren, waarbij er enkele zijn die op het oogenblik niets verbruiken, o.a. 2 vlasserijen, de motor van de Z. V. T. M. en o.a. 11 kleinmo- toren, die de adviseur notabene nogeens afzonderlijk er bij neemt in het volgende gedeelte van zijn rapport. Ik kan niet begrijpen, dat de raadsleden, die het rapport toch moeten hebben rove fout hebben gezien, is het te laken gelezen, deze over het hoofd In ieder geval in een voor zijn diensten fatsoenlijk betaald wor denden adviseur, dat hij een der gelijke vergissing maakt. Hierdoor wordt zijn berekening van het krachtsverbruik natuur lijk foutief. Voor kleinmotoren rekent de adviseur op 61 aansluitingen, waaronder dan, zooals hiervoren gezegd, 11 aansluitingen, die hij ook reeds bij die 87 telt. Totaal komt hij aan 151 aansluitingen: op elke 5 woningen een motor 1 Voor kleinmotoren komt de adviseur tot een berekening dat gemiddeld verbruikt zal worden dooreen bakker f 280. een slager f 45. een timmerman f 45. een smid, rijwielhersteller, klompen maker, wagenmaker f 45. totaal verbruik na 6 jaar f 4000. jaarlijks waarvan de bakkers enkel f 2500. (op 9 bakkers wordt gerekend) Blijkens onderzoek in een na burige gemeente gebruikten 5 bak kers gezamelijk in een maand f6.50 of ieder gemiddeld f 15- in een jaar. Als wij dus voor die 9 bakkers hier f 1000. nemen, of ongeveer 8 maal zooveel, is be hoorlijk ruim getaxteerd. Voor de groote motoren, waar onder dan, na de rectificatie, nog vallen 2 molenaars, 2 vlasserijen en de motor van de Z. V. T. M. vermeerderd vermoedelijk met 1 motor van een zagerij wordt een verbruik berekend van f 12000. Van die motoren kunnen wij wel uitschakelen die van de vlasse rijen, die van de zagerij (die ook niet aan het gas is aangesloten) vermoedelijk die van de Z. V. T. M., zoodat overblijven de 2 mo lenaars, die dan gezamelijk per jaar voor f 12000. electriciteit zou den noodig hebben Nog sterker Een maalderij voor zich alleen zou f 12000. electriciteit moeten ;ebruiken. De adviseur berekent immers dat maar de helft van de groote' motoren zal aansluiten Ben ik te pessimistisch als ik de ontvangst voor krachtsverbruik minstens f 10 000. (Tien duizend gulden) iager stelt dan de advi seur Van een maalderij alhier heb ik gegevens. Deze heeft het vorige iaar ongeveer f300. aan gas ver- >ruikt. Bij voortdurend volle be lasting zou het bedrag hoogstens f 600 a f 700 beloopen Het rapport is gevaarlijk opti- mitisch. Wij lezen op pag. 14 over de aansluitwaarde voor licht in de kom „Raadpleegt men de statf- siiek, dan vind men voor de zeven groepen van gemeenten gemiddeld per verbruiker 0.220-0.136-0.335 0.425-0.555 en 0 250 K. W". Waar om hier maar zes cijfers genoemd djn begrijp ik niet. Nu zou iemand die „voorzichtig wil ramen" m.i zeggen, laat ik b. v 0.250 nemen, of een die pessimistischer gestemd is 0.136. Neen zegt de adviseur, ik neem zoowat het gemiddelde en doe er nog wat bij, terwijl ik de laatste groep (0 250) buiten leschouv/ing laat. (Gelukkig blijft er dan nog o. a. 0 555 0.425 over.) De adviseur neemt 0.350. Wij lezen op pag. 17, dat men voor het aantal uren dat de aan siuitwaarde in gebruik is voor 16 groepen van gemeenten vindt resp 318, 646 (een vette), 302, 225, 245 en 480 uur. Waarom meer dan zes cijfers zijn genoemd kan ik niet verklaren- De adviseur neemt 1 ongeveer het gemiddelde, terwijl een cijfer van b. v. 250 aan den veiligen kant zou zijn. De adviseur komt dan tot een berekening voor lichtverbruik tot een bedrag van f 28.000. Neem ik nu voor aansluitwaarde 0.250 en voor het aantal uren dat de aansluitwaarde in gebruik is 250 (welke cijfers in geen geval pes simistisch zijn) dan kom ik tot een bedrag van circa f15000. a f 16000. Ik houd mij dan nog aan het te verwachten aantal aansluitingen van 510 volgens den adviseur Een geringer aantal b. v. 400 maakt de ontvangst direct f 2 000. a f3000 minder. Dat alles geld voor de kom Voor de buitenkommen is de berekening wat aannemelijker Wanneer de adviseur evenwel mededeelt, dat b.v. de molen op het Spui wel voor f 2500 elec triciteit per jaar zal verbruiken, meen ik voldoende grond te heb ben voor mijne bewering dat het rapport onbetiouwbaar is. Voor het licht in de buiten kommen rekent hij per woning 60 KWU. of f 33. Ik heb hier gegevens van verschillende wo ningen die gedurende een jaar electriciteit gebruiken en vindt voor het gebruik van 5 arbei derswoningen resp. 8-12-20-25-10 KWU., zoodat m.i. 60 KWU. al te optimistisch is en zelfs 40 KWU. nog ruim genomen is. Het krachtsverbruik in de bui tenkommen laat ik verder onbe sproken. In ieder geval geloof ik, zon der overdrijving naar den lagen kant, het door den adviseur be rekende lichtsverbruik a f 7500 met een derde te mogen vermin deren of met f 2500 en het krachtsverbruik (zie de maalderij) met f 2000. Bovenstaande wijzigingen, die ik meen voldoende te hebben gemotiveerd doen de berekende netto-winst van f 20.000 veran deren in een verlies van f 8000 's jaars na 6 jaar en voor de eerste jaren natuurlijk aanzienlijk meer (vermoedelijk 13000 tot 18000 gulden). Daarbij neem ik de juistheid van de berekening der uitgaven aan. Ik vind voor onderhoud en drukwerk f 1000 wel weinig maar ben niet in staat de onjuistheid daarvan aan te toonen, terwijl het misschien wel mogelijk is, dat de gemeente tegen 4s/t zal kunnen leenen, hoewel ik dat eerst nog moet z en. Mijn berekeningen zijn luw uitgevoerd, zoodat er misschien onjuistheden zijn ingeslopen ik meen échter dat ze niet van dien aard kunnen zijn dat het verlies er door in een winst zal worden omgetooverd. De P. Z. E. M. heeft, meen ik, gezegd dat de berekeningen van den adviseur te rooskleurig zijn ik hoop dit met het bovenstaande ie hebben aangetoond Aan de raadsleden, die met den adviseur door dik en dun zijn meegegaan, schoon soms schoorvoetend, en daarvoor be loond werden mei huldigende woorden, zou ik willen zeggen Neemt eens rustig kennis van het bovenstaande. Kijkt dan het rapport van den ingenieur nog eens in en ik ben overtuigd, dat zij het belang der gemeente Axel, zullen weten te behartigen, en niet zullen aarzelen, als de plicht het hun gebiedt, terug te komen op de genomen beslissingen. AUGUSTEYN. AXEL, 5 September 1924. Hedenmiddag geraakte in de Noordstraat een veulen, dat naar een nieuwen eigenaar verhuisde, uit de handen van zijn geleider, zoodat het met dartele sprongen over de straat huppelde. Geluk kig werd het tijdig aangehoudey, zoodat gevaar voor ongelukken het was juist tusschen school tijd spoedig geweken was. Naar we vernemen is dezer dagen te Sluiskil een groot ter rein aangekocht door een Bel gische firma, ten einde daarop I een suikerfabr.ek te stichten, j Vele werklieden zien deze j stichting met verlangen tegemoet. Heden herdenkt de heer H. M. F. Verwilghen te Hulst den dag, waarop hij 25 jaar geleden gekozen werd tot lid van den raad dier gemeente. Vanaf 10 November 1913 is de heer Ver wilghen wethouder. Zondagavond is op de Wes ter-Schelde bij Lillo, het 15-jarig dochtertje van schipper Mart. van Driel,. van Ter Neuzen, bevarende liet schip „4 Gezusters", over boord geslagen en verdronken. „Tern. Crt." Rtfks Hoogere Burgerschool. Bij het gehouden herexamen zijn tot de eerste klasse der R. H. B. S. te Ter Neuzen toegelaten W. E. Cambier van Nooter. en H. G. de Feijter, beiden te Ter Neuzen. Afgewezen 1 candidaat. Bevorderd tot de 5e klasse zijn P. F. van Cadsand te Sluiskil en P. Dieleman te Axel. Onthulling van het standbeeld voor Van Dale. Woensdag heett de onthulling plaats gehad van het monument, dat is vervaardigd door den beeldhouwer Puijpe, in opdracht van den Zeeuwsch-Vlaamschen studenienbond, ter eere van den oud-onderwijzer, taalkundige en geschiedkundige, wijlen den heer Johan Hendrik van Dale. Toen we het oude stadje Sluis binnen kwamen, viel al spoedig op, dat de ingezetenen instemden met de hulde, die men den Sluizenaar zou brengen, want algemeen wapperde de driekleur van de huizen. Te een uur vergaderden ver scheidene genoodigdeu op de groote zaal van t^et historisch- traaie stadhuis. Bij den ingang stond ter eene zijde een fraaie bloemenversiering, ter andere -'tijde een afgietsel van de buste van Vau Dale. De aanwezigen werden verwelkomd door den heer H. M Kerpestein, taootd der opeubare school en voorzitter van het plaatselijk comité, die zeide, dat men in de oprichting van een standbeeld voor Van Dale recht wil doen aau een groot mau, die woekerde met zijn talenten en in onzen geest blijft voortleven, al is hy ook gestorven. Spreker heette in het bijzonder welkom den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin en wees rop, boa telkens blijkt, dat onze Hooge Landsvrouwe deelt in het wel en wee van Haar gansche volk. Varvolgens werd nog ver schillenden personen het welkom toegeroepen, om ten slotte den wensch uit te spreken, dat de uren in Sluis doorgebracht, te midden van hetZeeuwsch-VTaam- scbe volk met zijn edele eigen schappen, die culmineerden in den heer Van Dale, bij allen nog lang in aangename herinnering m»gen blijven. Ook de burgemeester heette allen, zoowel de Nederlanders als de Zuiderbroeders welkom, te meer waar allen hier zijn samengekomen voor het ééne doelde huldiging van een groot Nederlander. Vervolgens sprak een oud- laerling van Van Dale eenige woorden van erkentelijkheid voor hetgeen zij aan meester Van Dale hadden en bood het afgietsel van het monument aan de gemeente, namens de oud-leerlingen. De heer mr. Dieleman las een telegram voor van den »ud- burgemeester van Sluis, deD heer Dommisse. De burgemeester van Sluis dankte voor het geschenk der oud-leerling9D, dat een eereplaats zal innemen op het gemeentehuis. Hierna ging het in optocht naar de plaats waar het monu ment te midden van een gera nium-park onder bet dundoek verborgen, op de wallen stond. Eerst nu bleek hoeveel per- tonen waren opgekomen om de plechtigheid bij te wonen niet alleen, maar om van hunne be langstelling getuigenis at te leg gen en te toonen hunne warme sympathie met het feit van den dag, de vereering van Van Dalp, die door heel het land bekend is, alleen om zya groot woorden- boel^ Autoriteiten, professoren, meesters in de rechten, oudheid kundig u, studenten, onderwij zers, boeren en burgers, meu- '-chëu uit allerlei kringen, en de journalisten niet te vergeten, gingen - oor het grootste deel m deftig 1 kirdij en onder den iDdruk vau de waardige ver- nng, c straks zou plaats achter de muziek, die eer. vroolijke roarsch speelde. Ooder hen bevonden zich de vertegenwoordiger van H. M. de KoningiD, de kamerheer in bui- tengewoneu dienst, de Commis saris der Koningin, een vertegen woordiger van den Minister van Onderwijs, leden tan Gedep. Staten van Zeeland, leden van het gemeentebestuur van rrugge, Prot. dr. C. P, N. de Vooys, een groep Vlamingen, namens het Alg. Nederlandsen Verbond (met vaandel), mr. Meerkamp, rijks archivaris, dr. Schoute, voorz. van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en eenige letterkuudigen en oudheidkun digen van België, benevens fa milieleden van den heer Van Dale, Op d° bewuste plaats gekomen, was er zooveel publiek aanwe zig, dat bet moeilijk ging om een goede rustige plaats te vero veren. Toch was het goed stil, zoodat de sprekers wel te volgen waren. Een zestal voerde acht r- eenvolgens het woord en geen een wilde schijnbaar voor den ander onder doen in de huldi- diging en de vereering van de talenten van Van Dale. Prot. de Vooys snrak over de beteekenis van Johan Hendrik van Dale voorde ederlandsche taalkunde, als vertegenwoordiger an de Maatschappij van Neder- .andsche Letterkunde en zeide, at Van Dale is geschetst door zijn vrienden als man begaafd met een uitnemend verstand, gepaard aan krachtigen wil, maar lichamelijk zwak. Studie was zijn troost. Geen zucht naar oem en stoffelijk voordeel dreef hem. Daarom, zei spr., past hier geen overdreven lof van oen zoo ongeveinsd nederig man. Een taalgeleerde van den eer sten rang was hij niet, maar een scherpzinnig, verdienstelijk wer ker, wiens arbeid 50 jaren na zijn dood nog met eere genoemd wordt en het verdiend heeft aan zijn geboortestad en zyn vader land, dat zijn nagedachtenis als aden wordt gehuldigd. Hierna sprak mr. A. Meer- 1 amp van Embdeü, ryks archi- •-aris in Zeeland over Van Dale archivaris van Sluis en her- cacht, hoe deze de archiefstuk ken van Sluis ordende en be- sciirecf in een werkje dat nog he ien zij.i diensten biedt. Ook stichtte hij een tweetal tijdschrif ten, die van ousdanig belang zijn dat ze nog in dezen tijd geraadpleegd worden en ten slotte dat Sluis het bezit harer wallen te danken heeft aan het onderzoek dat Van Dale heeft ingesteld omtrent den rechts grond daarvan. Volgende spreker was pof. dr. J. Vercoullie, hoogieeraar te Gent die schetste wat Van Dale was voor den Dietschen stam en prees dat Van Dale geëerd werd als philoloog, daar taalgeleerden ge woonlijk geen roem te beurt valt. Spr. zegt dat het woordenboek van Van Dale ook zyn bizondere beteekenis heeft voor Vlaanderen eudoetzien hoerykde Nederiand- sche taal is. Hierna sprak Dr. de Sagher, archivaris van Brugge en me- mort erd'e de verdiensten van Van Iiale, als historicus voor de Vla mingen en het Brugsche vrije. De heer Kerpenstein zeide, dat de dag van 19 Mei 1872 voor Sluis wae een dag van rouwe, toen Van Dale door den dood werd opgeëischt, want Van Dale leefde niet voor zich zelf, maar voor de gemeenschap. Hy was geen kamergeleerd» maar- deelde in leed en vreugde met zijn stadgenooten. Dat hij by ziju vele studiën en werk zaamheden zyn taak als onder wijzer nijt verwaarloosde, blykt wel uit de getuigenissen zijner leerlingen, van wie er velen een eervolle betrekking ia de Maat- -

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2