ZWARE OFFERS Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 31. DINSDAG 22 JULI 1324. 40e Jaarg. »i J. C. VINK - Axel. De Z. L. M. te Sluis. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56 - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Door het Raadsverslag in ons vorig nummer waren wij genood zaakt het verslag der vergade ringen te Sluis uit te stellen. Na de gebruikelijke feestelijke ontvangst met toespraken weder zijds werd Dinsdagavond half acht jl. de hoofdbestuursverga dering gehouden. De voorzitter mr. P. Dieleman deed verschil- t lende mededeelingen, waarvan het onderstaande is ontleend aan het verslag in de „Midd. Crt* Besloten was den heer L. van Dijk op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen als 2e se cretaris der Z. L. Mwegens zijn benoeming als hoofd der Lagere Landbouwschooj te Schoondijke. Door tusschenkomst van het comité werd van den minister vernomen, dat bedwelming bij huisslachtingen niet verplicht is. Aan Ged. Staten werd geadvi seerd het verleenen van ontheffing voor het rijden met den korten dissel, mits ten minste een meter lang, te handhaven, en ook van het rijden met aaneengekoppelde wagens, uitgezonderd mallejans. Ook werd aan dit college ge adviseerd de jacht op waterwild in gesloten jachttijden te laten zooals onder de oude jachtwet. Bij de directie van den Land bouw is geprotesteerd tegen het niet kennen der Z. L. M. in het opheffen van het invoerverbod in verband met het mond- en klauwzeer, terwijl dit wel bij de uitvaardiging van het verbod plaats vond. Het ligt in de bedoeling even als in December 1923, dit jaar weer een demonstratie met trac toren te houden. Door den kring Walcheren was nog verzocht het daarheen te leiden, dat de overgangstijd voor het verdwijnen van breede vel lingen wordt gebracht van 10 op 20 jaar De voorzitter zeide dat dit niet gaat, daar de verordening is samengesteld op initiatief der Z. L. M. zelve. (Uit het Duitsch.) 7) „Dit uur," zei hij toen, „doet in mijn borst menige wond heelen, die het onverbiddelijke leven sloeg. Ik dank u o, hoezeer dank ik u." „En nu willen wij in stil geluk verder gaan, mijn kind Freule Adèle maakte tegenwerping. „Weg wilt ge? Zonder het heeren huis te hebben betreden Zonder dat ge mijn broeder Adolf hebt gezien O, dat is u toch geen ernst Opnieuw verviel Erwin von Brücke- nau in gepeins. Hij knikte voor zich. „Uw broeder was juist geboren, toen ik mij door mijn lichtzinnigheid uit het vaderland verbande o, hoe veel jaren zijn sedert reeds heenge gaan Uw broedermijn neef voegde hij er levendiger aan toe, „o, ik zou hem niet minder gaarne dan u de hand drukkenmaar ik weet immers niet, of hij tegenover den kunstrijder terstond zoo tot een welkom bereid zou zijn. Indien zijn houding koel, afwijzend ware, dan neen, neen, terwille van mijn kind, op wier weg niet de schaduw van een dee- moedi ing zal vallen, moet ik deze mo gelijkheid ontwijken. U begrijpt mij Door Adèle's hoofd flitste de ge dachte, dat graaf Adolf, indien hij slecht geluimd was, wat helaas in den laatsteu tijd steeds meer voorkwam, jieel goed een hoogmoedig, beleedi- Rechtskundig Bureau. Overlegd werd het rapport van de commissie voor een rechts kundig bureau. De commissie achtte de oprichting van zulk een bureau, zijnde een afzonderlijke vereeniging naast de Z. L. M., zeer gewenscht, en vroeg de medewerking van de Z. L. M., die het dag. bestuur voorstelde te verleenen. De commissie is van oordeel, dat er een band moet blijven bestaan tusschen de Z. L. M. en het bureau. De Z. L. M. zou steun kunnen verleenen door dat op haar vergaderingen en die van haar afdeelingen pro paganda werd gemaakt voor aan sluiting bij het bureau, terwijl het personeel der Z. L. M. tegen vergoeding de administratie voer de en aan het Landbouwhuis steeds inlichtingen over het bu reau gegeven konden worden. Anderzijds kon het bureau een versterking voor de Z. L. M. worden door alleen leden der Z. L. M. toe te laten, door middel van een donateurschap zouden niet-leden de Z. L. M. in de ge- lenheid gesteld kunnen worden van het bureau gebruik te maken. Een nauwe band moest worden gevonden in de verkiezing van een voorzitter en een secretaris van het bureau door het hoofd bestuur der Z. L. M. Mede wer den ontwerpstatuten en huishou delijk reglement ter goedkeuring aangeboden. Deze werden aangenomen. Verordening tegen duivenschade. Waar de bepalingen van het strafwetboek niet voldoende be scherming geven tegen het toe brengen van schade door duiven aan zaaigronden van buren van den eigenaar der diertjes en daar over het dag. bestuur vele klachten bereiken, stelt het voor aan de gemeenteraden van de betrokken gemeenten te verzoeken eenige bepalingen aan de politieverorde ning toe te voegen, waarin bijv. kan worden bepaald, dat van 15 Maart tot 1 Mei geen duiven mogen worden gehouden anders dan in hokken of in afgesloten ruimten of wel dan zoodanig, dat mogelijk uitvliegen op of over gronden van anderen dan de eigenaren of beheerders dier duiven wordt voorkomen. Van dit verbod zou dan ontheffing door den burgemeester moeten kunnen worden verleend o.a. voor het houden van wedstrijden met postduiven. De heer Dees wilde aan Ged. Staten vragen, de gemeentebe sturen te verzoeken de verorde ningen te wijzigen. Met 13—11 st. werd echter besloten zich direct tot de ge meenteraden te wenden. Centraal Zeeuwsch Pachtbureau Vervolgens werd uitgebracht het eerste verslag van het Centraal Zeeuwsch Pachtbureau, waaruit blijkt, dat in 1923 vijf schattingen hebben plaats gehad. Daarbij is gebleken hoe groot de moeilijk heden tot het vaststellen van een pachtprijs zijn. De factoren, die daarop invloed hebben, zijn in den laatsten tijd zeer uiteenloo pend en onzeker. Goedgekeurd. Merriënkeuringen. Voorgesteld wordt in het regle ment op de merriënkeuringen te bepalen, dat er twee klassen zullen zijn en wel adriejarige en b. vier- tot achtjarigeieder dezer klassen weer te verdeelen in twee groepen en wel de eerste in paarden met een schofthoogte van 1.59 M. of meer en in paar den met minder van 1.59 M. Voor klasse B is de scheidingslijn der groepen 1.61 M. schofthoogte. Daar van het Stamboek en van de regelingscommissie verschil lende opmerkingen waren inge komen betreffende de scheidings- maat, werd besloten de beslissing aan te houden tot de najaarsver gadering, mede omdat men op de tentoonstelling zou kunnen oordeelen over de hier gevolgde verdeeling. Vervolgens kwam nog aan de orde een voorstel van het bestuur om de Centrale Suikermaatschap- gend woord kon uitspreken. Dat moest natuurlijk de lieve Ethel be- spaa-d blijven. Het was in elk geval beter, haar broeder eerst voor te be reiden. Zij drong daarom voorloopig niet meer aan, haar in he* slot te volgen, maar zei hartelijk„Nu goed, ik zal mijn broeder vertellen van het zeldzame gelukkige toeval, dat ons samenbracht. U geeft me toch verlof, van uw mededeelingen gebruik te maken? ik dank u, ooj. En ik twijfel geen oogenblik, dat graaf Adolf terstond u en mijn lieve nicht zal verzoeken, in het volle gevoel van te huis te zijn in het slot, te verschijnen..." Met de hartelijkste dankbaarheid namen vader en dochter afscheid van de freule, die hen naar het poortje terugbracht en' ze nazag, hoe zij over de weide naar de landstraat gingen. Van daar kwam nog een groet van Ethel; zij wenkte met den zakdoek. Freule Adèle dankte met een kushand en betrad toen weer de wandelpaden van het park. Na lang overwegen kwam zij tot het besluit, dat het 't beste was haar broeder niet terstond van het voor gevallene te vertellen. Hij zou dan wellicht het bezoek aan den circus afwijzen en was geneigd, den vader en de dochter voor avonturiers te houden, die door een sprookje een of ander voordeel van hem poogden te verkrijgen. Dat mocht niet gebeuren, want dan was natuurlijk de weg tot toenadering versperd geweest. Vanavond moest miss Ethel's schoon heid, die van zoo bijzonderen aard was, op hem inwerkenhij moest immers terstond inzien, dat de wonder bare gelijkenis tusschen de school- rijdster en de zuster geen spel der pij (C. S. M.) tegen een contri butie van f 50 op haar verzoek toe te laten als lid der Z. L. M. en de Coöp. Suikerfabrieken te Sas van Gent, Dinteloord, Zee land, Roozendaal, Zevenbergen en Puttershoek te verzoeken voor f 25 lid te worden. Dit voorstel gaf aanleiding tot een vrij breedvoerige discussie over de C. S. M., van wie meer dere leden meenen, dat zij den lindbouwers schade doet en nu eigenlijk op deze wijze een pleis ter op de wonde wil leggen, terwijl andere leden juist meenen, dat zij met goede bedoeling de Z. L. M. wil steunen. Ten slotte werd besloten, nadat de heer Hanken een voorstel om f 150 te vragen had ingetrokken, te verzoeken voor minstens f 50 donateur te worden en ook voor de fabrieken f25 als minimum te noemen. Nog werd besloten eene com missie in te stellen om te onder zoeken of de oprichting van stroocartonfabrieken en aardappel meelfabrieken in Zeeland mogelijk en wenschelijk is. Aan het eind der vergadering zeide de heer Kielstra den heer van Dijk dank voor den aange- namen persoonlijken omgang, tijdens hun samenwerking. De heer van Dijk verzekerde, dat hij met gemengde gevoelens het woord nam, nu hij officieel afscheid nam van de Z. L. M. na 16 jaar en was verheugd nog aan het Landbouwblad als redac teur werkzaam te blijven. Nadat dr. Molhuijzen dank had gebracht voor de woorden tot hem gesproken, bracht de heer van Dixh'oorn nog eens de kwestie ter sprake van de onvoldoende schadevergoeding aan de vee houders binnen de 300 meter grensstrook, in verband met de veepest en antwoordde de voor zitter daarop, dat het Dag. Bestuur alles in het werk heeft gesteld om daarin verandering te brengen. De vergadering werd hierop gesloten en men vereenigde zich in de Korenbeurs aan een souper. natuur kon zijn, dat er bloedverwant schap moest bestaan. En dan voegde zich onder den beslissenden indruk van het oogenblik zeker alles gemak kelijker naar de warme verlangens der freule De schoone aristocratie verscheen in den circus onder geleide van de weduwe van den overste, haar broeder en vrijheer von Rüthling, die om de gunst had verzocht, zich bij hen te mogen aansluiten. In vroolijke onbe vangenheid zat de freule in de loge, terwijl in verschillende heerengroepen van cavalerie-officieren en hoogge plaatste heeren der stad een levendig gefluister ontstond, dat klaarblijkelijk de schoone bezoekster in de loge tot onderwerp had. Men was nieuwsgierig naar het nummer van 't programma, waarin miss Ethel op haar Arabischen hengst op trad. Dan was het oogenblik van vergelijking gekomen tusschen de beide schoonheden, wier bekoorlijkheden van zoo bijzonderen aard waren, en toch zoo volkomen overeenstemden. Ten overvloede droeg de freule een donker, nauw aansluitend kleed, dat veel overeenkwam met 't rijkleed, waarin de schoolrijdster gewoon was, de arena binnen te komen. Men verkeerde groote spanning in de kringen der „ingewijden". Intusschen nam het eerste gedeelte der voorstelling een flink verloop. Er werd werkelijk goed gewerkt, zooals vrijheer von Rüthling gister-avond terecht had verzekerd. Het talrijke publiek schonk veel bijval. Ook de freule bewoog meer dan eens de handen en al degenen, die haar bij haar verschijnen eerbiedig hadden begroet, rekenden het tot hun plicht, haar in haar applaudisseeren levendig te ondersteunen. De jonge dame had overigens ten deele haar levendige vroolijkheid ver loren, hoezeer zij zich ook inspande dit te verbergen. Zij had in een loge tegenover de hare een opvallend ge- kleede vrouwelijke verschijning opge merkt en tot haar bevreemding ont dekt, dat graaf Adolf met de reeds iets bejaarde dame een vertrouwelijken groet had gewisseld. Dat had haar zeer pijnlijk getroffen, en die onbe haaglijkheid werd nog grooter, toen zij toevallig van een andere plaats den naam der dame hoorde, een naam, die in haar ooren niet heelemaal vreemd klonk. Deze mevrouw Helene Sandorf was de weduwe van een koopman, die zich door middel van een revolverschot aan de gevolgen van een bedriegelijke bankbreuk had onttrokken. Hoewel de echtgenoote geheel on bemiddeld achterbleef, had zij de weelderige woning niet opgegeven, en men fluisterde velerlei over de hulp bronnen, die haar ter beschikking stonden. Het gerucht wilde namelijk, dat in haar salon hoog gespeeld werd. Freule Adèle had dit in een gezel schap, half tegen haar zin, moeten aanhooren. Nu zag ze heden de dame "an aangezicht tot aangezicht, en moest zien, dat haar broeder tot de nadere bekenden der veelbesproken weduwe behoorde. Een zekere onrust maakte zich van haar meester. Zij moest aan 't sedert weken veranderde wezen van graaf Adolf denken, dat zij tot heden als nerveuse prikkelbaarheid had beschouwd. Thans bracht zij onwillekeurig alles in verband met het bestaan van deze vrouw, die een niet De algemeene vergadering. Woensdag te half elf ving de vergadering aan, waarin de voor zitter, de heer mr. P. Dieleman het welkom toeriep aan de aan wezige autoriteiten, in het bij zonder aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw en den Commissaris der Koningin in Zeeland. Nadat de ingekomen stukken en mededeelingen ter tafel waren gebracht en de commissie tot het nazien der rekening over 1923 verslag had uitgebracht, nam de voorzitter wederom het woord voor het uitbrengen van het jaaroverzicht over 1923. Der traditie getrouw bepaalde de heer Dieleman zich niet tot een opsomming van den toestand der maatschappij en van den landbouw in het algemeen, maar begon hij met een geschiedkun dige beschouwing overZeeuwsch- Vlaanderen. Warme hulde bracht spr. aan de pioniers van Oyen en Henne- quin, de werkers op het gebied van den landbouw voor Zeeuwsch- Vlaanderen Westelijk deel, ja, voor geheel Zeeland. Spr. kwam nu tot een uitvoe rige aanbeveling voor Coöperatie, die prijsregelend optreedt, waar van ook van verre staanden en niet-cooperators menigmaal pro fiteered o.a. door de concurren tie tusschen de speculatieve en coöperatieve suikerfabrieken. Toch is in ons land het land bouwcoöperatiewezen nog lang niet, wat het kon zijn. Dene marken is op dat gebied ons verre vooruit. Spr. kwam van de verbruiks coöperatie tot de productieve en waarschuwde er tegen dat de coöperatieve suiker- of zuivel fabriek den zuiver coöperatieven grondslag verlaten en een spe culatief element in zijn coöperatie laat binnenkomen, waardoor men het Trojaansche paard zou bin nenhalen. Komende tot de voorgestelde wijzigingen van de wet op de coöperatieve vereenigingen en de geringen en daarbij noodlottigen invloed op haar broeder scheen uit te oefenen. Het doffe voorgevoel van gevaar be sloop haar, een gevaar, dat de vangarmen ook naar haar kon uitstrekken Het verschijnen van miss Ethel in de manege schrikte haar op uit haar somber gepeins. Een „Ah" van bevrediging, van bewondering kwam van de vele lippen, toen de schoone jonge verschijning op haar prachtigen hengst zichtbaar werd. Als samengegroeid scheen zij met het edele dier; een kalme, beheerschte ze kerheid teekende zich in elk harer bewe gingen. De hengst gehoorzaamde haar zoo volkomen, alsof het beheerschen van een vurig ros in den grond der zaak geen mannenwerk was. En toch miste zij niet de teedere vrouwelijke bekoor lijkheid, die vooral in het lichte buigen van haar hoofdje, in de zachte maag delijk stille teederheid der trekken I duidelijk sprak. Zij, die freule von Brückenau kenden en nu in vorschende nieuwsgierigheid een vergelijking maakten tusschen de twee dames, moesten ervaren, dat de gelijkenis toch slechts op uiterlijkheden berustte. In de zielsuitdrukking, die zich openbaarde op het gelaat, waren zij toch geheel verschillend. Van het voorhoofd der freule sprak iets zegevierendshet impulsieve van haar natuur verried zich in elke beweging, terwijl de schoone schoolrijdster in haar bijna opmerkelij- ken ernst stellig tot de vrouwen behoor de, bij wie zich alle beslissingen vol trekken diep in haar innerste, na lange, zorgvuldige beproeving, schuw be hoed nooit echter onder den snellen, niet altoos steekhoudenden indruk van het oogenblik, zooals het bij de freule niet zelden het geval scheen. (Wordt vervolgd.) AXELSCHEi SCOURAN". 5.ii

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1