Zoner-Artikelen. op alle voorradige Goederen 10 pCt. korting. Albert Standaert en Zoon, Buitenland. Ingezonden Stukken. Advertentiën. Cornells van den Broeke, F. G. van Tatenhove. toestand overzag. Hij gaf aan wijzingen ooi het scherm te doen sakken eD trad daarop naar voren. Met heldere, duidelijke stem wendde hij zich tot de aanwezigen in de zaal>Men heelt vsd aen Kaizer een diamanten dasspeld van zeer groote waarde gestolen. Geen eerlijk mtnsch zal bezwaar maken om te worden gefouilleerd. U zult één voor één de zaal móeten verlaten om te worden onderzocht door politie-agenten die aan de uitgangen staan. Wie van het bevel afwijkt, wordt gearresteerd.* De acteur sprak zoo kalm en vastberaden dat het publiek de gegeven opdracht stipt nakwam, zonder dat iemand zich angstig maakte, ondanks de scherper wor dende rooklucht. Even nadat de laatste bezoekers vertrokken waren, sloeg de vlam door het scherm en na enkele uren was het gebouw tot een puin hoop geworden. Dank zij de tegenwoordigheid van Emile Devrient viel bij deze katastrofale gebeurtenis geen enkel men8chenleven te betreuren. Verrassende ontdekking. Het boofd van een Zuid-Afri- kaanscke expeditie, welke thans door de Kalahari, de groote woestijn reist mat wetenschapelijke doel einden, heeft een verbazingwek kend verslag ingeleverd, waaruit blijkt, dat in die woestijn nog blanke slaven leven, diebeelemaal niet wenschen uit hun toestand te worden bevrijd. Toen de ontdekkingsreizigers onlangs te Molopollole kwamen, in het hartje van de woestijn, wer den zij geleid vooi het groot in- landsch hoofd Sebele, een ontwik keld man, die vloeiend Engelscb spreekt. Hij kleedt zicb op zijn Êuropeesch evenzeer zelfs als zijn favoriete-ecbtgenoote, maar, wat buitengewoon is, hij heeft onder zijn rechtstreeksch bevel een vijf tigtal blanken, vrouwen en man nen, die, op verzoek van de iu- boorlingeu, lichten handarbeid ver richten. Deze blanken zijn natuur lijk afstammelingen van de Hol- landsche pionniers, die, voor het eerst in 1878, de woestijn bereis den. De paarden van deze eerste expeditie kwamen om, door de droogte, en de Hollanders, gemar teld door dorst, smeekten een van de iniandsche stammen, hen op te nemen. Hun afstammelingen zijn thans nog slechts slaveD, die den grond van de negers bebou wen, in ruil daarvoor eDkele han denvol graan krijgeD. Wat nog zonderlinger is, deze blaDken, le vend onder de voogdij van halt- wilde volksstammen, verlangen er heelemaal niet naar, met onze vbesehatingc kennis te maken. Zij vreezen vooral weer de woestijn door te moeten en dan om te komen. Men heeit aan de overheden gevraagd of Zuid Amerika niets kan doen voof deze slaveD maar het antwoord luidde »Indien het hun wensch is, in de woestyD te leven dan kunuen we daar inder- niets aan verhelpen*. De Kalahari woesiijD ook ge noemd de Sahara van het Zuiden, werd voor de eerste maal Oereisd door David Livingstone en Wil liam Swell in 1849, en vormt het Westelyk gedeelte van Britsch- BetchuanalaDd. Een nieaw baantje. Een Italiaansch blad verhaalt, dat er ie Rome een man leett die krachtens zijn beroep van journalist veel op de perstribune en iu de couloirs der Kamers ver toevend, zeer goed thuis is in de vaderlaudsche politieke kwesties. De man schrijft vele redevoerin gen, doch anderen spreken ze uit. Iu een interview, heeft deze journalist verteld, hoe hij tot du ambt van redevoeringen-schrijver gekomen is. Een van de vrien den van den parlementairen souf fleurwant de parlementsleden juist maken gebruik van des jour nalisten redenaarsialentnauwe lijks tot Kamerafgevaardigde ge kozen, moest uit naam van zijn Iractie het woord voeren. Zeer in de war, deed bij een beroep op den journalist, die voor hem eeu rede schreet, welke eeu buitenge woon succes oogstte. Overigens schrijft de zwijgende redenaar met evenveel gemak redevoeringen voor rechts als voor links, plei dooien voor en tegen over een hangend vraagstuk al naar gelang degene die van zijn hulp gebruik maakt, het verlangt Slechte bewaarplaats. Een 74-jarige weduwe, te Vaux, bij Asniens, had haar geheele lor- tuintje vau 20.000 tranc voor alle zekerheid in een doos gedaan, en deze geborgen in eeD kachel, die 's zomers töeh niet brandt. Onlangs du had ze eenig geld noodig om iets te betalen en ze bemerkte nu, dat er in de doos nog slecht* één biljet van 25 frarie was. De politie kwam er aan te pas en deze ontdekte vry spoedig, dat een 65-jarige buurvrouw en haar dochtei het nestje hadden uitge haald. Er was nog slecht» een beetje van het geld over en de twee vrouwen, die nu zitten te brommen, hebben erge spijt van hun daad. De bestijging van de Grepon, een van de moeilijkste bestijgin gen van de spitaen in de Mont- blancgroep, heelt Maandag aan drie Italiaaosche Alpinisten bijna het leven gekost. Zij klommen zonder gids en op den terugweg is er op een plek, die de Kaap genoemd wordt, een ongeluk ge beurd, dat teu gevolge had, dat de drie Alpinisten, gebonden aan het touw, boven den afgrond kwamen te haDgen. Vijt uur lang zijn zy aldus blijven hangen, elk oogenblik verwachtend, dat zij op den Nantillonsgletscher te plet ter te zouden vallen. Gidsen uit Chamonix hebben hen echter ge red. Een der toeristen heeft zijn been gebroken, de beide andere zjjn met schrammen overdekt en van alle drie zijn de zenuwen zwaar geschokt. Maandagavond is er in den trein, die omstreeks kwart vóór tien uit Parijs (statitn Montpar- nasse) naar Versailles vertrekt, een man vermoord en beroofd. Het was een Russisch ingenieur, die sinds twee jaar te Versailles woonde. Treinpersoneel heeit hem daar stervend uit een eerste klas-coupé gedragen en met moeite heeft de ongelukkige, vóór hij stierf nog kunnen uitbrengen, dat by door twae individuen was aangavallen en gewond. In de hartstreek had hij een diepe wonde. Te Kisjinet heeft, naar de Russische bladen melden, een 8 jarig jongetje een kind van anderhalf jaar opgehangen. Bij zijn ondervraging verklaarde hij, dat hij kort to voren een opge hangen soldaat had gezien en dat, hij een proef had willen nemen, hoe iemand zich gedraagt als hij opgehangen wordr. Naar de Matin uit Ham burg verneemt hseft prins Wil helm, de 18-jarige oudste zoon van den gewezen kroonprins, een betrokking bij een daar gevestig de exportfirma aangsnomen. Op de tentoonstelling te Wembley zijn nu al 10,000,000 betalende bezoekers geweest. Een Wrritual stukje. Dezer dagen meldde zich een twaalftal officieren bij een klooe ter in de Boekowina en ver zochten, daar zij op een kader oefening waren, onderdak. De prior toonde zich zeer vereerd met het bezoek en ontving de heeren met groote hartelijkheia. 's Middags werd een feestmaal aangericht, waaraan verschillen de kloosterlingen mede aanzaten. Maar plotseling werd de gezellig heid verstoord de gasten stonden op, trokken hun revolvers en eischten van hun gastheer af- giite van alle kostbaarheden en gelden in het klooster aanwezig. Tot dank werden de laatsten daarna aan handen en voeten gebonden en in hun cellen op gesloten, waarna eenige wagens voorreden, ae buit werd opge laden en de roovers verdwenen. Aardbeving in KusLnd. l it Moskou wordt bericht, dat een geweldige aardbeving héefi plaats gehad in de provincie Turkestan. 41 personen zijn omgekomen, 3100 huizen ver woest, 1200 beschadigd. De ramp woedde vooral in het dorp Pokrovskaja, waar slechts 4 van de 600 huizen ongedeerd zijn gebleven. Auto-ongeluk. Bij Jiiilaan is een groote auto, waarin 8 personen zaten, iu een kanaal gereden. Vijt der inzit tenden zijn verdronken. In Hannover waren een aantal schooljongens .Indiaantje" aan het spelen. Een jongen van 14 en zijn broertje van 10 jaar waren cowboy en .vingen" een aantal speelmakkers, die voor Indianen figureerden, metlasso's. Elke .gevangene" werd aan den boom gebonden am ter dood gabracht te worden. Daarop begonnen de .cowboys" met revolvers op hun kameraadjes te schieten en doodden zes hunner. Ze dachten, dat de revolvers met losse patronen geladen waren. Tweeduizend volt. In het leidingnet van het dorpje Pferdsdori bij Eiseaach ontstond 'a nachts plotseling een sterke stroom van tweeduizend volt, waardoor alle huisleidingen in brand geraakten. Er ontstond een paniek, en bij da pogingen om de geleiding af te snijden kwamen drie dorpelingen om. üe dranksmokkelaars. Tot energieke bestrijding van de alcohol-smokkelary is de Amerikaansche flottille, welke hiertegen waakt, met 20 torpedo jagers en 2000 man versterkt. Me Landenscke Conferentie. Om de waarheid te zeggen valt de uitslag van deze confe rentie mee tenminste in zoover, dat ze beëindigd is, zonder dat de verschillende afgevaardigden onverrichter zake naar huis moes ten. Men is tot accoord geko men en de bladen van Zaterdag meldden reeds, da?de Duitschers hadden toegestamd in de gestelde voorwaarden, waaronder de ont ruiming van hun land door de bezettingstroepen van Frankrijk want daarom ging het hoofd zakelijk zou plaats hebben. Men is tot overeenstemming ge komen, dat Dortmund en Ruhrort zullen worden ojitruimd, waarbij ze toezegging deden, dat de be zetting voortaan zoo weinig mo gelijk zichtbaar zal zijn en dat zij zich weliswaar niet verplich ten, maar toch beloven, geen andere militaire maatregelen dan liet requireeren van militaire ba rakken e.d. te zullen nemen. Men is verder tot overeenstem ming gekomen, dat de stad en de provincie Dortmund benevens eenige andere districten zullen worden ontruimd 24 uur na de onderteekening van het slotpro- tocol, hetgeen op 30 of 31 Aug. zal geschieden. Het Roergebied zal in Augustus 1925 worden ontruimd. Behalve het district en de stad Dortmund en de dorpen Horde en Lünen, zullen ook de steden Mannheim, Wesel, Karlsruhe en Emmerik en de havens, benevens vier dorpen worden ontruimd daags na de onderteekening van het slotprotocol. Heden worden Offenburg en Appenweier, die op 4 Februari 1923 door Fransche troepen zijn bezet wegens het ophouden door de Duitsche regeering van de in ternationale treinen Parijs—War schau en Parijs—Praag, door de Fransche troepen ontruimd. Deze treinen loopen sinds kort weer. De spoorwegwerkplaatsen van Darmstadt worden ontruimd en de gordel door de Franschen gelegd om het bruggehoofd van Keulen en het gebied van Co- blenz aan den eenen en Keulen en Mainz aan den anderen kant. Toen Mac Donald Herriot tot verdere concessies inzake den duur der Roerbezetting trachtte te bewegen, bleek Herrtot hier van niet gediend te zijn en gaf hij een zoodanig antwoord, dat Mac Donald wel inzag, dat het beter was te zwijgen. Evenzoo verging het den Italiaanschen minister De Stefani, zoodat de Duitschers dan ook maar niet hun aanvankelijk voornemen uit voerden, om de eischen van Her riot onder protest te aanvaarden en er op te wijzen, dat men hen in afwijking van de aanvankelijke bedoeling der conferentie ge dwongen heeft voor overmacht te wijken, in plaats van op voet van gelijkheid met hen over het vraagstuk der bezetting te ónder- handelen. Het verdrag is Zaterdag jl. 's avonds 9 uur gesloten, waar mee de conferentie, die ruim een maand geduurd heeft, afge- loopen is. De Fransche, Belgische en Duische regeering hebben beslo ten, dat gevolmachtigde vertegen woordigers te Parijs op 1 Octo ber zullen samenkomen om alle overeenkomsten voor herstel der economische betrekkingen tus- schen deze landen af te sluiten. Engeland, Frankrijk, België en Italië zullen tegen 15 September met Duitschland onderhandelen over het sluiten van handelsver* dragen. De Duitsche pers is ten op zichte van het bereikte ontstemd. Alleen de .Vorwarts" en de „Vossische Zeitung" zijn voor de voorstellen, maar de nationalis tische pers spuwt vuur en vlam tegen de Duitsche delegatie te Londen. Mocht in den Rijksdag niet een meerderheid van twee derden voor de voorstellen be reikt worden en het woord zal aan de kiezers zijn. Men vreest zelfs in de kringen van centrum en Duitsche volkspartij verzet tegen het compromis te Londen. Het seniorenconvent van den Rijksdag is tegen 20 Aug. bijeen geroepen. De Fransche pers is over het algemeen optimistisch, doch ver bergt eenige bezorgdheid niet. Het parlement komt 21 Augustus bijeen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur. Vergun mij nog eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen blad om even den heer v. d. Hegge Zijnen, electriciteits- deskundige, van antwoord te dienen naar aanleiding van zijn gezegdeinde laatste raadsvergadering, wat betreft mijn ingezonden stukje van 25 Juli. In die vergadering heeft de heer Hegge Zijnen gezegdwat het stukje in de Axelsche Courant betreft, heb ik niet gelezen, maar hoor hier, dat het van een leek afkomstig is, en dus als zoodanig niet betrouwbaar. Op dit gezegde moet ik den heer v. d. Hegge Zijnen aanraden, in het vervolg niet zoo klakkeloos zijn oordeel te vellen over leeken. De heer v. d. Hegge Zijnen heeft mijn stuk niet gelezen, en durft te zeggen dat het niet be trouwbaar is. Dat de heer v. d. Hegge Zijnen veel durft zeggen, hebben wij kunnen lezen in het raadsverslag van 11 Maart 1924, waar hij beweerde dat aan het hoofd van de P. Z. E. M menschen zitten, die niet op normale wijze denken. Hier tegenover beweert de P. Z. E. M. dat de heer v. d. Hegge Zijnen zijn exploitatie-rekeningen de gemeente veel te rooskleurig voorge steld heeft. Wat moeten v/ij leeken van dat alles denken, komt het gedacht dan niet bij ons op,z ij n die rap porten wel betrouwbaar." Onze gasfabriek bestaat ruim 12 jaar en maakt winsten van twee tot vijf duizend gulden per jaar met meer dan 90% aansluitingen voor licht, ko ken en kracht. De heer v. d. Hegge Zijnen spreekt van een winst van 16.000 tot 20.000 gulden en dat bijna alleen voor lichtverbruik. Wij leeken vragen Hoe is dat mogelijk, wij hebben nog nooit gehoord, dat plaatsen als Axel met 5000 inwoners op hun elec- triciteitsbedrijven 16.000 gulden winst maken. Denkt de heer v. d. Hegge Zijnen, dat alleen een electriciteits- deskundige uit kan maken, hoeveel woningen in Terneuzen aan het eiec- trische net zijn aangesloten, of hoeveel ingezetenen in Axel wenschen aan te sluiten aan het electrische net. Hebben wij leeken niet al 200 dikwijls moeten ondervinden, dat de voorspellingen van deskundigen heel anders uitkomen en wij leeken ten slotte met de ge bakken peren komen <e zitten Het is een feit, mijnheer v. d. Hegge Zijnen, dat in de kom van Terneuzen, waar geen gasfabriek is, nog geen 75% van de woningen zijn aangesloten, terwijl deze centraie meer dan 15 jaar bestaat en ook de stroomprijs in Terneuzen iager is dan bij de P. Z. E. M. Wij durven dan ook hier als leeken luidt verkondigen, dat in Axel, waar meer dan 90% van de woningen aan at gasfabriek zijn aangesloten, nooit of nimmer 75% zullen aansluiten aan het electrische net en daarom alle exploi tatie-rekeningen foutief zijn. Uit het verslag van Ged. Staten, dat toevallig in hetzelfde nummer van de Axelsche Courant vermeld staat, waar ook ons ingezonden stuk is opgenomen, kan men lezen, dat ook in deze vergade ring de niet-electriciteits-deskundige leden de opzet van de Provinciale Centrale laakten met de bewering, dat het bedrijf veel economischer zou werken, indien inplaats van stoom, motoren als bedrijfskracht gebruikt zouden worden. Men ziet hieruit duidelijk, dat een electriciteits-deskun- dige niet alleen deskundige moet zijn wat betreft de electriciteit, maar in de eerste plaats een goed econoom, en juist dit schijnen de electriciteits- deskundigen niet te zijn, gezien de critiek betreffende de opzet van de Provinciale Centrale er. de bedrijfs resultaten. Uit het raadsverslag van 11 Maart 1924 blijkt ook, dat B. en W. en raadsleden van Axel de cijfers van hun deskundige niet vertrouwen en ook de noodzakelijkheid voor electri- schen stroom voor Axel betwijfelen. Dat kunnen wij uit het volgende op maken. De heer J. de Feijter (raads lid) en ook de heer Koster (wethouder) betwijfelen dat er behoefte bestaat den electrischen stroom in onze gemeente te krijgen. De voorzitter gelooft ook niet, dat er drang naar electrischen stroom bestaat. De heer Oggel (wet houder) maakt de opmerking Wanneer de berekening (van den heer v. d Hegge Zijnen) zuiver is, moet toch ook de P. Z. E. M. dat inzien en gaarne de winst van fl. 16000 willen binnenhalen. Wij meenen hiermede voorloopig te kunnen volstaan en kunnen ten slotte nog mededeelen, dat onze kring van tegenstanders met den dag groeit. Hoogachtend, CH. CLAESSEN. "Wisselkoersen. Brussel 13,10 Parijs 14,077s- Londen 11,58V„. New-York 2,56%. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondig lijden, onze geliefde Echtgenoot en zorg zame Vader, Behuwd- en Grootvader en Behuwdzoon, de Heer in leven Gemeente-Opzichter, in den ouderdom van 63 jaar en 8 maanden. Axel, 18 Augustus 1924. Wed. C v. d. BROEKE- de Visser. N. v. D. BROEKE. Terneuzen. A. S. v. d. BENT- v. d. Broeke. E. v. d. BENT en Kinderen. J. P. v. D. BROEKE. J. v. D. BROEKE-CovÉ en Kinderen. M. M. v. d. BROEKE. Middelburg. P. L. VAN SLUJJS- v. d. Broeke. C. VAN SLU1JS en Kinderen. Wed. P. DE VISSER. van verschillende TEVENS vaa af heden tot 15 September Aanbevelend, IMP» Daar wij op de Zeeuwsch- Ylaamsche Middenstands-Tentoonstelling te Hulst exposeeren met onze af- deeling OPTIEK, zijn wij voor het onderzoek der oogen te Ter Neuzen van 15-25' Augustus niet te consulteeren. .Ir. Optlclvc». Ml Ml»

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 3