Binnenland. Rechtszaken. Landbouw. Gemengd JNieuws. door heel Nederland een schok voer en een siddering, wenscht het Nationaal Comité een woord tot u te richten. Het was Juli 1914. Onheilspellend hadden zware wolken zich aan den staat kundigen hemel saamgepakt. Ge legen tusschen de strijdenden, gelegen op hun oorlogsweg, was onze positie zeer bedreigd. Hoe zou het ons gaan W ij willen vrede. Onze moedige vorstin en onze kloeke regeering aarzelden niet. Het bevel tot mobilisatie bracht onze geheele weermacht te land en ter zee in gereedheid om elke schending van ons gebied tegen te gaan. Met bedrukt hart zag ieder het Kind, den Vader, den Echtgenoot te wapen snellen om zich te scharen om den kern van goede aanvoerders, die hen zouden leiden daarheen, waar het belang van het Vaderland hen zou roepen. En hoevelen kwamen zich vrijwillig melden, hoevele oud-gedienden grepen weer naar het wapen, toen het Vaderland riep Hoevele Indische verlofgangers traden in onze ge lederen Meer dan vier jaren drukkende onzekerheid. Het waren moei lijke jaren; maar... het gevaar werd afgewend en bleef afge wend. Op Neerlands vrijen bo dem zette geen vreemde den voet. Eensgezind en vast van wil stond het geheele Volk ach ter zijn regeering. Neerlands zelf standigheid die vroeger door inwendige verdeeldheid was ver loren gegaan en die in 1813 met vreemde hulp was herkregen werd door eigen kracht bewaard. LandgenootenZwaar waren de offers, die van onze gemobi- liseerden en van hun gezinnen moesten worden geëischt. Zij hebben hun plicht gedaan. Zij hebben het Vaderland behoed ten koste van zware en vele op offeringen. Er zijn er gevallen, al waren we niet in strijd. Eere zij hun nagedachtenis. Er zijn er wier gezondheid is geknakt, wier bedrijf is ten gronde gegaan. Er zijn er, die in zooveel andere opzichten in bijzondere mate na- deelige gevolgen hebben moeten ondervinden van den zwaren en langdurigen dienst. Veel is door hen geleden in de oorlogsjaren. Veel wordt nóg geleden. Laat ons daarom de handen ineenslaan om te lenigen den nood waar die nog bestaat, te helpen waar zulks nog mogelijk is. Morgen 31 Juli, zal het 10 jaar geleden zijn, dat het „te wapen* weerklonk. Met klokgelui zal u dat in herinnering worden ge bracht. Verzamelt u dan oud- gemobiliseerden om, de dagen van weleer in het geheugen te rugroepende, te denken aan den steun, dien gij elkander gaaft, toen gij waart ver van huis, ver van hen die u lief waren. En laat overmorgen te 's Gravenhage op den landdag geheel Nederland vertegenwoordigd zijn, om te ge- tuigtn van de saamhoorigheid van heel het Nederlandsche Volk, evenals dat op den eersten mo bilisatiedag in 1914 zoo schoon tot uiting kwam, zoo krachtig tot heel de wereld sprak. Landgenooten. Indien gij terug denkt aan die dagen van 1914, laat dan uw hart warm voelen voor de oud-gemobiliseerden, die nog lijden. Geef hun uw sympathie en uw dank. En geef, in ruime mate, wat strekken kan om het lijden te verzachten, den nood te lenigen, van hen, die, vóór 10 jaar, pal stonden voor Neerlands vrijheid en voor Neer lands zelfstandigheid. Het Nationaal Comité Herdenking Mobilisatie 1914. 's-Gravenhage, 30 Juli 1914. bezoldiging voor schrijver van f 1800 maximum noodzakkelijk achtte, zijn de 20 pet. boven het voorstel der regeering, van de re geering bericht is ingekomen, waaruit blijkt dat zij thans zonder de Centrale Commissie er verder in te betrekken de salarissen voor het rijkspersoneel onderwijzers in begrepen, zal vaststellen. De Prins die, naar men weet, de Koningin en de Prinses na de reis in Scandinavië is vooruit gereisd, is Woensdag reeds te 's-Gravenhage aange komen. RQ wiel plaatjes aagemaakt. Naar aan het Centrum ter oore komt zouden in Amsterdam een uitgebreide partij belastinjplaatjes welke waren nagemaakt, in beslag zijn genomen. De plaatjes moeten door niets van de origineele zijn te onderscheiden. We wezen zoo zegt het blad, er trouwens reeds eerder op, dat een namaak van de eenvoudig geslagen koperen plaat jes, voor een goed uitgerust niet iemand het minste bezwaar kan opleveren. Ja, zelfs dat de na maker veel kans heeft meer goede plaatjes af te leveren, waar er bij het rijk doorloopen, die zeer slor dig zijn afgewerkt. In de practijk schijnt de onhoudbaarheid van den toestand reeds bewezen, naar het bericht de ronde doet, dat in ver schillende plaatsen van de hoofd stad namaak-plaatjes te verkrijgen aan civielen prijs van 50 cent. AXEL, 1 Augustus 1924 Geen besprekingen meer met de centrale comm. voor georg. overleg. tn een te Amsterdam gehouden Vergadering van de hoofdbesturen der 3 bij het A.C.O.P. aangesloten organisaties werd meegedeeld, dat naar aanleiding van de voorstel len der Centrale Commissie voor Georganiseefd Overleg, welke een Op enkele plaatsen zijn opge hangen de aanplakbiljetten ver meldende een verkort programma van de aanstaanden Vrijdag alhier te houden feesten. Dit overzicht geeft al dadelijk een goeden in druk. De dag is goed gevuld en kan ieder veel amusement geven. De lol moet men natuurlijk zelf maken. Maar ter zake, want we wilden heden toch nog iets meer melden over het feest. In druk is namelijk het uitgebreide pro gramma en dat bevat alles tot in bijzonderheden. Na de namen der ijverige com missieleden, voorafgegaan door die der eere-leden, lezen we opeenvolgend, van uur tot uur wat er te doen is. Woensdagavond openen alle winkeliers hunne etalages en zal een geheime commissie hebben uit te maken, wie van de deel nemers aan den etalagewedstrijd den prijs heeft. Donderdagavond geeft Con cordia concert met een prachtig programma, waarbij onze volks liederen niet ontbreken. Na afloop kan het publiek gaan kijken, wie de prijswinners zijn voor hun etalage. Vrijdag is het reeds vroeg uit de veeren, want om 7 uur gaat een historische groep rond, pro- dameerend, wat Jacoba van Beie ren ons te zeggen heeft. Vervolgens reveille voor dege nen, die nog niet wakker mochten zijn. En zoo zouden we voort kunnen gaan. Maar ons blad zou te klein zijn om alles uitvoerig te melden en aangezien het pro gramma .maar een dubbeltje" kost, kunnen we de moeite van vermelding wel sparen, want nu koopt toch iedereen zoo'n boekje. Toch moeten we nog iets zeggen en wel op verzoek van het feestcomité. Als de Koningin met den Prins, de Prinses en gevolg op de Markt is, staat het plein na tuurlijk stampvol menschen. De zangvereenigingen zullen dan zin gen .Den eed van trouw aan Koningin en Vaderland", die in het programma staat. En nu zou het comité gaarne hooren, dat alle menschen op de markt dit meezongen, "evenals het laatste vers van het Zeeuwsch-Vlaamsche Volkslied. We houden dus voor afgesproken, dat iedereen daar mee instemt. De wijs is bekend en met de woorden zijn we het eens. En als er nu een is, die niet mooi zingt, dan hoort dat ook niemand. Dus allen, zonder uit zondering, plechtig meezingen. Voorts is ook vermeldingswaard, wat het openluchtspel belooft. Maar daarover een volgende maal. Vermelden we thans, dat het spe niet om 3, maar om 4 uur aan vangt en dus de optocht om hal drie, zooals in het boekje staat Het stuk is geschreven door den heer M. Koster, die oo*k met de regie belast is. Vervolgens hebben we nog een prachtig concert te wachten, waarvoor de stafmuziek uit Breda is genoodigd en tot slot een vuurwerk. Dit laatste is zeker wel een verrassing, want we hadden niet durven hopen, dat de kas er toereikend voor was. Indien het weer meewerkt, zal Axel weer feest vieren als van ouds. Ter gelegenheid van den jaardag van Koningin Emma zal er morgenavond door .Concordia" om half zeven uur concert wor den gegeven op de tribune. In de gisteren op de boven zaal van den heer M. A. Koole alhier gehouden vergadering van aandeelhouders van de Eerste Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent is in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Pol. van Waes te Westdorpe, ge kozen als bestuurslid diens zoon, de heer Oscar van Waes, van Westdorpe. Als lid van het Dagelijks Be stuur werd gekozen de heer W. Scheele, te Zaamslag. Bij Ministerieel Besluit werd aan het „Groene Kruis" alhier een subsidie verleend van f 615.50, om te voorzien in de kosten ter be strijding van tuberculose en van verpleging van lijders aan deze ziekte. Dinsdagavond ontlastte zich boven onze gemeente een zwaar onweer, gepaard met veel regen. De felle lichtstralen volgden el kaar spoedig op en men twijfelde er niet aan of de roode lucht in het Westen was het sein dat er brand was. Gelukkig bleek dit echter het ondergaan van de zon. Onder Ossenisse werd een landbouwschuur getroffen van dhr. L. Warrens. De schuur met hooi en landbouwpiaterialen gin gen in vlammen op. Van het beestiaal werden slechts 2 var kens verbrand. Goed afgeleopen. Woensdagavond had op de Sassing alhier een ongeluk plaats, dat buiten verwachting goed is afgeloopen. Van D. Schieman reed aldaar langs de Zuidzijde van het kanaal een wagen be spannen met een paard er ge laden met peulen. Doordat een zak van den wagen viel, schrok het paard en ging aan het loo pen met het gevolg, dat het met wagen en al in het kanaal te recht kwam. De voerman, een zoon van Schieman, sprong den wagen na, vermoedelijk in het idee, dat hij nog helpen kon, doch geraakte eveneens te water. Men dacht niet anders, dan dat alles in de diepte zou verdwijnen, want men was aan den steilen kant en zonder hulpmiddelen on machtig om iets tot redding bij te dragen. Gelukkig lagen er twee sche pen in het kanaal, waarvan even wel slechts één een roeiboot langszij had. Dit was het schip gemerkt „Transport S N 21*, waarvan de schipper ons tot heden onbekend is, maar genoeg zij, dat deze met zijn knecht in een oogwenk bij den wagen was en dien wist boven te houden, tot men een ladder toestak en de jongen gered kon worden. Daarna werd de ladder onder den buik van het paard gestoken en dit zoo naar den kant gedre ven, waar het dier eenmaal op het droge, van schrik of van blijdschap direct wegstoof. Met vereende krachten werd vervolgens ook de wagen aan wal gehaald en zoo is het onge val gelukkig zonder veel schade afgeloopen. Het spijt ons zeer, dat we den naam van den schipper niet konden te weten komen, daar deze, toen we het bericht ontvingen, reeds vertrokken was. Het moedig en menschlievend optreden van den man verdient wel in dank te worden herdacht door de betrokkenen. We kunnen ook bij deze ge legenheid niet nalaten weer te herhalen den dringenden eisch om toch bij het water redmidde len beschikbaar te houden Voor brand is onze gemeente van al lerlei bluschmiddelen voorzien en gelukkigmaar waarom ook niet voor drenkelingen, wat toch maar enkele tientallen guldens kan kosten en waaraan veel meer behoefte bestaat Zoowel aan de brug, als aan de Sassing die nen die te zijn, zomer en winter. Geslaagd voor het voorbe reidend examen gemeente-admini stratie de heer A. Kostense te Biervliet. Geslaagd te 's Gravenhage voor het examen Boekhouden M. O. de heeren C. A. Aarsen en O. P. A. v. d. Berg, beiden te Sas van Gent. In de week van 20 tot en met 26 Juli kwamen in Zeeland 2 gevallen van diphtheritis voor en wel een te Axel en een te Meliskerke. Aan de gemeente Westdorpe werd door den Minister van Ar beid f1800 toegewezen als steun voor woningbouw. De heer S. Brandsma, in specteur van het L. O. in de In spectie Middelburg, is tevens tij delijk belast met de waarneming van de inspectie Terneuzen. Predikbeurten te xel Zondag 3 Auguatui 1924. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/, ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geretorm. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. Muiier, van Drachten. Nam. 2V, Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 97, ure Leeskerk. Nam. 27, Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg Door bovengenoemde Rechtbank zjjn veroordeeld wegens ontucht mei zijn minderjarige dochter. A C. G., leudbouwer, 42 jaar, te Vrouwenpolder, tot ééo jaar gevangenisstraf ontuchtC. E. C., arbeider, 25 jaar, te Biervliet, gedetineerd, tot 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest bedreiging: Th. M., landbon- wersknecht. 22 jaar, te Hoek, tet 2 maanden gevangenisstraf; oplichting: A. W., werkman, 48 jaar, te Hoek, thans gedeti neerd, tot 6 maanden gevange nisstraf. (wegens ongunstig weer was er Zaterdag verhindering) werden ze met Zuid-Oostelijken wind losge laten. Uit Zeeuwsch-VIaanderen na men 300 duiven deel aan deze vlucht. De eerste duiven waren Maandag reeds thuis, de eerste werd om 12 30 uur geconstateerd te Groede de eerste in Axel om 1.39 uur. In 't geheel bereikten in Vlaan deren Maandag 35 duiven haar hok, terwijl den volgenden avond de vlucht reeds gesloten was, hoewel het weer verre van gun stig was. Als bijzonderheid meldt men ons, dat aan deze vlucht ook een duif deelnam, die dit jaar geen africhting heeft gehad. Desniet tegenstaande wist zij in de beste conditie reeds den derden dag haar hok te vinden. Ook werden twee duiven op den dag der aankomst 's avonds respectieve lijk te Hulst en te Lokeren ge vangen, waarvan de laatste den volgenden dag losgelaten, haar hok te Axel bereikte en nog prijs won. Het is wel zonder ling, dat deze duiven zoo dicht bij huis, nog zijn verdwaald. Ilengstenkciiringea. De gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar van 1924, zal in de provincie Zeeland worden ge houden (alleen voor type trek paard) 24 September te Middel burg en Zierikzee 25 September te Kattendijke 28 October te Hulst29 October te Axel30 en 31 October te Oostburg. Onder het vee van den landbouwer J. B. Becu te Groede is mond- en klauwzeer uitge broken. Sportnieuws. De prJJarlacht Tan Dax Aan alle houders van postdui ven is door de N. V. zeepfabrie ken „de Duif* v.h. Pleines-den Dolder te Utrecht een nationale prijsvlucht aangeboden van Dax, waarvoor f 3000 beschikbaar was en een zilveren beker voor iedere provincie. Dax ligt in het zuiden V2n Frankrijk, aan den voet der Pyreneeën, op 917 K.M. afstand of 166 uren van Axel gelegen. De deelname was schitterend, n honderden manden werden 8000 duifjes van uit Roosendaal met 12 speciale waggons ver zonden, en na 5 dagen sporens waren ze op de plaats van los- ating. Zondagmiddag l uur Dinsdagmorgen had op da Schel de nabij Bath een ernstig ongeluk plaats. Op de zuiger »Adain« van de firma Valker te Dordrecht was men bazig met het demonteeren van eeD buis, welke daartoe in de stoomlier hing, welke naast de zandzuiger lag. Men liet de buis langzaam zakken, doch door het weigeren ran de rem riel de buis die 125 K.G. zwaar is naar be- uedeu 0D trof dan kapitein J. ran Eijk, oud 36 jaar en wonende te Hoek van Hollaud, op het hoofd, waardoor zijn schedel totaal werd verbrijzeld. De ongelukkige w&» binnen 10 minuten reads overle den. Hij laat een vrouw met 4 kinderen achter. De rjjwlelbelasting. De >Asser Crt.« meld uit Emmen het volgende als historisch Politie-agenten en dergelijke per sonen behoeven als zij in dienst kleding zijn, geen belastingplaat jes aan hun fiets ta hebben. Rij den ze in burger, dan moet ook kun fiets voorzien zyn van een dergelijk teeken. Een agent en een rijwielhan delaar hadden het samen over het onaangenaams hiervan. De agent zag er wel een beetje tegen op om voor zoo'n enkelen dag in het jaar, dat hij in burger is, nog j 3. aan den Staat te dokken. De rijwielhandelaar is het hier mede eens. Hij krabt zich eens achter het oor en zegt dan Weet je wat, kerel. Voor zoo'd enkelen dag behoet je zoo'n ding niet te koopen. Als je d'r een noodig hebt, kom je bij my en je kunt er een krijgen voor een dubbeltje per dage. Een advertentie zal zeker bin nenkort mededeeling doen waar men ze voor dien prijs kan huren. ZQn broertje gedoed. Een 7-jarig zoontje van den ar beider te Isselburg, (Geld.j heeft spelenderwijs eeD geweer atgescbo- ten op zijn broertje ven 5 jaar. De halsslagader werd geraakt en de dood trad spoedig in door ver bloeding. Maatschappij .Nationaal Spertpaleis*. Men schrijft ons Naar aanleiding van de in beslagneming der trekkingsma chine van deze Maatschappij te Goes in het begin der vorige maand, welke beslaglegging ge schieüde op grond van hei ver- moedon een loterywet-overtre- ding, is een ondezoek gevolgd naar de soliditeit der Maatschap py en ernst waarmede het ge stelde doel werd nagestreetd. Het resultaat heeft er toe geleid, dat het beslag is opgeheven, waardoor die soliditeit en de wettigheid der premieleeningen uier Maatschappij dus gerechte lijk is komen vast te staan en dus blijkens achterstaande ad vertentie het bedrijf weer ge woon wordt hervat, SBB

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2