Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uvvscli - Vlaanderen. No. 37. DINSDAG 12 AUGUSTUS IS34. 40e Jaarg. J. C. VINlv - Axel. De Koninklijke Familie in Zeeland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Woensdag was de tweede dag van het groote programma, waar in het Koninklijk bezoek aan Zeeland was samengevat en voor Zeeland is dit eigenlijk de voor naamste dag geweest. Het was de dag bestemd voor de hoofd stad, waar uit alle deelen der Provincie hulde werd gebracht aan de Koningin. Van alle kanten waren de Zeeuwen naar Middelburg ge komen om den dag van het Ko ninklijk bezoek aan de hoofdstad, mede te maken. Des morgens kwart voor tien verleende de Koningin audiëntie aan de En- gelsche schrijfster Marjorie Bowen, die te Domburg logeert en aan den heer Pieterse, een oud-Middelburger, als afgevaar digde van de Ned. Herv. Ge meente te Roubaix in Frankrijk. Te 10 uur reed de Koninklijke familie in landauers uit. Prinses Juliana droeg het Axelsch cos- tuum, haar destijds door de be wonersvan Zeeuwsch-Vlaanderen vereerd. Op het Abdyplein bracht een eerewacht van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm de Konin gin de eerebewijzen. De hooge bezoekers maakten een rijtoer door een gedeelte van Middel burg, overal hartelijk begroet door het publiek en kwam te ongeveer 11 uur aan het Molen water om de Zeeuwsche hulde- betooging in ontvangst te nemen. Op het Molenwater stonden de naar schatting 7000 deelne mers aan deze betooging. Toen de Koningin op de estra de verscheen, brachten de vaan deldragers der vereenigingen en corporaties haar hun groet met het vaandel. Daarna zong een koor van ongeveer 2000 zangers en zangeressen, onder leiding van den componist, het lied „De Zeeuwen aan Oranje", dat door den heer D. A. Poldermans te 's-Gravenpolder is gedicht en door den heer Jan Morks te Mid delburg is gecomponeerd, terwijl de muziekgezelschappenHet Middelburgsch Muziekcorps", „Eendracht maakt Macht" uit Serooskerke en .Apollo" uit Domburg den zang begeleidden. Daarna vernieuwden alle be- toogers den eed van trouw aan de Koningin door te zingen het laatste couplet van ,De eed van trouw". De betooging werd besloten met een défilé. Alle betoogers marcheerden in rijen van vier langs de Koninklijke familie, ter wijl afwisselend de muziekge zelschappen zich deden hooren en bouquetten werden geschon ken. O. a. ook door Maria.Hame- link voor de meisjesvereeniging te Spui. Aan deze huldebetooging werd ook deelgenomen door de 102- jarige weduwe Asselman, uit Hengstdijk. Na afloop der hulde reed de Koninklijke familie terug naar de Abdy, waar een officieele lunch plaats had. Te drie uur reed de Koningin uit ter bijwoning van het Geba renspel, „voorstellende den over gang van de stad Middelburg van de Spaansche zijde naar die van den Prins van Oranje in Febr. 1574 Het is opgevoerd op de markt, en wel zoo, dat het prachtige oude Middelburgsche Stadhuis den achtergrond vormde, voor dit historisch spel. Het plein was door tribunes geheel ingesloten, zoodat de opvoering van het spel, waaraan werd deel genomen door ongeveer 50 hoofd personen en 300 anderen, allen inwoners van Middelburg en Walcheren, in een afgesloten ruimte plaats had. Op de tribune tegenover het Stadhuis was de Koninklijke loge ingericht, terwijl op de tribunes totaal plaats was voor 3000 personen. De koren werden gezongen door meer dan 300 zangers en zangeressen, leden van Middel burgsche zangvereenigingen. De muzikale illustratie geschiedde door een orkest van ongeveer 100 personen. Na afloop van het Gebarenspel maakten alle deelnemers een op tocht door de stad. De Koninklijke familie begaf zich naar het stadhuis, waar de ontvangst door het gemeentebe stuur plaats had. Na een kort oponthoud in de Raadzaal vertrok de Koninklijke familie naar de Statenzaal in het Provinciehuis, waar de ontvanst door de Prov. Staten van Zee land plaats had. De Commissaris der Koningin hield hier een rede, waarin hij de Koninklijke familie namens het Provinciaal bestuur van Zee land welkom heette. „De heuge lijke tijding van uw komst reeds aan het einde van het vorig jaar, zoo vervolgde spr., deed bij schier alle Zeeuwen het hart, immer gloeiende van liefde voor het Huis van Oranje, ontvonken tot oplaaiende geestdrift. Uwe Majesteit behaagt het, moeite noch inspanning te ont zien om alle deelen dezer pro vincie te bezoeken, en namens heel Zeeland breng ik Uwe Majesteit daarvoor oprechten dank. Op zeer hoogen prijs stellen wij allen het, dat Z. K. H. de Prins tegenwoordig is en dat ook H. K. H. Prinses Juliana deelneemt aan het bezoek. Zeeland voelt nog steeds, zoo vervolgde spreker, den druk der tijden, al moet ook dankbaar worden erkend, dat hier en daar eenige opleving valt waar te nemen. Alhoewel het misschien nog jaren zal duren, eer de vroe gere welvaart en bloei wederom zullen zijn teruggekeerd, wij zien getrouw aan de historie, hoopvol voorwaarts, zonder ons te laten leiden door een zorgeloos opti misme. Het Prov. Bestuur blijft er naar streven, de lijn der ontwikkeling van ons gewest in opwaartsche richting voort te zetten en is ervan overtuigd, daarbij te zullen mogen rekenen op den krachti- gen en onmisbaren steun der Regeering. Spr. herinnerde er hierna aan, hoe Zeeland en Oranje door his torische banden zijn verbonden en zich trouw blijven scharen om den troon van hun vorstin, die met haar volk in voor- en tegenspoed zoo medeleeft en haar persoon, haar denken en haar handelen zoo heeft toegewijd aan het welzijn van hare onderdanen. Spr. eindigde zijn toespraak met de bede, dat God moge geven, dat uwe Majesteit en haar door luchtig Huis nog lange jaren voor ons Vaderland en voor deze provincie moge blijven gespaard". De Koningin dankte den Qom- missaris voor zijn hartelijke toe spraak en sprak haar groote vreugde uit over de wijze, waarop de Zeeuwsche bevolking de Ko ninklijke familie heeft ontvangen. Uit de Statenzaal begaf de Koninklijke familie zich naar de tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten, meubelen enz. en na deze tentoonstelling te hebben bezichtigd, wandelden de hooge gasten naar het huis van den Commissaris der Koningin terug waar zij zich in hun vertrekken terugtrokken. De derde dag. Donderdagmorgen te 9 uur reed de Koninklijke familie met haar gevolg per auto naar Veere, na een hartelijk afscheid van de Mid delburgsche bevolking. Aan den Steiger ging men aan boord van een marinevaartuig dat de hooge gasten naar Kamperland bracht, waar de auto's weer gereed ston den voor den tocht door Noord- Beveland, waar het de eerste maal was, dat men de eer genoot van een vorstelijk bezoek. Dat dit op prijs werd gesteld bleek ruim schoots door de belangstellende bevolking die in groote geestdrift de vorstin toejuichte. Van Kamperland ging het naar Wissekerke. Daar werd een door den heer Flipse Sr. gedichte en gecomponeerde cantate onder de leiding van den heer Flipse Jr. gezongen en H. M. aangeboden. H. M. aanvaardde het album en liet vader en zoon bij zich ont bieden, ten einde hen persoonlijk te feliciteeren en te danken. Verder ging het naar Colijns- plaat, waar onderweg werd stil gehouden bij de hofstede van den heer J. F. Dees Az., die zijn doch tertje Juliana een bouquet liet aan bieden, waar deze op denzelfden dag was geboren als de Princes en daarom dezelfde voornamen draagt. Van Colijnsplaat werd gereden naar Cats en Kortgene en overal werd het Dagelijksch Bestuur voorgesteld, werden bouqetten aangeboden en volksliederen ge zongen. Te Kortgene begaf de Koninklijke Familie zich aan boord van de Hydrograaf, om op de Zandkreek de visschersvloot te inspecteeren. Een 60-tal vis- schersschuiten uit de Zeeuwsche havenplaatsen lagen in parade en boden met de kleurige wimpels en vlaggen een vroolijken aan blik. H. M. voer er zóó kort langs, dat de visschers haar dui delijk zien en begroeten konden. Na de revue stapte men te Wolfaartsdijk aan wal, waar een eerewacht stond van de Vrijw. Landstorm. Van daar ging de tocht weer per auto door Zuid- Beveland tot 's Heer Arendskerke, waar in den koninklijken trein de lunch werd gebruikt. Ook kwa men daar een paar Zuid-Beve- landsche boerenmeisjes die prin ses Juliana een Goesch costuum aanboden en haar dit hielpen aan trekken. Alzoo werd de reis voort gezet langs Heinkenszand, Nisse, 's Gravenpolder, Eversdijk, Bie- zelinge, Kapelle, Kloetinge naar Goes, waar half zes werd halt gehouden en geïnspecteerd de 150 man sterke ploeg van de motor- afdeeling van den Vrijw. Land storm, met 110 auto's en motoren. Te Goes werd een ringrijderij bezichtigd. Na een korten rit door de stad had de officieele ontvangst plaats ten stadhuize. Even voor dien liet prinses zich kieken tus- schen vier Goesche schoonen in boeren kleeding gearmd in één rij. Op de markt werd nog het ringsteken bezichtigd en voerden jeugdige boeren en boerinnen de reizangen uit. Er was veel geest drift en men stoorde zich blijkbaar niet aan den regen, die helaas mild neer viel. Om 7 uur werd aan het station plaats genomen in den Koninklij ken trein, die kort daarna afreed naar Kruiningen, waar op „dood spoor" overnacht werd. De vierde dag. Ook nu was het weer betrek kelijk vroeg uit de veeren. De trein stoomde tijdig van het sta tion Kruiningen naar Vlake, waar de Hydrograaf lag en men aan boord stapte voor den tocht over de Schelde, want deze dag was bestemd voor een doorreis in Zeeuwsch-Vlaandereri. Ongeveer half tien uur stapte men te Walsoorden aan wal, waar een dichte schaar van men- schen de stoet stond af te wach ten. Algemeen trok hier de prin ses de aandacht, daar ze in Axelsch costuum was. Regelrecht stapte ze naar de dames de Kra ker en de Feijter, die zij als zijn het kameraadjes, lachend be groette De beide Zaamslagsche vriendinnen inspecteerden haar nog even, of nu alles goed zat en deden haar in verband met het koude regenachtige weer het chenilledoekje om. Onderwijl inspecteerde de Ko ningin de eerewacht der Land- stormers, die daar opgesteld ston den en speelde het muziekge zelschap van Lamswaarde het volkslied. Ter begroeting was aanwezig het gemeentebestuur van Hu'st, emdat een bezoek aan deze stad niet in het programma was op genomen. Nadat plaats genomen was in de gereedstaande auto's werd naar Kloosterzande gereden. Hier ontlastte zich een zware regenbui, zoodat de kap van de auto moest gesloten worden. De regen hield aan tot na Stoppel dijk. Toen brak gelukkig de zon weer door. Zoodra de Koninklijke auto's in 't zicht kwamen, speelde de Harmonie St. Cecilia van Kloos terzande het Wilhelmus, dat door alle aanwezigen werd meege zongen. Vóór het Raadhuis werd Hare Majesteit door den burgemeester begroet en werd het gemeente bestuur met secretaris aan Hare Majesteit voorgesteld. Namens de gemeente Honte- nisse werden bloemen aangebo den. Ook van de kinderen der vijf lagere scholen ontving de Prinses bloemen. De schoolkin deren zongen daarna een lied, speciaal vervaardigd ter gelegen heid van dit bezoek. Aan den Tasdijk werd het daar, als dankbetuiging aan H. M. voor verleende hulp tijdens den Wa tersnood, geplaatste monument bezichtigd. Het muziekgezelschap Excelsior van Terhole stond daar gereed voor het spelen van volks liederen. Een groot aantal dui ven werd daar losgelaten, bij het vertrek van den Koninklijken Stoet. Daarna was de eerste stop plaats Hengstdijk, waar H.M. met gevolg ook werden verwelkomd met gezang van schoolkinderen, terwijl bloemen werden aange boden aan H. M door de wed. As selman geb. Elisabeth de Wit, de bijna 103-jarige die Woensdag a in de huldebetooging te Mid delburg deelnam. Het kranige oudje heeft geen ongemakken van de reis ondervonden. Zij was des morgens te 6 uur op reis gegaan en haar geleider kon haar des avonds half 8 thuis brengen, hetgeen zij eigenlijk nog wel te vroeg vond. Zij is verrukt over de vanwege de Koningin ondervonden ontvangst. Te Stoppeldijk, de eerstvol gende stopplaats, was de ont vangst ongeveer gelijk. Het doch tertje van den gemeente secreta ris, bood aan de Koningin bloe men aan. Nu ging de tocht naar Zaam- lag, dat bij aankomst keurig bleek te zijn versierd met eere poorten, sparrenboompjes, groene slingers en veel levende bloemen. Hare Majesteit stapte hier uit de auto om van af het bordes het versierde dorp beter te kunnen overzien, waarover Zij den bur gemeester Hare ingenomenheid betuigde. Aldaar werden bloemen aangeboden door verschillende plaatselijke vereenigingen aan H. M. de Koningin, de Prinses en den Prins. Toen de Burgemeester aan H. M. was voorgesteld, stelde deze het Dagelijksch Bestuur aan H. M. voor en noemde het een ge lukkig oogenblik, dat hij door dit bezoek ook de gelegenheid kreeg, om H- M. persoonlijk te danken voor de hooge onderscheiding, die hem te beurt gevallen was. Daarop werd door de zangver eenigingen en al wie aanwezig waren het volgende lied gezongen Dit was vervaardigd door den heer J. de Kraker Cz., bewoner van de Julianahoeve, die zooals bekend bij het vorig besoek aan Zaamslag, de eer genoot van een theevisite door de Koninklijke Familie. Toen de zang was beëindigd, werd de heer de Kraker door de Koningin op het bordes ontboden. Een spannend oogenblik voor het publiek volgde en spontaan braken hoera's los, toen H. M. het eereteeken eigenhandig in het knoopsgat van dhr. de Kraker be vestigde met de woorden „Voor uw liefde en trouw aan onze Familie verleen ik u hierbij het Ridderkruis van onze huis orde". Geen wonder, dat dhr. de Kra ker ontroerd was en hem de woorden stokten, toen hij H. M. dankte voor zoovee! eer. Een tweede verrassing voigde,. t->en dc Prinses van het botcjsi AXELSCHE Si COURANT. Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. Laat ons juichen, ja wij jub'len Op deez' schoonen Zomerdag. Nu wij hier in dit Zeeuwsch-Vlaanderen, U, Vorstin, begroeten mag. Welkom welkom in ons midden, Eén staan wij om U geschaard, Onze leuze is: ORANJE, Onze bede blij v* gespaard. Ook U, Koninklijke Hoogheid, Hooggeachte Prins Gemaal, U, ook welkom in ons Zaamslag, Rond en echt, in Zeeuwsche taal. U, Prinses der Nederlanden, Hulde brengen wij U aan. Wees verzekerd, dat de Zeeuwen Steeds beschermend om U staan. Hulde brengen wij U allen, Hulde, aan U Koningin Die in bang' en droeve dagen, Met uw volk was, één van zin. Majesteit, U hebt 't bewezen In deez' kwarteeuw, 't is een feit, Dat-in wijsheid en in liefde Gij regeerdet al dien tijd. Trouwe Vaderonze beden Rijzen voor Uw aangezicht; Laat onz' bee en danken zijn toch Reukwerk voor U toegericht. Zegen verder en beware 't Vorstenhuis, 't Oranjehof, U, o Vader in den Hemel, U zij eer en dank en lof.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1