JAM HERO. Huishoud-Jam lit Warenhuis. „De Betuwe". J. C. VINK, Boekh, voor inmaakpotten. Burgerlijke Stand. Ingezonden Stukken. Advertentiën. ELIZABETH HAMELINK Bekendmakingen. AXEL I - ZWALUWEN. Prima kwaliteit kort groledeD gezegd, dat er nog maar #en redding was, namelijk, dat een jongen hond direct na de geboorte de hals werd om gedraaid, het dier dau werd opengesneden en dan het cadaver onmiddellijk op de wond van de vrouw werd gelegd. Al is het onbegrijpelijk, de raad werd op gevolgd. Het cadaver moeit 24 uur op de wonde blijven liggen. De vrouw is, zonder dat verdere medische hulp was ingeroepen, onder hevige pijnen bezweken. De politie heeft beslag gelegd op het lijk, waarop 3ectie zal worden verricht. B. is gear resteerd. ,M. Crt." •e vlsschersrarop «p de Schelde In de »N R. Crt.« van Dinsdag 29 Juli werd uitgesproken, dat de nagelaten betrekkingen van de bij de ramp op de Schelde omgekomen vi8schers uit Arnemuiden en Vlis- singen op geheel gelijke voorwaar den als andere loonarbeiders wet telijk verzekerd zouden zijD. In het ochtenblad van Vrijdag 1 Au gustus betoogde de Nederl. Zee lieden vereeDiging Eendracht in het ingezonden stuk, dat h.i. bedoelde personen geheel voor eigen risico voeren en mitsdien de nagelaten betrekkingen niet bij eenige wet telijke bepaling verzekerd waren. De »Ned.« heeft zich intusschen gewend tot den voorzitter van den Raad van Arbeid te Middelburg, met de vraag of in dit geval ook sprake kon zijn van eenig recht krachtens de Zee-ongevallenwet 1919 of da Ongevalleuwet-1921 Het antwoord van den voorzitter luidde aldus In antwoord op uw brief van 13 dezer betreffende de Arnemui- densche visschers deel ik u het volgeude mede De visschers to Arnemuiden en te Vlissingen (eD ook te Breskens) zijn z.g. deelvisschers, d.w.z. de opbrengst van de vangst wordt in evenveel gelijke deelen gesplitst, als er mannen aan boord zyn, plus bovendien nog een deel voor hot schip. De schipper-eigenaar ont vangt dus 2 deelen, een deel voor hemzelf als contraprestatie voor zijn arbeidskrachten en het andere deel voor aflos8ingronder houd enz van het schip en tuigage. Hoewol de verdiensten van deze visschers de laatste jaren door ver schillende omstandigheden zeer laag waren (van 300 tot f 600; en dus economisch geheel gelyk aan arbeiders, voldoen ze toch niet aan de voorwaarden in art, I. W. gesteld jo art. 1637 B. W Dientengevolge zijn ze niet ver- zekeringsplichtig ingevolge de I. W. en wordt aan de nabestaan den geen weduwe en weezenren te uitgekeerd. Aangezien hier sprake is van maatschap, vallei de visschers dus ook niet onder de O. W. 1921, terwijl ze ook niet, onder de Zee ongevallenwet vallen. Een deel dor visschers is, toen de verdiensten beter waren, ver zekerd gewatst bij Zeerisico. La ter zyn ze evenwel door de on gunstige omstandigheden genood zaakt geworden deze verzekering te annuleeren. Geen enkele wet telijke uitkeering ontvangen zy, zoodat voor de nagelaten betrek kingen 8 weduwen en 17 weezen veel en veel moet gedaan worden. Bovendien waren de scheepjes en de netten niet verzekerd en zeer zwaar belast daarenboven. Wordt ook niet een groot deel der materieele schade vergoed dan wurdt het crediet dat do visschers nog hadden ernstig geschokt, en bestaat het gevaar, dat de geheele visicherij te Vlissingen te niet gaat. Onweer. Tydens het onweer van Woens- i dagochtend zijn te Castricum twee menscben, die uitgingen om te melken, door den bliksem j gedood. Te Heemskerk is een hit van I. S. door het hemelvuur ge troffen. Te Helder heeft Woensdag een voor die streek ongewoon langdurig en hevig onweer ge woed, dat gopaard ging met geweldigen regen. Er stonden verschillende straten blank. Van Texel komen ook verschil lende berichten over het hevige onweer van dien nacht. Te Oosterend is de bliksem geslagen in de boerderij van Van Looy. De geheele boerdery is afgebrand. 50 varkens zijn in de vlammen omgekomen. Voorts is de bliksem o.tn. geslagen in het raadhuis en hei hotel Texel aan den Hoorn. Groote schade is evenwel niet aangericht. In een kolk buiten den IJseldijk te Kampen ving een visschar een snoek. De viscb werd verkocht en schoongemaakt, waarbij bleek dat de maag onder meer een echten Nederl. gulden van 1923 bevatte. De koopman H. F. uit Kerkrade wardt verdacht Zater dagochtend brand gesticht te hebben in zijn woning. Een massa beddegoed, dat droop van de benzine, is in beslag genomen. De woning is grootendeels uit gebrand. F. is aangehouden en te Maastricht in bewaring gesteld. Drootestads-manieren. D» marechaussee te Veenen- daal heeft gearresteerd de 38- jarige E. v. d. O. en zijn 20-jarige vrouw T. d. U Laatstgenoemde had een boer, met wien zij uit was geweest, beroofd van ƒ165, welk bedrag by de arrestatie in den jaszak van v. d. O. werd gevonden. De beide gearre steerden zijn ter beschikking van den officier van Justitie te Arn hem gesteld. Te Oude-Pekela is een kindje van het echtpaar Schreu- der verdronken. Tegenwoordigheid van geest. De sneltrein Amsterdam Parijs, die van Roosendaal te ongeveer 11 uur naar Antwer pen vertrekt en dit traject zon der stoppen aflegt, bleef tusschen E8schen en Antwerpen naar „De Grondwet" meldt, dezer dagen plotseling met een geweldigen ruk stilstaan, zoodat de reizigers door elkaar geschud werden. De machinist had plotseling op de lijn, nog slechts op korten afstand van zijn machine een klein kindje bemerkt, dat mid den tusschen de rails stond. Met buitengewone tegenwoordig heid van geest, haalde hij da delijk de remmen over en deed den trein slechts op enkele stap pen afstands van het kindje tot staan. Dit, een klein peuterke, met blond krullekopje stond" met een paar groote kijkers naar dat groote gevaarte voor hem te staren. De machinist sprong van zijn machine en pakte het kindje, dat eerst nog wat bleef staan op. Na een klein tijdje kwam ten slotte de vader van het kindje opdagen die „zijn kleintje gezocht had. De moe der was afwezig. Uit Grenoble wordt gemeld, dat daar hevig* koude heerscht en dat er zooveel sneeuw is ge vallen, dat het verkeer er ernstig door wordt belemmerd. In heel Frankrijk klaagt meu trouwens over ongewone koude. Archiefstukken van Napoleon I. Uit Briiun wordt gemeld, dat daar het archief is gevonden van den hertog van Bt»«sano, die onder Napoleon I korten tijd minister en sedert zijn jeugd Napoloos ver trouweling is geweest. In Rusland heeft Napoleon hem zyn staats- en particuliere papieren in bewaring gegeven, doch deze waren sinds dien nergens te vindan. Thans zijn zy teruggevonden te Brünn, waar de familie Bassano zich later heeft gevestigd. Zij be vatten 217 brieven van Napoleon aan den hertog, waaronder 87 eigenhandig geschreven, voorts 182 concepten van brieven aan Euro- peesehe staatshoofden en een groot aantal brieven van deze heerschers aan den keizer, ten slotte eeD soort dagboek van Napoleon en diens origiueele doodennasker. Belangrijke uitvinding. Uit Calosar wordt geschreven aan de »Ëlsassische Woche* Na jarenlang zoeken, neemt August Rarenzung, een jong werk tuigkundige (Unterlindenstrasse 8 te Colmarj het probleem te heb ben opgelost, auto's, naotorbooten en dergelijke te kunDeD in bewe ging brengen en houden zonder olie, benzine of electriciteit. Het door hem uitgedacht systeem be rust op communiceerende mecha nismen en op veeren, die beurte lings worden gespannen en ont spannen door een drijfrad en maakt het mogelijk een dryfkracht te ontwikkelen tot 40 P K., welke een machine weken-, ja maanden lang in beweging houdt. Het ligt voor de hand welk een geweldige ommekeer deze vinding zal kunnen hebben voor tal van industrieën. «Alweer het perpelum mobile* zal menigeen spottend zeggen. Tot hun geruststelling zij meegedeeld, dat de uitvinder daarnaar vol strekt niet heeft gezocht, evemin als hij heeft getracht, een werk tuig te construeereo, dat eeuwig in beweging blijft. Hetgeen hij zocht, is-een bedrijfkraeht, welke pa» na weken, na maanden bij heel kleine machines pas na jaren is verbruikt, fin hij is daarin ge slaagd Toen hij er in geslaagd was, het beruchte doode punt dien daodsvijand van elke mechanische beweging te overwinnen, be gaf hij zich naar prof. dr. Silber- zahn, te Mühlhausen, directeur van het «Office de brevets d'inventiooc wien hij zijn vinding uitlegde aan de hand van teekeniDgen. En deze zeer ervaren expert was verbaasd over de hoogst aenvoudige oplos sing van het probleem en ver klaarde later den uitvinder schrif telijk, dat diens systeem niet al< lean theoretisch volkomen juist, doch ook in de practijk zear goed uitvoerbaar is. We zullen er nu wal meer van hooren. Vercoullie van Gent en een paar ge schiedkundige», wier naam nader bekend zal worden gemaakt. Een der opvolgers van Van Dale aan de open bare school te Sluis, de heer Kerpe- steijn, zal in het bijzonder over Van Dale als paedagoog spreken, terwijl verschillende deputaties van genoot schappen of vereenigingen of wel particuliere personen gelegenheid zul len hebben daar een woord te zeggen of een bloemenhulde aan te bieden De onthulling zehe geschiedt door den heer Commissaris der Koniiein In Zeeland. Na afloop van de plechtigheid bij het monument, zullen verschillende persenen zich vereenigen san oen noenmaal, waaraan kan deelgenome» worden tegen betaling van f4, door wie zich daartoe vóór 25 Augustus s s. opgeven, hetwelk kan geschieden ten kantore va» Mr. P. Dieleman Reuaansehe kade G HO, den eere voorzitter va» het comité. Men verwacht oek uit België en vooral uit Vlaanderen, verschillende deputatie's em mede den dsg te maken tot een dag van hetooging voor den Nedrrlandschen stam en versterking van de Nederdietsche eenheid. Laten ook vele Noord-Mederlanders, e» daaronder de Zeeuwen, zich naar Sluis begeven om in Va» Dale tevens hun sympathie voer Zeeuwsch-Vlaan deren te uiten. Van Dale is sis taal- I kundige voor geheel den Nederland- schen stam van de grootste beteekenis I en als geschiedkundige, inzonderheid I voor Zeeland ee Vlaanderen, kenner I van het rlorietijdvak der Vlaamsehe I en daardoor Zeeuwsch-Vlaamsche I geschiedenis als geen ander. HET VAN DALE-COMITÉ. (Wij ontvingen dit stukje te laat om nog in ens vorig nummer op te nemen. Red.) AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van AXEL zullen op Dinsdag den 2 Sep tember 1924, des voormiddags ten 10 ure len Raadhuize trachten a a n t e besteden: Het bouwen v»n een Slachthuis in 5 perceelen of in massa. Metselwerk. b. Timmerwerk. c. Ijzerwerk. d. Lood- en zinkwerk. e. Glas- en verfwerk. Bestek en teekening zijn verkrijgbaar bij den wnd. Gemeente-Opzichter A. VAN 'T HOFF a f 1 per «tel, waar ook nadere inlichtingen worden verstrekt. Burgemeestei en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Van 1 31 Juli 1924. *««Bs»I»g. Huwelijks-voltrekkin- kingen. 3. Willem Riemens, 23 j., jm. en Krina de Pooter, 25 j., jd. David Bakker, 23 j., jm. en Janna Ja- coba de Jonge, 21 j„jd. 31. Hendrik Gerardus Boer, 28 j., jm. en Gesina Margaretha Jacoba de Vries, 25 j., jd. Geboorten. 1. Geertruij, d. van Jacob Oppe en Sara Elizabeth Kaijser. 3. Elza Marie, d. van Augustus Adolphus de Mette en Scholastica Verras. 4. Cornela Maatje, d. van Levinus Adriaan Verberkmoes en Maria Janneke Florus. 9. Jacobus Francois, z. van Cornells Stoffels en Cornelia van Arenthals. 19. Catharina, d. van Cornell's Donze en Catharina Fran^oise Oppeneer. 21. Pieter, z. van Jacobus van Doeselaar en Levina Buijze. 26. Jan, z. van Jasper Verplanke en Jan neke Jansen. 27. Jacob Jacobus, z. van Jacob van den Beree en Neeltje Hamelink. 30. Janna, d. van Martinus Jacob van Doorn en Adriana Jozina van Arenthals. Overlijden. 1. Marinus Pieter van Westen, 5 d., z. van Johannes en Eli zabeth Fraanje. Jan Abraham Willem- sen, 8 m., z. van Pieter Willemsen en Jacoba Pieternella Lensen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). H«ek Huwelijks-voltrekkingen. 3. Pieter Vlag, 33 j., jm. en Janna Helena van Hermon, 25 j., jd. 31. Hendrik Jansen, 22 j., jm. en Maria Johanna de Fouw, 21 j., jd. Pieter van Es, 28 j., jm. en Janna Geertruijda Dees, 26 j..jd. Geboorten. 18. Jacobus, z. van Pieter de Pooter en Cornelia Oliebek. 31. Cornelia, d. van Anthonie Adriaan van de Velde en Catharina Pieternella Bakker. Overlijden. 13. Jacobus Levinus Scheele, 38 j., echtg. van Maatje de Blaeij. 20. Ebrina Anna Robijn, 62 j. Boachkwpelle, Geboorten. 1. Josephus Aloijsius, z. van Josephus van Giele en Silva Philomena Frede- rica de Silva. 4. Eugène Joseph Eduardus, z. van Eduardus Jacobus Heijens en Ludovica Maria Warrens. 10. Petrus Johannes Josephus, z. van Josephus Ludovicus Vermast en Maria Louisa Dobbelaer. 15. Maria Frede rics, d. van Petrus de Dijcker en Paulina Kindt. 19. Elza Maria, d. van Anthonius Schuren en Philomena van Laar. Overlijden. 7. Anna Philomena Cecilia Ottjes, 2 m., d. van Martinus en Florentina Kroes. "Wisselkoersen. Brussel 12,85. Parijs 13,95. Louden U, 591/.. New-York 2,58%. Ondergeteekenden be tuigen hiermede, ook namens wederzijdsche betrekkin gen, hun hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling vooren bij hun huwelijkontvangen. A. P. ESSELBRUGGE. J.F. N. ESSELBRUGGE— Blankert. Axel, Augustus 1924. Bij mijn vertrek naar Oegstgeest breng ik allen die mij gedurende mijn ver blijf te Axel zooveel belangstel ling en vriendschap toonden, hartelijk dank. Mevrouw de Wed. H. O. M.M.S. HUGENHOLTZ- Geesink. Axel, 21 Augustus 1924. Voor de bewijzen van belangstelling en de ontvangen liefdegaven betuig ik mijn hartelijken dank. GILLES VAN W1JCK. Diaconiehuis .Zorgvliet" Axel. Allen, die van onder- geteekende TUIN GROND in huur hebben, wordt verzocht vóór of op één Septem ber te komen betalen. L. KOSTER. Axel, 22 Augustus 1924. vraagt hulp tot het bekomen van een betamelijke woning voor haar en haar zoon, daar zij nu buiten zitten. Te Kerkwerve was Dins dagavond de vracht,ryder H. bezig benzine in zijn auto te doen, toen de auto in brand vloog doordat de vlam van een lamp de benzine deed ontbranden. In zijn onmiddellijke nabijheid be vonden zich twee kinderen, die, evenals H. zelf, ernstige bt^tnd- wonden kregen, daar hunkleeren vlam vatten. Een der kinderen van anderhalf jaar kreeg zulke brandwonden, dat het kort daarna overleed. De brand van de auto was spoedig door de buren ge- biusebt, Een dronken chauffeur heeft Dinsdag in bet Noorden van Berlijn groote opschudding ver wekt. De man reed eerst met zijn auto het trottoir van een drukke straat op. Hier werd een 7-jarig jongetje omverge worpen en ernstig gewond. Ver volgens werd een winkelruit verbrijzeld. De chauffeur reed uu achteruit, reed hierby een 69-jarige vrouw om en kwam vervolgens in botsing met een anderen auto, die juist voorbij kwam. 'ioen liet de chauffeur zyn auto in den steek en ging er vandoor. Het mtnnment-Yan Dale. Middelbmrg, 14 Augustus. Mijnheer de Rédacteur. Op 3 September des nemiddsg* hoopt men de onthulling v»n het monument voor den grooten Neder- Undschen taalkundige en historicu» J. H. Tan Dele te Sluis te doen plaats hebben. Het monument is een keurige buste, die rolgens hen, die Van Dale gekend hebben, uitnemend lijkt, op een zeer mooi voetstuk. Het staat op een prachtige plaats in het plantsoen van Sluis, op de oude wallen, van waar men over het nu ingedijkte Zwin een ruim uitzicht heeft naar St. Anna ter Muiden, de blonde duinen der Noordzee en'het oude Cadsandria. Het werk doet den Zeeuwschen beeldhouwer Puijpe te Apeldoorn alle eer aan. Het is de bedoeÜDg dat de gasten en zij, die de onthulling willen bijwonen, zich te 1 ure verzamelen ten stadhuize en dan in optocht onder de vroolijke tonen der muziek zich begeven naar het plantsoen. Aldaar zullen dan eenige korte toe spraken gehouden worden, o.a. dooi de profeisoren De Vooys uit Utrecht, AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van AXEL zullen op Dinsdag den 26 Au gustus 1924 ten Raadhuize des voor middags ten 10 ure trachten aan te besteden Het vervoer van Bouwmaterialen van de Axelsche Sassing naar de nieuw aan te leggen straten. De voorwaarden liggen ter inzage bij den wnd. Gemeente-Opzichter, den heer A. VAN 'T HOFF, alwaar ook nadere inlichtingen worden verstrekt. Inschrijvingsbiljetten moeten vöör het uur van aanbesteding ten Gemeen tehuize worden ingeleverd. Axel, den 21 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Zondagmiddag om 2 nor (VILLE D' AN VERS). S

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 3