/M oi Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeiiwscb - Vlaanderen No. 35. DINSDAG 5 AUGUSTUS Ltf24. 4#e Jaifrf. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Vergadering van 29 Juli 1924. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren J. M. Oggel en M. W. Koster, wethou- de/s en de heeren A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijr.s, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, Ed. van de Casteel, leden. Secretaris de heer J. L.J. Maris. (Vervolg.) 5. Ele«trifieatie t*b de ge- meeite. De Voorz. deelt mede, dat nu het besluit van den Gemeenteraad, waarbij in beginsel is besloten tot het electrificeerenderGemeente in eigen exploitatie, aan de P. Z. E. M. een contract is gevraagd voor stroomlevering evenals voor de gemeente Zaamslag thans geldend is. De P. Z. E. M. heeft daarop het in de portefeuille aanwezige ontwerp-contract gezonden. De Voorz. heeft gemeend goed te doen met den adviseur, den heer Hegge Zijnen naar deze vergadering te noodigen opdat deze den leden desgewenscht de noodige inlichtingen kan ver schaffen. Dhr. Weijns vraagt met welk recht de P. Z. E. M. in deze gemeente reeds aansluitingen heeft gereed gemaakt? Daar is toch geen toestemming voor gegeven Voorz. Neen, maar B. en W hebben gezegd, straks hebben we toch een contract en dan komt dat wel ter sprake. Hierna geeft de Voorz. het woord aan den adviseur, die ar- tikelsgewijze het gezonden ont werp-contract vergelijkt met dat te Zaamslag. Spr. vangt aan met erop te wijzen, dat het ge meentebestuur van Axel vreese- lijk aan de lijn is gehouden door de P. Z. E. M. Eerst heeft hij gevraagd om een ontwerp-con tract en toen is geantwoord, door de Directeur, dat hij met mij niet wenschte te onderhandelen, daar ik den Directeur naar hij meende, in de raadsverg. te Axel had belee- digd. Daarop heeft de gemeente de correspondentie zelf ter hand genomen, doch met weinig re sultaat, tot op den duur de Pres.- Commis. persoonlijk is aange schreven en daarna een ingenieur hier is geweest, die meende dat er geen bezwaar was voor een contract als voor Zaamslag. Men hoorde intusschen weer van niets, tot een 14 dagen geleden de voorzitter telefoneerde en het antwoord kwamde zaak is in orde. Eindelijk is een ontwerp-con tract gekomen, doch dit komt niet in alle deelen met het con tract te Zaamslag of dat van Stoppeldijk overeen. Spr. wil eischen, dat er een voor beide partijen eerlijk en billijk contract wordt afgesloten. Te Zaamslag heeft spr. daarom eadviseerd om verschillende b" klingen in voor de gemeente gi nstiger zin te doen veranderen, Waarin de P. Z. E. M. heeft to- estemd. De Raad kan nu z tweeërlei standpunt innemen. Hij kan een voudig vragen een copie van het contract te Zaamslag, óf hij kan dit contract aanvaarden en zien of er ook nog gevaren insluipen en dan om wijziging verzoeken. Zooals het ontwerp hier ligt, zegt spr., is het moeilijk te aanvaarden En als we het nu nagaan en wijziging vragen van verschillende bepalingen, dan is het te ver wachten dat er een geweldig tijdverlies ontstaat. Het is nu reeds van Maart aangevraagd en Augustus geworden, eer het kon behandeld worden en spr. gelooft, dat het weer lang zal duren, eer er stroom is. Men zou echter ook, in plaats van te wachten, kunnen beginnen metde technische voorbereiding, en dan een over eenkomst treffen met de P. Z. E. M. dat als er schade moest ontstaan, deze kwam voor rekening van de P. Z. E. M. Was het twee jaar geleden, dan zou spr. het laatste geval kiezen, maar nu er al zoo vaak ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. getracht is om een billijk contract te krijgen en herhaaldelijk ge bleken is, dat dit van de P. Z. E. M. niet te wachten is, durft hij dit niet meer aanraden. Het best was daarom om het Zaamsiagsch contract te volgen en een flink postje uit te trekken vooreventueeleschadevergoeding, als die uit vertraging mocht voort spruiten. Dhr. Oggel Dat is toch geen goed begin. De Voorz. zegt, dat nu dhr. Hegge Zijnen een en ander heeft toegelicht, de Raad gelegenheid heeft om zich uit te spreken. Dhr. 't Gilde leest een uitvoe rig betoog voor, waarin hij er voor waarschuwt om over deze zaak, die voor de gemeente van groot belang is, niet los heen te loopen. De electriciteit heeft in Axel al veel stof opgejaagd en hij is ook huiverig een zoo groot financieel offer te brengen aan de dubieuze houding, die in deze wordt aangenomen. De wanver houding, die bestaat tusschen de P. Z. E. M. en de onderhande laars is van dien aard, dat voor zichtigheid gebiedend is. Het nut van electriciteit is groot, maar dit wordt in Axel nog niet algemeen ingezien, zoodat 90 pCt. van de bevolking nog niets wil weten van electriciteit. De manier waarop in de vergadering van 11 Maart in beginsel een voorstel is aangenomen om de electrificatie in eigen beheer te nemen, getuigt niet van gereser veerdheid. De raadsleden hadden immers niet eens het rapport gekregen om het eens te bestudeeren en waarin de zaak veel te mooi wordt voorgesteld. Spr. gelooft vast, dat het voorstel van den heer Hegge Zijnen faliekant moet uitkomen, ofschoon hij overigens veel respect heeft voor de tech nische bekwaamheden van dezen adviseur. Spr. is zeer teleurgesteld over de houding van Burg. en Weth., die de raadsleden niet heeft voor bereid. Het ontwerp-contract is veel te weinig onder de aandacht van de leden geweest. Het is of deze onmondig zijn om er over te kunnen oordeelen. Vrijdag kregen we -de uitnoodiging tot deze vergadering, terwijl er Zater dag nog geen praeadvies was en toen dit er kwam, zag het er uit als gewoonlijk, d. w. z. dat men er niet wijzer door werd. Tenzij men hier zulke pers pectivische voordeelen kon geven, dat ik van overtuiging verander, maar anders zou ik willen voor stellen om de zaak uit te stellen tot een volgende vergadering. De houding van Burg. en Weth. valt hem in dezen weer tegen en maakt op spr. geen schitterenden indruk. Er is geen sprake van een be sluit, er wordt slechts medege deeld, dat er een contract is gezonden. Maar men begrijpt toch wel, dat het de P. Z. E. M. met een tekort van f98000 te doen is om de vetste brokken en er is dus geen schijn van, dat de buitenwijken electrisch licht krijgen. En ook uit hetgeen de heer Hegge Zijnen in zijn rapport zegt, blijkt, dat we met de P. Z. E. M. op een hellend vlak zijn en er geschipperd wordt. We heb ben niet den minsten waarborg voor de gevaren, die in het con tract schuilen; dok heeft de ge meente geen medezeggenschap en zoo noemt spr. verschillende gevallen op, die door den advi seur naar voren zijn gebracht en waaruit hij de conclusie trekt, dat het contract onaannemelijk is. Van af het begin is gevraagd om onder zekere voorwaarden concessie te verleenen en is ge zegd, dat de buitenwijken nooit met winst kunnen worden aan gesloten. Ook wordt van stroom- prijs niet gerept. Dat moge wijs beleid zijn, maar het geeft geen vertrouwen. Bovendien komt de gasfabriek er door in gevaar. Als we rond ons zien, dan is dat niet twijfelachtig. Het is met de P. Z. E. M. duur zaken doen en daarom geeft spr. advies om te zien op het gemeentebelang en de onderhandelingen over de electrificatie af te breken. Laat ons tonen solider te zijn, dan de P. Z. E. M. en laten Burg. en Weth. voortaan een duidelijk preadvies geven. Ligt het aan onbekwaamheid, a la bonheur, maar zooals de redactie van het praeadvies luidt, geeft het den schijn van vrees van Burg. en Weth. voor de com missarissen van de P. Z. E. M. De Voorz. antwoordt op dit betoog, dat de beschuldigingen, die daarin worden geuit aan het adres van B. en W., bezijden de waarheid zijn. Gezegd wordt: le, dat we on voldoende inlichtingen geven, 2e dat het praeadvies onvolledig wordt opgesteld. 3e dat de onder handelingen niet genoeg bekend zijn en 4e dat de stukken te laat zijn thuis bezorgd, om over an dere verwijten maar niet te spreken. Dat B. en W. hier geen voorstel doen is uit oorzaak, dat niet B. en W., maar de Raad, in tegen stelling met het voorstel van B. en W. in beginsel heeft besloten tot eigen exploitatie. De Convocatie-biljetten zijn Vrijdag bezorgd en het praead vies Zaterdag en wat het rap port betreft, hebben B. en W. alle hoogachting voor de raads leden, maar aclflen zij hen toch niet in staat om het voorgestelde contract te beoordeelen. Dat B. en W. in deze geen eerlijk spel spelen is evenmin waar. De stukken zijn tijdig bij de leden bezorgd, doch het rap port was toen nog niet aanwe zig, en wie daaromtrent inlich tingen wenscht kan die bekomen bij den technischen adv.iseur, den lieer Hegge Zijnen. Dhr. Hegge Zijnen vraagt dan zijnerzijdsch ook eenige feiten door dhr. 't Gilde genoemd te mogen weerleggen. le. Hoe komt hij aan 90 pCt. van de bevolking, die tegen elec triciteit is? Spr. hoort in Axel niet anders dan, wanneer krijgen we nu electriciteit? 2e. Waarin ziet dhr. 't Gilde, dat ik me waag aan optimistische voorspellingen? Spr. voorspelt AXELSCHE if COURANT Bureau Markt C 4, Telef. 56. - Postbus No. 6. (Uit het Duitsch.) 11) „Schande genoeg," riep zij buiten zichzelf, „dat hij een vrouw, die hem h«eft gezegd, dat zij hem nooit kan lief hebben, toch met alle middelen rrret de onwaardigste! aan zijn jijde wenscht te ketenen 1 Waarlijk, ik zou uwer waardig zijn, als ik ook maar een o «enblik in overweging kon nemen, uw edel verbond door mijn toestemming te verheerlijken. Dat zal nooit gebeuren Dit antwoord zij je voor heden en voor alle volgende uren genoeg. En nu laat de deur vrij „Je zult je kunt zoo niet gaan Je ziet mij in vertwijfeling Zij trok met verachting de lippen op. „Was ik een man zulke woorden kwamen waarachtig niet over mijn lippen." „Adèle, je maakt mij razend 1" „Nog eens laat de deur vrij I" Zij boog luisterend het hoofd „Buiten in de gang komt iemand. Als je in de oogen van den bediende niet als bru taal mensch wilt verschijnen, dan Tandenknarsend trad hij terug. „Wij hebben het laatste woord nog niet met elkaar gesproken riep hij op gedempten toon, en schudde de hand tegen haar. „Van mij zult ge nimmer een ander hooren! Nooit!" Met trotsch geheven hoofd schreed gij vlug naar buiten, HOOFDSTUK V. In haar kamer, waarvan zij de deur achter zich had gesloten, wierp Adèle zich languit op een rustbed en woelde het gelaat in de zachte zijde van een der kussens Doch slechts een oogen- blik lag zij zoo iterker dan de smart, die zij gevoelde, was de ver ontwaardiging, die in haar gloeide, en deze verontwaardiging dreef haar weer op en door de kleine, gezellige kamer. Dat was dus haar broeder! Een eerloos en onbetrouwbaar mensch, die roekeloos naar haar vermogen greep, om het den moloch van het spel te offerenEn nu stond hij voor haar, verbondea met een ander, wiens hard nekkige liefde haar een geheimen af schuw inboezemde, en hand in hand wilden die twee haar dwiagen, tegen haar neiging, tegen haar hart, dat smachtte naar geluk, naar warm, vol geluk, een misdadig „ja" uit te spreken „Nooit!" Luid sprak zij het uit, en haar slanke kanden, die kalmeerend tegen de kloppende slapen hadden gerust, zonken neder en balden zich. Zij was geen schuchter, bevreesd meisje, dat men een weg kon opdringen, dien zij niet wilde betreden. Zij be hoorde gelukkig tot de strijdende na turen, en zou het dien twee bewijzen dat zij zich tot geen prijs ter wereH het recht van eigen levenskeuze liet rooven Wat echter moest zij doen Zij vlijde zich in den stoei neer, die voor de sierlijke schrijitaiel t >nd en begon na te denken... Plotse. j lachte zij stil zoet, in gedac' ;en verloren. O, zij kende iemand, di ar terstond behoedend en bescherm ud in zijn armen zou hebben genomen, als zij hem haar leed beklaagd rnatReins- berj verscheen voor haar met zijn ernstig; gezicht en de verstandige, goedige oogenEen woord van haar en in deze oogen schitterde het warm vlammeid op tn een bevende mond zou stamelen„Laat mij be proeven, de wereld uit de hengsels lichten, om je een rijk, vol geluk te kunnen bieden 1" Maar zij mocht het nooit en nimmer laten geschieden, dat hij deze woorden sprak, op zijn schou ders -rustten buitendien reeds zoo zware plichten En zij ge»oelde zich ook sterk ge noeg, haar zaak zelve te behartigen. Met een veerkrachtige beweging stiet zij den s'oel terug en rekte haar lenige gestalte, jawel, een kostelijk krachtgevoe! doorstroomde haar. Zij vreesde haar tegenstanders niet, hee- btmaal nietMet bliksemende oogen trad zij aan het vanster en overlegde opnieuw, wat zij allereerst doen meest om den broeder en den vrijheer niet langer in twijfel te laten omtrent de onbuigzaamheid van haar wil De vensters van haar kamer lagen naar het park, waarin heden alles troosteloos leek. De storm zweepte de takken der boomen en joeg in dolle dwarreling de vallende bladeren door elkander. Daartusschen zweepten de regenvlagen en onder de laaghangende wolken lag een grijze zware scheme ring... Alleen de schitterende oogen der freule drongen door deze sche mering en vorschten verder naar het licht, dat haar de toekomst zou verhelderen En plotseling vond zij het, bevend van hoofd tot voeten, onder het gewicht van de gedachte die in haar opbliksemde. Haar lippen waren half geopend, en de adem ging zwaar en moeilijk. Onwillekeurig- trad zij van het venster terug, alsof zij vreesde, dat iemand de ontwaakte gedachte van haar voor hoofd zou lezen, en langen tijd bleef zij onbewegelijk in het midden van de kamer. Daar stond zij en maakte zich vertrouwd met het zoo geheel nieuwe, buitengewone, dat omvormend in haar leven zou treden. Zou ja. Reeds bij het eerst opkomen van de gedachte was het besluit, er aan vast te houden, in haar gerezen en langzaam rijpte het tot onherroepelijk worden. Zoo zou het zijn Dit stempel zou zij op haar verder leven drukken, wat ook de anderen mochten zeggen 1 Des namiddags van den volgenden dag was de regen opgehouden, maar de storm woedde met onveranderlijke kracht. Freule Adèle bekommerde zich daar niet om, Zij reed in den open wagen naar de stad. De storm om haar wangen deed haar goed. Haar v/angen gloeiden neen, door heel haar lichaam brandde het vuur van het besluit, dat zij genomen had Heden bezocht zij niet de vrienden in de voorstad. Zij zond slechts een groet met de oogen omhoog naar de ramen, waarachter de familie Reinsberg woonde... De wagen hield stil voor een hotel in het midden der stad. Snel trok de jonge dame den sluier over het gelaat en vroeg den toege- loopen portier, of miss Ethei Greffkïns of haar, vader te spreken was. Zij waren te huis. De freule liet zich naar boven geleiden. Vader en dochter zaten samen in de kamer der laatste aan de koffie. De nuchtere hotelvertrekken hadden zij door boeken en platen, een paar mocie kleedjes en kussens 'n behagHijks^ voorkomen gegeven, iets eigens en huiselijks. Ervvin von Brückenau, of mr. Greff- kins, zooals hij zich als schoolrijder noemde, en Ethel heetten het bezoek op de vriendelijkste wijze welkom. Ethel's mooi gelaat bloosde, en met haar eigenaardig gedempte, als mando- linengcluid klinkende stem, zeide zij „Mooi, dat u reeds heden weer aan ons denkt! Nu kan ik u ook meteen voorde mooie bloemen van gisteravond darken daar staan ze naast het portret van mijn overleden moeder I" „Die arme mamai" vervolgde Ethel met bevende lippen. „Zij was zoo gelukkig met de plannen, die wij voor onze toekomst hadden gemaakt. In een mooie streek wilden wij ons een klein huis bouwen, nut een groutcn tuin er bij. Daar zouden wij behage- lijk uitrusten van onze zwerftochten. Nu heeft mama zich reeds veel vroeger neergelegd voor eeuwige rust, en als papa en ik soms in den gedroomden grooten tuin rondwandelen, moeten wij er .genoegen mee nemen, mama's beeltenis met de mooiste rozen eruit te sieren." Adèle legde stil troostend den arm om haar dubbelgangster en leidde haar weg van het portret. Zij liet zich gaarne overhalen, mee koffie te drinken. Het was beter.praten onder een kopje van den bruinen, geurigen drank, en het viel haar toch ook niet zoo heel makkelijk, wat zij te zeggen had. Zij nioestvan de afwijzende houding van haar broer berichlen en daarvoor, zoo mogelijk, een verschoonenden vorm vinden. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1