Binnenland. Landbouw. niets, maar wat hij zegt, grondt op statistieken van jaren terug en hij houdt vol, zijn conclusie, dat ondanks de gasfabriek en de gevreesde risico na enkele jaren een flinke winst te maken is. Spr. zal er geen eed op doen, maar het staat voor hem als een paal boven water, dat wat elders kan, ook hier gebeuren zal. 3e Dat in het rapport niet gesproken is over het contract is juist, maar dat was ook niet aan de orde, daar men zijn oordeel had gevraagd over concessie en dan is na berekening gezegd, dat het verstandiger was, om de winst zelf in den zak te steken, dan die prijs te geven aan de P. Z. E. M. 4e Dat de huur van de trans formatie-stations hoog is, erkent spr., doch de gemeente mag die ook zelf bouwen. Een andere vraag is, of het billijk is van de P. Z. E. M. om op die huur zooveel overwinst te vragen. 5e Wijst spr. op de inconse quentie van dhr. 't Gilde als hij aan den eenen kant critiek uit oefent op de onderhandelingen van de P. Z. E. M. en aan den anderen kant aan dezen het ver trouwen van concessie wil geven. Hoe kan dat Dhr. 'tGilde: Onder bepaalde voorwaarden natuurlijk. Dhr. Hegge Zijnen Juist, en U zegt, dat de voorwaarden, die ik in het rapport stelde, te streng waren Dhr. Kruijsse zegt, dat als dhr. Hegge Zijnen spreekt van 2 wegen, die in deze te behandelen zijn, hij nog een andere weet. Hij kan daaromtrent echter niets zeg gen in de openbare vergadering, omdat zijn gegevens berusten op een vertrouwelijk schrijven. Dhr. 't Gilde neemt het woord weer tegenover dhr. Hegge Zijnen en houdt staande, dat de meer derheid van de Axelsche bevol king niet voor electrische aan sluiting is. Hierover wordt door het publiek breedvoerig gesproken en ook is het nog pas gebleken uit een ingeifenden stuk in de Axelsche Courant. Dat die winstberekening een te gunstige voorspiegeling is, daar blijf ik bij, er wordt gespro ken van f 2000 winst in de eerste 4 jaar en 15 a 16000 gulden na 6 jaar, bij een prijs van 45 cent ook voor de buitenwijken, ter wijl de P. Z. E. M. zegt, dat er zooveel verlies op is. Spr. kan dat niet aannemen, al zou hij er nooit aan denken óm de buiten- menschen uit te sluiten. Spr. waagt te bestrijden, dat er voor de gemeente absoluut geen risico is. Dat kan zegt hij dhr. Hegge Zijnen ons hier niet aannemelijk maken. Dhr. Hegge Zijnen erkent, dat hetgeen hij in het rapport schrijft allemaal onderstellingen zijn. Vooruit kan men niets zeggen en na 5 jaar weten we het. Maar spr. kan dan toch laten zien hoe het in andere gemeenten gegaan is, die met Axel te ver gelijken zijn en wijst dan op Woerden en Schoonhoven. Hij zegt het niet gaarne van zijn eigen werk, maar hij moet toch hier zeggen, dat het rapport zoo mooi is, dat het ongelooflijk klinkt, doch de cijfers wijzen het uit. En nu hoort spr. van dhr. 't Gilde niets anders dan,ik bestrijd dat", enz. Maar hij maakt geen enkele berekening; en wat het stukje in de Axelsche Courant betreft, dat heeft hij niet gelezen, maar hij hoort hier, dat het van een leek afkomstig is en dus als zoodanig niet betrouw baar. Dhr. Van de Casteel zegt, dat er gevraagd is aan de P. Z. E. M. om een contract als dat voor Zaamslag terwijl we een ander contract krijgen. Hij vraagt daar om aan den Voorz. of het nu niet het best is om eenvoudig te vragen aan den Raad welk con tract wilt ge Dhr. Kruijsse vraagt een be sloten vergadering voor het stellen van een vraag. Hij hoopt echter, dat v^n die geheime zitting geen misbruik wordt gemaakt, door te lang te blijven zitten praten, maar wenscht overigens de zaak pu blick behandeld. Dhr. Van Dixhoorn zegt, dat hem nog niet gebleken is, waarom het Zaamslagsche contract niet gevolgd is Is* dat toch beloofd De Voorz. zegt, dat onlangs in Terneuzen hem werd gevraagd door den heer mr. P. Dieleman „Wat willen jullie nu eigenlijk Daarop heeft spr. gezegd, dat we een contract wenschen als met Zaamslag is afgesloten, waarop de heer mr. Dieleman antwoordde: „Dat zullen je krijgen". Dhr. Van Dixhoorn vond het dan gewenscht om te vragen aan de P. Z. E. M., waarom we nu niet het Zaamslagsche contract kregen. Hij zal op de vele en mooie woorden van dhr. 't Gilde niet ingaan hij hoort ook geen cij fers, dan die 90 pCt. en dat is ook ongelooflijk, want er is geen referendum gehouden. En als de P. Z. E. M. geen buitenwijken wil aansluiten, dan is dat zeker voor ons een reden te meer, om het wèl te doen. Spr. zou willen besluiten om het gedane voorstel te handha ven. Hierna gaat de openbare ver gadering tijdelijk over in gehei me zitting. (Wordt vervolgd). i)« rflwUlbeUstiig. Het Tweede Kamerlid Weit- kamp heeft den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld 1. Is het den Minister bekend, dat door sommige belastingont vangers aan kleine landbouwers, die op grond van art. 1, al 4 der Rijwielbelastingwet (Staatsblad no. 306) en daarop overigens wettelijk rech hebbende, dat in ganoemd art. 1. bedoelde koste- looze belaatingmerk vragen, dit merk wordt geweigerd op grond dat bovengenoemde categorie van personen voor hun beroep of be drijf geen rijwiel noodig hebben 2. Is de Minister niet van »or- deel, dat ook voor den kleinen boerenstand een rijwiel in het bedrijt onontbeerlijk is 3. Zoo ja, is dan de Minister bereid zoodanige instructies te geven, dat »ok aan overigens in de termen vallande kleine boeren dit voorrecht niet onthouden worde De ramp op de Selitlde. Prins de Ligne heeft aan den Minister van Buitenlandsche Za ken de betuiging van deelneming overgebracht aan den Belgischen Senaat, waarbjj zich de Belgische regeering had aangesloten met het lot van de Nederlandsche visschers, die bij den storm op 19 Juli zijn omgekomen. Zijnertijds heeft onze Minister van Buitenlandsche Zaken de tusschenkomst van de Belgische regeering ingeroepen, om voor die zeer gewaardeerde sympathie betuiging te bedanken. e Mi nister heeft daarbij doen uitko men, dat ook hier te lande de deelneming met de slachtoffers van den storm niet beperkt is gebleven tot de Nederlandsche visschers, maar zich eveneens heeft uitgestrekt tot hun Belgi sche locgenooten. Men verzocht echter aan dat programma een paar aanvullingen toe te voegen. De eerste mededeelinj betreft de etalage'-wedstrijd. De jury zal de winkels niet Woensdag, doch Donderdagavond keuren, aangezien Woensdag velen, waar onder ook de commissieleden naar Middelburg gaan. Dan is ons nog medegedeeld, dat Vrijdagavond na afloop van hét vuurwerk een extra-tram zal loopen naar Terneuzen, wat het vreemdelingen bezoek ten goede zal komen. En ten slotte kunnen we nog als officieel mededeeien, dat de postbestellingen van 's middags voor de buitenwijken en de avondbestelling voor binnen door de posterijen alhier Vrijdag wordt ingetrokken. Wie zijn correspon dentie alsdan ten kantore wil afhalen, heeft daarvoor gelegen heid. Uit beide laatste mededeelin- gen blijkt o.i. genoeg, dat men voor Vrijdag weer vol verwach ting is. Op verschillend gebied ziet men de menschen voor het feest ip de weer. Het belletje in den boekhandel Vink staat niet stil wegens de vraag naar Programma's. De deelnemers aan het openlucht spel loopen verstrooid in gedach ten hun rollen op te zeggen. An deren zijn aan de versiering doende, of aan vuurwerk, ver- lichtings-installatie, balonnen-vul- apparaat, etalage's, enz. Betreffende het vuurwerk kre gen we inzage van het program ma. Onze indruk ervan was, dat het een mooi vuurwerk zal wor den, dat bij gunstig verloop een waardig slot zal vormen van he.t feest. Omtrent het openluchtspel ver namen we van den regisseur, dat hij vol goede verwachting is en dat zegt veel. Want bekend is, dat de heer M. Koster die uit Gorinchem geregeld overkomt om de regie te vervullen, tamelijk strenge eischen stelt aan de uit voering. Totaal zijn 88 schilderachtige costumes overgekomen en we kun-nen ons indenken, als daar van groepen van 40 personen aldus uitgedost op het plankier staan dat 20 X 20 M. groot is, dat het een schitterd schouwspel belooft. Het is-te verwachten dat niet alleen uit Axel maar ook uit de omgeving honderden dit ridder spel zullen komen bijwonen. Be halve de decoratie is ook de kor te beschrijving in het programma interresant genoeg om de nieuws gierigheid en de belangstelling op te wekken. Vol hoop op een goeden afloop en een vroolijke oranjezon gaan we dus het feest tegemoet. Geslaagd te Roosendaa voor het praktijk-diploma Boek houden der Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-Vereen, in Nederland, de heer D. J. Marijs, alhier. Qct ontsla* aan vroawelQk per soneel b(J 4e Spoorwegen. Naar de „Tel." verneemt zal het thans in dienst zijnde ge huwde vrouwelyk personeel, dat geen kostwinster is, door de di rectie der Nederlandsche Spoor wegen in den loop dezer week de dienst worden opgezegd, zoo dat de dienstbetrekking op 31 Augustus zal eindigen. A.XEL, 5 Augustus 1924 Terwijl onze Koningin reeds den voet op Zeeuwschen bodem heeft gezet en het eiland Tholen reeds davert van toejuichingen, zijn wij nog rustig bezig aan de voorbereiding van het feest der blijde inkomste tegen aanst. Vrij dag. We hebben al een en ander opgenoemd en het programma deed de rest, zoodat de Axelsche bevolking op de hoogte mag ge rekend worden met wat er te doen zal zijn. We vernemen, dat dezer dagen door den Raad van Com missarissen in overleg met den Algemeen Directeur van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij is besloten om de kantoren dier Maatschappij te verplaatsen van Drie Schouwen naar Terneuzen, alwaar een nieuw Directiegebouw zal verrijzen. Door de gemeente Philip pine is met de firma Ls. van Waesberghe-Janssens te Hulst een 5 pCt. leening aangegaan groot f 3000,— in obligatiën van f 100,—. ■•■■mant Van Dala. Het blijkt dat sommigen in de meening verkeeren, dat de ont hulling van het monument Van Date zou plaats hebben op 8 Augustus. Dit is onjuist. Om misverstand te voorkomen deelen wij daarom mede, dat de datum voor die onthulling bepaald is op 3 September aanstaande en -later hierover uitvoeriger piededeeling zal worden gedaan. Het bestuur van den Clara- polder te IJzendijke ging met de firma -Ls. van Waesberghe-Jans sens te Hulst een leening aan groot f 37,500,in obligatiën van f 1000,en f 500,tegen een rente van 5 pCt. Door zekere J. T. een zeer berucht individu, dat reeds het grootste gedeelte van zijn leven in de gevangenis doorbracht, is Zaterdagavond te Oostburg in een vlaag van waanzin een po ging tot moord gepleegd op zijne vrouw, door haar met een hamer op het hoofd te slaan, waardoor zij een ernstige hoofdwonde be kwam en hare opname in het ziekenhuis noodzakelijk was. De 77-jarige 'T. is door de marechausseg in arrest geno men. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de 2e helft van de maand Juli Buitenlandsche briefkaarten. 1. J. v. d. Heijlen, Molenbeek, Brussel. 2. Mad. v. d. Beken NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat 4m« bij •iibe*t»lt>aark»id kua«»n worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Tentoen»t»lling t» Middelburg. Woensdag jl. werd te Middel burg de tentoonstelling van Zeeuwsche Kleederdracbten, Meu beien, Volkskunst, enz. geopend door den Commissaris der Ko ningen, na en korte inleiding door den voorzitter, den heer H. J. O. Hartman. De opening droeg een feeste lijk karakter, zooals altijd, bij zulke gelegenhedenmaar tbch dient hier aan toegevoegd, dat dit feestelijk hier eigenlijk bedoeld wordt als intiem. Het was alles zoo echt Zeeuwsch, en men kreeg zoo den indruk van een familie feest, door den hartelijken toon die er heerschte. De tentoonstelling heeft plaats, zooals men weet in de Abdijge bouwen, die zich daar bijzonder voor leenen. Het eerste lokaal, halfweg de trap is de ingang naar een 18 eeuwsche Walchersche kamer. In de kamer boven de Staten zaal vindt men' de kleederdrach ten en gebruiksartikelen. Daarnaast de Afdeeling Volks kunst, vervolgens komt men in een zaal, waar dat is onderge bracht, wat Gemeenten, Water schappen en Gilden hebben op geleverd. De volgende zaaf geeft een beeld van een oud Zuid-Beve- landsche kamer, enz. In de hooger gelegen kamer is de historische afdeeling onder gebracht.. Als men weet, dat de Catalo gus, behalve de historische af deeling 839 nummers bevat, kan men zich voorstellen wat hier is ondergebracht. Alles te beschrijven zou voor ons blad te veel plaats innemen. Wie er meer van wil weten ga er eens kijken. Het is de reis ten volle waard. De tentoonstel ling is geopend tot 14 Augustus. Loop der bevolking. Gedurende de maand Juni zijn uit deze gemeente vertrok ken: B. J. Scheistraeté en gezin, fabrieksarbeider, Sluiskil Q 34b, naar Ter Neuzen. Maria M. Allaart, dienstbode, Molenstraat, naar Middelburg. Jan Jansen en gezin, arbeider, Sluiskil P 47, naar Neuzen. Jan van Cadsand en gezin, zonder, Sassing Q 36, naar Ter Neuzen. Jannetje M. van Koeveringe, onderwijzeres, Markt C 43, naar Krabbendijke. Jan Boeije, arbeider, Capelle- polder M 25, naar Zaamslag. Janneke C. Martin, dienstbode, Nieuwendijk 1 65, naar Neuzen. Jozina Apolonia de Smidt, kan toorbediende post en telegraaf, Oosterstraat E 79, naar Sas van Gent. Gevestigd: Aaltje E. de Feijter, dienstbode, N 1, van Zaamslag. Madeleine v. d. Vijver, dienst bode, Sassing Q 31 van Neuzen. Wed. B. H. van Hecke en ge zin, zonder, Kanaal K 32, van St. Jan Steen. Catharina Dieleman, dienstb., Magrette N 2f8a, van Zaamslag. Abr. Dieleman, arbeider, Nieuw"- straat G 66, Sous le Bois. Joh. Slager, zonder, Kerkdreef E 91, van Nieuwe Amstel. Marinus Pieter Witte en gezin, arbeider, Koestraat D 92, van Neuzen. Jacob Goosen en gezin, arb., Nieuwendijk 1 82, van Zaamslag. Jannetje Lindenberg, dienstb., Stationstraat G 32, van Rotter dam. Abr. van Cadsand, arbeider, Kanaal K 22, naar Amerika. F. M. Dieleman, landb. knecht, Smitschorre Q 40, van Neuzen. - Catharina de Koeijer, dienstb., Smitschorre Q 36, van Zaamslag. L. C. Ducheine, arbeider, Sas sing Q 31a, van Biervliet. Maria Maas, zonder, Beoosteti- blijsche straat, van Biervliet. E.M. van Gremberghe, dienstb., Kanaal K 27, van Koewacht. P. A. L. van Nieulande, landb. knecht, Drieschouwen A 33, van Zuiddorp». Leendert Hamelink, onderw., Schapenbout O 30, van Middel burg. Wed. E. N. Rouw, zonder, Oudewijk F 12, van Neuzen. Paulus Jac, Hulster, smid, Kijkuit K 46, van Zaamslag. Maria de Groote, dienstbode, Stationstraat G 11, van Hoek. Sportnieuws. Janna A. G. Provoost, dienst bode, Weststraat D 17, naar Neuzen. Joh. P. L. Kesbeke, zonder, Walstraat C 34a, naar Neuzen. Joh. C. 't Gilde en gezin, schip per, Weststraat D 12, naar Ter Neuzen. August Ad. Dieleman, onder stationchef, Walstraat C 34, naar Neuzen. Adr. S. Verberkmoes, dienst bode, Oudeweg 1 42,'naar Bilt- hoven. Magdalena de Ridder, dienstb. Stationstraat G 10, naar Neuzen. Maria El. van Damme, zonder, Stationstraat, G 41, naar Stop- seldijk. Joh. Herm. Futselaar, handelaar, Noordstraat B 57 naar Almelo. Pieternella v. d. Berge, dienstb Wèststraat D 45, naar Utrecht. De Zondag alhier gespeelde wedstrijd tusschen het tweede elftal van de V. V. Axel en Royal Frisca van Antwerpjen is met een zware nederlaag voor de Oranjemannen geëindigd. De Belgen beheerschten het spel volkomen en waren, behou dens enkele vrij ongevaarlijke aanvallen van Axel, voortdurend in de meerderheid. Na de rust, die inging met 2—0 voor Royal, bleek nog duidelijker dat deze ploeg te sterk was voor Axel II. Met korte tusschenpoozen volgden de doelpunten elkander op, zoodat de moed er uit ging bij de Axel sche spelers, terwijl ook de gasten zich niet meer zoo inspanden. Het einde van dit spel van kat en muis kwam ten slotte meëeen 9—0 overwinning voor Royal. De wedstrijd die Zaterdagavond gespeeld zou worden tusscjien eên elftal van Axel en R. 1. A., is niet doorgegaan wegens achter blijven van R. I. A. De Nederlandsche beroeps wielrenner won Zondag jl. te Parijs in de Olympiade-wedstrij den voor de vierde maal het wereldkampioenschap voor be roepsrenners. De baan was 1000 Meter lang. De laatste 200 Me ter werden in 12 seconden afge- legd, grootste snelheid van den dag. Excursie Aardappelen. Eenige dagen gel»aen is alhier evenals verleden jaar een excur sie gehouden, ten einde den stand uer aardappelen te bespre, ken ia verband met de ziekten

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2