Zwarte Krieltjes. Ontvangen F» G. van Tatenhove. Axei Il-Oranje-Comb. -Zwaluwen een VLAG te koop Keeiitszaken. Gemengd Mieuws. Ingezonden Stukken. Verzoek om hulp aan 't Nederlindsche Volk. Bekendmakingen. Advertentiën. gaert en tot kassier werd her kozen de heer C. Th. v. d. Bilt. Tenslotte had een bespreking plaats over het al dan niet ver lagen der rantena eenige be sprekingen werd de rente voor spaargelden bepaald op 31/, pCt. en voor één jarig deposito 4 pCt. voor voorschotten op 5 pCt. ter wijl voor loopende rekening ge vorderd werd 5 pCt. en gegeven 4 pCt. Zei. Kapelaan L. van Raemsdonk, te Roosendaal, is benoemd tot pastoor te Zuiddorpe. Dinsdag werd door den gemeenteraad van Zuiddorpe eervol ontslag verleend aan den heer H. R. Karstel, als hoofd der openbare lagere school aldaar. Tevens werd hem dank betuigd voor de 43 jaren, die hij op on berispelijke wijze het onderwijs heeft gediend en gewezen op het feit, dat hij zich behalve als verdienstelijk hoofd der school zich ook heeft doen kennen als humaan burger, die evenals voor zijn meerderen ook steeds voor den minderen man vriendelijken toegankelijk was. Gedurende 32 jaar was de heer Karstel als leeraar in teekenen en rekenen verbonden aan de Rijks Normaallessen te Axel en als zoodanig wist hij in 1904 te bewerken, dat de Vereeniging van leeraren der Rijks Normaal lessen in Zeeland een actie op touw zette, om voor de leeraren der genoemde lessen een wacht geld en pensioenregeling te ver krijgen. Meerdere jaren gaf hij teekenles aan cursussen voor onderwijzer en hoofdonderwijzer te St. Jan steen, Hulst en Ter Neuzen ert ook meermalen was hij examinator voor de onderwijzersacte te Mid delburg en de lessen teekenen en schrijven. Vanaf de oprichting tot heden is hij kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank en in die 20 jaar wist hij de bank tot bloei te brengen. De heer L. M. Leijgraaf, leeraar in het smeden, enz. aan de ambachtsschool te Hulst, is benoemd tot leeraar in het bank-, vuur- en plaatwerken aan de 4e ambachtsschool te Amsterdam. Geslaagd te Rotterdam voor het examen hoofdacte, mej G. W. M. Stoutjesdijk te Kapellebrug bij Hulst. Geslaagd voor Mercurius- examen Fransche Handelscorres pondentie te Rotterdam, de heer H. A. Lyppens te Terneuzen. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 6 tot en met 12 Juli 1924 in de prov. Zeeland bedroeg Diptheritis Meliskerke 1, Qos- terland 1, Sluis 1. Zondag 20 Juli is de bazar ten behoeve van de restauratie der Herv Kerk te IJzendijke ge opend. 's Morgens traden voor een zeer talrijk gehoor de heeren Zilling Molenaar uit Dordrecht en Pattist uit Middelburg op, die beiden vroeger als predikant te IJzendijke gestaan hebben, en die mej. Schijve dankten, op wier initiatief de bazar tot stand kwam, en die tevens haar 25-jarig jubi leum als Zondagschoolonderwij zeres vierde. 's Middags werd, ook al ten behoeve der restauratie, een concert gegeven door een dames koor met medewerking van mevr. 't Gilde—Van Staveren uit Ter Neuzen als violiste en een kwar tet (instrumentale) van ljzendijk- sche heeren. Er werd in de stampvolle kerk niet geapplaudiseerd, maar het ten gehoore gebrachte werd hoog gewaardeerd. „M. Crt." Naar de Antwerpsche cor respondent van de „Maasbode schrijft, bestaan er bij het stads bestuur van Gent plannen om naast de sluis te Terneuzen, die lö jaren geleden is gebouwd op een breeute van lö meter, nog een sluis te bouwen van 2b inetei breeute, zooais die te bas van Gent. Onder de gemeente Sluis zijn twee paaraen uoor net hemel vuur getroften. Koniaklfyk bezoek aan Zeelaaé. Bij het aanstaand bezoek aan Zeeland zal het gevolg van H.M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden bestaan uitGravin van Lynden van San- denburg geboren Baronesse van Nagell, grootmeesteresse Baronesse Sloet van Marxveld, eerste Hofdame, belast met de opvoeding van H. K. H. Prinses Juliana Vice-admiraal b. d. Bauduin, chef van het Militaire Huis der Koningin Graaf Du Monceau, groot meester Baron Bentinck, eerste stal meester; Baron van Geen, kamerheer en particulier Secretaris der Konin- gin Jhr. van Teylingen, kamerheer i, b. d. in de provincie Zeeland Kapitein ter zee Jhr. von Müh- len, adjudant van Z. K. H. den Prins Ritmeester Jhr. de Jonge van Ellemeet, adjudant van H. M. de Koningin le luitenant Jhr. Verheijen, ordonnans-officier der Koningin De directeur van het Kabinet der Koningin Jhr. Mr. van Tets zal de Koningin vergezellen ge durende Harer Majesteits verblijf in Zeeland. Naar Zei meldl, zal door de bevolking van Nieuw Namen een. bedsprei worden geschonken aan de Koningin, tijdens het be zoek van H. M. te Middelburg op 6 Augustus. Het is een waar kunststuk. In 't midden prijkt het wapen van Nassau, versierd met een prachtige Kroon, de 4 hoeken zijn versierd met het wapen van H. M., het wapen van Zeeland, het opschrift Opgedra gen aan H. M., terwijl in den laatsten hoek het jaartal 1924 met het wapen van Clinge en den naam van den burgemeester. Extra reisgelegenheid op f> Augistus. Het was natuurlijk noodig, bij den te verwachten ontzaglijken stroom van bezoekers, te zorgen voor extra-reisgelegenheden op Woensdag 6 Augustus 1924. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen laat in den morgen twee extratreinen loopen van Roosendaal naar Middelburg, welke stoppen aan alle stations en in laatstgemelde plaats aan komen tusschen negen uur en half tien. In omgekeerde richting zullen extra treinen rijden van Middelburg des avonds omstreeks 6 uur en na afloop van het vuurwerk omstreeks 11 uur. De Maatschappij heeft te Vlis- singen in den morgen extra treinen gereed staan om de per boot aangevoerde feestgangers naar Middelburg over te brengen. Zoolang het noodig is, zullen deze tusschen Vlissingen en Mid delburg rijden. Dezelfde treinen doen 's avonds dienst voor het wegbrengen van reizigers de eerste rijdt om 5.50 van Middelburg af, de laatste om 6.35. Op al deze treinen gelden sterk verlaagde tarieven. De Provinciale Stoombootdienst heeft, naast de gewone diensten, extra booten ingelegd in den morgen van Walzoorden, van Sas van Gent, van Neuzen en van Zierikzee-Kortgene. Al deze extra booten varen door tot aan de Loskade te Middelburg. Des avonds vertrekken ze weder van daar naar de plaatsen, vanwaar ze des morgens afvoeren. De prijs voor heen en terug bedraagt voor al deze booten f 1 Eindelijk komt er een extra boot van de Rotterdamsche Tram wegmaatschappij uit Bruinisse, welke ook Stavenisse aandoet en leestgangers van die plaats en van andere plaatsen uit tiet eiland Tholen inedevoert. Des avonds natuurlijk in omgekeerde richting. Arrond. Rechtbank te ilddelbui g Zitting van 18 Juli 1924. Heden werden de volgende vopuibseu uitgesproken Valschheid in geschrift, ge bruikmaking daarvan en op lichting J. P., 53 j., voerman te Hoek, gedetineerd, 1 jaar gevangenisstraf met attrek van bet voorarrest. DiefstalW. J. W., 22 j., dienstbode te Ter Neuzen, gede tineerd, 3 maanden gevangenis straf met aftrek van hat voorarrest. Predikbeurten te ,*xel Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. De rissekarsramp. Door de Koningin is aan den burgemeester van Vlissingen 500 toegezonden voor leniging van den nood, ontstaan door den storm van Vrydag jl. De Commissaris der Koningin in Zeeland bracht tn VlissiDgen een bezoek aan enkele visacbers- booten, die, hóewei beschadigd, den storm hadden getrotseerd en nam éten kijkje by de seilen, die door den storm aan flarden waran gescheurd. Tevens liet Z. Exc. zich voorlichten door den geredden matroos Meerman. De belangstelling en de bemoe digende woorden van den com missaris maakten op de visschers een diepen indruk. De gemeenteraad van Aarden burg heelt besloten dat het cre- diet van f 200, gevraagd voor het Koninklijk. bezoek, niet voor dat doel, maar voor steun aan de betrekkingen van de omge komen visschers zal worden be stemd. Gistermiddag waren er 7 lijken aangebracht van de veronge lukte visschers. Thans zijn dus nog 8 lijken zoek. De te Vlissingen langs de hui zen gehouden collecte tot leni ging van den nood onder de visschersbavolking heeft 2700 opgebracht. Zondagavond omstreek» 6 uur was de heer H. Luden van Els- woutihoek te Overveen Da een tenniipartij gaaa baden aan het strand tusschen Zantvoort en IJmuiden. Waarschijnlijk is hij bij het zwemmen in een mui ge raakt en ofschoon hij eea goed ïwemroer was dientengevolge af gedreven en verdronken. Het lijk is Dinsdagmorgen onder da ge meente ZaDtvoort op het strand gevonden. De »«rdronkene was gehuwd, 37 jaar oud an had één kind. Ontploffing ta Nijmegen. Men meldt uit Nijmegen: Zatardagmiddag had in de asphaltfabnek »Holland« van Har- tog en Cie, een ontploffing plaats. Bij het openmaken van ten ijzeren vat, dat grondstoffes voor het ma lton van asphalt bovatte, vloog plotseling het deksel van het vat af. De fabriekschef v. d. D. kreeg net ijzeren gevaarte tegen het oootd en was onmiddellijk dood. De smid de H. werd inwendig zeor zwaar gekneusd, xoodnt men voor zyn leven vreest. De arbei- der v. d. L. kreeg een lichte schram aan den arm. De oorzaak moet men waar schijnlijk soeken in het warm maken van bet vat om de stop er uit ta krjjgen, waarbij dampen in oet vat tot ontploffiug zijn geko- rneu. Vooraf had men nog in den eodem een klein gaatje geboord, om eveutueeie dampen te laten ontsnappen. Moord op klaarlichten dag. Woensdagmiddag omstreeks nalt een is ae 67-jarige heer v. q. 8., die alleen net beifeüenhuis no. 105 aan de De Klemerstraat ie 's Gravenhage bewoont, in de voorkamer van zijn woning dood gevonden op den vloer, liggende ia een bloedplas. Buren hadden den heer v. d. S., die als rentenier stil leeft, tan 9 uur nog gezien. Schilders belden in den loop van den ochtend aan, doch kregen, volgens hun zeggen, geen gehoor en zijn toen aan de ach terzijde daor den tuin het huis binnengegaan, waar zjj te on geveer kwart over twaalven in de kamer aan de straatzijde het lijk van v. d. S. vonden. Een ruit van het raam aan de straat is stuk. Da gordijnen zijn vol bloedvlekken. De schilders stelden de politie in kennis met hunne bevindin gen. Men vermoedt dat men hier te doen heeft met een roof moord. In het huis ligt name lijk de inhoud van kaste* enz. alles overhoop en van het slacht offer waren de haaden gebonden. De 59-jarige gehuwde ar beider J. M. te Velseroerd is gistermiddag op het terrein dar Amsterdamsche Ballast Maat schappij door een zandtrein ge grepen en gedood. Opnieuw heeft een zware ramp de arme visschersbevolking te Vlissingen en te Arnemuiden getroffen, nog ernstiger dan bij ae laatste groote ramp in 1903. Tien Vlissingsche en vijf Arne- muidsche visschers zijn verdron ken en één visscher werd zwaar gewond, 4 niet verzekerde vis- schersbooten zijn vergaan, ver schillende zeilen zijn geheel ver- nield, tal van netten zijn verloren gegaan door het noodweer op 18 Juli jl., eeue voor de visscheis- gezinnen zelf onherstelbare mate- rieele schade van ongeveer 30.000 gulden. Maar veel zwaarder is de rouw en de diepe ellende van de na gelaten betrekkingen der veronge lukten, bijna allen weduwen en weezen, die onverzorgd achter blijven. De zee heeft geheel onver wachts, na een prachtigen zomer dag nieuwe offers geëischt. Tal van gezinnen verkceren plotseling in bitteren nood. Nederland kent het wisselvallige lot van den zeeman en toonde zich steeds weer mild bij nieuwe zeerampen. Helpt ons daarom ook thans het leed der visschersbevolking verzachten en zendt ons spoedig Uwe gaven, hetzij aan den Ge meente-Ontvanger te Vlissingen, hetzij aan het dag- of weekblad, waarin gij dit verzoek leest. Vlissingen, 19 Juli 1924. Namens het Hulpcomité Vlis- singsche-Arnemuidsche vis- schersramp 18 Juli 1924. De Burgemeester van Vlissingen. (Wij stellen ons mede gaarne beschikbaar voor het ontvangen van giften, die we in ons blad zullen verantwoorden. Redactie Axelsche Courant.) Er is ook een gezamenlijke oproep tot steunverleening gedaan, onderteekend door de besturen van het Nederlandsche Roode Kruis; de Kon. Nat. Bond voor Red dingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis" het Prov. Watersnood-Comité in Zeelanden het Hulpcomité te Vlissingen. i "Wisselkoersen. Brussel 12,05. Parijs 13,43. Londen 11,51 New-York 2,61. OPENBARE VERGADERING Aanbevelend, Zaterdagavond om 5]/, uur: (van Ter Neuzen). (1 haantje met 2 hennetjes). Beste legsters. Te bevragen bij den Uitgever Axelsche Courant. Aan hetzelfde adres 3Vj M. lang, a f2,50, v Zondag 27 Juli 1924. Voorm. 9ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Ds. C. E. v. d. Griend, van Dreischor. Voorm. 91/» ure Ds. G. v. d. Zanden, van De Bildt. Nam. 2V, Dezelfde. Voorm. 97« ure Leeskerk. Nam. 2'/« Leeskerk. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Kan «trap vaar Axel Gehoord hebbende verschillende ingezetenen van Axel betreffaade electrificatie dszer Gemeente, moet het volgende ons uit de pen. Vooreerst de Electriflche Centrale P. Z. E M. is veel te groet en te duur opgezet en aan de bevolking van Zeeuwsch-Vlaan deren opgedrongen. Wat de explei- tatie betreft blijkt het dat de P. Z E U wel de kom der gemeente van stroom wil voeriien, maar niet het platteland. Dit is voor ons een bewijs, dat van het platteland geen winsten te behalen zijn. Om nu de buitenwijken toch van stroom te kunnen roorzien, is onze raad van plan de electriscke siroom van de P. Z. E. M. te koopen en dan zelf te distribueeren, zoowel voor de koe», als voer de buitenwijken. Hiervoor is een zeer uitgebreid net njjodig, wat zooveel sal ko-ten, dat de exploitatie zeer duur zal zijn en blijven en de, gemeente hierop minstens elk jaar f6000 bij zal moeten passen. Als wij ons niet vergissen, heeft de deskundige eleetriciteitsinganieur voor de kom op plns 700 verbruikers ge rekend, dat is meer dan 90% van het aantal woningen. Ic Terneuzen be staat de eleetrische centrale langer dan 15 jaar en zijn in de kom Terneuzen nog geen 75% woningen aangesloten, terwijl Terneuzen geen andere ver- lichtings- ef krachtsinrichting heeft. Axel heeft ook een gasfabriek waaraan haast elke woning is aangesloten, dus meer dan 90%. Nu zal het elkeen wel duidelijk zijn, dat de kom in Axel, waar meer dan 90°/» van de woningen aan de, gasfabriek zijn aan gesloten, geen 90% aan de elactrische centrale zullen aansluiten. De tegenwoordige tijdsomstandig heden manen tot groote voorzichtig heid. De vooruitziende politiek moet iD deze dagen in de eerste plaats er op gerieht zijn, de schuldenlast enden belastingdruk te verminderen en niet om werken aan te leggen, die veel geld kosten en zware lasten leggen op ons eb ook op ons nageslacht. De vraag of de gemeente er voordeel bij zal hebben, is bij ons van het grootste belang. Bij de electrificatie van Axel staat het vast, dat er geen voordeel is van te halen, integendeel, de schuldenlast zal varmeerderd wor den en de gemeente elk jaar voor groote tekorten komen te staan. Wij meenen goed ta doen, met dit sehryven deu ingezetenen van Axel de ongen te openen. Het plan ia klaargemaakt en wordt mat kracht voorgestaan door deskundige electri- citeiis-ingenieurs en eenige enkeliDgen die uit den aard der zaak de behoefte der ingezetenen slechts kennen van hooren zeggen. Wij hopen hiermede in breeden kring de aandacht te hebben ge vestigd op het groote gevaar, dat de financiën van Axel bedreigt, en met kracht er tegen op te komen, dat den belastingbetalers onnoodig zware lasteu opgalegd worden. Dankend voor de plaatsruimte. CH. CLAESSENS. van den Gemeenteraad van Axel op Dinsdag 29 Juli 1924, des voor middags ten tien ure, ten Raadhuize. 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 2. a. Verzoek van A. T. 't Gilde tot aankoop van grond, b Verzoek van M. de Keizer tot aankoop van grond, c. Vprzaek van Jac. Dekker tot aankoop van grond. 4. Schrijven van W. Riemens inzake verplaatsing van zijn schuur aan de Spuidijk (No. 11 van den Legger) in het belang van het verkeer daar ter plaatse. 5. Besluit tot het electriflceeren van de Gemeente in eigen exploitatie. Axel, .den 25 Juli 1924. De Burgemeester van Axel, BLOK. •ast

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 3