Pc Zwattenjonker Feesten te Middelburg collecte Hst Warenhuis. Voorhand&n het officieel Programma. 5,6 sn 7 Augustus aanst. riet Warenhuis, Buitenland. Burgerlijke Stand. Advertentiën. op 8 Augustus 1924. 80 gecoitumeerde medespelers. J. C. VINK, Boekhandel F. Herder - Abr. Sokn Solingen. ton bij lange na niet worde» ge dekt. Feitelijk ii hat nog ieti erger, want één kilo gaud, ver vaardigd op de feitalijke toevallig gevonden wyze, zou 20 millioen mark kosten. En indien men er al in slaagde, goud in hat groot te fabriceeran, dan zou dit nóg niets betaekenen, wijl goud allean waarde gaeft om dat het zoo weinig voorkomt. Maakte mee het gelijk bijvoor beeld nikkel in het groot, daa zou het even wainig waarde heb ben als nikkel. Doch als laboratorium-proet is hot resultaat een zeer markwaar dige overwinning van de weten schap, welke zear ver-strekkende gevolgen kan hebben. Droevig ongeluk. Zaterdagavond is op ,Zand- voort" bij Tandjoeng Priok een droevig ongeluk gebeurd, aldus het «Bat. Nwbl." van 23 Juni. De officier van gezondheid der tweede klasse H. C. L. Meijer, eerst sedert zes weken in India en te Batavia geplaatst, was met zijn zuster aan 't zwemmen. Door den sterken stroom, welke vaak in het water vaa .Zandvoort" staat en waartegen reeds zoo vaak door de politie gewaar schuwd is, aangegrepen, begat op een gegeven moment de dame de kracht am tegen dien stroom in, naar land terug te zwemmen. Op haar hulpgeroep kwam de heer Meyer en hy slaagde er in haar aan anderen over te geven, die baar naar het strand brach ten. Terwijl dit gebeurde, moet echter de heer Meijer zelt door den krachtigen stroom gegrepen en meegesleurd zijn. Althans hy verdween en werd in de eerst volgende uren niet meer terug gevonden. De politie toog er in twee motorbooten op uit om naar den ongelukkige te dreggen. Wijl echter net duister reeds ingevallen was, moesten deze pogingen al spoedig opgsgeven worden den geheelen nacht ble ven de beide motorbooten echter op het water kruisen, doch zon der resultaat, tot dat eindelijk 's morgens om sngeveer kwart voor nsgen het lijk van den heer Meijer door de golven op het strand geworpen werd, op onge veer 100 meter aistands van de plaats, waar het ongeluk gebeurd was. Mevrouw Meijer was met eenige familieleden op het strand, toen het ongeval plaats greep. DoëdelQk ongelak. By het verrichten van werk zaamheden aan boord van het in de Maashaven te Rotterdam liggend s.s. .Breedyk" verloor do 46 jarige bootwerker W. d. W. het evenwicht en stortte in het 12 M. diepe ruim. Hy kwam met het hoofd op den bodem terecht, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Het lyk werd door de rivier-politie naar de woning veryoerd. Trekking Nat Sportpaleis. Op de jongste slottrekking van de N.V. Nat. Sportpaleis die te 's-Gravenhage in het gebouw Puichri Studio plaatsvond, viel de 100 000 op serie 73 No. 683, de 50.000 op serie 320 No. 626. Bovendien werdea een twintig tai Citroéns (auto's of naar ver kiezing j 2000 elk) fietsen en gouden horloges onder de aan- wozigea en alle obigatieheuders uitgeloot. De belangstelling was ondanks de waraste zeer groot. Vooral werd een bezielend woord gesproken, waarin werd meegedeeld dat nu reeds de helt; der hypotheek was algelost, die op de grond ligt (eigendem der N.V.j waarop het Sportpaleis aal ver rijzen. Een 30-jarige Duitscher, de heer Erich i zecü, heeit Donder- dagmiduag by de politie te Utrecht aangifte gedaan, dat hij zijn portefeuille waarin t 3500 eu een cheque van de Rotterdamsche Bankvereeuiging op Vaa den Bergn's margarmeiabrieken, ver loren haa. De m»u, die een be- zoeK nan georacnt aan den ge wezen Duuscneu Keizer, was per auto van Doorn naar trecbt ^eroUen, op net stationsplein uit gestapt en toen de stad inge wandeld. Daar het begon te re genen, zocht hij zyn toevlucht ia een klein café. Daarna is hij weer naar het station terugga gaan, waar hij tot de ontdekking kwam, dat hij zijn portefeuille, welke hy in den achterzak van *yn jas geborgen had, kwijt was. De moord te Cnlcuborg. Op last van de Justitie is Vrijdag ta Culemborg gearres teerd de vroegere rechercheur van politie H., als verdacht dader of medeplichtige te zijn aan den moord op den land bouwer Van Wiggen en diens suster Gerritje, gepleegd in De cember van het vorige jaar. Justitie en pelitie stellen ter plaatse een onderzoek in. Een tr»c. In een Apeldoornsch hotel, vertoefde onlangs iemand die zich v. A. noemend, zich uit gevende voor inspecteur der Billitonmaatscbappy. Na twee dagen toevens in het hotel ver trok v. A. Zendagmorgen gelijk hy voorgaf eenige kennissen uit Indië te bezoeken doch in derdaad ging hij een autotocht make» naar Uddelermeer. Hy verliet evenwel zijn hotel niet zoader te betalen, maar voldeed met een cbèque ter grooté van 300 op da Nederl. Indische Bank waarvan de niets kwaads vermoedende hotelier het hsm toecomende zou afhouden. Maan dagmorgen echter kwam deze hotelier tot de treurige ontdek king, dat de chèque valsch was •n dat dqor v. A. reeds eerder een valsch chèque op de ge noemde bankinstelling was af gegeven. Een nieuw Tenlocvingsmiddal» Reeds lang zijn de heelmeesters bezig, minder schadelijke verdoo- vingsmiddelen te vinden dan chloroform en ether. Dr. Fredet, een Parijsche chirurg, bedient zich tegenwoordig van een op lossing van 2 gram chloraal in 10 tot 15 kub. c. M. gsstelirisaerd water met één gram natrium- citraat, in een ader gespoten een halt uur na een ondarhuidsche injectie van morfineskopolamine. De eerste resultaten zijn mee gedeeld aan het genootschap van chirurgie. De gevoelloos maken de uitwerking is volledig en maakt de ernstige langdurigste operaties mogelijk. Zelden is bet noodig, nog toevlucht te nemeu tot eenige on beduide chlorotorm- toediening. De patiënt blijft 24 tot 36 uur in een dispen slaap, welke een ontwaking gedurende eenige oogenblikken voor de voeding volstrekt niet uitsluit. e.r volgt geen braking en lever en nieren hebben er niet van te lijden. Een d»re bfjbsl. Op een Vrijdag te Londen ge- beudan vailing bataalae de Am- sterdamscha firma Frederik Mui- Ier en Co. 38.000 gulden voor een bybel in haudschrift uit de 14e eeuw. Een zear volle trein met vacantiereizigers uit Landen is eergisteren by Liverpool op eeu onbèheerde machina geloopen. Een passagier is gedood, terwijl er 18 gewond werden. Een ••rlogsslachtoffer. Een vrouw te tirkconnal (Ier land) zag dezer dagen een rond- trekkenaen stoelenmatter, di» klaarblykelijk aan de oorlogsze nuwziekte, bekend onder dan naam van ,shellshock" leed. Daar de ongelukkige zeer veel gelijkenis verteonde met een ken nis dar vrouw zekeren James Macdoaald te Mauchline, ver leende ze hi m gasfryheid en zond inmiddels een dringend te legram naar genoemde bekende. Macdonali kwam spoedig naar Kirkconnei over en herkende den vreemdeling als zijn eigen broe der, eertijd» kanonier der konin klijke veldartillerie op het West- front, die in Ji-liuan 1917 als «gesneuveld ia Frankrijkwas gerapporteerd. By onderzo-, k fieek, dat de naam W. Mv. io» iü op 'smaus arm getatoeöm u was. De ongelukkige weet zich in heldere oogenblikken een en an der uit zijn soldatenleven te bin nen te brengen zoo o.a. het feit, dat hjj bij een granaatontploffing onder een aardmassa werd be dolven daarna werd gerad als krijsgevangene werd weggevoerd en in hospitalen werd verpleegd. Ook weet hij zich vaag gebeur tenissen en persoaen uit zyn jeugdjaren te herinneren. Een jongen van 5 jaar vond in een kelder van een dokter te Salford, waar hij naar binnen ge kropen was, een fleschje met pil len. Denkende dat hei een lek- keray was, verteld» hij wat hij gevonden had, aan eeDige kame raadjes. Zij aten er van an wer den ziek. Kort daarna zijn drie jongens van acht tot elf jaar in het ziekenhuis gestorven. De doktar uit wiens kelder de pillen afkomstig waren, heeft ver klaard, dat ze daar vermoedelyk drie jaar geleden door een voor ganger van hem aebtergelateD waren. B»lt«nlandsch overifeht. De Conferentie te Londen zou tien dagen duren. Zij is 16 Juli aangevangen en dus zouden we met reden mogen verwachten, dat er thans spijkers met koppen waren geslagen. Nu veertien dagen zijn'we bedolven door een ware lawine van allerlei elkaar tegen sprekende berichten en het eenige, dat we met zekerheid weten, is dat na het noodweer, dat Dins dag in twintig minuten met één enkele bui ruim veertig millioen ton regenwater over de metropo lis uitstortte, een ongekend zware mist is gekomen over dat gedeelte der city waar het gebouw van Buitenlandsche Zaken staat. Dit zal wel de hoofdoorzaak er van wezen, dat er buiten den kring van vergaderden zoo bitter weinig definitefs weten omtrent de vor deringen, welke ter conferentie zijn gemaakt. Het zeggen is thans, dat men nog wel een dag of veertien kan blijven praten. Tenzij de bankiers de men- schen van zaken die thans aan het woord zijn, het geduld verliezen en aan de saboteurs de satisfactie laten, deze poging om Europa uit het moeras te halen te hebben doen mislukken. Te Londen gaat het er om, 40 millioen pond sterling bijeen te brengen waarmee Duitschland kan voldoen aan de het Verdrag van Versailles opgelegde herstel verplichtingen. Dat bedrag moet worden geleend en de inschrij vers op deze leening moeten eenige zekerheid hebben, dat zij hun goed geld niet gooien naar kwaad geld, óók al is belegging geen hoofdzaak. En wat doet nu Poincaré In de „Daily Mail* waarschuwt hij de eventueele beleggers, niet in te schrijven op die leening en legt hij hun haarfijn uit, dat de reductie van de Duitsche schuld aan Duitschland zal hergeven de industrieele en commercieele he gemonie. Wie zich herinnert, dat de Made in Qermany-act van 23 Augustus 1887 een van de indirecte aanleidingen is geweest tot den wereldoorlog, kan nagaan welk een funesten invloed de waarschuwing van Herriot's ambtsvoorganger kan hebben bij de Britsche beleggers. In hoever het waar is, dat reeds aan de Europeesche landen ken nis zou zijn gegeven van 'het plan, dat de Amerikaansche de legatie zich zal terugtrekken van de conferentie indien de te Lon den te sluiten overeenkomsten niet bevredigend zijn voor de in teekenaars op de leening, zal nog moeten blijken. De regeering-Poincaré heeft indertijd het plan-Dawes voet stoots aanvaard. Nu het aan komt op de uitvoering, poogt de Poincaristische pers het voor te stellen, dat het vorige Fransche Kabinet nooit heeft beloofd, in gevolge de eischen der bankiers, belangrijke artikelen van het vre desverdrag te wijzigen ten ge-? rieve van de eventueele geld schieters. Die „belangrijke arti kelen kunnen worden saamge- vat in het niet-ingrijpen in de rechten der Commissie van her stel het behouden van de Mi- cum en het blijven bezetten van de zoogenaamde regie-spoor wegen. Vrijwel het eenige belangrijke, dat de afgeloopen week bracht met betrekking tot de bespre kingen te Londen is de benoe ming der rechtsgeleerde commis sie, welke is saamgesteld uit sir Cesil Hurst en Fromageot, die tot taak heeft, te onderzoeken of de toepassing van het.Dawes- plan het sluiten van een afzon derlijke overeenkomst met Duitschland vereischt en, zoo ja, hoe deze het best kan worden gesloten zonder inbreuk te maken op het Verdrag van Versailles. Engeland juister gezegd de huidige arbeidersregeering heeft den voorstanders van den Volkenbond een groote teleur stelling bezorgd door, waar men te Londen dracht te ko men tot den daadwerkelijken vrede, te weigeren het verdrag tot wederkeerigen bijstand bij een niet-uitgelokten oorlog met alle macht te steunen. Het is wel heel zonderling, dat waar lord Robert Cecil en andere vooraanstaande Britsche kampi oenen voor den Volkenbond zóó ijverden voor dien bond, de En- gelsche eerste-minister in zijn brief aan de secretaris-Generaal van den Volkenbond verklaart, dat Engeland niet in staat is, op te treden als de politiewacht van de wereld en niet bij machte, de kosten daarvan te dragen. Het tractaat is met medewerking van de Engelsche delegatie, goedge keurd door de vergadering van den Volkenbond in 1922 en nu het aankomt op de ratificatie, weigert Mac. Donald beleefd, doch beslist. Hij ziet meer heil in het bij eenroepen, zoodra een gunstige gelegenheid daarvoor zich voor doet, een bijeenkomst te beleg gen van de regeeringen der ge- heele wereld óók hen, die nog geen deel uitmaken van den Volkenbond inbegrepen om een plan tot vermindering der bewapening uit te werken. Op die wijze zal men nimmer, geraken uit den vicieusen cirkel. Immers Mac Donold zegt in z^jn schrijven, dat het voor vele lan den onmogelijk is, hun bewape ning te verminderen zonder dat zij voldoende, garanties verkrij gen en te gelijk weigert hij mee te werken om dergelijken waarborg te verschaffen. In Griekenland is het weer eens hommeles geweest. De royalisten en de republikeinen hebben het in den meest letter lijken zin des woords aan den stok gehad, nadat een oud minis ter van Marine en een admiraal het voorbeeld hadden gegeven door elkaar te bewerken met de vuisteen wijze van Öebatteeren, welke men toch waarlijk niet z$u zoeken bij lieden van een zóó hoog» positie. Waar gehakt wordt, vallen spaanders en zoo is dan ook in de gauwigheid het Kabinet-Papanastasioe, dat 12 Maart optrad en 16 Juni werd gereconstrueeerd,overboord gezet. Van 1 30 Juni 1924. HontenUae. Huweiijks-voltrek- kinren. 3. Petrus de Feber, 36 j., jm. en Anna Maria Eggermcmt, 29 j., jd, 7. Josephus Cornelis Petrus Jacobus Johannes d'Hooge, 50 j., jm. en Rosa lia Philomena Platjouw, 35 j., jd. Geboorten. 3. Albertus Franciescus, z. van j. A. de Rijk en P. C. Maas. Martha Paulina Josepha, d. van L. Eve- raert en P. Broeckaert. 4. Eduardus Josephus, z. van A. Cammaert en M. L. Cam been. 5. Adolf Johannes, z. van A. van Waterschoot en A. D. M. v. d. Vijver. 13. Louiza Maria, d. van P. A. Pauwels en L. A. Lauret. 14. Theodorus, z. van W. P. J. Kuij- pers en C. A. de Kock. 22. Albertus jacobus, z. van A. A. Rochus en A. joos. 23. Maria, d. van p. A. Ivens en M. A. de Smet. Josephus Ludovicus, z. van J. F. de Waal en J. Seij. 29' Eliza, d. van L. E. Hoefeijzers cn C. Cappendijk. Overlijden. 2 Louisa van de Velde, 45 j., d. van J. J. van de Velde en M. de Vogelaar. 4. jacobus Matiheus Poppée, 71 j., z. van B. A. Poppéeen J. H.He.nkes. li. Frans Pe rus Marie Verdurmen, 12 d., z. van P, Verdurwen en R. Beck. 17. Josephus Koole, 55 j., echtg. van L. C. Andriessen. 21. Paulina Johanna Seraphina Kuijpers, 67 j., wed. van W. Wullems. 26. Josephus Ludovicus de Waal, 3 d., z. •'an J. F. de Waal en J. Seij. Maria Blondina de Valck, 53 j., echtg. van J. F. Leenknegt. 28. Dorothea de Bakker, 66 j., echtg, van E. van den Bergen. 30. Petronella Dobbelaar, 84 j., wed. van Jud. Verschuren. fir»*uw. Huwelijks-voltrekkingen. 18. Josephus Judocus Cammaart, 38 j., jm. eu Maria Amalia Franssens, 48 j., wed. 24. Cerillus Maria van Acker, 30 j., jm. en Adorina Maria Johanna Verhaegen, 30 j., jd. Geboorten. 1. Jantina Johanna, d. van Adriaan Kint en Hendrikje Hen- drika Oldekamp. 9. Maria Anna, d. van Petrus Verras en Celina Louisa Rammelo. 15. Josephus Jacobus, z. van Josephus Want en Anna Maria Neeve. Maria Rosalie, d. van Eduardus Bertinus Blommaert en Julia Isabella van Gassen. 16. Elza Maria Rosalia, d. van Leon Ludovicus Poppe en Maria Johanna Amelia Steijaert. 23. Maria Amelia en Julia Johanna, doch ters van Arthur Theophile Verbist en Carolie Mathilde ran Mol. 28. Janna, d. van Pieter Wolfertenjanna Dieleman. Overlijden. 5. Pieter Augustinus van Kampen, 60 j., echtg. van Maria Catharina de Wael. 10. Jacobus Ber- nardus Steijaert, 67 j., echtg. van Sophia Maria Vereecken. 18. Willem Staai, 70 j., echtg. van Wilhelmina Petronella Claassen. 24. Elisabeth Verlindtn, 62 j., echtg. van Adrianus Rens. 25. Bernardus van Vliember- ge», 16 j., z. van Johannes Francies en Elisabeth Lemsen. Wisselkoersen. Brussel 12,021/,. Parijs 13,32V,. Londen 11,511/,. New-York 2,62. Mg®»- De Burgemeester der gemeente AXEL brengt ter algemeene kennis, dat deze week langs de huizen eene zal worden gehouden ten bate der slachtoffers van de vis- «cheraramp op 18 dezer. Ten zeerste wordt door hem deze collecte aanbevolen Axel, 29 Juli 1924. De Burgemeester voornoemd, BLOK. Groot Historisch Romantisch Ridderspel uit den tijd van Jacoba van Beijeren. De pauzen worden afgewisseld door de Staf van het 6e Regiment Infanterie uit Breda. ENTREEPRIJSf 0,25. Zitplaatsen f 1 en f 0,50 hooger. Kaarten te verkrijgen van af Augustus a. s. bij A. B. VAN MAALE, P. J. MEIJER en J. C. VINK. van de op Prijs 20 cent. I

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 3