Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Jaarwedden 2 emeeeteo» tvangers Nu de inning van de plaatse lijke directe belastingen door de rijksadministratie geschiedt, zijn de werkzaamheden van de ge meente-ontvangers niet onbelang rijk verminderd, waarom Qed. Staten van Noord-Holland een regeling hebben ontworpen, vol gens welke de wedden van de gemeente-ontvangers met 30pCt. worden verminderd. AXEL, 29 Juli 1924. In de heden gehouden raads zitting werd door den Burge meester medegedeeld, dat het college van Burg. en Weth. geen staangelden zal heffen voor auto mobielen en andere vervoermid delen op het marktplein. Besloten wordt aan A. Th. 't Gilde 159 M3, aan M. de Keij zer 118.75 M'. en aan Jac. Dek ker 421 M3. bouwgrond te ver koopen ad f4 per M3. De perceelen zijn gedeelten van het door het gemeentebe stuur ontworpen bouwplan. Met alg. stemmen werd beslo ten op het voorstel van W. Rie- mens in zake verplaatsing van zijn schuur niet in te gaan, daar hij f 1500 vergoeding vraagt voor het prijsgeven van 6 roeden grond ter verbreeding aan den weg grenzende aan zijn erf op Spui. Na breedvoerige bespreking wordt op voorstel van den Bur gemeester besloten aan te hou den tot een volgende vergadering de motie van dhr. A. 't Gilde uitsprekende om niet tot electri- ficatie in eigen beheer van de gemeente over te gaan. En dan tevens te beslissen of de Raad concessie zal verleenen aan de P. Z. E. M. voor levering van electriciteit, dan of ze zelf zelf zal exploiteeren. Tevens zal een nieuw contract, gelijkluidend aan dat te Zaamslag worden aan gevraagd. Met 6 tegen 5 stemmen werd besloten om de huurders der noodwoningen, die door' den Deurwaarder waren gesommeerd om de huizen te ontruimen, niet op straat te zetten. Nog werd een crediet verleend van f300 aan het feestcomité voor tractatie aan de schoolkin deren. Bij onze redactie is een gift ingekomen van f 10 en een van f 1 voor steun aan de slacht offers der visschersramp te Arne- muiden en Vlissingen. Blijkens achterstaande ad vertentie zal in deze gemeente door leden van een viertal meisjesvereenigingen worden-ge collecteerd ten behoeve van de slachtoffers der visschersramp te Vlissingen en Arnemuiden. Bij de directe belastingen zijn met ingang van 1 Aug. a. s. verplaatst van Vlissingen naar Aardenburg de kommies 2e kl. J. P. Slageren van Aardenburg naar Vlissingen de kommies le kl. C. P. Bogte. Voorts zijn o.a. geslaagd voor het examen van rijksklerk M. P. Buter te Terneuzen pnsp.)W. P. Erasmus te Oostburg (ktr.) C. J. du Fossé te Eede (ktr.) en W. J. Huckriede te Hulst. De kommies M. van Alten te Sas van Gent is met ingang van 1 Aug. a.s. naar Hansweert verplaatst. Aangenomen is het beroep naar de Geref. Kerk van Hoek door cand. J. B. Vanhaelen te Alblasserdam. Geslaagd te 's Gravenhage voor het notarieel examen, voor het tweede deel, de heer mr. J. J. T. A. M. Ruijgrok te Hulst. De heer G. van Damme te Oostburg is aan de Universiteit te Leuven geslaagd voor het eerste doctoraal examen in de genees kunde. Zondag 10 Augustus zal te Sluiskil de plechtige onthulling en intronisatie plaats hebben van het H. Hart monument. Het beeld komt te staan voor het klooster aan den ingang, waar thans nog allerlei groen staat. Doop'zittam bijwielrijriaps brand - Doargaleopan Bra Stukloopen Schrijnen en Smetten dor Huid Zonne- nderiga Voeten verzacht en geneest men met PUROL. Deze dag zal geheel in het teeken van een Kerkelijk feest staan. De feestrede zal gehou den worden door den Eerw. Pater Arsenius. Na het plechtig lof zal de intronisatie geschieden en zal s'avonds om 6 uur een bloemen hulde aan het H. Hart gebracht worden. Tenteenztelllng ras Zeeuwzche kleedcrdrackten. meubelen, velkakenst, ge bruiksartikelen, enz. In de lokalen van de Abdij aan de Groenmarkt te Middelburg, is men sedert enkele dagen druk bezig met het inrichten van de tentoonstelling. Het laat zich aanzien, dat deze zeer interressant belooft te wor den. Al weder is nu gebleken, dat er op verschillende plaatsen nog heel wat van oude kleeder drachten en verbruiksartikelen zit, dat werkelijk wel de moeite waard is, om voor den dag ge haald te worden. Mooi en fleurig zijn bijvoor beeld de boerenboritrokken met rijen zilveren knoopen en gebor duurde tulpen. Alleraardigst is de zeer groote collectie boerin- kaphoeden van honderd en meer jaren geleden. Het is gelukt, bij elkaar te krijgen een volledig cos tuum uit Z.-Beveland en uit Nieuwland, terwijl aan de goede zorgen van een bekende familie uit het vijfde district is te dan ken, dat een volledig vrouwen- costuum uit het Laud van Hulst kan worden geëxposeerd. Groot is de voorraad oude boerinnen- jakjes, vooral de zoogenaamde kermisjakken, doeken en beuken, terwijl de verzameling goud en zilver een goed overzicht geeft van de vroeger in zwang geweest zijnde sieraden en gebruiksarti kelen. Met behulp van een en ander zullen weder worden ingericht eene Oud-Walchersche en eene Oud-Zuid-Bevelandsche kamer. Vooral voor de laatste zijn door de gemeente Goes en door par ticulieren uit Z. en N. Beveland, niet het minst uit Wemeldinge en uit Kloetinge zeer belangrijke zaken afgestaan. Onder de in teressante voorwerpen, waarvan het bestaan niet bekend was, be- hooren twee schilderijen op doek, voorstellend den Prins-Koning Willem 111 en zijn gemalin ge schilderd door sir Peter Lely en door den Prins geschonken aan den toenmaligen Heer van Bre- dehoff, Heer van Oosthuizen c.a. van wien een afstammelinge in rechte lijn te Nisse woonachtig is. Onder de zeer bezienswaardige inzendingen kunnen verder wor den genoemd de kanten bedsprei, door de Kon. Kantwerkschool te Sluis indertijd aangeboden aan H. M. de Koningin en door deze ge schonken aan H. M. de Konin gin Moeder, een verguld-zilveren beker, ge schenk van H. M. Koningin Vic toria van Engeland aan de wed. De Feijter te Zaamslag, naar aan leiding van een bezoek, aan de hofstede gebracht in 1852 door het Engelsche koninklijk gezin een knipsel van Anna Maria Schuurman, voorstellende een kwartierstraat van de familie Ockertse de bekende zilveren bekers van St. Maartensdijk Zuid-Bevelandsche stukkken met gouden spelden op last van koning Lodewijk Napoleon in 1809 uitgereikt aan eene vrouw te Baarland, zijnde de verdienste lijkste vrouw in die gemeente, omdat zijhet grootste aantal eigen kinderen hap gezoogd. Zooals reeds vroeger werd ge meld, zal de tentoonstelling geen doode expositie zijn. Er zal door personen uit verschillende deelen van Zeeland (Walcheren, Zuid- öeveland, SluisAxel, Nieuw- Namen) in hedendaagsch of oud costuum worden gewerkt, voor namelijk aan het maken en af werken van vrouwenkleeding en sieraden. De tentoonstelling zal worden geopend op Woensdag 30 Juli 1924 en zal ruim veertien dagen duren. Sportnieuws. Zaterdagavond werd' alhier een wedstrijd gespeeld tusschen een combinatie v«n het tweede elftal der V. V. Axel en Oranje van de Sassiig en De Zwaluwen v'an Terneuzen. Bij de rust was de stand 1—0 voor Axel; het einde bracht een 21 overwinning voor De Zwaluwen, die daardoor ook in het bezit kwamen van de uit geloofde medaille. Aan de Zondag alhier door de handboogmaatschappij „Ons Vermaak" gehouden schieting, werd door 27 schutters deelge nomen. De hoogvogel werd geschoten door Ch. de Wolf te Hulstde le zijvogel door J. van Estroet, 2e zijvogel door C. Verhelst, bei den te Sluiskilde le kal door V. Cortvriendt te. Sluiskil, 2e kal door R. Begijn te Ter Neuzen. Ingebonden Mededeelingen. Kwellend* pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Belangrijk voor nientelers. Voor een paar weken schreef ik in dit blad een artikeltje met bovenstaand opschrift, waarin ik de aandacht vestigde op een eigenaardig gebrek Üat zich in streken welke veel aan uien- teelt doen in dit gewas gaat vertoonen en wat proefonder vindelijk is gebleken als oorzaak slechts kaligebrek te hebben. Met groote belangstelling is door de uieatelers van dit artikel kennis genomen, gezien de vele bewijzen van bevestiging welke wij ontvingen. Maar ook be reikten ons brieven om nadere inlichtingen omtrentsoort van kalimeststoffen, tijd van aan wending, hoeveelheid, enz. hoe dit op onze proefvelden is ge daan. Ik stem toe dat ik in dat artikel niet volledig genoeg ge weest ben en wil dit hiermee dus goedmaken. In de eerste plaats dient dan gezegd te worden dat wij met verschillende kalimeststoffen goede resultaten kregen, zoowel met kalizout 40 pCt. als met patent-kali. Wat de tyd van aanwending betreft biervoor achten wij de beste tyd het vroege voorjaar, Februari-Maart. De uien zyn tamelijk oDgevoalig, zoodat zelfs een latere kalibemesting geen schade doet. Dit heb ik gezien toen ik de uien nog in Juni een overbemesting van kalizeut gaf. Het gebrek werd teen neg byna geheel bestreden en de uien ondervonden niet de minste hinder. Maar zooals gezegd beter is het de kali in het vroege voorjaar uit te strooien. Het zekerste is bovendien kali te gebruiken. De hoeveelheid. Op enze proefvelden is gebleken dat hoe grooter de kaligift was hoe krachtiger het gebrek werd be streden, wat, daar het slechts gebrek aaa opneembaar plan- tenvoedsel is vanself spreekt. Als leiddraad geven wij hieron der een verslag van een prach tig ge»laagd proefveld. De in deeling was zooals onderstaand plannetje aangeeft. De grootte van ieder perceel was 4 (vier) Are. Perceel 1 met een bemesting van: 0 Kö. patent-kali en 30 K.G. Ammoniak. Supertostaat. Perceel 2 met een bemesting van 24 K G patent-kali en 30 K.G. Amm. Super. Perceel 3 met een bemesting van0 K.G. patent-kali en 30 K.G. Amm. Supert. Perceel 4 met een bemesting van: 24 h.G. patent-kali en 30 5 K.G. Amm. Superf. De indeejiug namen wij zoo dat het gebrek door zijn eigen aardig ztreperig optreden nog beter kou nagegaan worden en nog beter kon aangetoond wor den dat het gebrek werkelijk ontstaat door een tekort aan op neembare kali. Ook hier vertoonde zich het gebrek weer en juist weer op op die plaatsen welke geen kali ontvingen. Hier zijn de opbrengst cijfers Perceel 1 zonder kali opbrengst 9 H.L. 51 K.G. uien. Perceel 2 met patent-kali op brengst 15 H.L. 54 K.G. uien Perceel 3 zonder kali opbrengst 10 H.L. 32 K.G. uien. Perceel 4 met patent kali op brengst 17 H.L. 53 K.G. uien. Ik meen hiermee de zaak vol doend» toegelicbt te hebben, terwijl ik verdera inlichtingen gaarne wil geven. H. v. d. M Mand- en klauwzeer Onder het vee van den land bouwer J. Verstrate te Groede is mond- en klauwzeer uitgebroken. Te Oostburg verspreidt het zich over de geheele gemeente. Veelnvoer ln België. De Belgische Moniteur bevat een besluit betreffend# den invoer van Nederlansch vee in België. De melkkoeien alsmede de koeien en vaarzen in vergevorderde dracht zullen zijn onderworpen aan de gewone quarantaine in de grenssteden van Selzaete, Clin ge, Weelde, Esscheo, Achel, Ifaa- seyck ot Visée, de andere run deren en kleine herkauwers zul len zijn onderwerpen aan de quarantaine in de inrichtingen te Schapqnbrug, Middelbourg, Watervliet, Sautvliet, Meersel, Arendonck oi la Planck. Sche pen en geiten zullen ook toege laten worden in de quarantaine inrichtingen van Achel. Dit besluit wordt van kracht op 1 Augustus. Petroleumtank b(J THsslngen in brand. Te Vlissingen is Vrijdagnacht brand uitgebroken in een met 1500 tou ruwe petroleum gevul de tank van de Ned. Petroleum en Asphalttabriek. De brand is omstreeks 2 uur door onbekende oorzaak uitge broken in een tank met 1500 ton of anderhalf miliioen Liter petro leura. De persoon, de 42-jarige wachter A. Willeboordse uit, Sou burg, die belast was met het opnemen van den stand der vloei stof in de tanks, wordt vermist. Hy moet met een electrische lantaarn den stand controleeren. Of hy wellicht met vuur by de tank is gekomen, waardoor de brand is ontstaan, kan niet met zekerheid gezegd worden. Hy laat een weduwe met 5 kinde ren na. Het vuur is later overgeslagen op twee Bndere tanks, die even eens in brand staan. Daar er gevaar voor ontploffing bestond, heeft de politie de omgeving van den brand tot betrekkelijk ver ren afstand laten ontruimen. In de omgeving staan geen wonin gen, doch slechts dienstgebouwen van de spoorwegen en deu ha vendienst en voorts de kantoren van de Petroleum- en asphaltfa- briek. De schepen zijn alle ver haald. Van blusschen van den brand was geen sprake. De brand woedde Vrijdag en Zaterdag in alle hevigheid voort. Nagenoeg alle tanks der fa briek stonden in brand en het is onmogelijk op het terrein van den brand te komen. Zware rookwolken stegen op en ver donkerden de lucht. Nu en dan hadden in de tanks blei ie ont ploffiügen plaats, welke, geen ernstige gevolgen hadden. De brandweer kon niets tegen het weedende vuur uitrichten zij bleef echter gereed staan om] indien de brae op gebouwen mocht overslaan zoo mogelijk te trachten deze te redden. De j politie hield de vele belang stellenden, die van alle kanten komen opdagen om het schouw spel gade te slaan, op een vol doenden afstand. Van oen vermisten arbeider Willeboordseis niets meer ge hoerd, zoodat aangenomen wordt, dat hij is omgekomen. Andere persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Ook de linkervleugel van de fabriek zelf, w.erd aangetast, zoodat de machinekamer in lichte laaie stond. De wind dreef ontzettend dikke rookkolommen oostwaarts. Honderden en nog eens honder den zijn naar de plaats des on- beils gesneld. Omtrent de schade wordt ge zegd dat deze in ieder geval wel ruim een miliioen zal be dragen. Van Zaterdag af was een gun stige wending te constateeren. Toen brandden nog alleen de tanks en een groot aantal vaten. De benzinetank die groote vrees deed ontstaan, heeft het goed uitgehouden zoodat uitbreiding van den brand bijna uitgesloten werd geacht. Men heeft met twee soorten vloeistof die een bryachtige m&ssa worden, den brand van de tank bestreden. Door de marine werd dit „schuimblusch" (toamite) in de kokende massa geworpen. Daar toe werden nabij de tankwagens twee pompen opgesteld, die door matrozen werden bediend, ter wijl twee slangen van plm 30) meter het preparaat naar een tvrare staalpijp leidden. Nauwe lijks was het sein tot pompen gegeven, of de vlammen wak kerden aanvankelijk sterker op, doch daarna zag mei hoe de vette zwarte rookwolken der brandende petroleum wegdreven en plaats maakten veor wolken van licht-grijze nuances. Aanvankelijk zag men nog vtammei^ uit de massa opstijgen, doch zeer spoedig doofden deze en krinkelde alleen nog licht grijze rook omhoog. Binnen 21/, uur kon men zeggen dat het vuur gedoofd was. Gedurende het probeeren van dit preparaat was de stedelijke brandweer be zig den wand van de tank nat te houden teneinde het springen te voorkomen. Men was bui tengewoon tevreden over deze welgeslaagde proefneming. De schade wordt door den directeur op eenige millioenen geschat. Een honderdtal men- schen zijn werkeloos geworden en vermoed wordt, dat de fa briek niet meer zal worden op-* gebouwd. Vlissingen wordt wal zwaar getroffen. Rnggswervel gebroken. De 64-jarig#n werkman P- Beks is bij het afbreken van een muur van de oude St. Ja- cobskazeruo in en Bosch daar. onder geraakt. Hij heelt den ruggewervel gebroken en is in het siekenhuis overleden. Het 3-jarig zoontje van den andbouwer T. te Thorn is Woens dag in een ketel kokend water gevallen. Het kind is aan de bekomen brandwonden over leden. Goud uit kwik. Benige tientallen jaren geleden werd door een rechtbank een man gestraft, die valsche kwartjes had gemaakt. Nadat de ambtenaar van het opeDbaar ministqj-io een zware straf bad geëiseht, deed ds presi dent de gebruikelijke vraag aan den beklaagde of hij nog iets te zeggen had, waarop deze verklaar de blij te zijn, dat hy eindelyk was gesnapt en besloot met»Ze kosten me zelf 32 cent per stuk. Iets dergelijks is prof. Miethe en diens assistent dr. Stammreich overgekomen, die in het photoehe- miseh laboratorium van de tech nische boogeschool te BeilijD er in zijn geslaagd, goud te winnen bij een kunstmatige destructie van kwikzilver. Het is als met het kenstmatig febriceeren van diamanten, waar bij meu zulke miniem-kleine stuk jes heeft verkregen, eist de koa«

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2