Een gouden Armband. GILLES VAN WIJCK Raadsverslag. Bekendmakingen. Advertentiën. Yerlorun corps heeft voldaan en het ap plaus, waarmee men niet spaar zaam was, werd ten volle ver diend. Bij de laatste nummers was de markt niet zoo gevuld meer en de reden daarvan bleek ons eerst duidelijk, toen we na afloop de Zeestraat doorliepen naar de Brug, waar de geheele Kinderdijk reeds bezet was met menschen, die in het gras een zitplaats gekozen hadden tot bijwoning van het vuurwerk, dat volgens het pro gramma schitterend beloofde te worden. Nu ja, zei een grap- penmaakster, schitteren doet het toch altijd. Maar indien deze schouderophalend gee» groote verwachting had van het vuur werk, dan is ze zeker verrast, want het vuurwerk was beslist mooi en zooals dat langs een spiegelend watervlak stond op gesteld, zoodat alle bouquetten, zonnen, molens, palmen, duiven, fonteinen, en hoe die stukken meer mogen heeten, werden weerkaatst, dan gaf dat een prach tig effect. Het leek ons wel dat de regendagen op sommige num mers invloed had, want we dach ten ons die wel hooger te stijgen en ook het knaleffect was soms gedempt. Toch voldeed ook hier hetge- heel en klonk nu en dan een daverend hoera van de talrijke menigte, waarvan men eerst den omvang zag, wanneer het ben- gaalsch vuur den omtrek ver lichtte. Men kon over de hoofden gaan op den Kinderdijk en langs de Kanaalkade. Met een waardige slotdecoratie, waarbij het Oranje Boven stond tusschen een krans van brillant- vuur, geflankeerd door draaiende zonnen en Romeinsche kaarsen, die sterren uitwierpen, eindigde het laatste nummer van het pro gramma. Toch wist men nog van geen naar huis gaan. Velen gingen nogmaals kijken naar de mooie verlichting op de Markt, waar door verschillende gas-ornamen- ten een fraaie illuminatie was verkregen van het stadhuis, die reeds van af half tien brandde, doch nimmer verveelt door de levendige schittering en flikkering van de tallooze gasvlammetjes. Het vertrek der auto bussen, de extra-tram, rijwielen en luxe auto's gaf een gezellige drukte en tevens kregen de ingezetenen daardoor gelegenheid nu ook eens rustig qver het gebeurde te kouten, want het was 's avonds in de café's daartoe te druk met „Oranje Boven Er zijn inmiddels goede zaken gemaakt door verschillende ne ringdoenden en het is jammer, dat we het zeggen moeten, maar het zou toch aardiger zijn, als degenen, die zulke dagen goed profiteeren, ook beter dachtén om de collecte, welke voor het orga- niseeren van zoo'n feest gehouden wordt. Dit geldt trouwens ook de velen, die men tijdens het concert en vuurwerk ziet genieten op kosten van anderen. Tot in de kleine uurtjes duurde ue vroolijkheid voort en dit was een goed teeken, want onze Bur gemeester heeft de prijzenswaar dige gewoonte bij zulke gelegen heden niet vroegtijdig tot sluiten te manen, indien alles goed en ordelijk blijft. En dit was het geval. Geen ehkele wanklank is gehoord en de politie had een kalme en gemakkelijke taak Tot besluit werd Zaterdag nog ■eens de verlichting op de Marxt ■ontstoken, terwijl ook een groot <deel van de versiering was blijven staan en vele vlaggen bleven hangen. Ook maakte men alge meen gebruik, om, nu het weer zoo aangenaam was, nog eens de etalages af te loopen. Om 9 uur gaf Concordia nog een concert op de tent en hiermede kunnen we het feest voor besloten houden. Het is een feest geweest, waarop we als vorige malen met voldoe ning mogen terugzien en we getooven de tolk te zijn onzer' ingezetenen, indien we daarvoor de commissieleden en al wie hebben meegewerkt, dank zeggen en prijzen voor hetgeen ze heooen gepresteerd. Tragisch is het, dat dhr. F. J. Dieleman, die ook zitting had in de commissie en met ijver aan j de voorbereiding had gewerkt, het feest niet heeft kunnen be- leven, doordat een plotselinge ernstige ongesteldheid een eind maakte aan zijn werkzaam leven. AXEL, 12 Augustus 1924. Aan het Comité hetwelk door den Burgemeester van Axel, (voor j heen Burgemeester van Arnemui- j den) werd samengesteld, voor de j inzameling van gelden voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers uit Arne- muiden en Vlissingen heeft opge bracht een bedrag groot f 707.31. Tevens werd ontvangen van mr. H. te 's Gravenhage f 5. ter wijl aan het Bureau van de Axelsche Courant binnenkwam f10 van den heer J. A. D. en f 1 van V., zoodat in totaal f 723,31 kon worden opgezonden. Mooie gift. Door Mej. P. M. Verbruggen is op verzoek van wijlen haren Va der den Heer; H. M. Verbruggen aan de Neder duitgch Hervormde kerk van Axel een som van vijf duizend gulden geschonken, zijnde het bedrag dat wijlen de heer Verbruggen gedurende zijn ruim 49-jarige ambtsvervulling van de kerk heeft ontvangen. Vrijdag slaagde te Utrecht voor het Staatsexamen B de heer M. Dijkwel, student in de letteren alhier. Zaterdag slaagde te Eindho ven voor het examen nuttige hand werken Mej. Adr. Coumou alhier. Voor de acte Duitsche taal l.o. slaagde Zaterdag de heer J. Geelhoed, onderwijzer aan de Bijz. school Nieuwstraat, alhier. Geslaagd te Rotterdam voor iet examen nuttige handwerken de dames J. L, Los, te Terneuzen en D. de Vries te Zaamslag. Te Rotterdam slaagde voor de hoofdacte de heer M. de Borst, onderwijzer te Krabbendijke vroe ger te Axel. Vergadering van 29 Juli 1924. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren J. M. Oggel en M. W. Koster, wethou ders en de heeren A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijr.s, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, Ed. van deCasteel, leden. Secretaris de heerj. L J. Maris. III. Na heropening der openbare vergadering worden de discus sies over de electrificatie voort gezet. Dhr. 't Gilde blijft tegen elec trificatie in eigeu beheer. Axel zegt hij, is geen plaats om naast een eigen gasfabriek nog elec- tri»ch licht en electrische kracht ie exploiteeren. Tegenover dhr. Van Dixhoorn zegt by, dat hij best een referendum over dit punt onder de gemeentenareu aandurft. Spr. heeft wel geen cijfers, maar baseert zijn ver wachtingen op hetgeen de gas fabriek uitwijst en de moeilyke omstandigheden, die het verbit den om met duizenden guldens te gooien. Hij vraagt den heer Hegge Zijnen een plaats te noemen op het platte land, als Axel, waar naast gasverlichting electrische verlichting is en beide rendeeren. Dhr. Hegge Zijnen zegt, dat daarvan cijfers te over staan in zijn rapport, die het bewijs le.veren. Axel beschouwt hij niet als platteland wol de bui tenwijken en deze zijn het juist waar de gasfabriek zijn uitbrei ding moet zoeken. In Woerden en Schoonhoven waar spr. adviseur is, bloeieD zoowel het electrisch- als het gasbedrijf, hetgeen hij met cijfers aantoont. Spr. vindt geen enkele aanleiding, waarom de gasfabriek door de electriciteit naar den kelder moet gaan en juist de tydsomstandigheheD moeten ons dringen tot uitbreiding van de industrie, indien deze met goede j vooruitzichten gepaard gaat. Dan komt er opleving. Dhr. Kruijsse is altijd een voorstander geweest van con cessie verleenen voor electrifi catie en hij vreest die nog niet. Maar hij is niet overtuigd dat het wijs beleid is, dat Axel voor de exploitatie van electriciteit een schuldenlast op zich laadt van 300.U00. Dan staan we met de gasfabriek bij een ros teerende post van 70 000 veel sterker tegenover de P. Z E. M. Daarom is hij nog voor conces sie, maar natuurlijk onder zekere voorwaarden. Dhr. Baert zegt ook, dat het bezwaar van electriciteit naast de gastabriek hem niet kan be vredigen. Dat in groote plaat sen dat verlies in te halen is, kan hij aannemen, maar hier acht hij dat niet mogelijk, daar om is hij thans tegen electrifi catie. Dhr. 't GildeGezien de ge wijzigde houding van de beeren iruysse en Baert, zou ik dan de volgende motie willen voor stellen De Raad der gemeente Axel, m vergadering bijeen op 29 uli 1924, gezien het ter tafel liggend contract van de P. Z. M. omtrent stroomlevering aan de gemeente Axel bij een eventueele oprichting van een Gem. Electr. Bedrijf, gehoord de mededeelingen van den tech- nischen adviseur en de bespre kingen in den Raad, overwe gende de groote fiuanciëele be zwaren, die dit plan aankleven en die voornamelijk de gemeente Axel zullen drukken besluit niet over te gaan tot de stichting van een electrisch bedrijt iu eigen beheer en gaat over tot de orde van den dag. De Voorz. zegt, dat het toch eigenlijk niet aaugaat, om in de eene vereadering te besluiten de electrificatie in eigen beheer te nemen en een volgend# ver gadering dit besluit weer in te trekken. Door de thans voor gestelde motie wordt alles over boord geworpen. Dhr. 'i Gilde: We kunnen toch spreken over concessie De Voorz.: Ik zou de motie willen aanbonden tot een volgen de vergadering. Intusschen kon dan gevraagd worden aan de P. Z. E. M. om een ander contract en dan zou men kunnen beslissen tusschen eigen beheer of conces sie verleenen. Dhr. van Dixhoorn hoort de heeren Kruijsse en Gilde geen cijfers, noemen, en de adviseur toont door cijfers, dat er winst gemaakt wordt en wat geeft nu de grootte van het kapitaal, als er toch wiust is. Het geelt geen blijk van vertrouwen, als men nu nog twijfelt aan het rapport van den adviseur. Spr. vertrouwt daar op en is ook op grond van wat hij persoonlijk van electri citeit afweet, vóór eigen beheer. Dhr. Kruysse zegt, dat dhr. van Dixhoorn zijn woorden uit het verband rukt. Het gaat niet over vóór ot tegen electricitei', want spr. is daarvan een voor stander, maar het gaat over da wijze hoe we het krijgen zullen. Hij is niet overtuigd, dat zoo'n groote schuldenlast geen risico geeft en wat zou het worden als het eens tegenviel Dbr. Van der Hegge Zijnen zegt, dat we ons meer moeten toeleggen op kookgas, maar 90 pCt. is reeds aangesloten op gas en als de menschen uitsluitend kookgas verbruiken, kunuen we in den winter de fabriek wel stil leggen, want dan kookt iedereen «p de kachels. Dhr. J. de Feijter zegt, dat de heeren die concessie aan de P Z. E. M. willen verleenen, over het hoofd zien, dat de P. Z. E M. alleen concessie vraagt voor de vette kluifjes, d. i. de kom en de buitenwijken uitsluit. Wij willen echter opkomen voor geheel de gemeente. Toen de gastabriek met 100.000 werd gesticht, kon ook alleen de kom worden geholpen en als nu ge sproken wordt om de buiten wyken kookgas te verstrekken willen die ook wel stroom voor kracht en daarom acht hij beter om op de voordeeligste manier te trachten electriciteit te krijgen. Dhr. Weijn8 meent dat ook en gelooft, dat als we van de P. Z. E. M. stroom willen be trekken voor de geheele ge meente het veel geld zal kosten en daarom acht hij het ook beter het zelf te doen. De Voorz. verklaart, dat de P. Z. E. M. nooit de buitenVij- ken zal nemen eD zelfs binnen1 de kom nog maar enkele stra ten zal nemen, als ze het zelf doen. Dhr. Kruijsse zou aan de con cessie-voorwaarden willen ver binden, dat ze ook de buiten wijken nemen. Dat is toch te probeeren En anders kon de gemeente de buitenwijken voor haar rekening nemen. Dhr. van der Hegge Zynen zegt juist berekend te hebben, dat dit een verlies zou opleve ren van 2000 per jaar. Dhr. Kruijsse Als de gemeen te dat verlies met de overwinst op de kom kau dekken, kan de P. Z. E. M. dat toch ook en dan blijft er nog winst over. Dhr. Dieleman zou wel eens willen hooren, van de heeren, die electriciteit vau de P. Z. E. M. willen, hoe dit kau zonder veel geld. De heer van der Hegge Zijnen toont met cijfers aan, dat als we eigen exploitatie hebben, er verdiend wordt, laat nu de heeren, die» het anders wtlleD, ook eens met cijters toonen en duidelijk aangeven, hoe zij het voordeeliger en beter kunnen. Dat behoeft evenwel nog niet in deze vergadering, de heeren Kruijsse en 't Gilde kunnen er eens op studeeren, maar dan verwacht hij dat toch van hen, anders heeft hunne bestrijding geen zin. Dhr. Kruijsse vindt dat als men zoo gemakkelijk een groot kapitaal weet te vinden voor electrificatie, dan kou men dat geld beter besteden voor uitbrei ding van de gasfabriek naar de buitenwijken. Dhr. v. d. Hegge Zijnen wijst erop, dat het de P. Z. E. M. alleen te doen is om winst te maken, zoodat die geen com plexen aansluit, waar verlies wordt verwacht. Voor een ge meente is dat anders, die houdt rekening met haar ingezetenen 6n scheert die over een kam, d. w. z. zij kan de schadelijke posten nemen door de winst gevende. En als dhr. Kruijsse meent, dat 90% van de bevolking reeds op gas is aangesloten op kookgas, dan weet hij te zeggen, dat van het gas, dat geleverd wordt, slechts U/s0/» kookgas is, zoodat dat nog wel kan toene men. Spr. waarschuwt, dat als meu concessie verleent, men in de toekomst een winst van 19000 uit de handen geeft en een concurrent binnenhaalt voor de gasfabriek. Dhr. Kruijsse: Vanwaar haalt U dat cijter voor kookgas Dat is niet te berekenen, want kook- en lichtgas gaan door een en denzelfden meter. Dbr. van der Hegge Zijnen zegt dat bij die cijlers van d# gasfa briek heeft. De Voorz. gelooft dat dit abuis isdat percentage slaat op ver- warmingsga# voor gaskachels. Spr. stelt voor om de motia aan te houden tot een volgende vergadering en aan de P.ZE.M. te vragen om eea contract zoo als is beloofd en daarna kan een beslissing worden genomen. Aizoo wordt besloten. Sportnieuws. Zondag werd alhier een wed strijd gespeeld tusschen Axel 1 en F. C. Niel, kampioen van den Antwerpschen Voetbalbond. Het is een fraaie partij voetbal geweest, waarin de Oranjemannen vrij spoedig de leiding namen met een ver schot van den links binnen. Van een aarzeling in de Axelsche achterhoede maakten de vlugge Belgen gebruik om den gelijkmaker in het net te schieten. De strijd golfde verder gelijk heen en weer, waarbij beide partijen voor de rust, die met 2—2 inging, nog een doelpunt maakten. In de tweede helft aanvankelijk weer een spel met wisselende kansen, waarna Niel sterk in de meerderheid kwam en het Axel sche doel danig werd bestookt, dat echter schitterend werd ver dedigd. Enkele prachtkansen om te doelpunten werden door de Belgische voorwaartseu gemist, doch ten slotte gelukte het hun toch een derde doelpunt te maken. Axel zette er toen nog eens alles op om gelijk te maken, hetgeen enkele minuten voor het einde gelukte. Verdere pogingen door beide partijen aangewend om het winnende puilt te maken, mis lukten, zoodat het einde meteen gelijk spel kwam (3—3). "Wisselkoersen. Brussel 13,30 Parijs 14,50. Londen 11,63%. New-York 2,55. De Burgemeester van AXEL brengt in opdracht van H. M. de Koningin aan de ingezetenen haren diep gevoel den dank over, voor de gebrachte hulde tijdens haar bezoek aan deze Gemeente. Axel, den 11 Augustus 1924. De Burgemeester voornoemd, BLOK. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat wegens verlof van '<en wnd. Gemeente-Ont vanger van 13 tot en met 22 Augustus 1924 zijn kantoor Nieuwstraat G 80 zal gesloten zijn en gedurende dien tijd alle betalingen en ontvangsten ter Gemeente-Secretarie worden ver richt. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van AXEL zullen op 19 Augustus 1924, des voormiddags ten 10 ure ten Raadhuize trachten aan te besteden, de levering van Straatklinkers, Bazaltine-tegels, Baz ltune-trottoirbauui-n, Riool buizen en jjzeren straatck fons. inlichtingen te bekomen bij den wnd. Gemeente-Opzichter A. VAN 'T HOFF, Molenstraat Axel. Monsters liggen ter Gemeente- Secretarie ter bezichtiging. Axel, den 7 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Zoo de Heere wil en hij leeft, hoopt onze geliefde Vader, Behuwd- Groot- en Overgrootvader op aanst. Vrijdag 15 Augus tus in het Diaconiehuis „Zorgvliet" zijn 80sten ge boortedag te herdenken. Dat hij nog lang moge gespaard blijven, is de wensch van zijn Kind, Behuwd Kind, Kleinkinderen en Achterkleinkinderen. Axel, Augustus 1924. Vrijdag 15 Augustus a.s. hoopt G VAN WIJCK in het Diaconiehuis zijn SOstetl geboortedag te herdenken. EENIGE VRIENDEN. Den eerlijken vinder wordt verzocht hem tegen belooning terug te bezorgen aan het Bureau van dit blad.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 3