De Feesten te Axel. mimenlaud. Gemengd .Nieuws. Haar als middelpunt dezer schoone en welvarende eilanden nog een belangrijke toekomsr is weggelegd. Een toekomst, waarin ze, als in het verleden, trouw met het vaderland en ons Huis verbonden, onder Qods zegen van de nimmer falende geest kracht harer burgers de verdiende vruchten zal plukken. Nadat de handteekeningen wa ren geplaatst, werden de auto's bestegen voor een tocht over het eiland, waarbij langs de Zuid kust werd gereden en onderweg verwelkomd door schoolkinderen en gemeentebesturen van Kerk werve en Serooskerke werden vluchtig bezocht Burgh, Haam stede, Renesse tot Brouwershaven. Daar werden te 5 uur de auto's verlaten. Bezocht werd het huis van Jacob Cats, dat in originee- len vorm was herschapen Ook hier werd op het gemeentehuis herinnerd aan de komst van Willem III en werden handtee keningen gezet in een album. Van Brouwershaven ging het naar Zonnemaire en Dreischor. Bij de terugkomst te Zierikzee brachten 500 kinderen een bloe menhulde. Na een hartelijk afscheid van de bevolking vertrok de Hydro- graaf uit de haven van Zierikzee en arriveerde ruim 9 uur te Mid delburg waar aan de Loskade duizenden gereed stonden om de Koningin, den Prins en de Pinses toe te juichen. Tijdens het meeren der boot speelde de stedelijke Harmonie de volksliederen. Bij het aanwal stappen brak een oorverdoovend hoera los. In langzaam tempo werd naar de Abdij gereden, waar de Ko ninklijke gasten begrijpelijker wijze naar rust verlangde*. Hiermee was de eerste dag voltooid. We zien ons genoodzaakt hier het verslag af te breken, omdat we van het njeeste belang achten, wat hier ter plaatse gebeurde, zoodat we in ons volgend num mer hopen te melden, wat in de andere deelen onzer provincie plaats vond. We volstaan thans met de mededeeling, dat tot heden alles in de beste orde volgens pro gramma afliep. Reeds in het einde van het vorig jaar, nadat de huldebetoo- ging te Amsterdam was gehou den, werden plannen beraamd om iqdere provincie te bezoeken en natuurlijk lag in de lijn, dat daarbij ook Zeeland aan de beurt kwam. Weinig vermoeden had den we toen, dat de Koningin vier volle dagen in Zeeland zou vertoeven en nog minder, dat H. M. ook aan onze streek en zelfs ons stedeke nog^en bezoek zou brengen, waar we reeds eenigc malen, betrekkelijk kort na elkander die eer genoten. Te meer viel het dus mede en op nieuw zouden we toonen, dat be zoek op prijs te stellen. Plannen werden beraamd, ver gaderingen gehouden, versierin gen ontworpen, feestprogramma's vastgesteld en gelden werden bijeengezameld om onze Vorstin een waardige ontvangst voor te bereiden. Grootsch stelde men ziek dat niet voor, maar waardig. Het was de uitdrukkelijke wensch van de Koningin, dat de ont vangst, die de Zeeuwen Haar en Haar Huis zouden bereiden, een sober karakter zou dragen, en dat, in verband met de tijdsom standigheden en niet in 't minst ook in verband met de rampen, die Zeeland in den laatsten tijd hebben getroffen, en die herhaal delijk om liefdegiften vroegen, men geen groote sommen geld zou besteden voor feestelijkheden. Zoo is, om maar iets te noemen, ook de wensch te kennen ge geven, om wanneer men bloemen wenschte aan te bieden aan de hooge bezoekers, dit zouden zijn bloemen uit eigen tuin en geen kostbare bouquetten. En zoo heeft Axel voldaan aan tweeërlei wensch: Eenerzijdsch aan den wensch van H. M- en diegenen, die aandrongen op soberheid en anderzijdsch aan den wensch van degenen, die meenden, dat als H. M. Axel bezocht men dat eeren en waar- deeren moet. Wat zou het zijn, indien b.v. de stoet Axel voor bij reed, zonder aandacht te schen ken, aan de liefde, de geestdrift, die men hier koestert voor het Oranjehuis Hoeveel gemeenten zijn daar nog niet, die verlangen, dat onze Vorstin ook daar eens door kwam en dus hebben zij ongelijk, wie dat met koelen on verschilligen blik aanzien. Maar laten we dat kleine deel van Axels bevolking hier niet noe men, want Axel is Oranjege zind van huis tot huis en wie dat niet is, is geen Axelaaar. We hebben pas gezien in een symbolische voorstelling te Mid delburg, wat een redding, wat een bevrijding, wat een blijdschap, een dankbaarheid dat Oranjehuis aan het verdrukte Middelburg gaf, toen het van het Spaansche 'juk bevrijd werd. Welnu, zoo is het heel Nederland gegaan, zoo is het ook Axel gegaan en dat ver geten onze voorouders niet, dat vergeten ook wij niet. Dat is iets, dat in het bloed zit en dat blijft er in geboren. En daarom, telkens als onze Vorstin hier verschijnt, komt die geestdrift weer op, welt de dankbaarheid in ons hart, die wede telgen van Oranje verschuldigd zijn voor het bestaan van ons onafhankelijk Nederland. Men kan het inbeelding noemen, kleinheid, bekrompenheid, enz., maar wij weten geen andere oorzaak te noemen voor de geestdrift, die we hedenmorgen weer zagen toen Koningin Wil- helmina langs onze straten reed. Wat is het dan, dat velen de oogen vol tranen schieten, als ze den goedigen, hartelijken, ontvankelijken blik ontmoeten van onze Koningin Het is o.i. niets anders dan vaderlandsliefde en ootmoedige dankbaarheid voor de liefde, die ook onze Vorstin toont voor hare bevolking. Een liefde, waarvan ons volk in zoo groote mate en onder zoo ver scheidene omstandigheden be wijzen heeft ontvangen, dat we in onze Koningin zien de be schermvrouw van ons land en ons volk. En dat kwam heden weer tot uiting. Doch laten we bij het begin beginnen. Verscheidene malen wezen we reeds op de voorbereidingen al hier voor de feestelijkheden ge troffen en thans zijn deze tot daden gekomen. Wat we steeds hoopten (en op dit oogenblik nog hopen) is niet tot verwezen lijking gekomen Het mooie weer. Gisteravond viel de regen zoo danig bij stroomen neer, dat van een concert op de Markt niets kon komen, zoodat dit nummer verviel. Wat wel tot zijn recht kwam, was de etalage-wedstrijd. Er waren 13 officieele deel nemers, maar hoeveel deelne mers er waren voor den stillen wedstrijd, d. w. z., die zich aan geen keuring onderwierpen, maar voor zich hun beste beentje voor zetten, om een toch mooie eta lage-versiering te maken, weten we niet. Genoeg zij, dat de winkels een prachtigen aanblik opleverden. Al spoedig hoorde men dan ook van mond tot mond „heb je die al gezien, nu, maar dan moet je hier eens kijken en daar en daar," en zoo ging dat als een loopend vuurtje, zoodat ondanks den regen, die nu en dan in plassen neer viel, er toch nog een groote drukte heerschte in de straten. De juryleden, begeleid door de commissieleden, waren intus- schen hun taak begonnen tijdens daglicht om daarna nog een rondgang te makeh. ten einde de etalage's te beoordeelen bij kunstlicht. Verschillende win keliers hadden daarbij electrische laiqpjes in kleuren benut, wat een heel mooi effect gaf De uitslag werd aldus beslist le prijs Ch. Kesbeke, 2e C. Smies—Dieleman, na loting met Joh. Deij, die de 3e prijs kreeg, 4e L. Bakker-van de Broeke, 5e j. Visser-Koole, 6e C. L. de Smidt, na loting met de firma Claessens die de 7e had. De prijzen wer den in geld uitgekeerd. Opmerkelijk was, dat ofschoon de juryleden ieder hun punten hadden vastgesteld, deze hee weinig uiteen liepen, zoodat bijna niet gestemd behoefde te worden Op verzoek van de jury werden de punten niet bekend gemaakt, of schoon de commissie er even wel inzage van kreeg ter over- tuiging. Nadat de eere-voorzitter na- mamens de feestcommissie dank bracht aan de heeren j. cje Coo cker, J. Donze en J. Jurry voor de nauwgezetheid waarmede zij hun taak als jury hadden vol bracht, te meer waar zij deze heelemaal belangeloos en koste loos op zich namen, werd af scheid genomen. Natuurlijk sprak ieder de hoop uit op beter weer, want het was in één woord treurig. Geen wonder dat heden mor gen algemeen naar het weerglas werd gekeken. Ja, de wijzer had een gunstiger stand ingenomen een klein tikje op het kiJopje en weer ging de barometer vooruit. Maar het bleef bij hopen op beter, want toen van morgen om 7 uur het klaroengeschal door de straten klonk, regende het nog dapper. Het was echter niet aanhoudend en gelukkig de buiën werden minder hevig. Wie de schilderachtig gekleedde klaroenblazers met den heraut, allen te paard en in kleedij uit de 15e eeuw, volgde, zal het evenmin ontgaan zijn, dat overal de vlag gen reeds uit hingen. Bij vele huizen reeds van af gisteren avond. Bij de plaatsen waar de Koninklijke stoet onze gemeente zou binnenkomen en verlaten stond een fraaie eere-poort op gericht, waarop het welkom werd toegeroepen aan de Stationstraat en „tot weerziens"' aan de Oude Wijk. Speciaal versierd was het marktplein. Een dertigtal fraaie zuilen met oranje, groen en fraaie sierplanten flankeerde het plein. Daarbinnen stond de tribune die heel sierlijk niet groen en bloemen versierd was en uit het groen verrees, als stond ze te midden van een perk. Maar keeren we tot de ruiters, die in flinke houding als oude ridders rondreden, terwijl de heraut op de hoeken verkondigde de volgende proclamatie Aan de Burgerij van Axel. Hare Hoogheid Gravinnejacoba van Beieren, met hare vroegere Axelsche onderdanen, willende medevieren het feest, van het be zoek van H. M. Wilhelmina Ko ningin der Nederlanden, deszelfs Gemaal, Prins Hendrik der Ne derlanden en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana doet hiermede de Axelsche burgerij weten, dat Zij te 4 ure zich te midden van gezegde burgerij zal bevinden en wel op het Spdrt- terrein, om alsdan te getuigen van Hare belevenissen met Jon ker Willem van Arkel, ook ge naamd „Zwanejonker". Zegt het voort. Om ruim 8 uur verscheen „Con cordia" op de tribune en bracht de stemming er in met eenige vroolijke marschen. De muzikale wandeling volgde kort daarop en gevolgd door een zingende jeugd ging het de stad weer door. Tegen 10 uur verzamelden de zangvereenigingen zich op de markt en ook liep dit plein lang zaam vol met menschen, die zich een goed plaatsje trachtten te ver overen ten einde de Koningin en niet het minst de Prinses in haar Axelsch costuum te bezichtigen. Onderwijl trokken ook de school kinderen op en stelden zich op langs de straten» Als een kleu rige haag vormden de rijen kin deren met hunne sjerpen en strik ken van Oranjedoek, waarboven honderden vlaggetjes uitstaken. Om kwart voor elf arriveerden de koninklijke automobielen bin nen onze veste. Toegejuicht door al die kinderstemmetjes reden H. M. de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana stap voets door de straten, en hoe meer ze het marktplein naderden, hoe dichter de rij menschen was, waartusschen de stoet als het ware voortkroop. Een hoerah golfde door het luchtruim toen H. M. op de markt kwam, zoodat de muziek die het Wilhelmus speelde niet hoorbaar was. Daar volgens het programma de Koningin niet uit zou stappen, hadden de Burgemeester, de heer F. Blok en de Wethouders met de Raadsleden zich voor de pui van het stadhuis opgesteld, waar dan ook de stoet stil hield. Onmiddellijk trad de Burge meester naar voren en sprak als volgt Majesteit, Namens het Bestuur en de Burgerij van Axel heet ik U hartelijk welkom binnen deze gemeente. Het doet me genoe gen de bevolking zoo verheugc te zien bij Uw komst en ik kan U de verzekering geven, dat het op hoogen prijs wordt gesteld, dat ook Z. K. H. en Prinses Juliana U vergezellen, en vooral nu Prin ses Juliana hier in Axelsch cos tuum bij U is. De Koningin antwoordde hierop ongeveer het volgende Burgemeester, lk stel het zeer op prijs, dat er zooveel menschen niet alleen hier maar ook reeds bij den ingang van de gemeende en in de straten ons door hunne hartelijke toejuichingen verwel komden. Hierna informeerde H.M. naar de beteekenis van de historisch gecostumeerde groepen, die op de Markt stonden opgesteld. De Burgemeester antwoordde, dat dit de deelnemers waren van het openluchtspel, dat ter opluis tering van het feest zou plaats hebben. Weer barstte een gejuich los en op een sein van den Com missaris der Koningin werd baan gemaakt, daar men zag, dat H.M. de auto wenschte te verlaten. In een oogwenk stapten H. M en de Prinses op het bordes en toen kwam er aan het juichen geen einde. Daar lag ons program voor dit moment. Gelukkig was er nog juist even gelegenheid om de bouquetten aan te bieden. Onderwijl onderhield Z. K. H. Prins Hendrik zich met den heer Oggel, als eerste wethouder. Op het bordes stelde de Bur gemeester het Dagelijksch Bestuur aan H. M. voor. We moeten hier ons verslag tot onzen spijt afbreken, en komen op verschillende bijzonderheden in ons volgend nummer terug. Gelukkig bleef het gedurende de ontvangst van de Koningin droog weer. Post- en pertzegels. In plaats van de bestaande frankeerzegels van 1, 2, 21/» en 4 cent, zullen in deze waarden zegels van een nieuw type worden uitgegeven. De verstrekking van laatstbedoelde zegels zal gelei delijk plaats vinden naarmate de voorraad frankeerzegels van 1, 2, 21/» en 4 cent van het bestaande type raakt uitgeput. De zegels van het thans in omloop zijnde type blijven naast die van het nieuwe type geldig voor de fran keering. Frankeerzegels van 3, 1, 1 A/« en 5 cent zijn voorzien van een opdruk van resp. 5, 4, 10 en 121/, cent en zijn bestemd om te worden opgebruikt als portzegels. Wieringen ger* eiland meer. Wieringen is thans geheel met den vasten wal verbonden en dus geen eiland meer. Verleden week Donderdag avond te 8 uur, vertelt het „Hbld lad het historisch feit plaats, dat het Amsteldiep door den nieuwen dijk geheel werd afgesloten. Het kwam spoediger dan men had verwacht en slechts weinige ingewijden, ijlings per telefoon opgeroepen, konden het schouw spel gadeslaan. Het water bor relde en kookte en vocht als het ware tegen de twee groote grijp- tranen, die van weerszijden elkander waren genaderd en onverstoorbaar de groote bonken kleileem in het gat stortten. Ten slotte moest de zee het tegen de techniek opgeveneen dam werd in het gat gevormd en ingenieurs, aannemers en journalisten liepen over en reikten elkander de hand ten teeken dat Wieringen aan het vaste land was verbonden. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat 's morgens de door gang nog 50 meter breed was en 's avonds te 5 uur een scheepje nog probeeren wilde door het gat te varen, wat natuurlijk werd afgewezen. De visschersvloot is thans voor een groot deel van Wieringen verhuisd. En de vischhandelaars hebben zich vrachtauto's aange schaft, om hun waren naar het westen van het eiland te ver voeren. AXEL, 8 Augustus 1924 Woensdag jl. slaagde te Utrecht voor Staatsexamen, Suppletie examen Oude tal,en, de heer W. Hugenholtz, student in de rechten, alhier. Het Bestuur van den Mag- dalenapolder te ljzendijke ging met de firma Ls. van Waes- berghe-Janssens te Hulst een leening aan groot f 4500, in obli- gatiën van f 100, f 150 en f200, tegen een rente van 51/é pCt. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's rijks directe belastingen in de gemeente Clinge, de heer Petrus Bolsens, ter vervanging van den heer A Cammacrt, die overleden is. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd Tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, de heer Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland. Tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de heer P. Dumon Tak, burgemeester van Middel burg, en de heer Mr. J. H. van Bel, voorzitter van het Herden kingscomité te Middelburg. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer Joh. de Feijter Pz., burgemeester van Zaamslag, de heer P. L. de Wael, burgemeester van Stoppeldijk, de heer D. H. van Zuijen, burge meester van Breskens, de heer J. C. L. A. Berkers, burgemeester van Sluis, de heer C. P. Vogelaar, 'id der Prov. Staten van Zeeland, te Krabbendijke. de heer A. Kloeke, kapitein der infanterie te Middelburg, de heer C. Koert, burgemeester van Wolphaartsdijk, de heer M. J. Verhorst, burge meester van Wissekerke, de heer A. Timmerman, lid der Prov. Staten van Zeeland en wethouder te Zierikzee, de heer P. J. Boone, technisch ambtenaar van den Prov. Waterstaat te Zierikzee en de heer A. F. Hanssens, burge meester van Stavenisse. Toegekend is de eeremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver, aan den heer Fr. C. Praet, voorzitter der mosselvisscherijvereeniging „St, Petrus" te Clinge, den heer 7 Adriaanse, bode-kamerbewaar der van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, den heer A. Schipper, opzichter* 1ste klasse bij de visscherij-politie te Tholen en den heer C J. Schot, voorzitter der visschersvereeni- ging te Zierikzee. Predikbeurten te xxel. Zondag 10 Augustus 1924. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9ure Ds. Q.P.A.Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 97« ure Dhr. de Veer, cand. te Kampen. Nam. 27, Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 97» ure Nam. 21/» Leeskerk. Leeskerk. e ramp op de Schelde. Te Vlissingen 'is aangebracht bet lijk van A Meerman van de Arm 27, terwyl ook te Wisse kerke een iyk is aangespoeld,

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2