Landbouw. Gemengd Nieuws. Reclitszakeu. Invaliditeitswet en Ouderdoms renten. Op 1 Augustus 1924 werden 3636 weduwenrenten en 5801 weezenrenten krachtens de Invali diteitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens art. 373 dier wet 37.383 personen in het genot verkeerden van een ou derdomsrente van drie gulden per weekvoorts genoten 6436 per sonen een invaliditeitsrente, als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige ver zekering kregen op vorengenoem den datum 80 973 personen ou derdomsrente van 3 gulden per week. Houden priesterfeest ran den Aartsbisschop van Utrecht. Het „Centrum" vernam, dat een stroom van telegrammen en brie ven met gelukwenschen is binnen gekomen ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van den Aarts bisschop. De Paus zond een eigenhandig schrijven van gelukwenschen in zeer waardeerende bewoordingen gesteld. Van de Koningin kwam een hartelijk felicitatietelegram binnen. Ook zonden telegrammen van gelukwensch kardinaal van Rossum en kardinaal Mercier. Voorts deden de Nederlandsche bisschoppen van hun hulde en waardeering blijken. Onder de overige gelukwenschen waren er van zeer veel kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, In de parochiekerk van Hoog land, de geboorteplaats van Z. D. H. Henricus van de Wetering, is op 15 Augustus een marmeren gedenksteen geplaatst met op schrift. Het vaarwater der Schelde. De kapitein van de „Belgen- land" Bradshaw heeft met betrek king tot de bevaarbaarheid van grooteschepen van den pas van Ril land aan een redacteur van de „Neptune" het volgende ver klaard „De ingang van den pas van Rilland is zoo nauw, dat hij een voortdurend gevaar oplevert voor de groote transatlantiekers. Om in den pas te komen heeft men niet meer dan 200 Meter breedte en daarbij hebt ge nog een vrij scherpen bocht te volgen. U be grijpt dat met een schip hetwelk 240 Meter lang is het passeeren lang geen gemakkelijke taak is. De wind en de stroom hebben een groote uitwerking op zulk een groot schip en een enkele beweging kan tot een onherstel bare catastrophe leiden. Maar dat zijn niet de voor naamste moeilijkhedende groot ste doet zich voor bij de ont moeting van een ander schip, want er is niet genoeg plaats voor twee. Dit geldt niet alleen voor de Belgenland, maar voor alle schepen. Het schijnt mij derhalve nood zakelijk, dat de pas van Rilland verbreed worde en dat men er strenge controle uitoefent, ten einde het verkeer te regelen. Op initiatief van de Chr. Jongel. Vereen. „Waakt en Bidt" alhier, zal door de Chr. zang- vereen. „De Vlaamsche Olijfberg" van Maria-Hoorebekea.s. Zaterdag 30 Augustus in de Ned. Herv. kerk eene zanguitvoering gegeven worden. Waar dit koor reeds vroeger hier met succes optrad, twijfelen wij er niet aan, dat ook nu weer velen deze uitvoering zullen gaan hooren. De samenkomst zal geleid worden door Ds. Ruysch van Dugteren, terwijl in de pauze Ds. Goedhart van Maria-Hoore- beke ook een woord zal spreken. Men zie de advertentie in het nummer van a.s. Dinsdag. Onze stadgenoot de heer P. de Feijter, beroepen predikant bij de Geref. kerk te Boorn- bergum, is door de classis Drachten toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. De intrede te Boornbergum is bepaald op 21 September, waarna bevestiging zal plaats hebben door den weleerw. heer ds.J. H. Lammertsma van Appingedam, vroeger te Axel. De heer J. van Meurs, vroeger te Axel, thans te Vijlen (Limb.) is bevorderd tot kommies le klas bij de directe belastingen, enz. te bouwen fabriek genoemd wor den nl. Edm. Buijsse te Sas van Gent en Malotaux te Rijsel (Frankrijk). De maatschappij zal den vorm aannemen eener Naam- looze Vennootschap en de plan nen zijn er op berekend reeds in de campagne van 1925 met het verwerken van het bietenmate riaal te beginnen. Verder ligt in de bedoeling der Maatschappij haar leveran- I ciers te laten deelen in de even tueel te maken winsten door in- I voering van het z. g. participatie contract, zooals indertijd door den vader van dit systeem, den bekenden j. Vlekke, vroeger di recteur der suikerfabrieken Stam persgat en Sint Antoine, inge voerd werd en hetwelk toenter tijd door alle leveranciers zeer gewaardeerd werd. Van nadere bijzonderheden, wat betreft financiëelen opzet, ca paciteit der fabriek en wat ver der daarmede in verband staat, dienen we ons vooralsnog te onthouden. We hopen echter te zijner tijd daaromtrent de noodige mede- deelingen te kunnen verschaffen. moed om een werk aan te vatten en te voltooien, als het woorden boek van Van Dale Heeft zijn intelligent verstand geen onover trefbaar beleid getoond En is het geen trouw aan de Natie, aan Land en Volk om een zoo grootsch werk te voleinden Al leen maar dat woordenboek is een bevestiging van deze vragen. Maar ook op ander gebied was Van Dale groot en wie op 3 September te Sluis is, zal daar kunnen hooren wat een held ook Van Dale is geweest voor zijn tijdgenooten en wie na hem kwamen. AXEL, 22 Augustus 1924. Gisteren werd alhier het stof felijk overschot van den heer C. van den Broeke, in leven gemeente opzichter, ter aarde besteld. Op de baar, die gedragen werd door de gemeentewerklieden, lag een krans van het Gemeentebestuur. In den lijkstoet werden o. a. op gemerkt de Burgemeester met den Gemeente-Secretaris, de beide Wethouders, leden van den Ge meenteraad, de Directeur dtr Gem. gasfabriek, het personeel der secretarie, benevens leden van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. Bij de groeve werd het woord gevoerd door Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren, die herinnerde aan de vergankelijkheid van het leven en den overledene herdacht als een ijverig en trouw man, die steeds zijn beste krachten ook aan de belangen der Herv. kerk heeft gegeven. Namens kerk voogden en notabelen bracht spr. hem hiervoor dank, om ten slotte nog enkele woorden van troost tot de nagelaten betrekkingen te richten. Vanwege het Gemeentebestuur werd niet gesproken aan het graf. Naar gemelc^ wordt, is men te Zuiddorpe bezig de openbare lagere school om te zetten in een Roomsch-Katholieke school. Toen de heer H. R. Karstel hoofd was, wilde dit niet erg vlotten, doch nu deze gepensioneerd is, zal het spoedig gebeurd zijn, zoodat niet meer de gemeente, maar het R.K. schoolbestuur een oproeping kan doen voor een nieuw schoolhoofd. Beroepen aan de Chr. Geref. Kerk te Zaamslag ds. J. Tolsma te Zeist. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Hoog Duitsche taal L. O. de heer L. J. J. Peer den uit Hulst. Aan den onbez. Rijksveldw. J- J- Jongbloed te Koewacht is op zijn verzoek met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag uit zijn betrekking verleend. De gemeenteraad van Osse- nisse, in welke gemeente een nieuw gemeentehuis wordt ge bouwd, had op verzoek van Ged. Staten advies ingewonnen van de Provinciale Zeeuwsche Schoon heids en archaeologische commis sie en deze had wenken gegeven. De raad is echter van meening, dat het ontworpen gebouw zoo goed is en al de bijkomende mooie dingen, maar meer geld kosten. Indien de commissie uit haar eigen middelen een duizend gulden zou willen geven, zou de raad er zich wel 'mede kunnen vereenigen. Gedurende de week van 10 tot 16 Augustus kwamen in Zee land voor 4 gevallen van febris typhoïdea (buiktyphus) en wel drie te Terneuzen en een te Sas van Gent en 3 gevallen van roodvonk, waarvan 2 te Ritthem en 1 te Vlissingen. Nieuwe Suikerfabriek. Men schrijft ons uit Sas van Gent Ofschoon de malaise zich nog steeds in allerlei takken van in dustrie doet gelden, laat krach tig handelsinitiatief van den ouden Hollandschen koopmansgeest zich niet spoedig terneerlsaan. Dit blijkt uit de thans reeds in een stadium van gereedheid zijnde plannen, door een consortium van ondernemende handelslieden ont worpen, om in den Louisapolder onder Sluikil een suikerfabrief te stichten. Men is voornemens de nieuwe fabriek door een raccordement aansluiting te verzekeren op de spoorlijn Gent Ter Neuzen, terwijl tevens een aansluiting op de lijn Sas van Gent—IJzendijke der Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg in de bedoeling ligt. Zoo doende zal de fabriek beschikken over de benoodigde middelen voor af- en aanvoer per spoor, tram en water. Twee dier ontwerpers kunnen voorloopig als de oprichters der Een loonaetie. Men schrijft ons Door de Nederlandsche Veree- niging van Fabrieksarbeiders wordt, in samenwerking met den Belgischen Fabrieksarbeidersbond I en den Ned. R.K.Fabrieksarbeiders Bond, een loonaetie gevoerd in Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor eenige wekerl geleden is aan een zestal groote fabrieken een verzoek gezonden, de mini- mumloonen op f21 per week te brengen. Hierop hebben de verschillende fabrieken geantwoord, dat een reorganisatie van de loonen over bodig wordt geacht. De superfosfaatfabriek te Sas van Gent heeft aan een aantal arbeiders een loonsverhooging gegeven van 2 en 3 centen per uur. Deze directie deelde mede, dat, behoudens enkele uitzonderingen de gemiddelde loonen het ge vraagde minimum overschrijden. Hoewel de organisaties dit niet ontkennen, is toch deze Directie kenbaar gemaakt, dat het niet om het gemiddelde doch om het mi nimum gaat. Aan de Stijfsellabriek zetelt een Directie die de beste positie meent te hebben door niets van zich te laten hooren. De loonen aan de Cokesfabriek te Sluiskil worden de slechtste uit den geheelen omtrek genoemd. Hier worden loonen betaald van 3U en 35 centen per uur, waar voor zware arbeid moet worden verricht. De organisaties zijn over den gang van zaken lang niet tevreden en zijn met elkander overeenge komen de Directies van al de fabrieken op te zoeken, teneinde te trachten overeenstemming te bereiken. Wanneer daarbij mocht blijken dat enkelen hunner hun eens ingenomen standpunt blijven handhaven, dan worden de be trokken personeelen opgeroepen en de middelen besproken, welke aangewend zullen worden om het gewenschte doel te bereiken. Te Breskens had Maandag een droevig ongeluk plaats. Een kindje van den aannemer en ver voerder van bouwmaterialen Cambier, oud drie jaar, geraakte bij het aanzetten der paarden onder een zwaar beladen wagen met steenen, met het gevolg dat de kleine dood werd opgenomen. Van Dale-Huldlglng. Verwijzend naar het ingezon den schrijven aangaande het Van-Dale monument kunnen we ons voorstellen, dat de onthul ling met plechtigheid zal ge schieden en gelooven ook wij, dat daar al wat intellectueel voelt voor en zich dank verschul digd acht aan den grooten Van Dale, te Sluis aanwezig zal zijn in persoon en in gedachten. We lezen zoo vaak van het schenken van een eerekruis aan oorlogshelden, als een teeken voor moed, beleid en trouw. Welnu, zoo'n teeken zien we ook hier verrijzen, Of eischt het geen Zendingsdag te Maria-Hoorekeke Op 15 Augustus werd te Maria Hoorebeke, hier en in de omge ving vooral bekend geworden door herhaalde bezoeken van de zangvereeniging ,De Vlaamsche Olijfberg" een Zendingsdag ge houden, die o.m. ook door een 80-tal zendingsvrienden en vrien dinnen uit Ter Neuzen en om geving is bijgewoond, die met autobussen de reis daarheen ge maakt hebben. Naar men ons mededeelde hebben allen een zeer genoegelijke reis gehad. Onder de verschillende sprekers kwamen voor Ds. Ruys van Dug teren van Axel en Ds. Timmer man van Ter Neuzen, welke laat ste er op wees dat Maria-Hoore- beke de eenige plaats in België is, waar nog sinds den tijd der Boschgeuzen een Protestantsche gemeente bestaat. Een bijbel uit dien tijd is daar nog steeds aanwezig. Des morgens te 6 uur vertrokken, keerde men wel vol daan over het genotene de avonds half 11 hier terug. Vooral was men voldaan over den tocht, die door de schoone omgeving van Maria-Hoorebeke gemaakt was. Het te Brussel verschijnende „Laatste Nieuws, schrijft over dezen dag het volgende: Veel opzien wekten Vrijdag in Zuid-Vlaanderen een rij van twaalf autobussen en auto's, waarin men de bekende Zeeuw sche kleederdracht ontwaarde. Ruim honderd vijftig Zeeuwen hadden den protestantschen land dag te Maria-Hoorebeke bijge woond. Deze wordt daar elk jaar op 15 Augustus gehouden. Er waren hervormden opgekomen uit Fransch- e'n Zeeuwscli- en het eigen Vlaanderen en allen spraken dezelfde taal en verston den hetzelfde beschaafd Neder- landsch van sprekers uit België en Nederland. De bezoekers kwamen van Maria-Hoorebeke, Geraardsbergen, Ronse, Brussel, Molenbeek, Ukkel, Schaarbeek, (jent\. Antwerpen, Roeselaere, Kortrijk, Brugge, maar ook van Duinkerken, Roubaix, van Ter Neuzen, Axel, Zaamslag zelfs van Rotterdam en Arnhem. De Zang vereeniging „De Vlaamsche,Olijf berg* wisselde de spreekbeurten met liederen af. Het weer be gunstigde de vergadering, al waren de verstkomenden met regen vertrokken. In een lange rustpoos werd onder leiding van den predikant, den heer Goedhart en andere welwillende gidsen aan de vreem delingen gelegenheid gegeven het prachtige landschap van Zuid- Vlaanderen te bewonderen. Er werd gewandeld naar Sint-Denijs Boekei, Blasius-Boekel, naar de heuvels, vanwaar men het weel derig panorama ziet, nu zoo bijzonder lieflijk met het goud gele graan in lange rijen struiken geplaatst. Het was voor de gas ten uit Zeeland en Fransch-Vlaan deren ook in dit opzicht een ge noeglijke dag. De zangvereeniging van Maria- Hoorebeke werd uitgenoodigd om begin September eenige uit voeringen te geven in Z.-Vlaan- deren. Deze uitnoodiging werd gaarne aanvaard. J- J d. F35 j., voerman te Hoek, gedetineerd te Middelburg, is wegens ontucht veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. Bij Kon. besluit van 13 dezer zijn, met ingang van 1 September a.s., aangewezen voor den tijd van twee jaar in de enkelvoudige kamer voor de be handeling van burgerlijke kinder zaken, tevens belast met de be handeling van kinderstrafzaken van de arrondisscments-rechtbank te Middelburg: tot lid: mr. P. j. van Bortël, rechtertot plaatsvervangend lid mr. G. F. baron thoe Schwartzen- berg en Hohenlansberg, rechter; mr J. VV. Zijlstra, rechter; mr. W. M. G. Jolles, rechter. Predikbeurten te Axel. Zondag 24 Augustus 1924. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97, ute Ds. G, P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. C. Lindeboom, van Amsterdam. Nam. 27» Dezelfde. Geref, Gemeente. Voorm. 97, ure Leeskerk. Nam. 27, Leeskerk. Het slechte ireer en ie landbouw. Maandagmiddag trok over het Westiand een hagelbui, die eenige broeiramen vernielde en verder veel kwaad deed aan de te velde staande vruchten, doch Dinsdag- voormiddag kwam er een hagel slag, zooals in jaren niet gevallen is. Op vele plaatsen lag de hagel 2 4 3 c.M. hoog. De boonen wer den van de stengels gerukt en det blad van andere plantan stuk ge slagen. Ondei de vruchtboomen, die alle zoo zwaar beladen zijn, lag een laag van fruit met takjes en ai afgerukt. Aan het »Hbld.* meldt men uit Roermood, dat daar de aanhouden de regens enorme schade berok kenen a»n den te velde staanden oogst. Aan de Westzijde der stad Gebroek Maasntel en A zen ra j is da toes and onhoudbaar. Het moei zaam bewerkte land zwemt nier ais het ware in het water. Hon derden H.A. bebouwden grond staan blank door het alloopen van ae gevallen buien langs de Duit sche bergen ^Eimpt). Wijl de beek jes bet niet meer kunnen verkrop pen, blijft het water op sommige plaatsen 20 a 30 c.M. staan zoo- üat de vruchten moeten verrotten. Onder het vee van den land bouwer Iz Bouwens te Breskens doet zich mond- en klauwzeer voor. Maandag sloeg de bliksem te Heinkenszand in de woning van deD heer L. Kloosterman. Een blind werd weggeslagen en de ruiten verbrijzeld, eenige meubels warden door het woonvertrek ge slingerd, een schoorsteen werd van net dak weggerukt cd stortte Daar beneden. De bliksem verliet de woning zonder brand te veroor zaken. Gelukkig was niemand in de kamer, zoodat persoonlijke on gelukken niet plaats hadden. »M. Crt.« Arrond. Rechtbank te Middelburg Zitting van 22 Augustus. J- J- V., 47 j., koopman te Krabbendijke, gedetineerd te Mid delburg, beklaagd van poging tot oplichting, is vrijgesproken, met 'ast fot invrijheidstelling. Batreffende het overlijden van een vrouw te VlissiDgenna behandeling door den natuurge neeskundige B. uit Rotterdam, die geregeld zitting hield te Mid delburg, meldt men nader: Hetgeen met deze vrouw is voorgevallen, grenst aan het ongelooflijke, en doet zien, hoe er nog steeds menschen zijn, die oudanks de talrijke waarschu wingen, zich aan deze personen, die nota bene j 20 tot 40 per bezoek rekenen, overgeven en bun dolste raadgevingen volgen. De overledene was reeds en kele maanden onder behandeling van B, 8B deae had haar nu

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2