Zes menschen leiend ïerbrand in een autobus. Binnenland. yeerk9ekpoider( Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. drukwerk noodig. Daarbij koml ook, dat verschillende gebrui kers van drukwerk zich ook al in België gingen voorzien. Daar omtrent werden ons voorbeelden meegedeeld, waaruit bleek, dat men daar niet steeds goedkooper uit was. In de bij verschillende druk kerijen in dit gebied verbonden winkels, waren de zaken ook niet vooruitgaand, vooral in luxe artikelen of duurdere kantoorar tikelen, die door de gebruikers veelal van over de grens wor den meegebracht. De exploitatie van plaatselijke bladen, door verschillende druk kerijen, gaf bevredigende resul taten. (Wordt vervolgd). Nederland en België. Volgens den corresp. van de N. Rott. Crt. te Brussel heeft mi nister Hymans gisterenmiddag den Nederlandschen gezant aldaar ontvangen. Voorts wordt beves tigd dat er op gerekend kan worden dat Paul Hymans te Ge- nève met minister van Karnebeek eenige Belgisch—Nederlandsche kwesties zal bespreken. De rtywlelbalastlng. Naar „De Standaard" verneemt, overtreft het aantal rijwielen het oorspronkelijk geschatte aantal van één millioen aanmerkelijk en heeft de Rijksmumt opdracht ge kregen voor den aanmaak van een tweede millioen rijwielplaatjes. Exames hotfdaktn In 1925 De Minister van O., K. en W. brengt ter kennis dat zij, die in 1922, 1923 en (of) 1924 het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonder wijzer aflegden, doch niet slaag den, in 1925 weder in alle vak ken, vermeld in^ het programma, examen moeten aflegen, eventueel met uitzondering van die vakken, waarvoor zij in 1923 ten minste het cijfer 6 behaalden. AXEL, 29 Augustus 1924. De morgen op het voetbal- terrein te houden sport- en volks spelen beloven een .schouwspel te geven van spannende wed strijden. Voor de verschillende afdeelingen gaven zich reeds een vijftigtal jongens op. Wanneer het weer een beetje meewerkt verwachten we dan ook, vooral met het oog op den vrijen Zater dagmiddag een druk bezoek. En voornamelijk degenen, die afkeu rend spreken over de wedstrijden op Zondag, kunnen nu toonen, dat de spelen die 's Zaterdags gehouden worden, veel meer de algemeene belangstelling wekken. Zooals bekend gemaakt is, zal ook de harmonie „Concordia" hare medewerking verleenen. Met het oog op 31 Augustus wordt het een klein Oranjefeestje en we zijn reeds nieuwsgierig te zien hoe de jongens in den mast zullen klauteren of met een vaartje onder door het schommelende tobbetje glijden zullen en wat er verder te zien gegeven wordt, want er is afwisseling genoeg. Ook wordt gezorgd dat iedereen de spelen kan zien en volgen, terwijl voor de dorstigen een consumptietent aanwezig is. De alhier gehouden collecte voor de nationale stichting .Te huis voor alleenstaande blinden" te Wolfhezen, heeft f 10,92 op gebracht. Ondanks het ongunstige weer, kon Zondag de schieting van „Ons Vermaak" toch door gaan. Er waren 32 schutters. Door C. van Rumste van Drie- schouwen werd de hoogvogel en de eerste kalle geschoten. De zijvogels hadden P. Dierick van Absdale en P. Vermeulen van Axel en de tweede kalle A. Krijger van Sluiskil. Geslaagd te Rotterdam voor het examen hoofdakte, de heer P. A. de Smet, te Stoppeldijk. Bij het dezer dagen gehou den examen voor adspirant-com- mies der posterijen en telegrafie is geslaagd mej. M. C. Harte, kantoorbediende op het kantoor te Ternensen, Naar „Zei*, meldt is de Middenstandstentoonstelling te Hulst in totaal door een 9000 personen, niet mede gerekend de talrijke doorloopende kaarten, bezocht. Ondanks het slechte weder is het ook Zondag zeer druk geweest. 's Avonds aldus het blad begon het aangekondigde concert van het Middelburgsch Stedelijk Muziekkorps ook alweer onder stortbuien. Moeten wij den moed van di recteur en muzikanten bewonde ren om onder zulke omstandig heden toch te willen optreden, niet minder groot was de opoffe ring, die de bezoekers zich heb ben getroost, om in zulk een modderpoel te komen luisteren. Hierdoor gaf het Hulstersche pu bliek, en ook de van buiten ge- komenden blijk veel gevoel voor schoone muziek te hebben, want tot het einde toe bleef een groot aantal toehoorders aanwezig. Zijn wij van Morks gewoon, dat hij voor Hulst steeds een bij zonder programma geeft, het was dan ook dubbel jammer, dat onder zulke weersgesteldheid moest worden uitgevoerd. Nu en dan kwam een stort regen neerplasssen, waarop de meesten zoo goed en zoo kwaad als het ging een schuilplaats zochten, doch niet zoodra was de bui over of ieder nam weer zijn luisterplaatsje in. De bezoekers, die toch nog met honderden op het terrein aanwezig waren, zijn dan ook ruimschoots beloond geworden. Hopen wij Morks met zijn ge zelschap spoedig, en dan onder betere omstandigheden, weder in in onze gemeente te kunnen hooien, een groot publiek is hem verzekerd. Een gymnastiekuitvoering en het vuurwerk werden tot Maan dag, den laatsten dag der ten toonstelling uitgesteld, en slaag toen uitstekend. Door de N. V. Provinciale Electriciteits-Maatschappij te Mid delburg, is aanbesteed het bou wen van een transformatorensta tion op den Nieuwen Molen te Koewacht. Hiervoor waren 5 inschrijvers n.l. de heeren J. van 't Hoff te Hoek voor f 1280; C. H. H. Wisse te Zaamslag voor f1155; D. Mannens, voor f995; Ph. Baert voor f 970en A. P. Geerads-Brandt voor f 885. De laatste drie inschrijvers wonen te Koewacht. Aan den heer A. P. Geerards-Grandt is het werk ge gund. Vrijdagmorgen cirea 10 uur bevond een 9 jarig jongetje van den winkelier Martens te Hoofd plaat, zich spelende op den stei ger die op 't einde van de haven in de Schelde uitloopt en ge raakte door struikelen te water. De twee hem vergezellende jongens begonnen luidkeels te gillen, hetgeen werd opgemerkt door den heer Frans Rijckaert, herbergier aldaar, die zich der waarts spoedde en zonder aar zelen te water sprong en den reeds zinkenden en met den stroom zeewaarts drijvenden jon gen met veel inspanning wist te redden. De Schelde is daar ter plaatse 25 M. diep en de stroom gewel dig, zoodat de redding geschiedde met levensgevaar, en wij dan alle lof brengen aan den heer Rijckaert voor deze moedige daad. (Br. Crt.) Op Dinsdag 2 September a.s. zal de Rijkskweekschool te Oostburg voordien Rijksnor maallessen officieel geopend worden. Het aantal gevallen van be smettelijke ziekten, over de week van 17 tot en met 23 Augustus in de provincie Zeeland bedroeg Febris typhoidea (buiktyphus) Neuzen 1, Sas van Gent 1, Scherpenisse 1. Mond- en klauwzeer. Te Oostburg is mond- en klauwzeer geconstateerd onder het vee bij den landbouwer F. H. E. Modde, terwijl dezelfde ziekte voor de tweede maal werd geconstateerd bij het vee van den landbouwer Th. Diericks in den Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Geretorm. Kerk. Geref. Gemeente. Autobusougcluk. Gistermiddag is te West Souburg esn van Vlissiugen gekomen auto bus, van J. Sinke, waarin 12 En- gelsche dames en hearen zateD, badgasten uit Belgische badplaat sen. Bij de tramhalte West-Souburg brak een as van de kus, waar- aoor deze op de tramrails reed. Dadelijk achter de autoous reed de tram, die echter reeds bijna stil stond. De bus kreeg een duw en viel zachtjes om. De inzittenden werden door omstan ders spoedig uit de auto gehaald. Eokele kregen lichte schram men. D« moord in Den ILiag. Twee personen verdronken. Wisselkoersen. Viering verjaardag H. M. de Koningin. Loting voor don dienstplicht. UITLOTING OBLIGATIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL brengen ter kennis van belanghebbenden, dat heden de navolgende obligatiën door hen zijn uitgeloot No: 25 van de Geldleening oorspr. groot f 12500 aangegaan in 1900 37 30 25 19 15 19000 30000 15000 85000 5000 1901 1902 1909 1911 a 1912 AXEL, den 26 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Zondag 31 Augustus 1924. Voorm. 91/, ure Ds. Goedhart, van Maria-Hoorebeke. Nam. 2 Ds. G.P.A.Ruysch van Dugteren. Voorm. 9V, ure. Ds. H. Veldkamp, van Anna Jacoba Polder. Nam. 2Vj Dezelfde. Voorm. 9V„ ure Nam. 21/a Leeskerk. Leeskerk. Dinsdagnacht heeft nabij HeiDo een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij 5 of 6 personen het leven hebben verloreu. Een nieuwe autobus keerde met 16 landbouwers van de ker mis te Raalte naar Heinoo terug. Omstreeks half twee toen de auto bus Heinoo w»s genaderd, vloog het voertuig in brand. Naar getneld i«, zijn 6 personen verbrand, terwjjl 3 of 4 anderen ernstige brandwonden opliepen. De gewon den zijn naar de ziekenhuizen te Zwolle vervoerd. De autobus was voor den eer sten keer in gebruik. Naar wordt medegedeeld haperde er te Raalte reeds iets aan den motor, doch de chauffeur meende de reis naar Heinoo we! te kunnen doen. De autobus was van achteren gesloten. Dientengevolge konden de inzittenden niet gauw geneeg uit 't voertuig komen, toen de ont ploffing had plaats gehad. De autobus is van binnen ge heel uitgebrand, 5 der inzittende persenen konden het voertuig niet gauw genoeg verlaten, en zyn ver brand. Hun lijken zijn geheel verkoold, zoodat ze onkenbaar waren. Twee ernstig gewonden wer den naar het Ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Een van hen is aan de biko men verwondingen overleden. Be halve de zwaargewonden zijn nog 6 of 7 personen licht gewond. Ook de chauffeur, een zoon van deu eigenaar is licht gewond. De politie stelt een ernstig on derzoek in naar de oorzaak van de ramp. Nader meldt men nog Eenige wielrijders, die eveneens van het feest huiswaarts keerden, hebben 6 passagiers kunnen red den, de overige kon men niet meer bereiken wegens de verzen gende hitte, die gevaar voor eigen leven opleverde, want het ijzer werk stond wit-gloaiend. Aan het portier ontbrak de kruk, zoodat de deur niet open ging en de mcnschen door de ruit moeiten getrokken worden. Afschuwelijk zijn de verhalen, die men over de ongelukkige mcnschen leest. Hartverscheurend waren de kreten, die men hoorde, doch die in eDkele miouten verstomden. De earosscrie is heelemaal uitgebrand en daarbin nen lagen de verwrongen lijken onkenbaar. Willem Bannink uit Raalte hing half uit het raampje, zijn gelaat bjjna geheel verbrand. Zijn armen hingen naar beDeden, doch hij leefde nog. Naast hem, het hootd nog buiten het portier, lag de 15-jarige Bertha Kappert uit Raalte. Zjj was geheel ver brand, het lichaam geheel ver koold. Haar linkerarm boog op geheven, als om redding roepende. Men herkende haat» aan een ko ralen halssnoer. Over en door elkaar 5 andere lijken nog in de onmogelijkste standen als het ware in een hoek gedmkt. Uit de ligging der lijken en de standen van armen en bee- nen, valt na te gaaD, met welk een ontzettende waDhoop er ge vochten en gedrongen is om naar buiten te komen. Van vier verongelukten werd de indentiteit vastgesteld. Het waren Bertha Kappert, 15 jaar uit Raalte, twee dochters van Scnaasberg uit Raalte, en A. Brouwers eveneens uit Raalte. Twae lijken, die van Wissink en Neussink, werden eerst later herkend. Direct na het ontzettend ge beuren werd dr. v. d. Berg uit Heinoo gewaarschuwd, die on middellijk de talrijke verwonden verbond. Het parket arriveerde om balt 8 uur gistermorgen op de plaats des oribeils, en na ingesteld on derzoek vertrok het om kwart over 9 uur naar Zwolle. Tusschen 9 en lOuurkwamon eenige vaders van de veronge lukten zich melden. Bevend over het geheele lichaam betrad Scliaasberg, die twee zyner doch ters miste, de schuur. Hij her kende de meisjes niet uit een drietal verwrongen zwartver koolde gezichten, die zichtbaar weren. Hij wilde in de verbrande auto stappen, docb tijdens het onderzoek werd zulks niet toe gestaan. De oude man kon zich echter niet langer inhouden en begon te schreien als een kind. Buiten gekomen was de grijsaard de onmacht Dabij. Hij werd bet naastgelegen huis binnengeleid door een veldwachter, die hem «taande hield. De twee zwaar-gewonden, n.l. Tonia Hageman en Willem Ban nink werden per auto naar het Sophia-ziekeDhuis te Zwolle over gebracht. Gistermiddag om 1 uur was ar nog niet direct stervens gevaar bij geen van beiden, doch hun toestand is nog zeer ernstig. De Haagsche politie ontvangt nog steeds aanwijzingen inzake deu moord op den heer v. d. S., in de De Riemerstraat in Den Haag, aanwijziDgeD, waarop tel kens eeD onderzoek wordt voort gebouwd tot nu toe nog steeds zoi der succes. Men heelt thans besloteD, een belooning 400 be schikbaar te stellen voor degeeD, die aan de politie zoodanig inlich tingen kan verschaffen, dat deze binnen een jaar tot opsporiDg en veroordeeliDg van den dader lei den. Inlichtingen worden ingewacht bij den commissaris der afd. C. Alexanderplein te 's-Graveohage. Auto-ongeval. Maandagavond pl.m. half 12 is ie Utrecht door een defect aan de stuurinrichting een auto te water gereden op den Catharynesingel. De bestuurder heelt zich zwem- mcide gered. Een inzittend 20- jarig meisje M. V. verdronk. »M. Crt.« Te Emmerik is het 9-jarig zoontje van den Hollandtchen schipper de Graaf van het schip in den Rijn gevallen en verdron ken. Zijn vader, die hem ter red ding nasprong, kwam mede om. Het vorig jaar was ook een 15- jariga zoon in den Rijn verdron ken. Brui 2,9772 Parijs 14,027». L u(h 1 597s- New-Yortc 2,587.. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat de verjaardag van H. M. de Koningin gevierd zal worden op Maandag den t September a.s., aan gezien den 31 Augustus op Zondag valt. Axel, deiv23 Augustus 1924. De Burgemeester van Axel, BLOK. De Burgumeeiter van AXEL maakt bekerd, du de loting voor de lichting van 1925 voor deze gemeente zal plaats hebbtn te Axel in het Gemeeatehuis op Woensdag den 10 September 1924, des namiddags te 1.30 uur. Wie aan de loting deelnemen. Aan de loting nemen deel alle veor d» 1 chting ingeschreven personiD, met uitzondering van hen, omtrent wie vóór den dag van aanvang der loting blijkt, dat zij a bij onherroepelijk geworden uit spraak vaoreoed ongeschikt verklaard of uitgesloten zijD b. zijn overleden c. hebben (opgehouden Nederlander te wezen en ook geen ingezetene zijn d. als niet-Nederlaader hebben op gehouden ingezetene te zijn e. als ingezetene, niet-Neoerlander, beheoren tot een Staat, waar de Neder landers niet aan verplichten krijgsdienst zijn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van weierkeerigheid is aangenomen f. terecht in een andere gemeente zijn ingeschreven. De ingeschrevenen, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn Wijze van loting. Da loting geschiedt ten overstaan van den Districtscommandant. De ingeschrevenen warden in da volgorde vtn hei alphabetisch register afge roepen, tea einde zelf een summer te trekken. Blijkt niet. dat de afge roepen ingeschrevene aanwezig is, of is deze buiten s^aat of onwillig een nummer te trekken, daa wordt da wettige vertegen woordigeropgeroapen. Blijkt niet, dat deze aanwezig isotis deze buiten staat of onwillig een nummer te trekken, ot acht da Dis trictscommandant het niet aannemelijk, dat de verschijnende persoon de op geroepen e is, dan geschiedt het trekken doer den Burgemeester, het lii van den gemeenteraad of den ambtenaar der gemeente, bij de loting tegen woordig Het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter ecretarie van de gemeente, voor welke geloi t werd. Aldaar kan de loteling het biljet binnen drie maanden na de trekking afhalen ot doen afhalen. Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende letelingen of door hun we.ttiger vertegenwoordiger kunnen tegen de wijze, waarop de loting is geschied, bezwaren worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden geeteld, doch moet. met redenen omkleed en onderteekend binnen tien da gen, te rekenen van den day, waarop de loting is afgeloopen, tegen bewijs van ontvangst, wordea ingeleverd bij den Burgemeester. Van de uitspraak van den Commisraris der Koningin zal een afschrift ter gemeentesecretarie gedurende tien dagen ter inzage worden gelegd, waarvan openbare kennisgeving zal geschieden. Het ter inzage leggen van dat afschrift zal tevens bij persoonlijke kennisgeving worden bekendgemaakt aan hen, die de bezwaren inbrachten Bezwaren, niet ingericht of niet ingeleverd op de hiervoren aan gegeven wy'ze, kunnen geen gevolg hebben. Axel. den 15 Augustus 1924. De Burgemeester voornoemd, BLOK.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2