ZWARE OFFERS. Nieuws- ei) Advertentieblad voor Zeeuwsch - VI aan deren. No. 42. VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1924. 40e J&arg. J. C. VINK - Axel. lamer m Koophandel en Fabrieken Toor Zeenwsch-Ylaanderen. FEUILLETON. A Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER IV. Aardappeluitvoer. Toen op 15 Augustus geen aardappelen uit Nederland en Bel gië werden toegelaten, zonder verklaring dat in de streek waar de aardappelen geteeld waren binnen een straal van 20 kilo meters geen aardappelwratziekte voorkwam, bleek dat de burge meesters der gemeenten, die daaromtrent verklaringen zouden moeten afgeven nog geen instruc ties ontvangen hadden. Nadat telefonisch bij den Di recteur van den Plantenziekten- kundigen dienst te Wageningen was geinformeerd, dat Zeeuwsch- Vlaanderen niet besmet was en dus omtrent de hier geteelde aardappelen dergelijke verklarin gen konden worden afgegeven, werd den aardappelhandelaren die in moeilijkheden verkeerden omdat reeds wagons met aard appelen geladen stonden in over- weging gegeven, te informeeren, of aan de grens ook genoegen zou worden genomen met een verklaring van oorsprong en ge zondheid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Inder daad werd daarmede door de Belgische grensautoriteiten eenige dagen genoegen genomen, tot ze konden worden vervangen door de officieel vastgestelde verkla ringen die door de burgemees ters zouden worden afgegeven. Dit duurde evenwel ook slechts korten tijd, daar België toen nog alleen verklaringen van wege den Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen wilde aanvaarden. De moeilijkheden werden toen spoedig ondervangen aangezien kon voldaan worden aan ons verzoek om door de burgemees ters in de gemeenten waar uit voer van aardappelen plaats had en door de Kamer van Koop handel die verklaringen te doen verstrekken. Later werden hier geen moeilijkheden meer onder vonden. 17) Financiën. De ontvangsten bedroegen in totaal f 28059 63, waaronder be- hooren een saldo 1922, ad. f 16038.74, jaarlijksche bijdragen f 6359, een leening van f 2700 en f 307 voor pensioensbijdragen. De uitgaven waren f 28030.96, w.o. f 3730 voor jaarwedden, f 520 aan bureaubehoeften, f412 voor kosten vergaderingen, f 297 reis kosten, f864.90 pensioenfonds, f 18538 75 voor aankoop effecten, f 1175.28 aan de Middenstands- bank en f437.17 aan postgiro. Hoofdstuk V bevat Al ge ineene beschouwingen waaraan het volgende is ontleend De algemeene toestand van handel, industrie en scheepvaart kon nog niet gunstig genoemd worden, maar toch schenen er tegen het eind van het jaar tee kenen van opleving waar te nemen. Ontegenzeggelijk ver- keeren sommige ondernemingen of bedrijven nog in moeilijkheden, doch dit is dan meer te beschou wen als een gevolg van bijzon dere omstandigheden, en niet als algemeen verschijnsel. Faillisse mentsverklaringen komen voor het gebied der Kamer weinig voor. Toenemende werkzaam heden in de bouwvakken door het stichten van nieuwe wonin gen en het sloopen van bestaande en in de plaats daarvan bouwen van moderner inrichtingen voor verschillende zaken en bedrijven schijnen ons mede een teeken van opleven. Bankwezen. De gang van zaken was vrij gunstig, de omzet was vooral door aankoop van effecten, leven diger dan het vorig jaar. Voor de effectenmarkt bestond in het algemeen meer belangstelling. Ook in het gebied der Kamer was veel vraag naar dollarwaar den en uitte zich „gulden-vrees". Evenals het vorig jaar blijft de indruk bestaan, dat verschillende gebeurtenissen en omstandighe den er toe geleid hebben, dat velen hun geld „baas* houden. Er was veel omzet in vreemd geld. Duidelijk was te bemerken, dat kooplieden bij aankoop of verkoop van goederen, hun vreemde valuta terstond dekten of van de hand deden, waardoor de handel in vreemd geld vooral in de Belgische valuta", in betere banen werd geleid. Het stopzetten van den post- chèque- en girodienst was nog van weinig invloed op de afdee- ling incasseeringen, doch er bleek, dat ook in deze streek de kas siers paraat zijn, om het bank girosysteem in te voeren. Bouwvakken. In de bouwbedrijven werd in het afgeloopen jaar in het alge meen over groote slapte geklaagd. Nieuwbouw had weinig plaats en de herstellingswerken werden nog schaarsch uitgevoerd. Een loonsverlaging van ongeveer 20 pCt. is door de patroons door gevoerd. De als gevolg hiervan verwachte toeneming van werk zaamheden bleef uit en leverde zoowel voor patroons als voor gezellen teleurstelling. Van de plaatsen nabij de landgrens werd ook in dit vak geklaagd van be nadeeling door de valuta-con- currentie van het buitenland. In het laatst van het jaar kwam er wat opleving in het schilders vak, doch blijkbaar lijdt dit nog sterk onder de bezuiniging die zoowel particulieren als" zaken- menschen door verschillende oorzaken verplicht zijn in acht te nemen. Handel in aardappelen. De handel in aardappelen was, voor wat de bedrijvigheid aan gaat zeer afwisselend. Zij werd voor het grootste deel gedreven met België, voor een deel ook met Frankrijk en voor een klei ner deel met Engeland en het binnenland. Aangezien deze streek hoofd zakelijk op België is aangewezen, was het voor de kooplieden we gens de steeds dalende Belgische en Fransche valuta een bepaalde worsteling, om zich eenige winst marge te verzekeren. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. In dit opzicht werden voor zeker verliezen voorkomen, die in andere jaren voorkwamen, omdat men door ervaring geleerd meer rekening houden met den stand der valuta en zich zoo doende onthield van alles dat naar speculatie zweemde, en zich bij koop of verkoop dekte. In hét laatst van November en December was de buitenlandsche wiiselkoers evenwel zoover ge daald, dat geen verkoop naar België of Frankrijk mogelijk was en de handel zich beperkte tot verzending naar het binnenland. Den handel trof in de maand October een groot verlies, wegens het plotseling intreden der ge wone aardappelziekte, waardoor een groot deel der zendingen verloren ging. Auto- en rijwielhandel. In deze branche is ten opzichte van 1922 nog geen vooruitgang te boeken. De crisis is daarop merkbaar van invloed, vooral voor den handel in luxe auto's terwijl die handel bovendien ook door de lage valuta ir. het aan grenzend land gedrukt wordt. Meer vraag kwam er naar vrachtauto's en tractors voor het landbouwbedrijf. Ook in het verhuren van luxe auto's kwam groote verandering, door het ontstaan van verschil lende geregelde autobusdiensten, in verschillende richtingen. Beetwortelsuiker industrie. De binnenlandsche beetwortel' suikerindustrie wordt ten op zichte van het buitenland in een ongunstige positie gedrongen in de eerste plaats door onze ar beidswetgeving, die aan de fa brikanten zwaardere eischen stelt dan in het buitenland, met ge volg hoogere productiekosten, terwijl de industrie in het buiten land veelal nog bescherming on dervindt bovendien. Dit dwong de particuliere fa brieken er toe voor de beetwor telen die reeds in het voorjaar van 1922 gecontracteerd moesten worden een lageren prijs te be palen, die de landbouwers niet loonend achtten. Met het oog op destijds lage noteering der suikerprijzen gelukte het een vol doend kwantum beetwortelen te koopen. Intusschen konden de produc ten verkregen uit de campagne 1922/23 voor een deel aan be hoorlijke prijzen worden verkocht, dank zij de in 1923 ingetreden verbetering der suikermarkt, zoo dat de financieele uitkomsten der particuliere fabrieken, alsmede de aan de leden der coöperatieve fabrieken uitgekeerde beetwortel- prijzen ten slotte bevredigend waren. Die voor de campagne 1923/24 moesten voor een merkelijk hoo- geren prijs worden gekocht. De daarvoor geteelde beetwortelen gaven een onbevredigende ge wichtsopbrengst, terwijl het ge halte ver beneden het middel matige was. Niettegenstaande de geringe gewichtsopbrengst ontving de coöperatieve fabriek te Sas van Gent van hare leden een zeer flinke hoeveelheid beetwortelen. Bierbrouwer ij en. De gang van zaken is voor de in het gebied der Kamer geves tigde bierbrouwerijen steeds slech ter. Ook hiervan wordt in de eerste plaats als oorzaak genoemd de Belgische valuta, die het den Belgischen brouwers mogelijk maakt voor prijzen beneden alle concurrentie bier te leveren in de grensgemeenten. Voorts noemt men als oorzaken de achturen- dag, de hooge bieraccijns voor kleine brouwerijen, en de hevige concurrentie van binnenlandsche ondergistingsbrouwerijen. Drukker ij en. De toestand was voor de druk kerijen nog ongeveer als het vorig jarig. Door de het vorig jaar vermeide oorzaak, .gebruik ven kantoormachines, verminderde het drukwerk, en daar nog geen sprake is van drukte in den han del, heeft deze ook niet veel (Wordt vervolgd,) AXELSCHEfl COURANT. Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. (Uit het Duitsch.) „Van uw zuster vroeg u een zoo oneindig groot offer, het offer van haar levend hart," zei ze hoofdschuddend, „en mij, uw naaste verwante, wilt u niet veroorloven, u met mijn doode geld te helpen Goed, geven wij de heele zaak den vorm van een za kelijke overeenkomst. Ik neem van u de rente op dezelfde wijze, als vroeger van mijn bankier." Slechts een oogenblik streed hij met zichzelf, toen riep hij vastbesloten „Het is onmogelijk heelemaal onmo gelijk. Spreken wij er niet meer over. „Het is niet onmogelijk," hield Ethel vol. „Wij moeten slechts afzien van kleine vormelijkheden, waaraan wij ons gebonden meenen. Wij moeten grooter en vrijer denken, dan het ons de gewone maatschappelijke voor schriften toestaan. Ik heb er mij moedig overheen gezet, toen ik hier kwam. En u wil bij mij aan moed achterstaan U wilt het offer, dat ik met mijn komst bracht, nutteloos ma ken Dat zal nietU mag dit uur de wijding, die het voor mij hebben kan, niet roovenWij hebben elkaar straks de hand geschud, hebben ons erkend als van één bloed en zeggen wij ook zoovan één zin Bewijzen wij het, laten wij trouw naast elkander staan. Staan wij de een voor den ander, ponder eenige kleine bedenkingen of dralen 1 Daar steek ik u nogmaals de hand toe, kameraad, sla toe Meegesleept had graaf Adojf geluis terd naar de woorden an het zeldzame wezen, dat hem met alle betoevering van haar groot, vrij hart omstrikte. Nog streed hij. Stamelend kwam het over zijn lippen„Ik kan u immers niet eens voldoende zekerheid geven Treurig staat het met mij." „De zekerheid ligt voor mij in het woord dat u zichzelf hebt verpand, in den eed, dien u hebt afgelegd, geen andere gedachten meer te hebben dan de belangen van uw oud, overgeërfd bezit!... En later komt dan wel een maal e;n stille vrouw, klopt aan uw deur en vraagt of zij er voor een korte poos binnentreden mag, om zich te overtuigen, dat vrede en welvaart heerschen op de dierbare plek „Belooft u mij werkelijk te komen vroeg Adolf in een ontroering, die hij niet meer wist te bedwingen. „Ik beloof het." „En niet voor een kort uur?" „Vooreerst voor een kort uur." „Dan zal ik ook daarmee tevreden zijn." Het was een overweldigende ont roering, die hem dron,T, de knie te buigen voor de zegenbrengster. Hij drukte de lippen op haar beide handen en nu liet zij den kus toe. Stil en wonderbaar lachte zij neer op zijn van zorgen bevrijd hoofd. Den avond van denzelfden dag, in de drukke arena, schenen miss Ethel en miss Amy de rollen te hebben verwisseld. Ernstig, bijna somber, zat deanders zoo stralende freule te paard en alle stralen schitterden heden in een oneindig gelukkig lachen van het gelaat der stille gezellin De zomer bracht voor mr. Greffkins en zijn beschermelingen een ko^te rust, die zij genoten in een afgelegen bergdorp. Daar waren zij zeker voor alle lastige uitbarstingen van bewon dering en konden elk oogenblik zich ongestoord verheugen in het eeuwen oude, onveranderlijk schoon der onge repte natuur In den herfst keerden zij, geheel versterkt, krachtig naar lichaam en geest, naar Berlijn terug, om in de manege nieuwe veroveringen te maken. De bewondering stroomde opnieuw in breede golven de beide kunstenaressen toe zij echter lieten zich evenmin als den vorigen winter uit den kring lokken, dien zij in strenge terughouding om zich hadden getrokken. In de eerste helft van de Kerstmaand werd voor de twee schoone schooi- rijdsters een benefice-voorstelling ge geven. Natuurlijk lieten de circusbe zoekers zich de gelegenheid niet ont gaan, den circus in een bloementuin te herscheppen, zoodra miss Ethel en miss Amy verschenen. Een storm van bijval brak los en begroette de gevierden. Tot zoo lang hadden de stalmeesters de kransen en bloemstukken in de arena gedragen en neergelegd toen suisde plotseling van een der bovenste plaatsen af een bouquet, dat wel zoo bedoeld was, dat het in de onmiddellijke na bijheid van een der rijdsters op den grond viel het trof echter miss Ethel's hengst juist op den neus, on gelukkigerwijze stak ook een eind van het draad, dat de bloemen samenhield, uit en bracht het dier een wondje toe. Dat was voldoende om het een wilden zijsprong te doen maken. Miss Ethel, die juist den bloemen- overvloed bewonderde, had het vallen van het bouquet niet bemerkt en zorgeloos de teugels slap gehouden. Zoo kwam het dat de zijsprong van het schrikkende dier haar onvoorbereid vond zij werd uit het zadel ge slingerd en sloeg met haar lichaam tegen den rand van de manege. Een kreet van ontzetting klonk door de ruimte, plotseling brak de muziek afen terwijl de stalmeesters kwa men aanloopen om de gevallene op te richten en weg te dragen, heerschte een korte poos bange, ademlooze stilte bij al de duizenden toeschouwers. Ieder wachtte er op, dat er iemand naar voren zou komen met de troos tende boodschapde verongelukte leeft en zal in leven worden behou den. En werkelijk verscheen na weinige minuten reeds de directeur in de manege en sprak de woorden, die als blijde boodschap in allef oor klonken. Tevens deelde hij mee, dat het nummer van het programma door een ander zou worden vervangen, omdat ook miss Amy door de gebeurtenis zich buiten staat gevoelde heden te rijden. Men had de arme gevallene in de garderobe op een matras neergelegd. Er was terstond een arts aanwezig, di^ haar weer tot bewustzijn bracht en haar wonden onderzocht. De linker arm was gebroken en bovendien liep een gapende vleeschwond dwars over het voorhoofd. Inwendige Kneuzingen waren met aan u *ij;. Zij zelve veiklaaiüe, noch aan de borst, noch ergens in den rug eenige pijn te gevoelen, en kon vrij en diep ademhalen* Nadat een noodverband was ge legd, kon zij een zwak glimlachje op haar lippen te voorschijn roepen, hetwelk vader en nicht moest gerust stellen De vader was naast de matras ge knield en staarde in wezenlooze ont zetting neer op zijn gewond kind. Adèle, die met op elkaar geklemde tanden zichzelve tot kalmte dwong, merk'e zijn toestand en vatte zijn hand, alsof zij daardoor een deel van haar moedige zelfbeheersching op hem kon overdragen Zoo knielden beiden en wachtten op de beslissing van den arts over dood en leven. Daar sprak hij zijn troostend woord, en het zachte lachen verscheen op het bleeke gelaat der lijdster. Toen trok Adèle den geruststellen den man omhoog, zij deden een paar stappen zijwaarts, sloegen de armen om elkaar heen en gaven hun tranen, na de vreeselijke aandoening van straks, den vrijen loop... Ethel was tevreden met het voorstel van den arts, om zich naar hetnaast- bijzijnde ziekenhuis te laten brengen, hoe zwaar het haar ook viel te schei den van die haar zoo lief waren. Zij was toch overtuigd, in het ziekenhuis het best en het snelst weer te zuilen herstellen. En haar moedig lachen bleef op haar gelaat, toen men haar in den zieken stoel legde, en tot geleide vroeg zij otn den somberen tocht slechts een paar van de rozen, die haar op haar noodt, nijgen benefi - w

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1