Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Vanwege de administratie der posterijen werd te kennen gege ven, dat blijkens een ingesteld onderzoek het verkeer tusschen genoemde plaatsen zóó gering blijkt, dat dit geen afzonderlijke verzending wettigt. (Wordt vervolgd). N. Glindcrman. f Te Bussum is, 80 jaar oud, overleden de heer N. Glinderman, oud-rijksontvanger, oud-lid van de Tweede Kamer (waarin hij als anti-revolutionair heeft zitting gehad voor het district Oostburg tot 1891), van de Prov. Staten van Noord-Holland en van den gemeenteraad van Alkmaar. Arbeiderswoningbouw. Bij Kon. besluit is bepaald, dat ten behoeve van den bouw van arbeiderswoningen door het Rijk in samenwerking met de ge meenten op nader vast te stellen voorwaarden tweede hypotheken kunnen worden verstrekt. De voorschotten zullen echter niet hooger mogen zijn dan f 600 per woning. Verstrekt zal kunnen worden een 2e hypotheek tot20pCt. van de verkoopswaarde der woning, met dien verstande dat le en 2e hypotheek te zamen niet meer dan 85 pCt. van die waarde zullen mogen bedragen. De tweede hypotheek zal ver strekt worden gedurende den looptijd van de eerste hypotheek, maar ten langste voor 10 jaar. De aflossing voor de eerste en tweede hypotheek moet totaal 2 pCt. per jaar zijn van de verkoops waarde der perceelen. De rente zal 6 pCt. bedragen, terwijl de gemeente, die met het Rijk de risico draagt, hier 1 pCt%| op mag leggen. De inhoud der woningen mag bedragen voor alleenstaande wo ningen en verdiepingswoningen 225 M5. Mr. Fock treedt niet af. Het bericht als zou het volgend jaar mr. Fock als gouverneur- generaal van Ned.-lndië worden opgevolgd door mr. R. A. Zim' merman, is uit de lucht gegrepen en bevat dus geen grond. Weldadigheidspostzegels 1924. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft be sloten, dat de netto-opbrengst van de omstreeks Kerstmis te verkoopen weldadigheidspostze gels dit jaar zal worden bestemd voor de kinderbescherming. De minister, van meening dat een krachtige en tijdig ingestelde propaganda aan de opbrengst van den verkoop zeer ten goede kan komen, heeft tot den Neder- landschen Bond voor Kinderbe scherming het verzoek gericht, zich met de propaganda te be lasten. doen overnemen, zoodat de Emi gratie-Centrale Holland thans met volle kracht aan het werk kan gaan. AXEL, 19 Augustus 1924. Zooals bekend, werd den ge meente-opzichter reeds eenige maanden geleden ziekenverlof verleend. Aanvankelijk meende men met een lichte ongesteld heid te doen te hebben, doch meer en meer bleek de ernst van zijn toestand, die dermate verzwakte, dat hij gisterochtend ongeveer 5 uur zacht en kalm is overleden. Een hartaandoening heeft een eind gemaakt aan zijn druk leven. Als gemeente-op- j zichter verliest de gemeente in hem een ambtenaar, die zijn beste krachten aan zijn ambt heeft besteed. Mocht het zijn dat hij in de praktijk van zijn ambt al een enkele maal faalde, dan is dat allerminst te wijten geweest aan zijn goede bedoe ling, want we hebben en velen met ons de overtuiging, dat hij steeds het waarachtig belang der gemeente op het oog heeft gehad en zijn ambt vervulde met een ijver, die hem wellicht enkele levensjaren heeft gekost. En we moeten dit te meer op den voorgrond stellen, waar hij dik wijls een ondankbare rol had te vervullen. Het steeds aan den weg timmeren vooral in de oorlogsjaren maakte zijn werk niet gemakkelijker. Een troost was het hem evenwel, dat bij mogelijke critiek van de straat het gemeentebestuur aan zijn zijde stond en hem als ambte naar naar waarde wist te schatten. De overledene was ook sedert verscheidene jaren notabel van de Ned. Herv. kerk. restauratie der Herv. Kerk te IJzen- dijke, bedroeg met inbegrip van het concert en eenige giften f 1700. De Staatsgronden onder Rilland-Bath. Men schrijft aan de N. R. Ct. Bij de gehouden verpachting van staatsgronden in den ten vorigen jare bedijkten polder ten zuiden van den Scheldedam, is voor buitensporige bedragen in geschreven, hoewel de pachtter- mijn 6 jaar is. Besteed werd f 250 k f 300 per H.A. Hoewel de hooge pachten, het vorig jaar in dezen polder gemaakt, niet werden goedgemaakt door het eerste oogstjaar, duurt desondanks de pachtwoede voort. Gisteren werd met de leden der Chr. Jongel. Ver. „Waakt en Bidt" en hare onderafdeelingen, die zich georganiseerd hebben in de Chr. Reisclub „Voorwaarts", een uitstapje gemaakt naar Ant werpen. Aldaar werden bezocht de O. L. Vrouwe Kerk, het museum Steen" en tenslotte de Diergaarde. Hoewel het weer vooral in den namiddag niet gunstig was,bleef de stemming uitstekend. Hoe harder de regenval, des te lustiger klonken de liederen. Voorafgegaan door een tweetal fluitisten trok de club, waaraan door 60 leden werd deelgenomen, overal groote belangstelling. De dag mag uit stekend geslaagd heeten. H. M. de Koningin heeft benoemd in de Huisorde van Oranje tot officier de heer P. C. Labrijn te Goes, voorzitter van het Zeeuwsch Huldigingscomité 1924 en tot ridder 2e klasse de heer J. de Kraker, landbouwer te Zaamslag. De Emigratie-Centrale Holland. Het Tijdschrift der Nederl. Mij. voor Handel en Nijverheid deelt het volgende mede Uit de dagbladen is bekend geworden, dat de Emigratie- Centrale Holland bezwaren heeft ontmoet bij het bijeenbrengen van haar stichtingsfonds van f 200.000, dat door het Hoofd bestuur als eisch was gesteld. De gemeenten Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht zouden gezamenlijk een bedrag van f 75.000 bijeenbrengen, echter onder voorwaarde, dat elk dezer gemeenten een bepaald aandeel zou nemen. Nadat de gemeenteraden van Amsterdam, Den Haag en Utrecht het bedrag hadden goedgekeurd, werd door den gemeenteraad van Rotterdam met één stem meerder heid besloten geen gelden voor de Emigratie-Centrale Holland beschikbaar te stellen. Hierdoor vervielen toen ook de reeds toegezegde bedragen Van de voornoemde gemeenten en dreigde de zaak schipbreuk te lijden. Gelukkig is toen de regeering bereid gevonden om het aandeel (Ier ggjneenten door den Staat le Zondag werd te Koewacht het 50 jarig bestaan herdacht van de H. Familie, 's Morgens gingen alle leden ter H. Tafel. In den namiddag had de feestvergade- ring plaats in de nieuwe kerk, waarbij de 16 personen, die ge durende 50 jaren onafgebroken lid geweest zijn werden geluk gewenscht met het zeldzame voorrecht, dat hen ten deel was gevallen. Allen ontvingen een herinneringsmedaille met inscrip tie. Daarna deden een 30 nieuwe leden hun opdracht. Na de ker kelijke plechtigheid trok men met ontplooide vaandels in stoet naar de versierde bovenzaal van de Zusterschool, waar het feest werd voortgezet. Al de leden werden onthaald op bier, sigaren, broodjes met kaas en tulband. Het is voorzeker een zeldzaam feit, dat van ongeveer 200 leden, die de H. Familie hier telt, er 16 bij zijn, die gedurende een halve eeuw onafgebroken lid zijn en de vergaderingen trouw bij wonen. De pater, die de oefe ningen leidde en op vele plaatsen komt, verklaarde dat hij nog nooit zoo iets had bijgewoond. Op zijne gemeente, waar dit jaar ook het 50-jarig feest gevierd wordt, zijn van de 11 a 1200 leden er slechts 3, die een halve eeuw lid ge weest zijn. Tern. Crt. De zuivere opbrengst van de bazar, ten behoeve van de Politierechter te Middelburg Zitting van 15 Augustus. De volgende zaken werden behandeld D. H. d. W., 40 jaar, koopman te Hontenisse, werd beklaagd dat hij op 1 Juli 1924 te Hontenisse E. F. v. S. heeft geschopt, met een hamer geslagen en gebeten, waarbij v. S. bloedend werd verwond. Eisch 14 dagen gevang. Uitspraak idem. 1. C. M. d. J., 28 jaar; 2. M. C. d. J., 27 jaar, arbeiders Zaamslag, werden ten laste gelegd dat zij op 28 Juni jl. te Zaamslag te zamen en in vereeniging J. C. de Vos hebben geslagen en ge stompt. Eisch voor no. 1 f 10 boete of 10 dagen h^cht. Uitspraak idem. Eisch voor no. 2 vrijspraak. Uitspraak idem. S. S. R., 42 jaar, schipper te Philippine, werd beklaagd dat hij op 27 Mei jl. te Biervliet een hoeveelheid mossels, toebehoo rende aan A. Voerman, heeft weggenomen. Eisch f 25 boete of 25 dagen hecht. Uitspraak f 15 boete of 15 d hecht. De landbouwer H. 0ker»6 te Bruinisse, kreeg een klap van een paard en ward in zorgwek- kenden toestand opgenomen. Te Dalem bij Gorinchem is de landbouwer A. v. d. G. bij het plukken van peren van de ladder gevallen, met het gevolg dat hij zijn nek brak en onmid dellijk overleed. Donderdagavond legde zich een man uij Millingen te slapen tegen de glooiing van den Ooy- dijk bij Nijmegen. Vermoedelijk is hij in den slaap van den dijk gerold, 's Morgens vond de po litie zijn lijk. Z(Jn vrouw vermoord. Zaterdagnacht vond men voor het pand Wolfshoek 18b, te Rot terdam, alwaar een logement is gevestigd, de 43-jarige vrouw C. S.de G., badende in haar bloed, op straat liggen. Zij had twee diepe steekwonden aan de linker borst en was buiten kennis. Het slachtoffer werd naar het zieken huis vervoerd nadat zij bij kan- nis was gekomen, kon zij nog even verhoord worden. Zij wéés haar 43-jarige man A. S. Sals de dader aan. Drie kwartier later is zjj aan de bekomen verwon dingen bezweken. Uit het onderzoek is naar de ,Crt." meldt, het volgende nog gebleken. De vrouw was 15jaar gehuwd en had drie kinderen. Voortdurend leetde zij in onmin met haar echtgenoot. Deze mis handelde haar op grove wijze. Een half jaar geleden besloet zij daar om van hem af gaan. Zij nam m#t de kindaren haar intrek in genoemd logement. Voordurend vroeg de man haar weer thuis te komen, doch zij weigerde. De vrouw had werk gevonden in café „Tivoli". Toen zij in den nacht van Zaterdag op Zendag te 1 uur na de Bluiting het café verliet, stond de man haar weer op te wachten. Volgens getuigen had er weereen woordenwisseling plaats. Wat er verder gebeurd is, weet men niet. De moordenaar kwam tegen 2 uur in deD nacht weer op de plek van het misdrijf. Hij is toen terstond gegrepen doch ontkende alles. Hij gat alleen toe haar een klap te hebben gegeven. Hij is ter beschikking der ju stitie gesteld. GevaAriyke aardigheid. Ta Honselersdijk is een hou ten pakloods uitgebrand. De oor zaak van den brand was een on gepaste aardigheid. In de loods, waar tomaten werden verpakt voor verzending naai Engeland, hadden de jeugdige inpakstertjes papieren strikken in hun haar gedaan. Een bedrytschet kwam aan en dit ziende, had deze de aardigheid de papieren strik bij één der meisjes in brand te steken, waarop deze uit angst, dat ook het haar vlam zou vat ten, de brandende strik in esa pak houtwol wierp, waarvan het gevolg was, dat in een oogenblik de loods, met zeer veel gemak kelijk brandend materiaal, in lich ten laaie stond. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, be gon onmiddellijk eenige goede renwagons der W.S.M. weg te rijden en kon zich daarna bepa len tot het nathouden der naast liggende houten loodsen. De bedrytscbet werd door de Bedoelde dame bleek te zijn de Russische prinses Amilackvay Aksen, te Parijs woonachtig. Zij was na ontzaglijke moeilijk- he 'sn het bolsjewistisch regime ontvlucht en Da vele avonturen, dank zij de hulp van goede vrienden, door Finland en tnge- !and. naar Frankryk gereisd, waar zij een tweede vaderland vo'itt Zij wilde haar aanhan kelijkheid het Czarisme nog eens op Bovengemelde manier toonen. ,Msb." Tra ongeluk. Zaterdag is de tram van San- deuburgerlaan naar Doorn te vroeg weggereden met het gevolg dat ze in een bocht van den weg tegen een tram die uit Doorn kwam i3 opgereden. De machi nes en de balcons werden in elkaar gedrukt en vele passagiers werden verwond door de glas scherven, twee dames uit Zeist vrij ernstig aan het gelaat. D9 marerieele schade is vrij groot. Jtiddeleeuwsch. Zondagavond bevond de be ruchte Tinus Aarle zich in het caté van Gaillard te Tilburg. Nadat hij twist gezocht had, greep hij een bierglas pn sloeg daarmede zekeren v. d. B. op het booid, waarna hij deze, die de beenen nam, nog een messteek in den arm toebracht. Ongeveer een uur later trol v. d. B, met te J politie voorloopig gearresteerd tot «enige vriendenden vechtersbaas het instellen van «en nader on derzoek. Doodeiyke aanrijding. Op de Leidsche straatweg is een ernstig ongeluk gebeurd. Da 18-jarige A. A. P. B melkhande laar, wonende ta 's-Gravenhage, reed met zijn motorrijwiel op den Leidschen straatweg bij Marlot'. Door een tot nu toe niet vast staande oorzaak heeft de motor rijder den 34-jarigen A. A. B. uit de Stuwstraat, die por fiets den zalfden weg ging, aangereden. Volgens den motorrijder zou hij den wielrijder aangereden hebben omdat deze onverwachts over stak. Bij onderzoek bleek echter dat de remmen van hel motor rijwiel geheel versleten waren. Het zal dus nog uitgemaakt moeten worden in hoeverre den motorrijder schuld treft. De wielrijder bekwam eenige schaafwonden en werd in bewus- teloozen toestand naar het Zie kenhuis vervoerd, alwaar hij is overleden. De motorrydsr is in bewaring gesteld en zijn motor is in be slag genomen. „Avp." Onweer. Gisterenvoormiddag 10 uur heeft zich boven Amsterdam een bui tengewoon zwaar onweer ontlast, dat gepaard ging met een ware wolkbreuk en een hevigeu storm. Op verschillende punten in de stad konden de afvoerputten de stroomen regenwater niet meer verwerken zoodat de straat daar blank kwam te staan. Ooa kwam het dikwijls voor, dat de dak- gooten verstopt raakten, waar door dan een waterval voor het huis op de straat neerkletterde. Eenige keeren is de brandweer uitgerukt, doch behalve tallooze daklekkages heeft het noodweer in de stad geen erge schade aan gericht. Toxdeling. Dinsdagmorgen omstreeks 5 uur is bij de politie te Nieuwerkerk d. IJssel aangifte gedaan dat op de Kerklaan aldaar te vonde ling was gelegd een kind van het mannelijk geslacht van omstreek» maanden. Te Blaricum ie een landbou wer bij het binnenhalen van hooi van den zoldar op de deel geval len. Hij werd naar een zieken- inrichting te Laren vervoerd en is daar ovbrleden. Een eigenaardige kalde. Donderdagmiddag had een voor Zaandam zeldzame huldiging plaats. Uit een groepjt vreem delingen, rond het Czaar Peter standbeeld verzameld, trad eer dame naar voren en legde aan den voet van het standbeeld 'a fraaien bloemruiker neer, weer. Zijn vrienden trokken echter partij voor hem en bij een vechtpartij, welke ontstond werd Van A zoodanig met een "jes toegetakeld, dat hij een zestal rootere en kleinere wondeD aan het gelaat bekwam. Zijn linker wang werd van dan mondhoek tot aan het oor tot het tand- vleesch t#e opengehaald. Later bij den geneesk. dienst was v. A. nog aoo opgewonden, dat hij door politiemannen geboeid op 13 plaatsen aan 't gelaat werd ge hecht. Vermoedelijk zijn dsze wonden door een vriend van v. cl. B., G. genaamd, toegebracht. De politie onderzoekt. D» Crt." Een motor-tramwagen verbrand. Te Leiden is vlak bij de remise een motorwagen van de electri- sche tram ScheveningenLeiden door een defect in da isolatie van den weerstand in brand gsraakt en eheel verbrand. De schade wordt op ongeveer 25.000 ge- m doe wordt door verze kering gedekt. Zaterda middag omstreeks kwart oor twee is in de Brug straat te Breda een ernstig on geluk gebeurd. Een Ford auto- mobiej, bestuurd door den 17- jarigen L. de B. uit Aalst, die niet voldoende rechts hield, ree'd tegetf) een groentenwagen van den 42 jarigen koopman S. De wagen vloog bet trottoir op sn overreed daar den eigenaar, die levens gevaarlijk gewond werd. Het ergste. Dames en heerent, zei de ka pitein van het schip tot de ver zamelde passagiers, »als de storm nog even aanhoudt, zijD we verlo ren en gaan we met man en muis nsar dsn kelder.» »Hemeltje nog toe,« riep eene zennwaehtige dame, »zijn er mui len san boord Paddestoelen. *Mammie«, zei kleine Marie, »als de men8chen nou alle pad destoelen opeten, waar moeten dan de padden op gaan zitteD Tegenwoordigheid van Geest. Bij een galavoorstelling in het Grand théatre te Weaneu was de keizer, vergezeld van een schit terende staf, aanwezig, benevens de meeste aanzienlijke per*onen der stad. Het gebouw was tot den nok gevuld voor de voorstel ling van Schiller's »Rooversc. Juist was het scherm voor de derde acte gehaald, toeu van achter hst lüoneei de kreet brandt weer klonk, terwijl een sisrke rooklucht tot in de zaai merkbaar werd. Op het tooneel bevond zica Erniie Devnent, die onmiddeilyk den

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2